Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο15!Αυγουστιάτικοι θυσαυροί


Recommended Posts

Ευχαριστώ Χριστίνα μου!! και εγω τώρα που δεν είμαι έγκυος καθόλου δεν μου αρέσουν οι επισκέψεις στον γυναικολόγο! Πήγα όταν 40τησα και μου είπε να ξαναπάω για να κάνω ΠΑΠ όταν μου έρθει 3 φορές περίοδος!! Και είχα χαρεί!! Ελα όμως το πιπί είχε άλλα σχέδια!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Μάλλον του έλλειψε ο γιατρός!!! :lol::lol::lol:

Χρύσα δεν είναι τρίχα (το έλεγξα με καθρεφτάκι :lol::lol::lol::lol::lol: ) είναι σχισιματάκια στο δέρμα στο πιπί μάλλον λόγω ξηρότητας λόγω έλλειψης οιστρογόνου... όσο για τις άλλες ραγάδες ακόμα προχθές ανακάλυψα ότι έχω 3 μικρούλες στην κοιλιά, περίπου όσο ένα φασόλι το καθένα.. Δεν ξέρω αν θα εμφανιστούν και άλλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 849
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γειααα σας φιλεναδεςςςς εγω ακομα δεν εχω δει ραγαδα...στο γιο δεν ειχα κανει παντως..το μονο που εχω ειναι κανα σπασμενο αγγειο...σε 3 περιοδους τεστ παπ εε??εγω την πρωτη φορα που γεννησα οταν 40σα μου εκανε και τεστ παπ και μετα αντι για 1 χρονο εκανα σε 6 μηνες...οτι να ειναι ο καθε γιατρος...απο πονακια κλασικα εχω για καμια ωρααα περνανε παλι μετα για καμια ωρααα αυτα..την Τεταρτη παω γιατρο και περιμενω να δω μπας και σταματησω το γιουτοπαρ...εε δεν μπορει ποσο ακομα να το πινω εεε??απο ζεστη αλλο τιποτα...αχχχ κουλααα...περιμενω να ερθει το απογευμα να παω θαλασσιτσα γιατι μπορει να ειμαι σημαδουρα αλλα το μανακι ....μανακι...χιχιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι καντε κοριτσάκια μου? Εγω ηρθα στους γονείς μου βόλτα με το μικρό και εοιμαζόμαστε να φυγουμε.

Γιελιζ καλό γιατρο...παιζει να είναι μύκητες?

Χριστινάκι μου υπομονή και θα έρθει ο μκρός σας!

Ευη μου καλά μπανια!

Χρύσα μου περαστικά...

Ελις μου μεγαλώσατε...μας έλειψες!!!

Ραγαδες εκανα κι εγώ λίγες γυρω από τον αφαλο αλλα μολις που φαινονται...

Σας αφηνω προς το παρον...

Πολλα φιλια σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μουυυυυυυυυυυυυυυυυυ

τι κανετε;πως ειστε;

εμεις πολυ καλα.μεγαλωσαμε πολυ πηγαμε 3.700 μεσα σε 25 μερες κ τωρα πλεον φτασαμε να πινουμε 130 γραμμ γαλατακι καθε φορα.ανησυχιες δεν εχουμε παρα μονο οταν πειναμε πολυ κανα 20λεπτο πριν ερθει η κανονικη ωρα του φαγητου.μονο τα......................πριτσακια μας κανουν θορυβο :lol::lol::lol::lol:

εμενα επιτελους μου τελειωσαν σχεδον τα λοχεια.τωρα βγαζω κατι τελειωματα κιτρινο καφε υγρα.αντε να τελειωσουν κ αυτα.η περιοδος ποτε ερχεται;ξερετε;

την αλλη βδομαδα ειναι να παω στο γιατρο να με εξετασει.θα μου κανει κ τεστ παπ;γιατι εγω ξερω οτι σου κανουν αφου σου ρθει η περιοδος2-3 φορες

θελω να παω κ για εναν υπερηχο στηθους,να μαζεψω το μυαλο μου

κατα τα αλλα εχασα ως τωρα 14 κιλα.μου μενουν αλλα 10.να δουμε πως θα χαθουν :? μολις περασουν 4 βδομαδες ακομα θα αρχισω λιγο διαδρομο κ διατροφη.

ραγαδες δεν εκανα ουτε μια,κ η κοιλια μπορω να πω οτι εχει επανελθει κατα πολυ κ χωρις χαλαρωση.μονο τα μπουτακια μου ειναι λιγο πρησμενα ακομα.αλλα με τοσες ενεσεις αντιπηκτικες που εκανα κ τοσες ορμονες δεν εχω παραπονο.

αυτα

φιλια πολλα απο τις πασχαλιτσες μουυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!!!!!! Τί κάνετε???

Εγώ εδώ.... στο θήλαστρο....

Φτου φτου μην το ματιάσω, αλλά μάλλον αθξάνεται η παραγωγή μου σιγά-σιγά!!!! Στο μεταξύ, μόλις αφήσω το θήλαστρο, έχει τάϊσμα μπέμπη!!!

