Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012


Recommended Posts

Σοφία καλως ηρθες στο παρεάκι και με το καλό! Μην σε παιρνει απο κατώ οι ορμόνες φταίνε αν δεν εχεις άλλο παιδι ξεκουράσου τώρα που μπορεις και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου.

Madi τελικά θα γεννησεις πιο γρήγορα απο όλες μας. Εσυ θα εχεις την μπεμπα σου σαραντησμένη και εμεις ακόμα θα το παλευουμε.

Twiggy εσυ ρώτησες για το τοκετό? Επειδή το εχω δει το εργο ξερω πανω κάτω τι να περιμενω παντως επειδή στον γιο μου ειχα δύσκολο τοκέτο τωρα συνεχεια φαντάζομαι οτι με πιάνουν οι πόνοι και σε μια ώρα έχω γεννησει! ευσεβείς πόθοι! Παντως σε πολύωρο τοκετό εγω χωρίς επισκληρίδιο δεν θα τι παλευα με τίποτα. αυτά τα ολίγα καλό σας βράδυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Twiggy εμένα μου έδωσε 2 gynotardyferon τη μέρα (έχουν 80mg σιδήρου το ένα, αυτά που παίρνεις εσύ πόσο έχουν?). Κατά τα άλλα δεν μου είπε τίποτα άλλο αλλά εγώ φροντίζω να τρώω λίγο κρετάκι κάθε μέρα (αν και μερικές φορές το ξεχνάω :roll: ). Δεν ξέρω ακόμα αν έχω καταφέρει κάτι, όταν κάνω ξανά εξετάσεις θα σου πω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy εμένα μου έδωσε 2 gynotardyferon τη μέρα (έχουν 80mg σιδήρου το ένα, αυτά που παίρνεις εσύ πόσο έχουν?). Κατά τα άλλα δεν μου είπε τίποτα άλλο αλλά εγώ φροντίζω να τρώω λίγο κρετάκι κάθε μέρα (αν και μερικές φορές το ξεχνάω :roll: ). Δεν ξέρω ακόμα αν έχω καταφέρει κάτι, όταν κάνω ξανά εξετάσεις θα σου πω.

εμενα μου εδωσε τα φεοφολ που λενε οτι εχουν 150Mg θεικου σιδηρου, που αντιστοιχει σε 47mg Fe κσι 0.5 φυλλικο οξυ (που υποτιθεται βοηθαει στην απορροφηση). Μου ειπε να παιρνω 2 την ημερα νηστικη μαζι με πορτοκαλαδα! Την αλλη βδομαδα θα παω κι εγω για εξετασεις, ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα!

ναν, εγω ειπα για τον τοκετο μιας και η μαντι μας θα γεννησει πιο γρηγορα! Κι εγω δεν νομιζω οτι θα αντεξω χωρις επισκληριδιο εδω που τα λεμε... Για πειτε εσεις που εχετε γεννησει, ειναι τοσο αφορητοι οι πονοι? Εμενα το πιο τρομαχτικο μου φαινεται οτι κραταει η ολη φαση παααρα πολυ, δηλαδη δεν ειναι αντε ποναω τωρα αλλα τελειωνει...φυγαμε!

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!

Περαστικά ξανά στις αρρωστούλες ;););) Κορίτσια σήμερα πήγα στην ορθοδοντικό μου και καθώς κατέβαινα τα σκαλιά για να φύγω, δεν υπολόγισα σωστά και τα πήρα σβάρνα... :o:o:o:o Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα πολύ αλλά έπεσα με τα γόνατα και τα χέρια και δεν ακούμπησε καθόλου και πουθενά η κοιλιά μου :shock::shock::shock: Το κάθε μου γόνατο έχει από μία τεράστια μελανιά :cry::cry::cry: Ουφ, την γλίτωσα ελαφρά :roll::roll::roll::roll:

Σοφάκι καλώς ήλθες στην παρέα μας!!! :):):) Όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια οι ορμόνες μας αυτή τη στιγμή κάνουν πάρτυ και αν είσαι και λίγο παραπάνω ευαίσθητη τότε σε παίρνει λίγο από κάτω. Σκέψου όμως το όμορφο αγοράκι που σε λίγο καιρό θα κρατάς στα χέρια σου και θα αλλάξει η ψυχολογία σου. Είναι μεγάλη ευλογία αυτό που έχουμε όλες γιατί κάποιες κοπέλες προσπαθούν τόσο καιρό... Να τρως έστω και λίγο και να βγαίνεις βολτίτσες με τις φίλες σου, με τον άντρα σου για να αλλάζει η διάθεσή σου ;););) Τα μωρά στην κοιλίτσα μας νιώθουν κάθε μας συναίσθημα οπότε χαμογέλα για να είναι και αυτό χαμογελαστό :):):) Εμείς είμαστε εδώ σε οποιοδήποτε θέμα να σε βοηθήσουμε ;););):):):)

