Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο15!Αυγουστιάτικοι θυσαυροί


Recommended Posts

Κοριτσακια μου ηρθα!Σας ευχαριστω παρα πολυ ολες για τις ευχες!

Εμεις γυρισαμε σπιτι μας χθες.Δεν εχω κοιμηθει καθολου,αλλα η ευτυχια μου ειναι τοσο μεγαλη που δεν με νοιαζει καθολου!Η μπεμπουλα μου θηλαζει αποκλειστικα.Δεν θελει καθολου το μπιμπερο!Ευτυχως εχω αρκετο γαλα και της δινω.Αγχωνομαι λιγο μηπως δεν τρωει αρκετα γιατι ειναι και λιγο τεμπελα και δεν ξυπναει αλλα ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω.Και να την ξυπναω μονο αν περασουν 4 ωρες και δεν εχει φαει.

Στην κλινικη με εκαναν να κλαιω,λεγοντας μου οτι δεν της φτανει το γαλα μου και ταιζοντας την με το ζορι με το μπιμπερο!Η ζωουλα μου,δεν το θελει,το αηδιαζει!Ευτυχως ο παιδιατρος που εφερα σπιτι ειναι πολυ υποστηρηκτικος με τον θηλασμο γιατι ο αλλος ο βλακας μου εδινε ξενα γαλατα!

Θα σας γραψω αναλυτικα την εμπειρια μου καποια αλλη μερα.Που θα εχω κοιμηθει λιγακι...Τωρα περιμενω να περασει λιγο η ωρα,να την αλλαξω και να ξυπνησει για να την ξαναβαλω στο στηθος.Προσπαθω να την βαζω οσο πιο συχνα μπορω,μηπως και δεν μου χορταινει...Ελπιζω να βρουμε τους ρυθμους μας σιγα σιγα...

ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!ΓΕΜΙΣΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 849
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Νίκη μου καλώς μας ξαναήρθες!! Να σας ζήσει και πάλι η μπέμπα!!! Καλή προσαρμογή, καλή ανάρρωση και καλή λοχεία σου εύχομαι!!! Α και καλούς θηλασμούς!!! :D:D:D

Πόσο δίκιο έχεις που λές ότι γέμισε το σπίτι σας ευτυχία!!! Εγώ νομίζω ότι απόταν ήρθε ο μικρός στο σπίτι χαμογελάνε ακόμα και οι τοίχοι!! :D:D:D:D:D

Οι υπόλοιπες που είστε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημερααααααααααααααα

νικη καλως ηρθες παλι.μην αγχωνεσαι.το μωρακι σου κ απο το δικο σου θα πιει κ αν χρειαστει παραπανω θα του δωσεις κ ενα συμπληρωμα.ο γιατρος σου ξερει καλυτερα.οι νοσοκομες εγω απο οτι καταλαβα ειναι οτι να ναι.η μια μου λεγε οτι εχω γαλα η αλλη οτι δεν εχω.η μια μου λεγε φασκιωσε τα μωρα η αλλη οχι.ευτυχως βρηκα ενα πολυ καλο παιδιατρο κ με ξεσκοτισε λιγο.

παρεπιπτοντως ηρθε ψ=χτες κ μας ειδε.πηραμε 850 γραμμ η μια κ 870 η αλλη.κ ψηλωσαμε

γιελιζ μου εχεις δικιο.γεμισε το σπιτι.ριχνω πολυ ξενυχτι αλλα δε με νοιαζει καθολου.βεβαια με βοηθα πολυ κ η μαμα κ ο αντρας μου,ακομα κ ο πατερας μου.αλλα κ ετσι να μην ηταν βλεπω γατσουλες,μαγουληθρες,πωπουδακια κ μπουτακια κ μου περνανε ολα

οσο για τα αποστειρωμενα μπουκαλια εμενα μου πε ο γιατρος να τα αποστειρωσω κ να τα βαλω σ ενα ταπερ.ετσι κ εκανα.δε τηρω αυστηρα το 24ωρο που λετε.ας αποκτησουν κ λιγα αντισωματα τα μωρα μας.ο γιατρος ηταν ξεκαθαρος(αν κ πολυ σχολαστικος)καθαριοτητα αλλα οχι υστερια.εμενα εχουν αρχισει να μασανε τα γαντακια τους,τα μανικακια τους.οση αποστειρωση κ να κανεις ολο κ κατι θα κανουν.

χρυσα χρονια πολλοα

αντε κοντευετε κ οι υπολοιπες

φιλακια πολλαααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Νικη μου,ετσι ειναι και το δικο μου νινι.τρωει μονο απο το ενα στηθος 8-10 λεπτα και μετα κοιμαται.τρωμε καθε 2 ωρες περιπου.στην αρχη κοιμοταν παραπανω και τον ξυπνουσα στο 3ωρο μετα απο προτροπη της παιδιατρου,γιατι ημασταν κατω απο 3 κιλα.τωρα σπανια να κρατησει 3ωρο.μονο μετα απο πονακια κι αυτο γιατι ειναι εξαντλημενο πια.Εχθες το βραδυ μονο εφαγε κι απο τους 2 μαστους και μαλλον του επεσε βαρυ και εκανε να κοιμηθει 5 ωρες.τωρα φαγαμε στις 2 και οπου να'ναι θα ξυπνησει.κουραγιο κοριτσακι!καλα θρεμματα να εχεις και καλη λοχεια!

