Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο16! Γεννητούρια Τέλος!!!!


Recommended Posts

Kαλημερα κι απο μενα.

Ευτυχως ολα καλα.κοιμηθηκαμε και σημερα.Εφαγε στις 12 και ξυπνησε στις 4.30 για γαλατακι.Δεν του εδωσα καθολου ξενο εχθες.Το αλμα αναπτυξης κρατησε περιπου 8 ημερες.ουφ!!!Περιμενουμε το επομενο......

Γιελιζ σε ευχαριστω πολυ για το site.Το ειχα δει κι εγω.Παντως εισαι φοβερη σε αυτα.

Φιλακια στον Κερεμ.

Χρυσα καλημερα και περαστικα σας!

Ευη γεια σου.για να δουμε τι βαρος πηρε η Μιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα μανουλες!Πως ειστε?

Γιελιζακι πολλα πολλα μπραβο στον Κερεμ που δε γκρινιαζει!Να μου τον φιλησεις!

Μαρακι ετοιμαζεσαι για ταξιδακι?Τελεια!!!Με το καλο...

Πιπιτσα υπομονη κοριτσακι μου,μεχρι να στρωσουνε τα ωραρια υπνου ειναι μεγαλο παιδεμα!

Κατερινακι μου γλυκο μην αγχωνεσαι κ μη σε παιρνει απο κατω,θα βρειτε σιγα σιγα το δρομο σας,δε περασατε κ λιγα αλλωστε...Οσο για το φαγητο αυτο που εγω καταλαβα με τις δικες μου ειναι πως οσο περισσοτερο τις πιεζω τοσο λιγοτερο τρωνε.Α!κ οταν δεν ειμαστε καλα (κατι που κ εγω παθαινω συχνα) τα ζουζουνια μας το καταλαβαινουν...

Χρυσα μου κ Μιχαελα περαστικα σας κοριτσακια μου.

Ευακι μου με το καλο ο γιατρος.Οσο για το δωματιο εγω οπως σας εχω ξαναπει απο την κλινικη κατευθειαν στο δικο τους τις εβαλα ;)

Τονια μου με γεια το μαλλι!Παντως αν αυτα τα αλματα αναπτυξης ισχυουν,οντως βγαζουν πολυ γκρινια τα μωρα μας.Υποθετω πως κ εμεις κατι αναλογο περασαμε προ ημερων.. :(:(

Εμεις ειμαστε καλα,μεγαλωνουμε,βαζουμε μονιμως τα χερακια μας στο στομα κ υποθετω πως ετοιμαζομαστε για δοντακια..Απο γκρινιτσα ελαχιστα πραγματα ευτυχως κ απο υπνο καθε μερα κ καλυτερα!Σημερα να καταλαβετε ξυπνησα μαζι με τα κοριτσακια μου στις 10!!!!Γενικοτερα βεβαια τα εχω παιξει...οσο υπομονη κ να κανω,οσο κ να ξεκουραστω δε παυουν να ειναι 2 παιδια που απαιτουν το 110% του χρονου μου κ δεν σας κρυβω οτι υπαρχουν στιγμες που απελπιζομαι κ κλαιω σαν μωρο κι εγω :(:( Αλλα προσπαθω......

Τωρα κοιμουνται παλι οποτε θα κανω κι εγω καμια δουλιτσα,ο,τι προλαβω δηλαδη!Σας αφηνω,ελπιζω να τα πουμε συντομα παλι..

Α!!!Παρασκευη μου καλως μας ηρθες!Να σας ζησει το νινακι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια

σοφιτσα τι λες ειναι πολυ δυσκολα με διδυμα εδω εμεις με 2 διαφορετικης ηλικιας και σκαμε...

θυμαμαι απο τον μεγαλο μου στο 3 μηνα ξεκινησαν τα σαλια αλλο που εβγαλε δοντι 7 μηνων η μικρη μου εχει εδω και 15 μερεσ την τρωνε τα ουλα αλλα η παιδιατρος μου ειπε εχει ακομα εγω της βαζω μουντισαλ αυτο ειναι για τα ουλακια πολυ καλο

ντιοσα απο τοσο νωρις κανετε περιτομη ε? φανατζομαι ζορι...

και εμενα χθες η μικρη ζορικη ολη τημερα αλλα και τη νυχτα με τεντωσε κανονικα κοιμηθηκε 1,30το βραδυ και καθε μια ωρα ηθελε τη πιπιλα της αφηστε δραμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου...τι κανετε? Εμείς καλά είμαστε...ο Στέφανος μου έχει τρελλαθεί με τα ούλα του...ακόμα κι όταν τρωει προσπαθει να βαλει τα χερια στο στομα ή σπρωχνει το μπιμπερό για να τρίβεται στα ούλα του...θα παω να πάρω κι εγώ κρεμούλα να του βάζω γιατι ταλαιπωρείται το καλό μου...

Τώρα για το ταξίδι, μάλλον άκυρο για Ντουπάι..θα πάμε όμως κάπου μονο που ακόμα δεν αποφασίστηκε..λένε για Κωνσταντινούπολη ή Αγγλία, θα δείξει!! Απο θέμα εμπιστοσύνης με τη μαμά μου είναι μια χαρά δεν έχω πρόβλημα, κι ο μικρός τα πάει πολύ καλά μαζί της, την έχει μάθει άλλωστε. Απλά εγω ζορίζομαι!!! Αλλά δεν θελω αν τον ταλαιπωρησω κι έτσι θα τον αφησω με βαρια καρδια..πρεπει να συνηθισω κιόλας...Ο νονός έχει 2 παιδιά αλλά ειναι χωρισμένος και τα έχει η μαμά τους, δεν θα τα πάρει μαζι μας!

Εχει πολύ πλάκα ο Στεφανος μυο γιατι άρχισ ενα αρπάζει τα παιχνίδια του και προσπαθει να τα βάλει στο στόμα, δεν τα καταφέρνει και νευριάζει!!! :lol::lol::lol:

Γιελιζ κάνατε την περιτομή τελικά??Μπράβο του που είναι καλό παιδάκι, κι ευτυχώςπου προλάβατε τη μόλυνση.

Κατερίνα μου τελικά δεν πήγαμε για την παλινδρόμηση γιατι δεν μας το ξανάκανε..Απλά πού και πού βγάζει γουλίτσες όταν ρεύεται..είναι και πολύ λαίμαργος!

Μην πιεζεις τον μικρό σου για γάλα όσο θέλει...κι εγώ έτσι έκανα κι επανηλθε στους ρυθμούς του από μονος του.

Εύη περιμένουμε νέα απο το γιατρο...καλό εμβόλιο στο Χριστόφορό σου...

Πιπίτσα μου...υπομονή μάνα!!! :D:D

Τόνια μου με γεια το μαλλί!!!

Χρύσα μου περαστικά στα αντράκια σου!!! :D

Παρασκευή είναι δύσκολο να μην είσαι με τον άντρα σου, ελπίζω να βρειτε μια λύση με την κούνια.

Σοφάκι μυο γλυκο λογικό να μην προλαβαίνεις, εμείς με ένα και τρέχουμε...Σε φιλώ κι εσένα και τις κούκλες σου!!

Μιχαέλα μου ευτυχως που δεν ταλαιπωρηθηκε πολύ η μεγάλη σου...

Ιφιγένεια δεν είχατε καλό ύπνο εσείς ε???Υπομονή...

Ευτυχως εμένα κοιμότα μέχρι τις 6:30 σήμερα!!

Νικόλ μου πολλά φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!! Τι κάνετε?

Πιπίτσα μεγαλώνει το μωράκι σου και θέλει παραπάνω γαλατάκι! Μήπως περνάει αλματάκι και γιαυτό είναι ανήσυχος? Όπως είπε και το Μαράκι υπομονή μάνα!!!

Κατερινάκι μην αγχώνεσαι, δεν θα πάθει τίποτα το μωράκι σου!! Καλά αποτελέσματα εύχομαι απο την καλλιέργεια ούρων!

Χρύσα μου περαστικά σας... εύχομαι να μην αρρωστήσει και ο μεγάλος!!

Τόνια μου περαστικά σας για το άλμα που μόλις τελείωσε... μακάρι να είστε ήρεμοι μέχρι το επόμενο!

Συμπεθέρα μου έδωσα τα φιλιά σου στον Κερεμ... έχετε και εσείς πολλά φιλάκια και απομένα και απο τον Κερεμ! Χαίρομαι που έχει στρώσει ο ύπνος σας! Ετοιμάζεστε και για δοντάκια ε? Άντε με το καλό!!

Ιφιγένεια ζόρι δε λές τίποτα... όχι το μωρό... εγώ... αυτό δεν κατάλαβε τίποτα αφού του έκαναν τοπική αναισθησία... Εγώ είμαι έτοιμη να βάλω τα κλάμματα κάθε φορά που του αλλάζω πάνα και βλέπω το τσουτσουνάκι του!!! Νομίζω ότι πονάει :roll::roll::roll: ενώ ο γιατρός μας είπε ότι δεν θα πονάει... άλλωστε αν πονούσε θα έκλαιγε... αυτό είναι μεσα στη καλή χαρά όλη μέρα...αχ... ευτυχώς ξεμπερδέψαμε και με αυτό... Συνήθως δεν τα κάνουν τόσο νωρίς... εμείς ζαποφασίσαμε να το κάνουμε νωρίς για να αποφύγουμε τυχόν μολύνσεις κτλ μας έδωσε και η παιδιατρος μας το οκ και το κάναμε...

