Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρακια χειμωνα/Τα πρωτα μας γενεθλια+σπορακι


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κοριτσαρες μου....Καλε τι κανατε μεσα σε μια μερα???το αφησα χθες στη σελιδα 72 νομιζω και πηγε 78....Διαβαζα διαβαζα και δεν τελειωνα...

Κοριτσια μια μικρη πολυ μικρη ερωτηση κυβο Knor βαζετε στα φαγητα των μωρων κανει????Σημερα της εβαλα πολυ πολυ λιγο,,,ελαχιστο και τωρα αγχωθηκα λεω καλα εκανα???δεν ρωτησα και τον γιατρο ακομα..

Αχ Μαριεττα γρηγορο φαγητο κανε πατατες μπλουμ στην κατσαρολα....κυβακια πατατες σαλτσουλα κρεμμυδακι αλατι,πιπερι ,ριγανι,κυβο κνορ, λιγο σελινο αν θελεις,, κ εννοειται νερο και λαδι....αστο να βρασουν οι πατατες και να πηξει η σαλτσα και ειναι ετοιμο και ελαφρυ χωρις κρεατα και βουτας στη σαλτσουλα ,,,πολυ καλο..

Ξεχασα και τι διαβασα τωρα....τελοςπαντων να ξερετε οτι τα διαβασα απλα θα σχολιασω το βραδακι τωρα πρεπει να ετοιμαστω,..θα αφησω τη μικρη στην πεθερ και θα παω και εγω για καφε σημερα και στα μαγαζια....να παρω λιγο αερα βρε κοριτσια και να φτιαχτω ,να βαφτω και να ντυθω και εγω σαν γυναικα...τι σε κανει τελικα ενα μωρο....εκει που ησουνα κοκετα τωρα ουτε χρονο για να κοψεις τα νυχια δεν εχεις.....συμφωνειτε??δεν ξερω πως αισθανεστε εσεις αλλα εγω παραμελησα πολυ τον εαυτο μου...αλλιως ημουνα μπεκιαρισα( ελευθερη σημαινει) και αλλιως τωρα..Και τοπηρα αποφαση θα αρχισω σιγα σιγα να βρισκω τον παλιο μου εαυτο...θα αφηνω το μωρο και θα αφιερωνω και λιγο χρονο για μενα...θα τα πουμε μετα κοριτσια..

φιλακια.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπεραα!!ειπα κι εγω να πω ενα γεια!ο δικος μου βγαζει τα πισω δοντακια,τα ουλα του εχουν γινει τουμπανο :( οποτε οπως καταλαβαινεται εχουμε πολυ γκρινια.γιορταζει και ο πεθερος οποτε μαλλον το απογεματακι θα παμε κατα κει αν ειναι καλα ο γιαννης.βρε κοριτσια το μπεμπονακι μου εχει αρχισει και πιεζει πολυ.νωρις δεν ειναι για τετοια?το βραδυ δυσκολευομαι να κοιμηθω νιωθω δυσφορια.

μαριετακι δε θα σου πω οτι λες βλακειες γιατι κι εγω τα ιδια ελεγα πριν κανα δυο μηνες.να σου πω την αληθεια χωρις παρεξηγηση...τοτε μου λεγατε ολες οτι ειναι η ιδεα μου οτι μου κραταει μουτρα,ομως συμπερανα οτι δεν ηταν καθολου η ιδεα μου.ηθελε να του αφιερωνω παραπανω χρονο,ισως ειχα μεταφερει τη φροντιδα του πιο πολυ απ'οτι θα επρεπε στη γιαγια.μολις πηρα τα ινια στα χερια και εβαλα ορια και στη μανα μου σταματησανε και τα μουτρα,τα καταλαβαινουν ολα τα σκατουλια μας εννοειται οτι δε μπορεις να αφησεις και τη δουλεια σου εξαλλου δεν εχει και τοση σημασια για μενα να εισαι ολη μερα μαζι του,αν οταν εισαι σπιτι του αφιερωνεσαι μεχρι να κοιμηθει ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις.αστο σπιτι μωρε να ρημαξει ουφ!!εχει δικιο η ευη το παρακανουμε με τις δουλειες,και πρωτα σε μενα το λεω που ημουν μανιακη με τη καθαριοτητα,τωρα εχω γινει κι εγω σουηδεζα,δε γινεται αλλιως αμα εχεις παιδια!καλα οσο για τις χαρες που λες οτι δε σου κανει,κι εμενα γραμμενη με εχει,αμα ερθουν ομως η γιαγια ο παππους η ο αντρας μου πεταει τη σκουφια του.εμενα ουτε να με φτυσει.αυτο το κανουν γιατι μας εχουν δεδομενες,να εισαι σιγουρη οτι δε σε αλλαζει το βλασταρι σου με τιποτα και σε αγαπαει επισης οσο δε φανταζεσαι,εισαι ολος ο κοσμος του!εμενα οταν με κοροιδευει ο αντρα μου και μου λεει "α κοιτα εμενα μου κανει χαρες ενω εσενα για φτυσιμο" του απανταω "φυσικα αφου εσενα σε βλεπει σα κουδουνιστρα" :lol::lol::lol::lol::lol: σορρυ για το κατεβατο..παναγιωτα που εισαι να με διορθωσεις???αληθεια ρε κοριτσια εχει καμια νεα απο τη παναγιωτα?ελπιζω να ειναι καλα.