Δεν θυμάμαι ποια ρώτησε για τον τοκετό... :oops::oops::oops: Αλλά έχω να πω ότι ο δικός μου τοκετός ήταν σχετικά εύκολος :) Και αν έκανα την ώρα που έπρεπε την επισκληρίδιο θα ήταν πολύ εύκολος :o:o:o Αλλά ήθελα να νιώσω πως είναι αυτοί οι πόνοι της γένας και είπα ότι δεν θα κάνω επισκληρίδιο, κάτι που φυσικά δεν άντεξα και μετά φώναζα τον αναισθησιολόγο να τρέξει να μου την κάνει :o:o:o:o μέχρι να έρθει πρέπει να είχα μελανιάσει τα χέρια της μαίας μου :?:?:?:? Επίσης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης έκανα γιόγκα και στην γιόγκα σου λένε για να σου φευγει ο πόνος την ώρα του τοκετού τραγουδάς και βγάζεις κάποιους ήχους :lol::lol::lol: που φυσικά εκείνη τη στιγμή όχι ήχους ούτε ανάσες δεν παίρνεις. Αυτά βέβαια κράτησαν μισή ωρίτσα, για να μην αγχώνεστε ;);););) Αλλά ολόκληρο παιδί βγάζουμε εκεί θα κολλήσουμε... Όλα καλά λοιπόν και μετά δεν θυμάσαι τίποτα, είναι τόσο ωραία η στιγμή όταν πρωτοαντικρίζεις το μωρό σου που όλα φαίνονται παιχνίδι ;););)

Φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!! Τι κανετε, άρρωστες και μη;; Εμένα ακόμα δεν με εχει ρίξει το κρύωμα αλλά ο μικρός όλο ρουφάει τη μύτη του, ελπίζω να τη γλυτώσω!!!

Σοφάκι κι εσένα οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ εε;; Πολλές εγκυούλες το παθαίνουν αυτό. Το κεφάλι ψηλά, καλό φαγητό και αισιοδοξία. Σου μιλάω εγω που παραλίγο να πάω στο νοσοκομείο κάποια στιγμή στη ζωή μου από την αφαγία, οχι απο νευρική ανορεξία αλλά από πολύ, μα πάρα πολύ άγχος (με τη δουλεια κυριώς) σε σημείο που είχα λιποθυμικές τάσεις, αιματοκρίτης στα τάρταρα και δεν μπορούσα να σηκωθώ από την καρέκλα!!! Μια μέρα λοιπόν είδα τον διαλημένο εαυτό μου στον καθρέφτη και σκέφτηκα ότι για κανέναν μα$%$#%κα δεν θα πεθάνω, οτι ο άντρας με αγαπούσε για αυτό που ήμουν και τώρα είχα γίνει σκιά του εαυτού μου, είτε υπάρχα είτε όχι ήταν το ίδιο. Δεν ήταν εύκολο αλλά σιγα σιγά άρχισα να τρώω λίγο πιο συχνα και κάθε φορά μια μπουκιά παραπάνω, πήρε καιρό αλλα τα κατάφερα, πήρα λίγα κιλάκια και αρχισα να αισθάνομαι καλύτερα. Από 47 κιλα έφτασα 53 και σημειωτέον ότι είμαι 1.70μ, εμεινα στα 53 αλλά πάντα παρακολουθούσα να μην φτασω κάτω από αυτό το όριο. Πάρε κουράγιο από το παιδάκι σου και κατσε και σκεψου. Όλα θα πάνε καλα και θα φτιάξεις μια πανέμορφη και υγιέστατη οικογένεια ;););) .

TWIGGY όσον αφορά τη γέννα, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να είχα πιο εύκολη, γέννησα βέβαια με τεχνιτούς πόνους και ραντεβου γιατί είχα περάσει την προκαθορισμένη ημερομηνία αλλά με το που έννοιωσα να μην αντέχω άλλο τους πόνους έκανα επισκληρίδιο και μετά μια χαρα. Θα μπορούσα να γεννήσω 20 παιδιά ακόμα!!! Αλήθεια στο λέω. Ήταν για μένα το πιο συγκλονιστικο συναίσθημα που θα μπορούσα να νοιώσω ποτέ!!!!! Μην αγχώνεσαι, κοιτα να ζήσεις κάθε στιγμή και θα με θυμηθείς ;););)

Φιλάκια σε όλες. Καληνύχτα και καλό ΣΚ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε νινακι τι τρομαρα θα πηρες!!!! ευτυχως ολα καλα, να ξεκουραστεις πολυ τωρα! μου φαινεται αυτη η βδομαδα ηταν λιγο περιεργη.. ατυχηματα, λυποθυμιες και συναχια!! :o

πολυ χρσιμες οι πληροφοριες για τον τοκετο κοριτσια, φλωριανα κι εγω οπως συνεβη σε σενα το φανταζομαι καπως. Θα ηθελα να το παλεψω οσο μπορω και οταν δεν αντεχω πια να φωναξω για επισκληριδιο!!Νομιζα οτι δεν γινεται αυτο, οτι στο κανουν νωρις αλλα αφου το λες σημαινει πως μια χαρα θα μπορουσα!! Νινακι κι εγω κανω γιογκα και νομιζω πως θα βοηθησει... Βεβαια δεν ξεκινησα ακομα γιογκα για εγκυους αλλα πιστευω δεν θα εχει πολυ μεγαλη διαφορα! Ανυπομονω παντως.. καλο βραδυ κοριτσακια...Σοφακι πως πανε τα κεφια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!!!

