Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλα για δεύτερη φορά


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμένα. 2 φορές έγραψα και μου το έσβησε. Οπότε τώρα το έσωσα για καλό και για κακό.

Ο μπεμπάκος μας ήρθε και θέλω να γράψω την εμπειρία μου γιατί ήταν ένα πάρτυ.

Πεμπτη παω στην γιατρό μου και μου λέει ο το μωρό εχει κατέβει ο τραχηλός μαλακός διαστολή 2 υπαρχουν 2 λύσεις. Ή μπαίνουμε με πρόκληση αύριο το πρωί ή περιμένουμε να γίνει κάτι από μόνο του μέσα στο ΣΒ αλλιώς σε βλέπω πάλι την Δευτέρα

Εγω φοβόμουν την πρόκληση και λεω αστο και σήμερα να κανω το καρδιοτοκο αυριο και βλέπουμε.

Περναω ένα χαλια βράδυ με πονακια και το διλλημα να παρω να μην παρω τηλ, τελικά με παιρνει ο ύπνος. Παρασκευη πρωί στο καρδιοτοκο συσπάσεις 5λεπτες που τις καταλαβαινα αλλά δεν ποναγα. Μου λεει η μαια περνα το απογευμα να σε δει η γιατρός γιατι οι συσπασούλες είναι τακτικές. Το απογευμα υπηρχε εξέλιξη και μου λεει η γιατρός ξεκινάμε για το μαιευτήριο γιατί είναι θέμα ωρων να σπασουν τα νερα ή να σε πιασουν εντονοι πόνοι και να τρέχουμε και να μην προλαβαινουμε.

Στο δρόμο για την Αθηνα οι πόνοι εγιναν εντονοι και λεω ευτυχώς που ειμαστε στο δρόμο.

Στις 8μιση το βράδυ ειμασταν στο δωμάτιο ωδινων που ήταν όμορφο με ζεστα χρώματα μια μεγάλη τηλ. Με συνδεσαν με τα μηχανηματα αναψαμε και την τηλ και χαζευαμε και αρχισε να περναει η ωρα. Οι πόνοι ήταν δικοι μου ορός δεν χρειάστηκε παρα ελάχιστός. Εγω ανασουλες να σφιγγω το χερι του αντρα και στα μεσοδιαστήματα να χαλαρωνω και να γελαμε με διάφορα. Οι μαιες πολύ γλυκές, η γιατρός μου εκει . Οσο μεγάλωνε η διαστολη και να σφιγγουν οι πόνοι αρχισαν όλοι να μου λενε με πρωτο τον αντρα μου Κανε επισκληριδιο να ανακουφιστεις. Τελικα εκανα. Μονο επειδη το διαστημα μεταξυ των πονων ήταν μικρό ήταν ζόρι να κάτσω ακίνητη να μου κάνουν την ενεση αλλά εγινε και αυτό και μετά φέτααααααα.

Η διαστολή προχωρησε μετά την ενεση πολύ γρήγορα οι εξωθήσεις που εκανα ήταν λίγες. Στο χειρουργιο με 2 σπρωξιες ο μπεμπης βγηκε. 3900 και εκλαψε αμεσως.

Ημουν η μονη μου γενναγε εκεινο το βράδυ και στο χειρουργειο ακούγαμε Σωκρατη μαλαμα και Παπαζογλου. Υπέροχη εμπειρία. Το πιο συγκινητικό επειδη ο άντρας μου ηταν ακριβως απεξω από την πόρτα αυθορμητα με το που ακουσε το κλάμα μπηκε μέσα. Από ότι μου ειπε ήταν τελικά ομορφη εμπειρια γι αυτόν να δει το παιδι του πως είναι να γεννιέται. Στην ανανηψη είχα μαζι και τον αντρα μου και το μωρο και το θήλασα ακουμποντας τον γυμνούλη πάνω μου όχι σαν την πρώτη γέννα που ήμουν ολομοναχη για 2 ώρες και ειχα φρικάρει εντελώς

Οι επομενες μερες στο μαιευτήριο ήταν σαν να ειμαι σε σπα εγω και ο γιος μου ( βγάζω εξω τα ξενυχτια). Τον ειχα συνεχως μαζι μου και τον εδινα μόνο στα επισκεπτήρια. Ημουν και τυχερη γιατι στο τρίκλινο και τις 3 ήμερες ήμασταν μονο 2 οποτε ειχαμε ένα μεγάλο δωματιο και το καναπεδάκι μας στην μέση.

Αυτό ήταν λοίπον! Εγινα μανούλα για δευτερη φορά.

Με ένα πόνο λοιπον σε όλες τις μελλουσες μανουλες!

