Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Ιανουαρίου Φεβρουαρίου 2012


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!

Σχετικά με τα κιλά κι εγώ έχω πάρει 4, αλλά στην αρχή με τις αναγούλες είχα χάσει 3 οπότε τώρα είμαι στο +1. Το κακό είναι πως με βλέπω να φορτώνομαι πολλά γιατί αναγκαστικά τρώω κάθε 3 ώρες. Αν δεν το κάνω χειροτερεύουν οι αναγούλες και δεν με σώζει τίποτα.

Σχετικά με το Παπαγεωργίου ξέρω ότι μέχρι πριν από 2 χρόνια μπορούσες να πας σε εξωτερικό ιατρείο γιατρού που δούλευε εκεί και αυτός σου κανόνιζε εισαγωγή την τελευταία μέρα που εφημέρευε πριν γεννήσεις. Αυτό έκανα μια γνωστή μου και αυτό είχα σκοπό να κάνω κι εγώ. Τον τελευταίο όμως χρόνο πρέπει να τους έχουν βάλει χέρι και το σταμάτησαν. Πήρα στον ίδιο γιατρό που γέννησε η γνωστή μου και μου είπε πως θα πάω στο νοσοκομείο που εφημερεύει όταν με πιάσουν οι πόνοι. Οπότε αποφάσισα να γεννήσω σε ιδιωτική κλινική.

Για το ιπποκράτειο έμαθα ότι πλέον το μωρό το έχουν στο ίδιο δωμάτιο με τη μητέρα από τη στιγμή που θα γεννηθεί, κάτι που δεν θα το ήθελα οπότε το απέρριψα. Βέβαια για σένα Τζένη που έχεις ήδη δύο παιδιά δεν θα είναι δύσκολο πιστεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω πάρει 2 κιλά αλλά τώρα που δεν έχω ανακατωσούρες τρώω κάθε 2 ώρες σχεδόν γιατί πεινάω πολύ. Εν τω μεταξύ στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα πάρει 12 κιλά, δεν έτρωγα καθόλου γλυκά, δεν τα ήθελα καθόλου... Τώρα τρώω και από αυτά... :o:o:o:o

Τώρα ξεκίνησα 57 και είμαι 59. Για να δούμε... :shock::shock::shock:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Φούσκωμα έχετε;;; Νιώθω μερικές φορές έναν τυμπανισμό, ότι η κοιλιά μου έχει πολύ αέρα μέσα... Αυτό στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι να το είχα... :?::?::?:

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας εγκυουλες!!

προσοχη με τα κιλα ε?!! ;) εγω δεν νομιζω οτι εχω παρει ακομα, ισως 1, περιμενω να ζυγιστω στη γιατρο την επομενη βδομαδα. Ημουν παντα αδυνατη, με την εξωσωματικη με το ζορι πηρα 1 κιλο γιατι επρεπε για τα φαρμακα, τωρα η γιατρος μου ειπε να παρω συνολο μεχρι 12! Οχι παραπανω... πως αντεχατε ρε σεις με 20++? θα μου πεις κατσε να σε πιασουν οι γερες πεινες!!

νινακι φουσκωμα εχω κι εγω πολυ απο τον 2ο μηνα!! αφου ελεγα ειναι δυνατον ειμαι σαν 5 μηνων!! εχει λιγο υποχωρησει, παιζει να κανει με την μετακινηση του εντερου, την αυξηση της προγεστερονης και τα .. παραπανω αερια ισως?? εχεις θεμα και με δυσκοιλιοτητα? εγω οχι..γενικα, αλλα με το φουσκωμα εχω καταλαβει οτι βοηθανε τα μικρα και συχνα γευματα, πολλα νερα και ο,τι πολυ φυσικο τυπου φρουτα.. Οχι φασολια φυσικα!!