Μαράκι να προτιμήσεις την Κων/πολη!!! Θα ψωνίσεις του κόσμου τα πράγματα για το μωρό σου πάμφθηνα!!

Είμαι 2 ώρες ονλινε και δεν μπόρεσα να τελειώσω το γράψιμο γιατί είχαμε επισκέψεις... τέσπα τώρα φύγανε και πάω να κάνω και εγώ ένα μπανάκι! Καληνύχτα σε όλες τις μανούλες και τα μωράκια!! Φιλάκια! Τα λέμε αύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[quote

χθες εβαλα εμπλαστρο...κατι εκανε για λιγες ωρες κ μετα παλι πονος...ξερετε αν μπορω να βαλω βολταρεν?για το θηλασμο ρωταω....

sissy μου να σου πω την δικη μου εμπειρια.οταν γεννησα εβγαλα αιμμοροιδες και ο γιατρος μου μου ειχε δωσει την βολταρεν να βαζω εκει κατω και θηλαζα κανονικα,δεν μου ειπε οτι κανει κακο στο γαλα.και την εβαζα καμια δεκαρια μερες και μια χαρα ετρωγε η μπουμπου μου,δεν συναιβει τιποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάλι εξαφανίστηκα φιλενάδες αλλά και πάλι παιδευόμαστε.........

Πάνω που ηρεμήσαμε...... ξεκινήσαμε βιολογικό γαλατάκι κι είπαμε πάνε οι κωλικοί...... μάλλον από βλακεία μου όμως......

Δλδ. εκεί που πάντα μες στη νύχτα πίναμε βιολογικό & μας κρατούσε μέχρι το πρωί (λέει στο κουτί πως καταπολεμά τους κωλικούς κι όντως από τότε που το ξεκινήσαμε ηρέμησε ο μπέμπης!!!!) είπα χθες να του δώσω δικό μου αφού είχα πολύύύύύ...... αλλά μάλλον σε κακό μας βγήκε......

Τον κάναμε το μπανάκι του του δώσαμε 210μλ. δικό μου που το λιάνισε κι όταν ο μπαμπάς που ήθελε να κοιμηθεί δεν κατάφερε να τον ηρεμήσει του δώσαμε άλλα 120μλ. βιολογικό (σε 2 δόσεις) που του φέρανε κάποια νύστα.......

Τώρα πρέπει ν΄αρμεχθώ αλλά δε μπορώ να τον ξεβολέψω..... είναι μεταξύ ύπνου-ξύπνιου πολύ ήρεμος χωρίς πιπίλα και μάλλον βλέπει ονειράκια.... μας βλέπω να έχουμε ολονυχτία.... ή να κοιμόμαστε έτσι..... στον καναπέ......

Ααααχχχ.... θα τον φάω τον λουκουμά μου!!!!!! Του μιλάω να ξέρει πως είμαι εκεί & μου χαμογελάει......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!

Τι κάνετε?

Έχει τέλεια μέρα σήμερα... ηλιόλουστη!! Αν και έχει λίγη ψύχρα το πρωί... αλλά και πάλι είναι τέλεια! Αργότερα που θα ζεστάνει λίγο θα πάμε βόλτα με τον Κερεμ να πάρουμε καθαρό αέρα...τώρα κοιμάται.

Εσείς τι θα κάνετε σήμερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια μου!!Τι κάνετε??Ο Στεφανάκος μου ξύπνησε στις 6 έφαγε, ξανακοιμηθηκε μεχρι τις 9:30!!!!Τωρα τον έβαλα στο γυμναστήριο του και μιλάει μόνος του...Στο μεταξύ έμαθε τώρα και προσπαθεί να σηκώνεται ενώ είναι ξαπλωμένος και τα καταφέρνει ο ατιμος!!Μεχρι και στο αμάξι στο καρ σιτ το κάνει και νευριάζει που είναι δεμένος!!!ΑΑΑ και το μπιμπερό εδώ και 2 μερες προσπαθεί και το κρατάει μονος του για λιγο!!! Όπου πάμε όλοι νομίζουν ότι είναι 5 μηνών!!! :D:D:D

Γιελιζ μου αυτο με τα ψωνια στην Κωνσταντινούπολη, μου το είπε και η κοπέλα του κουμπάρου που έχει πάει πολλές φορές...Θα πάτε βολτίτσα εσείς ε???Εμείς προς το παρον χαλαρά στο σπίτι...

Εχω κι ένα σωρο δουλειές να κάνω!!!

Πιπίτσα μου κοιμάται μαζί σου ο μικρός???Να δεις πως αν τον βάλεις στο κρεβατάκι του θα ξεκουραστεί κι ο ίδιος και θα το απολαμβανει περισσότερο..Ταλαιπωρείστε κι οι δυο έτσι και θα μάθει μετά...

Τον έβαλα στο γυμναστήριο του τώρα και βλέπει την καμηλοπάρδαλη και της μιλάει!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!!!

οντως η μερα ειναι τελεια σημερα!!!

εγω θα παω να δω εκκλησιες με τον αντρα μου,θα κανουμε γαμοβαφτηση τον μαιο.θα βαλουμε την μικρη στο αμαξι και βουρ για εξερευνηση!!!

πιπιτσα και γω συμφωνω με το μαρακι βαλτον στο δικο του κρεβατακι να απλωνεται ο αντρακλας να το ευχαριστιεται!!!

καλα ο στεφανακος μεγαλωνει TAXYTATA!!!να θελει να σηκωθει απο τωρα??χαχα τι πλακα θαχει!!! :D:D:D

η δικια μου κοιμαται ακομη,την επιασε μια υπνηλια αυτες τισ μερες,περιεργο!!!λετε ναναι αλματακι?

κοιμηθηκε 9 το βραδυ ξυπνησε στις 10 εφαγε και ξανα κοιμαται!μεγαλωνει η φουσκουλιτσα μου!!

πολλα φιλακια και ευχομαι να βρω εκκλησια για να συντονιστω και με τις υπολοιπες ετοιμασιες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κ απο μενα.......οντως σημερα εχει πολυ καλη μερα...αν κ στην σκια μια ψυχρουλα την εχει......

εγω ειμαι με την μπεμπα σπιτι κ η μεγαλη μπηγε βολτα με το μπαμπα της για κατι δουλειες.....απο τα ξημερωματα η μπεμα ηταν λιγο ανυσηχη...σημερα ειναι η τεταρτη μερα κ ακομα δεν εχει κανει κακα...ολο χουκ μουκ ηταν κ στριφογυριζε στον υπνο της...απο της 8 που ξυπνησε,φαγαμε κ κατα της 9 ξανακοιμηθηκε κ ακομα δεν ξυπνησε...ολο ομως γκρινιαζει στον υπνο της κ ειναι ανυσηχη....ποτε θα τα κανει να ηρεμησει?....εγω πιει απο χθες τρεις φλυτζανες χαμομηλι κ ακομα τιποτα...τι αλλο να κανω για να το βοηθησω να ενεργηθει?κ να φανταστειται την τεταρτη εφαγα φασολακια κ παλι τιποτα...εγω πηγα δυο φορες κ το μωρο μου τιποτα.......

παρασκευη ευχαριστω πολυ για την συμβουλη...μαλλον σημερα θα λουστω με βολταρεν γιατι δεν παει αλλο...το βραδυ δεν μπορω να γυρισω πλευρο στον υπνο μου...ουτε οταν ημουν εγκυος δεν ζοριζομουν τοσο.αααα εσεις εχετε ωραια τρεξιματα....αντε με το καλο....

εμεις ακομα δεν εχουμε παρει καροτσι (θα μας το παρει η νονα μας) κ θα ηθελα πολυ να κανω μια βολτα με το μωρο...εστω κ μεχρι την μαμα μου...τωρα που ειναι καλος ο καιρος...μου ειχε πει να μου το παρει κ της ειπα να μη βιαστει,αλλωστε χειμωνας ερχεται,που θα παω με το καροτσι...χαζομαρα μου!!!

χθες ειχαμε κ παρεα κ το καημενο παλι ματιαγμενο μου ηταν....καθε φορα που ερχεται κοσμος στο σπιτι κ το βλεπει,μετα ολο κλαιει κ ειναι ανυσυχο...δεν ξερω αν πιστευεται στο ματι αλλα εγω το εχω πολυ...απο σημερα της εβαλα ματακι πανω της...συνηθως το ειχα κρεμασμενο στο ριλαξ ή το πορτ μπεμπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια ηθελα να πω στις μανουλες που θηλαζουν οτι και να φας εσυ δεν θα βοηθησει το μωρο μεσω του γαλατος να κανει κακα.πρεπει να πιει εκεινο χαμομηλι.η παιδιατρος μου το επιε και εγω ετσι νομιζα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρηκα καποια πραγματα που ισως θελετε να διαβασετε

Είναι πολλές απορίες που δημιουργούνται από την καθημερινότητα του νέου μωρού στο σπίτι.