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι!!!! Πόσα γεύματα δίνετε στα νινάκια σας στο 24ωρο??? Εμείς 5 συνήθως..... μήπως είναι λίγα???? Δεν χαλάμε τον ύπνο μας για τίποτε πάντως!!!! Παιδευόμαστε πολύ να φάει.... ειδικά άμα ροχαλίζει!!!!

Το πρωί τον τάιζα με 1 μπιμπεράκι, που μάλλον έχει άλλες τρυπήτσες στη θηλή κι άλλη ροή λογικά & για πόση ώρα δεν τράβαγε καν.... το είχε βρει πιπίλα!!!! Τελικά του έβαλα το γαλάτάκι σε άλλο μπιμπερό που το ξέρει & το λιάνισε!!!!!!

Εχθές καλά ήτανε με τα πεθερικά, η αλήθεια βοηθήσανε πολύ.... μας βάλανε κι Υδρομασάζ στη μπανιέρα.... να ξεκουραζόμαστε.... όποτε προλαβαίνουμε, γιατί ακόμη..... ούτε ντους καλά-καλά.... πρέπει ο 1 από τους 2 να κρατάει το μπέμπη!!!! Μου σιδέρωσε κιόλας η πεθερά... είχανε μαζευτεί.... ουουουουου!!!!!!!!

Τί τρώτε σήμερις??? Εμείς έχουμε γεμιστά της πεθεράς....

ΝΥΣΤΑΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετά τα άρμεγμα & το τάϊσμα του μπέμπη θα ξαπλώσω αν προλάβω έστω για 1/2 ωρίτσα.... κι έχω 2 πλυντήρια να βάλω!!!!!!!! Ουφφφφφφφφφφφφ!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο πιπίτσα μου ο επιμένων νικά.......

Εμείς πήγαμε παιδίατρο χθες πήραμε 1 κιλό 4200 και είμαστε 56 εκ. είναι μια χαρά ο μαγουλάκιας μου.. :D

Οσον αφορά τον βραδυνό ύπνο είναι λίγο ξενύχτης....κ φυσικά δεν θέλει καθόλου κούνια κ κοιμάται κατευθείαν μόλις τον βάλω στο κρεβάτι μας.....να δω πως θα το κόψω αυτο ...όσο κ αν το απολαμβάνω............

κ εγω Αννούλα σταδιακά καθαρίζω...αμάν κ πότε...........

κοριτσαρες μου φιλια στα μωρα σας......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας μανούλες!!!! Τι κάνετε?

Μαράκι δεν είναι μύκητες τελικά.. ερεθισμός λόγω ξηρότητας (έλλειψη οιστρογόνου) είναι, μου έδωσε μία αλοιφούλα να βάζω πρωί βράδυ... έβαλα χθές μία φορά και σήμερα το πρωί δεν έχω καθόλου φαγούρα!!

Άννα μου μια χαρά κιλάκια πήραν τα κοριτσάκια σου και μια χαρά τα έχασες εσύ!! Μπράβο!!! Εμένα στην προηγούμενη καισαρική που δεν θήλαζα μου ήρθε περίοδος στις 42 μέρες. Τέστ ΠΑΠ είχα κάνει μετά απο 3 περιόδους όπως θα κάνω και τώρα όταν μου έρθει περίοδος...

Πιπίτσα μου μπράβο σου που αυξήθηκε το γαλατάκι σου!!! ΤΕΛΕΙΑ!!! Εύχομαι να αυξηθεί και άλλο!!!

Εγώ δεν μετράω γεύματα τώρα, όποτε θελήσει τον βάζω στο βυζί... αλλά όταν ήταν πιο μικρός και παρακολουθούσαμε πόσο τρώει λόγω ικτερου (έβγαζα με θήλαστρο και έδινα με μπιμπερό) έδινα 7-8 γεύματα. Επίσης να σου πώ και κάτι που μας είπε η παιδίατρος μας για το πώς να υπολογίζεις πόσο γάλα πρέπει να πίνει το μωρό την ημέρα. το βάρος του μωρού χ 150 = ποσότητα που πρέπει να τρώει σε ml

αν π.χ το μωρό είναι 3,6 κιλά τότε 3,6 χ 150= 540 ml/ημέρα...μπορείς να το δίνεις σε όσα γεύματα θές!

Νικόλ μου μια χαρα κιλάκια και ύψος πηρατε και εσείς ΜΠΡΑΒΟ!!!! :D:D:D

Εμείς σήμερα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο!! Κλάψαμε λίγο την ώρα που μας το έκανε η γιατρός μας και μετά τίποτα! Μετά πήγαμε για καφέ και επί 2 ώρες δεν γκρίνιαξε καθόλου!!! Κύριος!!! Χάζευε γυρω γυρω... γελούσε... σε κάποια φάση κοιμήθηκε και λίγο...Πολύ το ευχαριστήθηκα!!! Α είμαστε 6 κιλά και 61 εκατοστά!!!

Αυτάααααα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου? Εμείς καλά είμαστε, τρέχω να προλάβω να συγυρίσω στο σπιτι γιατί θα έρθουν κάτι φίλου του άντρα μου το βράδυ και στις 5 εχουμε παιδίατρο. Αν προλάβω θα πάω ν αδω και για ρηλαξ, να το πάρω επιτέλους. Εχω και πολλά ρούχα για σιδερωμα αλλά θα΄κάνω΄μόνο του μωρού τα ρούχα κι αύριο θα αναλαβει η μαμά μου. Εχει πολύ ζεστη!!!

