Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΦΕΝΕ "γυναικεία υπόθεση" Νο 2


Recommended Posts

Κι εγω στο τσακ γεννησα. 12 Φλεβαρη εσπασαν τα νερα, 14 ειχα ραντεβου για τεχνητους, ειχα εξαντλησει τις ημερες πια. σαν μπαλονι ημουν!

Κι εσυ στην εκπαιδευση! Δεν ειναι τελειο να δουλευεις με παιδια; Εφηβους δηλαδη εσυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 977
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα είναι ενήλικες οι περισσότεροι μαθητές. Και οι έφηβοι είναι όλοι με τεράστια προβλήματα, παιδιά που ήταν/είναι μπλεγμένα με ναρκωτικά, που έχουν συλληφθεί για κλοπές, που έχουν τρομερά προβληματικές οικογένειες. Όσο για τους ενήλικες, μια απ' τα ίδια και πολύ χειρότερα. Οι περισσότεροι παρακολουθούνται από ψυχολόγο/ψυχίατρο, παίρνουν ψυχοφάρμακα, και γενικά έχουμε πολύ προβληματικές καταστάσεις...

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν το όνειρό μου να γίνω εκπαιδευτικός, εγώ γι' αλλού ξεκίνησα γι' αλλού, κι αλλού η ζωή με πάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, δε σας είπα το καλύτερο! Μια απ' τις θείες που ήρθαν (είναι αδελφή της γυναίκας ενός ξάδελφου του πατέρα μου, κι από μικρή την έλεγα θεία), προφανώς νόμιζε ότι έκανα κορίτσι, γιατί μου έφερε δώρο σε φούξια τσάντα, με φούξια χαρτί περιτυλίγματος, με κάρτα "Baby girl" και το δώρο είναι ασημένια κορνίζα με καρδούλες!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, δε σας είπα το καλύτερο! Μια απ' τις θείες που ήρθαν (είναι αδελφή της γυναίκας ενός ξάδελφου του πατέρα μου, κι από μικρή την έλεγα θεία), προφανώς νόμιζε ότι έκανα κορίτσι, γιατί μου έφερε δώρο σε φούξια τσάντα, με φούξια χαρτί περιτυλίγματος, με κάρτα "Baby girl" και το δώρο είναι ασημένια κορνίζα με καρδούλες!!!!!!!!!

ααα χα χα χα!!!!!!!!πολυ γελασα!!!!!!!βρε τη θεια του μπατζανακη,του κουμπαρου,του ξαδερφου...........!!!!!!!!!!!α ρε αννα μαρια εισαι θεα!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην Κύπρο είμαι, όχι Ελλάδα, αλλά ούτε κι εδώ υπάρχει πρόνοια... Δυστυχώς βάζουν εμάς τους άσχετους να λύσουμε τα προβλήματα όλων αυτών των ανθρώπων και το μόνο που καταφέρνουμε είναι μια τρύπα στο νερό... Σύμβουλο καθηγητή έχουμε μόνο μία φορά τη βδομάδα, όσο για ψυχολόγους, κ.λπ., ούτε λόγος...

Έλεγα πολλά τέτοια πέρσι, είχαμε λαλήσει, είχαμε και μια παρανοϊκή διευθύντρια... Φέτος δεν άντεξα, κάθισα μέχρι τις 16 του Σεπτέμβρη (οι μαθητές ήρθαν στις 15) και μετά πήρα άδεια.

Εν τω μεταξύ, είπα πριν "γι' αλλού ξεκίνησα γι' αλλού κι αλλού η ζωή με πήγε", που είναι παράφραση από το τραγούδι τίτλων της ταινίας "Ένας νομοταγής πολίτης" με τον Μουστάκα, και τώρα την παίζει ένα κανάλι και τη βλέπω!! Εκπληκτική ταινία, η καλύτερη του Μουστάκα, καμία σχέση με τις σαχλοκωμωδίες του '80.

Κάλη, είδες η θεία του ξάδελφου του κουμπάρου του παππού της συννυφάδας; Νόμιζε ότι ο Αντρέαρος είναι Αντρεούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις γι' αλλου κινησαμε γι'αλλου κι αλλου η ζωη μας παει! Το τραγουδι το ξερω, την ταινια δεν την εχω δει. Και ποσες φορες το εχω νιωσει αυτο!...

Μη νομιζεις ξερω και στην Κυπρο ποσο χαλια ειναι η κρατικη μεριμνα...το ιδιο μοτιβο παντου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τραγούδι είναι καταπληκτικό, το τραγουδά ο Αντώνης Καλογιάννης. Η ταινία είναι ακόμα καλύτερη. Ο Μουστάκας είναι ένα καταπιεσμένο ανθρωπάκι που λιώνεται από το σύστημα και τις συμβάσεις.