Σοφάκι καλώς ήρθες κ με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!! Για τα υπόλοιπα δεν θα σου πω κάτι άλλο από ότι σου είπαν τα κορίτσια...με κάλυψαν ακριβώς!!! Το κεφάλι ψηλά :) ...

twiggy, σχετικά με τον τοκετό εγώ δεν έχω εμπειρία φυσιολογικού τοκετού. Δυστυχώς γέννησα απρόοπτα με καισαρική κ ολική νάρκωση, την 39η εβδομάδα γιατί υπήρχε πρόβλημα με τους παλμούς του μωρού. Είχε μπερδευτεί πολύ με το λώρο κ το κεφαλάκι του πιεζόταν στα οστά τις πυέλου καθώς ερχόταν σχετικά στραβά. Είχα μια καλή εγκυμοσύνη κ δεν το περίμενα να γεννήσω με καισαρική, αλλά τελικά η κορούλα μου γεννήθηκε μια χαρούλα 3,500 κιλάκια κ ροδαλή ροδαλή κ αυτό μόνο είχε σημασία!!!

Η εμπειρία μου από την καισαρική δεν ήταν η καλύτερη κ είμαι σχετικά αγχωμένη για την γέννα.. Ελπίζω αυτή φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα. Δυστυχώς μάλλον λόγω προηγηθείσας καισαρικής με καισαρική θα γεννήσω πάλι..

Πάντως το σημαντικό είναι να γεννηθεί καλά το μωράκι κ να είναι καλά κ η μαμά κ όλα τα υπόλοιπα στιγμές είναι που περνάνε. Επίσης η στιγμή που αντικρίζεις το μωράκι σου είναι απλά ασύλληπτη κ η εμπειρία μετά απλά μοναδική, οπότε όλα τα άλλα περνάνε.

ninaki, προσοχή τώρα , μην ξεχνάς είμαστε μπροστόβαρες :lol: . Πάντως άσχετα με την πλάκα ευτυχώς που δεν χτύπησες σοβαρά.

είμαι offf πάω για νάνι.. [smilie=sleepy2.gif][smilie=wave.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια , να εχουμε ενα ομορφο σαββατοκυριακο!! ελπιζω οι αρρωστουλες σιγα σιγα να συνερχονται..

ανθρωπακι ευχομαι να πανε ολα καλα και αυτη τη φορα, εχομε ακομα χρονο να τα σκεφτουμε! Οσο για την καισαρικη, τι να κανουμε, καποιες φορες δεν ερχονται ολα οπως τα θελουμε.. ομως οπως λες η στιγμη που βλεπεις το μωρακι σου φανταζομαι σε κανει να τα ξεχνας ολα!!

φιλια σε ολες και στις κοιλιτσες σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμενα αν και λιγο αργουτσικα μπηκα σημερα....

Δε σας προλαβαινω παλι βρε κουκλες!!!!!!

Αρχικα περαστικα σε οοοοοολες τις αρρωστουλες και σιδερενιες συντομα.....ninaki ευτυχως που δε χτυπησες πολυ δηλαδη..και τα γονατα με μελανιες...απαπα σε ματιασανε!!!! ;);)

Σοφια καλως ηλθες στην παρεα μας και οσο πιο συνχα μας παρακολουθεις θα σου φυγουν ολα τα αγχη θα δεις....εξαλλου ολες απο κατι μας συμβαινει οπως διαπιστωσες!!!!

Φλωριαννα μου μακαρι να γεννησουμε ολες σαν κι εσενα , αν και εμενα η γιατρος που πηγα να κανω χθες τη Β επιπεδου με τρομαξε!!!!!

Δε φτανει που ενω ειχα ραντεβου 10.30 με πηρανε μεσα 12 ( :x:x:x ) ζητησα τρισδιαστατη απεικονηση και τελικα απλο υπερηχο κανανε και οχι εγχρωμο....αλλα το θεμα δεν ειναι αυτο.....ξεκιναει η γιατρος λεγοντας μου, οτι το μωρο λεει ειναι μεγαλουτσικο και κινειται συνεχως!!!Και οταν τη ρωτησα αν αυτο ειναι κακο, ουτε λιγο ουτε πολυ, αφησε να εννοηθει οτι ισως εχω ζαχαρο κυησης :shock::shock::shock: επαθα ΣΟΚ!!!ο αντρας μου κοντεψε να πεσει απο την καρεκλα!!!Γλυκα δεν τρωω τοσα πολλα, κιλα πηρα αλλα οχι πολλα...τι στο καλο μετα????Μου ειπε να κανω καμπυλη ζαχαρου..και θα κανω, αλλα οχι ακομη...στην 28η εβδομαδα λεει ο γιατρος μου...Τι να πω βρε κοριτσια..μαυρο σαββατοκυριακο θα περασω παλι...και ο αντρας μου , μου εχει απαγορευσει να τρωω οτιδηποτε γλυκο!!!!Αχ δεν ξερω.....

Το μονο θετικο ειναι οτι τη Δευτερα θα ξεκινησω γιογκα και ετσι λιγο θα ξεδωσω κι εγω.....

