Μετάβαση σε περιεχόμενο

εμετος στο αυτοκινητο


Recommended Posts

γεια σας,

εχω ενα κοριτσακι 2 ετων και συνεχεια κανει εμετο στο αυτοκινητο.

ακομα και μια διαδρομη 10 λεπτων τη ζαλιζει.

δε τη ταϊζω πλεον οταν θελουμε να παμε καπου, ουτε νερο δε της δινω της κακομοιρας.

αλλα και παλι ολο και κατι θα βγαλει.

και παιχνιδια της εχω για να αποσχολειτε...αλλα τιποτα.

το μονο που μας εχει σωσει ειναι να πηγαινουμε καπου την ωρα που ειναι να κοιμηθει.

μονο οταν κοιμαται δε κανει εμετο.

εχει καμια αναλογη εμπειρια??? πως το αντιμετωπισατε??

υπαρχουν καποια φαρμακα που βοηθουν αλλα θελω να τα αποφυγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εφη μου σε καταλαβαινω..................

ζω αυτο το δραμα Χ 2 μιας και το ιδιο μου κανουν οι δυο μου γιοι :?:?:?:?

σε καθε μας βολτα βρωμαμε εμετο και πρεπει να εχουμε απο 2 αλλαξιες ο καθενας :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερχομμαι κι εγω να συμπληρωσω τη δικια μου εμπειρα στους εμετους...

Η κόρη μου απο τότε που μεγάλωσε και μπήκε στα καρεκλάκια τα κανονικα, που κοιτούν μπροστά δηλαδη, βγαζει βατράχια...!!!

Μια λύση ειναι το vomex το οποίο δεν την κοιμίζει αλλα την χαλαρώνει κααι ειναι σε μια κατασταση λιγο κουλ για καμια ωρα μη φανταστεις....Επίσης , η δική μας εμπειρία μας έχει δείξει ότι την ζάλιζε και ο ήλιος αρκετα...!!!Οποτε , ταξίδια κάνουμε ελαφρως χαλαρο το στομαχακι μα, νερο με μετρο-γουλιτσες- και βραδυ που κοιμαται!!!!

Ευτυχως ο γιόκας μας δεν ειναι 'το ιδιο δεν θα το αντεχα....Τωρα που μεγαλωσε μου το λέει...Οποτε της εχω ενα ταπεράκι μικρο και βγάζει τα βατράχια της εκεί μεσα και όχι σε όλο το αυτοκίνητο...!!!!

Πάντως , για να σε ηρεμήσω λίγο , μεγαλώνοντας έχουν μειωθεί οι έμετοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμένα η μικρή δεν έχει κάνει ποτέ εμετό μέσα στο αυτοκίνητο, ούτε όταν ήταν στο ανάποδο κάθισμα, ούτε τώρα που έχει γυρίσει μπροστά. Βέβαια από τότε που γύρισε μπροστά, έβαλα το κάθισμα στη μέση και όχι πίσω από το κάθισμα του συνοδηγού. Έτσι βλέπει μπροστά σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής και δεν έχει ζαλιστεί ποτέ.

Η βαφτιστήρα μου μέχρι πριν 2-3 μήνες έιχε το ίδιο θέμα, έκανε συνέχεια εμετό όσο μεγάλη κι αν ήταν η διαδρομή. Από τότε που της άλλαξε θέση η κουμπάρα μου στο κάθισμα και το έβαλε στη μέση, δεν ξαναέκανε εμετό.

Επίσης να σημειώσω για όσες φοβούνται το κάθισμα στη μέση, ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, αν η μεσαία ζώνη είναι αρκετά μεγάλη για να δέσει το καθισματάκι. Εγώ βέβαια για να είμαι σίγουρη το δένω και με τις 3 πίσω ζώνες και δεν το κουνάει τίποτα! Όσες έχετε 2 ή 3 παιδάκια βέβαια είναι λίγο δύσκολο να τα βάλετε στη μέση... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ είχα αυτό το πρόβλημα, έκανα εμετό με κάθε μέσο μεταφοράς εκτός του τρένου!!! :?

εμένα με βοηθούσε όταν καθόμουν μπροστά στο αυτοκίνητο ή λεωφορείο και επίσης όταν ταξίδευα απογευματινές ώρες!!! ....... μήπως να δοκιμάσετε το ταξίδι το απόγευμα? δεν ξέρω που οφείλεται, αυτό που ξέρω είναι ότι και το άδειο στομάχι δεν κάνει, πάλι κάνεις εμετό!!!........., επίσης λίγο ανοιχτό παράθυρο για καθαρό αέρα!

εγώ ζαλίζομαι ακόμη και σήμερα αν διαβάζω μέσα στο αυτοκίνητο ή κοιτάζω κάτι μέσα σε αυτό.....για αυτό και το αποφεύγω!!!

