Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο16! Γεννητούρια Τέλος!!!!


Recommended Posts

Καλέ χαθηκατε όλες σήμερα???Τελικά θα παμε Κρητη εμεις, φευγυμε Τεταρτη αργά το απόγευμα κι επιστρέφουμε Κυριακή...Ηδη νιωθω τυψεις που θα αφησω το γλυκό μου....

Ππιτσα μου αν παιρνεις τη θερμοκρασια του απο των πωπο μεχρι 38 ειναι φυσιολογικο...Ελπιζω να ηρεμησετε κι εσεις σύντομα...

Συμπεθερα μου μαλλον αλμα περασατε..ελπιζω να συνεχισει να κοιμαται τόσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα εμεις καλα δοξα το θεο .ηθελα πιπιτσα να σχολιασω δεν ξερω ποια ειναι η τακτκη του παιδιατρου αλλα θα ηθελα να σου πω οτι αν δινεις 210 με 240γρ δε καθε γευμα θα ελεγα ειναι παρα πολυ για ενα τοσο μωρο μηπως θα επρεπε να ρωτησεις γι αυτο δεν ξερω?οσο γιατη θερμοκρασια οπως λεςστο μετωπο και αυτη η φυσιολογικη ειναι πανω κατω οπως εμας θυμαμαι η παιδιατρος μου ειχε πει αν δω πανω απο 37,2 να δινω ντεπον αλλα γιατι να παρεις απο τον ποπο εχει τα θερμομετρα του αυτιου η μετωπου τα θεωρω πιο ευκολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια εγω εχω και του αυτιου θερμομετρο αλλα οσο το εψαξα λένε οτι για τοσο μικρα βρεφη το πιο αξιοπιστο ειναι απο τον πωπο.

Α και για την Πιπιτσα θα συμφωνησω μαζι σου...μου φαινεται πααααρα πολυ το γαλα για τοσο μικρο μωρακι. Εμεις πινουμε 150 κ κάποτε 180, πιο πολυ το βραδυ 180.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερα θα πατε ταξιδακι;Καλα θα κανετε!Πιο καλα εντος Ελλαδος.Νομιζω πως αν πηγαινατε Ντουμπαι θα ειχες την εννοια του Στεφανακου...Ειναι μακρυνο ταξιδι και αν συνεβαινε κατι-χτυπα ξυλο-δεν θα μπορουσατε να επιστρεψετε αμεσα. :roll:

Εμενα ο παιδιατρος μου ειπε να μετραω την θερμοκρασια απο την μασχαλη και οχι απο τον πωπο...Και οτι απο τον πωπο αφαιρουμε 0,2 μοναδες παντα...

Πιπιτσα,δεν ξερω τι αλλο να σου πω για να σε βοηθησω...Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις γι'αυτο που θα πω,αλλα πιστευω πως εχεις "κολλησει" με το θεμα του θηλασμου.Προσπαθησε να μην εχεις τοση εμμονη με την ποσοτητα που τρωει το μωρο.Μονο ετσι θα καταφερεις να θηλασεις.Ειναι κριμα να εχεις γαλα και να δινεις μπουκαλι μονο απο ανασφαλεια.Πραγματικα στεναχωριεμαι που τυρρανιεσαι χωρις λογο.Με την τακτικη που ακολουθεις θα οδηγηθεις σε αποθηλασμο και ειναι κριμα...Θα σε βοηθουσε παρα πολυ να μιλησεις με καποιον συμβουλο θηλασμου.Συμφωνω με τα κοριτσια οτι η ποσοτητα που πινει ο μικρος σου ειναι υπερβολικη.Ισως γι'αυτο ειναι ανησυχος,βαρυστομαχιαζει...Οταν κλαιει ενα μωρο δεν ειναι απαραιτητο οτι πειναει. ;)

Οι υπολοιπες που χαθηκατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδιααααα...μολις εκοιμηθηκε η μπεμπα κ σε λιγο παμε για την μεγαλη........επιτελους χθες καναμε κακααααααα...δυο φορες!!!!λιγο που το εψαξα λεει οτι σε μωρα που θηλαζουν ειναι φυσιολογικο να κανει κ τρεις εως κ εβδομαδα να κανει κακα....αρκει να μην ζοριζεται....

εμας παλι πηρε ενα συνηθιο καθε βραδυ κ δεν ξερω τι το ενοχλει....μολις κανουμε μπανιο κ την βαζω κατω κ αρχιζω να την ντυνω...αρχιζει τα κλαματα...μολις την συκωνω ψιλοηρεμει...για να την ντυσω δινοπαθω...τι την μιλαω,τι της βαζω μουσικη....τιποτα...χορτατη ειναι (παντα ξεκιναμε το φαγητο πριν το μπανιο γιατι αποκοιμιεται...κ μετα συνεχιζουμε)...ακομα δεν ξερω τι την ενοχλει....

πιπιτσα θα συμφωνισω κ εγω με τα κοριτσια οτι πινει πολυ ο μπεμπης...σκκεψου οτι τοσα μλ πινει η ανηψια μου που ειναι ενος ετους...στο λεω γιατι καμια φορα τα μωρα δεν εχουν κ το αισθημα του κορεσμου...οσο του δινεις,τοσο θα τρωει...μιλαω για παιδια φαγανουλικα σαν το δικο σου...κ θα συμφωνησω με την νικη για το θεμα θηλασμου....καποια στιγμη θα σου μειωθει το γαλα...ηδη λες οτι η ποσοτητα περιοριστηκε...κ φυσικα μετραει κ η δικια σου ψυχολογια....ηρεμη μαμα = πολυ γαλατακι!!!!

