Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ Νο2


Recommended Posts

καλημερα σε ολες!

γραφω βιαστικα απο τη δουλεια,χθες βραδυ εγραφα παλι κ μου εκανε κατι ο γιος μου κ εσβησε κ μετα επρεπε να τον ταισω κ νανι.

εκανα αυχενικη απλα ηταν λιγο ψηλη δηλ 2,5 αλλα κατα τα αλλα ολα μου ειπαν καλα.τωρα περιμενω κ το αιμα.εσας ποσο σας βγηκε ρε κοριτσια;εν τω μεταξυ μου πε μαλλον κοριτσι αλλα μη το δεσω.παντως στον αντωνη μου ειχα 1,9 κ γενικα καλυτερες μετρησεις ε κ τωρα εχω αγωνια...

γεια σου βικακι.εμενα μου ειχε βγει 2,2 και καλο το papp a ,και με εβαλε να κανω τριπλο τεστ το οποιο βγηκε μια χαρα...αρα κανενα προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 989
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α,ωραια tsevoyla μου,καπως αναθαρησα τωρα με το 2,2 αλλα σιγουρα πρεπει να περιμενω κ την pap a.αυτο το τριπλο τεστ θα το εκανες ετσι κ αλλιως η λογω 2,2;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες!

Mariagiorgos υπέροχο το βιντεάκι και εσείς πολύ όμορφο ζευγάρι!

Βικάκι εμένα μου είχε βγεί 1,5 αλλά σε μία φίλη μου που είχε 2,5, μετα΄οι πιθαν ότητες ανέβηκαν με τισ εξετάσεις αίματος και όλα οκ, δεν εκανε άμνιο..Μην ανησυχείς!!

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α,ωραια tsevoyla μου,καπως αναθαρησα τωρα με το 2,2 αλλα σιγουρα πρεπει να περιμενω κ την pap a.αυτο το τριπλο τεστ θα το εκανες ετσι κ αλλιως η λογω 2,2;

βικακι να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρη,η γιατρος μου μου ειπε οτι θα την καναμε ετσι κι αλλιως,αλλα με μπερδεψε.απο τους γυρω ακουω οτι ειναι κατι παραπλαισιο με την αυχενικη αλλα με μικροτερη ευαισθησια. :roll: Εμενα μου ειπε οτι αν το τριπλο τεστ βγει καλο δεν θα χρειαστω αμνιο και ουτε αλλεσ εξετασεις και ετσι εγινε τωρα περιμενω τον συνηθισμενο υπερηχο και να μου πει ποτε θα κανω την β επιπεδου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsakia ti mou kanete?vikaki min agxwnese an evlepan kati tha so uelegan afou sou eipan ola kala mi stenaxwriesai perimene na vgei kai to papaa! :D:D ola kala tha einaiiiiiiii :D:D:D

xthes argisa na gyrisw kai giayto de sas egrapsa gia tin ksaderfi mou...gennise stis 12.30 to vrady..polles wres re koritsia kai to kako einai oti sto telos de glitwse thn kaisariki..htan tyligmeno me to lwro kai oso esprwxne i ksaderfi mou ayto to kakomoiraki de mporouse na glystrisei pros ta katw kietsi meta apotosi talaipwria katelikse na kaneikaisariki...alla eytixws ola mia xara kai o mpompos kala kai i ksaderfoula mou...an kiexw die pollles fores neogenita den yparxei rew koritsia to synaisthima...kai polu klama leme...xaxaxa ante korasides mou kai stas dika mas mena pono!!!!! :D:D:D

paw na kanw mam stifado tou petherouli kai epanerxomai later!!sas filwwwwww

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια με τις ομορφες κοιλιτσες!

Beboula07 καλως ήρθες στο παρεάκι μας και με το καλο να γεννηθούν τα διδυμάκια σου.

Αριάδνη και tsevoula μάλλον τα μωράκια σας ήταν αυτά που αισθανθήκατε :D:D .

Κατερινιώ τιποτα δεν έχεις μονο ένα μπεμπάκι στην κοιλιτσα, να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις ;)

Ανθούλα μου έφτασε το τριήμερο που τοσο πολύ ήθελες κοιτα να ξεκουραστεις, θα πάτε πουθενά με τον Πανούλη, θα ντυθει πάλι ή μια φορά στο πάρτυ ήταν αρκετό?

Νάνσυ χαιρομαι που έχεις τοσο καλή διάθεση σήμερα, σε καταλαβαινω απολυτα, εμεις που έχουμε μεγαλύτερα παιδάκια το να μπορέσουμε να βγουμε μια φορά εστω για λιγες ώρες μονες για κάτι για μας μας ανεβάζει πολύ την διάθεση!!! Συμφωνώ και εγώ οτι το H&M εχει ωραια ρούχα εγκυμοσύνης και αρκετά οικονομικά.

Ναταλια δεν θυμόμουνα οτι έχεις τοσο μικρό αδερφάκι νομιζω θα κάνει την καλυτερη παρέα με το δικό σου το αγοράκι.

Βικάκι μην ανησυχεις περίμενε και το PAPP-A και θα δεις ποσο βελτιωμένες θα ειναι οι πιθανότητες, αφου δεν παρατήρησε και τιποτε άλλο ολα καλά θα ειναι θα δεις. Για την τιμή της αυχενικής παιζει ρολο και η εβδομάδα που εισαι οποτε βλέπω εχεις κλεισει τις 13 αρα λογικο να ειναι πιο κοντά στο 2 με 2,5!

Χριστινάκι να σας ζήσει ο μπεμπούλης!!!

Μαρια να ειστε πάντα ευτυχισμένοι!!