φιλια σε ολες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως άντεχα με 20 κιλά;; Δεν αντεχα να φανταστεις μεχρι και χονδροπάθεια έπαθα στα γόνατα από την απότομη αύξηση βάρους!!!! :shock::shock::shock: . Η οποία βέβαια με τυραννάει μέχρι και σήμερα και δεν νομίζω ότι θα με αφήσει ποτε :shock::shock: . Ειδικά αυτές τις μέρες που είχε πολύ υγρασία τα είδα όλα από τον πόνο... αφου στη δουλειά με φωνάζουν πιγκουίνο!!! Πάω κούτσα κούτσα έχω την κοιλιά και με έχουν πάρει στο ψιλό κατάλαβες;;;; Πάντως θα προσπαθήσω να μην βάλω πολλά κιλά συτή τη φορά γιατί δεν θα τα αντέξουν τα ποδαράκια μου και έχω και τρέξιμο με τον μικρό... δεν με πέρνει να κάθομαι στον καναπέ αμέριμνη :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy ναι, κάτι με το έντερο παίζει... Τους 2 πρώτους μήνες είχα και δυσκοιλιότητα και πήρα για 3 μέρες γάλα μαγνησίας, μία αηδία :x:x:x και μετά βέβαια ηρέμησα... Τώρα είμαι εντάξει...

Φλωριάνα πόσο είναι ο μικρός;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου είπαν το φύλο στην αυχενική με πιθανότητες ότι είναι κοριτσάκι. Εγω ήμουν σίγουρη από την αρχή ότι θα είναι κορίτσι, απλά μου το επιβεβαίωσε!!! Την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γιατρό οπότε εκει θα σιγουρευτούμε ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πιάσατε και το πονεμενο προβλημα των κιλών. Εγώ ποτέ στην ζωή μου δεν ημουν αδύνατη. Με λες παντα κανονική με λιγα κιλα παραπανω το μεγαλύτερο διαστημα. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη μου φερθηκε καλά. 13κιλά τα οποια φυγανε σε 6 μηνες γιατι θυλαζα και υπηρχε ενα πριξιμο. τωρα ξεκινησα την εγκυμοσυνη με δυο κιλά παραπάνω απο την πρωτη δηλ με 75 κιλά υψος 1,75 ( βαζω και το υψος για να μην με πειτε χοντρη) και κλεινοντας τον τεταρτο σε λιγες μερες είμαι στα 2 κιλά παραπανω. Ευτυχως οπως και στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν εχω ορεξη, καθόλου το αντιθετο. το ένα μου βρωμάει το άλλο μου ξινίζει. Απλά θα ηθελα να βάλω 12- 13 πάλι γιατι θελώ πολύ να θηλάσω και δεν θα μπορώ να κανω διαιτα τους πρώτους μηνες οποτε οσο λιγοτερα κιλά τόσο το καλύτερο. Δυστηχως ειναι ετσι ανω κάτω η ορεξη μου που τρωω λιγο ατσαλα και αρκετες βλακειες. Το μονο υγιεινο που μου αρεσει πολύ ειναι τα φρουτα το γάλα και τα ζυμαρικά. σημερα ειχα φακες και με το ζορι εφαγα λίγο αλλά μετα το γλυκάκι το τσακισα. Παντως γενικά επειδη φοβαμαι πολύ μην γινω φοράδα παντα το εχω στο πισω μερος του κεφαλιού μου να μην ξεφυγω. Αυτά και απο εμένα τα άλλα όλα καλά. τελικά για υπερηχο θα παω γυρω στις 15 του μηνός γιατι η γιατρός μου ειχε πολλες γεννες μεσα στον αυγουστο και το εκλεισε το ιατρείο λιγες μερες να κάνει διακοπές. Αυτά!! φιλια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας και απο εμενα!!!!!Παρασκευη σημερα και εχω μια ανεβασμενη διαθεση δεν ξερω γιατι.....

Nan μου , τα κιλα σου μου ακουγονται μια χαρα...εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με +3 απο το φυσιολογικο και μεχρι και τωρα εχω βαλει 3 1/2 κιλα και ελπιζω να μην ξεφυγω...δεν ειμαι και πρωτο μποϊ!!! :oops::oops::oops:

Τωρα για τις φιλες απο Θεσσαλονικη εμαθα για τα προγεννητικα μαθηματα, γινονται στο Ιπποκρατειο και απλα πρεπει να τηλεφωνησετε στο 2310892677 το πρωι , να δωσετε τα στοιχεια σας και θα επικοινωνησουν οταν θα πρεπει..( ετσι μου ειπαν κι εμενα...)

korina εσυ τελικα σε ποιο ιδιωτικο θα γεννησεις??εμενα ο γιατρος μονο στο γενεσις ειναι και δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει και πολυ, θα ηθελα να εχω επιλογη και αλλου για οικονομικους λογους.... :?