ευχομαι να περασετε ενα ομορφο και ξεκουραστο Σαββατοκυριακο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα εγκυούλες! Σαββατοκύριακο και χαλαρώνουμε όλες ε; Τις καθημερινές είναι που μας πιάνει όλες η γλωσσοδιάροια! :D

Νinaki ευτυχώς που δεν χτύπησες στην κοιλίτσα! Να προσέχεις πολύ και υπομονή με τις μελανιές σε λίγες μέρες θα υποχωρήσουν.

Μαράκι μην ανχώνεσαι με το μέγεθος του παιδιού. Και εμάς μας είπε ότι είναι ψηλη και την βγάζει 1 1/2 εβδομάδα μεγαλύτερη αλλά δεν μας είπε τίποτα για ζάχαρο. Και εγώ την καμπύλη ζαχάρου θα την κάνω στην 28η εβδομάδα, την πιο άλλη εβδομάδα. Πάντως σε ότι αφορά τον διαβήτη κύησης δεν οφείλεται στην κατανάλωση γλυκών στην διάρκεια της εγκυμοσύνης ή ακόμη και πριν, αλλά σε κάποια ουσία που εκρίνει ο πλακούντας. Δεν παίζει ρόλο αν έβαλες πολλά κιλά ή αν είχες από πριν και μπορεί να συμβεί στην οποιαδήποτε. Με το που θα γεννηθεί το μωρό και θα βγει και ο πλακούντας, πέφτουν και τα επίπεδα του ζαχάρου της μητέρας στο φυσιολογικό. Σε περίπτωση που γίνει διάγνωση διαβήτη κύησης τότε ακολουθείς μια λίγο αυστηρή δίαιτα μέχρι να γεννήσεις για να αποφύγεις τις ινσουλίνες κτλ. Καλύτερα να μη το σκεφτόμαστε από τώρα και ανχωνόμαστε. Όταν θα έρθει η ώρα να κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου θα δούμε τι θα μας βγάλει και αν χρειαστεί για 2-2,5 μήνες θα κάνουμε τη διαιτούλα μας και τα μωράκια μας θα βγούνε υγιαίστατα!

Πάντως άρχισα ζορίζομαι πολύ με τον βραδυνο ύπνο. Αν κοιμάμαι στο πλάι πιάνεται η μέση μου, ενώ ανάσκελα δεν μπορώ για πολύ ώρα. Παίρνω αγκαλιά το μαξιλάρι θηλασμού και στην πλάτη βάζω ένα άλλο απλό μαξιλάρι αλλα πάλι ζόρικα τη βγαζω. Που να μεγαλώσει και άλλο η κοιλιά. :roll:

Να ρωτήσω λίγο κάτι άσχετο. Σίδηρο πόσα χαπάκια παίρνετε την ημέρα;

Αυτά κορίτσια! Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MaDi μου, ναι δικιο εχεις, αλλα σου λεω με κατατρομαξαν!!!Και αυτος ο αντρας μου πια...βρηκε ευκαιρια να μου κανει κυρηγμα περι διατροφης.....ειναι αθλητης, τρωει τον ατελειωτο, εγω η καημενη τρωω με προσοχη και τα ακουσα απο πανω.....Καλα εννοειται πως μεχρι την καμπυλη δε θα τα βαψω και μαυρα...το μωρο να ειναι καλα και ολα τα αλλα γραμμενα κανονικα...

Τωρα για το σιδηρο, επειδη εγω εχω μαλλον το στιγμα(ο συζυγος εβγαλε οκ την ηλεκτροφορηση οποτε δεν το εξετασαμε παραπανω..) παιρνω ενα χαπακι hemaferfol την ημερα..την Τριτη μως θα κανω τις αιματολογικες μου και θα δω σε τι κατασταση ειναι ο αιματοκριτης( ελπιζω αυτα να βγουνε καλα να μην εχω αλλο κραξιμο!!!!!)Εσυ ποσα παιρνεις δηλαδη?Εμενα ο αιματοκριτης απο 42 πριν την εγκυμοσυνη επεσε στο 37 στο τελος του 1ου τριμηνου....καλα δηλαδη...Οσο για τον βραδυνο υπνο...κλαφτα!!!!!Μαλλον με προετοιμαζει η μητερα φυση για αυτο που θα ακολουθησει με τον μικρο, δεν εξηγειται αλλιως τοση αϋπνια τη νυχτα και την ημερα να ειμαι σαν το ζομπι!!!!!!! 8-)8-)8-)

