Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 12! Καλοκαιρινές αφίξεις!!!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!Τι κανετε;Ευτυχως η μπεμπουλα με αφησε και κοιμηθηκα,απο τς 11 χθες μεχρι τις 7 που σηκωθηκα να παρω το χαπι μου.Χουζουρεψα μεχρι τις 9 και μετα σηκωθηκα!

Ευη μου,ειστε τελειοι και εσυ και ο Χριστοφορινος σου!Τι γλυκεια φωτο!

Συμπεθερα μου μην αγχωνεσαι καθολου για την περιτυλιξη,ολα καλα θα πανε!

Πιπιτσα,καλο κουραγιο με τις κραμπες!Τα βουναλακια που νοιωθεις ειναι κατα πασα πιθανοτητα συσπασεις.Καλυτερα να το αναφερεις στον γιατρο σου! ;)

Αννα και εγω νοιωθω οτι βαρυνα αρκετα...Αν και εχω βαλει μονο 5 κιλα νοιωθω 200!!! :lol:

Ευγενια και Χρυσα,μην στεναχωριεστε για την καισαρικη.Καλα να ειναι τα μωρακια σας,μονο αυτο μετραει!

Μιχαελα καλημερα!Ποια μπουμπουνητα καλε;Εδω εχουμε ζεστη και ηλιο!

Κατερινα καλο γιατρο!Ποσες κορτιζονες θα βαλεις συνολικα;

Πηρα χθες τις εξετασεις μου.Ολες καλες.Ο αιματοκριτης 36,το ζαχαρο 72!Ουτε τοξοπλασμα,ουτε μεγαλοκυτταροιο εχω,εκανα επαναληπτικες.Το μονο που με στεναχωρησε λιγο ειναι οτι βγηκαν λιγοι μυκητες στα ουρα. :( Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και να πινω πολλα νερα,αφου φαρμακα τωρα δεν μπορω να παρω!Απλα στεναχωρειμαι μηπως δεν με αφησει να πηγαινω θαλασσα... :( Λετε αμα εχω μυκητες να μην με αφησουν να γεννησω φυσιολογικα; :(:(:( Θα την ρωτησω την Δευτερα που θα παω.

Τωρα περιμενω να ξυπνησει ο αντρας μου να παμε στο ΙΚΑ να παρω τα λεφτα απο τις εξετασεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα νικηηηηηηη...ασε γιατι εδω ο καιρος μας τα εχει παιξει....το πρωι ψηνομαστε κ απο το απογευμα αγριευει κ μας το γυριζει σε βροχη :evil::evil::evil:

ολα καλα με τις εξετασεις...οσο για τους μηκυτες εφοσον δεν εχεις κ ενοχλησεις πινε πολλα νερα κ μπορεις να κανεις κ πλυσεις με χομομηλι....θα βοηθησει σιγουρα.οσο για την γεννα δεν νομιζω να μην μπορεις αλλωστε ειναι στα ουρα,δεν εχει σχεση με τον κολπο κ το μωρο...ρωτα κιολας να εισαι σιγουρη...αλλα μεχρι τοτε σιγουρα θα φυγουν.για την θαλασσα ομως μπορει να σου πει κ οχι αν δεν εχουν φυγει....γιατι αν εισαι κ λιγο επηρεπεις μπορει να κολησει κ πιο ευκολα.εγω ειχα παθει κιστιτιδα απο την θαλασσα (αλλα δεν αλλαζα ποτε μαγιω).τωρα παντα αλλαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαελα μου στεναχωρηθηκα γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα με μυκητες.Πολυ παλια ειχα παθει,γενικα δεν παθαινω μολυνσεις.Αλλα τωρα... :( Και προσεχω τοσο πολυ,δεν παω καθολου σε ξενες τουαλετες και τα εσωρουχα και τις πετσετες τα σιδερωνω παντα πολυ καλα.

Η μικροβιολογος μου ειπε πως φανηκε στα ουρα αλλα μαλλον ειναι απο τον κολπο.Θα της πω οταν παω να μου κανει εξεταση κολπικου.Καλη ιδεα οι πλυσεις με χαμομηλι!Θα κανω οπωσδηποτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το ηξερα οτι μπορει στα ουρα να φαινεται οτι ειναι απο τον κολπο.κανε καλυτερα για να εισαι σιγουρη...αλλα ακομα κ αν εχεις κατι γιατι δεν μπορεις να παρεις κατι?εννοεις αντιβιωση ή κρεμες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!!!!!!!!Εχθες απουσιασα λογω γιατρου και ξεκουρασης!!!!