Τι θερμοκρασία να έχει το δωμάτιο του, γιατί κλαίει, του φτάνει το γάλα που του δίνω;

Αυτά τα ερωτήματα έρχεται να απαντήσει αυτή η ενότητα, σε μορφή ερωτήσεων-απαντήσεων.

Ποιες πρέπει να είναι οι συνθήκες στο δωμάτιο;

Να ανανεώνεται συνέχεια το οξυγόνο, αερίζοντας συχνά και αφήνοντας λίγο ανοιχτό το παράθυρο (και όταν κοιμάται το μωρό μας στο δωμάτιο)

Θερμοκρασία δωματίου: 20-22°C όταν το βρέφος είναι ντυμένο

~30°C όταν το βρέφος είναι γυμνό

Υγρασία δωματίου: ~40%

Ποια είναι η σωστή θέση ύπνου;

Ύπτια (ανάσκελα) σε σκληρό στρωματάκι, ελαφρά ντυμένο και χωρίς τίποτα μέσα στο κρεβάτι (ούτε μαξιλάρι, κουβερτούλα κλπ.)

Παλιότερα θεωρούσαμε ασφαλέστερη για την πιθανότητα πνιγμονής μετά από γεύμα, την πρηνή θέση (μπρούμυτα). Αυτή η πρακτική έχει παιδί, εξαρτώνται όμως άμεσα από την ηλικία και το β καταργηθεί μετά τον συσχετισμό της με το σύνδρομο του βρεφικού αιφνίδιου θανάτου.

Πόσο κοιμάται φυσιολογικά ένα μωρό;

Οι ανάγκες ποικίλουν από παιδί σε βαθμό ωρίμανσης του νευρικού τους συστήματος. Έτσι, τα νεογέννητα κοιμούνται περίπου 16 με 18 ώρες και τα βρέφη 14 με 15 ώρες την ημέρα.

Προς το τέλος του 1ου χρόνου τα στάδια του ύπνου ομαλοποιούνται και τα παιδιά κοιμούνται μια μεγάλη περίοδο την νύχτα και 1 ή 2 μικρά διαστήματα ύπνου την ημέρα, με σύνολο περίπου 12 με 13 ώρες.

Μεταξύ 4-5χρονών, τα περισσότερα παιδιά σταματούν να κοιμούνται την ημέρα και η διάρκεια του ύπνου μειώνεται στις 11 με 12ώρες.

Η μείωση των ωρών ύπνου συνεχίζεται βαθμιαία μέχρι την εφηβεία που φτάνει τις 8 με 9 ώρες την ημέρα.

Οι ενήλικες κοιμούνται 6,5 με 8 ώρες, ενώ ο αναγκαίος για την επιβίωση ύπνος είναι 4 με 5 ώρες την ημέρα.

Τι είναι το σύνδρομο του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου;

Είναι ο ξαφνικός θάνατος βρέφους μικρότερου του ενός έτους, που παραμένει ανεξήγητος τόσο από το ιστορικό του μωρού (χωρίς καμία σοβαρή ασθένεια), όσο και μετά από αναλυτική νεκροψία του μωρού. Πρόκειται για ιδιοπαθή (χωρίς να γνωρίζουμε την αιτία) θάνατο, αφορά συνήθως σε βρέφη μεγαλύτερα του μήνα, συχνότερα 2 με 3ων μηνών, μπορεί όμως να βρεθεί σε νεογνό ή ακόμα και σε βρέφος ενός έτους.

Τα τελευταία χρόνια έχει μελετηθεί εντατικά και έχουν απομονωθεί τόσο παράγοντες επικινδυνότητας (αυξάνουν τις πιθανότητες), όσο και οδηγίες για πρακτικές τις οποίες αν εφαρμόσουμε μειώνουμε τις πιθανότητες εμφάνισης του συνδρόμου.

Ποια μωρά κινδυνεύουν περισσότερο;

Μελέτες έχουν δείξει ότι κινδυνεύουν περισσότερο μωρά που:

κοιμούνται σε πρηνή θέση (μπρούμυτα),

κοιμούνται σε μαλακή επιφάνεια,

οι μητέρες τους κάπνιζαν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης,

φοράν πολλά ρούχα ή κοιμούνται σε υπερβολικά ζεστό περιβάλλον,

γεννήθηκαν χωρίς περιγεννητική φροντίδα-παρακολούθηση,

είναι πρόωρα ή/και χαμηλού βάρους γέννησης,

είναι αγοράκια.

Πως μπορώ να προστατέψω το μωρό;

Για να μειώσουμε τις πιθανότητες εμφάνισης του συνδρόμου:

τα βρέφη να κοιμούνται ύπτια (ανάσκελα)

το στρωματάκι να είναι σκληρό, χωρίς τίποτα επάνω (μαξιλάρια, κουβερτούλες, λούτρινα κλπ)

μην καπνίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (έχει συσχετιστεί έντονα με τον αιφνίδιο θάνατο βρεφών σχεδόν σε όλες τις μελέτες)

τους πρώτους μήνες καλό είναι το βρέφος να κοιμάται κοντά στους γονείς του, ποτέ όμως στο ίδιο κρεβάτι

να δίνετε πιπίλα στο βρέφος όταν ετοιμάζεται για ύπνο (μην το πιέζετε αν δεν την θέλει, μην του την επανατοποθετείτε αφού έχει κοιμηθεί και εάν θηλάζετε καλό είναι να περάσει ο 1ος μήνας ζωής χωρίς πιπίλα)

μην ντύνετε βαριά το βρέφος στον ύπνο του, (φροντίστε τη θερμοκρασία του δωματίου του, με κριτήριο ένας ελαφρά ντυμένος ενήλικας να νιώθει άνετα)

Πόσο συχνά να του κάνω μπάνιο;

-Καθημερινά ή τουλάχιστον 3 φορές την βδομάδα.

-Καλύτερα είναι σε σταθερή ώρα κάθε μέρα, πριν να φάει.

-Θερμοκρασία δωματίου 24-27°C και νερού 32-37,5°C.

-Μέχρι να αποξηρανθεί η περιοχή του ομφαλικού κολοβώματος ο καθαρισμός του δέρματος γίνεται έξω από την μπανιέρα, με βρεγμένο πανί.

Τι πρέπει να κάνω με το κολόβωμα του ομφαλού;

Τοπικά περιποίηση με καθαρό οινόπνευμα κάθε 4-6 ώρες μέχρι να «πέσει» το μανταλάκι από το μαιευτήριο και να στεγνώσει το κολόβωμα

*Για τις πρώτες ~10-12 με μέρες (σε κάποια μωρά ακόμα και 40 ημέρες) είναι η πιο επικίνδυνη πύλη εισόδου για τα μικρόβια. Προσέχοντας να μην τρίψετε και ερεθίσετε το δέρμα του νεογνού γύρω από τον ομφαλό, μην φοβηθείτε (το μωρό δεν πονάει με τους χειρισμούς αυτούς) να «βρέξετε» με οινόπνευμα γύρω-γύρω τον ομφαλό (και κάτω από το μανταλάκι!).

Καθαρίζουμε τα αυτιά;

Τα στεγνώνουμε εξωτερικά με μια πετσέτα μετά από το μπάνιο.

όχι μπατονέτες!!

Εκτός από τον κίνδυνο τραυματισμού της τυμπανικής μεμβράνης, καταστρέφουμε την φυσική προστασία της κυψελίδας και προδιαθέτουμε για μολύνσεις.

Πως καταλαβαίνω ότι του φτάνει το γάλα που του δίνω;

1. Ήρεμο νεογνό που κοιμάται μετά το γεύμα

2."Βρέχει" τουλάχιστον 5-6 φορές την μέρα την πάνα του και τα ούρα δεν την χρωματίζουν (τα έντονα χρωματισμένα κίτρινα ούρα είναι συμπυκνωμένα και υποδηλώνουν αφυδάτωση)

3. Παίρνει ικανοποιητικό βάρος κατά την τακτική παρακολούθηση από τον παιδίατρο πρέπει να διαπιστώνεται ότι:

το 1ο τρίμηνο παίρνει περίπου 25gr την μέρα

το 2ο τρίμηνο παίρνει περίπου 20gr την μέρα

το 3ο τρίμηνο παίρνει περίπου 15gr την μέρα

το 4ο τρίμηνο παίρνει περίπου 20gr την μέρα

Πόσο βάρος πρέπει να παίρνει το μωρό;

Τα περισσότερα νεογνά επανακτούν το βάρος γέννησής τους σε ηλικία περίπου 10 ημερών περίπου, διπλασιάζουν το βάρος γέννησης σε ηλικία 5 μηνών περίπου, το τριπλασιάζουν στο τέλος του 1ου χρόνου περίπου και το τετραπλασιάζουν στο τέλος του 2ου χρόνου περίπου.