Όταν την έβλεπα μικρή έκλαιγα συνέχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Μουστακας ηταν εξαιρετικος ηθοποιος! Προ 80, που ηταν μαλλον η χειροτερη δεκαετια για τις τεχνες στην Ελλαδα! Θα τη δω με πρωτη ευκαιρια, αν και δεν ειμαι πολυ σινεφιλ πλεον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά, εγώ παλιότερα παραήμουν σινεφίλ. Τώρα με την εγκυμοσύνη και τον Αντρίκο έχει κουρκουτιάνει το μυαλό μου... Δεν αντέχω την πολλή κουλτούρα...

Είναι εδώ ένα κανάλι που για κάποιο λόγο παίζει τρεις ελληνικές ταινίες τη μέρα! Στις 11.30 το πρωί, στις 17.30 και στις 20.00, κι έχω βρει την υγειά μου! Δείχνει καταπληκτικές ταινίες. Φυσικά δείχνει και χαζομάρες του στιλ βιντεοκασέτες του '80, Νίκο Ξανθόπουλο, Τόλη Βοσκόπουλο, αλλά και παλιές καλές κωμωδίες του '50 και του '60 και πιο σινεφίλ επιλογές, όπως τη "Στέλλα" του Κακογιάννη ή τη σημερινή ταινία που βλέπω. Είναι σωτήριο, ειδικά για τις ώρες που θηλάζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ti ωραια που θηλαζεις ακομα! Εγω θηλασα 3 μηνες συνολικα, αλλα απο τον πρωτο κιολας ειχα και συμπληρωμα, στην αρχη μια φορα καθε 2 μερες και μετα πιο συχνα. Δεν ξερω γιατι ρε γαμωτο, ενω ειχα γαλα, απλα δεν κατεβαινε, το ενα στηθος δεν το επιανε καλα και μετα απο λιγο αδρανησε τελειως και απο το δευτερο μηνα το εβγαζα με θηλαστρο, αλλα δεν εφτανε...Καλα οχι οτι επαθε και τιποτα, παιδαρος εγινε και με το σκονογαλα, αλλα στεναχωρηθηκα λιγο τοτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι "ακόμα" καλέ; Δυο μηνών είναι ακόμα το Αντρικάκι!

Εγώ διάβαζα ιστορίες για αγρίους για τον θηλασμό και έλεγα ότι αποκλείεται να τα καταφέρω... Όταν, όμως, ήρθε εκείνη η ώρα, μου φάνηκε πανεύκολο. Βάζω το μωρό στο στήθος και αυτό κάνει όλα τα υπόλοιπα! Από την πρώτη στιγμή έπιασε το στήθος σωστά και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Άσε που γλιτώνω πλύσιμο και αποστείρωση μπιμπερό, βράσιμο νερού, καθαρισμό βραστήρα κ.λπ., ρεψίματα, άγχος για τα μλ, κ.λπ. Μόνο που τα σκέφτομαι φρικάρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ρε Αννα Μαρια ησυχια δεν εχεις ολες τις σελιδες εσυ τις γεμισες :-p:-p:lol:

και αφου καταλαβε η θεια οτι ειναι αγορι δεν ντραπηκε να σου δωσει το δωρο :o

Ολια μου του ριχνω και otrivin αλλα τρεις φορες τη μερα δεν μπορουμε να ριχνουμε συνεχεια,και το βραδυ συνηθως κλεινει η μυτη αλλα το θεμα μας ειναι οτι επειδη βαζει το δαχτυλο πιπιλα γιαυτο δυσκολευοταν να παρει ανασα και γκρινιαζε,σημερα ειναι πολυ καλυτερα εχει φλεγματα αλλα οχι πολλα ,με το δοντι σου τι εγινε τελικα;;

κοριτσια μου σας ευχαριστω ολες για τα καλα σας λογια για τις φωτογραφιες μας!!!

σημερα παλι μας χιονισε λιγο :evil::evil: δεν μπορω αλλο με το κρυο θελω να περασει ο χειμωνας μας εχει ταραξει φετος,Αννα Μαρια μαρεσει που λες ειχαμε κρυο 17 βαθμους, εδω που κανει μειον τι να πουμε εμεις;;

θελω μαυρισμενο σωμα,σοκολατοχρωμα Ανθη μ'ακουςςςςςςςςςςςς!!!!!