Τα φιλιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει ο μπεμπουλης,να ειναι γερος και καλοτυχος στην ζωη του,πολυ ομορφη η εμπειρια σου,καλη λοχεια και σε εσενα ευχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει ο μπεμπουλης σου γλυκια μου!!!!!να ειναι παντα γερος και τυχερος!να χαιρεσαι και τα δυο παιδακια σου!!!!!!!καλη λοχεια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι όμορφη εμπειρία είχες!!!!! Σε ποιο μαιευτήριο γέννησες και ήταν όλα τόσο όμορφα και τόσο οικογενειακά;;;

Να σου ζήσει λοιπόν το δεύτερο μπεμπάκι σου και να χαίρεσαι την όμορφη οικογένειά σου!!!!!

Καλή λοχεία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναν μου να σας ζησει ο μικρουλης!!! Πολυ χαιρομαι που ηταν ομορφη η εμπειρια σου, ειδικα αφου στην πρωτη σου γεννα δεν ηταν τοσο ιδανικα τα πραγματα.. Καλο το Λητω επομενως ε? Να σε ρωτησω, η επισκληριδιος δεν σου δημιουργησε προβληματα στις εξωθησεις?

πολλα φιλια, καλη λοχεια και καλα ξενυχτια!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην φίλη που ρωτησε στο Λητω γέννησα.

Twiggy δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα απολύτως. Τα πόδια μου δεν τα αισθανομουν καν μουδιασμένα. αισθανομουνα κανονικα την πιεση που μου ασκουσε το μωρό αλλά χωρίς κανένα πόνο.

πιστεχε με ειχα και εγω τους ενδοιασμούς μου μηπως ανασταλει η όλη διαδικασια του τοκετου αλλά αδικα φοβομουνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ !!ΚΑΛΑ ΣΑΡΑΝΤΑ Κ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΓΕΡΟΙ Η ΔΥΝΑΤΟΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ!!!ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ Κ ΜΕΝΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ 2 ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ !!ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΠΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΗ .

ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΕ!!ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ !!ΚΑΛΑ ΣΑΡΑΝΤΑ Κ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΓΕΡΟΙ Η ΔΥΝΑΤΟΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ!!!ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ Κ ΜΕΝΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ 2 ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ !!ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΠΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΗ .

ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΕ!!ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ !!ΚΑΛΑ ΣΑΡΑΝΤΑ Κ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΓΕΡΟΙ Η ΔΥΝΑΤΟΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ!!!ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΣΟΥ Κ ΜΕΝΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ 2 ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ !!ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΠΟΥ ΕΔΕΙΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΗ .

ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΕ!!ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ μου τι υπέροχη εμπειρία!!!!! Είδες που φοβόσουν, όλα πήγαν καλά!!!!!

Να σας ζήσει κορίτσι μου, να 'ναι γερό και καλότυχο και σε ΄σενα καλή λοχεία!!!!!

Με τρεις άντρες στο σπίτι βασίλισσα θα σε 'χουν!!!!!

Φιλιά πολλά!!!! :-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει! Υπεροχη εμπειρια! Και μεγαλο μωρο! Πως το εβγαλες με φυσιολογικο, εμενα 3400 ηταν και δεν εβγαινε με τιποτα, σφηνωνε! Ειναι τελεια να εχεις εκει τον αντρα σου, ειναι μοναδικη στιγμη για το ζευγαρι!

Καλη λοχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νάνσυ μου να σου ζήσει ο παίδαρος!!!

Τέλεια η δεύτερη εμπειρία σου και εύχομαι να είναι και για μας τόσο ευκολη ;););)

Καλή λοχεία και εμείς θα τα λέμε στο ποστάκι μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο ναν μου μια χαρα η γεννα μια χαρα και ο μπεμπουλης να ειναι παντα γερος και καλοτυχος και να σας χαρισει απιστευτες στιγμες!!!

Μακαρι ολες να γεννησουν ετσι ομορφα και ευκολα οπως εσυ!! σ ευχαριστουμε που μοιραστηκες την εμπειρια σου μαζι μας.

Φιλακια πολλα και καλους θηλασμους-λοχεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Αχ τι ωραίααα. Τώρα ανυπομονώ να γεννήσω στο Λητώ :D . Να είσαι καλά να σου ζήσει ο μπεμπούλης σου. Θα έχω κι εγώ τον αντρούλη μου κοντά αν και εμένα είναι αντίθετος στην ιδέα της επισκληρδίου γιατί φοβάται για παράλυση επειδή έχει τον πατέρα του από ατύχημα στο καρότσι. Τραγική εμπειρία. Εγώ είμαι υπέρ αλλά θα δούμε κιόλας πως θα πάει. Καμία γέννα δεν είναι ίδια, θα δούμε πως θα εξελιχθεί το πράγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...