Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν10


Recommended Posts

αναστασακι καλα ειναιι, ο μεγαλος εχει το σχολειο και ξεδινει, το κατερινακι εχει μερες να βρει, μαλλον τωρα το σαββατοκυριακο ελπιζω να πανε καμια βολτιτσα με τον μπαμπα :)

αννα μαρια, παλουκι αυτο το ουρεοπλασμαα, φιλοι εχετε γινει δεν λεει να σε αποχαιρετιστει...

νασουλα του τα δωσα τα φιλιαααααα, :D:D τι λεει εσενα η κορη η μικρη? θα παρει ολο τον μηνα εε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 953
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρία, άσε... Η καισαρική, όμως, δε θα γίνει λόγω του ουροπλάσματος, θα γίνει λόγω στρεπτόκοκκου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλιτσες!!!τι να πρωτοσχολιασω!!!κατ αρχην λενακι,ελπιζω να ειναι οκ η κοιλιτσα σου μετα το χτυπημα!!το αλλο χτυπημα με το μισθολογιο μας, το ειδες!!! 660 καθαρα ο νεοδιοριστος!!!ελεος,μας διελυσαν!!!τελος παντων!!!ας συνεχισουμε εδω με τα δικα μας!!!

αννα μαρια, εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ η ζωγραφια σας και κυριως επειδη ειναι κατι χειροποιητο και εχει φτιαχτει με πολλη αγαπη!!!με το καλο να τη χαρει ο μικρουλης!!!ουρεοπλασμα και στρεπτοκοκος ε???ελπιζω να φυγουν με την αντιβιωση να γλιτωσεις κ την καισαρικη!!!

μαρακι θα σε παει μεχρι τελευταια στιγμη,ε???

νασιουλα μια χαρα η μικρη που καταφερε να κοιμισει και το μπαμπα :lol::lol::lol:

δε θυμαμαι αλλα να σχολιασω βρε κοριτσακια!!!εχω πηξει απο το πρωι με τη διπλωματικη... :?:?

φιλακιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπαααα, Βανεσσάκι, αφού δε φύγανε μέχρι τώρα, αποκλείεται να φύγουν από δω και μπρος... Δύσκολο να γλιτώσω την καισαρική.

Καλό κουράγιο με τη διπλωματική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με λικη θετικη σκεψη και λιγη αντιβιωσουλα, μπορει να γινει το θαυμα!!!μην απογοητευεσαι και το παιρνεις ως δεδομενο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει βρε, δεν απογοητεύομαι! Να φύγει τώρα πολύ δύσκολο. Το ανοσοποιητικό μας δεν είναι και στα καλύτερά του. Το Αντρεάκι να είναι καλά και δεν πειράζει αν χρειαστεί καισαρική! Άλλωστε, μπορεί να πάω για να γεννήσω φυσιολογικά και τελικά να χρειαστεί καισαρική, δεν ξέρουμε ποτέ τι γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι σου στέλνω τα φιλιά μου!!!!!!!

Άννα Μαρία μου καισαρική;;;;;;; Καισαρική!!!!!!!

Ότι είναι καλύτερο και για τους δυο σας!!!!!!

Δυστυχώς δεν έφυγαν ούτε το ουρεόπλασμα ούτε ο στρεπτόκοκκος!!!!!

Δεν υπάρχουν περίπτωση να φύγουν ειπε ο γιατρός;;;;;

Το ευχάριστο είναι που δεν έχεις συσπάσεις να παιρνεις κα τα χάπια!

Βανεσάκι πώς πάει η διπλωματική;;;;;;

Κουράγιο!!!!!!

2011.pngMake a pregnancy ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός δεν είπε αν θα φύγουν ή όχι, είπε ότι αν δεν φύγει ο στρεπτόκοκκος ίσως χρειαστεί καισαρική και σίγουρα θα χρειαστεί ενδοφλέβια αντιβίωση. Έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ και διάβασα πολλές περιπτώσεις που γέννησαν φυσιολογικά παρ' όλο που είχαν στρεπτόκοκκο, λαμβάνοντας την ενδοφλέβια αντιβίωση πριν τον τοκετό, με το που έσπασαν τα νερά. Διάβασα, επίσης, ότι είναι πολύ μικρή η πιθανότητα μόλυνσης του μωρού, ακόμα και κατά τη διάρκεια του τοκετού. Δε θα ήθελα, όμως, να το διακινδυνεύσω, για ποιο λόγο άλλωστε; Το μωρό να βγει υγιές, αυτό είναι το σημαντικό.