Ανθη ασε ειχα μεγαλο αγχος μετρουσα συνεχεια,ωσπου να γεννησω ειχα φρικαρει.......δεν θα μπορεσεις να παρεις το 6μηνο τουλαχιστον να μεγαλωσει λιγο το μωρο;;;

Χριστινακι γιαυτο ακριβως δεν θηλασες επειδη εδεινες συμπληρωμα,οταν δινεις συμπληρωμα κοβεται το δικο σου γαλα,το ιδιο ακριβως εκανα και εγω στους δυο πρωτους,ειχανε και πολλους κολικους και κλαιγανε συνεχεια και λεγαμε μηπως δεν χορταινουν και διναμε συμπληρωμα αν δεν ξερεις αυτα παθαινεις,2 μηνες κι εγω με το ζορι,στον τριτο ομως που δεν εδωσα καθολου σημπληρωμα θηλασα 8 μηνες αποκλειστικα και αποθηλασα απο επιλογη μου,το εβαλα τοσο πεισμα που θα θηλαζα ο κοσμος να χαλουσε,παντως δεν υπαρχει βοηθεια απο μαιες και γιατρους γιαυτο δεν τα καταφερνουν πολλες γυναικες πιστευω ............

ωραια η φωτο στο προφιλ σου!!!

συμπεθερα Καλη εσυ καλα ειδες τον γαμπρο,εγω ποτε θα δω τη νυφη μου;;; :o:lol::lol: καλα εκανες και την εστειλες στο θεατρο αφου το ηθελε τοσο πολυ,κανονισε περιμενω φωτο να εγκρινω κι εγω τη νυφη μου :lol::lol:

Μαρακι μου ελπιζω και ευχομαι να περασει συντομα η ταλαιπωρια σας ρε κοριτσι μου πολυ στεναχωρεθηκα με τον Στεφανακο,τα περασα κι εγω και ξερω οτι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια,περαστικα και σε σενα

πολλα φιλια κουκλες!!!δεν θυμαμαι κατι αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα, Κατερίνα, όταν είπα ότι έχει 17 βαθμούς εννοούσα ότι έχει ζέστη, κι ότι η ξαδέλφη ήταν πολύ υπερβολική και μάλλον αφορμή έψαχνε για να μην έρθει. Σήμερα ήταν πολύ ωραία μέρα, αλλά από το μεσημέρι και μετά. Μέχρι το μεσημέρι έβρεχε ασταμάτητα από χτες το βράδι! Αφού μια θεία μου είχε πάει στο Λονδίνο για την αποφοίτηση της εγγονής της και ήταν λέει χαρά Θεού, και ήρθε την Κύπρο και βρήκε βροχή και συννεφιά!

Όσο για τη θεία με το δώρο, έλα ντε! Απορώ κι εγώ! Λες να έκανε το κορόιδο ελπίζοντας ότι δε θα το προσέξουμε; :lol: Θα μπορούσε να πει κάτι του στιλ "Καλέ, αγόρι έκανες; Εγώ γιατί ήμουν σίγουρη ότι έκανες κορίτσι; Άχου, και σου πήρα ένα δώρο για κορίτσι, αλλά άμα θες το αλλάζεις!". Κάτι έτσι για να το σώσει! Εκτός κι αν είχε να πάει να χαιρετήσει και άλλους με μωρό (κορίτσι προφανώς) και μπέρδεψε τα δώρα!

Τι να πω κι εγώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειπα κι εγω ρε Αννα Μαρια , για στειλτην προς τα εδω την ξαδερφη σου να δει τι σημαινει κρυο......

λες να τα μπερδεψε;;;αφου η κορνιζα ειναι ασημενια δεν θα εχεις προβλημα ή πηγαινε την κι εσυ καπου να μην παει χαμενη κιολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ξαδέλφη (είναι πάνω από 55) έμενε χρόνια στην Ελλάδα, νομίζω ξέρει από κρύα, απλά δικαιολογία έψαχνε. Δε βαριέσαι...

Η κορνίζα ωραία είναι, με καρδούλες μεν, αλλά επειδή είναι ασημένια σώζεται! Θα την κρατήσουμε! Βαριέμαι κιόλας να πηγαίνω να αλλάζω, με φτάνουν τα ρούχα που έχω να αλλάξω. Μου έφεραν δύο σετάκια 0-3, οπότε πάνε για αλλαγή, και μία στολή εξόδου για τα χιόνια, λες και ζούμε στη Φιλανδία, για 6-9, κι όταν ο Αντρέας θα είναι 6-9 θα είναι καλοκαίρι! Οπότε πάει κι αυτό για αλλαγή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, τώρα ξαναείδα την κάρτα της θείας! Όχι μόνο είναι για κορίτσι, αλλά είναι και για βάφτιση!!! Πάλι καλά που δε λέει "καλή ανάρρωση"!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εγώ σήμερα είμαι καλύτερα ψυχολογικά γιατί πήγα στο γιατρό και είδα ένα τόσο δα εμβρυάκι που κουνούσε ποδαράκια και χεράκια...Τρελάθηκα...Συγκινήθηκα πολύ...Κουνιόταν το μικράκι μου..Η ψωνάρα ο άντρας μου έλεγε ότι τον χαιρετούσε :lol::lol::lol: Το κακό είναι ότι βγήκαν οι εξετάσεις που μου είπε να κάνω ο γιατρός και έχω θυροειδή :(:(:evil: (6,18). Ο γιατρός με έστειλε σε ενδοκρινολόγο γνωστό του, ο οποίος μου είπε να κάνω και άλλες εξετάσεις...Ούτε τα πρεζόνια τόσο τρύπημα πια...Τέλος πάντων..Να ρωτήσω βρε κορίτσια, αυτό που λένε για τους παλμούς του μωρού και το φύλο ισχύουν;; Ότι δηλ. αν είναι πάνω από 150 είναι κορίτσι και αν είναι κάτω από 150 αγόρι;;;;