νικη μην στεναχωριεσαι τοσο που εδωσες ξενο γαλα...σημασια εχει που το καταλαβες κ δεν θα ξαναπεσεις σε αυτο το τριπακι...εγω ετσι την πατησα στην μεγαλη μου...απο την πρωτη στιγμη εδινα κ συμπληρωμα,με αποτελεσμα να θηλασω μονο δυο μηνες...τωρα πια ξερω...κ οσο καμια φορα να μου λενε μαμα κ πεθερα <μηπως δεν χορταινει?> η μπεμπα μου ειναι αποδειξη οτι αγαπαει γαλατακι μαμας....μακαρι να συνεχισουμε ετσι!!!

μαρακι καλο ταξιδι.......κ μην ξεχασεις να παρεις κ σαλιαρα του μπεμπη μαζι σου :lol::lol::lol:

παω να βαλω κ την μεγαλη για υπνο.....ααααα δεν σας ειπα....εχουμε κ ποιημα.....για την ειρηνη...

Το ονειρο του παιδιου ειναι η ειρηνη

Το ονειρο της μανας ειναι η ειρηνη

Τα λογια της αγαπης κατω απ'τα δεντρα ειναι η ειρηνη

ολη μερα αυτο ακουμε :lol::lol::lol::lol::lol:

καλο βραδυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας φιλεναδες...εδω και εγω..ολο το σκ ειχε το λαπιτοπι ο Χριστοφορος και ετσι δεν μπορουσα να μπω...πηγαμε στην γιατρο κανενα προβλημα με τις μυξουλες γιατι δεν εχουν προχωρησει κατω(καλα ολη μερα με εναν ορο ειμαι)και απο κιλα πηγε στα 3.600 απο 3.070 που ηταν 2 βδομαδες πριν..Νικη μου αυτη την κριση με το δεν εχω γαλα και εγω την περασα...αστα να πανε..τωρα ξερω οτι εχω και χορταινει με το 1 στηθος πλεον..και τις 2 τελευταιες μερες..ετρωγε καθε 2 ωρες και το βραδυ τελευταιο γευμα στις 9 η 10 και μετα παλι...6-7 το πρωι...καλο εε..το μονο καθε 2 ωρες την ημερα με πεθανε...σημερα εφαγε καποιες φορες στις 3 ωρες καποιες στι 2 και μισο..για να δω τι θα κανει το βραδυ...να σας πω εσεις που θηλαζετε και εχει κοψει το βραδινο..πρεπει να σηκωνομαι και να το βγαζω το γαλα η θα μαθει το στηθος μονο του το ποτε τρωει??Λεω μην παθω και τπτ αφπυ εφτασα μεχρι εδω..παντως εχει γινει πλεον πολυ ευκολο..και χαιρομαι που δεν πηγαινοερχομαι με μπουκαλια..οσο για το Χριστοφορινο..αχχ το καναμε το εμβολιο..πονεσε το παιδακι μου γιατι δεν καθετε και τραβιεται ...αντε αλλα 2 ακομα..ε για τη γριπη και αλλο 1 και τελος...στις 8 εχουμε το πρωτο εμβολιο της κινεζας...αχ το Κερεμακι....εκανε και περιτομη...αχ και εγω θα ποναγα αν το εβλεπα οταν το αλλαζα...Αχ Κατερινα μου πολυ ταλαιπωρηθικε το παιδακι σου μωρε...εχουμε περασει μια φαση με νοσοκομεια με το χριστοφορο και ειναι οτι χειροτερο..αερινη..μην αισθανεσαι ασχημα..απο το να παθεςι ψυχολογικο κανε αυτο που νομιζεις καλυτερο...η αληθεια ειναι οτι οι πρωτες 40μερες ειναι δυσκολες με το θηλασμο μετα μαθαινει και το μωρο αλλα και η μανα..πλεον με πιανει τσακ μπαμ και τρωει και αρκετα γρηγορα...αυταααα φιλακια πολλα να εχετε οοολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα μου για το θηλασμό έχεις απόλυτο δίκιο...κι εγώ που έδινα συμπληρωμα απο την αρχη το μετάνιωσα πολύ...κι αυτό έλεγα χθες στον άντρα μου...στο επόμενο παιδάκι πρώτα ο Θεός μονο στήθος!

Αυτό που λες με το μπάνιο το έχουμε κι εμείς, αλλά ανακάλυψα τι μας συμβαίνει...θέλει να μένει γυμνος!!! Όταν του βγαζω τα ρούχα τρελλαινεται από την χαρά του, μολις καταλάβει ότι του βάζω τα ρούχα γίνεται χαμός!!! Το είπα εγώ σε καμιά παραλία γυμνιστών θα τον ψάχνω μετά απο λίγα χρόνια!!! :lol::lol::lol:

Συμπεθέρα μου η νύφη μου μεγαλώνει???Για το ταξιδάκι που λες θα ηθελα μεν να τον παρω αλλα νομιζω ότι είναι πολύ εγωιστικό εκ μέρους μου γιατι είναι κρίμα να τον τριγυρνάω όλη μέρα και να μου αρρωστησει για να νιωθω εγώ καλά...

