Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΙΔΙ 1,5 ΧΡ.ΠΟΥ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΚΑΤΩ


Recommended Posts

μανουλες καλησπερα,εχω μεγαλο προβλημα..η 18 μηνων κορη μου εχει αποκτησει ενα πολυ κακο συνηθειο!!οταν θελει κατι κ δεν γινεται,χτυπιεται κατω,κοπαναει το κεφαλι της ωρυεται κ δεν σταματαει κ δεν σταματαει μεχρι να γινει αυτο που 8ελει..μιλησα με τη παιδιατρο κ μου ειπε αδιαφορια ολα τα παιδακια το κανουν κ 8α σταματησει αλλα πραγματικα δεν μπορω να την αφησω μη σπασει κανα κεφαλι..ειναι φυσιολογικο αυτο το πραγμα???ακομα κ που φευγει η γιαγια της το βραδυ παλι κοπανιεται στη πορτα με αποτελεσμα η γυναικα να μη μπορει να φυγει!!!μιλαμε 8α τρελλα8ω,δεν αντεχω αλλο,τετοια νευρα κ 8υμο που εχει αυτο το παιδι,δεν μπορω να το κανω καλα,κανει λες κ ειμαι εχ8ρος της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσι μου υπομονή...δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, αυτή η ηλικία είναι λίγο περίεργη! Έχω κι εγώ μια κορούλα 18 μηνών και κάνει ακριβώς τα ίδια, μην σου πώ και χειρότερα (αφού πολλές φορές σκέφτομαι ότι κάναμε εμείς κάτι λάθος κι έχει γίνει το παιδί τόσο νευρικό).....αρκετές φορές έχω βγεί από τα όριά μου γιατί δεν μπορώ να την κουμαντάρω (είμαι και έγκυος στο δεύτερο και δυσκολεύομαι ακόμα περισσότερο γιατί πλέον κουράζομαι πολύ πιο εύκολα) και της έχω φωνάξει, την έχω μαλώσει αλλά ούτε έτσι δεν βγαίνει τίποτα!

Υπομονή και πολύ αγάπη!!!!! Πιστεύω ότι είναι φάση που θα περάσει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ο Σπυρακος μου που ειναι γενικα πιο τζαναμπετης απο την αδερφη του, το ειχε ξεκινησει 2-3 φορες, αλλα δεν δωσαμε καθολου σημασια, ασε που πρεπει να πονεσε κιολλας και τωρα αρκειται να βαζει το κεφαλι κατω, ισα που να το ακουμπαει και να σηκωνει τον πωπο ψηλα σαν στρουθοκαμηλος. παλι δεν πολυδινουμε σημασια. εκτως απο τον αντρα μου που ο μικρος εχει καταλαβει πως τον εχει παρει τον αερα και οτι μαγκες ειναι να κανει τις κανει σε αυτον μεχρι που τον φερνει στα ορια του και οριεται!

εχω διαβασει οτι μερικα παιδια προσπαθουν να ειναι παντα το κεντρο της προσοχης, ακομα και με το να ειναι της αρνητικης προσοχης.

αντιθετα η ΜΑριαννα μου ειναι ηρεμη και στου τραβαει την προσοχη με ναζια και αγκαλιες.

ειναι θεμα χαρακτηρα πιστευω. αφου τα δικα μου μαζι ηταν στην κοιλια, μαζι μεγαλωνουνε αλλα ειναι τοσο διαφορετικα...

παρε κανενα σχετικο βιβλιο να διαβασεις και υπομονη σε ολες μας γιατι ολο και κατι νεο θα μες βγαζουν στη φορα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια δεν έχω εμπειρία στο θέμα..ο δικός μου δεν έχει ξεκινήσει τέτοια (για την ώρα τουλάχιστον)

λοσον αφορά το βιβλίο που λέει η vagman έχω διαβάσει ένα φοβερό που λέει για όλα αυτά κ πολλά άλλα κ λέγεται "ο πλήρης οδηγός για την ανατροφή κ την ευτυχία των παιδιών σας" , δυο αγγλίδες το έχουν γράψει η μια λέγεται Ian Stimson k η άλλη Ian κάτι...δεν θυμάμαι . Μη σας τρομάζει ο τίτλος είναι τέλειο...

θα βρεις βοήθεια σίγουρα εκεί κοπελα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα στην ιδια ηλικια ειναι η δικια μου και αρχισε να κανει τετοιες χαζομαρες.εγω απλα αδιαφορησα.δεν της κανω το χατιρι ποτε οταν κανει ετσι.ακομα και εξω οταν ημασταν παλι αδιαφορουσα....φαντασου τι θα ελεγε ο κοσμος!!!! :P το θεμα ειναι οτι τωρα εχει μειωσει πολυ αυτη τη συμπεριφορα....προφανως ειδε οτι δεν την παιρνει και σταματησε.... ;) οποτε μαλλον συμφωνω με τον παιδιατρο σου.ελπιζω να ηρεμησει γρηγορα!!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εμενα το εκανε απο 14 μηνων σχεδον

κοπανουσε το κεφαλι του στο πατωμα στους τοιχους στο τραπεζι παντου!!