Άννα μου εμένα μου έκανε τεστ ΠΑΠ στις 40 μέρες. Τα λόχεια μου σταμάτησαν στις 20 μέρες και σήμερα είχα λίγες σταγόνες αίμα...λέτε να έιναι περίοδος??Μόνο το πρωί είχα όμως..Ο γιατρος μου είπε ότι είναι αναλόγως τον οργανισμό κι αν θηλαζεις για το πότε θα έρθει η περίοδος.

Για τα κιλά είσαι σούπερ!! Θα δεις ότι σε λιγο καιρό θα τα χάσεις όλα! Τα δυδυμακια δεν θα σε αφησουν σε ησυχία! :D

Πιπίτσα μου εμείς μεσα στο 24ωρο τρώμε 6 γεύματα. Ειδες που τελικά τα πεθερικά σε βοηθησαν? Οταν είναι διακριτικοι οι ανθρωποι και σεβονται τα θελω σου είναι μεγαλη βοηθεια!

Νικόλ μου μεγαλώσατε...Κι εγώ κάποτε τα πρωινά τον βαζω στο κρεβατι αν και ο καλός μου θέλει να τον βαζουμε περισσότερο αλλά οσο και να με πονάει δεν τον βαζω για να μην μαθει.

Γιελιζ μου μεγαλώσατε πολύ εσεις!!! βαλατε και εμβολιο ε??? Μπραβο!!Η ξηροτητα ειναι συνηθισμενη μετα τον τοκετο.Βαλε αλοιφούλα κ θα περασει.

Οι άλλες τι κάνετε? Οι γκαστρούλες μας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι καλό γιατρό απόψε!!

Ρηλάξ θα έπαιρνα και εγώ αλλά σήμερα με πήρε η συνάδελφος απο τη δουλειά για να ρωτήσει αν έχουμε γιατί σκέφτεται να μας πάρει ρηλάξ!!! Σε κανα 2-3 μέρες θα το φέρει!! :D:D:D

Ευτυχώς η αλοιφή έκανε δουλειά αλλιώς δεν παλευόνταν!

Ναι ναι μεγαλώσαμε! Απο 1/8 (σε 22 μέρες) βάλαμε 1050γρ Είμαστε καλά παιδιά και τρώμε όλο μας το φαγάκι! :D:D:D:D:D

Θα περιμένω νεά σας απο το γιατρό να μας πείτε πόσο μεγάλα παιδιά γίνατε και εσείς!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω...τι διαβαζω..θρευταρακια τα καλοκαιρινα μας μωρακια..μπραβο μπραβο!!!

Αννουλα εγω σας τα ελεγα..μην αγχωνεστε για το βαρος..θα το χασετε ολο...

Πιπιτσα μπραβο για τα μλ του γαλακτος..και εις ανωτερα...εγω δεν εχω ιδεα ποσα γευματα κανουμε..οποτε πειναει τον βαζω στο στηθος και τρωει.

Αυριο τελικα το απογευμα θα παω οδοντιατρο- επιτελους- τετοια χαρα ουτε στον εχθρο μου..θα παω να κανει απονευρωση γιατι εμεινε εκτεθημενο το νευρο και δεν την παλευω παιδια...

Δοκιμασα να αντλησω γαλα να αφισω σπιτι αλλα αφενος εβγαλα μονο 30 γραμμαρια τη μια φορα και 50 την αλλη και αφετερου ο μικρος τζιφος το μπιμπερο..ουτε να το φτυσει...οποτε με κοβω να τον παιρνω μαζι μου και να τον θηλαζω πανω στην καρεκλα του μαρτηριου.

Απο λοχεια εγω εχω ακομα σταγονιτσες,,καθε μερα και λιγοτερες αλλα εχω....επισης και ο δικος μου γιατρος μου ειχε πει σαν της Γιελιζ...να παω για τεστ παπα οταν θα μου ερθει 3 φορες περιοδος..να αυτες τις επισκεψεις δεν τις χωνευω...στον γυναικολογο για τεστ ΠΑΠ και στον δοντιατρο...παντως αυριο θα του πω τι καταλαβε που δε μου εκανε περισυ απονευρωση...ενα χρονο μετα παλη στη μαπα θα με φαει...ειναι και φιλος του αντρα μου τρομαρα του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia!!!!!!apo oti diavazw ola ta mwrakia mas einai teleiaaaaaaaaaaaa megalwnete e????????

emeis akoma sthn koilitsa ths mama eimaste.......shmera eixa thn pht vash periodou alla akoma den leei na vgei o mikros mou!!!!!!!!

telika apofasisame na kanoume dwrea ta vlastokytara sthn dhmosia trapeza...http://hcbb.bioacademy.gr/ se athn edw kai tha pame ayrio to prwi gia enherwsh kai gia na paroume to kit!!!!!!!ante na doue mhpws o mpempis perimenei na paroume to kit giayto den vgainei giati to eixame amelisei ligo....xixiixixixi

eseis ti kanate me ta vlastokytara ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα να μαι και εγω αχ τη ζεστη ειναι αυτη και με το θηλασμο δραμα ακομα πιο πολυ ζεστενομαι..