ΧΡΥΣΑ χρονια σου πολλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλες κ γκαστουλες!!!!

Τι κανετε?Εμεις καλα ειμαστε..ηρθε κ η παιδιατρος κ ολα μια χαρα..ο μικρουλης μας ειναι 4290 53,5εκ..ζωηρουλης αλλα κ λιγο γκρινιαρουλης κ μενει να ανακαλυψουμε τι του φταιει...ισως να ποναει το πουλακι του μας ειπε την ωρα που κατουραει κ τρωει συγχρονως..θα το ψαξουμε λιγο..

Κ μου ελυσε κ μερικες αποριες..

Ριλαξ..το αφηνουμε οσο θελει το μωρο αν παραπονεθει το βγαζουμε..

Αποστειρωση..μεχρι 6 ωρες μπορουμε να εχουμε τα μπουκαλια εκτος αποστειρωτη..μονο αν ειναι να βγουμε εξω να χουμε ενα ισοθερμικο κ να τα χουμε μεσα..

πιπιλα αν του πεσει κατω την αποστειρωνουμε ξανα..αν πεσει στο κρεββτακι του,ριλαξ του οχι

Επισης μας ειπε πως μπορουμε να βρασουμε νερο να το αφησουμε να χλιαρινει να του κανουμε το γαλα κανονικα κ να το βαλουμε ψυγειο..κ οταν ειναι η ωρα να φαει απλα το ζεσταινουμε..μοναχα ομως αυτη τη φορα οχι αλλη..

Κατα τ αλλα μας βρηκε πολυ καλο,στρουμπουλο και ομορφουλη!!!!!!

Τον επομεο μηνα θα κανουμετο 1ο μας εμβολιο..και πλεον μπορουμε να βγουμε κ εξω..εμεις βεβαια θα περιμενουμε να παρουμε την ευχη κ μετα θα βγουμε...

Αυτα τα νεακια μας...

Παω να αρχισω την προετοιμασια του γαλα να τον προλαβω ..σε λιγο θα νιαουρισει..

Χρυσα Χρονια σου Πολλα!!!!!!!!!!!!

Φιλακιαααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας φιλεναδες...οι περισσοτερες με μωρακια πια...σημερ ειχα ψιλοπονακια...κανα 2 μερες εχω πετρωματα..νομιζω προετοιμαζεται ο οργανισμος μου...Νικη μου στο νοσοκομειο θελουν να δινουν ξενο γιατι συνεργαζονται με εταιρειες...πως θα πουλησουν αμα δεν μαθει το μωρο...τι να πεις...κατα αλλα ζεστηηηη....σημερα ηρθαν κατι πραγματακια που περιμενα απο το Λητω...αυριο περιμενω κατι τελευταια και μενει το sling το οποιο θελει καμια βδομαδα μεχρι να ετοιμαστει...και φυσικα αναμενω και εγω καθε μερα να δω τι θα γινει..την αλλη τεταρτη εχω γιατρο...και πιστευω να εχει φτασει καπου τα 2.5κιλα...για να δουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου???

Εμείς καλά είμαστε.... μεγαλώνουμε & τρελαίνουμε τους γονείς μας.....

Περιττό να σας πω.... ο αντρούλης μου, τώρα που έχει την άδεια του.... παιδιά με βοηθάει ΠΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥΥ...... μόνο που δε θηλάζει!!!!!!

Κοντεύουμε να τσακωθούμε κάθε φορά (που λέει ο λόγος!!!!) για τον ποιός θα τον ταϊσει ή ποιός θα τον κοιμίσει!!!!!!

Με τον θηλασμό ακόμη το παλεύουμε......

Η Παιδίατρος μας είπε χθες να του δίνουμε ξένο γάλα το βράδυ αργά, να τον κρατάει χορτάτο για 5-6 ώρες, να κοιμόμαστε όλοι καλά.... αλλά εντός της ημέρας κατά προτεραιότητα στήθος ή θήλαστρο....

Ενοικιάσαμε το Νοσοκομειακό της Medela, αλλά πονάω πάρα πολύ.... βγάζω κάθε φορά βέβαια γάλα, αλλά τρελαίνομαι στους πόνους.... ξεκίνησα κι αλοιφή για το στήθος αφού το σπουργιτάκι μου με έχει γεμίσει δαγκωνιές!!!!

Σε λιγάκι πρέπει να ξαναρμεχτώ..... και πονάω.... αλλά μπροστά στο καλύτερο γευματάκι του μικρούλη μου..... ας πονέσω και λιγάκι..... αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω!!!!!