στην αρχη τρελαινομασταν, φοβομασταν μην παθει τπτ το παιδι

αλλα αποτι φαινεται δεν ειναι χαζα, δε χτυπανε με τοση δυναμη ωστε να παθουν κατι -πιστευω

τωρα το εχει σχεδον σταματησει, τον πιανουν κατι κρισεις που κ που αλλα επειδη δε δινουμε σημασια δεν το κανει για πολυ ωρα

κ εγω συμφωνω, αδιαφορια, κ ας σου φαινεται το πιο δυσκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εμενα το εκανε απο 14 μηνων σχεδον

κοπανουσε το κεφαλι του στο πατωμα στους τοιχους στο τραπεζι παντου!!

στην αρχη τρελαινομασταν, φοβομασταν μην παθει τπτ το παιδι

αλλα αποτι φαινεται δεν ειναι χαζα, δε χτυπανε με τοση δυναμη ωστε να παθουν κατι -πιστευω

τωρα το εχει σχεδον σταματησει, τον πιανουν κατι κρισεις που κ που αλλα επειδη δε δινουμε σημασια δεν το κανει για πολυ ωρα

κ εγω συμφωνω, αδιαφορια, κ ας σου φαινεται το πιο δυσκολο!

μια απο τα ιδια εκανε και ο δικος μου!!!!!

και εγω εφτασα στα ορια μου πολλες φορες αλλα τελικα με την αδιαφορια ηταν που σταματησε

τωρα πλεον που ειναι 3 χρονων κανει καμια φορα τετοιες κρισεις αλλα σε πολυ πιο χαλαρο επιπεδο

εγω αδιαφορουσα...οι μονες φορες που τον σηκωνα απο τα πατωματα ηταν οταν πηγαινε να χτυπησει το κεφαλι του σε γωνιες επιπλων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλα μου!

Εχουμε περιπου την ιδια συμπεριφορα...ειναι φαση της ηλικίας...

ναι αδιαφορία όμως ως προς την πραξη του παιδιού και όχι αδιαφορία στο ιδιο το παιδι.

Οταν το κάνει αυτό θα πηγαινεις κοντα της, θα κανεις πως δεν βλέπεις την αντιδρασή της και θα προσπαθεις να της αποσπας την προσοχή με κάτι άλλο που ξερεις οτι της αρεσει. Μην την μαλώσεις ουτε να της συζητήσεις την ωρα που ειναι νευριασμένη σχετικά με το θεμα.... παρε την αγκαλια και κινησε της το ενδιαφερον με κατι αλλο.

Εγω αυτό κάνω και εχει αποτελεσμα...εχει ελλατώσει πολύ αυτην την συνήθεια...θα το κάνει πάλι καποιες φορες αλλα πριν προλάβω να πάω κοντά του, εχει σταματησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Κι ο δικός μου που είναι δύο αυτό κάνει..

Είναι μάλλον αντίδραση της ηλικίας...

Απλά εκείνη τη στιγμή (και δεν είναι εύκολο) πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις την ψυχραιμία σου και να μην κάνεις αυτό που θέλει γιατί μετά θα το θεωρήσει δεδομένο πως με αυτό τον "εκβιασμό" θα περνάει το δικό του.

Εγώ προσπαθώ (όχι πάντα με επιτυχία) να τον πάρω αγκαλιά, να τον ηρεμήσω και να του μιλήσω ήρεμα για το γιατί δεν θα περάσει το δικό του.

Να μου πεις καταλαβαίνει ?

Δεν ξέρω... μπορεί να νιώθει από τον τόνο της φωνής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας :) δυστυχως το παιδι μου θελει να περναει το δικο του με οποιοδηποτε τροπο :roll: προσπαθω να της το κοψω οσο ειναι νωρις,πρεπει να μαθει κ το οχι κ οχι να κοπανιεται ολοκληρη αμα δεν της κανουμε ενα χατηρι!!!!!ελπιζω να σταματησει συντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα

θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες μανούλες και εγώ.

Και η δικια μου το ιδιο κάνει στην αρχή το χτύπαγε δυνατά αλλά μάλλον πόνεσε και τώρα απλά βάζει το κεφάλι κάτω και ψευτοκλαίει .

Εγώ την έπερνα απο εκεί την άλλαζα χώρο και ξεκινούσαμε κάτι διαφορετικό οπότε με το καινούριο παιχνίδι ξεχνιόταν. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι να είσαι εσύ σταθερή στο οχι σου .

Σίγουρα είναι θέμα ηλικίας και σίγουρα με τον καιρό η κατάσταση βελτιώνεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα. Κι εμενα η κορη μου το αρχισε το σπορ απο 14 μηνων. Προσπαθουμε να μην δινουμε σημασια. Καμια φορα σταματαει και αλλοτε κοκκινιζει απο το κλαμα τοσο πολυ που λεω θα μου μεινει. Τωρα το βλεπει και ο γιος μου και κανει τα ιδια (ειναι διδυμα). Υπομονη!! Τι να πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΤΕ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΕΙ . ΕΓΩ ΕΧΘΕΣ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΕΠΑΘΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΥΛΙΟΤΑΝΕ ΣΤΟΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ 6 ΜΠΟΥΓΑΤΣΑΤΖΙΔΙΚΑ ΓΕΜΑΤΑ ΚΟΣΜΟ ΟΛΟΙ ΣΧΟΛΙΑΖΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΓΗ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΙ. ΚΑΤΑΝΤΡΑΠΗΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...