Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΪΟΥ 11!!ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΕΝ ΔΡΑΣΗ!


Recommended Posts

Καλημερα!!!

ΠΕΣ ΤΑ ΔΑΝΑΗ!!!! Το ιδιο με σενα ειχα θεμα ενα βραδυ. βεβαια δεν του ειπα τπτ για το βιβλιο, γτ μια φορα που του εστειλα ενα σιτε να διαβασει μετα μου εβρισκε και αλλα αρθρα που δεν με συμφερανε. Παντως την ιδια τακτικη με σενα ακολουθω και εχω καταφερει το παιδακι μου να κοιματε 21- 5ή 6.

Δαφνη μου δεν γινεσε παραξενη, προτεινε καποιο μερος. Στο Θησειο ειπαμε οτι δεν μπορουμε να αλλαζουμε τα παιδια εξω, κανει κρυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα!!!δαναη, εχεις δικιο πρεπει να εχετε κοινη τακτικη, κι εσεις κι εμεις, δηλ. γιατι μη νομιζεις, πολυ πολυ συχνα διαφωνουμε σε θεματα που αφορουν τη μπεμπα....η συχνοτερη διαφωνια μας ειναι για τα μικροβια...ο γιωργος πιστευει οτι πρεπει να ειμαστε πολυ σχολαστικοι με την καθαριοτητα, εγω παλι νομιζω οτι οσο τη θηλαζω προστατευεται και δεν χρειαζεται να ζει σε αποστειρομενο περιβαλλον.. ;)

τωρα, για το νυχτερινο ξυπνημα, μαλλον πεινουσε το μωρο, κι εμενα το κανει καποιες φορες, την ταιζω (και οντως τρωει!!) και μετα κοιμαται....μη φοβασαι, ειναι περιστασιακο, και το χρειαζεται....απλα, εκεινη την ωρα, ψυχραιμια γιατι ευκολα χανουμε την υπομονη μας και το πρωι, με καθαρο κεφαλι προσπαθηστε να βρειτε κοινη τακτικη!!!γονιος δε γεννιεσαι, γινεσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια εγω μαλλον θα γινω ανεπιδεκτη μανα.... χαχα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: παντα το υποψιαζομουνα . Εγω οποτε πειναει την ταιζω τα βραδια θηλαζουμε οσο συχνα θελει και σκεφτειτε οτι το ενα γευμα ξενο που παιρνει ειναι το βραδυ!!! Τωρα με τα στερεα θα δω μηπως το κοψουμε

Και κοιμαται γυρω στις 10 -10.30 γενικα οποτε τριβει τα ματια της και οχτω να τα τριψει την κοιμιζω και σεβομαι και ολες τις παραξενιες της... Δε μπορω ρε γαμωτο να της βαλω τετοιο προγραμμα γιατι ουτε εγω ειμαι καθε βραδυ σπιτι να κανουμε τα ιδια χθες ειμασταν στην πεθερα μου και κοιμηθηκε 10.30 πριν φυγουμε... προχθες εδω κοιμηθηκε 9.30 το σαββατο αν ειμαστε για φαγητο εξω παρατηρει και αργει... Αλλα ειναι ετσι ο χαρακτηρας μου εμενα... δε φταιω ειμαι ψαρακι :lol::lol::lol::lol::lol:

Παντως δαναη εννοειται οτι εχεις δικιο κ πρεπει να ακολουθειτε κοινη τακτικη , σκεψου εμεις το κανουμε και στο σκυλο που ο γιαννης εχει επιβαλλει στρατιωτικη πειθαρχια αλλα το σεβαστηκα αν και δεν ειναι του τυπου μου γιατι θα τρελλαινοταν η φατσουλα αλλα να της λεει ο ενας κ αλλα ο αλλος ποσο μαλλον στο παιδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαναη μου δεν ξερω κανενα κολπο. Ο παπας οταν βαπτισαμε τον μικρο δεν τον βουτηξε ατσουμπαλα, αλλα τον εβαλε στην κολυμπρυθρα απαλα και επαιζε μαζι του μεσα στο νερο. Πολυ του αρεσε του μπεμπη και του παπα. Αυτο που διαβασα καπου, καπου το ειπε και η Αναστασια, ειναι να πειτε στο παπα οτι εχει προβλημα με τα αυτια και να μη τον βουταει τοσο πολυ μεσα. Καποιοι ειναι και απαραδεκτοι και χωρις αισθημα προς το παιδι.

Σουλα εγω του δινω στις 21.00 το τελευταιο γευμα.