Οπως λεει και η Μιχαέλα θα παρω σαλιαριτσα κι ότι βρω δικό του να τον νιωθω κοντά μου!

Εύη μου μεγαλώνει το κινεζάκι σου!! Μπράβο σου τα πας πολύ καλά με το θηλασμό...υπομονή με τα εμβόλια...

Εμείς για εμβόλιο θα πάμε 18/11 τωρα... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα πολυ αντρακι ο στεφανακος σου..... :D:D:D εμεις μια χαρα ειμασταν,δεν ξερρω τι την εχει πιασει πεντε μερες τωρα το ιδιο πραγμα κανει.....που θα μου παει θα το ανακαλυψω :-?:-?:-?

εμεις παμε 3/11 για τα πρωτα δυο εμβολια.....ωχ κ παλι ωχ!!! :cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na mai παλι τρωω και ειπα να μπω για λιγο το ανεφερα γιατι ο μεγαλος ειναι δυο καικατι και πινει 240 γαλα μονο οκ ειναι στη φαση του ψιλοαδυνατου.θυμαμαι οατβ ξεκινησαμε το φαγητο εδινα στο κωνσταντινο 300γρ φαγητο και μου ελεγε η παιδιατρος ειναι πολυ για 6 μηνων μα αφου του αρεσει οσο και αν του εδινα δεν λεγε οχι μου ειπε οχι ειναι πολυ εμεινα στα 300γρ για ενα χρονο σχεδον φαντασου...

κοριτσια μην εχετε τυψεις για οσες δεν θηλασατε εγω στο μεγαλο μου τον θηλασα ενα χρονο με συπμληρωμα και τι εγινε αλλο τωρα που στη μικρη εχω και χορταινει...σημασια εχει οτι κανατε οτι καλυτερο πανω απο ολα...σημασια εχει ηρεμο μωρακι ειτε με ξενο ειτε με μητρικο...

μαρακι ειναι κριμα να κουβαλας μικρο παιδι ετσι καλυτερα μονη σας να ξεκουραστειτε να αλλαξετε παρστασεις.

οσο για τα κακα η μικρη μου απο τοτε που γεννηθηκε σπανια κανει κακα καθε μερα η μερα παρα μερα συνηθως στις 4 μερες η με υποθετο εδω και 3 μηνες αυτη η κατασταση η παιδιατρος μου ιπε εχει τεμπελικο εντερο και δεν θελει να ζοριστει(επειδη θηλαζω δενυπαρχει κανενα προβλημα εφοσον βγαινουν και μαλακα)και διαβασα κιολας μωρακια που θηλαζουν μπορει να κανουν 5 φορες τη μερα μπορει και μια εβδομαδα και ο μεγαλος μου εκανε κανα 3 μηνο και για να στρωσει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια τι κανετε??

Εμεις ξαναμανα τα ιδια σημερα..δεν τρωει..δεν ξερω τι συμβαινει εχω κουραστει παρα πολυ..με το ζορι σημερα 700μλ συνολικα..η παιδιατρος κ αυτη τα ιδια δεν μπορει να τον καταλαβει..μαλλον βαριεται την ιδια γευση πολυ καιρο..η του αρεσε το ιασω..κ μαλλον θα ξεκινησουμε κρεμα νωριτερα...

θα κανω υπομονη καμια βδομαδα κ βλεπουμε...

αλλαααα ειμαι κ ο μ μ α τ ι α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ουτε μπανιο δεν προλαβαινω να κανω..

Μαρακι μου ναπερασετε πολυ πολυ καλα!!!!Κ μενα ετσι τρωει 150 κ τα βραδυα κ κανα μεσημερι 180 στα φυσιολογικα του ..οχι τωα που τον εχει πιασει δενξερω τι..

Πιπιτσα θα συμφωνησω με τα κοριτσια οτι τον μπουκωνεις πολυτον μπεμπη σου..κ μαλλον βαρυστομαχιαζει κ γι αυτι κλαιει κ ειναι ανησυχο...χαλαρωσε λιγο κ ολα θα ναι καλυτερα..

Νικακι μην εχεις τυψεις..ανθρωπος εισαι ..δεν χαλασε κ ο κοσμος για ενα λαθος..εκανες ενα τεστακι..

Σιγα σιγα ολα σας στρωνουν με το βραδινοε?εμενα να δω ποτε...

Την Πεμπτη παμε για την κυστεογραφια..το εβολιο την επομενη βδομαδα..

Τι αλλα ηθελα να γραψω δενθυμαμαι...αυριο θα μαι ολη μερα σπιτι οποτε θ ατα καταφερω ελπιζω να μπω!!Φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!Νυσταζω πολυ....Παλι τα ιδια η μπεμπα,ξαγρυπνη...Πιστευω πως δεν θα φτιαξει ποτε αυτη η κατασταση... :( Δεν αντεχω αλλο ειλικρινα,θελω να κοιμηθωωωωωωωωω!!!!Ειμαι ολη μερα σαν το ζομπι,δεν μπορω να λειτουργησω...Το μονο που σκεφτομαι ειναι το ποτε θα κοιμηθω.Ποτε δεν αντεχα το ξενυχτι...