κρητικομαρακι σου βρηκα τι θα φερει ο αγιος βασιλης στο μανωλιο φετος,σετ κρανος πιγονατηδες σιγουρα θα τις χρειαστεις!πολυ το χαιρομαι το αντρακι σου που ειναι ετσι ζωηρουλι.

ευη κι εμενα μου ξυπναει γυρω στις 4.εγω βεβαια δεν εχω την υπομονη σου τον παιρνω στο κρεβατι και ξανακοιμομαστε.γιατι το κανουν αραγε??ο τριανταφυλλος ακολουθει τα χναρια του μανωλιου η μου φαινεται?

αννα τελικα γινατε κ....ος με τη κουνιαδα ε?δε προλαβες να μου τα πεις τη προηγουμενη φορα αλλα θα τα ξαναπουμε καποια στιγμη.δεν μενουμε και κοντα γαμωτο να ερχομουνα για κανενα καφε αμα λειπει ο αντρας!

ελενακι μεθαυριο παρασκευη εχω επιτελους τη β επιπεδου.τρεμω να ειναι ολα καλα,και εχω και μια μικρη αγωνια για το αν θα ειναι μπεπονακι ή μπεπονακενα! :lol::lol::lol::lol:

οι υπολοιπες βλεπω συζητατε για τουρτιτσες!εγω τελικα δεν εχω πειραματιστει ακομα γιατι αμα κατσω και φτιαξω τωρα τουρτα θα τη φαω επιτοπου και δεν κανει.!παντως θα κανω κατι απλο γιατι ειμαι και ολιγον ασχετη αλλα θα ριξω πολυ δουλεια στη διακοσμηση,εχω πολλα στα υποψιν μου.

λεω τα τυροπιτακια-λουκανοπιτακια,τα κεφτεδακια και γενικα οτι αλλο σε ζυμη να τα κανω απο τη προηγουμενη και να τα βαλω σε ενα ταψακι με ζελατινα στο ψυγειο και να τα ψησω πριν το παρτυ.λετε να το κανω η χαλανε ετσι?νομιζω αμα τα τυλιξω με ζελατινα δε θα στεγνωσει η ζυμη.ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι επιδι βιαζομε θα σχολιασω μονο τα περι φαγιτου....

Μπορεις αν εχεις χορο να τα φταξεις μερες πρην και να τα βαλεις στην καταψυξη, δεν παθενουν τπτ.

Εγω που κανω τυροπιτακια και διαφορα με ζυμη τα ψινω κανονικα και μολις κρυωσουν τα βαζω στην καταψυξη και ειναι φρεσκοτατα οταν τα βγαλω. γλιτωνεις και το τρεξιμω την τελεφτεα στιγμη.

Το ιδιο κανω και με την πιτσα, την ετιμαζω και μετα στην καταψυξη και αν εχω απροζμενους καλεζμενους η αν απλα θελω πιτσα την βγαζω και την ψηνω.

Τον κιμα μπορεις ανετα να τον ζυμωσεις απο την προηγουμενη μερα, ουτος η αλος ειναι καλα να τον αφισεις να σταθει καπιες ωρες για να αναμιχθουν τα αρωματα τον μπαχαρικον καλιτερα....