ρωτήστε και τον παιδίατρο μπορεί να έχει κάποιο "κολπάκι" για την αποφυγή του εμετού!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτά, διαβάστε τα παρακάτω θα σας βοηθήσουν:

1. http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=709

2. "Για να μη ζαλιστεί γενικά

:arrow: Φροντίστε ώστε το παιδί να κάθεται με ελαφριά κλίση προς τα πίσω, για να μην πιέζεται το στομάχι του και κινδυνεύει να πάθει ναυτία.

:arrow: Τα ρούχα του πρέπει να είναι άνετα και χαλαρά και να μην έχουν λάστιχο.

:arrow: Διαβάστε του εσείς ένα παραμύθι ή πείτε του μία ιστορία, αλλά μην το αφήνετε να διαβάζει μόνο του κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.

:arrow: Δώστε στο παιδί ένα ελαφρύ αλλά χορταστικό γεύμα ή ένα κολατσιό πριν το ταξίδι και φροντίστε να πίνει μόνο μικρές γουλιές νερό κατά τη διάρκειά του. Τροφές που συνιστώνται είναι κοτόπουλο, κρέας ή ψάρι βραστό σε συνδυασμό με βραστά λαχανικά.

:arrow: Αποφύγετε τα λιπαρά φαγητά , τα γλυκίσματα και τα αναψυκτικά.

:arrow: Μην αναπολείτε επεισόδια ζάλης και εμετού προηγούμενων ταξιδιών.

:arrow: Αποφεύγετε την παραμονή σε κλειστούς χώρους που δεν αερίζονται(π.χ. σαλόνι πλοίου) και έχετε κάποιο παράθυρο ανοιχτό στο αυτοκίνητο.

:arrow: Μην καπνίζετε δίπλα του.

Τι να κάνετε αν ζαλιστεί

:arrow: Στο αυτοκίνητο: Κάντε μία στάση για 20 με 30 λεπτά. Αφήστε το παιδί να πάρει καθαρό αέρα να περπατήσει και να ξεχαστεί.

:arrow: Στο πλοίο: Βγείτε στο κατάστρωμα και βάλτε το να καθίσει και να ηρεμήσει.

:arrow: Στο αεροπλάνο: Ευεργετικές θα αποδειχθούν οι δροσερές κομπρέσες στο λαιμό και το μέτωπο. Στην περίπτωση που δεν καταφέρετε να αποφύγετε τον εμετό, μη δώσετε στο παιδί να φάει τίποτα για μισή ώρα, εκτός από μικρές γουλιές δροσερό νερό. Στη συνέχεια, θα του κάνει καλό να φάει μία δύο φρυγανιές ή κράκερ, που απορροφούν τα υγρά του στομάχου.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μη δίνετε στο παιδί αντιεμετικά φάρμακα. Αν ζαλίζεται συχνά στα ταξίδια, συμβουλευτείτε τον παιδίατρο για να σας συστήσει προληπτική αγωγή.

πηγή: paidiatros.gr

Καλά ταξίδια!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις δεν εχουμε θεμα με το αμαξι!Μονο οταν ηταν γυρισμενο το καθισμα αναποδα αρχισε να δυσανασχετει γυρω στον εναμιση χρονο κ εκλαιγε...οταν αγορασαμε καινουριο που κοιταζε μπροστα ηταν οκ!

Α!Μονο 1 φορα ειχε κανει εμετο που ειχε φαει γιαουρτι λιγη ωρα πριν μπουμε στο αμαξι :? !

Νηστικη τελειως νομιζω οτι ειναι χειροτερα :roll: ...δινε της να φαει λιγο, καμια ωριτσα πριν τη διαδρομη αλλα κατι σε πιο ξηρα τροφη,κανα τοστακι,κρακερ ή μπανανα...!

Εμεις εχουμε στο τζαμια κ αυτα τα σκιαστρα(δε ξερω πως τα λενε )για να μη την ενοχλει ο ηλιος!

Κοιτα μηπως ειναι και η ζωνη πιο σφιγμενη απο το κανονικο..

Βαλ'της να ακουει κ παιδικα τραγουδακια μεχρι να χαλαρωσει..

Δε μου'ρχεται καμια αλλη ιδεα...ελπιζω συντομα να απολαμβανετε τις διαδρομες με το αμαξι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να προσθέσω επίσης ότι εγώ σταμάτησα τον εμετό με τα συχνά ταξίδια!!!.....δλδ μην σταματήσετε να ταξιδεύετε εξ αιτίας αυτού του γεγονότος, κάποια στιγμή θα συνηθίσει και θα σταματήσει η ταλαιπωρία του παιδιού.....η δική μου σταμάτησε στα 22!!! :o:o:o:o:shock::shock::shock::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω βρε κοριτσια.

τα εχω δοκιμασει ολα εκτος του να βαλω το καθισματακι στη μεση.

θα το κανω και αυτο και ο θεος βοηθος.

ελπιζω κατι να γινει γιατι εχω βαρεθει να πλενω εμετους.

με τη παιδιατρο πιο παλια που ειχαμε μιλησει μου ειχε πει και αυτη ολους αυτους τους τροπους που αναφερατε και εσεις.

διαφορετικα φαρμακακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...