Εσύ Μαράκι, ακόμα εδώ ε; :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρία μου ακόμα εδώ! :D

Δε λέω να ξεκολλήσω!!!!! :lol:

Βέβαια και προτεραιότητα έχει η υγεία του μωρού!!! Και η δική σου!

2011.pngMake a pregnancy ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κανετε βρε κοριτσακια?

Νασιουλα δεν ειναι οντως μακρυα αλλα αποφευγω τις μετακινησεις πλεον,οπως σου ειπα εμπιστευομαι και την εμπειρια της φιλης μου κι εσενα!

Αννα Μαρια τι πραγμα ειναι αυτο καλε και μπαστακωθηκε το ατιμο.Ας ειναι και καισαρικη εφοσον ειναι το καλυτερο για το μωρο και για σενα!

Μαρακι αυριο Σαββατο ωραια ημερα για γεννα..... ;) μετα θα χαλασει και ο καιρος δεν λεει!!!Πες τον πιτσιρικα να ετοιμαστει! :lol::lol:

Βανεσσακι κουραγιο με την διπλωματικη,εχεις και τις ορμονες τωρα στα υψη ...χαλαρα!!!!

Η Μυριαμ που χαθηκε καλε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλεναααδεςς τι κανετεεε..καλα εμεις...λοιπον σχολιαζω να προλαβωωω...και μετα τα νεα μας...

-Αννα Μαρια εμενα ουτε ροζ δεν το εβαφαν....βεβαια παντα η μαμα μου μας εβαζε κουερτινες και παπλωματα ιδια αλλα μεχρι εκει..

-Μαρακι μου λεω καλυτερα να σε πιασουν οι πονι για πολλους λογους..πχ..οταν σε πιανουν οι πονοι ξεκινανε σιγα σιγα και σταδιακα αυξανονται..αμα πας με προκληση σου βαζουν στον ορο τους πονους και ξεκινανε με τη μια δυνατα..και συνηθως αργει να ανοιξει και ο τραχυλος ενω με τους φυσικους πονους που περνας τους περισσοτερους στο σπιτι εχει ξεκινησει μια διαδικασια ο οργανισμος και παει σιγα σιγα μεχρι εκει που πρεπει ενω με την προκληση..αντε βαλε πονους που πιανουν αμεσως..αντε να σπασουν τα νερα...βεβαια 1000φορες καλυτερα απο καισαρικη...αλλα η κολλητη μου που γεννησε με προκληση πριν 10 μερες...πηγε στις 12 το μεσημερι και γεννησε στις 12 το βραδυ μετα απο μεγαααλη ταλαιπωρια...

-Αγγελικη μου το medela πηρα και εγω το electric πρεπει να το βαζεις στην χαμηλη ταχυτητα και μετα σιγα σιγα να αυξανεις..για να μην ποναει..και ας λεει να το βαζεις στο πιο δυνατο και μετα να χαμηλωνεις εγω εστι δεν το ανεχομαι και κανω το αναποδο..μια χαρα μου βγαζει το γαλα...

-Αννα Μαρια δεν τι πιστευω οτι εβαλες φωτοοο...τι ωραιο ζευγαρι μωρεεε...φτου σαςςςς

-Κοριτσια εγω που πηγα σημερα στην παιδιατρο μου ειπε να αποφευγω τα οσπρια και οχι πολλα ζυμαρικα και ρυζι γιατι προκαλουν δυσκοιλιοτητα στο μωρο και τους ξηρους καρπους..να τρωω λεει χορτα και σουπες...μπλιαχχχχ και μου λεει αν δεν μπορεις χορτα τουλαχιστον χορτοπιτα...εγω γαλα πινω γιατι δεν μπορω χωρις γαλαα..αα το σιδηρο εκανε προβλημα στο μωρο ...δισκοιλιοτητα και το εκοψα και μου ειπε εφοσον αισθανομαι καλα να μην το πινω...εγω παντα εχω καλο αιματοκριτη..αν αισθανθω αδυναμια να πιω..και να πινω και ασβεστιο..αυτα περι θηλασμου προς το παρον

-για υψος λετεεε...σας εφαγα...χαχΧαχαχα 1.60 χαχαχα...και ο αντρας μου 1.95...φανταζεστε την διαφορα ετσι???