Το βάρος πρέπει να μετριέται σε όσο το δυνατό πιο σταθερές συνθήκες, και την ίδια ώρα της μέρας. Δεν έχει κανένα νόημα η καθημερινή μέτρηση του βάρους, γιατί άλλες μέρες το νεογνό μοιάζει να μην πήρε ή ακόμα και να έχασε βάρος και τις επόμενες να παίρνει αυξημένο Άλλωστε ακόμα και μία ούρηση ή κένωση παραπάνω ή λιγότερη μπορεί να αλλάξει πλασματικά την μέτρηση.

Αρχικά ζυγίζουμε το νεογνό 1φορά/βδομάδα, στην συνέχεια κάθε 15μέρες και μετά μέχρι τον 6ο μήνα κάθε μήνα.

Πόσο ύψος πρέπει να παίρνει το μωρό μου;

Το μήκος (ύψος) αυξάνεται στη διάρκεια του 1ου χρόνου ταχύτερα από κάθε άλλη περίοδο της ζωής μας. Τους πρώτους 6 μήνες η μέση αύξηση είναι 17cm περίπου, ενώ στο 2ο εξάμηνο είναι 8cm περίπου. Σύνολο δηλαδή για το 1ο χρόνο ζωής το μήκος σώματος αυξάνεται κατά περίπου 25cm.

*Το φαινόμενο αύξησης δεν είναι συνεχές! Παρουσιάζει διακυμάνσεις χωρίς περιοδικότητα και για αυτό μπορεί να διαπιστωθεί «στασιμότητα» μήκους για έναν ολόκληρο μήνα χωρίς αυτό να είναι παθολογικό.

Πόσο πρέπει να μεγαλώνει το κεφαλάκι του;

Η αύξηση της περιμέτρου της κεφαλής είναι ταχύτατη τους πρώτους μήνες ζωής, μια που πρέπει να δώσει τη δυνατότητα για την ανάπτυξη του εγκεφάλου (τα 2/3 του βάρους του εγκεφάλου μας ως ενήλικες το έχουμε ήδη στα πρώτα μας γενέθλια).

Η περίμετρος κεφαλής αυξάνει κατά 9cm το 1ο εξάμηνο περίπου και κατά ακόμα περίπου 3cm το 2ο εξάμηνο περίπου. Σύνολο στο τέλος του 1ου χρόνου περίπου 12 εκατοστά αύξηση.

Γιατί κλαίει το μωρό μου;

Συνήθως τα βρέφη κλαίνε όταν:

πεινούν

είναι λερωμένα ή βρεγμένα

θέλουν «παρέα» -σήκωμα-

είναι άρρωστα

έχουν κολικούς

Τι είναι οι κολικοί;

Πολλά νεογνά, συνήθως μετά τη 2η εβδομάδα ζωής, γίνονται ανήσυχα, κλαίνε έντονα και παρατεταμένα κυρίως τις απογευματινές και πρώτες βραδινές ώρες. Κοκκινίζει το πρόσωπο τους, μαζεύουν τα πόδια στη κοιλίτσα τους, από όπου μπορεί να ακούγονται ήχοι (βορβορυγμοί) και να μοιάζει φουσκωμένη.

Δεν γνωρίζουμε την αιτία των κολικών. Τους παρουσιάζουν τόσο παιδιά που θηλάζουν όσο και αυτά σε τεχνητή διατροφή. Άλλοι κατηγορούν την λαιμαργία του βρέφους και τον εγκλωβισμό αέρα στο έντερο, άλλοι σχετίζουν το άγχος και τον υπερπροστατευτισμό των γονιών και ιδίως της μητέρας.

Τι μπορώ να κάνω για τους κολικούς;

Η πρόγνωσή τους είναι καλή και στο σύνολό τους τα παιδιά σταματούν ή μειώνουν τους κωλικούς νωρίτερα από τον 3ο μήνα. Στο μεταξύ προσπαθήστε να ηρεμήσετε, συζητείστε με τον παιδίατρό σας την πιθανότητα αποκλεισμού των γαλακτοκομικών από τη δίαιτα της θηλάζουσας μητέρας ή την αλλαγή του γάλατος στην περίπτωση τεχνητής διατροφής του βρέφους και δοκιμάστε την βόλτα, ειδικά τις απογευματινές ώρες και μάλιστα με τον αυτοκίνητο..

Εάν χρειάζεται να μετακινηθούμε μαζί με το μωρό με αυτοκίνητο;

Το μωρό όταν ταξιδεύει με αυτοκίνητο, πρέπει πάντοτε να βρίσκεται στο ειδικό καθισματάκι, το οποίο δένουμε με τις ζώνες ασφαλείας στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου (πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, ανάλογα με την ηλικία του βρέφους).

Ποτέ δεν κρατάμε αγκαλιά το βρέφος μέσα στο αυτοκίνητο (ακόμα και αν φοράμε ζώνη ασφαλείας), ούτε το μεταφέρουμε με το καλαθάκι του! Τα συγκεκριμένα καθίσματα είναι κατασκευασμένα για να προστατεύουν το βρέφος, ειδικά στην περίπτωση σύγκρουσης.

Παρόλο που τον 1ο μήνα προτιμάμε το βρέφος να είναι ξαπλωμένο και όχι καθιστό, για την ανάγκη της σύντομης μεταφοράς του με το αυτοκίνητο, επιβάλλεται η χρήση του ειδικού καθίσματος.

Να του δώσω πιπίλα;

Θηλαστικές κινήσεις που δεν σχετίζονται με την λήψη τροφής, παρατηρούνται στο έμβρυο ήδη από τον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης. Το «πιπίλισμα» αποτελεί φυσική ανάγκη που γίνεται εκδηλώνεται ήδη από τους πρώτους μήνες της ζωής και βοηθάει το βρέφος να ηρεμήσει και να νιώθει ασφάλεια.

Από τον 2ο με 3ο μήνα όταν και αρχίζει να πειραματίζεται το βρέφος με τα χεράκια του, θα καταφέρει να βρει το δρόμο για ένα ή παραπάνω δάχτυλα στο στόμα, τα οποία και θα ικανοποιήσουν την ανάγκη για «πιπίλισμα».

Πρακτικά εάν το παιδί μάθει να χρησιμοποιεί πιπίλα, η συνήθεια μπορεί να διακοπεί ευκολότερα κοντά στα 2α γενέθλια του, ενώ αντίθετα το πιπίλισμα του χεριού μπορεί να το συνοδεύει και μετά το νηπιαγωγείο ή και το δημοτικό.

Μικρά μυστικά:

Η πιπίλα ειδικά στα παιδιά που θηλάζουν πρέπει να μοιάζει όσο το δυνατό με τη θηλή της μαμάς, το βρέφος μπορεί να πάθει σύγχυση και να προτιμά την πιπίλα (το ίδιο ισχύει και για το μπιμπερό).

Η πιπίλα να είναι ενιαία και όταν σχίζεται ή αποχρωματίζεται να αντικαθίισταται (μην σας ξεγελά η εμφάνιση, θα βρείτε πολύ πιο πρακτικές και ασφαλής τις «χοντροκομμένες» από καουτσούκ παρά τις αισθητικά ομορφότερες από γνωστές μάρκες).

Όσο και αν σας ακούγεται παράξενο το βρέφος είναι αυτό που θα διαλέξει ποια πιπίλα του αρέσει. Όταν λοιπόν διαπιστώσετε την προτίμησή του προμηθευτείτε τουλάχιστον 2-3 ίδιες πιπίλες τις οποίες να εναλλάσσετε στο βρέφος κάθε 2-3 μέρες. Το βρέφος όσο πιπιλάει ανακαλύπτει ιδιομορφίες της πιπίλας (ένα φουσκωματάκι ή ένα φθαρμένο σημείο) με τα οποία ταυτίζει την ικανοποίηση του. Εάν το παιδί «αγαπήσει» μόνο μία πιπίλα τότε η ηρεμία όλης της οικογένειας θα εξαρτάται από αυτή...

Πόσο συχνά κάνουν «κακά»;

Νεογνά που θηλάζουν> από 1-7 κενώσεις την μέρα ή ακόμα και μόλις 1κένωση/βδομάδα

Νεογνά με τεχνητή διατροφή> την 1η εβδομάδα 2-4 κενώσεις την μέρα

μετά περίπου 1-2 κενώσεις την μέρα

*Ο αριθμός και η σύσταση των κενώσεων διαφέρουν κατά πολύ ανάλογα με το είδος της διατροφής και την ηλικία του νεογνού.

Πόσο συχνά κάνουν «τσίσα»;

Από 8-20ουρήσεις την μέρα

*Τα φυσιολογικά ούρα δεν πρέπει να χρωματίζουν την πάνα ( εκτός μερικές φορές από ένα ελαφρά ρόδινο χρώμα λόγο αντίδρασης των ουρικών αλάτων με την πάνα). Όταν η πάνα έχει βαφτεί κίτρινη μπορεί να σημαίνει ότι το βρέφος είναι αφυδατωμένο και παράγει συμπυκνωμένα ούρα.

Τι είναι η απόφραξη του ρινοδακρυϊκού πόρου:

Περίπου 1 στα 20 νεογνά(5-6%) παρουσιάζει μεγάλου βαθμού δακρύρροια, πυώδη οφθαλμική έκκριση (πυκνές και πολλές «τσίμπλες») χωρίς όμως ανησυχία ή παθολογικά ευρήματα από την εξέταση.

