Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια χειμωνα/Τα πρωτα μας γενεθλια+σπορακι


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα ευη και Αλικη,τι κανετε?εγω ειμαι γραφειο και να πω την αληθεια χαιρομαι!!!Ρε κοριτσια ξεσκαω λιγο το πρωι που ερχομαι εδω γιατι γινεται χαμος στο σπιτι ολη μερα...καταλαβαινετε πιστευω

:shock:

Αλικη και εμενα τον μικρο μου τον εχουν τσιμπησει κουνουπια αλλα εξαφανιζονται και δεν τα βλεπω :evil: εντωμεταξυ ενω κοιμαται στο ιδιο δωματιο με τον μεγαλο μονο αυτον τσιμπανε!

Ευη και εγω αμα ξενυχτησω κρυωνω πολυ...

Λοιπον στισ 20 εχω γενεθλια και λεω το Σαββατο να κανω ενα μικρο παρτακι με 2-3 ζευγαρια μονο...ετσι μουρθε φετος να τα γιορτασω..αφηστε που εχω ξεσηκωθει να φτιαξω και την τουρτα...ειδε καμια τον παρλιαρο το Σαββατο?Λεω να φτιαξω την τριχρωμη τουρτα!!!

Τωρα πατησα υποβολη και ειδα και το Μαριετακι...Καλημερα!!!

Αααα και εγω μαχη δινω νατον ετοιμασω...δεν ειστε οι μονεσ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ελίζα!!

Είναι γλυκοαίματος ο μικρούλης σου!!!! :lol:

Λοιπόν ναι την είδα…. Τέλεια!!!

Μαζί θα φτιάχνουμε τούρτες εκείνες τις μέρες Ελίζα. Ψάχνω σχέδιο κ εγώ για τον Σπύρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ήμουν στην Κέρκυρα θα δούλευα κ σίγουρα θα ξέφευγα λιγουλάκι!!! Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!

Καλή συνέχεια Εύη!!

Θα ήθελα κάτι χριστουγεννιάτικο!! Μια τούρτα με κρέμα κ σοκολάτα καλυμμένη με ζαχαρόπαστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον δοκιμασα και εφτιαξα ζαχαροπαστα,πολυ απλη ακουσα στην τηλεοραση απο μια που εφτιανε....με ζαχαρη αχνη και λιγεσ κουταλιτσες γαλα...και γινεται τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και κατι αλλο...υπαρχουν και ετοιμες φορμες με σχεδια..πχ χριστουγεννιατικο δεντρο...αλλα βεβαια αυτα ειναι κυριωσ για κεικ...σοκολατοπιτα και τετοια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτη φορά θα δοκιμάσω να κάνω κ εγώ ζαχαρόπαστα… λέω να δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα για να είμαι σίγουρη!!!

Ναι τις έχω δει… το σκέφτομαι γιατί δεν ξέρω αν καταφέρω να στρώσω τη ζαχαρόπαστα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι βρε τι ζητας συγνωμη...αλοιμονο...

Ναι γυρω στα 450γρ αχνη και 9-10 κουταλιες γαλα...βαλε μια μια κουταλια το γαλα για να δεις ποσο θα σφηξει γιατι εγω τα εβαλα ολα μαζι και χρειαστηκε να βαλω και αλλη αχνη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιποτα ρε συ...αντε να πετυχουμε τις τουρτιτσες μας να βαλουμε φωτο μετα τα αριστουργηματα μας :lol::lol::lol:

αν καταφερω βεβαια να βαλω φωτο γιατι προαπαθω ποση ωρα να αλλαξω αυτη που εχω και εχω ξεχασει πως γινεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα ειδα που λετε για ζαχαροπαστα...

Ελισα μονο γαλα ??? Και δεν σκλιρενει μετα??

Εγω εκανα την συνταγη αυτη

με την μονη διαφορα οτι δεν ειχα γλυκερινη και εβαλα σπορελαιο αλλα δεν μου βγικε καθολου καλη..

Εσπαγε οταν προσπαθουσα να την ανιξω....

Οταν κανετε τις τουρτιτσες να μας βαλετε φωτογραφιες να τις δουμε και εμεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε κοριτσια!!! δειξτε ελεος!!! τι σας επιασε και μιλατε για τουρτες; εγω η Σουηδεζα ισως κι η Ινα δε κανει να διαβαζουμε τα λεγομενα σας..εγω θα τα προσπερναω σας το λεω!!! :lol::lol:

κανω αμαν και πώς να χασω 5 κιλα απο την εγκυμοσυνη...και μετα σου λενε αν θηλαζεις δεν παχαινεις!!!οταν σταματησε ο θηλασμος ημουν +3 αλλα μετα το εριξα λιγο σε αηδιες που ειχα κοψει για 15 μηνες και να τωρα!!!!

τι μαγειρευουν για αυριο;

σημερα θα παραγγειλουμε,αλλα για αυριο τι να φτιαξω;ριχτε καμια ευκολη συνταγη,ετσι;

κι ειπαμε:ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ!!!!!!!!!!

Ευη παλευουν; ο μικρος ριχνει καμια ή τις τρωει; :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον να μην τολμήσω να βάλω φωτο.... :roll:

Μαριέττα μπορείς να ψήσεις σε ένα αντικολλητικό τηγάνι ή μπιφτεκάκια (που τα φτιάχνεις την προηγούμενη μέρα) ή φιλετάκια κοτόπουλο (που γίνονται πολύ γρήγορα) μαζί με μία σαλάτα ρόκα-μαρούλι. Αν θες να το κάνεις από σήμερα, μπορείς κανένα λαδερό (φασολάκια) ή όσπρια (φακές) ή κανένα ζυμαρικό στο φούρνο (με σάλτσα μοτσαρέλα κ παρμιτζάνο για πιο ελαφρύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρεται!!!!!!Τι κάνετε???Όλα καλά????Εμείς ας τα πούουουουμε καλά!!Σκοτώθηκα με την κουνιάδα μου!! :D ΕΕΕ κάποια στιγμή θα γινόταν...Κατά τα άλλα μια χαρά!Ο μικρός πήρε φόρα,τρέχει,σκαρφαλώνει στο πάρκο ( μετά τις γιορτές το πάρκο πάει στην αποθήκη),βγάζει δόντι πάλι και είναι λίγο ανήσυχος...όλο μεμέ θέλει,δεν τρώει καλά και έχει διάρροιες..