Δε μου λες κατι τελευταιο....καμμια καλη προταση για κρεμα για τις ραγαδες??Εγω χρησιμοποιω το λαδι της weleda αλλα το απορροφαει αμεσως το σωμα μου...Μηπως δε με καλυπτει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία εγώ εχω μπερδευτει με τα χάπια γιατί ενώ πήγαινα κανονικά στη γιατρό μου εδώ Κομοτηνή, τώρα τον τελευταίο μήνα αναγκαστηκά έπρεπε να επιλέξω άλλο γιατρό στο νοσοκομείο της Αλεξ/πολης όπου και θα γεννήσω. Ο νέος γιατρός γενικά είναι ΟΚ, αλλά μου λεει να πάρω διαφορετικά χάπια. Η γιατρός εδώ μου έλεγε 2 σίδηρο, και 6 trofocard για τις συσπάσεις, ο άλλος μου λέει 1 σίδηρο, και για τις συσπάσεις 3 μισά yutopar και 3 trofocard. Όταν το είπα στη γιατρό εδώ μου είπε ότι πρώτα προσπαθούμε να μειώσουμε τις συσπάσεις με περισσότερα trofocard και μετά αν δε τα καταφέρουμε πάμε σε yutopar που είναι πιο βαριά χάπια. Για το σίδηρο ξέχασα να τη ρωτήσω. Τώρα είπα για λίγες μερες να πάρω την αυξημένη δόση trofocard χωρίς yutopar και να δω αν θα εξακολουθήσουν οι συσπάσεις τότε να προσθέσω τα yutopar. Ο κάθε γιατρός έχει και τα δικά του ρε γμτ. Μου φαίνεται ότι αν ρωτήσω 3ο γιατρό θα μου πει διαφορετικά εντελώς.

Για τις ραγάδες εγώ πήρα μια από το φαρμακείο αλλά δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Βέβαια εγώ γενικά δεν έχω ελαστικό δερμά και είχα ραγάδες από παλιά. Να φανταστείς ξεκίνησαν στα πόδια από 11 χρονών λόγω απότομου ύψους που έριξα μέσα στο καλοκαίρι. Άστα να πάνε! Νομίζω όσο κρέμα και να βάλω δεν τις γλιτώνω. Ήδη έχω βγάλει κάποιες στην κοιλιά. Τι να κάνουμε, αρχίσαμε τις θυσίες από τώρα για τα μωράκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MaDi τα yutopar ειναι πραγματι πολυ βαρια και φερνουν και ταχυπαλμιες απο οσο ξερω....τα trofocard ειναι μαγνησιο δηλαδη???Η γιατρος σου στην Κομμοτηνη ειναι εμπιστοσυνης??Τι να πω μας εχουν τρελλανει οι γιατροι....δεν ηξερα οτι εχεις τοσο μεγαλο θεμα με συσπασεις, αλλα απο την αλλη εχω φιλη που ειχε καθ ολη τη διαρκεια της εκγυμοσυνης και απλα επαιρνε μαγνησιο.Κι εγω εχω θεμα με συσπασουλες, αλλα με μαγνησιο την παλευω...

Εγω παντως θεωρω οτι κανεις καλα και δεν παιρνεις yutopar , γιατι ειναι βαρια και μολις τα σταματησεις επανελχονται οι συσπασεις δρυμητερες!!!

Τωρα για το σιδηρο ειναι πολλες που παιρνουν 2 χαπακια..κι εγω αν δεν ειχα την αιμοσφαιρινη στα υψη 2 θα επαιρνα..

Υπομονη βρε κουκλα και ολα θα πανε καλα!!!!

Καλο Βραδυ!!! :-h

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

και καλή εβδομάδα,

Σας ευχαριστώ όλες πολύ πολύ για το ενδιαφέρον σας και τις συμβουλές σας!! Ειμαι καλά και προσπαθώ να κανω θετικές σκέψεις όπως λέτε :-))) Τα βράδια βεβαια δυσκολεύομαι πολύ να κοιμηθώ ξυπνάω για να αλλαξω πλευρό και μετά δεν μπορώ να κοιμηθω με τιποτα αλλα όπως πολλές απο εσας προσεξα!! μετα ολη μέρα στη δουλια πονοκέφαλος και νύστα τι να πω υπομονή. Να ρωτήσω αν σε καμια σας ματώνουν παρα πολύ τα ουλα σας? γιατι εμενα είναι χαλια αυτόν τον καιρό υπαρχει καμια φυσική αντιμετώπιση?....επισης το οτι εχω πονοκεφαλο καθε μερα ειναι φυσιολογικο λετε ? θα ρωτήσω και τον γιατρο μου βεβαια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα εγκυουλες και καλη βδομαδα!!

μαρακι νομιζω δεν πρεπει να ανησυχεις, απλα καποιοι γιατροι δεν εχουν τροπους!!Οταν πας στον/ην γυναικολογο σου πες της να σου εξηγησει για τον διαβητη κυησης (μπροστα στον αντρα σου) να μην εχεις αποριες. Νομιζω αυτα που λεει η Μαντι ειναι πολυ σωστα..

Εγω επειδη εχω αρκετα χαμηλο αιματοκριτη παιρνω 2 χαπακια σιδηρο τη μερα και μου ειπαν να τρωω και κρεας καθε μερα!! Ελπιζω οι επομενες εξετασεις να ειναι καλυτερες. Για τις ραγαδες απο αυτα που εχω ακουσει, μαλλον δεν εχει αποδειχθει οτι οι ειδικες κρεμες κανουν κατι περισσοτερο, λενε οτι απλες ενυδατικες κανουν την ιδια δουλεια.. Εγω εχω αρχισει με απλη μπεπανθολ, αλλα εχω και μια κρεμα του Κορρε για ραγαδες που γενικα ειναι πολυ καλη...σαν υφη τουλαχιστον και απορροφητικοτητα.