Πότε πρωτο-εμφανίζεται και για πόσο καιρό κρατάει;

Τα συμπτώματα συνήθως πρωτοεμφανίζονται στην ηλικία των 2 εβδομάδων, η δακρύρροια γίνεται εντονότερη κατά το θηλασμό καθώς και κάθε φορά που κρυολογεί ή κλαίει το βρέφος. 70% αυτοϊώνται μέχρι την ηλικία των 6 μηνών, ενώ 90% μέχρι το τέλος του 1ου χρόνου για αυτό και αρχικά η θεραπεία είναι συντηρητική.

Τι πρέπει να κάνω;

Πλύσεις, αρχικά με φυσιολογικό ορό και στην συνέχεια με χαμομηλόνερο (Καλό είναι να χρησιμοποιείτε αποστειρωμένες γάζες. Κάθε φορά που καθαρίζετε το ματάκι να πετάτε την γάζα χωρίς να την ξαναχρησιμοποιήσετε ούτε στο ίδιο μάτι και σίγουρα όχι από μάτι σε μάτι!)

Τοπικά θερμά επιθέματα (κομπρέσες) με χαμομηλόνερο.

Μαλάξεις με φορά από πάνω προς τα κάτω από την άκρη του ματιού προς την άκρη της μύτης-τα ρουθούνια-(προσοχή στις οδηγίες από τον παιδίατρο), συνήθως αρκούν 3-5 μαλάξεις 2 φορές την μέρα.

Τοπικά αντιβιοτικά κολλύρια στην περίπτωση επιμόλυνσης, όταν δηλαδή παρ όλες τις πλύσεις η εικόνα χειροτερεύει και το βρέφος δυσκολεύεται μέχρι και να ”ξεκολλήσει”- ανοίξει το μάτι του.

Πότε να ανησυχήσω;

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Εάν ο ερεθισμός επεκταθεί και γύρω από τα μάτια,στα βλέφαρα, ή το βρέφος παρουσιάσει πυρετό, πρέπει άμεσα να εκτιμηθεί από παιδίατρο για να αποκλειστεί η περικογχική κυτταρίτιδα, κατάσταση που απαιτεί νοσοκομειακή αντιμετώπιση με ενδοφλέβια αντιβίωση.

Κάθε πότε πρέπει να πηγαίνουμε στο παιδίατρο;

Εάν το νεογνό είναι έχει γεννηθεί στο μήνα του, χωρίς κάποιο γνωστό πρόβλημα υγείας και έχει εξέλθει από το μαιευτήριο μετά την 4-6 μέρα ζωής τότε:

1η επίσκεψη> 15ημερών

(ζύγισμα, εκτίμηση θρέψης, ίκτερου, καρδιαγγειακού συστήματος ...)

2η επίσκεψη> 1ο μήνα

(ζύγισμα, εκτίμηση ανάπτυξης, συστημάτων...)

3η επίσκεψη> 2ο μήνα

(εμβολιασμός, εκτίμηση ανάπτυξης...)

4η επίσκεψη> 4ο μήνα

(εμβολιασμός, εκτίμηση ανάπτυξης...)

5η επίσκεψη> 6ο μήνα

(εμβολιασμός, εκτίμηση ανάπτυξης...)

6η επίσκεψη> 9ο μήνα

(εμβολιασμός, εκτίμηση ανάπτυξης...)

7η επίσκεψη> 12ο μήνα

(μέτρημα, εκτίμηση ανάπτυξης...)

8η επίσκεψη> 15ο μήνα

(εμβολιασμός, εκτίμηση ανάπτυξης...)

9η επίσκεψη> 18ο μήνα

(εμβολιασμός, εκτίμηση ανάπτυξης...)

10η επίσκεψη> 24ο μήνα

(εμβολιασμός, εκτίμηση ανάπτυξης...)

1φορά κάθε χρόνο μέχρι 6χρονών

(ανάπτυξη, εκτίμηση όρασης, ακοής, αρτηριακής πίεσης, εμβολιασμός...)

1φορά κάθε 2 χρόνια μέχρι 10χρονών

(ανάπτυξη, εκτίμηση όρασης, ακοής, αρτηριακής πίεσης...)

1φορά κάθε χρόνο μέχρι 14χρονών

(ανάπτυξη, παρακολούθηση εφηβείας, εκτίμηση συστημάτων...)

*Τους πρώτους 6 μήνες είναι καλό να παρακολουθείται κάθε μήνα η αύξηση(βάρος, ύψος, περίμετρος κεφαλής) και η ανάπτυξη (κινητικότητα, κοινωνικότητα)

*Για το υγιές παιδί είναι πολύ σημαντικός ο εμβολιασμός, η παρακολούθηση της αύξησης και της ωρίμανσης των διαφορετικών συστημάτων (όραση, ακοή, καρδιαγγειακό) καθώς και η τακτική ενημέρωση του Βιβλιαρίου Υγείας του. Πολλές ασθένειες εάν εντοπιστούν έγκαιρα μπορούν να αντιμετωπιστούν, για αυτό δεν αρκεί να πηγαίνουμε το παιδί στον παιδίατρο μόνο όταν μας φαίνεται άρρωστο ή όταν πρέπει να κάνει τα εμβόλια του.

Τι πρέπει να έχουμε μαζί μας σε κάθε επίσκεψη;

Το Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού

1-2 πάνες, σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια κατά τη διάρκεια της επίσκεψης ή και πριν από αυτή το βρέφος θα «λερωθεί»

Μωρομάντηλα, δεν είναι εύκολο να κάνεις μπάνιο το μωρό εκτός σπιτιού

Σεντονάκι για άλλαγμα, στο ιατρείο πρέπει να υπάρχει στρωμένο χαρτί μίας χρήσης, καλό όμως είναι να είσαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο

Τουλάχιστον ένα γεύμα, για τα βρέφη που δεν θηλάζουν αποκλειστικά.

Αν και τα βρέφη γενικά δεν πρέπει να περιμένουν για να εξεταστούν, καλό όμως είναι να είσαι έτοιμος για κάθε ενδεχόμενο. Να μην έχετε ετοιμάσει το γάλα, να κρατάτε το αποστειρωμένο νερό, το μπιμπερό και τη σκόνη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου τι κάνετε; Διάβασα τα νέα σας αρκετά σύντομα γιατί ήταν πάρα πολλά. Βέβαια έχει και 1 εβδομάδα να μπω. Δουλεύω εδώ και λίγες μέρες αντικάταστατρια σ άλλο σχολειο και θα μαι εκεί για 3,5 εβδομάδες το λιγότερο. Καλό είναι αυτό. Το κακό είναι ότι είναι μακριά το σχολείο σ αλλη πόλη. 95Km πήγαινε έλα κάθε μερα. Ευτυχώς βρήκα μια κοπέλα που ήξερα απ το σχολείο και οδηγούμε εναλλάξ. Απλά το θέμα έιναι ότι γίνομαι κομμάτια. Έκανα και μια βλακεία. Βασικά ξυπνώ το πρωί στις 5, και όπως κοιμάται το μωρό το παίρνω και το θηλάζω γιατί φουσκώνουν τα στήθη μου. Το θέμα είναι ότι το μωρό έχει μάθει και εκεί που είχε στρωμένο τον ύπνο του να ξυπνάει στις 7 τώρα ξυπνά απ τις 4. :(:(:( Την παρασκευή που ξύπνησε πάλι δεν τον θήλασα γιατί απλά μουρμουρούσε και ύστερα από λίγο κοιμήθηκε. Αλλά έπρεπε να βγάλω το γάλα με το θήλαστρο. Ευτυχώς σήμερα το πρώι ξύπνησε στις 7.

Την τετάρτη ήταν το αποκορύφωμα. Ξύπνησε στις 4, τον τάισα ξανακοιμήθηκε αλλά εγώ δεν μπορούσα να κοιμηθώ. 7.15 ήμουν στο σχολείο, ήρθα σπίτι 2.30 και μέχρι τις 2.50 έβγαζα γάλα γιατί δεν ήταν ή ωρα του μικρού να θηλάσει. 3 έφυγα για ιδιαίτερα και μπήκα σπίτι 6.30. Κάθησα να διαβάσω για την επομένη, να ταίσω να λούσω το μωρό να ξαναβγάλω γάλα και να θυμηθώ ότι πρέπει να :( φάω κιόλας. Κοιμήθηκα τα μεσάνυχτα. Ηθελα να κλαίω απ την κούραση :lol::lol: και σκεφτείτε ότι είχα και βοήθεια απ τον άνδρα μου και απ την μαμα μου.

Μαράκι να πας στο Ντουπαί και η γνωμη μου χωρίς το Στεφανο σου. Δεν υπαρχει λόγος να ταλαιπωρηθεί το μωρό. Χρειάζεσαι και εσύ ξεκουραση και να χαλαρώσεις με τον άνδρα σου και ο μικρός θα εκτιμήσει καλύτερα και θα του αρέσει καλύτερα που η μαμα του θα ναι ανανεωμένη. Εμείς λέμε το Πάσχα να πάμε Μάλτα με ένα ζευγάρι φίλους μας και θα αφήσω το μικρό.