Επισης αν ακουσει καποια για μαθηματα γιογκα στη Θεσσαλονικηγια εγκυους ας μας σφυριξει κι εμας..εγω δεν βρηκα κατι.... :(

Φιλακια πολλα σε ολες τις κοιλίτσες!!!!!!! :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα βρε φλωριανα μου, πολυ γελασα με τον πιγκουινο!! ναι προσεχεις αυτη τη φορα μην ταλαιπωρηθεις παλι... εδω ειμαστε ολες να βαζουμε χερι η μια στην αλλη με τα κιλα, να μην ξεφυγουμε!! νανμια χαρα εισαι και γυναικαρα!!! ;)

με το καλο οι εξετασεις σας, αντε να μαθουμε και φυλα...!

μαρια σου βρηκα κατι

http://www.eyzein-aet.gr/website/produc ... ucts_id=63

θα ρωτησω και μια φιλη που μενει θεσσαλονικη μηπως ξερει κατι ακομα..

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maraki να σαι καλα για το τηλεφωνο του Ιπποκρατειου. Για γιογκα θα κοιταξω κι εγω και θα σας πω.

αντε οι υπολοιπες που δεν ξερουμε φυλα να μαθαινουμε... γιατι προς το παρον μας πηραν αμπάριζα τα αγόρια...τι θα το κανουμε εδώ μεσα? Αντροκρατούμενο γκρουπ? :P

Εμεις απο σημερα εχουμε μπει σε αλλες ανακατωσουρες... μόλις μας ανακοινωσε ο σπιτονυκοκοιρης οτι σε λιγους μηνες θελει το σπιτι για το γιο του και ξαφνικα απ το πουθενα αρχισαμε να ψαχνουμε για σπιτι..που θα πρεπει να βρεθει πριν βαρύνω πολυ γιατι μετα αντε να μετακομιζω... ώρα που διάλεξε και αυτος.. και σε μια βδομαδα ξεκιναω δουλεια...

Φιλάκια σε όλες σας... και προσοχη στα ΓΛΥΚΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις απο σημερα εχουμε μπει σε αλλες ανακατωσουρες... μόλις μας ανακοινωσε ο σπιτονυκοκοιρης οτι σε λιγους μηνες θελει το σπιτι για το γιο του και ξαφνικα απ το πουθενα αρχισαμε να ψαχνουμε για σπιτι..που θα πρεπει να βρεθει πριν βαρύνω πολυ γιατι μετα αντε να μετακομιζω... ώρα που διάλεξε και αυτος.. και σε μια βδομαδα ξεκιναω δουλεια...

Φιλάκια σε όλες σας... και προσοχη στα ΓΛΥΚΑ!!!

Τζενάκι ωχχχ, τώρα εσκασε αυτό μαμωτο.. καλό κουράγιο με την μετακόμιση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy σε ευχαριστω πολυ για το site ειναι λιγο μακρια απο την περιοχη μου αλλα μαλλον δεν πρεπει να υπαρχει και κατι αλλο στη Θεσσαλονικη...δυστυχως... :? οποτε θα τηλεφωνησω να μαθω...

secondchance ωραιο χρονικο διαστημα βρηκε ο σπιτονικοκυρης σας...τι να πω...κανονικα δε θα επρεπε να σας δωσει ενα περιθωριο μηνων???Τι να πω...ψυχραιμια και οχι κουραση!!!Οχι σαν εμενα που σιδερωνα σημερα για κανενα 2ωρο και πιαστηκα.... :x:x

Σας καληνυχτω,φιλακια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

τζενη τι ξαφνικο ηταν αυτο? μπορει ομως τελικα να ειναι ευχαριστη η αλλαγη τωρα που θα ερθει και το νεο μελος!! ;) αρκει να βρειτε κατι αλλο συντομα και να μην ταλιπωρηθειτε... καλη τυχη και μην κουραζεσαι πολυ ε?