Σοφακι μπραβο που νιωθεις καλυτερα! Δεν αγοραζεις κι εσυ αυτο το φοβερο μαξιλαρι μηπως σε βοηθησει στον υπνο?Η μαντι ειχε βαλει το λινκ παλιοτερα!!Πονοκεφαλους ειχαν πολλες εδω. εμενα με ειχαν ταλαιπωρησει για πολυ λιγες μερες ομολογω, η γιατρος μου ειπε οτι μπορω να παιρνω ντεπον, να μην ζοριζομαι..

πολλα φιλια σε ολες!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κουκλες......

ειμαι αθηνα πια...αλλα εχω πηξει παλι στο τρεξιμο...να τακτοποιησω τα ρουχα μας στις ντουλαπες...να παμε σε συγγενεις...τα εχω παιξει...και σημερα το απογευμα στο τρεξιμο θα ειμαστε...καλο ειναι οι βολτες και οι καφεδες αλλα ειμαι πολυ κουρασμενη για ολα αυτα...τεσπα..

δεν εχω διαβασει σχεδον τιποτα απο τα νεα σας....ελπιζω να ειστε ολες καλα...

τα φιλια μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα και καλή εβδομάδα να έχουμε!

Σοφάκι χαίρομαι πολύ που σε ακούω καλύτερα! Έτσι πρέπει να μην το βάζουμε κάτω. Για τον ύπνο σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όπως σου είπε και η twiggy αν θέλεις δοκίμασε το μαξιλάρι ίσως σε βοηθήσει. Στην έλειψη ύπνου μπορεί να οφείλεται και ο πονοκέφαλός σου. Το μεσημέρι δε μπορείς να κοιμηθείς καθόλου; Εμένα το μεσημέρι με ζαλίζει η τηλεόραση και συνήθως κοιμάμαι έστω και λίγο που βοηθάει αρκετά. Όσο για τα ούλα και σε εμένα στην αρχή ματώνανε και γενικά με πονούσαν κάποια δόντια. Ασβέστιο παίρνεις; Εγώ νομίζω ότι από τότε που άρχισα το ασβέστιο σταμάτησαν και οι ενοχλήσεις στα ούλα. Τα μικρούλια μας είναι λαίμαργα και μας ξεζουμίζουν το ασβέστιό μας. :D

Μαρία οι συσπάσεις που είχα τελευταία ήταν αρκετές μέσα στην ημέρα αλλά μάλλον οφείλονταν στον έντονο βήχα που είχα. Τώρα όμως σταμάτησε ο βήχας σχεδόν εντελώς και πλεόν έχουν μειωθεί και οι συσπάσεις. Νομίζω ότι τώρα είναι περιτό να παίρνω yutopar και γι αυτό τα σταμάτησα. Φοβάμαι μη συνηθήσει και ο οργανισμός μου στα yutopar και μετά πρέπει να τα συνεχίσω μέχρι τέλος. Τώρα απλά πρέπει να ενημερώσω τον γιατρό μου Αλεξ/πολη ότι τα σταμάτησα και ελπίζω να μη μου πει να παίρνω λιγότερο μαγνήσιο. Ουφ αμαν πια με τα χάπια! Ήδη παίρνω 10 χάπια την ημέρα και κάθε φορά μου τα αλλάζουν και φοβάμαι μη τα ξεχάσω ή τα μπερδέψω.

Τα λέμε αργότερα κορίτσια φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Πως είστε;;; Εγώ είμαι εντάξει, οι μελανιές ψιλοέφυγαν... :?:?:? Και τώρα ανυπομονώ να πάω για την β' επιπεδου που έχω την Δευτέρα... Να σας πω την αλήθεια ένα άγχος το έχω γιατί δεν έχω ακούσει το μωρό παρά μόνο 2 φορές και αυτό μία χαλαρή κίνηση... :cry::cry::cry: Αλλά δεν θα είχα κάποιο σύμπτωμα αν κάτι δεν πήγαινε καλά;;;

Μαρία μην αγχώνεσαι δεν θα έχεις ζάχαρο, θα δεις ;) Κρέμα για τις ραγάδες εγώ στον Ν έβαζα συνέχεια μία του κορρέ και επίσης αμυγδαλέλαιο της apivita αλλά στον 9ο έκανα μία πολύ μικρή αφού είχα κοιλιά τούρλα... Τι να κάνει και αυτό το δέρμα... Τώρα βάζω όποτε το θυμάμαι και έχω βάλει και 2 φορές βαζελίνη αλλά δεν ξέρω κάνει καλό;;; Πολλές φίλες μου έβαζαν και δεν έκαναν ραγάδες αλλά το ψιλοφοβάμαι... :?:?:?:?