Να σας πω, έβαλε εμβολιο ο μικρός μου χτες και τον ΄ζύγισαν, δεν έβαλε πολύ βάρος, 300 γραμμάρια σε 27 μέρες. Είναι λίγο. Τον προηγούμενο μήνα έβαλε σ ένα μήνα 900 γραμμάρια. Μου φαίνεται πολύ περίεργο αλλά το βάρος του θεωρείται φυσιολογικό για την ηλικία του. Είναι 7.200 και 65cm ύψος και είμαστε 4,5 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμπύλες ανάπτυξης για παιδιά που θηλάζουν.

03

ΣΕΠ

Οι καμπύλες ανάπτυξης είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια από παιδίατρους και γονείς για την εκτίμηση της υγείας και της ευημερίας των παιδιών. Αρχικά, οι καμπύλες βασίζονταν σε παιδιά που τρέφονταν με εξανθρωποποιημένο γάλα αγελάδας και επειδή τα παιδιά που τρέφονται με ξένο γάλα μεγαλώνουν διαφορετικά από τα παιδιά που τρέφονται με μητρικό γάλα, οι αποφάσεις που παίρνονταν με βάση αυτές τις καμπύλες ήταν πολλές φορές λανθασμένες.

Τα παιδιά που θηλάζουν έχουν την τάση να παίρνουν βάρος γρήγορα τους πρώτους 3-4 μήνες, αλλά γενικά είναι πιο αδύνατα μέχρι τον 12ο μήνα απ’ ότι τα παιδιά που πίνουν ξένο γάλα. Το 2006, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (Π.Ο.Υ.) δημοσίευσε νέες καμπύλες ανάπτυξης για παιδιά 0-59 μηνών, βασισμένες όχι στο πώς μεγαλώνουν τα παιδιά, αλλά στο πώς θα έπρεπε να μεγαλώνουν.

Οι καμπύλες του ΠΟΥ βασίστηκαν σε δεδομένα από διαφορετικούς πληθυσμούς μωρών, τα οποία είχαν την ιδανική διατροφή (μωρά που θήλαζαν αποκλειστικά για 6 μήνες) και, ανάλογα με την ηλικία και την κουλτούρα, είχαν τη σωστή συμπληρωματική τροφή σε συνδυασμό με το μητρικό γάλα. Πολλές χώρες είναι ακόμη και τώρα απρόθυμες να υιοθετήσουν αυτές τις καμπύλες.

Το κέντρο Πρόληψης και Αντιμετώπισης Νοσημάτων της Αμερικής (CDC) συστήνει ότι όλοι οι επαγγελματίες υγείας θα πρέπει να χρησιμοποιούν τις καμπύλες του Π.Ο.Υ. για παιδιά 0-2 ετών. Οι λόγοι για αυτή τη σύσταση είναι τρεις:

Ο ΠΟΥ θεωρεί ότι ο θηλασμός είναι η καλύτερη διατροφή για φυσιολογική ανάπτυξη. Οι καμπύλες του βασίζονται σε παιδιά που θήλασαν αποκλειστικά για 4-6 μήνες και που θήλαζαν ακόμα στο τέλος του πρώτου χρόνου ζωής.

Οι καμπύλες του ΠΟΥ αντανακλούν πιο ξεκάθαρα την φυσιολογική ανάπτυξη κατά τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας. Οι προηγούμενες καμπύλες βασίζονταν στο πώς μεγάλωνε ένα μέσο παιδί στην Αμερική, και ενώ τα περισσότερα παιδιά τρέφονταν με ξένο γάλα, κι έτσι αυτές οι «τυπικές» καμπύλες δεν ήταν απαραίτητα και οι «ιδανικές» καμπύλες ανάπτυξης.

Οι καμπύλες ανάπτυξης του ΠΟΥ βασίστηκαν σε έρευνα υψηλού επιπέδου, η οποία σχεδιάστηκε ειδικά για τη δημιουργία αυτών των καμπυλών. Οι προηγούμενες καμπύλες βασίστηκαν σε ένα πολύ μικρό δείγμα παιδιών από την Αμερική, ενώ οι καμπύλες του ΠΟΥ χρησιμοποίησαν περίπου 8.500 παιδιά από 6 χώρες (Βραζιλία, Γκάνα, Ινδία, Νορβηγία, Ομάν και Αμερική), και το βάρος και το ύψος των παιδιών μετρούνταν συχνά και για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Μια υπενθύμιση

Οι καμπύλες ανάπτυξης είναι ένα εργαλείο, το οποίο πρέπει να χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με άλλα διαγνωστικά εργαλεία για να προσδιοριστεί η κατάλληλη και σωστή ανάπτυξη ενός παιδιού. Οι καμπύλες ανάπτυξης δεν είναι αρκετές από μόνες τους- το οικογενειακό ιστορικό, η κληρονομικότητα και άλλες ενδείξεις υγείας, είναι εξίσου σημαντικά. Επίσης, οι καμπύλες βασίζονται στο μέσο όρο ενός πληθυσμού. Το να είναι ένα παιδί στο 95ο εκατοστημόριο της καμπύλης δεν είναι απαραίτητα καλύτερο από το να είναι στο 10ο εκατοστημόριο. Η ανάπτυξη κάθε παιδιού θα πρέπει να συγκρίνεται με την ανάπτυξη του ίδιου παιδιού κατά τη διάρκεια του χρόνου, δίνοντας προσοχή στις αλλαγές του καθώς και στη συνολική του ανάπτυξη, τη φυσική, τη διανοητική και τη συμπεριφορική.

Καμπύλες ανάπτυξης του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας:

0-24 μηνών – Αγόρια – Βάρος προς ύψος και περίμετρος κεφαλής προς ηλικία: http://www.cdc.gov/growthcharts/data/wh ... v90910.pdf

0-24 μηνών – Αγόρια – Ύψος προς ηλικία και βάρος προς ηλικία: http://www.cdc.gov/growthcharts/data/wh ... W_9210.pdf

0-24 μηνών – Κορίτσια – Βάρος προς ύψος και περίμετρος κεφαλής προς ηλικία: http://www.cdc.gov/growthcharts/data/wh ... W_9210.pdf

0-24 μηνών – Κορίτσια -Ύψος προς ηλικία και βάρος προς ηλικία: http://www.cdc.gov/growthcharts/data/wh ... W_9210.pdf

Βίκυ Φαρδογιάννη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!

Στα γρηγορα θα σας πω οτι εχθες κοιμηθηκαμε στις 9.30 το βραδυ και ξυπνησαμε στις 7 το πρωι.Μακαρι να μην ειναι τυχαιο.Δεν ειχε κοιμηθει ομως ολη την ημερα,.Για να δουμε σημερα.

Φευγω τωρα γιατι εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο.Παω για ζυγισμα.Θα σας πω νεα για τα κιλα μου.

ΦΙΛΑΚΙΑ !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

Τι εγινε βρε κοριτσια που ειστε ολες;

Εμεις το βραδυ ευτχως περασαμε καλα.Ξυπνησε στις 3.30 να φαει κι αυτο γιατι ειχε φαει νωρις το βραδυ,γυρω στις 9.30.Δεν ηθελα να τον ξυπνησω στις 12 γιατι νευριαζει αμα του χαλαω τον υπνο και δυσκολα ξανακοιμαται.Μετα κοιμηθηκαμε μεχρι τις 8.τωρα κανει παλι νανι.Φτου!Φτου!

Εχθες πηγα τελικα στον γιατρο.Ζυγιστηκα και ειχα χασει 1 1/2 κιλο σε 10 μερες.καλα ηταν και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο κοπο.Αν ειχα ακολουθησει ακριβως και αυτα που μου ειχε πει θα ειχα χασει παραπανω.Ειχα κανει κατι απατεωνιες.χαχαχαχαχχαχ!την μια ενα παστιτσακι της πεθερας μου την αλλη πιτα της μαμας.Ελεος πια!!!!Στερηθηκα τοσα πολλα στην εγκυμοσυνη με τον Διαβητη, που δεν μπορω πολλα πολλα τωρα.και γιατι να αγχωθω;αυτα που θελω να χασω δεν ειναι κιλα της εγκυμοσυνης,τα ειχα απο πριν τα παραπανισια.Αλλα μεχρι τη βαφτιση θελω να ειμαι θεα!!!και θα ειμαι!!!! :):):):):):):):):)

Σημερα λεω να φαω σνιτσελ και μαρουλοσαλατα ή κολοκυθι βραστο.Εσεις τι θα μαγειρεψετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου βρε Τόνια μου!!!!!!!!!!

Καλέέέ...... τί ερημιές έχει εδώ????

Εξαφανιστήκαμε όλες?????

Μια χαρά τα νέα από το γιατρό, μπράβο σου για την προσπάθεια!!!!!!

Πότε κάνετε τη Βάπτιση είπαμε????

Και το πρόγραμμα του ύπνου του μικρού σου πολύ καλό, μακάρι να συνεχιστείι έτσι.......