Οσο για τον Τριαναταφυλλο μια χαρα ζωηροτατος ειναι αν τον αφισω, απλα εγω δεν ειμαι τοσο τολμιρη σαν την Μαρια και δεν τον αφινω να κανει τις τρελες του οπως αυτος θελει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια Πολλά στον Σπυράκο κατ αρχας,καθυστερήμενα πάλι

σήμερα κοιμήθηκε απο τις 8 ο Νικολής μου :shock: βέβαια δεν ειχε κοιμηθεί καθόλου όλη τη μέρα,για να δούμε θα ξυπνήσει ή όχι?εύχομαι να με φωνάξει στις 01,οο μόνο για το γαλατάκι του ;)

κατι για ζαχαρόπαστα διάβασα κ μου βάζετε ιδέες,απα πα πα...πέρασε ένας χρόνος κ δεν έχω φτάσει ακόμη στα κιλά που είχα πριν την εγκυμοσύνη κ δεν μου αρέσει καθόλου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια μερα δεν μπηκα και σας επιασε λογοδιαρια κουτουρτισατε ολες μαζι!!! :lol::lol::lol:

Δεν αντεχω να ειμαι αλλο χοντρη θελω να κανω διαιτα αλλα το σωμα μου και το μυαλο μου δεν ακολουθει αλλα δεν θα του περασει.

Τελικα το δωρο που θελει να κανει ο αντρας μου στη μικρη ειναι αυτο που δενουν τα παιδακια απο την πλατη και τα τραβανε με το σκοινι.Πηγαμε μια βολτα στην αγορα και του αλλαξε τα πετρελαια δε περπαταει τρεχει για να μην την πιασουμε, το καροτσι διακοσμητικο.Πηγαμε και σε ενα σπιτακι με αγιο Βασιλη αφου του εστειλε φιλακια πηγε να παρει και το δωρο της απο μια στοιβα με κουτια στολισμενα που ειχε.Τοσο καιρο λεμε στο παιδι οτι θα του φερει δωρο ειπε να το παρει μονη της να μην τον κουραζει ηταν τελεια.Τωρα εχει πεσει ξερη.

Καλη δυναμη στα κοριτσια που ξυπνανε τη νυχτα εμεις ,εκτος απο εξαιρεσεις, το εχουμε ξεχασει αυτο, κοιματε σαν κυρια αυτη στο κρεββατακι της και μεις στο δικο μας.

Παω να μαζεψω στα γρηγορα τη μαχη του Βατερλω και μετα υπνο.Πρεπει να κοιμαμαι δωδεκαωρο να πινω 5 καφεδες για να ειμαστε στους ιδιους ρυθμους με τη μικρη.Φιλια

Εχετε σκεφτει το καλοκαιρι που θα ειναι συνεχεια εξω και θα πρεπει να τα κυνηγαμε? :roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Ευη εσυ θα τον ξαμολας στο λειβαδι, εμεις?Ποσες ωρες μερα εχει η Σουηδια? Να πατε τοτε που εχει πιο πολλη νυχτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααααα μανουλες....

Εχθες κοιμηθικε ολη νυχτα σερι και ξιπνισε στης 7,30 (μια χαρα)....

Απο εχθες εχει παλι μπουκομα και μιξες στο φουλ...Δοσαμε την πρωινη μας μαχη για να καθαρισουμε την μιτη...

Εχθες δεν σας ειπα οτι εκανα τσαγακι για να ζεσταθω??? ΕΕΕΕ με εκινο το τσαγακι ειπε να κανει ενα μπανακι ο μικρος και το λουστικε λιγο αργοτερα :-o:-o:-o Ειχα ξεχασει την κουπα πανο στο γραφιο και την βρικε το βλασταρι μου....

Το απογευμα προλαβα στο τσαφ το πιατο με την φασολαδα που αρπαξε ο μικρος απο το τραπεζι #-o#-o#-o

Και στο κολο ματια θελει να εχουμε απο εδω και περα......

Ινα το καλοκαιρι που θα παμε εμεις δεν θα νυχτωνει καθολου.....Ειναι ενα θεμα αυτο γιατι σουρουπονει γιρο στης 12-1 και στης 3- 3,5 ειναι ο ηλιος νταλα παλι σαν να ειναι μεσημερι.....

ΑΑΑΑΑΑ το γεμισαμε το βρακι, παμε να δοσουμε την δευτερη μαχι για σημερα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!