Σοφία τα ούλα που ματώνουν είναι φυσιολογικό, παίρνεις ασβέστιο; Μήπως χρειάζεται να πάρεις περισσότερο ή να αυξήσεις τα γαλακτοκομικά που τρως, ρώτα και τον γιατρό σου ;)

bourique καλώς ήλθες στην Αθήνα!!! Εύχομαι γρήγορα να τακτοποιηθείς ;););)

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως MaDi μου δουλευω και γυρναω αργα το απογευμα οποτε μεχρι να μαγειρεψω κ.ο.κ μονο ο βραδινος υπνος μου μενει και αυτος διαταραγμενος οποτε πραγματικα δεν ξερω πια τι να κανω με τους πονοκεφαλους μου και την αδυναμια πφφφ ειναι σαν να εχω γρηπη ολη την ωρα δεν βοηθαει και ο αιματοκριτης τι να πω. Υπομονη και σε σενα με τις συσπασης σου ολα θα πανε καλα τωρα που σταματησε και το βηχαλακι σου....

νινακι μου χαιρομαι που δεν χτυπησες την κοιλιτσα σου και φευγουν και οι μελανιες σου ολα καλα θα πανε με την β επιπεδου θα δεις...

Ασβέστιο παιρνω απο την αρχή αλλα τζιφος τα ουλα μου ειναι σε χαλια κατασταση παρόλο που πριν μείνω εγκυος είχα κανει καθαρισμο ενα μήνα πριν (ετυχε) μαλλον φταιει το γεγονος των κιλων μου και του χαμηλού σιδήρου μου.... θα ρωτησω και τον γιατρο να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε Boyrique ελπιζω να τελειωσει αυτο το τρεξιμο να ξεκουραστεις λιγακι!!!

νινακι με το καλο η β' επιπεδου.. ολα καλα θα πανε!

σοφια εμενα η γιατρος μου ειπε να προσεχω πολυ τα δοντια μου τωρα, γιατι σε πολλες περιπτωσεις η κακη κατασταση και η ουλιτιδα μπορει να οδηγησει ακομα και σε προωρο τοκετο! Εγω θα παω οδοντιατρο αυτη τη βδομαδα.. Εσυ βεβαια αφου εχεις παει προσφατα, καλο ειναι να ρωτησεις για το ασβεστιο που σου λενε τα κοριτσια.. εγω δεν ξεκινησα ακομα!

Ξεχασα να σας πω οτι εχθες ειχαμε τα βαφτισια του ανηψιου μου και ηταν ολα τα σογια κλπ καταλαβαινετε.. Ολα μια χαρα, φορουσα και μια μπλουζα καμουφλαζ ;) αλλα κοριτσια, μια δυο με πηραν χαμπαρι!! Αφηστε τι εγινε.. ενταξει χαρηκανε πολυ γενικα ολοι, αλλα εγω καπως αγχωθηκα! :oops: Πρωτον γιατι ηταν η μερα του ανηψιου και δευτερον γιατι τωρα δειλα δειλα εχουμε ξεκινησει τις ανακοινωσεις και νιωθω περιεργα.. Εν τω μεταξυ με επιασε και αγωνια του τυπου, πωπω το μαθανε ολοι τωρα κι αν δεν ειναι καλα το μωρακι και θα πανε ολα καλα κλπ!!Μερικες με αγχωσαν κιολας που δεν το εχω ακουσει ακομα... :? αντε μωρε, νωρις δεν ειναι ακομα? οχι οτι δεν ανυπομονω....

οποτε λιγο αγωνια τωρα μεχρι την επομενη εβδομαδα που θα παω γιατρο.. να το δουμε οτι ειναι οκ..!σας φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νινάκι για την βαζελίνη δεν άκουσα και πολύ καλά λόγια. Νομίζω λένε ότι έχει υποκατάστατο πετρελαίου. Μπορεί και να κάνω λάθως δεν είμαι σίγουρη. Παρόλα αυτά πολλές είναι που βάζουν.

Twiggy θα σε μαλώσω και θα τραβήξω και κοτσίδες! Σταμάτα να σκεφτεσαι χαζομάρες και βγες και πες το σε όλους περήφανα! Αυτοί που σας αγαπάνε πραγματικά θα χαρούν και άλλοι θα ζηλέψουν και θα πουν και κακίες. Δεν μπορείς να αποφύγεις και τα άσχημα, για όλες μας έχουν πει διάφορα. Αν ήταν να επηρεάζονται τα μικρούλια μας από τα αρνητικά σχόλια δεν θα προχωρούσε καμιά εγκυμοσύνη. Εμείς επηρεαζόμαστε από βλακίες και κακώς δεν πρέπει. Βρε υπάρχει πιο όμορφη εικόνα από μια κοιλίτσα που μόλις ξεπροβάλει; Όχι μόνο να την δείχνεις αλλά να την χαϊδεύεις συχνά! :D Όσο για τις κλωτσιές είναι μικρούλι ακόμη και μπορείς πολύ ευκολα να το μπερδεψεις με το εντεράκι. Μετά την 20η εβδομάδα που αρχίζει να κλωτσάει λιγο πιο έντονα θα το καταλάβεις. Βέβαια παίζει ρόλο και η θέση του πλακούντα. Αν είναι μπροστά ο πλακούντας το νιώθεις λιγότερο. Τον τελευταίο μήνα που δίνουν κάτι γερές κλωτσιές και σου κόβουν την ανάσα θα νοσταλγούμε τον πρώτο καιρό που μόλις τα καταλαβαίναμε :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δικιο εχεις βρε μαντι μου!! πρεπει να ειμαι περηφανη με κοιλια που ξεπροβαλλει!! :D ενταξει η αρχη εγινε, τωρα θα παρω μπρος!!! πως τα πας εσυ, καλυτερα με τις συσπασεις ακουω, μπραβο!Με τα πολλα χαπια κανε μια λιστουλα και βαζε τικ σαν ημερολογιο να μην τα ξεχνας! Αυτο εκανα εγω μετα την εξωσωματικη που επαιρνα πολλα και φοβομουν οτι τα μπερδευω!! Καλα δεν απορεις που η μπεμπα σου ειναι ψηλη?δεν νομιζω, απο τη μαμα της πηρε απο ο,τι καταλαβαινω απο αυτα που λες για την εφηβεια σου!! ;)