-και εγω καλαθουνα εχω κοριτσια και την εχω βολευτει πολυ την ειχα απο το χριστοφορο με στρωματακι κοκοφοινικα γιατι το δικο της στρωμα ηταν μαυρα χαλια και εχει και βαση με ροδακια και την βαζω στο σαλονι στην κουζινα..οπου παω...εκτος απο το μπανιο χιχιχιχ

-Αννα Μαρια μου σου αρεσει εσενα η ζωγραφια??Τελειωσε τι σε νοιαζει τι λενε σκασιλα σου εσυ την εχεις στο σπιτι σου και σε οποιον αρεσει

-καλε την εφτιαξα την τουρτα μπανανα και την καναμε νααααα

-Αγγελικη μου εγω για να ρευτει την βαζω πλαι ξαπλωμενη σε ενα μαξιλαρι και την χτυπαω απαλα στην πλατη αλλα δεν το κανω στο τελος του ταιζματος το κανω κατα τη διαρκεια σταματαμε ρευεται και συνεχιζουμε περιπου 3 φορες το κανουμε αυτο αν δεν ρευτει γιατι στο θηλασμο δεν παιρνουν παντα πολυ αερα οπως με το μπουκαλι..τοτε την βαζω να κοιμηθει πλαι με μια πετσετουλα απο κατω και το πολυ πολυ να βγαλει μια μικρη γουλιτσα αυτο

-ωχ βρε Αννα Μαρια ελεος με το μικροβιο πιαα ελεος στο σκασμενοο

-Γεια σου Μαρακι με τον κουκλο..εμενα εχτες εαγε στις 8 το βραδυ και μετα στις 3 και μετα στις 7...κοιμηθικα ωραιοτατα

-Δωρακι πρεπει να εχεις γεννησει οποτε να σου ζησει...

Τα νεα μας και εμας πηγαμε γιατρο σημερα γιατι κλεινουμε μηνα αυριο...ειναι τωρα 3.080κιλα και 52 και μισο εκ στο υψος ολα μια χαρααα και συνεχιζουμε με θηλασμοο!!φιλακια...

ΜΑΡΑΚΙΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩΩΩΩ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη μου, οταν θηλαζεις παντα χρειαζεται να αντλεις γαλα?Δηλαδη αν ξεκινησω με το καλο θηλασμο πρεπει να προμηθευτώ οπωσδηποτε μηχανημα?

Πρωτη φορα ακουω για τον τροπο που κανεις την μικρη να ρευεται και μου φαινεται και πολυ καλη ιδεα!Να φανταστω την εχεις μισοξαπλωμενη στο μαξιλαρι,οπως και καλα αν την εχεις στον ώμο σου!Και κατι ακομα να σε ρωτησω.Ειναι αληθεια πως δεν αφηνεις να σε καταβαλει η κουραση και μεσα στη νυχτα οτι και να κανει το μωρο το ακους και δεν σε παιρνει ο υπνος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου παντα θηλαζω αλλα καποια βραδια αργει να πιει και πρεπει να το βγαλω...μην παρεις απο τωρα πρεπει να δεις αν θα θηλασεις πρωτα αλλα πιστευω οτι για μετα χρειαζεται...οσο για το ν υπνο οσο και να κοιμασαι με το που κανει κιχ το ακους δεν ξαιρως πως αλλα γινεται αυτο οσο για το ρεψιμο εμενα γεννηθικε και μικρη κει δεν μπορουσα με τπτ να την βαζω στον ωμο και στο νοσοκομειο ετσι κανακε οποτε αρχισα να το κανω και εγω..την βαζω πανω στο μαξηλαρι πλαι και τσααακ ρευεται μια χαρουλα..με το ξενο γαλα δεν ξερω γιατι ειναι πιο δυσκολο το ρεψιμο...στο χριστοφορο εκανα και μια ωρα..ρε τι στον ωμο τον εβαζα ρε τι στα ποδια μου να ακουμπαει το γονατο μου το στομαχακι τι να σου πω..τιποτα την πιστη μου εβγαζε..βεβαια πρωταρα κιολας και ολο ανγχος...ομως πλεον δεν ρευεται οκ νανι στο πλαι και τελος..μια χαρα ειναι...σε αφηνω γιατι ξυπνησε το κινεζακι ..ωρα για μπανιο και μαμμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευούλα μου και εγώ θελω να αποφύγω την πρόκληση αλλά τι να κάνω;;;;;;;

Το έψαξα και στο ιντερνετ.....