Εχθές ήρθανε οι νονές μας..... είναι οι αγαπημένες μας ξαδελφούλες.... έτσι να γνωρίζονται σιγά-σιγά.... και σήμερα περιμένουμε 1 πολύ αγαπημένο μας φιλικό ζευγάρι.... γενικά η Παιδίατρος μας είπε μπορούμε να δεχόμαστε κόσμο κατά βούλησιν (κι εννοείται άτομα που θέλουμε πάρα πολύ να δούμε ή που δε μπορέσανε να έρθουνε στο Μαιευτήριο) μας σύστησε βέβαια να φωνάξουμε και τις μαμάδες για βοήθεια αλλά δεν.... τουλάχιστον η δική μου θ΄αργήσει πολύ να δει τον μπέμπη.... τί να της κάνω... τα πεθερικά βοηθήσανε πολύ τις προάλλες που ήρθανε!!!!!!!

Αυτάάάά...........

Να σας ζήσουνε μωρομανουλίτσες τα νινάκια σας και καλή λοχεία!!!!!!!!

Ποιές έχουν απομείνει πια?????

Με το καλό!!!!!!! Με έναν ή μάλλον..... με κανέναν πόνο!!!!!!!!!

Σας φιλώ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια μου??? Σας διάβασα αλλά δεν έχω κουραγιο να σχολιάσω και πολλά!!

Σήμερα πήγα στο χωριό στους γονείς μου και γυρισα αργά...Προλαβα κι έκανα λίγες δουλίτσες αφού αύριο περιμένω κόσμο. Θα ερθει κι η μαμα μου όμως αυριο οποτε θα με βοηθήσει να κάνει το σίδερο τουλάχιστον. Αυριο εχω γυναικολογο και το Σαββατο σαραντίζουμε και θα πάμε για την ευχή. Ο μικρούλης μου έχει λίγα πονάκια και επιδεινώθηκε η δυσκοιλιοτητα. Ελπίζω να του περάσει γιατί ταλαιπωρείται και πονάει η ψυχή μου να τον βλέπω έτσι...

Οι άλλες τι κάνετε?? Λιγες έμειναν οι γκαστρούλες μας...

Σας φιλώ όλες και θα μπω αύριο απογευμα που ελπιζω να εχω λίγο χρόνο!!!

Καλό βράδυ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!!Πως μου ειστε?

Χρυσα χρονια σου πολλα!!

Νικη μου καλως ηρθες κ παλι!Να σας ζησει το κοριτσακι σας κ καλη λοχεια σε σενα!

Μαρακι θηλαζεις ή δινεις ξενο?Αν δινεις ξενο μηπως να το ανακατευες με κατι για τη δυσκοιλιοτητα?Εχω χασει κ επεισοδια κ μπορει να λεω οτι να'ναι!!

Πιπιτσα μπραβο στον αντρουλη σου που σε βοηθαει!

Ευη μου με γεια τα πραγματακια!Με το καλο να τα χαρειτε!Υπομονη,κοντευεις!!!

Αννουλα μια χαρα οι πασχαλιτσες σου,μεγαλωσανε!Εμεινες ικανοποιημενη απο παιδιατρο?Αν μπορεις στειλε μου ενα μνμα ποιον εχεις γιατι εγω αν κ εχω μια,αρκετα καλη μπορω να πω,ειμαι ακομη στο ψαξιμο!

Αγαπημενη μου συμπεθερα πως ειστε?Ο μικρος Κερεμ?Να μου τον φιλησεις!

Κατερινακι για το γαλα που λες μηπως εννοεις να βαζεις το νερο στο ψυγειο?Γιατι αν διαβασεις τη συσκευασια λεει πως απο την ωρα που θα φτιαχτει πρεπει να καταναλωθει μεσα σε μια ωρα.

Εμεις ειμαστε αρκετα καλα!Εχουμε ηρεμησει,κοιμομαστε αρκετα κατα τη διαρκεια της ημερας κ τ βραδυ τρωμε 11 κ 11μιση κ ξανα 6 κ 6μιση!!!!!!!!Επιτελους αρχιζω να κοιμαμαι λιγο :D:D:D:D κ ετσι απολαμβανω κ περισσοτερο τα κοριτσακια μου!Αρχισαμε κ τις προετοιμασιες της βαπτισης,δηλαδη σχεδον τις τελειωσαμε κιολας!!18 Σεπτεμβριου θα βαπτιστουν οι γλυκες μου κ ανυπομονω!!!

Σας αφηνω να πιω ενα μπαλκονατο καφεδακι κ να ξεκινησω λιγες δουλιτσες τωρα που κοιμουνται!Φιλακια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοκλες!!!

Βλεπω ολες σηγα σηγα εχουμε παρει τα πανω μας...

αντε οι γκαστρουλες με το ακλο!!

Νικη μου να σας ζησει. καλη λοχεια να εχεις και καλη συνεχεια με τους θηλασμους.