Κατερινακι τι επαθε παλι ο μπεμπακος;Δεν τρωει;

Πολυ χαρηκα που ηταν οκ οι εξετασεις του.Καλα αποτελεσματα στην κυστεογραφια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια...κι εγώ ξενυχτισμένη σήμερα...Ο Στέφανος είχε κέφια...ξύπνησε στις 3 και κάτι, δεν έκλαιγε απλα παιχνίδι ήθελε...μετά κοιμοταν ξυπνούσε και πάλι απο την αρχή...προσεξα ότι αυτο το πράγμα μου το κάνει 2-3 φορές καθε μήνα και μετά ξαναστρώνει!τωρα γκρινιάζει γιατι νύσταξε!

Συμπεθερα κι εσυ ξενυχτι? Ουτε εγω το αντεχα ποτε μου αλλά τωρα το εχω ψιλοσυνηθισει...Υπομονη κ πού θα πάει θα μεγαλώσουν...

Κατερινα μου τωρα που σε διαβασα υπολογισα ποσο πινει συνολικα ο δικος μου μες στη μερα κ πινει γυρω στα 780μλ...εγω δεν αγχχωνομαι αφου βαρος βαζει κανικα...κι εσυ το ιδιο να κανεις...

Οι υπολοιπες πού είστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλες!! Τι κάνετε?? Εμείς μια χαρά.. είχαμε κόσμο αυτές τις μέρες γιαυτό χαθήκαμε... και σήμερα πρωί πρωί είχα κόσμο, μόλις φύγανε!! Με τις πυτζάμες με βρήκαν! Είπα να δω τι κάνετε πρίν ξεκινήσω να κάνω καμιά δουλειά.. :roll::roll::roll: Ευτυχώς φαγητό έχουμε απο χθές... σουτζουκάκια με σάλτσα, θα κάνω (αν προλάβω) και ένα πιλαφάκι και είμαστε εντάξει...

Πάω να σας διαβάσω και επανέρχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διατροφή βρέφους 1-5 μηνών - Πρακτικές συμβουλές

Αδάμος Χατζηπαναγής, Παιδίατρος 30 Σεπτ. 2009

Τι πρέπει να τρωει;

Και για αυτή την περίοδο της ζωής του μωρού σας το γάλα αποτελεί την αποκλειστική διατροφή. Το μωρό δεν είναι ακόμη έτοιμο να ξεκινήσει στερεά τροφή. Δεν ελέγχει ικανοποιητικά το στόμα και τη γλώσσα και έτσι η διατροφή με το κουτάλι είναι ακόμη δύσκολη. Ταυτόχρονα όμως, πρέπει να ξέρετε ότι εάν χορηγήσετε γρήγορα στερεά τροφή στο μωρό σας υπάρχει περίπτωση να αναπτύξει κάποιες αλλεργίες αργότερα. Σε αυτή την περίοδο της ζωής του, μπορείτε να του χορηγείτε στα ενδιάμεσα των γευμάτων τσάι ή νερό, ειδικά κατά την περίοδο του καλοκαιριού.

Πόσο και κάθε πότε πρέπει να τρωει το μωρό μου;

Όπως αναφέραμε και στη διατροφή του νεογέννητου το πόσο και πότε τρωει κάθε μωρό είναι εξατομικευμένο. Σημαντικό είναι να καταλαβαίνετε ότι το παιδί σας χορταίνει με την ποσότητα και συχνότητα με την οποία το ταίζετε. Το δεύτερο μήνα τρωνε συνήθως 5-6 γεύματα , 120 ml κάθε φορά περίπου. Δυστυχώς η πλειοψηφία των παιδιών εξακολουθεί να ξυπνά και να θέλει φαγητό τη νύκτα. Τον τρίτο και τέταρτο μήνα η συχνότητα των γευμάτων συνήθως παραμένει η ίδια αλλά τα παιδιά τρωνε περισσότερο, 150-200 ml κάθε φορά. Το παιδί σταδιακά θα σταματήσει να θέλει φαγητό τη νύκτα. Τον πέμπτο μήνα τα γεύματα είναι συνήθως 4-5 και το παιδί τρωει περίπου 200 ml γάλα κάθε φορά. Η πλειοψηφία των παιδιών δεν ξυπνά πια τη νύκτα.

Τι να κάνω αν εξακολουθεί να ξυπνά τη νύκτα για φαγητό;

Προσπαθήστε να του δίνετε το τελευταίο γεύμα της ημέρας, πριν πάτε εσείς για ύπνο. Αν το μωρό ξυπνήσει κατά τη διάρκεια της νύκτας, τότε δώστε του λίγο τσάι. Αν κοιμηθεί, τότε δεν πεινά αλλά ξυπνά από συνήθεια. Σιγά-σιγά μειώστε την ποσότητα τσαγιού που του δίνετε και σταδιακά το μωρό θα σταματήσει να ξυπνά τα βράδια. Αν με το τσάι δεν κοιμηθεί πιθανόν να πεινά, για αυτό δώστε του γάλα και προσπαθήστε να μειώνετε την ποσότητα του γάλακτος που του δίνετε σταδιακά. Βέβαια σωστό είναι κάθε φορά που ξυπνά να ελέγχετε μήπως είναι βρεγμένο, οπότε θα πρέπει να του βάζετε καθαρή πάνα .