Παλια μου ξυπναγε στις 3 και μετα στις 6 και ετρωγε κανονικα. Καποια στιγμη οταν ξυπναγε του εχωνα την πιπιλα στο στομα και ξανακοιμοταν. Και εχθες την νυχτα μου ξυπνησε 2 φορες πριν τις 5 αλλα του εδωσα πιπιλα και ξανακοιμηθηκε. Ειμαι τυχερη βεβαια γτ παιρνει πιπιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μανούλες κ daddy!

Happy βλέπεις κανένα πάθος εσύ στο ασπρόμαυρο ψυχρό χρώμα?Δεν νομίζω! :lol:

Αναστασία όταν κοιμάται στην αγκαλιά μου κ εγώ λυώνωωω!!! [smilie=love10.gif][smilie=love5.gif]

Πραγματικά είναι η πιο γλυκιά στιγμή της ημέρας!

Εχετε δίκιο,να πούμε στον παπά για το αυτάκι είναι πολύ σημαντικο γτ είναι καποιοι πολύ άγαρμποι...

Κορίτσια έχει Δίκιο η Δάφνη,βεβαια σορρυ που λέω την γνώμη μου γτ πολύ πιθανόν να μην έρθω,αλλά ειναι κρίμα να κλειστειται στο εμπορικό μια τόση όμορφη μέρα...εξάλλου ένας καφές είναι.

Ειναι λεπτό ζήτημα ξέρω....ότι αποφασίσετε.

Η Χριστίνα κλάιει κ βηχει ψευτικα οταν κάνω δουλειες για να ασχοληθώ μαζι της!(παλιο βεβαια)

Επισης την μάλωσε ο πατέρας της κ 1η φορά που ανταποκρίθηκε κ ενοιωσε ότι την μαλώνουν!

Εκλαιγε με ένα γλυκο παράπονο!!!!Την πηρα αγκαλιτσα αμέσως όμως!πΩΠω οτι θέλει θα μας κανει!

Σουτζουκάκια Σμυρνέικα σήμερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια & αγόρι!!

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια για την μπουκίτσα μου!!!!!!!!!!!!

είναι όλα τα μωράκια μας τόσο ιδιαίτερα!!! Και νοιώθω σαν να τα γνωρίζω όλα ένα προς ένα!!! Αλήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

Εγώ δεν θα μπορέσω να έρθω στην συνάντηση καθώς ταξιδεύω αύριο και θα απουσιάσω για 3-4 εβδομάδες...

εύχομαι να περάσετε όμορφα!!

τι ωραία που το κανονίζετε συχνά! μπράβο!!!

πολλά φιλιά!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Afroditi mou 4araki eimai k egw :lol::lol: alla simfwnw me tis kopeles siga-siga prepei na mpoune se ena programma ok den sou eipa na einai k "souza" alla egw pou eimai sto 4a3imo gia douleia 8a prepei na koimame kala tin nixta gia na mporw na antape3el8w swsta stin douleia..Ennoeitai pws 8a exei nixtes pou den 8a koimate logw arrwsteias, piretou auta einai sto paixnidi alla egw milaw na min exei tipota k na 8elei paixnidi i na ma8ei stin agkalia..Eutixws mpikame se ena programma k koimate seri apo tis 9:00/9:30-7:30/8:00 to prwi :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γωγω με ταπωσες :lol::lol::lol::lol:

η μικρη μου απο λεχουδακι κοιμοταν ολο τα βραδυ αλλα εγω απο ανασφαλεια την ταιζα καθε τρεις ωρες...μετα τους τρεις μηνες σταματησα το νυχτερινο δεν μπορω να πω οτι ζοριστηκε ιδιαιτερα ειναι γενικα ευκολο μωρακι...

αρχισε να βγαινει κ το δευτερο δοντακι :D κουνελακι την φωναζω τωρα [smilie=bunny.gif][smilie=bunny.gif][smilie=bunny.gif]

κοριτσια κ τι ωρα σας ξυπνανε τα ζουζουνια που τρωνε στις 9 το βραδυ???εμενα κοιματε στις 9 περιπου κ ξυπναει στις 7,5 με 8,5...

σημερα λεω να δοκιμασω να την ταισω κ εγω στις 9 τελευταιο γευμα να δω πως θα παει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σούλα, η Μυρτώ κοιμάται στις 20.30 κ ξυπνάει συνήθως στις 6,κάποιες φορές κ 6.30 ή 7 αν είναι πολύ κουρασμένη.Κάποιες μέρες (σπάνια) ξανακοιμάται κανένα 2ωρο μετά ως τις 8.30

Τελικά μου ζήτησε συγγνωμη κ είπε θα διαβάσει το βιβλίο.Το μεσημέρι που γύρισα από το γυμναστήριο την είχε βάλει ξύπνια στο κρεβάτι κ κρατούσε χρόνους κ τελικά η μικρή κοιμήθηκε κ έρχεται κ μου λεει "αγαπούλα,κοιμήθηκε!επανόρθωσα για χθες?!"

:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Θα ήθελα να πω κάτι για να μην παρεξηγηθώ όσον αφορά το σίδηρο και το ασβέστιο. Συμφωνώ, Δάφνη, ότι με ισοροπημένη διατροφή δεν χρειάζονται συμπληρώματα. Εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα μόνο σίδηρο λόγω αναιμίας και όχι επειδή "έπρεπε" να πάρω. Και αυτό πρέπει να γίνεται με όσες θηλάζουν. Αν έχεις έλειψη σιδήρου, τότε παίρνεις.

Στο θηλασμό όμως συμβαίνει το εξής (με το ασβέστιο):

Η πρόσληψη ασβεστίου υπό κανονικές συνθήκες πρέπει να φτάνει τα 800-1000 mg ημερησίως. Περίπου η διπλάσια ποσότητα είναι απαραίτητη στην περίοδο θηλασμού.

Δείτε αυτό:

Τροφές πλούσιες σε ασβέστιο (mg/100 g).

Πλήρες γάλα 120

Άπαχο γάλα 130

Τυρί τύπου Gouda 820

Τυρί τύπου Εmmental 1180

Γραβιέρα 1000

Φέτα 500

Παρμεζάνα 1200

Ροκφόρ 1500

Γιαούρτι πλήρες 150

Γιαούρτι άπαχο 160

Πείτε μου πως είναι δυνατόν να λάβουμε οι θηλάζουσες 2000mg την ημέρα?

Και όλα αυτά τα γράφω εγώ που δεν είμαι τυπική με το ασβέστιό μου και το παίρνω όποτε θυμάμαι.

Πάω να διαβάσω τα υπόλοιπα νέα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μασουλώντας παρμεζάνα όλη μέρα??!! :lol::lol::lol:

Κανείς δε σε παρεξηγεί Αναστασία μου! Δε ξέρω από νούμερα, απλώς εγώ το είπα γιατί τρώω συχνά φέτα, ταχίνι, μπρόκολο, σαρδέλες, φασόλια, ρεβύθια, αμύγδαλα, γιαούρτι και φυσικά παρμεζάνα και θεωρώ πως είμαι γενικώς ok. Πιθανώς να κάνω λάθος...

Κοριτσάκια ποτέ δεν είπα ν' αλλάξουμε τα μωράκια μας στο κρύο, υπάρχουν καφετέριες στο Θησείο και οι καφετέριες έχουν τουαλέτες, εντάξει baby room δεν έχει καμία αλλά αν βγαίνουμε μόνο σε μέρη που έχουν χώρο αλλάγματος μωρού οι επιλογές είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα κοιμάται αυτό το ωράριο απο 2,5 μηνών περίπου δλδ 9.00 το αργότερο 22.00 με 6-8 περίπου.Εχτές κοιμηθηκε πρώτη φορά στις 20.00 το απόγευμα κ ξύπνησε στις 6.30.

Δεν κοιμήθηκε καλά όμως το μεσημέρι.Συνηθως κοιμάτε 12.οο-13.οο κ 15.οο με 18.οο τα μεσημέρια.

Happy μεγιά το δοντάκι...τι γλυκούλι!:D

Ελενα καλό ταξίδι,ελπίζουμε να σε δούμε σε κάποια συνάντηση,με το μωράκι κ το σποράκι στην κοιλίτσα!

Δαφνούλα οι τουαλέτες των καφετεριων είναι τιγκα στα μικρόβια κ στο λέω εγώ που δεν είμαι υπερβολική με τις απολυμάνσεις κτλ ...πάει ο καθένας εκει μέσα, ασε που θα τα αλλάζουμε πάνω στον νεροχύτη ?

Έχεις δίκιο κ εσύ ξέρω πως δεν μασας σε αυτά κ καλά κάνεις,αλλά είναι δύσκολη περίπτωση.

Μα να μην έχουν μεριμνησει για τα μωρά ?Ντροπή τους!

Απο την αλλη ενας καφές είναι,τωρα αν χεστεί κανενα ,θα κανετε πηγαδάκι να το αλλάξετε στο καρότσι,καλή ημέρα θα έχει..... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άφρο κι εγώ ανεπίδεκτη! Ότι ώρα θέλει κοιμάται κι ότι ώρα θέλει τρώει ο Αρούλης. Και όλη μέρα σε κάποια αγκαλιά βρίσκεται... Να μόλις ξυπνήσει τώρα θα σιδερώσουμε παρέα, στο sling πανευτυχής! :lol::lol::lol:

Κοινή τακτική και από τους δυο γονείς είναι απαραίτητη πάντως!