Εμεις εχουμε ενα θεματακι...κανει κολικους αργα το βραδυ με αποτελεσμα να με ξενυχταει. Δεν διαμαρτειρετε τοκαημενο οτε κλαιει αλλα ζωριζετε να βγαλει τα αερια και δυσανασχετει ..και που ν ακοιμηθει η μανα!!!!

Αμα δεν ειχα τον μεγαλο, θα επεφτα μαζι του για υπνο την ημερα

Σας ευχαριστω για τις ευχες..το καλυτερο δωρο ηταν για μενα το ζουζουνι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεεεεεεεεερααααααααα....πωπωπω τι βλεπω...ολες οι μανουλες απαρτία?κ ολα τα νεα φυσικα γυρω απο τα μωρακια σας...τι καλα...κοντευω κ εγω να μπω στο κλαμπ...

αυτο που λεει η σοφια για το ξενο γαλα εχει δικιο...ο δικος μας παιδιατρος για τους κολικους συστηνει το νερο που βραζουμε για να κανουμε το γαλα να ριχνουμε ενα φακελακι χαμομηλι...δηλ κανουμε το γαλα με χαμομηλονερο...ετσι βοηθαει στους κολικους...

εμεις χθες πηγαμε στο γιατρο αλλα δεν πολυ ενθουσιαστηκα με τα νεα που μας ειπε...μου ειπε οτι κ αυτη την βδομαδα θα την φαω κ πως εχω μερες ακομα.με εξετασε κ απο κατω κ ειναι κλειστη.εγω βεβαια εχω δωσει διορια μεχρι την αλλη παρασκευη...ετσι μου εχει κολλησει.η μικρη εχει φτασει τα τρια κιλα κ αυτην την βδομαδα δεν εβαλε καθολου...την προυγουμενη ηταν 2950.λιγο με προβληματισε αυτο αλλα μου ειπε οτι στον υπερηχο ενα κλικ ειναι γραμμαρια κ εφοσον το υγρο ειναι αρκετο κ ο πλακουντας πλεον αρχιζει κ γερναει(φυσιολογικο κ αυτο για την εβδομαδα που ειμαι)το μωρο δεν θα βαζει τα ιδια γραμαρια με πριν.βεβαια ο γιατρος του νοσοκομειου μου την εβγαλε την τριτη καπου στα 3400 περιπου.οποτε φανταζομαι ειμαστε καπου στην μεση.τωρα ξανα θα παμε την αλλη πεμπτη σαυτον,αν προλαβουμε...κ απο βδομαδα θα παω κ στο νοσοκομειο να με ξαναδει ο γιατρος που θα με ξεγεννησει.ειδωμεν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσια!Τι κανετε;Εμεις καλα.Τρωμε και κοιμομαστε και ειμαστε ησυχα κοριτσια γενικα.Εγω φυσικα ειμαι αυπνη,το πρωι μονο μου την κραταει η μαμα μου μεχρι να ξαναπεινασει και κοιμαμαι κανενα 2ωρο.Η μπεμπα τρωει καθε 3ωρο-4ωρο αλλα εχει τυχει να πεινασει και στην μια ωρα.

Ηθελα να σας ρωτησω,εσεις αντλειτε γαλα με το θηλαστρο;Εγω εχω πολυ γαλα και δεν το πινει ολο η μπεμπα και πριζομαι.Και αναγκαζομαι και αντλω και με το θηλαστρο.Το πεταω ομως αφου η μπεμπα δεν πιανει μπιμπερο.Επισης,μενει στο στηθος μονο 10-15 λεπτα,λετε να μην χορτ;αινει;

Εσας ρευεται μετα τον θηλασμο;Εμενα οχι παντα και φοβαμαι μετα να την αφησω κατω και να κοιμηθω.Συνηθως μετα απο καμια ωρα την πιανει λοξυγγας...

Δεν διαβασα τα νεα σας,δεν εχω χρονο κοριτσακια μου.Ειναι παλι ετοιμη να πεινασει.

Α!Και κατι αλλο:η τομη ποτε σταματησε να σας ποναει;Εμενα ακομα με πεθαινει και παιρνω παυσιπονα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσιααααααααααααααααα

τι κανετε;πως ειστε;

σοφακι μου εσενα σου στειλα μην στο κινητο ;) μεγαλωνουμε ναι.τωρα αυξησαμε τη ποσοτητα στο γαλα.αλλα ο γιατρος ειπε οτι 850 γραμμ σε 20 μερες ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα.

εσυ ταιζεις βραδυ ακομα η αραιωσατε τις φορες;

γιελιζ μου τι κανετε;

κατερινα μου τι κανει το νινακι;

νικη μου πως σου φαινονται οι πρωτες μερες;

πιπιτσα τι καλα που σε βοηθα ο αντρουλης σου

μιχαελλα κ ευη αντε κ εσεις κοντευετε.λιγη υπομονη ακομα

οι υπολοιπες πως ειστε;

εμεις κοριτσια ειμαστε πολυ πολυ ησυχες ακομα.λιγα πριτσακια κανουμε μονο :oops: .ως τωρα δεν εχουμε πονακια.κ το βραδυ ξυπναμε μονο για να φαμε .τιποτα αλλο.κοιμομαστε του καλου καιρου.