Τι θα κάνετε σήμερα εμεις εχουμε να πάμε τώρα το απογευμα σε πάρτυ μασκέ θα ντύσω την μικρή πεταλούδα και κάτι λεω να βάλω και εγώ να ειμαι μέσα στο κλιμα, περιμένω τον άντρα μου να μου κατεβάσει κάτι αποκριάτικα που έχουμε στο πατάρι. Καλά να περάσετε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια μου σας ευχαριστω που ολες μου απαντησατε,μακαρι να βγει καλη κ η pap a κ να ηρεμησω αρκετα,γιατι δε θα αντεξω να περασω παλι κατι κακο,ισως επειδη μου εχει μεινει η φοβια απο το πρωτο να τα βλεπω ολα απαισιοδοξα.καγκουρακι μου δεν το ξερα οτι παιζει ρολο η εβδομαδα,δηλ αν ημουν π.χ 11 ισως εβγαινε πιο μικρη;παντως εγω πιστευω παιζει ρολο κ η ηλικια.στον αντωνη μου ημουν 29 κ τωρα σχεδον 32.δε ξερω,πιστευω παιζει ρολο.παντως μια φιλη μου απο τη δουλεια της βγηκε 1,5 αλλα η αιματος χαλια κ εκανε αμνιο..

κατα τα αλλα καλα ειμαστε,δηλ τι καλα,αφου κολησα τον αντρα μου την κωλοιωση μετα ο καημενος επαθε διαστρεμα κ επεσαν ολα πανω μου.μιλαμε για πολυ κουραση,ξυπναω πρωι για τη δουλεια η αν ειμαι απογευμα στη δουλεια ξυπναω πρωι για μαγειρεμα η για δουλειες κ κοιμαμαι 12 με 12.30,χθες εφτασα στα ορια μου,ειχα πολλα νευρα το βραδυ,ανυπομονω να σταματησω τη δουλεια,κανω μεγαλη αποσταση κ μου εχουν σπασει τα νευρα.αντε τωρα παλι απο τριτη,να κατσω δυο μερες.απορω πως θα τα βγαλω περα κ με το δευτερο(πρωτα ο θεουλης)παιδακι μου.α,σας ειπα;μαλλον κοριτσακι μου ειπε,αν κ κρυφα μεσα μου ελπιζω σε λαθος :lol::lol::lol::lol::lol: χωρις πλακα ας ειναι γερο κ δε κανει να λεω τετοια.απλα το λεω γιατι εχω μαθει με το αγορι κ μου φαινεται ξενο το κοριτσι.μονο γι'αυτο.

αυτα τα νεα μου,εχει πολυ ωραιο απογευμα αλλα που να παμε με τον αναπηρουλη τον αντρουλη μου,υπομονη θα ερθει η ανοιξη κ θα ειναι ετσι ο καιρος καθε μερα.

φιλακια πολλα,θα τα πουμε συντομα!!!

α κ καπου πηρε το ματι μου οτι οι πρωτομανουλες αγχωνεστε,ειλικρινα κοριτσια μου ολα ερχονται απο μονα τους,ειναι λογικο να περνανε απο το μυαλο διαφορες σκεψεις κ απορειες αλλα ολα θα ερθουν τοσο ευκολα που θα απορειτε.σας το εγγυωμαι εγω που το αγχος κ η απαισιοδοξια ειναι κολητες μου! :D

φιλακια πολλααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaaaaaa ksexasas na sas pw...nomizw oti kati katalava na kinite shmera mesas stin koilitsa....2 fores...lete na ekana lathos??sa na htan ena fidaki kai kounithike alla polu aerini kinisi...re koritsia lete na ekana lathos kai tsampa na xarhka???axxxx elpizw na htan to mwrakiiiiiiiii :D:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσάκια!

καλως ηρθες διδυμομανουλα!

την πέμπτη που έκανα υπέρηχο βγήκαν όλα μια χαρα!χαρηκα και γω και αρχισα να τα βλέπω λίγο πιο αισιοδοξα τα πράγματα!απλά τέλειωσα αργα τη Πέμπτη (κορίτσια 1 ωρα τη νυχτα τελειωσα απο το γιατρο!!!!!!!έχει απιστευτα πολυ κοσμο) και χθες σας διάβασα αλλά ειχα πολλά μαθηματα και δεν αντεχα το βραδυ να σας γράψω!

αλέκα τέλεια η φωτο της μικρης σου!φτου φτου!

εγω ειμαι 31 χρονων για καποια που ρωτησε ηλικιες!

τριημερο εδω θα κατσουμε, ηρεμα, δεν θα κάνουμε κατι ιδιαιτερο!

φιλακια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaaaaaa ksexasas na sas pw...nomizw oti kati katalava na kinite shmera mesas stin koilitsa....2 fores...lete na ekana lathos??sa na htan ena fidaki kai kounithike alla polu aerini kinisi...re koritsia lete na ekana lathos kai tsampa na xarhka???axxxx elpizw na htan to mwrakiiiiiiiii :D:D:D:D:D

