Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια χειμωνα/Τα πρωτα μας γενεθλια+σπορακι


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια και απο μενα...κοιμομαστε λιγο και στα γρηγορα να σας γραψω μια καλημερα και να κανω καμια δουλεια οσο προλαβω γιατι μετα παλι αγκαλεια με τη Φωτεινη θα ειμαι..

Ευη μου χρονια σου πολλα πολυχρονη με υγεια και πολλα παιδακια!!!!!!!!

Μαριετα μου και εμενα με λενε Γιωτα ,,Φωτεινη λενε την μικρουλα μου..Φωτεινη - Μαρια για την ακριβεια κοριτσια..

Νατασα σε εκανα αντ και οποια αλλη εχει φεισμπουκ ας μου πει να κανω αντ να τα λεμε και απο κει..

Κατερινιω μου αχ υπομονη θα κανουμε τι αλλο μπορουμε...Δεν μου ειπες σε ποιον μηνα εισαι τωρα???Ναι βρε βαλε καμια φωτο με την κοιλιτσα σου...

Και οσο για το μπρουμητα και εγω απο μωρο δεν την εβαζα πολυ γιατι φοβομουν υπερβολικα σαν νεα μαμα οποτε μετα οταν το καταλαβα οτι επρεπε να τη βαζω δεν ηθελε στην αρχη η Φωτεινη...Τωρα το συνηθισε να σου πω..Εμενα ειχε και παλινδρομηση εβγαζε γουλιες αρκετες για αυτο φοβομουν το μπρουμητα...Αν και μετα μου ειπαν οτι δεν πειραζε..Να τον αφηνεις οσο πιο πολυ μπορεις μπρουμητα.Τωρα βεβαια δεν ξερω τελικα αν θα μας μπουσουλησουν..Εγω παρακαλαω γιατι μου αρεσει πολυ να βλεπω μωρακια να μπουσουλανε...Αλλα οτι μου αρεσει το δικο μου το παιδι δεν το κανει..Π.Χ. μου αρεσει πολυ να βλεπω μωρακια να πιπιλιζουν την πιπιλα...Ειχα αγορασει πριν γεννηθει 5 πιπιλες διαφορα χρωματα και διαφορα σχεδια....Που κοριτσια απο την κλινικη εγω την εβαζα και αυτην την εφτυνε...δεν πηρε ποτε πιπιλα...Προσπαθουσα η ερμη να της την μαθω μεχρι τον 5 μηνα αλλα τζιφος...

Περαστικα σε ολες τις αρρωστουλες τα παιδια να ναι καλα και εμεις ας αρωσταινουμε...

Δεν θυμαμαι κατι αλλο...Θα τα πουμε αργοτερα..φιλακια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κουκλες...

Σημερα οπως αναμενοταν ειμαι ενα πτωμα γιατι γιριζα σαν το αρνη στην σουβλα εχθες το βραδι, λεω να παω να την πεσω και εγω τωρα που κοιματε ο μικρος αλλα πρωτα μπικα να πω ενα γεια...

Ν'αστε καλα κοριτσαρες μου για τις ευχες σας, I LOVE U ALL :YMHUG::YMHUG::YMHUG::x:x:x:-*:-*:-*

To βραδυ λεμε να βγουμε για φαγιτο με τον αντρα μου μετα απο ουτε και εγω θιμαμε ποσο καιρο και ετσι εχω αρχισει να καλοπιζομε απο το προι για να προλαβω, (εχουμε και παιδιατρο το απογευμα και σουπερ μαρκετ) #:-s#:-s

Ευγενια ειμαι σιγουρη πως ολα τελεια θα τα κανεις για τα γενεθλια του Νωντα σου, μην ανχονεσε..

Γιωτα οτι δεν θα σου κανει τωρα η Φωτεινη απο αυτα που φανταζοσουνα θα σου τα κανει το δευτερο μπεμπε σου και θα εχει περισοτερη πλακα...Και η δικη μου η κορη δεν μπουσουλισε ποτε και τωρα ο μικρος μπουσουλισε και για τους δυο :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τσερκι για τουρτα

σαβουαγιαρ 3 πακετα

πρασινη φυτικη σαντιγυ κιλου

μερεντα μικρη

σοκοφρετα

σιροπι δικη σας επιλογης

μουσ σοκολατας

νερο κακαο 2 κουταλιες αχνη για να βουταμε ελαφρα τα σαβουαγιαρ

χτυπαμε την σαντιγυ με 5 κουταλιες αχνη ζεσταινουμε στην μερεντα

βαζουμε το τσερκι κανουμε μια στρωση με σαβουαγιαρ στρωση μερεντα σαντιγυ θρυματιζουμε τη σοκοφρετα και επαναλαμβανουμε