το ξενο γαλα συμφωνω με τη σοφια οτι κραταει μονο 1 ωρα απο τη στιγμη που το φτιαχνουμε.δε μπαινει ψυγειο.μηπως εννοειτε μητρικο;

εμενα παντως επιμενω,ο γιατρος που ειναι κ παααααααααααααααρα πολυ σχολαστικος μου ειπε τα μπουκαλια τα αποστειρωνουμε κ τα βαζουμε σε πλαστικο η γιαλινο ταπερ στο ψυγειο.κ μου ειπε οτι απο οταν τις δω να τρωνε μανικακια,πιπιλιτσες,γαντακια κτλ ουσιαστικα πρεπει να τελειωνει η ανησυχια για την αποστειρωση γιατι αρχιζουν τα παιδια κ κανουν αντισωματα.απλα μου ειπε τα μπουκαλια γιαλινα κ πολλλη προσοχη στις πιπιλες που μπορει να κρατανε γαλα.

εμεις σημερα καναμε τη 1η βολτα μας.........................στο μπαλκονι.μου ειπε σε 8 μερες που θα κλεισουμε μηνα θα μπορουμε να παμε κ βολτιτσα κανονικη 8-):D

μεγαλωνουμε

πως περνα ετσι ο καιρος ρε κοριτσια;

ουτε καταλαβα πως περασαν 3 βδομαδες απο οταν γεννησα;κ τωρα οι πασχαλιτσες μου μου φαινονται μεγαλες :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια μου!!! Απο το πρωί προσπαθώ να σας γράψω αλλά δεν τα καταφέρνω!! Κάτι έχει πάθει η σύνδεση μου και με πετάει συνέχεια... Τώρα βλέπω ότι με δείχνει συνέχεια online... ενώ είχα κλείσει τον υπολογιστή!

Θα προσπαθήσω να σας διαβάσω και να γράψω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες και εγκυούλες!! Τι κάνετε? Εμείς καλά είμαστε, πήγα στο γιατρο σήμερα, ολα καλά...η μήτρα πήρε τηη θέση της πολύ γρήγορα κι όλα οκ. Μονο που έχω ένα θέμα με τον τράχηλο...ήτανε που ήτανε προβληματικός με τη γέννα χαμηλωσε κι άλλο. Ο γιατρος λεει πως τώρα είναι οκ αλλά στο μέλλον μπορει να προκαλέσει πτώση της μήτρας. Το μόνο που μπορώ να κάνω προς το παρόν είναι να κάνω καθημερινά ασκήσεις κεγκελ (αν τις λεω σωστα)...Αυτά τα νέα μας..

Χρύσα μου κι εμένα ο μικρός έχει πολλα αερια και πονάει πολύ μέχρι να τα βγάλει. Γίνεται κατακόκκινος από το σφιξιμο. Την άλλη βδομαδα που θα παμε παιδιατρο θα τον ρωτησω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Στο μεταξυ όταν είναι ανησυχος ενδοιαμεσα στο γευματα του δίνω και λίγο τσαι και τον ηρεμεί κάπως.

Σοφάκι μου μπράβο στις μικρες σου που μπήκαν σε πρόγραμμα. Δινω και ξένο γαλα και το δικό μου..

Άννα μου είδες πώς περναει ο καιρός??? Απιστευτο μου φαίνεται!

Αυτές τις μέρες μου βγάζει αρκετό από το γάλα που πίνει και μετά πεινάει πάλι. Ειδικά όταν πινει από το δικό μου γάλα..ξέρει καμια πού μπορεί να οφειλεται αυτό?

Πιπίτσα μου οι άντρες μας χαζεψαν εντελώς!!!! Εγώ με το ζόρι τον κρατάω όταν κοιμάται να μην τον φιλάει!!! :lol:

Γιελιζ μου άρεσε πολύ το σλιγκ..ελπιζω να τα καταφέρω και να βάζω σωστά το μωρό.

Συμπεθέρα μου μπράβο στη μικρή που είναι ήσυχη.Προσπάθησε να μάθει και το μπιμπερό γιατι είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένο το γάλα σου. Κι εμενα δεν ρεύεται πάντα και δυσανασχετεί. πάντως από λόξυγγα καλά πάμε αφού τον πιάνει πολύ συχνά!! Το είχε συνήθησει από την κοιλιά μου!

Οι άλλες τι κάνετε? Σας αφήνωνα κοιμηθώ λίγο γιατι θα έχω κόσμο το βράδυ. Ισως μπω αργότερα. Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου, διάβασα μια μια τα σχόλιά σας.......ήθελα να σας γραψω περισσότερα αλλα ακούω κλάματα....δεν προλαβαίνω τίποτα με το ζουζούνι μου............... :P

Πάω να δω τον μπέμπη κ θα προσπαθήσω να ξαναμπώ....