το μωρακι σου ηταν κοριτσακι..κ καθε μερα θα το αισθανεσαι ολο κ πιο εντονα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!!!!! κ εμεις τριημερο εδω!!! βικακι ολα καλα θα ειναι,απ'την στιγμη που δεν σου ειπε κατι αλλο ο γιατρος.. :) κ εγω τον αντωνη μου τον εκανα 23χρονων κ τωρα ειμαι στην μπεμπουλα 34χρονων..εντωμεταξυ ειχα πει οτι τιποτα δεν μου ειχε κανει ο γιατρος που ειχα τοτες!!!!!ασε που κ εγω δεν ηξερα.. :( απ'την μια καλυτερα κιολας γιατι δεν ειχα καθολου αγχος σε ολη την εγκυμοσυνη κ δοξα το θεο μια χαρα βγηκε ο παιδαρος(3.450κ) μαριαγιωργος να ζησετε ειναι τελειο το βιντεο κ πολυ καλη εκπληξη!!!!προσπαθω κ εγω να βρω πως κανουν βιντεο για να τον κανω κ εγω!!! σημερα πηραμε την εφημεριδα που εγραφε την αναγγελια γαμου!!!!!!!!! :x:x:x;;) την αλλη βδομαδα πιστευω θα γινει!!!! χριστινακι να σας ζησει ο μπεμπης.. :):):):) με ενα πονο κ σε μας τωρα!!! beboula καλως ηρθες :):):):) με το καλο τα δυδιμακια :):) !!!!! εγω για να πω την αληθεια εχω τρεις μερες σχεδον που δεν κλωτσαει τοσο εντονα οσο τις υπολοιπες μερες και αρχιζω να αναριωτιεμαι γιατι?!!!!! :?:?:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα πανεμορφες κοιλιτσες τι κανετε????????εγω τωρα εβαλα τον μικρο να κοιμηθει και ο μεγαλος ειναι ετοιμος και αυτος και ετσι ειπα να μπω να σας διαβασωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

μαρια μου το βινετοοοοοοοοοοοοοοο ολα τα λεφτακια να στε παντα καλα και ευτυχισμενοι

vikaki μην αγχωνεσαι ο γιατρος σου ξερει περιμενε να βγουν και τα αλλα αποτελεσματα ............ευχομαι ολα να πανε καλαααααααααα ελα σου ειπε μαλλον κοριτσακι?θα εχεις ενα και ενα .....εμενα ακομα τιποτα δεν μου εχει πει χι χι χι χι χι χι χι ελα μωρε και τα κοριτσακια εχουν αλλη χαρηηηηηηηηηηηηηη περαστικα στον αντρουλη μου

xtinaki να χαιρεστε το καινουργιο μωρακι...................................πως ειναι η ξαδερφη σου?

αυτο ειναι και γω στην πρωτη μου γεννα για φυσιολογικο πηγαινα εφαγα ολους τους πονους και ξαφνικα για βλαμμενη μαια-η δικια μου ελλειψε για 5 λεπτακια-μου ειπε οτι δεν ακουειτο μωρο πανικοβληθηκα εγω μολις την ειδα να φερνει ενα χωνι για να το ακουσει εκεινη την ωρα ηρθε η δικια μου της τα ψαλε αλλα ο μικρος πεταξε πολυ τον ποπουδακο του και δεν μπορουσε να κατεβει αυτο ηταν .................μετα αναγκαστηκαααα καισαρικη...............αφου το αγορακι ειναι μια χαρα αυτο μετραει ολα τα αλλα τα ξεχνας ελπιζω να ηταν το μωρακι σου αυτο που καταλαβες ..........................................

με το καλο να ερθουν και τα δικα μας

beboula καλως ηρθες και με το καλο να ερουν στο κοσμο τα διδυμακια σου ....................................

kangooraki μου να περασετε υπεροχα σημερα στο παρτυ μασκε ..................................

delphine μου αληθεια τον αντωνακη σου τον εκανες 23 και πηρες τωρα την αποφαση ξανα να περασει ςτα ιδια μετα απο τοσα χρονια????????μπραβοοοοοοοοο χαρα στο κουραγιο σου δεν ξερω αν μετα απο τοσα χρονια θα ειχα την δυναμη να ξαναπερασω τα ιδια γιαυτο εγω ειπα ας εχουν μικρη διαφορααααααα

ε η μπουμπου θα εχει μεγαλωσει αρκετα και μπορει να νιωθει υπεροχα και να μην σε ενοχλει συχνααααα

οσο για μενα την πεμπτη πηγα στον γυναικολογο μου ολα οκ με τις εξετασεις και αυτη για την κυστικη ινωση αρνητικη -τον ρωτησα γιατι μου την εδωσε και οτι δεν θυμαμαι να μου την ειχε δωσει στις 2 προηγουμενες εγκυμοσυνες μου-μου ειπε οτι καθε χρονο οι εξετασεις αλλαζουν και προσθαιτουν ολο και κατι και αυτη ηταν μια απο αυτες ................................. μου εγραψε τις καθιερωμενες εξετασεις να τις κανω μεσα στον μαρτη και τελη μαρτιου να παω να με δει για να πουμε και ποτε θα κανω την β επιπεδου-μαλλον καπου μετα το πασχα.......-οσο για το μωρακι μας μεγαλωσε παραπολυ αλλα σιγα μην μου ελεγε τι ειναι ο γιος μου που ηταν μαζι μας του ειπε να κανουν μια συμφωνιαααα.............να γαλει κοριτσακι -γιατι αρκετοι αντρες μεσα στο σπιτι-αλλιως αν βγει αγορακι να το ξαναβαλει στο φουρνο να ψηθει και να βγει κοριτσακι χα χα χα χα χα δωσαν και τα χεριαααααααα σαν αντρες πολυ γελιοοοοοοοοοο

αυτα για την ωρα λκαλη ξεκουραση να εχετε και να περασετε καλα οτι και να κανετε φιλακιααααα

:D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο την παπιομανα..ξερω χαθηκα λιγακι...

καλο τριημερο να χουμε...