το βραδυ στο ψυγειο

χτυπαμε τη μουσ σοκολατας για να χρησιμοποιησηουμε για κολλα

βγαζουμε το τσερκι.Βαζουμε γυρω γυρω σαβουαγιαρ η πουρακια και μουσ για κολλα και σιποπι απο πανω

φιγουρες απο το τζαμπο και μια μπλε/ροζ κορδελα για στολισμο και τελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η τελευταια φορα που πηγαμε σε ταβερνα για φαγητο ηταν μετα το 15 Αυγουστο και για καφε πριν ενα μηνα.Οποτε σας ζηλευω κοριτσια και αυτες που πηγαινουν για καφεδακια και αυτες που θα βγουνε εξω σημερα.Να περνατε καλα.

Εμεις δοξα το Θεο τις περισσοτερες μερες κοιματε καλα η μικρη.Αλλα δεν την εβαλα καμια φορα στο κρεβατι μας για υπνο.Το κρεβατι της δεν χωρουσε στην κρεβατοκαμαρα οποτε πηγε απο την αρχη στο δικο της δωματιο.Μεχρι να γινει 6 μηνων κοιμωμουν και εγω εκει.Τωρα ξυπναει καμια φορα και θελει να παιξει αλλα την παιρνω μια αγκαλια και παλι στο κρεβατι της.

Το προβλημα μας τωρα ειναι οτι φοβαται τον αγιο Βασιλη.Σημερα της εδειχνα βιτρινες με δεντρα χριστουγεννιατικα και αυτη εκλεγε!!!!Τι θα κανω????Τις περισσοτερες μπαλες μου τις εχω φτιαξει εγω, επλιζω να μεινουν ολοκληρες!

Ποτε στολιζετε δεντρο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα τσουπες!!ινα εχω μερικες αποριουλες..καθοτι ασχετη με τα γλυκα!δε θελω γελια απο τις υπολοιπες ε?????ουτε σχολια!! :lol::lol::lol:

1.συμφωνα με το πως λες να βαλουμε τις στρωσεις πανω απο τη θρυματισμενη σοκοφρετα μπαινει το σιροπι??κι αν ναι θα ειναι λεια η επιφανεια να βαλουμε τις φιγουρες?

2.το νερο που βουταμε τα σαβουαγιαρ να ειναι κρυο,χλιαρο,ζεστο..τι?

3.τη μους σοκολατας να υποθεσω εννοεις οτι τη βαζουμε για να κολλησουν γυρω γυρω τα σαβουαγιαρ?δεν τη βαζουμε κατω απο το σιροπι? :-?:-?:-?:-?:-?:-? θα ρωταγα τι ειναι και το τσερκι αλλα μολις καταλαβα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

θα τη κανω την αλλη βδομαδα να πειραματιστω(τωρα δε μπορω γιατι εχω παρει προφιτερολ της γιωτης να φτιαξω μιαμμ).εξαλλου τα δικα μας γενεθλια αργουν ακομα.

οσο για το στολισμο εμεις στολισαμε το σπιτι πριν μια βδομαδα,αυτη τη φορα με επιασε νωρις η μουρλα και ο μικρος εκανε σα παλαβος με το δεντρο,τωρα ευτυχως το συνηθισε.

πιστευω ειναι νορμαλ που φοβατε τον αγιο βασιλη μωρε....κατι μαλλον της καθησε στραβα.ο φοβος περναει μονο αν ερθεις σε επαφη με το αντικειμεμο του δε λενε???

ευη πως τα περασες χθες??το μωρακι το νιωθω ξεκαθαρα αμα ξαπλωσω αλλα κλωτσια δεν εχω φαει ακομα ετσι να τη καταλαβω!ανυπομονω..

φωτεινουλα θα προσπαθησω να βαλω φωτο!

δε πιστευω να γραψατε πολλα?(προλαβα να διαβασω μονο τελευταια σελιδα!)

χαιρετω φιλακιααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευάκι όλο μπαίνω σήμερα να σου ευχηθώ κι όλο κάτι γίνεται και δεν τα καταφέρνω.

Χρόνια σου πολλά λοιπόν γλυκιά μου ότι επιθυμείς και χρόνια πολλά και για την επέτειο σας!!!

Να είστε μια γερή, ευτυχισμένη και αγαπημένη οικογένεια πάντα που θα χαίρεστε την κάθε στιγή της ζωής σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!ευη μου χθες δεν μπορεσα να τα διαβασω ολα και δεν ειδα οτι εχετε επετειο και γενεθλια!χρονια πολλα κουκλα μου!!!να σε χαιρεται η οικογενεια σου!!!επισης για την επετειο σας ευχομαι να ειστε για παντα μαζι αγαπημενοι.