Εμείς καλά είμαστε.... μία χαρούλα!!!!! Ο μπέμπης αραχτός στην αγκαλιά του μπαμπάκα του τρώει.... από τις 10,30 που ξαπλώσαμε (ότι είχε φάει) ξύπνησε πρ΄ολίγου...... και τη νύχτα κοιμήθηκε στις 1,30 περίπου & ξύπνησε κατευθείαν το πρωί!!!!!! Και κοιμήθηκε στην καλαθούνα του αρκετές ώρες..... κι αργότερα στο κρεβάτι μαζί μας!!!!!

Προχθές είχαμε καραμπινάτο ξενύχτι..... πήγε 5 το πρωί για να κοιμηθούμε..... μάλλον κωλικοί πάλι.... στο μεταξύ τις τελευταίες μέρες έχει τον αχόρταγο (το παιδάκι μου..... ζωή να ΄χει!!!!) δεν του φτάνει το γεύμα και του δίνουμε κι άλλο...... πίνουμε πλέον 210μλ. μανούλας & πάντα θέλουμε κι άλλο.... έχει πιει και 240μλ. κι ακόμη περισσότερο.... να περνάμε κάποιο άλμα ίσως????? Δεν ξέρω.... αλλά αφού ζητάει.... του δίνουμε.......

Μόλις τελέψω το άρμεγμα (που τις τελευταίες μέρες μόνον αυτό κάνω..... δεν προλαβαίνω κάτι άλλο.... αφού πρήζεται το στήθος μου και πονάω....) έχω να βάλω 1 πλυντηριάκι-bebe (δεν τον προλαβαίνουμε τον μάγκα...... κοντεύουμε να ξεμείνουμε) κι αν δε βαρεθώ λιγάκι σίδερο.... χαμός γίνεται....

Ευτυχώς δεν έχω μαγειρέματα σήμερις..... μου έφερε η μάνα μου χθες βράδυ κολοκυθάκια γεμιστά αυγολέμονο-κολοκυθόπιτα και λίγο κέϊκ...... τη βγάζουμσε σήμερα-αύριο..... κι έπειτα βλέπουμε....

Αυτάάά!!!!!!!!!!!!

Πού είσαστε μανούλες καλέέέέ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas manoules....ti kanete? apo oti fainete voltes :D:D:D ego xathika giati me ti mikri kai to diavasma den prolavaino...alla sas diavazw :D:D:D

vre koritsia den 3ero ti na kano, me epiase mia melagxolia...thelo na xaso na kila m kai epeidi thilazo den mporw na min troo...tora teleutaia den exo kai poli gala kai panta dino kai 3eno simpliroma...diladi zitima an pinei 80 ml apo mena...den 3ero mou erxetai na stamatiso to thilasmo...einai egoistiko??

pipitsa m faganouliko to moraki s :D ftou ftou to gliko m...emeis pinoume 150ml pano kato

maraki m ta pas to ta3idaki s...emeis skeutomaste gia varkeloni (otan erthoun ta xrimata apo tis k.asfaliseis fisika :D ) me tin rain air ta eisitiria einai paftina...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλες τι κανετε?Εμεις ειμαστε καλα αν κ περασαμε την περιπετεια μας κ παλι...πηγαμε την Παρασκευη στο Ιασω παιδων για να κανουμε την καλλιεργεια ουρων υπερηβικη για να μην ταλαιπωρηθει στο Παιδων κ κολλησει κ καμια ιωση μιας κ γινεται χαμος εκει κ η παιδιατρος που το ειχε αναλαβει ελειπε...

Παμε λοιπον τον ταιζω εκει πινει 150μλ(χαρα εγω διοτι δεν ετρωγε τις τελ μερες)πανε μετα απο μιση ωρα να του κανουν τη ληψη με συριγγα απο την κυστη τον τρυπανε 0 ουρα...του δινουμε κ αλλο γαλα πινει αλλα 60 κανουμε υπερηχο μιση ωρα μετα λιγα ουρα2-3 μλ περιμενουμε αλλη μιση ωρα 6-7μλ ουρα τον ξανατρυπανε αλλα δεν τα φτανουν...

μας λενε δεν γινεται να τον ξανατρυπησουμε..πρεπει να παρει ορο..για να παρει ορο εισαγωγη..

Επειδη δεν ετρωγε την τελευταια βδομαδα καλα οτι ετρωγε το κραταγε ο οργανισμος..δηλ ηταν στην αρχη της αφιδατωσης..

Του εβαλαν ορο με ενα τρυπημα του πηραν αιμα με ενα τρυπημα..και μετα απο μια ωρα κανανε την ληψη απο την κυστη κ πηραν επιτελους ουρα...απο τις 12-3,30 δεν ειχε ουρησει κ ειχε παρει 310μλ υγρα..

Κ με τον συνδυασμο οτι δεν ετρωγε καλα μας κρατησαν..πηρε 24 ωρες ορο κ αρχισε επιτελους να τρωει οπως πριν..Σημερα βγηκαν ολα τα αποτελεσματα κ η καλιερηεια βγηκε επιτελους στειρα!!!Κ ετσι μας εδιωξαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα γιατι δεν ετρωγε...δεν ξερουμε..αλλα ο ορος τον βοηθησε κ θυμηκε ξανα το φαγητο...

Εχει παει 6600 το μπουλουκι μου κ ευτυχως στο Ιασω δεν ταλαιπωρηθηκε ..την εβγαλε με 5 τρυπηματα εναντι παιδων που του εκαναν 40!!!!Κοστισε βεβαια αυριο θα ξερουμε το τελικο αλλα τουλαχιστον το μωρο μου δεν ταλαιπωρηθηκε κ ηταν σε πολυ καλες συνθηκες υγιεινης!!Κ αυτος κ εγω!!

Τωρα μενει να κλεισουμε ραντεβου για την κυστεογραφια σε συνεννοηηση με την παιδιατρο μας γιατι ειναι να κανει κ εμβολιο!!

Δηλ εχει ακομη λιγη ταλαιπωρια...

Αυτα τα νεα μας!!

Αερινη μου εγω θια ηθελαν πολυ να θηλασω αλλα δεν τα καταφερα..θα θηλαζα ομως οσο εγω ενιωθα καλα..αν πιεζομουν κ εγω δεν ενιωθα καλα θα το σταματουσα κ δεν το βρισκω καθολου εγωιστικο..πρπει κ μεις να μαστε καλα για να μπορεσουμε να τα φροντισουμε καλυτερα!!

Τονια μου μια χαρα τα πηγες με την διατροφη καλη συνεχεια!!!!!!!

Μαρακι κ μενα κραταει το μπιμπερο οσο μπορει ..επισης παρακολουθει τηλεοραση κ γελαει!!

Δεν θυμαμαι τι αλλο διαβασα..φιλακιαααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου...τι κάνετε??Καλή μας εβδομάδα....

Χρυσταλλένη μου μα πού σε έστειλαν??Στη Λεμεσό???Πολύ ζόρικο το πρόγραμμα σου...υπομονή! Το βάρος του είναι μια χαρά μην αγχώνεσαι...Είχα ακούσει ότι σε κάποια φάση δεν βάζουν και πολύ βάρος τα μικρά. Για το Ντουπάι άκυρο τελικά αλλά κάπου θα πάμε...σήμερα θα αποφασίσουμε!Βρήκαμε κάτι προσφορές και θα δούμε!

Μιχαέλα μου στο μικρό να δώσεις τσαγάκι για να ηρεμήσει...

Ιφιγένεια πολύ χρήσιμα αυτά που μας έβαλες...

Παρασκευή έχετε ωραίες ετοιμασίες εσύ!!! :D:D

Τόνια μου μπράβο σου για τα κιλά,ε ίσαι σε πολύ καλό δρόμο..Για τον μικρό τώρα είναι με τα κέφια τους μάλλον...Κι εμένα χθες ξύπνησε στις 3:30 αλλά του έδωσα πιπίλα και ξανακοιμηθηκε μέχρι τις 5:30!

Καλέ Πιπίτσα πολύ γαλατάκι πίνει το μικρό σου!!!!Μήπως είναι λαίμαργος, μετά φουσκώνει και δεν μπορεί να κοιμηθεί καλά???Δεν ξέρω, μια ιδέα λέω!! ;)

Αέρινη μου πάνω από όλα να νιωθετε καλά κι οι δυό σας...αλλά προσπάθησε το λίγο ακόμα...για το θηλασμό λέω!Για Βαρκέλώνη που λες κι εμείς θέλουμε να πάμε αλλά αργότερα να έχουμε μέρες μπροστά μας!

Κατερινάκι μου πολύ ταλαιπωρηθηκε και πάλι το μωράκι σου...ελπιζω να είναι και το τελευταιο...πόσο πια!Τα διάβασα και πονούσα κι εγώ μαζί του! Το βάρος του είναι μια χαρά...είπαμε μαζί πάμε εμείς!!Εμένα ήταν πριν μια βδομάδα 6650γρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!Τι κανετε;Χαθηκαμε ολες βλεπω!

