Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2011 ΕΛΑΤΕ ΝΤ ΛΕΜ Ν10


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 953
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσακια μου, πολυ ομορφα τα ρουχαλακια σας..

Με το καλο να τα φορεσουν τα μωρακια σας..

Βρε κοριτσια, εσει που εχετε ξαναγινει μανουλες μπορειτε να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο που εβγαλε μια τσιμπιτσα στο ματακι του το μικρο μου?του την καθαρισα πριν με χαμομιλακι και βαμβακι αλλα ξαναεβγαλε..θα παρω τηλ την παοδιατρο πιο μετα να μου πει..εχω ακουσει για φυσιολογικο ορο , χαμομιλι..μεχρι και καθαρισμο με μητρικο γαλα διαβασα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας φιλεναδεςς πωπωω ποσα διαβασαα οτι θυμαμαι θα σχολιασω...Μαρια και Χριστινα..καλε τι ωραια ρουχαλακιαα...κατι τετοια μποτακια μου εφερε η αδερφη μου εχτες σε....ροζ...οχι για να μην λετε δηλαδη οτι φοραμε ολο λαχανι και πορτοκαλι..χα..Καποια ρωτησε κατι για το θηλασμο...ωχ ξεχασα και τι...και ηθελα να απαντησω..για μισω να σκεφτω...ωχχ....καλα ας πω για το σφηνακι και μολις θυμηθω θα γραψω..χιχι..εγω ειχα παρει στον Χριστοφορο το οποιο το εχω ακομακαι τελικα δεν με βολεψε..βαζω κουβερτουλα πισω απο την πλατη και ειναι μια χαρα...Μαρακι πολλα ειναι τα 60γρ γαλα...σαν να μην πινει καθολου απο το στιθος ειναι..μηπως να του εδινες και απο το αλλο στιθος??Παντως εμενα μου φαινεται σε εχει για πιπιλα για αυτο οταν τον βγαζει ειναι αναστατος..τσιμπλιτσες ειναι φυσιολογικο και τις καθαριζεις με χαμομηλακι η φ.ορο..εκτος και αν εχει τοοοσες που κλεινει πια το ματι του..εκει κατι τρεχει..ρε Μαρια...τον πελαργο της Χριστινας εχεις???Σε ξεχασε..η βολευτικε εκει το μωρο και δεν θελει να βγει??Δωρακι αυριο θα εχεις το μωρακι σου..Ηλιαννα μου και εσυ λιγο ακομα εχεις...η Μαρια να δουμε ποτε...χιχι...Αγγελικη βαλε φωτο απο το κινεζακι σουυυ.....ΑΑΑ θυμηθικααα ελα βρε ΜΑΝΤΙ-ΛΥΔΙΑ..λοιπον οταν γεννησα τον Χριστοφορο δεν το ηξερα..ηξερα μονο οτι η μαμα μου ειχε προβλημα και δεν μπορεσε να θηλσει..ρωταω λοιπον τη μαια τοτε και μου λεει μια χαρα εισαι..εγω προσπαθουσα αλλα δεν εβλεπα το μωρο να πιανει και με τον καιρο ειδα οτι οταν παει να πιασει μπαινει και η θηλη μεσα..αα να πω εδω οτι εχω και μικρη θηλη εστι μην φανταστητε καμια τεραστια μπιμπερο και ετσι...εβαλα ψευδοθηλες και κααατι καναμε αλλα οχι πολλα...τωρα αγορασα απο πριν ψευδοθηλες αλλα οι μαιες μου ειπαν οχι με τιποτα...και ειχαν δικιο τελικα...μια μερα που ειχα αιμα της εβαλα να μην τρωει το παιδι αιμα αλλα χαλια μαυρα...τελικα ακνω το στιθος σαν σαντουιτς...να το πω ετσι και το πιανει και απο το πολυ ρουφιγμα βγαζει λιγο τη θηλη εξω...οχι πολυ αλλα απο το τπτ κατι ειναι και αυτο...αυτα..παω να φαω...γιατι θα ξυπνησει να φαει η μουρλη...φιλακια και στις υπολοιπες....ματς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!! Η στιγμή που όλες περιμένατε!!!!!!!!!!!!!!!!!! Η φωτογραφία της ζωγραφιάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-9441-13873937839159_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας βάζω και μια φωτογραφία με τον αντρούλη μου (τον γαϊδουρογαΐδαρο) για να δείτε πόσο γλύκας είναι!

post-9441-13873937841278_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου επιτέλουςςςςςςςςς το είδαμε το δωματιάκι σας!!!!!!!!!!