εχω ερωτηση σημερα προς ολες....τι νερο δινεται στα μωρακια σας?εγω τωρα σταματαω με το βρασιμο.το τελευταιο μηνα του το εκανα ισα ισα στο βραστηρα για να ζεσταθει και να παρει απλα μια βραση(μη του κοψω αποτομα την αποστειρωση του νερου).τι τους δινεται εμφιαλωμενο,βρυσης η εχετε βαλει φιλτρο στη βρυση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε;

Εμείς έχουμε ξυπνήσει οικογενειακώς και κάνουμε δουλίτσες.

Κατερινάκι κι εγώ προβληματίζομαι για το νερό. Κι επειδή δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι να της δίνω, της το βράζω ακόμα.... :oops::oops::oops:

Ας μας πουν κι άλλες μανούλες μπας και πάρω κι εγώ μπρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες!!!!

Κατερίνα εγώ είχα φίλτρο και του έδινα αλλά τώρα δεν έχουμε λεφτά να αλλάξουμε το φίλτρο και προς το παρόν του δίνω εμφιαλωμένο!!Και δεν το έβρασα ποτέ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα καλημερα!!

Εμεις εχουμε κοψει το βρασμενο νερο απο τοτε που αρχισαμε να μπουσουλαμε.Τα χερια της τα ειχε συνεχεια στο στομα οποτε δεν υπηρχε λογος να βραζω νερο ασε που στο τελος δεν το επινε.Εχουμε φιλτρο που βαζουμε ανταλλακτικο καθε χρονο κοστιζε αρκετα η αγορα του και το ανταλλακτικο γυρω στα 170 φετος αλλα και αυτο το κουβαλημα απο το σουπερ δεν το αντεχω οποτε οσο αντεχουμε θα το πληρωνουμε. Το νερο στα μπουκαλια δεν εχει ηλεκτολλυτες και δεν βοηθαει να ξεδιψας επισης το πλαστικο το μπουκαλι μπορει να αλλιωσει το DNA ειδικα στις εγκυες προσοχη.

Μου λειπει να με κλοτσαει ενα ανθρωπακι μικρο την κοιλια και ζηλευω, να το ξερετε!!!

Κατερινα θα σου λυσω τις αποριες για την τουρτα σε λιγο γιατι το μικρο ζουζουνι ξυπνησε!!!

Αυριο στολιζουμε δεντρο και η μικρη Αναστασια ελπιζω να το δει και να μην πει μπαμ και ντα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννουλα κι εγω καποιες φορες που παμε βολτα και δε προλαβαινω να του βρασω του εχω δωσει εμφιαλωμενο,σπανια ομως.βασικα εχω ακουσει αυτο που λεει η ινα για τους ηλετρολυτες.εμεις της βρυσης πινουμε γενικα αλλα ελεγα μπας και βαλουμε κανα φιλτρο.απ΄οτι ακουω παντως ινα μου τσουζει η τιμη :? θα ρωτησω και το παιδιατρο.εχω ακουσει οτι το νερο της βρυσης ειναι καλυτερο γιατι ειναι τρεχουμενο...αλλα κατα καιρους εχω διαβασει κατι αρθρα οτι το νερο ειναι ακαταλληλο και το κρυβουν..και κωλυομαι λιγο.

ινακι ευχομαι αφου το θες τοσο με το καλο να σου ερθει το σπορακι σου!

αναστασια μου καλες δουλιτσες!

δε σας ειπα ο γιαννης απο χθες το βραδυ προσπαθει αμα τον βαλω μπρουμυτα να μπουσουλισει.στην αρχη σηκωνει τα χερακια και μετα προσπαθει να βαλει και τα γονατα.βεβαια η πεφτει η παει μονο πισω.εχω ριξει πολυ γελιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1.συμφωνα με το πως λες να βαλουμε τις στρωσεις πανω απο τη θρυματισμενη σοκοφρετα μπαινει το σιροπι??κι αν ναι θα ειναι λεια η επιφανεια να βαλουμε τις φιγουρες?

2.το νερο που βουταμε τα σαβουαγιαρ να ειναι κρυο,χλιαρο,ζεστο..τι?

3.τη μους σοκολατας να υποθεσω εννοεις οτι τη βαζουμε για να κολλησουν γυρω γυρω τα σαβουαγιαρ?δεν τη βαζουμε κατω απο το σιροπι?