τι μου κανετε? εγω πολυ δουλιτσα αυτη τη βδομαδα...ξαναγυρισα και ηταν σαν να μην ελειψα μια μερα.. :lol::lol::lol:

αντε ενα μηνα υπομονη και λογικα θα χτυπησω αναρρωτικη ;);)

φουσκωνετε βλεπω πολυ ομορφες κοιλιτσες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μπαβοοοοοοοοοοοοοοοοοο :D:D:D:D

εμεις σημερα πηγαμε βερντε ηπιε καφε η μανουλα..το λυδιακι εφαγε τοστακι..λιγα τσιπς :oops::oops: μεχρι να τα κρυψω..και μετα πηγαμε κουνιες...ετρεχε η λυδια ετρεχα και εγω απο πισω... :lol::lol::lol:

αν θελετε και μπορειτε μεσα στην εβδομαδα να κανονισουμε καφεδακι...πειτε μερα που σας βολευει και απλα να ναι μετα τις 5.30... :D:D:D:D περιμενω προτασεις..

κατερινακι επειδη εχεις το κιν μου ..αν κανονισετε και δειτε οτι δεν εχω μπει αν μπορεις ματια μου στειλε μηνυματακι στο κιν...

μακις σεολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia mou egw telika ton episa na pame gia kafedaki stin paralia pou eixe wraia mera alla pagwtaki den me afise na faw.. :(:( nai kangouro mou o mikros einai trelamenos paei k leei se olous oti exw nini stin koilitsa.... rapanaki wraia pou eides to mwraki sou tha matheis ti einai argotera sigoura... k pou eksetaseis einai ola kala... xtinaki to mpempaki sou itan den xarikes tzampa..... k emeis triimero edw tha eimaste..... filakia polla koritsia mou oses pate kapou kala na perasetai....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα!!!

Καλωσόρισαν και οι καινούργιες μαμάδες στην παρεούλα μας! Εγώ είμαι η Αφροδίτη και σε λίγους μήνες γίνομαι 30...οπότε ακόμα μπορώ να λέω ότι είμαι 29 :D Μαρία πολύ ωραίο το βίντεό σας!!!είστε πολύ ταιριαστό ζευγάρι! Βικάκι μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε! Και εμείς το τριήμερο δεν θα κάνουμε τίποτα...ελπίζω μόνο να έχει καλό καιρό την Δευτέρα γιατί πήραμε χαρταετό για να πάμε με τον μικρό να τον πετάξουμε να χαρεί και αυτός! Σήμερα είχε πολύ καλό καιρό μετά από περίπου 2 μήνες...βγήκαμε με τον μικρό έξω στο ποτάμι που έχει πάπιες και δεν ήθελε να γυρίσουμε σπίτι...έτρεχε μέσα στα χιόνια (ακόμα δεν έλιωσαν εδώ πάνω) τον κυνηγούσα εγώ και όταν γυρίσαμε σπίτι ήμουν πτώμα...

Την Πέμπτη πήγα και στο γιατρό μου,ευτυχώς όλα καλά! Είχα αγχωθεί με αυτό που έγινε στην κουμπάρα μου. Μου είπε για τη Β επιπέδου να κλείσουμε από τέλη Μαρτίου μέχρι το αργότερο περίπου 10 Απριλίου οπότε μου είπε ενδιάμεσα να ξαναπάω να με δει. Όσο για τον αιματοκρίτη μου είπε καλός είναι, σίδερο δε μου έδωσε (επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα δυσκοιλιότητα) αλλά μου είπε για ένα άλλο σκεύασμα το οποίο δεν είναι σίδερος αλλά βοηθάει στην απορροφητικότητά του από τον οργανισμό, απλά μου είπε ότι αυτό δεν γράφεται. Η πίεση όπως πάντα μου ήταν χαμηλή 5 με 9 αλλά δεν είχα κοιμηθεί και καλά.

Από την άλλη εβδομάδα λέω να αλλάξω και φωτογραφία κοιλίτσας (λέω να περιμένω άλλη μια εβδομάδα μήπως και μεγαλώσει,γιατί ακόμα τίποτα) ποντίκι θα βγάλω μου φαίνεται... :D:D:D

Καλό βράδυ να έχετε και καλά να περάσετε! Να ξεκουραστείτε!!!!! Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σας κορίτσια! Διάβασα πως κάποιες κοπέλες πήγαν στον γιατρό και είδαν το μωράκι τους, τυχερούλες..Ελπίζω να έχετε καλά αποτελέσματα.

Xtinaki να σας ζήσει το μωράκι της ξαδέρφης σου, και με το καλό να έρθει και το δικό σας! και σίγουρα αυτό το γουργουρητό που ένιωσες ήταν το μωράκι, εγώ το είχα πρωτονιώσει σαν ρόδα που γυρίζει :D

Βikaki μην αγχώνεσαι για την αυχενική, και εμένα κάπου στο 2 ήταν αλλά με τις αιματολογικές ξεχάστηκε το θέμα, και ο γιατρός μου αλλά και η εμβρυολόγος είπαν πως ήταν μία χαρά το νούμερο, και ας μου είχε φανεί εμένα τσιμπημένη η τιμή.

Delpine για κάποιον λόγο και εγώ δεν ακούω πολύ το μωράκι τις τελευταίες 2 μέρες και έχει πέσει μεγάλη κατάθλιψη σχετικά..Φαντάζομαι συμβαίνει όμως.

Καρολινάκι με το καλό η αναρρωτική σου, εγώ μετράω 2 μηνάκια ακόμα, πρέπει να ξεκουραστούμε κιόλας λιγουλάκι,έτσι δεν είναι?

Κορίτσια, ποιά είναι η γνώμη σας για τα καρότσια inglesina? Βρήκα το zippy free σε προσφορά, μου φάνηκε φιλική η τιμή του για τις παροχές του, και επίσης πιο γερό από τα chicco..

