Μετάβαση σε περιεχόμενο

....ΚΑΟΥΡΕΣ....


Recommended Posts

Κορίτσια,βοήθεια...!!!

τι κάνετε για να καταπραύνετε αυτές τις φοβερές καούρες;

ώρες ώρες νομίζω θα βγάλω φωτιές από το στόμα σαν δρακάκι...ειδικά το βράδυ.

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τις μειωσα μονο οταν ετρωγα μικρα γευματα (ειδικα το βραδυ) και με φυσικο ανθρακουχο νερο με λεμονακι (πχ perrier) οταν με πιανει πολυ εντονα.. Αλλα αμα τρως λιγο, σπανια θα σε πιανει. Εμενα με πιανει 1-2 φορες το μηνα και μονο αν φαω κατι βαρυ... Απλα τρωω για μια και οχι για πεντε οπως συνηθιζεται στην εγκυμοσυνη!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ φίλη..!

αν και γω δεν τρώω πολύ,ειδικά το βραδάκι το αποφεύγω με πιάνει στα καλά καθούμενα δυστυχώς..

Θα δοκιμάσω το ανθρακούχο νεράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κόντεψα να "σκάσω"απ'τις καούρες στην εγκυμοσύνη! 8ο και 9ο μήνα! Δοκίμασα ότι μπορείς να φανταστείς! Μια κοπέλα εδώ στο forum ανέφερε το εξής: λίγη σόδα φαγητού διαλυμμένη σε λιγότερο από μισο φλυτζανάκι του καφέ νερό. Είναι αηδία στη γεύση αλλά όταν έφτανα στο αμήν το έπινα :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κόντεψα να "σκάσω"απ'τις καούρες στην εγκυμοσύνη! 8ο και 9ο μήνα! Δοκίμασα ότι μπορείς να φανταστείς! Μια κοπέλα εδώ στο forum ανέφερε το εξής: λίγη σόδα φαγητού διαλυμμένη σε λιγότερο από μισο φλυτζανάκι του καφέ νερό. Είναι αηδία στη γεύση αλλά όταν έφτανα στο αμήν το έπινα :shock:

Αυτο ομως κανει για εγκυμοσυνη; Μηπως ρωτησες τον γιατρο; Εγω γι αυτο επινα ανθρακουχο νερο, που ειναι φυσικο και ποτε σοδα που ειναι ψιλοχημικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και στις τρεις μου εγκυμοσυνες ειχα καουρες στο φουλ απο τον 5 μηνα μεχρι το τελος,προσπαθησε να μην τρως βαρια φαγητα,πιτοειδη και πολυ ψωμι,επιβαρυνουν την κατασταση,εμενα με βηθουσε το γαλα και το γιαουρτι και οταν κοιμασε να βαζεις διπλο μαξιλαρι για να ειναι ψηλα το στομαχι σου,οπλισου με πολυ υπομονη εξαλλου δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα ειναι αναποφευκτο,οταν γεννησεις θα φυγουν ολα ως δια μαγειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι μου θυμισες!!!!!!!

Σοβαρο προβλημα απο τον 4ο μηνα και μετα τν 7ο εκανα κ εμετο απο τις καουρες.

Ρωτα το γιατρο σου αν σου επιτρεπει μαλοξ ή Γκαβισκον. Ειδικα το γκαβισκον ειναι φυτικο. Οχι οτι κανουν τρομερη δουλεια αλλα στιγμιαια νιωθεις καλυτερα.

Κρυα να πινεις. Κρυο γαλα εμενα με ανακουφιζε στην αρχη αλλα μετα αρχισα να εχω δυσανεξια. Την ειχα καταβρει με το ξινονερο. Οι φυσαλιδες ηταν βαλσαμο.

Απεφυγε τα αλμυρα το χειροτερευουν. Επισης τα οξεων των φρουτων χειροτερευουν τις καουρες.

Χρειαζεται να τρως "βασεις" δηλαδη κυριως γαλακτοκομικα για να απορροφηθουν τα οξεα απο το στομαχι σου.Φετα, γιαουρτι,γαλα αν δεν σου φερνουν πρηξημο να τρως καθε βραδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα.Εγω σε ολη την εγκυμοσυνη μου, μεχρι και τωρα παιρνω το malox το σιροπι,μου το επιτρεπει ο γιατρος μου και ειμαι περδικη.Μια κουταλια πριν κοιμηθω και ολα τελεια.Αν νιωσω και στη διαρκεια της ημερας αλλη μια κουταλια.Ρωτα το γιατρο σου!!!Καλη εγκυμοσυνη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κ απο μενα!!! Πω πω τι μου θυμισες τωρα!!! Κ εγω στην εγκυμοσυνη εφτανα σε σημειο να μην μπορω να παρω ανασα απο τις καουρες... Τα ανθρακουχα με πειραζαν περισσοτερο....Το μονο που με εσωζε ηταν το MALOX...Μιλαμε για μπουκαλια ολοκληρα ειχα καταναλωσει...Εννοειται οτι επιτρεπεται να παιρνεις, λιγο καταφυγιο ειχα βρει κ στο παγωτο αλλα μονο κατα τη διαρκεια της μερας με ηρεμουσε λιγουλακι... Ρωτα κ το γιατρο σου..Θα ηρεμησεις πραγματικα!!! Με το καλο το μωρακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryfairyz τι κάνεις;Από ότι βλέπω από το Tickeraki σου μια χαρά πάει η ξάπλα.27η εβδομάδα,είδες βρε θηρίο!Για τις καούρες και γω είχα φοβερές ειδικά αν έτρωγα πίτσες και σφολιατοειδή βράδι.Με βοηθούαν τα malox plus.Γλύφεις ένα πριν τον ύπνο,έχουν γεύση λεμόνι και μετά είναι καλύτερα τα πράγματα.Μου το είχε συστήσει ο γιατρός εννοείται.Ρώτα και συ τον δικό σου αν μπορείς να παίρνεις.Είναι ακίνδυνα πάντως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...