πως βαζω τικερακι απο κάτω βρε κορίτσια δεν θυμάμαι........................ :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άννα και Κατερίνα μεγαλώσανε τα μωράκια σας!! Μπράβο!! Έτσι να συνεχίσετε!

Πιπίτσα μου μπράβο στον άντρα σου που σε βοηθάει! :):)

Μαράκι μήπως η δυσκοιλιότητα είναι απο το ξένο γάλα? Περαστικά σας μωρέ! Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις να υποφέρει το μωράκι σου και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα!! Μια χαρά και τα νέα σου απο τον γιατρό... Μήπως βγάζει το γάλα όταν σφίγγεται? Λόξυγγα έχουμε και εμείς κάθε απόγευμα μία φορά... η γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό. Όσο για το σφίξιμο προσπάθησε να τον κάνεις να ρεύεται ανελλειπώς... έτσι δεν μαζεύει πολύ αέρα στην κοιλίτσα.

Το σλίνγκ είναι τέλειο!! Θα δείς! Καλή ξεκούραση!

Συμπεθέρα μου πολύ χαίρομαι που άρχισες να κοιμάσαι λίγο!!! Άντε με το καλό και η βάπτιση!!! Ο Κερέμ μια χαρά είναι, μεγαλώνει!! Ανταποδίδουμε τα φιλιά!! :D:D:D:D

Χρύσα μου περαστικά σας... εύχομαι να στρώσει γρήγορα!

Μιχαέλα μου μια χαρά τα κιλάκια της μπουμπούς!! Άντε δεν έμεινε πολύ να την κρατήσεις στην αγκαλιά σου!! Με το καλό!! Όλα να πάνε τέλεια!

Νίκη μου γιατί δεν αποθηκεύεις το γαλατάκι σου στην κατάψυξη??? Είναι κρίμα να το πετάς.

Και καλό είναι κάποια στιγμή να μάθει και το μπιμπερό.. γιατί πές ότι θές να την αφήσεις και να πάς κάπου θα είναι μεγάλη ευκολία έτσι.

Εγώ σε 1 εβδομάδα 10 μέρες μετά την καισαρική δεν ένιωθα καμία ενόχληση(τραβήγματα κτλ). Αλλά ο πόνος σταμάτησε με το που έφυγα απο το νοσοκομείο, στο σπίτι δεν πήρα παυσίπονα.

Εμείς σήμερα γίναμε 2 μηνών!!! την Τρίτη θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο!!! :D:D:D:D

Γειά σου Νικόλ μου!!!

Πάνε σε μια σελίδα με τικεράκια φτιάξτο αντέγραψε τον κωδικό(BBcode) και μετά πάνε στο προφίλ σου (πατώντας πάνω στο Nick σου) εκεί θα δείς να γράφει Forum πάνε το ποντίκι απο πάνω και θα σου εμφανίσει ένα πινακάκι με διάφορες επιλογές , η τελευταία επιλογή είναι το edit signature πάτα το και στην σελίδα που θα εμφανιστεί κάνε επικόλληση τον κωδικό που πήρες... Πρόσεξε να μην είναι τσεκαρισμένο κανένα απο τα κουτάκια που έχει κάτω και πάτα υποβολή! Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίκη μου εμένα ρεύεται μετά τον θηλασμό. Αν δεν ρεύεται η μικρή σου κράτα την κανα τεταρτάκι σε όρθια θέση στην αγκαλιά σου και βάλτην μετά για ύπνο... για να είσαι και εσύ ήσυχη.

Πώς την κάνεις να ρεύεται? Εγώ στην αρχή προσπαθούσα με όλους τους γνωστούς τρόπους και δεν ρευόταν... μέχρι που μία φίλη της μαμάς μου μου έδειξε άλλον τρόπο και απο τότε ρεύεται πάντα.

Εγώ τον κρατάω όρθιο πάνω στο στήθος μου σε σημείο που τα μάγουλα μας ακουμπάνε, το ένα ποδαράκι του είναι τεντωμένο και το άλλο το λυγίζω ελαφρά πρός τα πάνω ( πάνω στην κοιλίτσα του) και του χαιδεύω πολύ απαλά την πλάτη (ίσα που τον ακουμπάω) και ρεύεται αμέσως... ειδικά τις τελευταίες μέρες δεν προφταίνω κάν να του χαιδεψω την πλάτη!!! Με το που λυγίζω το ποδαράκι του ρεύεται! Αν θές κάνε μια δοκιμή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου σταματα να αντλεις...κανεις χειροτερα τα πραγματα. Αν θελεις να βγαζεις λιγο με το χερη αλλα οχι με το θηλαστρο Με αυτο δινεις σημα στο στιθος οτι χρειαζετε να παραγει περισσοτερο γαλα.

κανε λιγο υπομονη και θα ρυθμιστει η παραγωγη σου. Αλλιως κανε οτι σου ειπε η Γιελιζ, βαλτο καταψυξη σε αποστειρομενο δοχειο για να της το δοσεις μετα καποιος αλλος.