1 το σιροπι το βαζεις στο τελος για να διακοσμησεις την τουρτα.την σοκοφρετα την βαζεις μεσα στην τουρτα μαζι με τα σαβουαγιαρ, την κρυβεις δηλαδη οποτε οταν καποιο θα τρωει την τουρτα θα νιωθει τα κομματακια και θε σε ρωτανε τι αλλο εχεις βαλει μεσα?

2 το νερο μπορεις να το ζεστανεις λιγο για νω λιωσουν τα υλικα η αχνη και το κακαο.και βουτας μονο τα εσωτερικα σαβουαγιαρ και οχι τα εξωτερικα.

3Τη μους σοκολατας την βασουμε γυρω γυρω απο την τουρτα σαν κολλα για τα σαβουαγιαρ τα εξωτερικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσια μου γεια σας και ελπιζω να με βοηθησετε...θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις και εσεις σαν μαμαδες προσφατες οποια μπορει να με απαντησει...οκ κοριτσια θα χαρω πολυ να βοηθησετε αν ξερετε.

1.Εχετε βαλει διπλη μπαντα στο κρεβατακι του μωρου???Εγω εβαλα..εχω 2 οποτε καλυπτω ολο το κρεβατι τριγυρω γιατι η μικρη εχει φοβερα ατσαλο υπνο...Καλα εκανε βρε κοριτσια η ετσι την περιοριζω λετε πολυ??

2.Οταν αρχισαν να σηκωνονται στα γονατα και μετα ορθια τα μωρα σας πιασμενα βεβαια ετρεμε η μεση τους σαν ζελε??βρε κοριτσια ετσι κανει η δικη μου..Δηλ μου δινει να καταλαβω οτι δεν εχει σφιξει η μεση της ακομα αλλα αυτην εκει θελει να την κραταω και να περπαταει...αλλα δεν μπορω να την κρατησω απο τα χερια.τρεμει και νομιζω θα μου πεσει..μονο απο τι μασχαλες...λετε να επιβαρυνω τη μεση της ετσι???

Μου λενε ειναι μεγαλο και βαρυ μωρο για αυτο ακομα δεν μπορει..τι να πω...Και οταν θελει να την ακοθμπαω πανω στο τραπεζι την πιανω αλλα παλι λεω τωρα θα μου πεσει και θα χτυπησει...Δεν ξερω πολυ ασταθεια...αν καταλαβαινετε τι εννοω.Μεχρι πριν λιγες μερες πατουσε με τις μυτες τωρα αρχισε να παταει και το πελμα της.

και οταν σηκωνεται με τη βοηθεια μου βεβαια στο παρκο η στο κρεβατακι της πιανεται αλλα παει περα δοθε σαν να χορευει χουλα χουπ,δεν ξερω και πως το λενε..

εννοειται ακομα δεν μπορει να σηκωθει μονη της στα επιπλα με τιποτα.δεν ξερω αν σας εδωσα να καταλαβετε τι εννοω.

και 3.Πειτε μου πως να την κανω να μην με αποζητει ολη την ωρα....π/χ..καθεται στο χαλι και παιζει γυρναει και καποια στιγμη να πιασει ενα παιχνιδι και πεφτει μπρουμητα..σηκωνεται στα τεσσερα κανει με τα χερακια λιγο πισω και ξανακαθεται...μετα απο λιγο ομως οταν βαρεθει να παιζει και πεσει μπρουμητα θελει να την σηκωσω εγω για να την παρω αγκαλεια και ενω ξερω μπορει να συρθει να παει καπου το ειχει κανει οχι μπουσουλωντασ αλλα σερνοντας,γκρινιαζει μενει εκει και περιμενει εμενα να την παω η νατην σηκωσω...πολυ γκρινια...την εμεθα ομωσ και εγω οταν στην αρχη επεφτε πηγαινα ολη την ωρα και την σηκωνα και δεν αφησα να τα κανει μονη της...

οποτε τωρα καταλαβαινετε τι τραβαω οτι και να θελει θελει να της το κανω εγω...αχ!!!!!!!!!!!!καμια βοηθεια???να την αφησω να κλαψει για να τα καταφερει μονη της???να παρει μπρος να μπουσουλησει???Η απο την αλλη μηπως δεν το εχει το μπουσουλημα και δεν μπορει ζοριζεται μπρουμητα και γκρινιαζει...