Πόσο μου έχει λείψει λίγος ύπνος…. Εμείς τα ίδια 10.30 κοιμήθηκε περίπου κ μετά ξύπνησε 12.30, 2.00, 4.10, 5.30, 7.00…. σαν ωράριο λεωφορείου δεν είναι? Καμιά φορά δεν σας κρύβω πως θέλω να τους αφήσω κ να φύγω… για λίγο κ τους 2. Όταν αποκοιμίζω τον μικρό ξεκινάει το ροχαλητό ο άντρας μου, ξυπνάει ο μικρός σταματάει ο μεγάλος…κ πάει λέγοντας!!!!

Ο Τριαντάφυλλος κάνει μπανάκια με τσάι γιατί ξέρει τις θεραπευτικές του ιδιότητες Εύη!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σημερα η κυρια ειχε υπερενταση και ξυπνησε πρωι πρωι 7.30 αλλα φταιει και ο αντρας μου που την πηρε απο το κρεβατι της.βεβαια τωρα ξανακοιματε γιατι νυσταξε.Αλλα θα κοιμηθει και το μεσημερι [smilie=blob6.gif]

Ευη μου ολα υπεροχα σε αυτη τη χωρα το νυχτα μερα και το μερα νυχτα θα του κακοφανει του αντρουλη σου , ασε που δεν εχει και παντζουρια εκει!Να του κανεις προπονηση να κοιμαστε με το φως ανοικτο!Να μας αφησεις και καμια διευθυνση βρε Ευη μου αμα φυγεις μηπως μας χρειαστει να εχουμε και μεις εναν ανθρωπο.Εχω εντοπισει οσους γνωστους ξερω σε αμερικη αυστραλια γερμανια να χουμε μια πορτα ανοικτη και μεις.Οσο για τον τριανταφυλλακο σου εμενα χθες παραλιγο να ριξει τον υπολογιστη χθες! :o:o:o:o

Αλικακι δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση σου.Αλλα ξεκινα απο τον μικρο και πίασε στο μεγαλο στο τελος.Ξυπναει και κλαιει το βραδυ?Τον περνεις αγκαλια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ίνα!!!

Ξυπνάει κ φωνάζει μα μα…. Αν δεν σηκωθώ βαράει παλαμάκια :evil: κ αν δεν σηκωθώ πάλι, κλαίει κλαίει κλαίει!!! Σηκώνομαι τον αγκαλιάζω κ άμα είμαι τυχερή ξανακοιμάται αμέσως… βέβαια τρώει κ 2 φορές μέσα στη νύχτα!!!! Ο μεγάλος τώρα τρώει κάτι αδέσποτες που του ρίχνω με τα πόδια όσο αποκοιμίζω το μικρό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια και μωρακια!

Βλεπω πεφτει ακομα ξενυχτι με μερικα μωρακια ε?Βρε Αλικακι γιατι ξυπναει τοσες φορες?δεν θυμαμαι κιολας τον θηλαζεις ακομα?

Εγω δεν εχω παραπονο απο μωρο ακομα και τους 6 μηνες που τον θηλαζα μια φορα μονο ξυπναγε το βραδυ...τωρα δεν ξυπναει!

Ινα αληθεια του πηρε αυτο το λουρακι...αχ ποσες φορες το εχω σκεφτει αλλα ξερω οτι εδω θα με σχολιασουν αρνητικα :(

Ευη ασε και εγω δεν τον προλαβαινω ...αυτο το χερι σαν του τιραμολα ειναι...αχ παναγια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ελιζάκι!!!

Όχι δεν θηλάζω αλλά από τότε που σταμάτησα έγινε πολύ δύσκολος στον ύπνο…. Τι να πω ρε κορίτσια ποτέ δεν φανταζόμουν πως θα έχω ένα τόσο ιδιότροπο παιδί… κ εγώ κ ο μπαμπάς του σαν μωρά κ σαν παιδιά μετά, ήμασταν η χαρά του να είσαι γονιός…

Τώρα το έχω πάρει απόφαση, στην αρχή έριχνα τέτοιο κλάμα από κούραση κ απελπισία που με έπιανε!!!

Ελίζα πήγατε στα αηδονάκια? Περάσατε καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλικη εχω μια απορια??? Ακομι στο δοματιο σας τον εχεις???

Στο λεω γιατι κατι μου θιμιζει το ολο σκινικο....

Ο δικος μου εκανε τα ιδια οσο τον ειχα στο δοματιο μας, ξιπνουσε και με φοναζε μεσα στην νυχτα και αν δεν του εδινα σιμασια εκλαιγε.

Απο την πρωτη μερα που τον εβαλα στο δοματιο του κοιμοταν 10-12 ωρες σερι και εγω απορουσα....