Μαρακι μου δεν ξερω σε τι οφειλετε..παιζει να κανει και αυτος αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου...αστα...

εμεις εχουμε παιδιατρο την δευτερα..να δουμε τι θα μας πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρύσα μου τώρα που είπες για την αλλεργία... κάποια στιγμή έκανε πράσινα κακάκια ο μικρός η γιατρός μας ήταν σε διακοπές την πήραμε τηλ στο κινητό και μας είπε ότι αν δεν συνεχιστεί δεν είναι τίποτα... αλλά επειδή ανησυχήσαμε πήγαμε στον παιδίατρο που έχουμε και στο νοσοκομείο και είπε προληπτικά να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά και το μοσχαρίσιο κρέας για 1 μήνα βέβαια ο μικρός δεν ξαναέκανε πράσινα κακάκια (μόνο πρασινοκίτρινα μερικές φορές) λίγο που το έψαξα και στο ιντερνετ παίζει να είναι και υπερπαραγωγή μιάς και δεν βλέπω κάτι άλλο στο μωρό που να με κάνει να πιστέψω ότι είναι αλλεργία (βλέννες στα κακά, να μην παίρνει βάρος κτλ) Νομίζω ότι έκανα βλακεία που έκοψα τα γαλακτοκομικά ειδικά το γάλα που κάνει πολύ καλό και στη μαμά που θηλάζει αλλά και το κρεατάκι! Τώρα την Τρίτη που θα πάμε στην γιατρό μας για εμβόλιο θα το συζητήσω και μαζί της.

Εσένα απότι κατάλαβα έχει ο μεγάλος σου αλλεργία? Ποιά είναι τα συμοτώματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ ο μεγαλος εκανε εκτεταμενο εκζεμα και εντονους κολικους με πρασινα κακα και εκκρικτικες κενωσεις...που μυριζαν πολυ ασχημα και καθαριζαν δυσκολα..ηταν δηλαδη κολλωδη. Καναμε τεστ μετα απο ενα διμηνο και εδειξε μετριου βαθμου αλλεργια.

Εκανα αυστηρη διαιτα για ενα τριμηνο ειχα κοψει σχεδων τα παντα- δεν μπορεις να φανταστεις που υπαρχει γαλα- και μετα το τριμηνο αρχησα σιγα σιγα πρωτα με καποια κατσικισια τυρια μετα με αλλα...τελικα περιπου 10 μηνων σταματησα τη διαιτα και ο μικρος τοτε περιπου εφαγε και μοσχαρι.

Κοιτα για μια φορα πρασινοκιτρινα κακα ειναι μαλλων υπερπαραγωγη, σημβαινει..οντωςκαι συχνα και εγω νομιζω κακως τα εκοψες αφου δεν σου εδωσε αλλα σημπτωματα. Οχι τοσο για το γαλα οσο για το κρεας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο που ειπε η γιελιζ μου ειπε κ ο δικος μας γιατρος κ ρευονται παντα κ πολλες φορες

νικη λοξυγγα ειναι φυσιολογικο να εχουν αλλα να τη κρατας γυρω στα 30-40 λεπτα ορθια για να ρευτει σιγουρα κ να μη σου κανει μετα λοξυγγα

η τομη γιατι σε ποναει;εβγαλες τα ραμματα;εμενα μονο λιγο ερεθισμενη ηταν απο τον ιδρωτα αλλα πονο δεν ειχα

εκτος αν εννοεις λιγο τραβηγματακι που αυτο το αισθανομαι οντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera koritsia mou!!!!!!!!!!!!Mporei na mh mpainw suxna giati den exw net alla mathainw ta nea sas apo to maraki!!!!!!!!!!!!!!

Na mas zisoun ta kainouria mwrakia....Nikh mou na soy zisei na einai gero kai tuxero to koritsaki sou!!!

Pipitsa mou kai esena na sou zisei o paidaros...!!!!!!!!!!!!!Twra den thimamai gia poia allh mou eipe...alla na sas zisoun!!!!!!!!!!!

Emeis....perimenoume!!!!Kaname kardiotokografo simera ola polu kala...ksanaexoume thn deutera kai mas eipe o giatros an den gennisw mexri thn tetarti 24/8 tha paw tha me dei kai meta mallon tha kleisoume rantevou....giati o mpempakos einai ligo megalos apo oso leei kai den thelei na parw olo ton mina....ase pou den pisteuw na ton epairna outws h allws...ti na kanoume mwre opws einai kala!!!!!Autos na einai kala kai ta alla den exoun simasia as gennisw opote na nai!!!!!Kserete exw arxisei na xalarwnw...to xoneuw siga siga...:)

Kata ta alla...oi suspaseis einai arketes opws kai ta ponakia...alla leei pws auto einai polu kalo!!!!