τι να σχολιασω?

καταρχην πιπιτσα μπραβο που το παλευεις καλα κανεις κατα δευτερον και εγω που τα εχω μετρησει τον πρωτο μηνα μου εβγαιναν βαρια 6 γευματα την ημερα 5 στανταρ και ανησυχουσα αλλα 1300γρ εβαλε οποτε ελεγα οκ και οι πανες ολες ασηκωτες...οποτε και εσυ θα κοταζεις υις πανες του μωρου...

επισης ειχα αναφερει για τον θηλασμο εχω το μεντελα το ηλεκτρονικο και μεχρι πριν μερες δεν μπορουσα να βγαλω πανω απο 50 γρ μεσα σε 20 λεπτα δραμα αλλα παντα το εβαζα αφου ετρωγε η μικρη σημερα το πρωι εφαγε λιγο μονο μιση ωρα και ειπα δεν βαζω να βγαλω μιας και με ψιλοπονουσε και προς μεγαλης μου εκπληξης εβγαλα 100γρ μονο σε 10 λεπτα απο το ενα στηθος αμα εκανα κανα μεσαωρο θα γεμιζα ενα μπουκαλι για τον μεγαλο μου που τρωει 250..οποτε οσο παιρναει ο καιρος η παραγωγη αυξανεται υπομονη....

αννα εγω ειχα βαλει γυρω στα 13 κιλα βαρια 14 και εχω χασει μεχρι στιγμης τα 10 αλλα 3-4 κιλα αλλα η μεση θελει για να επανελθει ακομα στα τζιν μου δεν μπαινω...

τωρα για την περιοδο αναλογα στη γυναικα εμενα εκανε να ερθει η περιοδος μου μετα απο 6 μηνες που γεννησα και παπ εκανα στο χρονο περιπου που γεννησα αληθεια τοσο συντομα γιατι κανουν παπ?

αφου πριν γεννησεις σου παιρνουν δειγμα για μικροβιολογικη..

σες μου εμενα παλι ειναι τα αγαπημενα μου γυναικολογος οδοντιατρος και κομμωτηριο τα θεωρω σαν τα αλεφτα στο πορτοφολι απαραιτητα καθε 9 μηνες καθαρισμο αν οχι 2 φορες 1 οπωσδηποτε επισκεψη στο γιατρο μου και το κομμωτηριο μου που το απολαμβανω οταν παω στη καστορια βεβαια σκαω τα μαλλιοκεφαλα μου βαλε και τα 3 απο 100=300 ετσι για πλακα(δυστυχως)τωρα που θα φυγω καστορια αυτα θα κανω πρωτα πρωτα,εγκυος και για καθαρισμο πηγαινα να καταλαβεις...

τιτινα στο πρωτο μου παιδακι τα εδωσα σε ιδιωτικη και στο δευτερο σε δημοσια στη θεσ/νικη..

τωρα τα νεα μου εχει 3 μερες η μπεμπα μου φτου φτου να μην την ματιασω κοιμαται απο τις 12 εως τις 7 το πρωι μια χαρα κοιμαμαι και εγω τουλαχιστον και 2 μερες που ξυπναει ο μεγαλος μου 8 το πρωι ,2 μηνες μας ταραξε 6 και 6,30.απλα η μικρη μας ζοριζει λιγο στον μεσημεριανο υπνο δεν κοιμαται πολυ και απο τις 9 μεχρι τις 12 μας παει παλι ετσι λαγοκοιμαται αλλα οπως ειπα το βραδυ ετσι και ξυπναει 7 τρωει παλι και μετα γυρω στις 11 παλι

χθες πχ ημουνα ολη μερα μονη ο αντρας μου υπηρεσια και ημουνα στο τρεξιμο το βραδυ ειδικα εςπειδη δεν κοιμηθηκε σχεδονκαθολου απο τις 2 εως τις 7 και μετα κοιμηθηκε μονο μια ωρα ειχα ψιλογκρινια ολο το βραδυ μεχρι τις 11 αλλα 10 βαζω τον μεγαλο για υπνο ξερετε τι εκανα εδινα στο μεγαλο μου γαλα και με το ποδι κουνουσα τη μικρη στο ριλαξ μπας και ηρεμησει...μπανιο εκανα τον μεγαλο σχεδν και οι 2 μαζι και για να βαλω για υπνο τον μεγαλο μου παω και ξαπλωνω αγκαλιτσα για 5-10 λεπτα και φευγω να εχω απο τη μια στο χερι τη πιπια της μικρης μης της φυγει και απο την αλλη να αγκαλιαζω τον μεγαλο μου αχ...την εβγαλα ομως τη μερα αυριο παλι μονη θα ειμαι ομως...