Έχεις δίκιο για αυτά που γράφεις!!!!!

Όλα είναι καλύτερα όταν έρχονται φυσιολογικά......και δεν πιεζουμε καταστάσεις!!!!!!

Ας ελπίσω ότι ο μπεμπούλης μου θα έρθει νωρίτερα!!!!!

Φιλάκια πολλάαααααα στη μικρή Μίλα και στο Χριστοφοράκο!!!!!!!

Φραουλίτσα μου γλυκιάαααααααααα σε φιλωωωωωωωωω!!!!!!!

Μυριαμάκι μου που είσαι καλε;;;;;;;;

2011.pngMake a pregnancy ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευακι νομιζω πως αν δεν εισασταν οι ηδη μανουλες εδω μεσα να μας δινετε τα φωτα σας θα τα ειχαμε παιξει....τουλαχιστον εγω ετσι αισθανομαι!

Μαρακι μου πως εισαι βρε κοριτσι μου, πως αισθανεσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου καλά είμαι....δηλαδή σημερα όχι και τόσο...ψυχολογικά...κάτι συμβαίνει μέσα μου!!!!!!

Οι ορμόνες μάλλον χορεύουν.......!!!!!!!

Τουλάχιστον να γλυτώσω την πρόκληση!!!!!!!Για να δούμε!

2011.pngMake a pregnancy ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχισα να σκεφτομαι να μην κανω επισκληριδιο...ή τουλαχιστον αν δω οτι φτανω στο αμην μονο τοτε...δεν ξερω.... :roll: εχω ακουσει για προβληματα μετα απο επισκληριδιο και επειδη εχω και ενα θεματακι με τη μεση μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Εμείς πήγαμε πριν και πήραμε λίγα ρουχαλάκια ακόμα για τον Ανδρέα. Όλοι μου λένε να μην πάρω πολλά ρούχα γιατί θα μου φέρουν, αλλά πού ξέρω εγώ ότι θα μου φέρουν και πού ξέρω πότε θα έρθουν να με δουν; Επίσης, μου λένε να μην πάρω πολλά 0-3, γιατί θα μικρύνουν γρήγορα, αλλά τι θα φοράει τους πρώτους τρεις μήνες; Έστω δύο. Και σκέφτομαι, μέχρι να μαζευτούν ρούχα για να γεμίσει το πλυντήριο, έστω το μισό (είναι και μια σταλιά αυτά τα ρουχαλάκια!), και μέχρι να στεγνώσουν, μια που θα είναι και χειμώνας, ας πάρω να έχω, κι ας μου περισσέψουν! Πήραμε ένα σετάκι ζιπουνάκια, ένα σετάκι φορμάκια για την κλινική, μια στολή εξόδου, σκουφάκι και γαντάκια. Δυστυχώς τα γαντάκια, το σκουφάκι και η στολή εξόδου, εξωτερικά είναι πολυέστερ και εσωτερικά 100% βαμβάκι. Πήγαμε και σε άλλο μαγαζί και ήταν πολύ χειρότερα τα υλικά. Γιατί, όμως; Για να είναι ζεστά;

Το απόγευμα σε μια εκπομπή είχε θέμα το θηλασμό και είχε καλεσμένους μια μάνα που θηλάζει κι έναν παιδίατρο. Είδα το τέλος, δεν πρόλαβα περισσότερο, αλλά ωραία ήταν, λέγανε όλα όσα λέμε και διαβάζουμε εδώ τόσο καιρό!

Μαρία, μην αγχώνεσαι, και πρόκληση να κάνεις δε σημαίνει ότι θα ταλαιπωρηθείς. Άλλες κάνουν καισαρική και αναρρώνουν αμέσως, κι άλλες γεννάνε φυσιολογικά και κάνουν δυο μήνες να συνέλθουν! Είναι στον οργανισμό, στο γιατρό, δεν ξέρεις ποτέ!

Εύη, αν δεν σε είχαμε, τι θα είχαμε απογίνει; :)

Αναστασία, για την επισκληρίδιο που λες, άμα είναι να φτάσεις στο αμήν, μην κάνεις καθόλου. Συνήθως φτάνουμε στο αμήν την ώρα που γεννάμε, οπότε, θα έχεις φάει όλη τη φρίκη και νομίζω δε θα αξίζει τον κόπο να κάνεις επισκληρίδιο στο τέλος. Θα σου πουν και οι άλλες που έχουν εμπειρία.