Άννα Μαρία χίλια μπράβο που δέχεσαι τόσο κόσμο με τόσο μικρό νινί! Είσαι και τέλεια οικοδέσποινα, όχι τίποτα άλλο..Ελπίζω τώρα να ξεκουραστείς από τις επισκέψεις..Με ρέγουλα! Όσο για τις πίτες που έμειναν, δεν πειράζει..Θα έχετε να τρώτε για μέρες! Βάλε τίποτα και στην κατάψυξη αν είναι πολλά.

Κάλλη μου κι εγώ όταν μπαίνει ο Φλεβάρης νιώθω πως μυρίζει καλοκαίρι..Άντε, υπομονή λοιπόν! Πήγε τελικά η Κωνσταντίνα θέατρο ε;; Ήταν ΟΚ όταν επέστρεψε;;;

Μαράκι μου έχει ταλαιπωρηθεί πολύ το μικράκι σου..Μα ακόμα πυρετό;;; Εύχομαι να μην ανεβάσει ξανά..Περαστικά και σε σένα! Ο βήχας είναι ότι χειρότερο μετά τη γαστρεντερίτιδα :?:?:?:?

Κατερινάκι μου-Καγκουράκι έχω 2 επιλογές. Ή που θα πάω Σεπτέμβρη στη δουλειά ή που δε θα πάω αλλά δε θα δουλέψω έναν ολόκληρο χρόνο (και δε θα πληρώνομαι εννοείται αφού είμαι ωρομίσθια) και θα έχω και το φόβο μήπως στην καλύτερη περίπτωση την επόμενη χρονιά έχω ελάχιστες ώρες καθώς θα υπάρχει και ένας αντικαταστάτης και στη χειρότερη δε θα με ξαναπάρουν γιατί θα έχουν βολευτεί..Το να πω στην εποχή μας ότι δεν πειράζει θα βρω αλλού δουλειά είναι μάλλον ουτοπικό...Νομίζω λοιπόν ότι δεν έχω πάρα πολλές επιλογές..Θα δω σαφώς και τι θα μου πει το αφεντικό...

Χριστίνα μου η φωτογραφία σας είναι πολύ όμορφη και πολύ τρυφερή..Φάινεσαι πολύ μικρούλα! Ίδια ωράρια έχουμε! Πού δουλεύεις εσύ;;;;;;

Άννα Μαρία άσε με τις τύψεις..Μεγάλο θέμα..Νιώθω ανεπαρκής....Δε θα ήθελα να μη δουλεύω καθόλου αλλά όχι και αυτό το πράγμα..Θα προσπαθήσω να τα φτιάξω τα πράγματα όσο μπορώ..

Χριστίνα μου τώρα είδα τι δουλειά κάνεις..Τα ίδια με μένα τραβάς κι εσύ ε;; Δεν υπάρχει χειρίτερο ωράριο από αυτό..Όταν επιστρέφεις ο μικρός κοιμάται;; Εγώ τον βρίσκω ξύπνιο ευτυχώς. Κάτι είναι και αυτό! Μου τη δίνει που δεν ξέρω τι γίνεται με το παιδί μου. Ειδικά με την πεθερά μου. Της έχω πει πχ να τρώει κάποια συγκεκριμένα πράγματα, συγκεκριμένες ώρες. Μου λέει λοιπόν χτες: "Έφαγε ο Πανούλης ρύζι που είχα φτιάξει και του άρεσε πολύ, σου στέλνω". Σήμερα της λέω :"Ο Πάνος δεν τρώει και πολλά φαγητά, είναι λίγο δύσκολος" και μου απαντά "α, εγώ του έδωσα πατατούλες κοκκινιστές και τις έφαγε...". Κοινώς κορίτσια με γράφει αλλά τι να κάνω;;;; Το παιδί τρώει πάντα πολύ καλά το μεσημέρι και την υπόλοιπη μέρα δε γουστάρω να σαβουριάζει..Αυτή λοιπόν ό,τι φτιάχνει του το δίνει :evil::evil::evil: Μια άλλη μέρα πήγα τον Πάνο στην πεθερά μου και λέει ο Πάνος" γιαγιά πότε θα φάω το γλυκό;;;" Της λέω: "ποιο γλυκό λέει το παιδί;;;;" και απαντά "Α, τίποτα χθες έφερε ο παππούς του ένα εκλεράκι και έφαγε μια μπουκίτσα" :evil::evil::evil::evil: Αν μου το κάνει το παιδί παιδοβούβαλο θα την πάρει και θα τη σηκώσει αλλά τότε δυστυχώς θα είναι αργά....