τωρα εχω ενα θεματακι με τη μικρη αν και η παιδιατρος μου ειπε δεν πειραζει και απο τον μεγαλο μου εχω εμεπειρια γιατι εκεινος ειχε θεμα για κανα 3μηνο σιγουρα.η μικρη μου δεν κανει καθε μερα κακα μου κανει καθε 3 μερες ως συνηθως βεβαια μαλακα και νερουλα αλλα αυτη τη φορα δεν μου εκανε 4 μερες και ογιος μου εκανε τοσες μερες να κανει μου ειπε ηπαιδιατρος ειναι λιγο τεμπελικο το εντερο και δεντην κοβει ακομα τοσο να ζοριστει την ειπα να τρωω εγω κατι μηπως μιας και δεν πινουμε ξενο για να οφειλεται εκει αλλα μου ειπε δεν θα βοηθησει κατι αν αλλξω κατι στη διατροφη μου αλλα οταν μου κανει μου χεζει για ολες τις ημερες που δεν εκανε...τι ναπω δεν ξερω...απλα οταν δεν κανει μετα ειναι ανησυχο το πουλακι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχχχχ ποτε θα λεμε και εμεις για τα μωρακιαααα....αυριο παω γιατρο...ασχετη εγω μιας και ακομα δεν εχουμε θηλασμους και ετσι...σας αφηνω γιατι σημερα εχω μεγαλη κουραση..διαβασα τα νεακια σας και ειδα τι θρεφταρακια εχετε κανει...φιλακια πολλαααα..ελπιζω αυριο να ειμαι ξεκουραστη...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου...Τι κάνετε? Πήγαμε γιατρο και γίναμε 4900γρ και 53,5 εκ!!!! Μεγαλώσαμε!!!!! :D:D

Για τη δυσκιλιοτητα μας είπε ότι αναλογως καλά είναι ομικρός, απλά ζορίζεται λίγο. Αλλά πρέπει να μάθει να κάνει κακά μόνος του. Σε 2 βδομάδες θα αρχίσουμε και τα εμβόλια!

Με πήρε και ο γιατρος μου κι όλα καλά με το τεστ ΠΑΠ μου!

Γιελιζ μου το ρηλαξ θα μας το παρει ο αδερφος μου. Μας εδωσε λεφτα και θα το διαλέξω εγώ. Βρήκα και στο αμαζον ενα που το έχω πάρει και στη βαφτισιμιά μου και το έχει στη μισή τιμή.Ισως το παραγγείλω από εκεί...

Χριστινάκι μου βολεύτηκε ο μπεμπης σου!!! :D

Εύη μου καλό γιατρο αύριο, περιμένουμε νέα σας!

Ιφιγένεια μου κάνεις διπλοβάρδιες με τα 2 μωρά ε???Υπομονή!!!

Χρύσα μου οδοντιάτρο???Το χειρότερό μου!!! Αντε να κάνεις την απονεύρωση να ηρεμήσεις!

Φιλάκια σε όλες!!! Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααααααα....κ αλλη μια μερα εδωωωωωωω!!!αυτη η εβδομαδα δεν περναει με τιποτα...φανταζομαι εσεις με τα μωρακια σας ο χρονος φευγει σαν νερο...υπομονη λοιπον!!!!

χριστινα αυτο που ρωτησες για τα βλαστοκυτταρα...εμενα μου εδωσε την τσαντα μια φιλη που γεννησε πριν 40 μερες κ επειδη ο αντρας της ξεχασε να δωσει την τσαντα στις μαιες,της εμεινε κ μου την εδωσε.αυτη την πηρε απο την ακαδημια αθηνων(αυτη που λες κ εσυ)...εγω επερνα τηλ στο παπανικολαου (νομιζοντας οτι συνεργαζονται)για να μου πουν το τροπο αποστολης κ για τις παγοκυστες κ εκει δινουν τελικα ενα φελιζολ κουτι κ εκει μεσα μπαινουν ολα.μου ειπαν να επικοινωνησω με αθηνα εφοσον εχω παρει απο εκει την τσαντα.φυσικα χθες ολη μερα γραμμη δεν μπορω να βγαλω,οποτε κ εγω εστειλα κουριερ σημερα να μου το φερουν απο θεσσαλονικη που εχω ηδη δωσει κ τα στοιχεια μου.λογικα αυριο θα το εχω.

την πεμπτη εχουμε κ παλι γιατρο...για να δουμε τι θα δουμε!!!

καλη υπομονη στις μανουλες που θηλαζουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!!!!!!

Τι κάνετε???

Εμείς καλά είμαστε, Δόξα Τω Θεώ......

Μόλις φάγαμε γάλα μανούλας (πρωί-πρωί έβγαλα με το θήλαστρο 80μλ.!!!!) και τώρα.... είμαστε στο κουνάκι μας αραχτοί..... το αν θα κοιμηθούμε ή όχι..... δεν το ξέρουμε!!!!!

Εγώ εδώ.... ήρθα να ξαναζουπηχτώ.... λογικά θα βγάλω μπόλικο πράγμα πάλι.....

Εχθές τα κατάφερα να είναι το ξένο γάλα συμπλήρωμα.... πραγματικά.... αφού στην πλειοψηφία ο μπεμπούκος ήπιε δικό μου γαλατάκι!!!!! Για το στήθος.... ακόμη πιπίλα το βλέπουμε αλλά εγώ επιμένω & τον βάζω συνέχεια.... πού θα πάει.... κάποια στιγμή θα πιει.... δε μπορεί....