Πανω κατω αυτα οποια μπορει ας με βοηθησει λιγακι γιατι μιλαμε ουτε δουλειες δεν μπορω να καων με αυτην την κατασταση..μονο οταν κοιμαται και αυτο πολλες φορες γινομαι κομματια και θελω και εγω λιγο να χαλαρωσωω...Ευχαριστω πολυ που με ακουσατε...φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ακομα και να σταθει μονη της θα φοβασαι παλι να μην πεσει.Υπομονη μονο δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.Εμενα στεκοταν απο 7 μηνων τουλαχιστον οταν την κρατουσαμε.Βαριουνται πολυ ευκολα και θελουν να παιζεις μαζι τους.Εμενα καθοταν και ακομα την ξεγελαω στο καθισμα φαγητου.Επισης την εβαζα στο καροτσι και της εβαζα ενα σωρο χαζομαρες μπροστα της για να ασχολειται.Ακομη ειχα ενα ριλαξ που αν το εβαζα κοντα στον καναπε κλωτσουσε και εκανε κουνια μονη της.Η καθομασταν μαζι στον καναπε και της εδινα ενα ενα τα παιχνιδια τηςγια να μην φοβαμαι να μην χτυπησει.Στο τζαμπο εχει κατι χειρολαβες για να προσθεσεις στο παρκο για να μπορει να πιανει να σηκωνετε μονη της.Επισης τα τραπεζακι δραστηριοτητων βοηθανε για να μαθουν να στεκονται μονα τους.Αλλα μην την βιαζεις θα μαθει να περπαταει οταν ερθει η ωρα της ειναι μικρη ακομη.Στην αρχη ετσι κανει η μεση τους μην φοβασαι,αλλα αν βλεπεις οτι της ειναι δυσκολο μην την περπατας.Να την βαζεις να πιανεται στην πλατη του καναπε για εξασκηση.Βρε ενα παιχνιδι που της αρεσει και αλλαζε το θεση ωστε να προσπαθει να το πιασει μονη της( πχ μπαλα) λιγο λιγο θα τα καταφερει.Ολα τα παιδια περπατανε.

οσες παντες και να βαλεις μεχρι να μαθει να σηκωνεται και να καθεται ειναι δυσκολα τα πραγματα.Να εχεις παντα βιταμ στο σπιτι.Ελπιζω να σου εδωσα καμια ιδεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!

Βλέπω που λέτε περί νερού. Ο παιδίατρος μας είχε πει από τον 5ο ή 6ο μήνα κιόλας να σταματήσουμε το βράσιμο και την όποια αποστείρωση, γιατί στο στάδιο αυτό πλέον τα παιδιά βάζουν στο στόμα ότι βρουν μπροστά τους, οπότε πλέον δεν έχει νόημα η αποστείρωση.

Τώρα, όσον αφορά το νερό, μας είπε "μακριά από τα εμφιαλωμένα, τα περισσότερα απ' αυτά είναι κακής ποιότητας" και μας σύστησε να πάρουμε φίλτρο βρύσης. Κι αυτό κάναμε. Πήραμε ένα της BRITA και μάλιστα το παραγγείλαμε από το εξωτερικό και μας ήρθε αρκετά πιο φτηνά. Έχει φίλτρο που το αλλάζεις κάθε τρεις μήνες. Μια φορά το'χω αλλάξει και μιλάμε μέχρι και σκουριά είχε κρατήσει.. τι πίνουμε;;;... Τώρα έχει έρθει ο καιρός να το αλλάξω ξανά κι είμαι περίεργη τι θα βρω πάλι.

Ευάκι είχατε και επέτειο;;! Οϋτε εγώ το'χα πάρει είδηση! Να τα εκατοστήσετε, πάντα γεροί, ευτυχισμένοι, να χαίρεστε τα ζουζούνια σας και κάθε καλό στο σπίτι σας!!!

Φωτεινή άσ'την στα πατώματα! Κάποια στιγμή θα μπουσουλήσει!! Κι ο δικός μου τον πρώτο καιρό σερνόταν, αλλά κάποια στιγμή σηκώθηκε στα γόνατα και μπουσούλησε και τώρα πάει σφαίρα!!!

Όπως λέει και η Ίνα, ρίξε παιχνίδια κάτω, μπαλίτσες, πράματα που τσουλάνε, για να της κινείς το ενδιαφέρον να τα σπρώξει, να τα πιάσει, να τα τσουλήσει, να τα πετάξει πιο πέρα κλπ. Ο Φϊλιππος έπιανε ένα παιχνίδι και το πέταγε πιο πέρα και μετά πήγαινε να το πιάσει! Πολλή πλάκα! Έτσι ξεχαρβάλωσε ήδη ένα ασύρματο τηλέφωνο! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τι κανετε???εδω ειμαι και εγω..καινουριο λαπιτοπι μου πηρε ο αντρας μου με τον ορο να μεινει μακρια απο τον μπεμπη και μαλλον θα τον δεχτω...

