Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ ΥΠΝΟΣ!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα σας!!!!!!!!

Το 45 ημερών ζουζούνι μου τρέφεται με μητρικό γαλατάκι μέσω θηλάστρου......

Ενίοτε κι αναλόγως τα κέφια μας θα θηλάσουμε κιόλας!!!!!! Από 5΄ως και 1 ώρα!!!!!!!!!!

Ναι..... αλλά υπάρχει 1 θεματάκι!!!!!!!!!

Κοιμάται!!!!!!!! Ξυπνάει στην ώρα του...... τρώει χεράκια που σημαίνει πως θέλει μαμ..... τον βάζω στο βυζί & ξεκινάει μόνο που.... τον παίρνει ο ύπνος και δε λέει να ξυπνήσει με τίποτε μετά!!!!!!

Τι τον κάνουμε βόλτες μέσα στο σπίτι.... τι του γαργαλάμε αυτάκια-πατουσάκια..... τι τον αφήνω από την αγκαλιά.... εκεί..... δε χαλάει τον ύπνο του με τίποτε!!!!!! Δε χάνει γεύματα έτσι???? Προσπαθούμε να μπούμε σε ένα πρόγραμμα & δε μπορούμε!!!!!

Για πείτε κοριτσάκια......

Κολπάκια να κρατάμε το μπεμπέκι ξύπνιο???? Ή να τον ξυπνάμε αποτελεσματικά????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!Κοιμάται κ είναι προβλημα ε?!χι,χι! :):)

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ανησύχεις,είσαι από τις τυχερές που κοιμάται το μωρό,εξάλλου είναι μικρό ακόμα για να μπει σε πρόγραμμα!Αν παίρνει βάρος κανονικά,μην ανησυχείς...Ξυπνάει όποτε θέλει να φάει κ φαίνεται ότι του φτάνει αυτό που τρώει..συνήθως στο τρίμηνο μπαίνουν τα μπεμπάκια σε πρόγραμμα!

Απόλαυσε το ότι κοιμάται κ να κοιμάσαι κ εσύ εκείνη την ώρα για να αποθηκεύεις ενέργεια!

Να σου ζήσει κ πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείς ότι κοιμάται την ώρα του θηλασμού ή ότι κοιμάται μετά το θηλασμό; Άμα είναι το δεύτερο δε νομίζω ότι είναι πρόβλημα. Αν είναι το πρώτο, ένα σου λέω: κι εγώ κοιμόμουν πάντα όταν θήλαζα και κοίτα τι θεά βγήκα!

:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι ηξεραν οι παλιες που ελεγαν "ο υπνος θρεφει τα μωρα".Μην ανησυχεις καθολου.Απολαυσε την ηρεμια οσο ειναι καιρος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Φαινεται πως η αναγκη του για υπνο ειναι μεγαλυτερη. Ο μικρος μου κοιμοταν στο ταισμα και μεχρι να τελειωσει το ενα γευμα ερχοταν η ωρα για το αλλο. Τωρα με ξυπναει και τη νυχτα για φαγητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και στενοχωριέσαι που κοιμάται;

να ευχαριστείς τον Θεό καλύτερα!!!

χαχαχα!!!

όπως είπε και η juliet, αν παίρνει βάρος, όλα είναι μια χαρά!!!

αλλά, γιατί παιδεύεσαι με τα θήλαστρα και δε δίνεις κατευθείαν το μεμεδάκι σου;

εν τω μεταξύ, δεν έτυχε να σου ευχηθώ για το ζουζουνάκι σου...

να τον χαίρεσαι!!!

να είναι καλότυχος και χαμογελαστός σε όλη του τη ζωή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε πιπιτσα μου γιατι ανησυχεις?>>?> Ο ζουζουνος σου οταν πεινασει , 8α ξυπνησει 100% να εισαι σιγουρη!!! :D:D:D:D:D 8α στρωσει τωρα οπου ναναι 2 με 3 μηνων !!!!

Η δικια μου απο 60 ημερων κτυπαγε 8ωρα υπνου :shock::shock::shock:

Κοιτα ο γιατρος μου ειχε πει το βραδυ να την αφηνω να κοιμαται με την ησυχια της.

Την ημερα ομως μου ειχε πει να την ξυπναω κα8ε 3 με 4 ωριτσες

Αυτα!!! Κανονιστε καμια μαμαδοσυναντηση , 8ελω να τον δω τον μπουλουκο σου να του τσιμπισω λιγο τα μπουτακια 8-)8-)8-) !!!!!!!

φιλια πολλα φιλεναδα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax λέτε βρε κοριτσάκια?????

Δηλαδή να μην ανησυχώ..... εεεεε.....

Δεν ξέρω..... ανασφάλειες!!!!!!

Άμα τον ξυπνήσω (στο 3ωρο ας πούμε!!!!) για να θηλάσει..... έχει κάτι νεύρα!!!!!! Χτυπιέται!!!!!!!!!

Η Παιδίατρος μου είπε να τον ξυπνάω στο 3ωρο..... και τώρα με τον θηλασμό να μην περιμένω να φτάσει το 3ωρο!!!!! Αμ που δεν τσυπνάει!!!!!

Juliet μου δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ πάντα όταν κοιμάται ο μικρούλης.... έχω κι ένα σπίτι κι έναν αντρούλη να φροντίαω βλέπεις!!!!!

Χελιδονάκια (καλά..... τα μωρά σου είναι κουκλιά!!!!) σωστό και σοφό το ρητό... δε λέω.... αλλά ως πρωτάρα ανησυχώ με το παραμικρό....

Άννα-Μαρία μου στην 1η περίπτωση αναφέρομαι!!!!! Να ΄σαι καλά..... μ΄έκανες και γέλασα!!!!!