Πιάνουν τα χεράκια σας!!!!!!! Μπράβο σας!!!!!!!!

Με το καλό να υποδεχτείτε το μικρό!!!!!! Τέλειο!!!

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο μπαμπάς του μικρού είναι πολύ καλός άνθρωπος απο τη φωτό!

Μια ζωή έτσι να σε προσέχει!!!!!!!!!

2011.pngMake a pregnancy ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα Μαρία μου είσαστε και οι δυο σας κουκλάκια ζωγραφιστά....:)......άρα και ο Ανδρίκος σας θα είναι κούκλος....;).......τέλεια η ζωγραφιά....μου αρέσουν πολύ τα έντονα χρωματακια...:)....'αντε με το καλό να τα απολαύσει και ο μικρούλης σας....;)

Μαράκι μουυυυ..........σου στέλνω τα πιο γλυκά φιλιά μου...;)

Τα ρουχαλάκια σας κορίτσια είναι πανεμορφα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, καλό παιδί είναι ο άντρας μου, αλλά τεμπελάκος... :P

Λυδία, μακάρι να μοιάσει σ' εμάς (τι ψωνάρα που είμαι). Φοβάμαι μη μοιάσει σε κάποιον απ' την οικογένεια του άντρα μου, π.χ. τη μάνα του ή τον δεύτερο αδελφό του (ο άντρας μου πήρε απ' τον πατέρα του), που έχουν πολύ πονηρές φάτσες.

Σας αρέσει η ζωγραφιά μας; Στην πραγματικότητα τα χρώματα είναι πιο έντονα και το δωμάτιο είναι πάρα πολύ χαρούμενο!

Τώρα πήγαμε για ψώνια. Πήραμε στρωματάκι για την κούνια (ευτυχώς είχε στις διαστάσεις της κούνιας μας και δε χρειάστηκε να παραγγείλουμε), ριλάξ, μια μπουρνουζοπετσέτα και ψαλιδάκι για τα νύχια.

Προβληματίζομαι, όμως, αν θα πάρω καλαθούνα ή πορτ μπεμπέ. Ο πωλητής (και μάλλον και ιδιοκτήτης απ' ό,τι κατάλαβα), μας πρότεινε το πορτ μπεμπέ ως καλύτερο. Δεν τίθεται θέμα τιμής, γιατί το ίδιο βγαίνει. Σκέφτομαι τώρα... Εσείς τι θα πάρετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ Άννα Μαρία μου πήρα καλαθούνα γιατί πρώτον είναι πιο ελαφριά, σημαντικό πολύ για να το μετακινώ το μωρό σε όποιο σημείο του σπιτιού θα βρίσκομαι (δοκίμασα το πορτ μπεμπέ και ήταν πολύ βαρύ)...και δεύτερον διότι είναι από ξύλο καλαμποκιού και θεωρώ πιο υγιεινό το υλικό αυτό από τα υφάσματα του πορτ μπεμπέ....βέβαια όλα είναι σχετικά....και καθαρά υποκειμενικά.....

πιστεύω να σε βοήθησα.....:)

τα χρωματάκια σας είναι πολύ όμορφα και ζωηρά...μου αρέσουν.....καλορίζικα τα πραγματάκια του Ανδρίκου σας....;)...να τα χαρεί με το καλό...;).....δε μου λες........τί στρωματάκι επιλέξατε για την κούνια?.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ... Η καλαθούνα όπως την είδα μου φάνηκε πάρα πολύ αποπνικτική και το στρωματάκι της πάρα πολύ μαλακό... Στο μαγαζί μας είπαν ότι τα πορτ μπεμπέ είναι πιο ελεγμένα και πληρούν όλες τις προδιαγραφές... Προβληματίζομαι... Και τα δύο έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Άλλωστε, και μέσα στην καλαθούνα να το βάλουμε, επειδή θα είναι χειμώνας, θα το έχουμε τυλιγμένο με χίλια δυο, οπότε, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το υλικό που είναι κατασκευασμένο είτε το ένα είτε το άλλο...