κοριτσια ειναι ανεξελεκτος πλεον...γκριανιαζει γκρεμιζει θελει τα παντα στα χερια του δεν θελει να φευγω στιγμη απο διπλα του ειμαι μαμα μονη και απελπισμενη..ουτε και ξερω ποσο θα κρατησει..

γιωτα μου και ο δικος μου κανει ατσαλο υπνο καθε πεντε λεπτα αλλου βρισκεται..αλλα την παντα του την εβγαλα απο 6 μηνων γιατι αρχιζε και πατουσε πανω της η την τραβουσε οποτε θα ειχαμε χειροτερα οποτε την εβγαλα και εγω..τωρα για το περπατημα μην φοβασαι οσο εισαι εσυ φοβισμενη αλλο τοσο θα ειναι και εκεινη...καλα κανεις και την πιανεις απο τις μασχαλες αλλα κανε και αυτο που λεει η ινα..ακουμπησε την στην πλατη του καναπε και πηγαινε της πανω κατω το αγαπημενο της παιχνιδι...

εμενα αυτο που με βοηθησε στο μπουσουλημα ηταν ενα μπουκαλι νερου που ειχα βαλει πολυχρωμες χαντρες και του το τσουλαγα και ξετρελενονταν απο τον θορυβο και τα χρωματα..και ετσι τον ξεγελουσα και δεν γκρινιαζε..(αυτο πλεον δεν πιανει)ακομα το εχει...οταν σε ζηταει παρε και εσυ ενα παιχνιδακι της και δελεασε την με αυτο...

εγω κοριτσια δινω εμφιαλωμενο νερο...της βρυσης δεν πινεται ουτε εμεις δεν το πινουμε ...αλλα ποτε δεν του εδωσα και βρασμενο νερο...

αυτα για την ωρα σημερα εχει ντερμπι οποτε δεν ξερω αν θα τα πουμε και πιο βραδυ...φιλια κουκλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!Τι κάνετε φιλενάδες?Εμείς μια χαρά!Έφτιαξα πριν λίγο μια μπανανόπιτα μούρλια!!!Και εύκολη και νόστιμη!!Μιαμ μιαμ!!

Μαρία,κουράγιο...Ο Μανωλιός πρέπει να περνάει το άγχος του αποχωρισμού..κάνε υπομονή,θα περάσει!Και ο δικός μου το περνάει και σε καταλαβαίνω...

Γιώτα,αυτά που σου λένε τα κορίτσια!Μια φίλη μου έχει την κόρη της η οποία δεν κουνιόταν από την θέση της μέχρι 14 μηνών και μετά περπάτησε αμέσως και πολύ σταθερά!Μην ανησυχείς,το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης!!Όσο για την αγκαλιά...Ο Άκης μέχρι 6 μηνών την έβγαλε αγκαλιά μέρα νύχτα!Τώρα που μπουσουλάει,πολλές φορές πάω να τον πάρω αγκαλιά και κλαίει!Δεν θέλει!!Οπότε υπομονή!!!!Και μην ανυπομονείς τόσο να μπουσουλήσει ή να περπατήσει...θα τα βρεις σκούρα μετά!!Πολύ τρέξιμο και πολλοί κίνδυνοι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες..ελπιζω να μην ενοχλω με τις ερωτησεις αλλα καθε μανα κατι την απασχολει και θελει να το συζητησει με αλλες μαμαδες που ξερουν και αυτες,,,ε ετσι οτι μας απασχολει να το μοιραζομαστε να εχουμε και θεματα συζητησεων...

Εγω οσο για το νερο δινω ακομα βρασμενο...χαζομαρα ε??ενω την αποστειρωση την σταματησα δεν ρωτησα το γιατρο για το νερο...αν και εμενα βρε κοριτσια δεν με πινει νερο...τωρα τελευταια αρχισε να πινει και αυτο με το κουταλακι της το δινω γιατι με το μπουκαλι αν δεν εχει μεσα γαλα δεν θελει τιποτα αλλο να πιει...ουτε νερο,ουτε τσαι.

Ολα αυτα που λετε τα εχω κανει,,,τι σε ενα μπουκαλι εβαλα μεσα φακες ,,τι μπαλιτσες ,,τι κουνιστα παιχνιδακια...παιζει λιγο αν τα βαρεθει τελος και βαριεται πολυ πολυ ευκολα...μου φαινεται θα παω στα τζαμπο θα αγορασω παιχνιδακια ετσι μικρα φθηνα χαζομαρουλες και καθε μερα θα την βγαζω απο ενα να παιζει να μην τα βαριεται...