Έχει το παιδί μου ικανοποιητικό για την ηλικία του βάρος;

Πρέπει να γνωρίζετε ότι για συγκεκριμένη ηλικία το φυσιολογικό βάρος μπορεί να κυμαίνεται κατά πολύ. Για παράδειγμα ένα παιδί 4 μηνών μπορεί να ζυγίζει 4.5 κιλά και ένα άλλο να ζυγίζει 6 κιλά και να είναι και τα δυο βρέφη υγιή. Υπάρχουν ειδικά σχεδιαγράμματα, στα οποία ο γιατρός σας τοποθετεί το βάρος του παιδιού σας και θα κρίνει αυτός αν όλα είναι φυσιολογικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικός κανόνας λέει ότι το μωρό πρέπει να τρώει τουλάχιστον πέντε γεύματα την ημέρα κατά το πρώτο τρίμηνο της ζωής του και να το αφήνετε να κοιμάται κατά τη διάρκεια της νύχτας, εφόσον δεν ξυπνά από μόνο του. Σε γενικές γραμμές θα ταΐζετε το μωρό κάθε τρεις με τέσσερις ώρες. Αυτό σημαίνει ότι κάποιες φορές θα πρέπει να το ξυπνάτε.

Υπάρχουν όμως και οι υποστηρικτές του ελεύθερου προγράμματος διατροφής που λένε ότι ταΐζουμε το μωρό όταν κλαίει. Σε αυτή την περίπτωση όμως υπάρχει ένας περιορισμός. Δεν ταΐζουμε το μωρό, αν δεν έχουν περάσει δύο ώρες από το προηγούμενο γεύμα. Είτε με το έναν είτε με τον άλλο τρόπο τα περισσότερα μωρά σ’ ένα με δύο μήνες ακολουθούν ένα στοιχειώδες πρόγραμμα, έστω και με μικρές αποκλίσεις.

Όσο για την ποσότητα του γάλακτος, ένα νεογνό χρειάζεται περίπου 150 γραμμάρια γάλα την ημέρα για κάθε κιλό του βάρους του. Συνήθως ξεκινάτε με 45 ml και κατόπιν ακολουθείτε τις οδηγίες του γιατρού, αυξάνοντας σταδιακά την ποσότητα ανάλογα με την αύξηση του βάρους του. Ο καλύτερος ωστόσο οδηγός είναι το ίδιο το μωρό, που πρέπει να τρώει όσο πεινάει, χωρίς να το πιέζετε. Αν τελειώνει μονορούφι όλο το γάλα από το μπιμπερό, μπορεί να πρέπει να αυξήσετε την ποσότητα. Εάν θηλάζετε -επειδή δεν μπορεί να μετρηθεί η ποσότητα του γάλακτος που πίνει το μωρό- θα πρέπει κάθε φορά να θηλάζει από το στήθος σας για 10 λεπτά τηρώντας μια δίωρη απόσταση μεταξύ των γευμάτων αποφεύγοντας να το βάζετε στο στήθος σας πιο σύντομα, επειδή κλαίει ή είναι ανήσυχο.

Βέβαια, κάθε μωρό είναι μοναδική περίπτωση, ενώ ρόλο παίζει και το βάρος γέννησής του. Τα νούμερα και η ποσότητα, λοιπόν, κατά κάποιο τρόπο είναι ενδεικτικά, γιατί άλλα μωρά πίνουν λιγότερο και άλλα περισσότερο γάλα. Εφόσον αναπτύσσεται κανονικά, δεν υπάρχει λόγος ν’ ανησυχείτε για τη διατροφή του.

Πηγή: http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8 ... =2160&la=1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χορταίνει το μωρό μου;

21.06.08

Ένα νεογέννητο βρέφος με φυσιολογικό βάρος, στην αρχή της ζωής του πεινάει περίπου κάθε δύο με τρεις ώρες. Βέβαια το κλάμα είναι ο κώδικας επικοινωνίας του για να σας δείξει ότι κάτι το απασχολεί. Εάν κλαίει μόλις έφαγε, μπορεί να θέλει να ρευτεί, μπορεί να εξακολουθεί να πεινάει. Άλλωστε όσο μεγαλώνει θα πεινάει και περισσότερο. Πολλές φορές τα νεογέννητα αποκοιμούνται κατά την ώρα του γεύματος.

Πειράξτε του λίγο το αυτί,

την πατούσα, ανασηκώστε το έτσι ώστε να μην περνάτε όλη την ημέρα ταΐζοντας το.

Βέβαια στην αρχή καλό είναι να μην κοιτάτε το ρολόι

και λειτουργείτε βάση προγράμματος.

Θα γίνει και αυτό, αλλά σταδιακά.

Ικανοποιήστε την ανάγκη του μωρού για να νιώσει ασφάλεια και βάλτε το στο στήθος σας εάν δείτε ότι αυτό το καθησυχάζει.

T Σε σχέση τώρα με το πόσο τρώει το μωρό,

η αλήθεια είναι πως με το μπιμπερό είναι πιο απλό να ελέγχετε την ποσότητα.

Με τον θηλασμό, αυτό δεν είναι πάντα εύκολο.