Auta ta nea mas....sigoura tha mathete to pote tha gennhsw!!!!!!!Fantazeste na gennisw stis 25/8 pou exw kai gennethlia...????????xaxaxaxa....plaka tha xei!!!!!!!!!!!!!

Pisteuw oles na eiste kala....mallon den meiname kai polles e????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια..τι κανετε??

Εμεις μια χαρα κ ηρεμοι δοξα τω Θεο!!Λιγο το βραδυ τον πιανει μια ανησυχια..αλλακαλυτερα απο αλλες μερες..

Χτες σημερα ειναι ολο μαμ κ νανιιιιι!!!!!!Μονο η μαμα δεν κανει μαμ κ νανι...ειδικα νανι...

Απο χτες πινουμε 150μλ...κ σημερα ιστορικη μερα..καναμε μπανακι ηταν ξυπνιος κ δεν εκλαψε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τωρα κοιμαται το ζουζουνακι μου..αλλα οπου ναναι θα νιαουρισει!!

Νικακι εμενα η καισαρικη δεν με εχει πονεσει καθολου..μα καθολου ομως ουτε μετα την επισκληριδειο ουτε στο μαιευτηριο ουτε σπιτι...απλα το βραδυ οταν σηκωνομαι να τον ταισω μετα παο οοοοολη την ημερα πανω κατω τα σκαλια το μωρο αγκαλια νιωθω βαρος στην κοιλια χαμηλα κ δυσκολευομαι..αλλα δεν ποναω..ραμματα δεν ειχα εγω μου χει βαλει κολλα..

Γιελιζακι μου τι κανει το νινι??Χρυσα,Αννουλα,μαρακι,Νικακι??Καλε γιναμε πολλες οι μανουλες...λιγες ακομη μεινανε για να ανοιξουμε νεο θεματακι!!!!

Χρυσα κ μας οι κενωσεις μας ειναι καποιες φορες πρασινες..αλλες πρσινοκιρτινες αλλε κιτρινες μονο..και μυριζουν ποοοολυυυυυ εντονα...ειπα στην παιδιατρο για το χρωμα κ μου πε να μην ανησυχω..δεν ειναι κατι..ηδη πινουμε υποαλλεργικο γαλα..για την μυρωδια δεν ειπα..λεω μην με περασει για χαζη..αλλα εχει σημασια τελικα...θα τη ρωτησω ..

Αννα μου εμενα η παιδιατρος μου εθπε πως μπορω να βρασω νερο να το αφησω να γινει χλιαρο προς κρυο να ριξω το γαλα κανονικα κ να το βαλω ψυγειο αμεσως..οταν πεινασει το μωρο να το βγαλω να το ζεστανω σε μπεν μαρι η θερμαντηρα κ ετοιμο...επισης κ πανω απο μια ωρα δεν παθαινει τιποτα..

εμενα υπαρχουν φορες που κανει πανω απο μια ωρα να φαει..

εισης το μητρικο για καποιες ωρες μπαινει συντηρηση..οχι μερες..αλλιως καταψυξη οπως ειπε η Γιελιζ..κ θα συμφωνησω Νικαινα το αποθηκευεις καταψυξη γιααργοτερα..οταν θα πας δουλεια κ θα λιγοστευει το γαλα σου η αν θες να την αφησεις καπου..

Δεν θυμαμαι τι αλλο διαβασα αλλα ολες ειστε καλα ...

Σισακι κοντευεις υπομονηηη!!!!!!!

Μαρουλιτα κ σενα ερχεται η σειρα σου..με το καλο κοριτσακια!!!!!!

Σας φιλω μαζι κ ομπεμπης :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DIOSAκι μου γλυκό σε ευχαριστώ πολύ ...αλλα δεν τα κατάφερα κ έχω τσαντιστεί γιατι παλια το έκανα πολύ ευκολα..θυμάμαι τι να κάνω όταν το δημιουργήσω.............πως να το δημιουργήσω δεν θυμάμαι...διπλό κλίκ σε ενα τίκερ ..με βγάζει σε μια σελ. με πολλές επιλογές..εκει χάνω τον μπούσουλα.............

α κοριτσάκια για το ρεψιμο μερικες φορες ο μπέμπης μου κάνει αμέσως αλλες πάλι θέλει πολύ ώρα....και υπομονή. Οσο για το θηλασμό πραγματικά σας θαυμάζω όσες τα καταφέρνετε αποκλειστικά..τα εχω βρει σκούρα αλλα συνεχίζω................τα κάνω όλα κ ταλαιπωρούμαι περισσότερο ................και θηλάζω καμια ώρα και αποστηρώνω και βγάζω με το θήλαστρο.......... κ όλα αυτα γιατί ο μπεμπάκος μου δεν χορταίνει μονο απο τη μανούλα...............

πάω να το ζουλήξω κ ξαναέρχομαι.............. :P

μαρουλίτα μου με το καλο κοπέλα μου και εσύ να πάρεις το μωρακι σου αγκαλίτσα

Γεια σου Κατερινάκι μου....φιλια στον μπέμπη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...