ειναι στο παιδι κοριτσια,,αλλα καθονται με τις ωρες και παιζουν και αλλα βαριουνται ευκολα..

Αλλα φταιω και εγω,,δεν το μετανιωνω βεβαια γιατι ειμαι ολη την ημερα και ολη την ωρα μαζι τησ..απο μωρο δεν την αφησα καθολου...βλεπετε πεθανε η μαμα μου και η πεθερα εχει και αλλα εγγονια να κοιταξει οποτε καταλαβαινετε μερα νυχτα μαζι...εχει κολησει πανω μου....Δεν με νοιαζει εν τελει μπορει να κουραστω οπως ολες φανταζομαι αλλα αγκαλεια αγκαλεια,κατω κατω ,βηματακια βηματακια...Ετσι μεγαλωνουν τα παιδια τι να κανουμε..

Και θα ακολουθησω τις συμβουλες σας,,θα ηρεμησω και δεν θα βιαστω να τα κανει...Θα ξεαγχωθω εγω οποτε να ηρεμησει και αυτη και οποτε θελησει ας τα κανει ολα...αμαν με αυτο το αγχος μας καθε μερα..

Και για την μπαντα εχετε δικαιο οταν θα αρχισει να σηκωνεται μονη της θα πρεπει να τη βγαλω μου φαινεται γιατι ανετα παταει πανω και μπορει να βρεθει στο κενο...

Εχω και εγω συνταγη τουρτας αν θελετε...Γινεται μεγαλη αν εχετε να καλεσετε πολυ κοσμο,π.χ αν σκεφτεστε να τα κανετε σε παιδοτοπο και μιλαμε γινεται οπως οι αγοραστες...Οι φιλες μου που εχουν παιδακια ολα τα χρονια μαζευονται και κανουν αυτην την τουρτα μια η μια μια η αλλη για οποια εχει γενεθλια το μωρο της...Μιλαμε βγαινουν πανω απο 40 κομματια..οποια θελησει γραφουμε τη συνταγη...

Αυτα για την ωρα περιμενω νεα σ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιωτα ολο το απογευμα κυνηγουσα την μικρη που κανει δρομολογια στο σπιτι!!!Προσπαθει να ανοιξει ντουλαπια να φτασει πραγματα, σημερα ανακαλυψε και τον καλογερο για τα ρουχα!!!

οποτε αστην στην ησυχια της.Οταν φευγεις απο κοντα της προσπαθησε να της μιλας να σε ακουει.Επισης μπορεις να της κρυβεις μερικα παιχνιδια και να τα βγαζεις μετα απο καμια βδομαδα θα ειναι σαν καινουργια.

Μπανανοπιτα ακουγετε πολυ καλο αλλα θα κανω την καρδια μου πετρα και δεν θα παρω .Λεω να σρχισω διαιτα απο δευτερα.Τα λεμε αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες, δεν θα πω πολλα σημερα γιατι ειμαι σε φαση που με το ζορι κραταω τα ματια μου ανιχτα (-|(-|

Εχθες βγικαμε για φαγητο με τον αντρα μου στο αγαπημενο μου μαγαζι, φαγαμε εναν σκαζμο και σημερα με εχει ταραξει το στομαχι μου....

Ο μικρος για πρωτη φορα που τον αφισαμε ηταν πολυ καλος αλλα το προι ρε κοριτσια εκανε σαν χαζος απο την χαρα του μολις με ειδε και σημερα ηταν λιγακι παραπανο κολιμενος επανο μου απο αλες μερες..

Να σας πω την αληθεια μου αρεσε που του ελιψα, γιατι σινιθος με εχει γραμμενη και κανει σαν χαζος μονο οταν γιρναει ο μπαμπας του στο σπιτι...

Εγω κοριτσια εχει πολυ καιρο που του σταματισα το βραζμενο νερο, δεν βρισκω κανενα λογο να βραζω νερα απο την στιγμη που σινεχια κατι βαζει στο στομα του..Εμφιαλομενο δεν του δινω ποτε γιατι δεν τα εμπιστευομε καθολου. Οταν εμηνα εγκυος βαλαμε φιλτρο και το αλαζουμε καθε 6 μηνες περιπου...

Εχθες πιγαμε στον παιδιατρο και μας βρικε τελειους, 11 κιλα και 82 ποντους, μας ειπε να αρχισουμε το ψαρι και να σινεχισουμε με γαλα νουμερο 3 σκονη....Αλατι μου ειπε να μην του δοσω μεχρι τα 2 αλλα μπορω πχ. να του δινω λιγο κασερακι πανο στην φετουλα του....Να σας πω την αληθεια το βρισκω καπος τραβιγμενω μεχρι τα 2 χωρις καθολου αλατι αλλα απο την αλη και ποτε να μην φαει αλατι μονο καλο θα του κανει, απλα θα πρεπει να σινεχισω να του μαγιρευω χοριστα.