Ο μόνος τρόπος για να είστε σίγουροι ότι το μωρό τρέφεται σωστά, είναι να το βλέπετε ευδιάθετο μετά το γεύμα του και να βλέπετε ότι «βρέχει» 6-8 πάνες την ημέρα ενώ έχει τουλάχιστον μία κένωση.

Τα μωρά που θηλάζουν έχουν περισσότερες κενώσεις (μπορεί και σε κάθε γεύμα)

ενώ το ξένο γάλα μπορεί να φέρει δυσκοιλιότητα.

Καλέστε τον γιατρό ή την μαία σας

σε περίπτωση επίμονης δυσκοιλιότητας του μωρού.

Φυσικά η καλύτερη ένδειξη για το ότι το παιδί σας τρέφεται σωστά,

είναι το ότι μεγαλώνει μέρα με την μέρα όλο και περισσότερο.

Ενδεικτικά γεύματα:

1η-2η εβδομάδα

το μωρό μπορεί να τρώει 6 έως 10 γεύματα και το κάθε γεύμα είναι περίπου από 60-90 ml γάλα

3η – 8η εβδομάδα

το μωρό μπορεί να τρώει 6 έως 8 γεύματα και το κάθε γεύμα είναι περίπου από 120-150 ml γάλα

8η-12η εβδομάδα

το μωρό μπορεί να τρώει 5 έως 6 γεύματα και το κάθε γεύμα είναι περίπου από 150-180 ml γάλα

12η -16η εβδομάδα

το μωρό μπορεί να τρώει 4 έως 5 γεύματα και το κάθε γεύμα είναι περίπου από 180-210 ml γάλα

9 μηνών -Ενός έτους

το μωρό μπορεί να τρώει 3 γεύματα γάλακτος και το κάθε γεύμα είναι περίπου από 200-240ml γάλα

Μην κοιτάτε το ρολόι όταν ταΐζετε το μωρό σας και μην το συγκρίνετε με άλλα μωρά.

Μπορεί να τρώει γρήγορα ή αργά, μπορεί να ξυπνάει ειδικά τους 2 πρώτους μήνες τη νύχτα για να φάει. Εάν το βάρος του είναι κανονικό, μην το ξυπνάτε εσείς για να το ταΐσετε.

Το μωρό έχει ανεπτυγμένο το ένστικτο της επιβίωσης και φροντίζει εκείνο ώστε να μην μένει νηστικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν θηλάζετε -επειδή δεν μπορεί να μετρηθεί η ποσότητα του γάλακτος που πίνει το μωρό- θα πρέπει κάθε φορά να θηλάζει από το στήθος σας για 10 λεπτά τηρώντας μια δίωρη απόσταση μεταξύ των γευμάτων αποφεύγοντας να το βάζετε στο στήθος σας πιο σύντομα, επειδή κλαίει ή είναι ανήσυχο.

Αυτο ειναι τελειως ακυρο...Το μωρο πρεπει να μενει στο στηθος οσο θελει και οχι 10 λεπτα! :shock:

Ολα τα παραπανω με τον θηλασμο δεν μπορουν να εφαρμοστουν στην πραξη,δυστυχως...Ουτε το βραδυνο γευμα μπορει να κοπει,ουτε να μπει προγραμμα...Τουλαχιστον εγω οσο και να προσπαθησα να της βαλω προγραμμα δεν τα καταφερα...Τρωει οποτε θελει....

Καλημερα Ιφιγενεια και Γιελιζ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα αυτα τα βαζω γιατι τα λενε ειδικοι και οχι εγω απο εκει και περα αυτα πανε αναλογα με το μωρο και τη καθε μανα το πως κρινει τι ειναι σωστο γιατο παιδι της τα γραφω ως προς διευκρινηση και οχι παρεξηγηση προς θεου...επειδη καθε μανα κανει διαφορετικα γι αυτο εβαλα αυτα τα αρθρα ως προς μεσο ορο

και μπεμπουλινο μου σου βαζω και αυτο που λεει παρακατω

Βέβαια, κάθε μωρό είναι μοναδική περίπτωση, ενώ ρόλο παίζει και το βάρος γέννησής του. Τα νούμερα και η ποσότητα, λοιπόν, κατά κάποιο τρόπο είναι ενδεικτικά, γιατί άλλα μωρά πίνουν λιγότερο και άλλα περισσότερο γάλα. Εφόσον αναπτύσσεται κανονικά, δεν υπάρχει λόγος ν’ ανησυχείτε για τη διατροφή του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κοριτσαρες με τη δουλεια κ τον μπέμπη δεν σας διαβαζω καθε μερα πλέον, εχω κ μια εργασια να παραδωσω.......... :mrgreen: καλαααααααααα........

Ο μπέμπης μου ξύπνησε 4:30 και γέλαγε το τερατακι μόνο του, φωναζε κ χτυπιοταν....μετα μου το γύρισε σε γκρίνια κ τον εβαλα στο κρεβατι μας να τον θηλάσω όπου δεν πρόλαβα γιατι κοιμήθηκε στο δευτερόλεπτο...ε κ μετα μας πήγε μεχρι το πρωι ύπνος ξύπνιος γιατι του εβγαινε το στηθος ...ε το φαγητό του.. :D αφήστε κ εγω πολύ λιγο εχω κοιμηθεί...κ όλα αυτα γιατι μου κοιμόταν πολυ το απόγευμα........