Στρωματάκι πήραμε κοκκοφοίνικα. Είναι πιο υγιεινό από το λάτεξ και ήταν και ήταν και πολύ χαμηλότερη η τιμή του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω Άννα Μαρία μου.....;)......το σκέφτεσαι και αποφασίζεις...;).....όσον αφορά τον κοκοφοίνικα, μάλλον και εμείς εκεί θα καταλήξουμε....:).....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκέφτομαι...

Κάνω τώρα μια έρευνα στο ίντερνετ, και δε βρίσκω κάτι υπέρ του ενός ή του άλλου. Και η γυναίκα στο κατάστημα, μας είπε ότι οι μισοί αγοράζουν πορτ μπεμπέ και οι άλλοι μισοί καλαθούνα... Ουφ... Άλλος πονοκέφαλος κι αυτός...

Άσε που από την αρχή μου είχε πει μια "φίλη" μου ότι θα μου δώσει την καλαθούνα της, και το ίδιο μας είπε και μια φίλη του άντρα μου, και σκεφτόμουν ότι ευτυχώς δεν τίθεται θέμα να διαλέξω ανάμεσα σε πορτ μπεμπέ ή καλαθούνα, και ότι θα αποφύγω ένα ακόμα έξοδο... Εννοείται ότι δεν είδαμε καμία από τις δύο καλαθούνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol: .....μόλις ήρθε η στιγμή να σου τα δώσουν την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια.... :lol::lol::lol::lol: .......

εμείς Άννα Μαρία μου μόνο καλαθούνα πήραμε και την βασούλα της......κούνια-κρεβατάκι, καροτσάκι και κάθισμα αυτοκινήτου θα τα πάρουμε αργότερα...;)....το στρωματάκι που έχει η καλαθούνα μας είναι μια χαρά λέει ο αντρούλης μου....(ως φυσικοθεραπευτής κάτι παραπάνω από μένα ξέρει), οπότε δεν ανησυχώ....το πρώτο πράγμα που είπε βεβαια όταν τα αγοράζαμε ήταν να δει τον χώρο της καλαθούνας και το στρώμα......και αφού σιγουρεύτηκε ότι θα είναι μια χαρά τα πήραμε...;)....εμάς η καλαθούνα είναι 30 χ 78 εκατοστά....νομίζω είναι αρκετά για βρέφος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ίσως να είναι και η καλαθούνα που είδα. Την είχαν με κουνουπιέρα, πάπλωμα (!) και κάτι φραμπαλάδες και δε μου άρεσε καθόλου... Το στρώμα ήταν πάρα πολύ μαλακό και οι διαστάσεις όχι μεγαλύτερες από το πορτ μπεμπέ.

Ο πωλητής μου είπε ότι οι περισσότεροι θέλουν το πιο μαλακό στρώμα για το μωρό τους, ενώ φυσικά αυτό δεν είναι σωστό!

Όσο για τις "φίλες" που θα μου έδιναν πράγματα, τι να πω, με απογοήτευσαν οικτρά... Πραγματικά, δεν περίμενα τέτοια γαϊδουριά. Το θεωρώ πολύ μεγάλη γυφτιά να σου λένε οι ίδιες, με δική τους πρωτοβουλία, ότι θα σου δώσουν κάτι, και τελικά να βρίσκουν δικαιολογίες (οι δικαιολογίες των δικών μου ήταν "τα δώσαμε αλλού γιατί έπιαναν χώρο", "έχω τρεχάματα και δεν πρόλαβα να περάσω να στη φέρω", "έχω πολλές δουλειές και το ξέχασα) και να σε αναγκάζουν να τους τα ζητάς ξανά και ξανά λες και είσαι ζητιάνος, και τελικά να μη σου το δίνουν ποτέ. Το θεωρώ απαράδεκτο. Μην το πεις καθόλου, αν δεν είσαι συνεπής... Στο κάτω-κάτω, εγώ δεν πήγα ποτέ μου να ζητήσω οτιδήποτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικάκι μου γλυκό ανταποδιδω τα φιλιά μας!!!!!! :-*:-*:-*:-*:-*