Ουφ, αγχώθηκα λίγο τώρα με το μικρόβιο... Αν και, όσες περιπτώσεις διάβασα, δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι με το μικροβιο, ο γιατρος σου ξερει, αν ηταν κατι θα σου ελεγε.Ολα μια χαρουλα θα πανε.Να σου πω δεν εχεις και αδικο.Μια φιλη που γεννησε πριν 6 μηνες δεν εκανε επισκληριδιο στην αρχη, και οταν εφτασε στο αμην και ζητουσε γεννησε αμεσως.

Μεγια και τα πραγματακια σας.Κι εμενα οσους ειπα τι αγορασα μου ειπαν ειναι πολλα και θα σου φερουν και τετοια, αλλα εχεις δικιο,μεχρι να ερθουν θα περασει 1,5 μηνας για σαραντισμο,τι θα φοραει μονο φανελακια? :geek: Ωχ μου ηρθαν παλι στο μυαλο οι επισκεψεις και μου σηκωθηκε η τριχα! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει, το έχω στο μυαλό μου... Κρίμα να χρειαστώ καισαρική, αλλά είπαμε, ό,τι είναι καλύτερο! Πάντως, ο γιατρός, αντίθετα απ' ό,τι συνηθίζει, δε με άγχωσε καθόλου!

Κι εγώ θέλω να πάρω όλα τα πράγματα που χρειάζομαι και να είμαι κομπλέ, μη σου πω να μου περισσεύουν κιόλας, παρά να πάρω λιγότερα μήπως και μου φέρουν. Ας μου φέρουν, τι με νοιάζει εμένα; Δε βασίζομαι ποτέ ξανά σε άλλους!

Εν τω μεταξύ, όπως γυρνούσαμε σπίτι, λέει στον άντρα μου ότι πήραμε αρκετά ρουχαλάκια, μας έφερε κι ο αδελφός μου ένα σωρό, οπότε μάλλον δεν παίρνουμε άλλα. Και μου λέει το κορυφαίο "είναι και τα ρούχα που μας έδωσε η μάνα μου"!!!!! Ναι, οπωσδήποτε, σ' αυτά βασίζομαι!!! Μ' έσωσε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γυρισα μετα το μπανιο εφαγε και κοιμηθικε στακ μπαμ...Μαρακιι ελπιζω σημερα το βραδυ να σε πιασουν πονοι..ελεος τοσο βολευτικε πια??

Αννα Μαρια ποσες φορες εχω ακουσει το κλασικο...θα σου φερουν ρουχα και τελικα κανεις δεν φερνει τιποτα...εμενα στη Μιλα τιποτα απο ρουχα..ολο χρυσα μου πηραν και λευτα...και στο Χριστοφορο ολο ματακια και μια κορνιζα χιχιχ...ελεος...

Αναστασια μην την φοβασαι την επισκληριδιο..εγω εχω στη μεση δισκοπαθεια και εχω κανει 2 φορες επισκληριδιο ποια το τοοοσο ο κοσμος το κανει τοσοο θα σου πω πως εχει...

αμα φτασεις στο ΑΜΗΝ δεν θα σου κανουν επισκληριδιο και θα λες γιατι δεν εκανα...πολλα νοσοκομεια σου βαζουν τον καθετηρα απο πριν χωρις φαρμακο μεσα γιατι μετα που θα πονας δεν θα μπορεις να καθησεις να το βαλει..και εννοω να πονας πολυυυ...εμενα και τις 2 φορες ετσι μου κανανε...μετα την το πολυ καμια βδομαδα λιγο οταν πας να σηκωθεις απο το κρεβατι να αισθανεσαι την μεση σου σαν να σε ποναει αλλα μεχρι εκει οχι τρελα πραγματα και σου το λεω εγω που με τη δισκοπαθεια πεθαινω...και το ανεφερα στον αισθισιολογο οτι εχω και μου ειπε κανενα προβλημα και οντως δεν εχω τιποτα...κοριτσια εγω οταν ημουνα εγκυος στο χριστοφορο δεν υπηρχαν και τοσο αυτα τα σαιτ να μιλαμε και ετσι και οτι μαθαινα ηταν απο τα περιοδικα...οποτε οτι μπορω να σας πω καλο ειναι μακαρι να ειχα και εγω τοτε..παντως αν και μανουλα στο δευτερο εμαθα πολλα πραγματα απο μανουλες εδω ολο τον καιρο που ημουνα εγκυος ητε για το μωρο ητε για σαιτ με διαφορα πραγματακια και πραγματικα ευχαριστω ολες και σε αυτο το ποστ και στο αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol: τα συλλεκτικα ετσι? Εμενα ο δικος μου δεν ξερει για την σπεσιαλ κουβερτα της πεθερας και σκεφτομαι πως θα το πω να μην παρεξηγηθει...με τις μανουλες τους εχουν τις αδυναμιες τους.Οταν μιλουσα εγω κανενας δεν με ακουγε.Δωσε χριστιανη μου τα λεφτα και ασε να παρω τι μου αρεσει.Αν και το ειδα το θεμα και σκεφτομαι οτι ισως να μην χρειαστω καν τοσο χοντρη κουβερτα!Εχω τις στολες εξοδου,μεσα στο αυτοκινητο θα μπαινει,τι να την κανω την χοντρη κουβερτουλα,θα βαλω απο τις αλλες που πηρα!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη, πραγματικά, το μάμμυ είναι θησαυρός!