Κατερινάκι μου εγώ να δεις πόσο θέλω μαυρισμένο σώμα και σοκολατοχρώμα...Αν και αυτό το καλοκαιράκι μάλλον θα έχω μπαλονοσώμα και γαλατοχρώμα :lol::lol::lol: Δεν πειράζει όμως...Χαλάλι! Όσες γυναίκες βάζουν πείσμα να θηλάσουν τα καταφέρνουν τελικά...Εγώ δεν είχα πείσμα στον Πάνο και δε με βλέπω ούτε τώρα να έχω...Θέλει ιδανικές συνθήκες ο θηλασμός και όχι μια μάνα που να πρέπει να γυρίσει στη δουλειά σε 40 μέρες. Στους ωρομίσθιους με ανανέωση σύμβασης κάθε νέα σχολική χρονιά και λήξη αυτής κάθε Μάη,δεν ισχύουν άδειες και εξάμηνα..Η κατάσταση είναι όπως την περιέγραψα παραπάνω στο Καγκουράκι και η απόφαση δύσκολη και καθοριστική....Κάποιες μαμάδες δυστυχώς δεν είναι πολύ προνομιούχες. Στον Πάνο μου ευτυχώς κάθισα 6 μήνες γιατί γέννησα Μάρτη και γύρισα στη δουλειά Σεπτέμβρη. Για καλή μου τύχη η συνάδελφος που με αντικατέστησε δεν ικανοποίησε τα παιδιά και έτσι με τη νέα σχολική χρονιά είχα πάλι όλες τις ώρες δικές μου. ..Τώρα τα δεδομένα είναι αλλιώς...

Είναι καλύτερα ο Δημητράκης;;;;

Άννα Μαρία γέλασα πολύ με το δώρο και την κάρτα της θείας!!!! Χαχαχαχαχα :lol::lol::lol::lol:

Κοριτσάκια πάω να την πέσω γιατί πάαααλι πεινάω και δε λέει να φάω πάλι...

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμείς μια χαρά κοιμηθήκαμε χτες βράδι! Ο Αντρίκος κοιμήθηκε κατά τις δώδεκα και ξύπνησε οκτώ παρά πέντε!

Σήμερα θα πηγαίναμε στο νοσοκομείο για εμβόλιο, αλλά μας είπαν ότι πρέπει να έχουμε βεβαίωση από τον παιδίατρο ότι τον είδε πρόσφατα, οπότε θα πάμε αύριο μάλλον. Βρέχει κιόλας, δεν είναι για εξόδους ο καιρός...

Ανθή το είδες το εμβρυάκι σου ε; Εγώ μέχρι να καταλάβω ότι κουνιέται πέρασε πολύς καιρός! Νόμιζα ότι αυτές οι κινήσεις είναι επειδή ο υπέρηχος δεν είναι ακριβής!!!

Για το γλυκό που λες, έλα βρε, δεν πειράζει αν φάει μια μπουκιά γλυκό ο μικρός! Φτάνει να μην το μπουκώνουν συνέχεια με γλυκά.

Όντως θα είναι πολύ δύσκολο να θηλάσεις αν επιστρέψεις στις σαράντα μέρες στη δουλειά... Αλλά όπως λες κι εσύ, είναι ουτοπία να πιστεύεις ότι θα βρεις άλλη δουλειά... :(

Καλά, χτες μια απ' τις θείες που ήρθε (παντρεμένη με πρώτο ξάδελφο του πατέρα μου, χήρα δηλαδή), μου λέει "α, το θηλάζεις, τι ωραία, ο εγγονός μου (έξι μηνών) δε θήλασε σχεδόν καθόλου, γιατί δεν είχε γάλα η νύφη μου (μα όλες πια να μην έχουν γάλα;) και στην κλινική έδωσαν ξένο και είπε ο παιδίατρος ότι δε γίνεται θηλασμός και ξένο ταυτόχρονα, έτσι έκοψε το θηλασμό". Ό,τι να 'ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@θελω να γινω μαμα

Το ξερω, αλλα λεω ακομα γιατι εγω δεν καταφερα να θηλασω οσο ηθελα!...