Φιλάκια σε όλες, και ειδικά σε όσες ξέχασα να αναφέρω ,χιχιχιχ! Βελτιώνομαι όμως στη μνήμη :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;;; Πραγματικά σήμερα η μέρα ήταν καταπληκτική!!!! Πήγα λοιπόν στο κομμωτήριο και το απογευματάκι λούνα παρκ!!! Ο Πάνος χάρηκε πάααααρα πολύ! Με τα παλιοκρύα τον είχε φάει η κλεισούρα...Παράφαγα βέβαια πάλι γιατί χάρηκα που έχασα μισό κιλό και είπα να το ξαναπάρω :?:?:? ..Το κακό όταν τρώω πολύ είναι ότι μετά έχω καούρες στο στομάχι...Δεν παλεύεται αυτό.....Αχ μακάρι να μπορούσα να τρέξω λίγο το χρόνο μέχρι τον Ιούνιο...Σταματάω τη δουλίτσα τότε...Ανυπομονώ!

Maxim είσαι πολύ μικρούλα!!! Σίγουρα είσαι η πιο μικρούλα της παρέας!!!Εγώ στα 20 ήμουν αλλού για αλλού...Το παιδάκι σου θα έχει θείο 6 χρονών :lol::lol::lol: ;;;;Τέλειο! Θα νιώθεις πολύ ωραία που θα πηγαίνεις στο σχολείο του γιου σου και θα είσαι τόοοοσο μικρή. Η αδερφή μου έκανε το γιο της στα 22 και όλοι τρελαίνονται όταν λέει τώρα πως έχει γιο 16 χρονών. Εγώ πάλι άργησα να την πάρω την απόφαση. Το γιο μου τον έκανα στα 30 μισό και τώρα είμαι 33 μισό..Όπως όμως και η tsevoula έχω μείνει στη δεκαετία των 20 :lol::lol::lol:

Νάνσυ μου από τώρα ένιωσες τα μωράκια σου;; Και μάλιστα τόσο έντονα;;; Πολύ διαφορετικά τα διδυμάκια. Χαίρομαι που πέρασες τόσο όμορφα σήμερα! Πριν λίγο καιρό είχα κι εγώ απίστευτο κόλλημα με τις φωτό στο ίντερνετ. Όχι μόνο του γιου μου αλλά και τις δικές μου. Τώρα στο fb έχω βάλει κάποιες αλλά το προφίλ μου είναι κλειδωμένο για όσους δεν με ξέρουν (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω-ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται..)..

Βικάκι αφού ο γιατρός σου είπε να μην ανησυχείς δε χρειάζεται να ανησυχείς.Εγώ στο γιο μου είχα 1,3 και τώρα στο νινί αυτό 2,1 αλλά βγήκαν και οι αιματολογικές και μου είπε ο γιατρός ότι είναι πάρα πολύ καλά τα αποτελέσματά μου..Περίμενε λοιπόν και τις αιματολογικές για να ησυχάσεις ακόμα περισσότερο. Όταν άκουσα 2 αυχενική μου φάνηκε κάπως αλλά όταν ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι όλα είναι τέλεια ηρέμησα. Όλα θα πάνε καλά μην ανησυχείς.

Xtinaki να ζήσει το μωράκι της ξαδέρφης σου! Η αλήθεια είναι πως τα νεογέννητα και γενικώς τα μωρά με συγκινούσαν ιδιαίτερα πριν κάνω δικό μου παιδί και στις εγκυμοσύνες..Αφού έκανα τον Πάνο δεν μου έκανε και τίποτα να βλέπω μωρά..Λογικό ή απλά είμαι γαϊδούρα;;; Τώρα που είμαι έγκυος συγκινούμαι πάλι!!!

Κρίμα πάντως που η κοπέλα ταλαιπωρήθηκε τόοοοοση ώρα και στο τέλος έκανε καισαρική..Σημασία έχει βέβαια που γέννησε ένα υγιέστατο μωράκι!

Κατερινάκι δε θα βγούμε εκτός Αττικής. Βόλτες έχουμε προγραμματίσει. Σήμερα πήγαμε στο λούνα παρκ και αύριο θα πάμε στο σχολείο της ανιψιάς μου που έχει αποκριάτικο πάρτυ και έστι θα την ξαναβάλει τη στολή! Ποια στολή δηλαδή..Τέλος πάντων :lol::lol::lol: Το Η&Μ έχει ωραία ρούχα εγκυμοσύνης.Πήρα ένα τζινάκι 40 ευρουδάκια και το έχω λιώσει! Εσείς θα πάτε πουθενά το τριήμερο;;

Κικίτσα μπράβο που όλα πήγαν καλά με τον υπέρηχο..Έφυγες όμως στη μία το βράδυ από το γιατρό :shock::shock::shock::shock: ;;;;;;;;;Τι ώρα είχες ραντεβού;;;;;;;;;;Κουφάθηκα τώρα!

Ραπανάκι στο φυλάει για έκπληξη μου φαίνεται το μωράκι σου το φύλο! Πάντως καλύτερα που δε σου λέει αφού δεν είναι σίγουρος. Αυτό το μάλλον που είπαν σε μένα μου τη δίνει απίστευτα :evil::evil:

Πολλή φάση η συμφωνία του γιατρού με το γιο σου! :lol::lol::lol:

Καρολινάκι ήρθες για καφεδάκι στα μέρη μου! Μένεις Παπάγου;;;;

ΜαρίαΓιώργος πολύ ωραίο το βιντεάκι!

Αυτά και για σήμερα κορίτσια! Πολλά φιλάκια σε όλες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγόρι - Κορίτσι: Βρείτε τις διαφορές

Τα αγόρια συμπεριφέρονται διαφορετικά από τα κορίτσια. Αυτό δεν οφείλεται μόνο σε γενετικούς παράγοντες, αλλά και στο γεγονός ότι εμείς τους συμπεριφερόμαστε διαφορετικά.