Τελικα τον ενοχλουσαμε εμεις και δεν μπορουσε να ισιχασει το μωρο...

Εγω τον μεγαλο τον γαργαλαω κατο απο την μιτη οταν ροχαλιζει και αρχιζει να ξινετε μεσα στον υπνο του και εγω σκαω στα γελια :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι πηγαμε στα αηδονακια,πολυ ωραια ηταν και ομεγαλος ξετρελαθηκε...

Ευη :lol::lol::lol: τον γαργαλας?εγω τον σκουνταω αλλα δεν καταλαβαινει τιποτα και νευριαζω ακομα περισσοτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα το απογευμα εχω κλισει ραντεβου στον γυναικολογο μου αλλα οχι για μενα αλλα για την γυνναικα του ξαδελφου μου. Ειναι ιδι στον 7ο μηνα αλλα ηθελε να αλαξει γιατρο και της σιστισα τον δικο μου και μου ζιτισε να παω μαζι της..Θα παρω και τον Τριανταφυλλενιο μαζι μου να αλαξει την διακοζμιση στο γραφιο του γιατρου :lol::lol::lol:

Δεν ξερω γιατι αλλα τον εχω αποθιμισει τον γιατρουλι μου και ηθελα να τον ξαναδω γιατι τον εσθανομουν σαν δικο μου ανθρωπο οσο ημουν εγκυος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι πηγαμε στα αηδονακια,πολυ ωραια ηταν και ομεγαλος ξετρελαθηκε...

Ευη :lol::lol::lol: τον γαργαλας?εγω τον σκουνταω αλλα δεν καταλαβαινει τιποτα και νευριαζω ακομα περισσοτερο.

ΑΑΑΑΑ το σκουντιμα δεν πιανει και νευριαζω περισοτερο, δοκιμασε το γαργαλιτο κανει θαβματα =))=))=))=))=))=))=))=))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου το είπε κ η παιδίατρος αυτό… δυστυχώς το σπίτι είναι 2αρι όμως!!!

Επειδή σε 2 χρόνια περίπου θα φύγουμε δεν ήθελα να μετακομίσω!!! Βέβαια έχω αρχίσει να κοιτάω εδώ γύρω αλλά δεν έχω βρεί κάτι όπως το θέλω… θα δείξει γιατί αν κάνουμε 2ο μωρό αναγκαστικά θα μεταφερθούμε!!!

Εμείς λέμε να πάμε μέσα στις γιορτές στο χωριό του Αη Βασίλη… πριν δεν προλαβαίνουμε τελικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από τότε που γέννησα έχω πάει 3 φορές στο γιατρό μου…..

Την τελευταία φορά πήγα την προηγούμενη Τετάρτη…. Πιάσαμε το μπούρου μπούρου κ όταν γύρισα σπίτι με ρώτησε ο άντρας μου τι έκανα κ δεν ήξερα να του πω! Κ έτσι πήρα εχθές τηλ κ λέω στην γραμματέα ΄΄μήπως μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό τι κάναμε την προηγούμενη Τετάρτη?΄΄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα στη γιορτή του Σπύρου τα τυροπιτάκια ζαμπονοτυροπιτάκια λουκανοπιτάκια κ τα κεφτεδάκια τα έκανα την προηγούμενη. Δεν τα έβαλα στο ψυγείο γιατί δεν χρειαζόταν κ την επομένη απλά τα ζέστανα… την ίδια μέρα έκανα την πίτσα (τη ζύμη γιατί σάλτσα κ μανιτάρια τα έκανα την προηγούμενη) κ τους λουκουμάδες μου για να είναι πιο αφράτα.

Ήθελα να σου απαντήσω αλλά το ξέχασα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα ολες τα ιδια αισθανομαστε για τον γιατρο μας...και εγω εχω παει αρκετες φορες μετα την γεννα οχι μονο για μενα βεβαια αλλα επειδη ηταν εγκυος και η αδερφη μου πηγαινα μαζι της κανα δυο φορες....

Αλικη τι γελιο και εμεις πιανουμε την κουβεντα και στο τελος εχω ξεχασει γιατιπηγα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως ανεξάρτητα από τα χρόνια, αυτά είναι γεγονότα που σε δένουν πολύ με κάποιους ανθρώπους!!!!

Προσπαθώ να καταλάβω πως μπαίνουν οι φωτο για να κάνω πρόβα…. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...