Νανούκα μου δεν δίνω απευθείας μεμέ (ακόμη!!!!) γιατί στο Μαιευτήριο μου το μάθανε στο μπουκάλι.... κι από την αρχή δεν ήθελε καθόλου το στήθος!!!!!

Πέννυ μου θα μιλήσω και με την Αννούλα και με άλλα κορίτσια να πηγαίναμε πάλι για κανένα καφεδάκι οσονούπω!!!!!! Να μας φέρεις κι εσύ τη μπουμπού σου!!!!!

Ευχαριστώ πολύ κουκλίτσες μου για τις απαντήσεις σας!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..... τον βάζω στο βυζί & ξεκινάει μόνο που.... τον παίρνει ο ύπνος και δε λέει να ξυπνήσει με τίποτε μετά!!!!!!

Καλημέρα, εδώ τι εννοείς? ότι την ώρα που θηλάζει κοιμάται και δεν τρώει τελικά?

αν ναι αυτό που μπορείς να κάνεις για να τον ξυνπήσεις είναι να του αλλάξεις την πάνα, θα ξυπνήσει....επίσης μπορείς να τον έχεις χωρίς πάνα και να τον θηλάσεις, πάλι δεν θα κοιμηθεί!!!

για τυχόν αυχήματα που ενδεχομένως σκέφτηκες, απλά έχε ανοιχτή την πάνα του ;):lol::lol::lol::lol:

καλούς θηλασμούς......και προσπάθησε όσο πιο πολύ μπορείς να τον βάζεις στο στήθος και να μην του δίνεις από το μπουκάλι, αυτό θα είναι σωτήριο για σένα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλά..... Aργυρούλα πολύ μου άρεσε αυτό με τα τυχόν ατυχήματα!!!!!

Έχω φάει συντριβάνι!!!!!!!!!! Ουυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!

Αυτό συμβαίνει πάντως..... τον βάζω κι αρχίζει να τρώει αλλά στα 10΄ το πολύ έχει αποκοιμηθεί!!!!! Αφού αναρωτιέμαι.... τί έχει το γάλα μου τέλος πάντων????

Και πάνα του αλλάζω και βολτίτσες μέσα στο σπίτι το πάω......

ΤΙΠΟΤΕ!!!!!!!!!! Δε χαλάμε τον ύπνο μας για τίποτε!!!!!!!

Όσο για το μπουκάλι..... ακόμη δεν έχουμε βρει απόλυτα τους ρυθμούς μας ώστε να τρώει μόνο από το στήθος & του δίνω συμπλήρωμα δικό μου γάλα από το θήλαστρο.... σταδιακά θα το μειώσω.... το έχω υπόψιν!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιπιτσα μου,στο εγραψα και στο αλλο ποστ,δεν ξερω αν το ειχες διαβασει.Μην κοιτας το ρολοι.Το οτι τρωει μονο 10 λεπτα δεν σημαινει πως δεν χορταινει!Εμενα 10 λεπτα ετρωγε στην αρχη,τωρα τρωει 15-20 και εχει παρει 1200γρ σε ενα μηνα!Μην μετρας τα μλ!Ο θηλασμος δεν εχει ουτε ωραριο ουτε μετρητη γαλακτος...Αν το μωρο παιρνει βαρος,βρεχει πανες,ειναι ηρεμο παει να πει οτι χορταινει.Οπως λεει και ο παιδιατρος μου,αν πεινασει θα την ακουσει η γειτονια. :lol: Επισης εμενα μου ειπε να μην την ξυπναω αν δεν περασουν 4 ωρες και την νυχτα καθολου!

Μιλα με εναν συμβουλο θηλασμου,ισως σε βοηθησει.Και βαζε τον στο στηθος σου συχνα,αν γινεται μην δινεις καθολου μπουκαλι!Και κυριως οχι ξενο γαλα,ειναι κριμα...

Τα μωρακια παθαινουν συγχιση θηλων και σιγα σιγα δεν θελουν το στηθος αλλα το μπιμπερο που ειναι πιο ευκολο. ;) Επισης το θηλαστρο μειωνει την παραγωγη αν δεν εχει εδραιωθει η γαλουχια. ;) Ασε που δεν αντιστοιχει η ποσοτητα σε αυτο που ρουφαει το μωρο,μιας και το μωρο ρουφαει περισσοτερο απ΄'οτι βγαζει το θηλαστρο...

Εμενα μια φορα που της εδωσα χαμομηλι,ρουφηξε 50 μλ σε 3 ρουφιξιες!Φαντασου δλδ ποσο τρωει απο το στηθος σε 15 λεπτα!

Και εμενα αυτες τις μερες τρωει κανενα 5λεπτο και μετα κοιμαται και δεν ξυπναει.Νευριαζει και κλαιει αν προσπαθησω να την βαλω στο στηθος και δεν επιμενω.Αλλα μετα απο μια ωρα ξαναπειναει και την ξαναβαζω.Αν πειναει το μωρο σου,θα το καταλαβεις.Μην αγχωνεσαι αφου παιρνει βαρος κανονικα...Να χαιρεσαι που κοιμαται και ηρεμει! :lol: Δες το αλλιως το θεμα. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου !!!

Αν το μωρο παιρνει ικανοποιητικό βάρος και βρέχει αρκετές πανες τοτε μην επιμένεις να το ξυπνας . Αν ομως εχει λιγες πάνες και το βάρος του ειναι οριακο/χαμηλό τοτε θα πρεπει να επιμένεις και να ξυπνάει . Γραψε βαρος γεννησης , βαρος 1ο μηνα και σημερινό βαρος . Ποσες πανες βρεχει το 24ωρο και ποσο αντλημένο γάλα πινει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...