Ροζ ή μπλε; Φόρεμα ή σαλοπέτα; Κούκλα ή αυτοκινητάκι; Η ανακάλυψη του φύλου, η αναγνώριση του εαυτού σου ως «αγόρι» ή «κορίτσι» είναι ένα από τα πιο σημαντικά βήματα στην ανάπτυξη κάθε παιδιού. Προκειμένου να καταλάβουν πού ακριβώς ανήκουν, περνάνε από την ηλικία των τριών έως την ηλικία των πέντε ετών μια περίοδο υπερβολής σε ό,τι αφορά φύλο τους: Τα κορίτσια λατρεύουν οτιδήποτε είναι ροζ, θυμίζει πριγκίπισσα και μπαλαρίνα, ενώ τα αγόρια κυκλοφορούν με ένα σπαθί ή με ένα πιστόλι σχεδόν «κολλημένο» στο χέρι τους και δεν χορταίνουν να παίζουν «πόλεμο». Πρόκειται για μια απολύτως φυσιολογική μεταβατική περίοδο, την οποία όταν ξεπεράσουν (σύντομα) θα έχουν κατακτήσει τη συνειδητοποίηση του φύλου τους.

Ποιες είναι όμως οι αλήθειες και ποιοι οι μύθοι όταν αναφερόμαστε σε κλασικά χαρακτηριστική συμπεριφορά αγοριών και κοριτσιών;

Ποιο είναι πιο χαδιάρικο;

Το κορίτσι, ίσως γιατί έτσι του έχουμε μάθει. Έρευνες δείχνουν ότι με τα θηλυκά μωρά είμαστε πιο τρυφεροί απ’ ό,τι με τα αρσενικά. Αυτό γίνεται ασυνείδητα, όχι μόνο από τους γονείς, αλλά και από τον ευρύτερο οικογενειακό και φιλικό κύκλο. Αυτή μπορεί να είναι και η αιτία που τα περισσότερα αγόρια στη νηπιακή ηλικία δυσανασχετούν και αποφεύγουν τα χάδια και τις τρυφερότητες κάνοντας τις «αγορομάνες» να προσπαθούν να κερδίσουν την πολυπόθητη αγκαλιά αφού πρώτα χοροπηδήσουν, γαργαλίσουν και «παλέψουν» παιχνιδιάρικα με τον κανακάρη τους.

Ποιο πετάει την άμμο;

Τα αγόρια αρέσκονται να δείχνουν τη δύναμή τους, ενώ τα κορίτσια είναι πιο προστατευτικά. Μια ακόμα προκατάληψη; Όχι, ισχυρίζονται οι αναπτυξιακοί ψυχολόγοι. Είναι γεγονός ότι τα αγόρια και τα κορίτσια συμπεριφέρονται διαφορετικά απέναντι στα άλλα παιδιά κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι τα κορίτσια επιχειρούν ευκολότερα να επικοινωνήσουν, να συνεννοηθούν αλλά και να βοηθήσουν. Τα αγόρια συμπεριφέρονται συχνότερα επιθετικά, έχοντας ως στόχο τον ανταγωνισμό, την επιβολή και τη νίκη. Πρόκειται για μια κληρονομιά της ανθρώπινης ιστορίας, από την οποία, απ’ ό,τι φαίνεται, δεν μπορούμε να ξεφύγουμε εύκολα. Από την αρχή της εμφάνισης του είδους, ο άντρας ήταν αυτός που εξερευνούσε νέα εδάφη και υπερασπιζόταν την οικογένεια και την ιδιοκτησία του, ενώ οι γυναίκες φρόντιζαν να υπάρχει ζεστό φαγητό, ρούχα και καλή διάθεση.

Ποιο κλαίει περισσότερο;

Απ’ όλα τα μωρά στις αίθουσες νεογνών αυτά που κλαίνε περισσότερο, τόσο σε διάρκεια όσο και σε ένταση, είναι τα αγόρια και μάλιστα σε ποσοστό 70%. Ωστόσο, κανείς δεν γνωρίζει με ακρίβεια το γιατί. Η δύσκολη προσαρμογή στο περιβάλλον έξω από τη μήτρα πιθανολογείται πως σχετίζεται με το γεγονός ότι το νευρικό σύστημα τον αγοριών είναι λιγότερο ώριμο από αυτό των κοριτσιών. Επίσης, έχει διαπιστωθεί ότι τα νεογέννητα αγοράκια είναι πιο επιρρεπή από τα νεογέννητα κοριτσάκια σε παράγοντες που προκαλούν άγχος, όπως, για παράδειγμα, στη φασαρία.

Ποιο χρειάζεται περισσότερα τσιρότα;

Τα αγόρια. Από τα περιστατικά που καταφτάνουν στα επείγοντα των νοσοκομείων έπειτα από μικροατυχήματα που συμβαίνουν στο σπίτι το 80% αφορά αγόρια. Οι μικροί Ράμπο τραυματίζονται πιο συχνά, γιατί τα παιχνίδια αλλά και γενικά ο τρόπος συμπεριφοράς τους είναι πιο ριψοκίνδυνος σε σχέση με το άλλο φύλο. Η καναδή ερευνήτρια Μπάρμπαρα Μορονγκιέλο ύστερα από σχετική μελέτη σε νήπια διαπίστωσε ότι:

- Τα κορίτσια στη συντριπτική τους πλειοψηφία χαρακτήρισαν δραστηριότητες όπως το ποδόσφαιρο και το σκαρφάλωμα ως «επικίνδυνες».

- Τα κορίτσια αποφεύγουν τέτοιου είδους παιχνίδια, σε αντίθεση με τα αγόρια που, ακόμη κι αν καταλαβαίνουν ότι υπάρχει κάποιος κίνδυνος, δεν πιστεύουν ότι μπορεί να τραυματιστούν.