Τώρα έχω στο ψυγείο 50μλ. κι αυτά που θα βγάλω τώρα.... λογικά μας συμληρώνουν 1 80άρι.... 90άρι για το επόμενο γευματάκι του.... από χθες τον ξυπνάω να φάει.... εάν τον αφήσω μπορεί να κοιμάται όλη μέρα αλλά χάνει γεύματα έτσι.... κι όταν κοιμάται... για την ακρίβεια... όταν ροχαλίζει... μου βγαίνει το λάδι να πιει το γαλατάκι του αλλά εγώ εκεί.... τον γαργαλάω.... του μιλάω να ξυπνήσει (μπαααααα) κι εννοείται το πίνει αλλά σε πολύ ώρα & με πολύ κόπο!!!!

Εχθές είχαμε πάλι παρεούλα το απόγευμα, 1 πολύ αγαπημένο μας φιλικό ζευγάρι, κι η φίλη μας έπαθε πλάκα με τον μπέμπη, πόσο ήσυχος είναι το μανάρι μου!!!!

Αυτά τσούπρες!!!!!!!

Μόλις τελέψω το άρμεγμα θα την ξαναπέσω, όπως είχα κάνει και πριν, γιατί αλλιώς δεν την βγάζω.... τώρα είναι να φάει κατά τις 12-12.30 το πολύ, οπότε προφταίνω να ξεκουραστώ λιγάκι....

Σας φιλώ όλες!!!!!

Καλή υπομονή στις θηλάζουσες μανούλες και με το καλό στις (για λίγο ακόμη!!!) φουσκούλες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα πιπιτσα....ειδες τελικα...οπως ελεγαν κ τα αλλα κοριτσια θελει υπομονη κ επιμονη γιατι το γαλα συνηθως μετα τις 10 μερες αποκταει πια ροη κ ποσοτητα...μπραβο σας ετσι να συνεχισετε...υπνο κ μαμ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια.Τι κανετε;Ελπιζω να ειστε ολες καλα γιατι δεν εχω χρονο να σας διαβασω.Ειχαμε καμια γεννα;

Εμεις ειμαστε καλα,εξακολουθουμε να θηλαζουμε αποκλειστικα.Φυσικα πεφτει πολυ ξενυχτι.Οχι γιατι η μπεμπα δεν κοιμαται,ισα ισα που ειναι ησυχη και ξυπναει καθε 3 ωρες για μαμ,αλλα γιατι εγω την εχω το νου μου,εχω πολυ αγχος μην παθει τιποτα.Και ετσι ξαγρυπναω...Ευτυχως στην διαρκεια της μερας την κραταει ο αντρας μου μεχρι να ξαναπεινασει και κοιμαμαι κανενα 2ωρο.Και ξανα παλι τρωμε και ξανακοιμαμαι.Αν δεν ειχα και τον αντρα μου δεν ξερω τι θα εκανα,πραγματικα.Με βοηθαει παρα πολυ!Μεγαλο ζορι ο αποκλειστικος θηλασμος κοριτσια...Εχει και λιγο ικτερο και μου ειπε ο γιατρος να της δινω λιγο χαμομηλι αλλα δεν πιανει με τιποτα το μπουκαλι,πνιγεται.Δεν το θελει καθολου και ετσι δεν της το δινω.Την Παρασκευη που θα ερθει να με ζυγισει θα του το πω.Εχω απελπιστει,δεν το πιανει και μου πνιγεται ασχημα και φοβαμαι να της το δωσω...

Μηπως ξερετε καμια μαρκα μπιμπερο χωρις ροη;Να πρεπει να ρουφηξει μονη της;Μπας και τα καταφερουμε...

Επισης,ξερετε ποσο μπορω να αφησω στο ψυγειο τα αποστειρωμενα μπουκαλια;Ποσο κραταει η αποσστειρωση;

Εγω δεν ημουν και πολυ καλα αυτες τις μερες.Ενοιωθα κουραση σωματικη και ψυχολογικη,σαν να με επιασε επιλοχεια καταθλιψη.Και εκλαιγα καθε μερα.Σκεφτομουν πως δεν τα καταφερνω με το μωρο και καποιες στιγμες εχανα την υπομονη μου.Παρολο που το κοριτσακι μου ειναι πολυ καλο.Μονο τρωει και κοιμαται,δεν κλαιει καθολου παρα μονο οταν πειναει.Τωρα σαν να ειμαι καπως καλυτερα.Απλα αγχωνομαι που δεν πιανει καθολου το μπιμπερο.Να ειχα και εγω μια εναλλακτικη.Νοιωθω πολυ μεγαλη δεσμευση που μονο εγω μπορω να την ταισω,απο το στηθος και που δεν μπορω να της δωσω χαμομηλακι.Ξερω πως το καλυτερο πραγμα ειναι ο αποκλειστικος θηλασμος αλλα προς το παρον μου φαινεται πολυ δυσκολος,ηθελα να μπορω να της δινω καποια γευματα με το μπουκαλι,δικο μου γαλα φυσικα.Θα με εκανε να νοιωσω καλυτερα,δεν ξερω αν με καταλαβαινετε...Χθες πηγα να βγαλω τα ραμματα και ειχα το αγχος μηπως ξυπνησει και κλαιει και κανεις δεν θα μπορουσε να την ταισει... :(

Το νοιωθετε και αλλες μανουλες που θηλαζετε αποκλειστικα αυτο το συναισθημα,ή μονο εγω ειμαι ετσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα ο μπεμπάκος μου θέλει όόόόόόλη την ώρα να τρώει!!!!!!!!!!!