@κα1

Λες βρε Κατερινακι; Ηδη στο μαιευτηριο που το θηλαζα ολες τις μερες, εκλαιγε ασταματητα και μου ειπε η παιδιατρος να δωσω συμπληρωμα. Δεν μπορω να πω, βοηθεια ειχα απο τις μαιες, αλλα μαλλον ενω ειχα ποσοτητα δεν ειχα καλη ροη κι αυτος κοιμοταν χωρις να χορτασει...η κατι τετοιο...ελπιζω στο επομενο να θηλασω...αν κανω επομενο...

Ευχαριστω! Τα ζουζουνια σου ειναι ολα τα λεφτα! Αληθεια, πως ειναι με τρια αγορακια; Ειναι θηριακια η σε προσεχουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσα γράψατε καλέ σε μια μέρα, Αννα Μαρία για σένα το λέω :lol::lol:μπουρου μπουρου με τη Χριστίνα

Ωραία τα πέρασες με τις 'φίλες σου' καλά να λες που ήταν ασημένια η κορνίζα και δεν ήταν καμια ροζ. Οσο για αυτά που περισσεψαν εγώ δέχομαι ταπεράκι να δοκιμάσω τις λιχουδιές σου.

Χριστίνα απογευματινό ωράριο και εσύ σαν την Ανθή μας. Πάντως και πρωί να δουλεύεις λίγες ώρες το βλέπεις το παιδί σου εγώ δουλευα 8-4 και έφτανα σπίτι κατά τις 5. Πόσες ώρες μένουν να χαρείς ένα παιδάκι που στις 9 το κάνεις μπάνιο και ύπνο. Να λέτε πάλι καλά που θπάρχει και κάτι. Εγώ τώρα δεν δουλεύω και λογω εγκυμοσύνης δεν ψάχνω κιολας. Σκέφτομαι απο του χρόνου τέτοια εποχή αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα βρώ και πως θα είναι τα πράγματα γενικά είναι και το αντικείμενο μου δύσκολο ουφ....

Για το θηλασμό και εγώ τα πιο κουφά τα άκουγα απο μεγάλες γυναίκες. Χρειάζετε πολύ πείσμα για να τα καταφέρεις και να κλείνεις και λιγο τα αυτιά σου σε οτι ακους απο τον κάθε έναν. Συμφωνώ με την Αννα Μαρία δίνεις στήθος και τελείωσες που να μλέκεις με γάλα, μπιμπερό, νερό βραστό αποστειρωτές θερμαντήρες....ειδικά την αρχή. Και οπως έχει γράψει και μια άλλη μανούλα εδώ στο mammy δεν υπάρχει βρεφάκι που να μην ξέρει να θηλάζει.

Ανθή μου είδες το σποράκι σου τέλεια, χαιρετούσε τη μανούλα καλέ για να μην έχει άγχος. Για τον θυροειδή δεν ξέρω να σε βοηθήσω κάπως ομως θα τον ρυθμίσεις και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Για τους παλμούς δε νομίζω να ισχύει. Επειδή το έψαξα τελευταία οι παλμοι σε ολα τα έμβρυα ξεκινάνε απο υψηλούς τις πρώτες βδομάδες και σιγά σιγά πέφτουν με την πρόοδο της εγκυμοσύνης έτσι ώστε όταν γεννηθούν να έχουν τους φυσιολογικούς παλμούς που έχουμε ολοι μας. Στις 8-10 εβδομάδες το φυσιολογικό μπορεί να είναι 160-180 περίπου και στις 10-14 να είναι 110-160. Δεν νομίζω οτι μπορεί να βγει συμπέρασμα. Πόσο ήταν και μπήκες σε τέτοιες σκέψεις?

Σε καταλαβαίνω που λες οτι δεν είναι ολες οι μανουλες προνομιούχες, δυστυχώς. Οταν γέννησα την Αγγελική εκεί που δούλευα δεν μου είχε κάνει κανονική προσληψη αλλά ήμουν με μπλοκάκι δηλ. ελεύθερος επαγγελματίας και καλά για να μην πληρώνει αυτός ΙΚΑ και την επιπλεον εισφορά του στο ταμείο μου. Πάλι καλά που μου έδινε οσα έπρεπε εγώ να καταβάλω στο ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε δεν μπορούσα να έχω ουτε άδεια πριν ούτε άδεια μετά ούτε εξάμηνο ούτε μειωμένο ωράριο, λες και δεν ήμουν εγώ μάνα και μαζί με μένα ήταν άλλες δυο κοπέλες που γεννήσαμε με ένα διμηνο διαφορά η μια απο την άλλη και αυτές γύρισαν μετά απο 10 μήνες και. Και οτι πήρα απο άδεια στο παρακαλετό και λες και του ζητούσα τη μεγαλύτερη χάρη. Συγχίστηκα πάλι... πραγματικά και οι δύο επιλογές που έχεις πολύ ζώρικες, δες τι θα σου πει το boss ισως αν ξεκίναγες αλλά με λιγότερες ώρες ή αν βγαίνει το πρόγραμμα να δούλευες τρια απογεύματα...