Αφού μου έλεγε ο αδελφός μου "γιατί είσαι όλη μέρα σ' αυτό το φόρουμ, και χάνεις τον καιρό σου;". Έλα, όμως, που έχω βρει φίλες με τις οποίες μπορώ να μιλάω και να μοιράζομαι εμπειρίες, ό,τι απορία έχω κάνω ένα ποστ και μαθαίνω ό,τι χρειάζεται να μάθω, αφήστε που για διάφορα θέματα, π.χ. για θηλασμό και γενικά φροντίδα μωρού έχω γίνει εξπέρ από το μάμμυ. Ενώ αν περίμενα απ' τη μάνα μου, οι περισσότερες απαντήσεις της οποίας στις ερωτήσεις μου είναι "και πού θες να θυμάμαι μετά από τριάντα χρόνια;" ή από τις φίλες μου (εκεί πραγματικά σώθηκα!), δε θα έβγαζα άκρη!!!

Αναστασία, εγώ του εξήγησα με απλά και κατανοητά λόγια ότι τα ρουχαλάκια που μας έστειλε η πεθερά μου είναι πολυχρησιμοποιημένα, χαλασμένα απ' τα πλυσίματα, έχουν λεκέδες, του είπα ότι θα ήθελα πάρα πολύ να χρησιμοποιήσω τα δύο καταπληκτικά καινούρια ζιπουνάκια που μας έστειλε, αλλά δεν μπορώ γιατί είναι κοντομάνικα, και ότι φυσικά θα χρησιμοποιήσουμε τα κεντημένα σεντονάκια που μας έστειλε, όταν τον βάλουμε στην κούνια. Ε, μα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αστα Αννα Μαρια οι μαναδες και η πεθερες εκτος οτι δεν θυμουνται εχουν αλλαξει τα πραγματα και δεν το παραδεχονται....εμενα μου ελεγε η πεθερα μου στο Χριστοφορο να του δωσω νερο και της λεω δεν κανει και λεει μα πως δεν θα πιει νερο??ρωταω τη γιατρο να μην το παιζω και πολυξερη και μου λεει πας καλα νερο στο μωρο...πρωτον πινει γαλα και δευτερον δεν κανει πρεπει να πινει μονο αποστειρωμενα και το νερο δεν μπορω να το βραζω και να το δωσο ζεστο αλλα πινει γαλα και δεν χρειαζεται..εε ακομα επιμενει...ελεος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ευτυχώς η μάνα μου, μου είπε ότι νερό δε δίνουμε, αλλά δίνουμε οπωσδήποτε τσάι!

Όντως έχουν αλλάξει πολλά από την εποχή τους (πράγμα που σημαίνει ότι εμείς μεγαλώσαμε :P), και δεν το παραδέχονται. Π.χ. η μάνα μου, μου έλεγε για το μπάνιο του μωρού, ότι δε γίνεται να το πλένεις στη βρύση, πρέπει οπωσδήποτε στο μπάνιο και να προσέχεις τον αφαλό. Φυσικά, εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς πλένουμε το μωρό στην αρχή...

Το καλό είναι ότι δεν έχω ΚΑΙ την πεθερά να με πρήζει. Τουλάχιστον η μάνα μου, άμα της πεις ότι κάτι το είπε ο γιατρός, δε μιλάει. Αλλά η πεθερά τα ακυρώνει όλα, επειδή πιστεύει ότι οι πρακτικές "γνώσεις" που έχει αυτή είναι καλύτερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...