Φιλάκια στα μωράκια σας κοριτσαρες μου........

Ιφιγένεια είσαι φοβερή ...πάντα διαβαζω αυτα που βαζεις.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μαράκι!!! Καλημέρα Ιφιγένεια!!

Πολύ χρήσιμα τα άρθα που βάζεις... και το βιντεάκι με τον δημόσιο θηλασμό που είχες βάλει πολύ ωραίο!!

Μαράκι έκανα το λάθος και βγήκα στο μπαλκόνι να μαζέψω κάτι ρούχα που είχα απλώσει και με είδαν απο το μινι μαρκετ που είχαν πάει να πάρουν γάλα (είναι ακριβώς απέναντι απο το σπίτι μου) και είπαν να έρθουν να πούν και περαστικά για την περιτομή και πιούν και έναν καφέ!!! :roll::roll::roll::roll:

Τέσπα πάω να συνεχίσω το διάβασμα γιατι ενδιάμεσα έκανε κακά ο Κερέμ, πήγα τον άλλαξα... μόλις κάτσαμε ξαναέκανε και τον ξαναλλαξα... :lol::lol::lol: ελπίζω να καταφέρω να σας διαβάσω!!

καλημέρα Νίκη συμφωνώ με όσα λές!! Με τον θηλασμό και εγώ δεν μπορώ να βάλω πρόγραμμα... πίνει όποτε θέλει όσο θέλει!!

Καλημέρα Νικόλ μου!!! Τι κάνει ο βυζάκιας σουυ?? :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσικα αυτα τα βαζω γιατι τα λενε ειδικοι και οχι εγω απο εκει και περα αυτα πανε αναλογα με το μωρο και τη καθε μανα το πως κρινει τι ειναι σωστο γιατο παιδι της τα γραφω ως προς διευκρινηση και οχι παρεξηγηση προς θεου...επειδη καθε μανα κανει διαφορετικα γι αυτο εβαλα αυτα τα αρθρα ως προς μεσο ορο

και μπεμπουλινο μου σου βαζω και αυτο που λεει παρακατω

Βέβαια, κάθε μωρό είναι μοναδική περίπτωση, ενώ ρόλο παίζει και το βάρος γέννησής του. Τα νούμερα και η ποσότητα, λοιπόν, κατά κάποιο τρόπο είναι ενδεικτικά, γιατί άλλα μωρά πίνουν λιγότερο και άλλα περισσότερο γάλα. Εφόσον αναπτύσσεται κανονικά, δεν υπάρχει λόγος ν’ ανησυχείτε για τη διατροφή του.

Ιφιγενεια το ξερω πως δεν τα λες εσυ.Απλα αυτο με το δεκαλεπτο μου φανηκε τελειως ακυρο... :? Ειδικα οταν λεγεται απο ειδικους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχω κουραστει παρα πολυ...Εχει αρχισει να με κουραζει και ο θηλασμος,οσο και αν το θελω...Προχθες ενοιωσα ασχημα που εδωσα ξενο γαλα,αν και δεν το ηπιε,μονο μερικα μλ...Απο την αλλη ομως ενοιωσα και ανακουφηση που επιασε το μπουκαλι.Δεν ξερω ποσο θα αντεξω ακομα,ειλικρινα,πιεζομαι πολυ με αυτη την κατασταση...Την αυπνια,το στηθος εξω ολη μερα...Και ακομα δεν εχω τολμησει να θηλασω δημοσια,ντρεπομαι.Μονο μια φορα το εκαν αναγκαστικα,οταν πηγαμε για υπερηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι Κρήτη θα πάτε τελικά?? Τέλεια πρέπει να είναι...δεν εχω πάει αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα!!! Καλά να περάσετε!!!

Κατερινάκι περαστικά σας και πάλι , καλά αποτελέσματα εύχομαι!!

Εύη μου μια χαρά κιλάκια πήρε το κινεζάκι σου!! Μπράβο σου για για τον θηλασμό!! Εγώ όταν κόψαμε το βραδυνό δεν έβγαζα το γάλα...έμαθε όπως λές το στήθος μόνο του... αν όμως νιώθεις ότι σε πονάει βγάλε λίγο γαλατάκι ίσα ίσα για να χαλαρώσει λίγο...

Chrystalleni μου μια χαρά είναι τα κιλάκια σας!! δεν βάζουν πάντα το ίδιο βάρος τα μωρά!!

Τόνια μου μπράβο σου που έχασες κιλά!!! Δεν αμφιβάλλω ότι θα είσαι μια θεά στη βάφτιση!!!

Αερινη συνφωνώ με τα κορίτσια... πρέπει να είσα εσύ καλά για να είναι και το μωράκι σου καλά....

Νίκη μου μπορεί να προσπαθούσε να κάνει αύξηση παραγωγής η μικρή σου γιαυτό και να ήθελε συνέχεια στήθος... Δεν πειράζει που έδωσες ξένο...έτσι όπως κάνουν , σαν τρελλά για βυζί λογικό είναι να νόμισες ότι δεν χόρτασε!! την επόμενη φορά θα ξέρεις...πρωτάρες είμαστε και θα μάθουμε! :D:D:D

Πιπίτσα μήπως περνάτε αλματάκι???