ελπιζω ολες να ειστε καλα, πολυ ζεστη δεν παλευεται.. καλο σουκου να εχουμε, σας φιλω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!Ηρθε και εγω στη παρεα σας...χθες γυρισα απο διακοπες και χαρηκα πολυ που ειδα και αλλες εγκυουλες που γενναμε κοντα η μια στην αλλη!!! :D:D:D Ευχομαι να ειστε ολες καλα και να εχουμε υπεροχες και τελειομηνες εγκυμοσυνες!Ελπιζω να τα λεμε συχνα απο εδω και περα!

:-bd[smilie=wav.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ελινουλινι.. δεν νομιζω οτι τα εχουμε πει.. βλεπω ειμαστε και κοντα κοντα στις εγκυμοσυνες!! ελπιζω να περασες καλα , σου ευχομαι καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης και ενα υγιες μωρο!!

οι υπολοιπες χαλαρωνετε για σουκου φανταζομαι.

εγω κοριτσια εχω εντονο θεμα με τους πονοκεφαλους τελευταια.. ειμαι 2 μερες τωρα χαλια, χθες κοιμηθηκα πολυ ασχημα παει να σπασει το κεφαλι μου αυτη τη φορα! δεν παιρνω τιποτα, προσπαθω με φυσικους τροπους.. μεσα στη βδομαδα που θα παω στη γιατρο θα την ρωτησω για ντεπον κλπ. Ειχε καμια τετοιο θεμα και της περασε μετα απο καποια βδομαδα? πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ήρθες Ελινουλίνι!!!

twiggy μου εγώ ειχα πριν 2 εβδομάδες αν θυμάσαι... κράτησε λίγες μέρες αλλά υπέφερα.. στο τέλος πήρα ντεπόν και ηρέμησα. Περαστικούλια σου!!

Εμείς έχουμε αρχίσει το ψάξιμο.. μας έχει δώσει μεν περιθώριο αλλά δε θέλω να περιμένω πολύ γιατί και θα βαραίνω και μετά θα κοντεύει να ρθει το μωρο... καλύτερα τώρα που μπορω ακομα να κανω πραγματα...

τι κάνετε οι υπόλοιπες στρουμπουλοκοιλίτσες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως σας βρηκα!!!

Και εγω ειχα λιγους πονοκεφαλους αλλα δυνατους και πηρα ντεπον 2 φορες γιατι δε γινοταν αλλο...βεβαια και ο γιατρος δε μου το απαγορευσε,αλλα οσο γινεται το αποφευγω να μην επιβαρυνεται και το μωρο!Εδω και δυο τρεις μερουλες εχω παλι κατι πονακια χαμηλα και αισθανομαι σα βαρος χαμηλα...πιστευω να μην ειναι κατι ανησυχητικο :? !Τι να πω...παντως κιλο,ουτε γραμμαριο απο αυτα που εχασα,ελπιζω να μου ανοιξει η ορεξη απο εδω και περα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elinoulini καλως ηλθες στην παρεα μας και καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!

twiggy μου, ειχα ανοιξει κι εγω αναλογο θεμα με τους πονοκεφαλους...ολο τον Αυγουστο τον περασα με καθημερινους πονοκεφαλους οι οποιοι οσο τους αφηνα τοσο δυνατοτεροι γινοτανε....Εφτανα να παιρνω απο ενα ντεπον απλό αλλά σχεδον καθε μερα.... :(:(:( Μου ειπε ο γιατρος οτι αν υποφερεις πανω απο 3 ωρες και οσο παει γινεται πιο εντονος ειναι καλυτερα να παρεις το ντεπον παρα να ταλαιπωρεισαι και εσυ και το μωρο...Ηταν οι ορμονικες ανακατωσουρες του μηνα....θα περασουν ομως μην ανησυχεις....κατσε και σε ενα σκοτεινο δωματιο με μια κρυα πετσετουλα στο μετωπο και περναει ο πονος....