Γωγώ μου ο Άρης έχει αλλάξει σε καφετέριες, σε μπαρ, σε ταβέρνες, παντού. Πάντα εφόσον υπάρχει κάποια επίπεδη επιφάνεια σχετικά καθαρή (ανάμεσα σε δύο νιπτήρες ας πούμε, αν μιλάμε για τουαλέτα), πάντα πάνω σε δικό μου σελτεδάκι και χωρίς να ακουμπήσει πουθενά αλλού! Έχει τύχει ν'αλλάξει σε κουζίνα μεζεδοπωλείου πάνω σε επαγγελματικό ψυγείο. Έχει τύχει ν'αλλάξει σε πεζουλάκι στο Στρέφη ανάμεσα σε φυτά. Έχει επίσης τύχει ν'αλλάξει σε καρέκλα και καναπέ καφετέριας που δεν είχε άλλο χώρο. Θα ήθελα κι εγώ πάρα πολύ να υπήρχε πρόβλεψη για μωρά παντού αλλά δεν υπάρχει. Βεβαίως δεν έχω σκοπό να επιβάλω την άποψή μου σε κανέναν απλώς επισημαίνω πως υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις αν το πάρουμε λίγο πιο χαλαρά. Η χώρα μας δε σε διευκολύνει σε τίποτα να κυκλοφορείς με το παιδί σου έξω (ούτε από άποψη παροχών ούτε από άποψη νοοτροπίας) κι ένα μεγάλο ποσοστό γονέων αισθάνεται εξαιρετικά εγκλωβισμένο, εγώ απλώς αρνούμαι να μπω σ'αυτό το τριπάκι.

Ο Βαγγέλης έχει πάει να κάνει sound check στο μαγαζί, ξεκινάνε να παίζουν αύριο, κάθε Παρασκευή θα είμαι μόνη μου και να πω την αλήθεια μ'αρέσει η ιδέα! Σκέφτομαι να οργανώνω γυναικοπαρέες! ;);) Βεβαίως κάποιες Παρασκευές θα κανονίζω baby sitting για να πηγαίνω κι εγώ.

Ξύπνησε και φωνάζει για μαμ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μασουλώντας παρμεζάνα όλη μέρα??!! :lol::lol::lol:

Κανείς δε σε παρεξηγεί Αναστασία μου! Δε ξέρω από νούμερα, απλώς εγώ το είπα γιατί τρώω συχνά φέτα, ταχίνι, μπρόκολο, σαρδέλες, φασόλια, ρεβύθια, αμύγδαλα, γιαούρτι και φυσικά παρμεζάνα και θεωρώ πως είμαι γενικώς ok. Πιθανώς να κάνω λάθος...

Μακάρι να μπορούσαμε να μασουλάμε παρμεζάνα όλη μέρα :lol: κι εγώ είμαι fan, αλλά μετά θα μας κυνηγούσαν οι θερμίδες! :lol:

Σούλα μου, και κοτσιδάκια κάνουμε και τσιμπιδάκια βάζουμε!!!!!!!

Τα κοριτσάκια είναι μια γλύκα!

Τα ωράριά σας τσούπρες μου,είναι μια χαρά! Εμείς τελευταίο γεύμα τρώμε στις 23 με 23:30, κοιμόμαστε, ξυπνάμε στις 5 (ξανά μαμ) και ξανακοιμόμαστε μέχρι τις 9:30 - 10!

Έκανα πολλές δουλειές σήμερα και ψόφησα... :y32b4:

Στρώσαμε χαλάκια! Στις Γεωργίας το δωμάτιο δεν έχουμε πάρει κάτι. Είμαστε στο ψάξιμο. Ο μπαμπάς μας είναι λίγο δύσκολος! Για την μικρή του, θέλει το ιδανικότερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, εγώ όταν είμαι έξω την αλλάζω στο καρότσι σε οριζόντια θέση,εντάξει δεν την πλένω όπως κάνω σπίτι,τη σκουπίζω με μωρομάντηλο,κρεμούλα,πάνα κ έτοιμη!!εγω την άλλαξα τις προάλλες σε ένα μαγαζί με ρούχα όπου έψαχνα για φόρεμα.Ετοιμαζόμουν να βγω από το μαγαζί άπραγη κ μου ήρθε μια ευωδία!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...