Μιχαέλα μπράβο που έκανε 2 φορές κακά η μπουμπούυ!!!! :lol::lol::lol: Φαντάζομαι πόσο ηρεμήσατε και η μικρή και εσύ!!! Τέλειο το ποιηματάκι σας!! Με το καλό τα εμβολιάκια σας!!

Αυτάααααα!!! :D:D:D:D:D:D

Νίκη μου προσπάθησε να αντέξεις λίγο ακόμα.... θα δείς που όσο πάει γίνεται και πιο εύκολο...πίστεψέ με... ειδικά όταν θα κοιμάται τα βράδια και θα ξεκουράζεσαι θα τα βλέπεις όλα διαφιρετικά... κάνε λίγο ακομα υπομονή, τόσο κόπο έκανες!!! όσο για τον δημόσιο θηλασμό έτσι ένιωθα και εγώ αλλά το ξεπέρασα, όλα στο μυαλό μας είναι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου θα συμφωνήσω με την Γιελιζ για το θηλασμό...να σκέφτεσαι πόσο μεγαλώνει η μπουμπού σου κι αυτο χάρη σε εσένα...

Γιελιζ μου ευχαριστούμε!!Τέτοια λαθη μην τα κάνεις...ακους εκει ν αβγεις στο μπαλκόνι πρωί πρωί!!! :lol::lol:

Νικόλ μου πολλά φιλιά σου στέλνω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ζητάω συγκεκριμένα την μπροστινή μπάρα ασφαλείας ενός παλιού καροτσιου 3 σε 2 μάρκας cangaroo sharah verde (του μεγάλου καροτσιου και όχι του καθίσματος αυτοκινήτου). Έχω μόλις γεννήσει το δεύτερο παιδάκι μου και το ξέχασα στην παιδική χαρά και χάθηκε και έτσι γίνεται άχρηστο και μη ασφαλές για το μωρό. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάρω καινούργιο... Εάν έχει κάποια μαμά ένα παρόμοιο μοντέλο και δεν το χρειάζεται και μπορεί να μου βγάλει την δική της μπάρα ( με πληρωμή) το χρειάζομαι επειγόντως. Σας ευχαριστώ!
    • Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Πλέον και υπερηχογραφικά επιβέβαιωσες την εγκυμοσύνη σου κι όλα δείχνουν ό,τι έπρεπε να δείξουν με βάση την εβδ κύησης. Αυτό για τη μέτρηση μη σε απασχολεί, ούτως ή άλλως το βίωσες και με προηγούμενη εγκυμοσύνη όπως λες κι όλα πήγαν καλά! Κι εμένα μου το μετρήσαν 6 μέρες μικρότερο απ' την μέτρηση με βάση την ΤΕΡ, αλλά μεγαλώνει σταθερά με αυτό το ρυθμό μέχρι στιγμής. Επίσης, να έχεις κατά νου ότι η μέτρηση με βάση την ΤΕΡ λαμβάνει υπόψη έναν ιδανικό κύκλο 28 ημερών και με ωορρηξία 14η μέρα, που είναι το φουλ ιδανικό σενάριο. Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη - επίσης, σ αυτή τη φάση το έμβρυο είναι τοσοδούλικο οπότε είναι δύσκολο να μετρηθεί με ακρίβεια.  Όσο για την τομή, δεν έχω γνώση να σου απαντήσω, αλλά καλώς πιστεύω σκέφτεσαι να μιλήσεις με κάποιον γιατρό ίσως πιο εξειδικευμένο σε εγκυμοσύνη μετά από καισαρική που ίσως σε κατατοπίσει καλυτερα 😊 
    • Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! ❤️ μ' έπιασε και μια μικρότερη κρίση σήμερα στο σούπερ πάλι, αλλά αυτή τη φορά έπραξα αμέσως και έκανα αυτό με τις αναπνοές, ευτυχώς όλα καλά 😊 Αύριο έχω βιντεοκλήση με τη γιατρό μου (εν τω μεταξύ αυτή το π΄ροτεινε, δε ξέρω γιατί 😅, μάλλον για να τσεκάρει πως πάω με τη λοίμωξη) και θα της το αναφέρω ως γεγονός. Εγώ τώρα έχω κλείσει ένα ακόμα υπέρηχο την άλλη βδομάδα 18 του μηνός που θα έχω μπει με το καλό στην 11η εβδ και μετά από 2 εβδ έχω την αυχενική. Εύχομαι να φτάσουμε αισίως σ' αυτό το στάδιο όλες μας 🙏 κι εμένα δε σας κρύβω μ επιασαν κάτι ανασφάλειες πάλι, κυρίως γιατί φοβήθηκα μην η κρίση πανικού το Σάββατο έκανε κακό στο μωράκι, αλλά πρέπει να εμπιστευτώ το σώμα μου και το μωρό μου 💖 
    • Πραγματικά δε με πτοεί τίποτα. Ας είναι καλά η μπουμπού... εγώ αντέχω!!! 2,5 μήνες είναι... θα περάσουν! 🙂
    • Ωχ βρε κορίτσι μου υπομονή δεν είχα θέμα με Γοπ εγω πριν λιγες μερες με έπιασε το στομάχι μου βράδυ έκανα πολύ εμετό δεν ξέρω τι είχα πάθει ευτυχώς την επομενη ήμουν καλά  Φτάνουμε σιγά αίγα στο τέρμα και θα ηρεμήσουμε 😊  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...