- Τα αγόρια αντιμετωπίζουν διαφορετικά τα ατυχήματα και θεωρούν τους τραυματισμούς «έλλειψη τύχης», σε αντίθεση με τα κορίτσια που θεωρούν τους εαυτούς τους αποκλειστικά υπεύθυνους για ό,τι συμβεί.

Ποιο αρρωσταίνει πιο συχνά;

Σε μικρή ηλικία τα αγόρια υποφέρουν πιο συχνά από ιώσεις και αλλεργίες απ’ ό,τι τα κορίτσια. Αυτό όμως αλλάζει κατά τη διάρκεια της εφηβείας. Τότε τα κορίτσια γίνονται πιο ευπαθή σε αλλεργίες και κρυολογήματα. Έχει μάλιστα παρατηρηθεί ότι τα κορίτσια παίρνουν περισσότερες απουσίες «λόγω ασθένειας» στο σχολείο. Από την άλλη, τα αγόρια αντιμετωπίζουν συχνότερα αναπτυξιακά ζητήματα όπως είναι η νυχτερινή ενούρηση, η υπερκινητικότητα αλλά και προβλήματα λόγου, όπως ο τραυλισμός και η καθυστέρηση στην ομιλία. Τέλος, τα ψυχολογικά προβλήματα, όπως η κατάθλιψη στην παιδική και εφηβική ηλικία, προσβάλλουν περισσότερο τα κορίτσια.

Ποιο είναι πιο κοντά στη μαμά;

Στην ηλικία των τριών ετών τα παιδιά ανακαλύπτουν σε ποιο φύλο ανήκουν: τα κορίτσια είναι σαν τις μαμάδες και τα αγόρια σαν τους μπαμπάδες. Η συνειδητοποίηση αυτή είναι αρκετά δύσκολη για τα μικρά αγόρια που θα πρέπει να απαγκιστρωθούν από τη μαμά τους, αν θέλουν να γίνουν σαν τον μπαμπά, ενώ για τα κορίτσια δεν αλλάζει τίποτα. Και τα δύο φύλα θα μάθουν τους ρόλους τους παρακολουθώντας τη ζωή στο σπίτι με πρωταγωνιστές τους γονείς τους. Μπορεί σήμερα οι ρόλοι των γονιών να είναι πιο ισότιμοι, παρ’ όλα αυτά η μαμά εξακολουθεί να περνάει περισσότερο χρόνο με τα παιδιά και φροντίζει το σπίτι περισσότερο από τον μπαμπά. Έτσι, η γυναίκα ταυτίζεται με τις παραδοσιακές ιδιότητες της δοτικότητας και της στοργής και ο άντρας με την υπευθυνότητα και τη δύναμη. Σε μια έρευνα παιδιά τριών ετών ρωτήθηκαν τι κάνουν τα αγόρια και τι τα κορίτσια. Οι απαντήσεις ήταν οι εξής: Τα κορίτσια παίζουν με κούκλες, βοηθάνε τη μαμά, μιλάνε πολύ, χρειάζονται βοήθεια, δεν χτυπάνε ποτέ. Τα αγόρια βοηθάνε τον μπαμπά, θέλουν να παλεύουν και κάνουν άλλα παιδιά να κλαίνε.

Ποιο είναι η αδυναμία του μπαμπά;

Στη ζωή ενός παιδιού η γυναίκα είναι πολύ σημαντική: μαμά, δασκάλα, νταντά, γιαγιά. Όμως, τόσο τα αγόρια όσο και τα κορίτσια έχουν ανάγκη την αντρική παρουσία. Ιδιαίτερα για τα κορίτσια ο μπαμπάς είναι «ο πρώτος άντρας στη ζωή τους», αυτός καθιερώνει την εικόνα που θα έχουν στο μέλλον για το άλλο φύλο. Για τα αγόρια, από την άλλη, ο μπαμπάς είναι το ισχυρό πρότυπο. Επομένως η παρουσία του και ο τρόπος που φέρεται και λειτουργεί μέσα στην οικογένεια είναι καθοριστικός και για τα δύο φύλα.

Ποιο βοηθάει περισσότερο στην κουζίνα;

Σε όλα τα παιδιά αρέσει να κάνουν ευχάριστα πράγματα. Η συνύπαρξη στην κουζίνα με τη μαμά ή τον μπαμπά είναι ιδιαίτερα δημιουργική, αλλά και διασκεδαστική τόσο για τα αγόρια όσο και για τα κορίτσια. Άλλωστε, το να φτιάχνεις κάτι με τα χέρια σου το οποίο τρώγεται κιόλας είναι μεγάλο επίτευγμα για τα παιδιά και τους δίνει χαρά. Παρ’ όλα αυτά, οι γονείς παραδοσιακά παροτρύνουν περισσότερο τα κορίτσια να βοηθήσουν στη κουζίνα και τα αγόρια στα μαστορέματα. Αυτό ωστόσο σιγά σιγά αλλάζει ακολουθώντας τις αλλαγές στις κοινωνικές δομές.

Ποιο θέλει να ανακαλύψει πιο γρήγορα τον κόσμο;

Το αγόρι. Από τη στιγμή που κάνουν τα πρώτα τους βήματα, τα μικρά αντράκια θέλουν να εξερευνήσουν τα πάντα, ξεκινώντας απ’ όλες τις γωνιές του σπιτιού και επεκτείνοντας την περιέργειά τους σε ολόκληρη την παιδική χαρά. Οι επιστήμονες έχουν διαπιστώσει ότι οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνει αυτό είναι γενετικοί: Έρευνες στον εγκέφαλο απέδειξαν ότι η ικανότητα του προσανατολισμού στα αγόρια είναι πολύ πιο αναπτυγμένη απ’ ό,τι στα κορίτσια. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο οι μικροί εξερευνητές έχουν τη βεβαιότητα πως όπου και να πάνε πάντα θα βρίσκουν το δρόμο της επιστροφής. Ένα ακόμη στοιχείο είναι ότι οι ίδιοι οι γονείς παροτρύνουν τα αγόρια από μικρά να ανοίξουν τα φτερά τους. Πρόσφατη μελέτη σε αγόρια και κορίτσια νηπιακής ηλικίας έδειξε ότι τα κορίτσια ακούνε τη λέξη «πρόσεχε» τέσσερις φορές περισσότερο απ’ ό,τι τα συνομήλικά τους αγόρια.