Αυτά δεν θυμάμαι κάτι άλλο τώρα

Φιλάκια κούκλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ανθη

Ανθη μου, δεν παραπονιεμαι, ειναι λιγοτερες οι ωρες απο την προηγουμενη δουλεια μου που ηταν και μακρυα και μου αρεσει πολυ εδω που ειμαι!

Ειδες εμβρυακι ε; Λοιπον μου εχει λειψει ηδη η αισθηση της εγκυμοσυνης! Υπεροχα ειναι! Να εχεις ενα υγιες μωρακι και μην ανησυχεις, ο θυρεοειδης ρυθμιζεται!

Μην ανησυχεις πολυ για το φαγητο, αν εχει μαθει το παιδι να μην τρωει πολυ, θα δοκιμαζει λιγο απο ο,τι του δινουν και τερμα. Αν παλι βλεπεις οτι παχαινει, τοτε κοιτα να το προλαβεις!Παντως κι εμενα οταν ειναι στην πεθερα μου, οταν τον παιρνω δεν θελει να πολυπιει γαλατακι, οποτε ξερω οτι στουμπωσε το παιδι! Χαχαχα!

Δυο τρεις μερες τωρα δεν μου πολυτρωει, πραγμα παραξενο, αλλα θελω να πιστευω οτι ειναι απο τα δοντακια, εδω και 3 μηνες εχουμε βγαλει τα 2 κατω, ξυνεται, ποναει, πρηζεται, αλλα τα πανω δεν βγαινουν! Αντε να δουμε...

Ευχαριστω για τη φωτο!

@καγκουρακι ειδες; Λογοδιαρροια μας επιασε χτες! Εγω παλι δεν ειχα δει τον μπεμπη σχεδον δυο μερες και δεν μπορουσα να δουλεψω, ηθελα απλα να φυγω να παω σπιτακι μου!

Ειναι οντως δυσκολα, αλλα μεχρι του χρονου μπορει να ειναι καλυτερα; Ποιο ειναι το αντικειμενο σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή, για τους παλμούς δε σχολίασα. Απ' όσο ξέρω, αυτά δεν ισχύουν με το φύλο και τους παλμούς. Όσο για το θηροειδή, τίποτα δεν είναι!

Καγκουράκι, άσε, εγώ το τι κουφά έχω ακούσει... Κάθε φορά που παίρνει η πεθερά τηλέφωνο θα ρωτήσει αν δίνουμε συμπλήρωμα... Κι επιμένει κιόλας. Σήμερα την πήραμε γιατί είχε χτες γενέθλια και το ξεχάσαμε (ουπς!) και ρωτούσε τον άντρα μου αν δίνουμε συμπλήρωμα, πότε θα δώσουμε, κ.λπ. Μια μέρα με πήρε και με έπρηζε να πω στον παιδίατρο να μου γράψει το "μητρικό" γάλα να το δίνω στο μωρό μετά το θηλασμό, κι όταν την ρώτησα ποιο μητρικό εννοεί, μου είπε "ε, αυτό το συμπλήρωμα είναι παρόμοιο με το μητρικό". Και στην αρχή είχα τη μάνα μου να μου λέει "γιατί κλαίει το παιδί; Για να κλαίει σημαίνει κάτι συμβαίνει. Μήπως είναι αραιό το γάλα σου και δε χορταίνει;". Κι άλλα τέτοια ωραία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Τι κάνετε;;;

Εγώ είμαι σχετικά καλά. Χαρούμενη μεν, κουρασμένη και με νεύρα δε...Μια διχασμένη προσωπικότητα :lol::lol::lol::lol:

Άννα Μαρία μου τη δίνουν πολύ οι μπαρούφες που λένε πολλές για το θηλασμό..Και αυτό πάλι το ότι δεν έχουν γάλα;;; Τι ασύλληπτη ατάκα είναι αυτή;;; Πες ρε παιδί μου, δεν τα κατάφερα, δεν άντεξα, με επηρέασαν λέγοντάς μου ότι το παιδί πεινάει κλπ κλπ. Όχι όμως αυτό..Έχω κουραστεί να το ακούω. Μία γνωστή ξέρεις τι είπε;;;Ότι δε μπορεί να θηλάσει γιατί βγάζει ΜΠΛΕ γάλα....Έλεος πια. Τι άλλο θ' ακούσουμε :lol::lol::lol::lol:

Καγκουράκι μου πέρασες κι εσύ τρελά ζόρια στην πρώτη σου εγκυμοσύνη ε;;; Με πιάνει τρελό παράπονο όταν βλέπω ότι άλλες γυναίκες έχουν δικαίωμα να γίνουν μάνες και άλλες όχι...(καταλαβαίνεις τι εννοώ..Μιλώ για άδειες κλπ). Με τους παλμούς άκου πως έγινε. Διάβασα κάπου στο ιντερνετ ότι αν έχει το μωρό από 150 παλμούς και κάτω είναι αγόρι. Αν έχει από 150 και πάνω είναι κορίτσι. Ρώτησα λοιπόν το γιατρό πόσους παλμούς έχει το νινί και μου είπε 148..Αυτό σε συνδυασμό με το ότι έχω φάει κόλλημα πως έχω αγόρι με κόλλησε ακόμα πιο πολύ :lol::lol::lol::lol::lol: ..Βλακείες..Η διαίσθησή μου όμως είμαι πολύ περίεργη να δω αν θα βγει αληθινή...

Όσο για τη δουλειά Κατερίνα μου αυτές τις λύσεις σκέφτηκα κι εγώ. Ή να δουλέψω λιγότερο αν είναι εφικτό με την προοπτική βέβαια να επανέλθω την επόμενη χρονιά, ή να μου βάλουν τις ώρες σε 3 απογεύματα...Ελπίζω να βρεθεί λύση. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι θα κάνω τα πάντα να είμαι πιο χαλαρή. Η φετινή χρονιά δεν παλεύεται...

Χριστίνα μου σε ζηλεύω που αντιμετωπίζεις τα πράγματα χαλαρά..Εγώ αν το παιδί δεν έπινε το γάλα του στο σπίτι θα πάθαινα εγκεφαλικό στην ιδέα και μόνο ότι το μπούκωσαν :shock::shock::shock: ....Θέλω να τρώει ό,τι πω εγώ. Είμαι η μάνα και αποφασίζω γι' αυτόν. Εγώ πάντως άμα γίνω γιαγιά σίγουρα θα κάνω αυτά που θα μου πει η νύφη μου. Μια μάνα ξέρει πάντα καλύτερα από τους υπόλοιπους...

Με το καλό να βγουν όλα τα δοντάκια του γιόκα σου!!!Αλήθεια πώς τον λένε;;;;

Αυτά και για σήμερα. Πάω να την πέσω γιατί και πεινάω και νυστάζω. Αύριο με περιμένει πάλι μια κουραστική μέρα αλλά μετά έρχεται τριήμερο!!!! Τη Δευτέρα δε δουλεύω!!!!Τέλεια;;;;;

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Εμείς σήμερα πήγαμε για το πρώτο εμβόλιο του Αντρίκου. Πρώτα πήγαμε στον παιδίατρο και τον εξέτασε, τον ζύγισε κιόλας και τον μέτρησε. Πήγε 5700 και 60 εκατοστά. Μια χαρούλα μεγαλώνει! Τεράστιος έχει γίνει. Σύντομα δε θα χωράει στο πορτ μπεμπέ και θα πρέπει να τον βάλουμε στην κούνια.

Μετά πήγαμε στο νοσοκομείο για το εμβόλιο. Έκλαψε, βέβαια, αρκετά, αλλά τώρα είναι ήρεμος. Πριν ήταν αρκετά ευδιάθετος, παίζαμε με την κουδουνίστρα και τραγουδήσαμε. Τώρα κοιμάται. Ακόμα δεν έχει ανεβάσει πυρετό, ούτε φούσκωσαν οι μπουτάρες του. Ελπίζω να το περάσουμε ανώδυνα, γιατί πολύ τα φοβάμαι τα εμβόλια...

Ανθή, μήπως ήταν εξωγήινη η φίλη σου και έβγαζε μπλε γάλα;;;;;

Α, η πεθερά χτες είπε κιόλας ότι είμαι αδύνατη και πόσο ν' αντέξω να θηλάζω; Και έκανε τον άντρα μου να πιστεύει ότι σε όλες τις γυναίκες, λίγους μήνες μετά τη γέννα κόβεται το γάλα οπωσδήποτε, ενώ συνεχίζουν να θηλάζουν...

Όσο για το όταν θα γίνεις πεθερά, μεγάλο λόγο μη λες... Δεν ξέρεις πώς θα είσαι... Κι εγώ έτσι λέω όπως εσένα, αλλά φαντάζομαι θα είμαι μια στρίγγλα πεθερά! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...