Εγω παλι σημερα ειμαι με ενα πονο χαμηλα δεξια στην κοιλια μου..μαλλον εντερο παταει ο μικρος.... :lol:

Σας φιλω , καλο βραδυ και καλη εβδομαδα σε ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια..επεστρεψα και εγω.βλεπω πανω κατω ειστε ολες μια χαρα.και εγω καλα ειμαι το μονο που στο ποδι εχει αρχισει να φουσκωνει μια φλεβα και με ποναει....και ακομα εχω 4 μηνες γεματουσ να διανυσω και θα φουσκωσω κι αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elinoulini καλως ήρθες και με το καλό το μωράκι σας!

Τwiggy και εγώ στην αρχή είχα πονοκεφάλους έντονους. Μάλιστα μετά από ώρες από τον πολύ πόνο ο οργανισμός μου δεν άντεχε και ξεσπούσα σε κλάματα με λυγμούς. βέβαια εγώ πονοκεφάλους είχα πολλούς και πριν την εγκυμοσύνη. Σε εμένα το depon πιανει μόνο αν το παρω στην αρχή, μετά στον πολύ πόνο ότι και να πάρω δεν μου κάνει τίποτα. Για αυτό στην εγκυμοσύνη δεν πήρα καθόλου μια και έλεγα στην αρχή να κάνω υπομονή και θα περάσει αλλά τελικά υποτροπίαζε και μετά δεν είχε νόημα να πάρω. Από τον 5ο και μετά όμως δεν με έχει ξαναπιάσει τόσο δυνατά. Μόνο κάτι ψιλά που φεύγαν με λίγο ύπνο και χαλάρωση. Ελπίζω ρε κορίτσια και σε εσάς να φύγουν σύντομα οι πονοκεφαλοι και μην σας ξαναπιάσουν.

Τζένη εύχομαι να βρείτε εύκολα σπίτι και να μην ταλαιπωρηθείτε πολύ! Μπορεί το καινούργιο σπίτι να είναι πολύ καλύτερο και να ανανεωθείτε! Πάντως νέο σπίτι, νέο μωρό ... ποιος σας πιάνει τώρα!!! ;)

Καληνύχτα σε όλες τις κοιλίτσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοιλίτσες και καλή εβδομάδα!!!

Πονοκεφαλους ακούω... και στις 2 εγκυμοσύνες είχα αρκετα συχνά και με μεγάλη ένταση, κρατούσαν περίπου 2 μέρες και περνούσαν. Ντεπόν έπινα σπάνια, αλλά τις φορές που με έπιανε πολύ δυνατά επινα. Ο γιατρός μου είχε πει μέχρι 3 την ημερα. Βέβαια δεν χριαστηκε ποτε να πιω τόσα αλλά αν χριαζόταν θα το έκανα. Οι πονοκέφαλοι αυτοί βέβαια ήταν περιπου μέχρι τον 4ο, μετά αρχισα να ηρεμώ ;);) .

SECONDCHANCE υπομονή και κουράγιο με την μετακόμιση. Είναι μανίκι το ξέρω, αλλά τουλάχιστον τα παιδάκια σου είναι μεγαλούτσικα και θα σε βοηθάνε ;);) Ευχομαι να βρεις ένα ομορφο σπίτι που να εξηπυρετεί όλη την οικογένεια σου ;);) .

Όσο για μένα κορίτσια. Σήμερα πάω στον γιατρό να δω το μπεμπάκι. Τι χάρα [smilie=blob1.gif][smilie=blob10.gif][smilie=blob3.gif][smilie=blob6.gif][smilie=blob9.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια!!! καλη βδομαδα να εχουμε, μαζευομαστε και ολες σιγα σιγα!

εγω σημερα ειμαι καλυτερα, δεν μου εχει περασει τελειως το κεφαλι αλλα την παλευω! τελικα δεν πηρα ντεπον, παραλιγο χθες το βραδυ.. αλλα τελικα το απεφυγα! Ηρθε και ο καλος μου με κομπρεσες με φροντισε, μετα μου ελεγε προσευχες γιατι λεει ημουν ματιασμενη!! χαχα εχει πλακα ο χαζομπαμπας, απο προχθες που καναμε την αυχενικη εχει παθει τραλαλα..πολυ το διασκεδαζω, αν και με πρηζει που που και που να προσσεχω λεει το παιδι του!! :?

ελπιζω ολες να ειστε καλα, πολλα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...