Εμενα η μικρουλα μου ηταν ανησυχη 3 μερες,μαλλον περναει αλμα...Εκλαιγε ασταματητα και ηθελε να ειναι συνεχεια στο στηθος.Νομιζα πως πειναει και εκανα το ΛΑΘΟΣ να δωσω ξενο γαλα,το οποιο δεν επινε φυσικα!Νομιζα πως δεν εχω γαλα,αλλα τελικα δεν ηταν ετσι...Της περασε η κριση,μετα απο 2 νυχτες αυπνιας και τωρα τρωει κανονικα γαλατακι μαμας.Δεν εκλαιγε τη νυχτα,καθοταν και επαιζε!!! :lol: Ενω το απογευμα εκλαιγε...περιεργο... :?

Νοιωθω τρομερες τυψεις που πηγα να της δωσω ξενο γαλα και που επεσα σε αυτη την παγιδα,οτι δηθεν δεν εχω γαλα... :( Δεν το ξανακανω...Συνεχιζουμε κανονικα με τον θηλασμο. :D

Χθες βραδυ απο την κουραση της 2 μερες που δεν κοιμοταν, κοιμηθηκε απο τις 12μιση μεχρι της 7 το πρωι σερι!!!Εφαγε και ξανακοιμηθηκε μεχρι τις 10!!!Ευχαριστηθηκα υπνο!!!Τωρα ειναι στο ρηλαξ και παιζει.Μακαρι να συνεχισει να κοιμαται τα βραδυα. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πού είσαστε καλέέέέ?????

:?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:

Πάει..... θα το κλείσουμε το μαγαζάκι μας?????

:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Εμείς περνάμε φάση κοριτσάκια μου.....

Μόνον η αγκαλιά της μαμάς μας παρηγορεί (κι όχι πάντα) και οι βόλτες που μας κάνει ο μπαμπάς με το μάρσιπο.... τίποτε άλλο.... δεν ξέρω αν είναι κωλικοί.... αν είναι δοντάκια.... αν είναι αλματάκι ανάπτυξης.... δεν έχω ιδέα.... μπορεί να είναι ανάδρομος ο Ερμής που έλεγε κι ο μπαμπάς μας χθες!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στο μεταξύ ο μικρούλης μας έχει βαρύνει αρκετά (5,300!!!) κι έχει αρχίσει να πονάει η μέση μου.... έχω και κάτι περίεργα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά..... ελπίζω να μην ετοιμάζεται περίοδος..... δεν την θέλω ακόμη!!!!!!

Ο μπεμπούκος μου εδώ και μιά βδομαδούλα δε θέλει βυζί με τίποτε!!!!!! Τί κι αν τον βάλω.... ήρεμο..... νυσταγμένο..... κοιμισμένο...... μισοχορτάτο...... κεφάτο..... το αποτέλεσμα θα είναι πάντοτε το ίδιο..... βαλαντώνουμε στο κλάμα σα να μας σφάζουνε!!!!!! Θα μιλήσω με την Παιδίατρο μας αργότερα να ζητήσω και τη γνώμη της...... μήπως πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό.... γάλα έχω.... κι εξακολουθώ να βγάζω με το θήλαστρο..... αν κι έχει πέσει σε ποσότητα.... αλλά μπορεί να είναι και τυχαίο δεν ξέρω.... χθες το απόγευμα με πήρε πολύ από κάτω & έκλαιγα πόση ώρα.... κι επειδή μιλάμε και στο φατσομπούκι Νίκη μου (καλησπέρα μανούλα!!!!!) δε γίνεται να μην του δώσω καθόλου μπιμπερό.... από το πολύ κλάμα κουράζεται & πέφτει για ύπνο.... με αποτέλεσμα να χάνει γεύματα αλλά και βάρος!!!!! Δεν πειραματίζομαι άλλο με το νινάκι μου!!!!! Τον λουκουμά μου..... που και μόνον που ακούει την φωνή μου ηρεμεί το πουλάκι μου!!!!

Και κάτι άλλο...... ξέρετε βρε κορίτσια ποιά είναι η φυσιολογική θερμοκρασία του μωρού??? Υποθέτω κάτω από 38 μάλλον δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, έτσι δεν είναι??? Να δούμε η Παιδίατρος τί θα πει.....

Σήμερα δεν έχουμε κάνει ακόμη κακάκια..... εχθές 3 φορές...... σήμερα δεεεενννννν.......

Ααααααχχχχχχ....... πάλι κλαψουρίζει η ψυχούλα μου!!!!!!! Τί να το παιδεύει το έρμο!!!!!!!!!

Εχθές (μάλλον από δική μου απροσεξία!!!!) χάλασε το ρολό του σαλονιού..... κι έχω απλωμένη μία μπουγάδα του μπέμπη και η τέντα ψηλά..... αχ να μην πιάσει βροχή.... ξαναπλένε μετά.... πώς την πάτησα έτσι.... ελπίζω ως αύριο το απόγευμα το αργότερο να το έχει φτιάξει ο μάστορας!!!!!!

Ουφφφφφφ!!!!!!!! Σας χαιρετώ..... δεν είμαι και στα καλύτερα μου!!!!

Μην σας ψυχοπλακώνω κι εσάς βρε κοριτσάκια μου...... δε μου φταίτε σε τίποτα......

Πάω να ζουλήξω τον ΕΡΩΤΑ μου!!!!!! Μάλλον πάλι αγκαλίτσα & παρηγοριά θέλει η ψυχή μου.......

8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου καταρχάς συγχαρητήρια! Πλέον και υπερηχογραφικά επιβέβαιωσες την εγκυμοσύνη σου κι όλα δείχνουν ό,τι έπρεπε να δείξουν με βάση την εβδ κύησης. Αυτό για τη μέτρηση μη σε απασχολεί, ούτως ή άλλως το βίωσες και με προηγούμενη εγκυμοσύνη όπως λες κι όλα πήγαν καλά! Κι εμένα μου το μετρήσαν 6 μέρες μικρότερο απ' την μέτρηση με βάση την ΤΕΡ, αλλά μεγαλώνει σταθερά με αυτό το ρυθμό μέχρι στιγμής. Επίσης, να έχεις κατά νου ότι η μέτρηση με βάση την ΤΕΡ λαμβάνει υπόψη έναν ιδανικό κύκλο 28 ημερών και με ωορρηξία 14η μέρα, που είναι το φουλ ιδανικό σενάριο. Μπορεί να είχες καθυστερημένη σύλληψη - επίσης, σ αυτή τη φάση το έμβρυο είναι τοσοδούλικο οπότε είναι δύσκολο να μετρηθεί με ακρίβεια.  Όσο για την τομή, δεν έχω γνώση να σου απαντήσω, αλλά καλώς πιστεύω σκέφτεσαι να μιλήσεις με κάποιον γιατρό ίσως πιο εξειδικευμένο σε εγκυμοσύνη μετά από καισαρική που ίσως σε κατατοπίσει καλυτερα 😊 
    • Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! ❤️ μ' έπιασε και μια μικρότερη κρίση σήμερα στο σούπερ πάλι, αλλά αυτή τη φορά έπραξα αμέσως και έκανα αυτό με τις αναπνοές, ευτυχώς όλα καλά 😊 Αύριο έχω βιντεοκλήση με τη γιατρό μου (εν τω μεταξύ αυτή το π΄ροτεινε, δε ξέρω γιατί 😅, μάλλον για να τσεκάρει πως πάω με τη λοίμωξη) και θα της το αναφέρω ως γεγονός. Εγώ τώρα έχω κλείσει ένα ακόμα υπέρηχο την άλλη βδομάδα 18 του μηνός που θα έχω μπει με το καλό στην 11η εβδ και μετά από 2 εβδ έχω την αυχενική. Εύχομαι να φτάσουμε αισίως σ' αυτό το στάδιο όλες μας 🙏 κι εμένα δε σας κρύβω μ επιασαν κάτι ανασφάλειες πάλι, κυρίως γιατί φοβήθηκα μην η κρίση πανικού το Σάββατο έκανε κακό στο μωράκι, αλλά πρέπει να εμπιστευτώ το σώμα μου και το μωρό μου 💖 
    • Πραγματικά δε με πτοεί τίποτα. Ας είναι καλά η μπουμπού... εγώ αντέχω!!! 2,5 μήνες είναι... θα περάσουν! 🙂
    • Ωχ βρε κορίτσι μου υπομονή δεν είχα θέμα με Γοπ εγω πριν λιγες μερες με έπιασε το στομάχι μου βράδυ έκανα πολύ εμετό δεν ξέρω τι είχα πάθει ευτυχώς την επομενη ήμουν καλά  Φτάνουμε σιγά αίγα στο τέρμα και θα ηρεμήσουμε 😊  
    • Εγω κορίτσια με παιδιατρο είχα ρωτήσει εδώ κάτι μαμάδες που πηγαίνουν και την πήρα τηλ όταν γέννησα και πήγα  σπιτι μετά το μαιευτήριο  κλείσαμε ραντεβού και πήγα στο ιατρείο της (δεν ήρθε σπίτι ) να την εξέταση αλλά εδώ στο χωριό είναι και πιο απλά τα πργαματα τώρα εκεί μπορεί να θέλεις να ρωτήσεις αν μπορεί να σε αναλάβει 🤷‍♀️ εγω έτσι και αλλιώς δεν είχα και πολλές επιλογές με παιδιατρο.. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...