Από την παραγωγή στην κατανάλωση!!!!!!!!!!

Δεν προφταίνω να το βάλω στο ψυγείο...... σα να ξέρει πότε βγάζω γάλα & νιαουρίζει!!!!!!!!!

Από τις 9.30΄ το πρωϊ (ως τώρα που κοντεύει 4) έχει φάει τουλάχιστον 4 φορές!!!! Δε μιλάμε πάντα για ποσότητα.... μπορεί να είναι από 20-50μλ. αλλά πάντα το λιανίζει!!!! Κι είναι ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!!! Δεν έχουμε φάει ξένο ακόμη σήμερα!!!!!!! Είμαι τόσο πολύ χαρούμενη!!!!!! Πάντα τον βάζω στο μεμέ..... αλλά ποτέ δεν τρώει!!!!!! Μόνο πιπίλα!!!! Έστω κι έτσι ας το μαθαίνει σιγά-σιγά!!!!!

Την ερχόμενη εβδομάδα, που ο καλός μου έχει πάλι αδειούλα, θα το παλέψουμε & θα επιμείνουμε όσο γίνεται περισσότερο για το στήθος απευθείας!!!!! Σίγουρα χρειάζεται κάποια βοήθεια.... να είναι εκεί να μας ζεστάνει το γάλα.... να τον χαϊδεύει & να ηρεμεί..... να είναι και για μένα (λάθος.... να εξακολουθεί να είναι!!!!!) το στήριγμά μου!!!!! Πιστεύω θα τα καταφέρουμε!!!!!! Έχει αρχίσει πάντως να ψαχουλεύει για στήθος!!!!!!

Αυτάάάά!!!!!!!

Σας αφήνω!!!!! Νιαουρίζει!!!!! Τώρα δεν έχω έτοιμο δικό μου γάλα..... τώρα βγάζω.... ζήτημα αυτό που έχω να είναι 15μλ.!!!!!! Τώρα θα του ετοιμάσω ξένο.... για να χορτάσει για τα καλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και από μένα.

Διάβασα τα νέα σας, δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες...είναι πάρα πολλές.

Πεπουλίνο μου και εγώ έτσι ένιωθα τις πρώτες μέρες, έκλαιγα κάθε μέρα για καμιά εβδομάδα, ένιωθα τόσο πολύ εξαντλημένη. Θα περάσει. Η κούραση θα ναι λιγότερη, το κανα και εγώ αυτό να πηγαίνω πάνω απ το μωρό, χωρίς λόγο, να ελεγχω το σφυγμό του :D:D ώρες ώρες όταν κοιμάται ήσυχα το κάνω ακόμα.

Κάναμε τα πρώτα εμβόλια μας. Μια χαρά ήταν ο μικρός, έκλαψε λίγο αλλά ως εκεί, ούτε πυρετό ούτε τίποτα. Είμαστε σχεδόν 6 κιλά και 62 cm. Είμαστε ψηλό μωράκι. Έτσι νομίζω δηλαδή.

Οσο αφορά το θηλασμό και εμείς αποκλειστικά θηλάζουμε αν και όπως έλεγα και στο Μαράκι η παιδίατρος μου πε να του δίνω και λίγο ξένο. Όχι πως μου έλειψε το γάλα, απλά τρώμε 180ml τώρα και ο μικρός δυσανασχετεί στο στήθος και σχεδόν πάντα το βγάζω και είναι πολύ κουραστικό. άσε που πίεσε πίεσε το στήθος να αδειασει το χω μωλωπιάσει. Απλά επειδή πριν κανένα μήνα που του δώσαμε ξένο γάλα και το κανε εμετό τώρα φοβάμαι αν και θα δοκιμάζω άλλο γάλα. Θα δούμε. Εμείς στις αρχές τρώγαμε 8 γεύματα την ημέρα τώρα είμαστε στα 5-6. Κάθε δύο ώρες ξυπνάει του παίζω και κανένα μισάωρο για να τον ταίζω στις 3 ώρες. όταν όμως κάνει το μπάνιο του και φάει μπορεί να παέι και 6-7 ώρες ύπνο!!! Εσείς που δίνετε και ξένο και θηλασμό δίνετε εναλλάξ γεύματα ή θηλάζετε και δίνετε συμπλήρωμα την ίδια ώρα;;;;;

χχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνουν τα κοριτσια μου??? Εμεις κάναμε βολτιτσες το πρωί, πήγαμε τζαμπο με το σλιγκ :D και μετά στο εμπορικό..με τη μαμά μου συντροφιά! Γυρισαμε, καναμε γενική και τώρα περιμένω κόσμο. Θα έρθουν οι νονοι του αντρα μου και μια φιλη. Αύριο θα έχω τις κουνιαδες μου... :roll:

Πιπίτσα μου μπραβο που τα καταφέρνετε!!! Ο επιμένων νικά!!

