Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ινοκυστικη νόσος


Recommended Posts

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολη ασθενεια και εχεις σοκαριστει πολυ αλλα κανε κουραγιο να βγουν ταποτελεσματα,μην το βαζεις κατω μπορει να ναι ενα λαθος ποτε δεν ξερεις.ευχομαι να ναι γερο το παιδακι σου μεσα απο την καρδια μου...η παναγια μαζι σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νία σου στέλνω και εγω την θετική μου ενέργεια και εύχομαι τα αποτελέσματά του μικρούλι σου να είναι μια χαρά! Εύχομαι να βγει νικητής το μικρό σου παλικαράκι από αυτή την δοκιμασία! Κουράγιο και η παναγίτσα να είναι πάντα δίπλα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ για τα λόγια σας ..ευχομε να μην είναι τίποτα όλα αυτα που περνω και να σας πω σε λιγες μερουλες όμορφα νέα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ για τα λόγια σας ..ευχομε να μην είναι τίποτα όλα αυτα που περνω και να σας πω σε λιγες μερουλες όμορφα νέα....
Στο παίδων την κάνατε την εξέταση;Εύχομαι όλα να τελειώσουν μ αυτό.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νιακι μου γλυκο ευχομαι ολα μα ολα να πανε καλα και να εχουν ολα αισιο τελος γλυκεια μου!πραγματικα να ξερεις πως ειμαστε διπλα σου καθε στιγμη!η σκεψη μου ειναι μαζι σας καλη μου!Ο Θεος και Η Παναγια να ναι διπλα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου τα διαβαζω μερες τωρα αυτα που γραφεις... :(

να ευχηθω να πανε ολα καλα και να ειναι υγιεστατο το παιδακι σου!!!!

θυμαμαι και τι εχεις περασει γενικοτερα και ολα αυτα τα θεωρω πολυ σκληρα...

Να σε ρωτησω.Στο κεντρο εξωσωματικης δεν εκαναν καποιο ελεγχο στα γονιμοποιημενα ωαρια;;;δεν τα ελεγχουν για νοσηματα;;;επικοινωνησες μαζι τους;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την ιδια απορια εχω και εγω

αλλα μετααπο τσο καιρο?

ρωτησει ποια μορφη ελενξαν?

την πιο συχνη?

εσεις ειστε φορεις?

συστηχως δεν γινεται προγεννητικος ελεγχος...και αν γινεται συνηθως ειανια ελλειπης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

niakoylinaki εξωσωματική έκανες;Απαράδεκτο να μην σας πούνε να κάνετε την εξέταση.Εμάς μας έκαναν και για μεσογειακή αναιμία και για κυστική ίνωση υποχρεωτικά όπως και για HIV κλπ.

Panayiota αν δεν ζητήσεις προεμφυτευτικό έλεγχο δεν κάνουν στα έμβρυα(αν για παράδειγμα έχουν στίγμα μεσ.αναιμίας και οι 2 γονείς θα κάνουν αλλά αν δεν εξεταστούν οι γονείς πως θα το ξέρουν για να το κάνουν;;; :roll: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ αυτό γνωρίζω (από άνθρωπο της οικογένειας που έχει κάνει τρείς εξωσωματικές) ότι αν δεν ζητήσεις προεμφυτευτικό έλεγχο, δεν κάνουν......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω πως γινονται τα πραγματα στη εξωσωματικη αλλα λογικο μου φιανεται αυτο πουλετε!

εμεις στο β επιπεδου βρεθηκε υπερυχογενες εντερο...ευρυμα και για κυστικη ινωση...καναμε αμνιο...το διευρυμενο πακετο...οπου ελεγχουν την πιο συχνη μορφη στην ελλαδα (ΔF 508)

η οποια βρεθηκε να ειναι ρνητικη...