Ααααα μου ειπε να αρχισω να τραβαω κατο και το πετσακι του ( στο πουλακι του) μετα το μπανιο..

Μην ανχονεστε με τα μωρακια σας σχετικα με το μπουσουλιμα και το περπατιμα, ολα θα περπατισουν αργα η γριγορα απλα το καθενα εχει τον δικο του ριθμο αναπτιξης...

Εμενα τα παιδια μου ηταν τα δυο ακρα σε αυτο το θεμα, η κορη μου οπου την εβαζα εκει την εβρισκα μεχρι 13 μηνων οσπου αποτομα μια μερα απλα περπατισε και απο τοτε μονο χοροπιδαει σαν το αγριοκατσικο..Ο μικρος απο 6 μηνον μπουσουλισε και τωρα πλεον τρεχει, παιζουμε και μπαλα αμαλαχι και φωναζουμε γκο, γκο (γκοολλλλ).. Ολη μερα ανακατεβει αλλα γενικα παιζι και μονος του, το καλιτερο ειναι οτι δεν ειναι καθολου γρινιαρης....

Καλα που δεν θα ελεγα και πολλα εεε!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Καληνυχτα μανουλες ονειρα γλυκα......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι Κυριακη πρωι και ειναι το ιδιο σαν ολες τις αλλες μερες εγω και η μικρη μονες μας!Ο αντρουλης μου ο πολυαγαπημενος εφυγε απο τις πεντε.δεν παει για ψαρεμα οχι!!Το πρωι ξεκιναει στις επτα για δουλεια ερχετε σπιτι πριν κοιμηθει η μικρη κοιματε αυτος στις 10 και εξαφανιζετε απο τις 5 το πρωι.Θα μπορουσε να εχει ανετα διλπη ζωη αλλα αμα τον αφησεις καπου θα κοιμηθει οποτε τη να τον κανει και η αλλη?Αμα αρχισω να δουλεω και εγω θα χρειαστει μετα απο λιγα χρονια να ξαναγνωριστουμε, ευτυχως που εχουμε και φωτογραφιες στο σπιτι για να θυμομαστε!!Που θα παει αυτο δεν ξερω!!Μου λειπουν οι παλιες Κυριακες με το πρωινο χουζουρι τις βολτες και τις ταβερνουλες μας.Μισω τους κλεφτες και τους αχρηστους που μας φτασανε εδω αυτους που μας πουλησανε κια κλεψαν τη ζωη μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω οσο για το νερο δινω ακομα βρασμενο...χαζομαρα ε??ενω την αποστειρωση την σταματησα δεν ρωτησα το γιατρο για το νερο...αν και εμενα βρε κοριτσια δεν με πινει νερο...τωρα τελευταια αρχισε να πινει και αυτο με το κουταλακι της το δινω γιατι με το μπουκαλι αν δεν εχει μεσα γαλα δεν θελει τιποτα αλλο να πιει...ουτε νερο,ουτε τσαι.

Το βρασμενο νερο εχει απεσια γευση και εσυ δεν το πινεις.Παρε ενα ποτηρακι απο το φαρμακειο αυτα τις νουκ, μας βολεψε πολυ και δεν σταζουν σε λιγο θα το πιανει μονη της να πινει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια...

Αχχχ βρε Ινα μου τι να σου πω τωρα, κουραγιο??? Δουλεβει και τις Κυριακες???

Τι να κανεις ομως ετσι οπος τα κανανε αν δεν δουλεψουν θα πειναμε οικογενειακος...

Οι σχεσοις ειναι δυσκολες ακομι και οταν το ζευγαρι περναει καπιο χρονο μαζι ποσο μαλον να μην βλεποντε και καθολου...

Παντος αν ποτε το παρεις αποφαση και θελησεις να τα πουμε και απο κοντα θα χαρω πολυ..

Εγω μενω Ευοσμο οποτε σαν καλιτερο μερος σιναντισης για να βρεθουμε νομιζω πως ειναι το Cosmos που εχει και απλα για τα καροτσια μας... :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην στεναχωριεσαι βρε Ευη μου καλα ειμαι απλως αναπολω το παρελθον!!Μια συνηθεια ειναι ολα.Παντως το cosmos ειναι μια καλη ιδεα.Θα το κανονισουμε :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...