Νικη μου ρίξε ένα χαμόγελο!!!Μην αφήσεις να σε πάρει από κάτω. Είναι η κούραση και το άγχος αλλά θα δεις ότι με τον καιρό θα συνηθήσεις. Κι εγώ τον έχω στο μυαλό μου και ελέγχω πολλές φορές την αναπνοή του. Και το βραδυ αν δεν σιγουρευτω ότι κοιμάται δεν με παίρνει ο ύπνος...τώρα όμως άρχισαν να συνηθίζω την κατάσταση...Για ότι θές εδώ είμαστε!

Χρυσταλλένη μου πώς τα πας με το ξένο γάλα??? Ο Αντρεας μας μεγαλώνει???

Μιχαέλλα μου υπομονή ακόμα λίγο!!

Εύχομαι να είστε όλες καλά...Σας αφήνω γιατί έρχονται οι επισκέψεις μου και το βράδυ θα πάμε στο νονο του Στεφανάκου μου!! Σας φιλώ όλες!!!!

ΑΑΑΑ ξέχασα να σας πω ότι χθες ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικά τα πράσινα κακάκια! Μόνο αν είναι κοκκινωπά να ανησυχησω!!!Γι"αυτο ας χαλαρώσουμε όλες!!! :D

Φιλάκια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Μαράκι μου ανυπομονώ κ εγω να τον βολτάρω.....1 φορά μόνο έχουμε παει βόλτα κ δεν ήταν ότι καλύτερο γιατί μου εκλαιγε για γάλα ενω ήδη τον είχα ταισει...ενω τώρα κοιμαται 7 ώρες κ δεν ξυπνά με τίποτα...............θα το φάω................ :D

Χρυσα μου εγω τον θηλάζω ή του δίνω απο το θήλαστρο και κατευθείαν συμπλήρωμα για να χορτάσει ....σε όλα μέσα είναι ο μικρός...το μεγαλύτερο πρόβλημά μου στο θηλασμό είναι ότι μου καιμάται κ δεν ξυπνά με τίποτα μέσα σε λίγα λεπτά...........κ αν δεν μου κάνει καλο θηλασμό φοβάμαι θα μου μειωθει και άλλο.

beboulino μου να χαίρεσαι που θηλάζεις .......το μπουκάλι θα το μάθει θα δεις....έχεις καταφέρει το δύσκολο κομμάτι .......ρώτα κ εμένα πόσο ανεπαρκής νοιώθω που δεν έχω γάλα να του δώσω περισσότερο.............είναι θέμα χρόνου να εξοικοιωθεί κ με το μπουκάλι.....απο μπουκάλια έχω κ NUK k Chicco και είναι μια χαρα....μάλλον η θηλή παίζει ρόλο να μην έχει μεγάλη τρύπα κ μεγαλη ροή το γάλα....υπομονή θα τα καταφερεις κ σε αυτο....... ;)

πιπίτσα φιλια στο μωράκι σου..........καλή συνέχεια...

Πάω να τον ξυπνήσω γιατι ανησυχώ τόσες ώρες που καιμάται........7 ώρες....... :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geiaaa sask apo mena!!!!

kale pou na mazeutoume se allo thema na ta leme pali oles mazi??????

emeis eimaste kala..koimhthikame prin ligo k meta exei mpanaki h upothesh gia na xalarwsei

tonia mou upomonh sunhthws ta mwrakia den katalabainoun sthn arxh apo mera k nuxta k einai zori alla tha perasei

pipitsa mou mprabo o epimenwn nika eides?????

maraki mou o mpempoulhs sou einai polu upnaras..ftou na mhn sas matiasw

nikh mou k egw thn prwth eudomada hmoun se uperentash k den koimomoun ....xalarwse k koimhsou na ksekourasteis

re koritsia twra na pw k kati allo lete oti trwte galataki ..pipitsa esu les oti trwte 90..k emeis mexri proxtes trwgame tosa alla meta emeine ksupnios den koimotan fainotan na exei anushxia k etsi apofasisa na aukshsw to gala pou tou dinw..emeis trwme mono kseno..twra tou kanw 120ml k ta pinei ola..alles 100 alles 120 pantws ta pinei...mhpws einai polla????alla afou ta zhtaei...twra koimatai k shkwnete ana triwro hremhse mhn ton matiasw..oxi oti eixe gkrinia alla hremhse..thn paraskeuh exoume k giatro tha thn rwthsw na mou pei alla peite mou k eseis gia ta dika sas mwrakia k thn gnwmh sas pou trwme tooooosooo

sas filw oles

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειαα μπηκα μια στα γρηγορα και παω για μπανιο γιατι ζεσταινομαι...Νικη μου εχω δει νομιζω στο Μαρια Εβιτα ενα μπιμπερο που εχει θηλη η οποια ειναι λεει σαν το στιθος και δεν τρεχει πρεπει το μωρο να ρουφιξει για να βγαλει καπως ετσι...παω να τσεκαρω και αν ειναι να σου βαλω το λινκ...

http://mariaevita.gr/index.php?dispatch ... t_id=30492

αυτο ειναι απο τη μεντελα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...