Ίνα μου,μιλάω και με άλλα κορίτσια που θηλάζουν και οι περισσότερες έχουν πρόβλημα στον βραδινό ύπνο με τα παιδάκια τους..Όταν ξυπνάει τη νύχτα,τις περισσότερες φορές θέλει μεμέ για να ξανακοιμηθεί,δεν τον πιάνει ούτε κούνημα,ούτε νανουρισμα...Καμιά φορά τον ξεγελάω με λίγο νεράκι αλλά δεν πιάνει πάντα...δεν παίρνει και πιπίλα,οπότε χρησιμοποιεί το στήθος μου για πιπίλα!!Δεν πειράζει..χαλάλι του...Σε κανένα χρόνο θα κόψουμε τον θηλασμό και θα ηρεμήσουμε πιστεύω...

Για φαγητό σήμερα είχαμε φακές!!Έφαγε και ο μικρός μαζί μας!Μαριέττα,το πιο εύκολο και γρήγορο φαγητό είναι μακαρόνια με τυράκι και σαλτσούλα!!!! ;) Όταν φτιάξετε τις τουρτίτσες σας,πείτε μας κι εμάς τα μυστικά σας!!

Εύη μου,εσύ μη ζηλεύεις!!Σε λίγες μέρες θα έρθω και θα κάνουμε δική μας μαμαδοσυνάντηση!! ;) Θα γνωρίσω και τα παιδάκια σου!!!! :D

Αυτά τα νέα μας...φιλούρες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κλαινε οι χηρες κλαινε και οι παντρεμενες.......Μαρι τι την θες εσυ την διαιτα???

Εγω μια χαρα σε βρισκω φιλεναδα, γκομεναρα με τα ολα της ;););)

Ο μικρος το εφαγε το κεφαλι του, να δεις πως χονετε το μιντικι ψοφαει για φασαρια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχχχχχ Αννουλα, πως δεν τα μπορω αυτα τα σιγγενομαλιοτραβιγματα....Υπομονη...

Εγω το παρκο το μαζεψα εδω και πολυ καιρο, το πολυ 5 λεπτα καθοταν μεσα και μετα ηθελε να βγει..

Αληθεια ποτε λες να ερθεις προς τα εδω??? Ειμαι περιεργη να δω τα μικρα να παιζουν...Ο δικος μου ειναι λιγο μουτρο μου φενετε και οταν εχουμε παρεα αλλα μωρακια τους περνει τα παιχνιδια :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη μου όχι δεν σκληραινει,ιεμανα να φανταστείς εγινε και πολυ υγρή και έβαλα και άλλη αχνη.Την ειχω δει και εγώ αυτή τη συνταγή αλλα φυσικά έκανα τηννπιο απλή!!!αν βγουν καλές θα βαλουμε φωτο αλλιώς θα τις κρατήσουμε για παρτυ μας :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ναι μια φορά με επιασε! Θα μ πει την επόμενη βδομαδα που θα παω για Doppler η γιατρός αν γύρισε   εγω αυριο εχω παιδίατρο! 😊  
    • Άσε ασε... Μη νομίζεις και στο Ηνωμένο Βασίλειο έτσι είναι!! Η κολλητή μου μένει εκεί και όταν ήταν έγκυος στις 12 εβδομάδες κι εκεί σε δέχονται στο δημόσιο. Πιο πριν μόνο ιδιωτικά αν μπορείς...  Εδώ πάντως σου λένε να πας στα επείγοντα πριν τις 12εβδ αν έχεις ανησυχητικά συμπτώματα εκτός κι αν συνεννοηθείς με τον οικογενειακό γιατρό και σε παραπέμψει για υπέρηχο πιο νωρίς. Δηλαδή χωρίς λόγο κι αιτία δεν βγάζεις άκρη... Οι περισσότερες γυναίκες πηγαίνουν ιδιωτικά 2-3 φορές και μετά αν δε τους το επιτρέπει το οικονομικό συνεχίσουν με το δημόσιο και περιορισμένα ραντεβού ..😩
    • Α έτσι όπως το έγραψες ότι πηγές εκτάκτως κάπως καταλάβα ότι πηγές χθές. Σόρρυ, δε διάβασα σωστά 😅 σε κάθε περίπτωση, είσαι όλο και πιο κοντά στο ραντεβού σου, όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου ❤️ σου στέλνουμε οοοολη τη θετική ενέργεια ✨ 
    • Γεια σας κοριτσια κι απο μενα!!! Ευχομαι σε ολες καλα αποτελεσματα στα doppler σας..Εμεις το καναμε και ητανε ευτυχως πολυ καλο και πηρα τα πανω μου. Μπαινω αισιως στην 34η εβδομαδα!! Το πιο ενοχλητικο που εχω τωρα ειναι ο εντονος πονος στα πλευρα απο τη μεγαλη κοιλια και το βαρος. Νιωθω οτι θα μου ξεκολλησουν😜 Για πειτε κανενα καλο βιβλιο για τον πρωτο καιρο με μωρο... Εχετε καμια προταση??☺
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...