λογω ομως οτι το ευρυμα παρεμεινε , κρατηθηκε δειγμα και εξεταστηκε αν το μωρο νοσει απο πιο σπανια μμορφη...εγινε ελεγχος για το 85% των μεταλαξεων..ευτηχως αρνητικο...βασικα η πιθανοτητα να νοσει ει ναι 0.8%....

αν ηξερα θα ειχα κανει ελεγχο στο παιδων πριν κανω παιδια...με πολυ λιγοτερο φυσικα κοστοςκαι αγωνια...

ενοειται οτι θα κανω ελγχο στα παιδια μου!

καλυτεα να πατε στο παιδων για μεγαυτερο ποσοστο ελεγχου...

ολα καλα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pebii κι εμείς στο παίδων την κάναμε.Μπορούσαμε και σε ιδιωτικό αλλά θέλαμε να είμαστε όσο πιο σίγουροι γινόταν αφού εγώ είμαι φορέας.Και πάλι ένα μικρό ποσοστό πιθανότητας υπάρχει.Σίγουρα είναι καλύτερα να γίνεται πριν την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia moy kala ......mphka na sas pw eyxarista nea .telos kalo ola kala me ton mpompirako mas ....bghke katharh h eksetash eytixws ola einai kala eimai toso poly xaroymenh eyxome mesa apo thn kardia moy ola ta paidakia toy kosmoy na einai kala kai oles oi manoyles eytixismenes kai mono xares na pernoyme.....sas eyxaristw oles poly poly gia to endiaferon sas ........

kapoia me rwthse an einai ekswswmatikh nai einai ...

kai episis den mas eipe kaneis gia aythn thn eksetash ..

twra an kapoios apo emas thn exei ti na pw den kserw....kai mallon oyte tha mathw kai pote giati den tha kanw allo paidaki opote den tha kanw kai thn eksetash ......

sas filv oles glyka ......kai edw gyrw tha eimaste kai tha ta leme............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλος καλο όλα καλά για το μωράκι σου.

Την εξέταση αυτή την είχα κάνει πέρσι στα πλάισια του προγεννητικού ελέγχου, στο Παίδων Αγία Σοφία και συγκεκριμένα στο Χωρέμειο. Τότε κόστησε 200 ευρώ για το 90% των μεταλλάξεων. Σήμερα εκτός από αυτήν την εξέταση, υπάρχει και μια για το 95% των μεταλλάξεων η οποία στοιχίζει 350 ευρώ. Στο συγκεκριμένο νοσοκομείο πάντα. Γίνεται και στο Λαικό, δωρεάν, αλλά δεν απαντάνε στο τηλέφωνο.... :evil: . Βέβαια εκεί εξέταζαν τουλάχιστον μέχρι πέρσι το 75% των μεταλλάξεων, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε. Πάντως είναι πολύ σημαντικό να γίνεται στον προγεννητικό έλεγχο και εσείς που δεν έχετε κάνει ακόμη παιδάκι να την κάνετε οπωσδήποτε την εξέταση αυτή πριν μείνετε έγκυες, γιατί μετά θα σας φάει το άγχος μέχρι να βγει το αποτέλεσμα που θέλει 1 μήνα σχεδόν. Τουλάχιστον έτσι θα είστε πιο χαλαρές. Καλό ξημέρωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο βρε Νία μου!!!!!!!

Δόξα Τω Θεώ όλα καλά!!!!!!!

Απαράδεκτοι πάντως που δεν σας κάνανε αυτήν την εξέταση!!!!!!!

Η οποία...... έχει να κάνει με τη Μεσογειακή Αναιμία?????? Ή τα έχω μπερδέψει???????

Φιλιά πολλά κορίτσι μου στα μωράκια σου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χάρηκα με τα καλά σας νέα! :) Να χαίρεσαι τα μωράκια σου!

PIPITSAZOUZOUNA είχα κάνει αυτό post.Δες εδω για ενημέρωση :arrow:http://www.hcfa.gr/nosos_01.htm

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...