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σας κοιλουμπιτσες μου!!!

Τι κανετε?Εγω απο το πρωι τρεχω με τον αντρα μου,μια για εξετασεις αιματος,ουρων,σακχαρου(για να δουμε το απογευμα που θα τις παρω τι θα λενε... :o ),μια για super Market,την αλλα για λογαριασμους...εντελως ασυμφορη μερα η σημερινη :lol: Πηγα και απο το Κρεοπωλειο και πηρα ενα σωρο κρεατα...προκαταβολικα για τον αιματοκριτη που θα αντικρισω σημερα,την τελευταια φορα ειχα 42,τωρα....???Εγω παιρνω ενα legofer σε αμπουλα καθε μερα.Οσον αφορα την κρεμα για τις ραγαδες εγω βαζω τη fissan mama για την κοιλια και την αντιστοιχη για το στηθος,μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλες και εγω τις αισθανομαι ωραια πανω μου και αρκετα ενυδατικες,δοκιμαστε τις απο το φαρμακειο!Μπορω να πω με χαρα οτι εδω και μια βδομαδα εχω αρχισει να νιωθω μικρες κινησεις της μπεμπας μου και πιο συχνα μετα τις 22:00 το βραδυ που χαλαρωνω αλλα ανυπομονω και για τις πιο δυνατες :lol::lol::lol:

Φιλακια σε ολες! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη εβδομαδα και απο εμενα φουσκοκοιλιτσες!!!!!!

Σοφακι μου, αν κοιταξεις σε παλαιοτερα ποστ θα δεις τι εχω τραβηξει οχι μονο εγω και πολλες απο εμας με τους ποσνοκεφαλους!!!!Εγω μεχρι τον 4ο ειχα κα θ ε μ ε ρ α !!!!!!Επαιρνα που και που ενα απλο ντεπον, μια κρυα πετσετουλα στο μετωπο, σκοτεινο δωματιο, εβαζα τον αντρα μου να μου κανει λιγο μασαζ...και υπομονη!!!Απο τη δουλεια καμμια αδειουλα δεν παιζει να ξελαμπικαρεις λιγο???Επισης εσενα ματωνουν τα ουλα, εμενα που ματωνει η μυτη ολη την ωρα??Οπου να ναι με πιανει!!!!Θα νομιζει ο κοσμος οτι τρωω και ξυλο!!!!!!! :?:?:? Μην αγχωνεσαι ολα τα παραξενα θα δεις εδω!!!!

twiggy μου ειναι λιγο νωρις να ακουσεις κλωτσιες...οποτε μην ανησυχεις!!θα ερθει ο καιρος που μονο κλωτσιες θα αισθανεσαι και κυριως τις ωρες που θελεις να ξεκουραστεις!!!

ninaki καλη επιτυχια με τη Β επιπεδου!!Ολα καλα να πανε!!!!

Τωρα για κρεμα elinoulini εχω κι εγω ενα δειγμα της φισσαν θα το δω και ελπιζω να μοιασω στη μαμα μου, που με τρια παιδια δεν εκανε ουτε μια ραγαδα.....Αλλα κοριτσια για βαζελινη η MaDi εχει δικιο!!!Ειναι υποκαταστατο του πετρελαιου και τωρα στην κοιλιτσα πανω στο μωρο.....ξερω κι εγω...δεν μου ακουγεται πολυ καλο...Χιλιες φορες να βαλεις ελαιολαδο π.χ. η αμυγδαλελαιο..

Bourique μου καλη ξεκουραση και μην φτανεις στα ορια!!!

Και σε ολες τις κουκλες λοιπον καλο μεσημερι και καλη ξεουραση τωρα που μπορουμε!!! ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia ti kanete ??? kalh vdomada na exoyme. vre koritsia ti pathate oles k arrwsthsate??? elpizw na niwthete kalyteraaaaa ... kai mena ta oyla moy einai poly xalia aimatwnoyn synexeia an k eixa paei sthn odontiatro prin kanena mhna.... koritsia exw enan SOS ERWTHMA VRE KORITSIA TO MWRO TO NIWTHW POLY XAMHLA K MERIKES FORES ME TO ZORI SYKWNOMAI EINAI FYSIOLOGIKO???? THN EPOMENH VDOMADA EXW K GW B-EPIPEDOY ...APO TO SABBATO THA EIMAI SPITAKI MOY K THA MPORW NA MPAINW PERISSOTERO . POLLA FILAKIA SE OLES SAS ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...