Ποιο κάνει πιο εύκολα «φίλους»;

Στα αγόρια αρέσει να οργανώνονται σε ομάδες τεσσάρων έως έξι φίλων. Τα κορίτσια αισθάνονται καλύτερα όταν η παρέα για παιχνίδι αποτελείται από δύο έως τρεις φίλες. Λογικό, αφού πολλά παιδιά σημαίνει περισσότερη δράση και φασαρία. Το σίγουρο είναι ότι τόσο τα αγόρια όσο και τα κορίτσια έχουν όφελος από τη μεταξύ τους συναναστροφή. Μαθαίνουν διαφορετικές συμπεριφορές και συμπληρώνουν τις ικανότητες και τα ενδιαφέροντά τους.

Tips για ευτυχισμένα αγόρια και κορίτσια

Ανεξάρτητα από το φύλο τους, υπάρχουν κάποια πράγματα που ενδείκνυνται και κάνουν καλό τόσο στα αγόρια όσο και στα κορίτσια, όπως:

- Οι αγκαλιές, τα χάδια και τα φιλιά.

- Να ανακαλύπτουν ότι οι άνθρωποι έχουν πολλές πλευρές. Ο μπαμπάς βοηθάει στην κουζίνα και η μαμά αλλάζει μια λάμπα.

- Όμορφες ιστορίες ή τρυφερά τραγούδια πριν τον ύπνο.

- Η μαμά είναι καλή, μπορεί όμως και να επιβληθεί.

- Να τα εμπιστευόμαστε και να τα πιστεύουμε.

- Να τα επιβραβεύουμε για τις προσπάθειές τους.

- Να τα αφήνουμε να κλαίνε και μετά να τα παρηγορούμε.

- Να τους δίνουμε κίνητρο και αυτονομία.

- Μαμάδες και μπαμπάδες που μπορούν να παραδεχτούν τα λάθη και τις αδυναμίες τους.

- Να ακούνε ότι είναι μοναδικά, αξιαγάπητα, δυνατά και έξυπνα.

- Να τους μάθουμε ότι τα προβλήματα λύνονται χωρίς φωνές και εντάσεις.

- Να μην τους επιλύουμε κάθε (μικρή) δυσκολία που αντιμετωπίζουν.

- Γονείς που θέτουν όρια.

- Γονείς που κάποιες φορές ξέρουν να υποχωρούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φουσκωμένες κοιλίτσες καλημερα....Χθες πηγαμε σε εναν γαμο,ωραια ηταν,η κοπελα ηταν εγκυος σαν κι εμενα ακριβως.Αντε και στα δικα μας οσες εχουμε μεινει...Φορεσα και τα ψηλα τακουνια,τι τα ηθελα η χριστιανη αφου δεν τα πηγαινα...μαχιμ μου εισαι μικρουλα,θα εισαι πολυ νεα και θα εχεις παιδακι....μπραβο

mariagiorgos,τι ωραιο το βιντεακι σου.

boub,delhpine,μην ανησυχειτε που δεν τα ακουτε ....τι να πω εγω που δεν το ακουω καλα καλα και τωρα.ολα καλα θα ειναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναμαι και εγω!!! χθες κωλο δεν βαλαμε μεσα στο σπιτι και εγω και η μικρη απο καφε σε καφε και το βραδακι σε παιδικο παρτυ........περασαμε τελεια! τωρα την εχω βαλει για υπνο μαλλον θα κοιμηθω και εγω(που να με αφησει ο αντρας μου να φυγω και αν ξυπνησει το παιδι?!?) και μετα θα παμε στο καρναβαλι σε ενα χωριο κοντα στη ροδο αφου η πολη δεν κανει τιποτα!

τσεβουλα μου τι ερευνα τρελη ειναι αυτη??? πολυ ωραια!!!

μαριαγιωργος παρα πολυ γλυκο βιντεο! να ζησετε και να αποκτησετε πολλα πολλα παιδακια!

καρολινακι ξαναγυρισες στη ρουτινα της δουλειας???

ντελφιν μου τι θα φορεσεις στο γαμο? για πες μας!

νενε μου σιγουρα το ακους απλα κανει πολυ απαλες κινησεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΣ συγνωμη που εισβαλω ετσι θα ηθελα τις εμπειριες σας........

Κοριτσια μου ειμαι χαλια εχθες το βραδυ μου ηρθαν αρκετα καφε κ ροζ πηρα τον γιατρο κ ειπε να μεινω ξαπλα μεχρι την τριτη που θα με δει και να βάζω την αλοιφη της προγεστερωνης... τα εχω πεξει ακομα εχω σταγόνες καφεροζ τον ρώτησα αν υπαρχει περιπτωση να το χασαμε και μου ειπε οχι απλά αλλαζα μηνα αυτες τις μερες 2ο προς 3ο μαλλον κουραστηκα κ μετατοπιστηκε η μητρα... διαβασα στο ιντερνρτ οτι εχει συμβει σε πολλες κοπελες την ιδια περιοδο αλλα δεν εχω ηρεμησει ακομα... μεχρι την τριτη που θα παω να το ακουσουμε θα ειμαι στην πριζα.....

Σας εχει συμβει?????? εχω τρελαθει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...