Αννα Μαρία εγώ πήρα πορτ μπεμπε, το οποίο μπαίνει και στο καρότσι για μετακίνηση…..το θεωρώ πιο βολικό και πιο ασφαλές εγώ προσωπικά!Θα το μετακινώ και πιο εύκολα.

Τώρα αυτό είναι θέμα της κάθε μανούλας!!! ;)

Καλύτερα να μην σου δώσουν ........να μην έχεις και υποχρέωση!!!!!

2011.pngMake a pregnancy ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, συμφωνώ απόλυτα, καλύτερα να μην πάρω τίποτα από κανέναν απολύτως. Μη σου πω ότι σκέφτομαι όταν (και αν!) έρθουν να με δουν, αν με ρωτήσουν τι δώρο θέλω, να τους πω "ευχαριστώ πολύ, δε χρειαζόμαστε τίποτα, ελάτε απλά να σας δούμε". Ε μα πια!

Όσο για το πορτ μπεμπέ και την καλαθούνα, κι εγώ αυτό πιστεύω είναι θέμα του κάθε γονιού. Απ' ό,τι διάβασα στο ίντερνετ, δεν έχουν ουσιαστική διαφορά.

Πάω για μπανάκι και μετά σουβλάκια που έφερε ο λαίμαργος ο άντρας μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που ειστε βρε κοριτσακια, τι κανετε?Βλεπω αγορες,τρελες ζωγραφιες,ομορφες μουρατες εγκυουλες.... :D:D

Αννα Μαρια αξιζε τον κοπο η αναμονη να το δουμε! :D

Κοριτσια σημερα η πεθερα που αγορασε κουβερτουλα για την μικρη.Ο Θεος να την πει κουβερτα.Την επλυνε κι ολας και την επιασα και ηταν σαν χορτο.Εχει πανω ενα αρκουδακι πολυχρωμο!Αχ τι θα κανω δεν μου αρεσε καθολου! :( Εγω ειχα δει μια της pierre cardin και ηταν τελεια!!!!!

Σημερα ξεχωρισα τα ρουχαλακια που ειναι για πλυσιμο.Δεν θα τα πλυνω ολα τα νουμερα μονο τα μικρα που χρειαζομαι στην αρχη και στην πορεια βλεπουμε!

Εγω πηρα πορτ μπεμπε που μπαινει και στο αυτοκινητο και θα μου δωσει η μεγαλη η κουνιαδα μου την καλαθουνα της για μεσα στο σπιτι αν θελω να την εχω μαζι μας εκει στο σαλονι!

Δεν θυμαμαι τι αλλο γραψατε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία, είναι καλή η ποιότητα της κουβέρτας που σου πήρε η πεθερά; Αν ναι, δεν πειράζει, χρησιμοποιήσέ την, έστω και λίγο.

Εσένα θα σου δώσει καλαθούνα η κουνιάδα σου. Φαντάζεσαι να μου δώσει εμένα κάτι κάποια απ' τις συννυφάδες μου; Θα πρέπει να περάσει από κλίβανο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι. Εγώ όλες οι κουβέρτες που πήρα είναι 100% βαμβάκι. Μου έδωσε κι η μάνα μου κάποιες πλεκτές, από ειδικό μαλλί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χε χε! Πες της "είναι 100% ακρυλική και θέλω να χρησιμοποιώ μόνο 100% βαμβακερά. Όταν μεγαλώσει λίγο η μικρή, θα τη χρησιμοποιήσω, ευχαριστώ πολύ".

Κι εγώ είχα πάει σ' ένα μαγαζί, και μας πίεζαν να αγοράσουμε κουβέρτες, οι οποίες ήταν όλο ακρυλικό και πολυέστερ. Μας είχαν σκάσει μιλάμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...