Πηγαμε εχθες,ειδαμε τον μπεμπουλη μας!!!Ολα παρα πολυ καλα...ειναι προς τα κατω με την μουρη κιολας προς τα κατω και λεει ο γιατρος πως αυτο ειναι πολυ καλο!!!Ζυγιζουμε 1210 και μας ειπε οτι γενικα ειναι ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟ ΜΩΡΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!!!Ολα καλα μεχρι στιγμης με πλακουντα..τρεφεται πολυ καλα ειναι πολυ ευχαριστημενος ο γιατρος...εγω πηρα 10 κιλα μεχρι στιγμης και γενικα επειδη οπως σας εχω πει πρηζομαι μου εδωσε παλι να κανω εξετασεις να δουμε ουρικο οξυ λευκωμα κπλ...

Σημερα πηγα και τακτοποιησα και το βιβλιαριο μου στο ικα και αυτες τις μερες θελω να παω και στον λογιστη γιατι πλησιαζει ο καιρος και πρεπει να τα ετοιμασω και αυτα!!!!!

Εχθες το βραδυ εκανα την βλακεια και εφαγα και σημερα υποφερω θα την βγαλω μου φαινεται με σαλατουλες και φρουτακια... :)

Νικη μου μην ανησυχεις με το μικροβιο πανε κανε και εναν κολπικο ελεγχο να εισαι σιγουρη..και εγω ειχα μικροβιο πριν κανα μηνα αλλα εκανα τις πλυσεις μου και ολα οκ τωρα...γενικα αυτο το διαστημα με τις ζεστες αναπτυσονται και ολα αυτα απο τον ιδρωτα...εγω περνω και ενα αλλο σαν αφρολουτρο ειναι για εκεινη την περιοχη θα σου πω αυριο το ονομα του ειναι πολυ καλο!!!!!!!!!!!

Αννα και εγω νοιωθω οτι βαρυνα αρκετα...υπομονη φταιει και η ζεστη μωρε!!!!!!!!

Πιπιτσα μου δεν πινεις μαγνησιο?????εγω αν δεν το επινα θα ειχα μεγαλο προβλημα...μεχρι και στα χερια παθαινα!!!!!!!!!!!

Οι υπολοιπες τι κανετε?????Το μαρακι μας πως τα πηγε στον γιατρο εχουμε νεα της???Ποτε θα βγαλει τις ραφες?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το ηξερα οτι μπορει στα ουρα να φαινεται οτι ειναι απο τον κολπο.κανε καλυτερα για να εισαι σιγουρη...αλλα ακομα κ αν εχεις κατι γιατι δεν μπορεις να παρεις κατι?εννοεις αντιβιωση ή κρεμες?

Δεν ξερω Μιχαελα μου,ειπε πως δεν μπορω να παρω τιποτα τωρα... :roll: Μαλλον και τα 2 εννοουσε.Θα την ξαναρωτησω την Δευτερα.

Μαρουλιτα τελεια τα νεα σας! :D Μηπως αυτο που πλενεσαι λεγεται alkagen;Αυτο χρησιμοποιω εγω,μου το εδωσε η γυναικολογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα μαρουλιτα........γυρισε κιολας ο μικρος?μπραβο του αν κ πολυ νωρις....νομιζω ομως οτι ακομα κ τωρα μπορει να ξαναγυρισει κ την επομενη φορα να τον βρειτε με το κεφαλι προς τα πανω :D:D:D

καπου τοσο λογαριαζω κ εγω να ειναι η δικια μας....την τριτη εχουμε γιατρο νοσοκομειου κ στις 27 τον εξω.

κ εγω προχθες εβγαλα ολα τα χαρτια...ερχεται κ για μας ο καιρος που θα παρουμε ευρωπουλα.ποτε παραδιδεις?εγω στις 12/7.το μονο καλο ειναι οτι επειδη τωρα δεν δουλευω μου ζητησαν μονο το χαρτι με την πητ. ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου δεν θυμαμαι καθολου πως το λενε θα το γραψω αυριο και θα σου το πω..!!!!!

Συσσακι μου καλημερα...ναι δοξα τον θεο ολα καλα..μακαρι ο μικρουλης να μεινει εκει κατω..ειναι εκει εδω και 3 εβδομαδες ειναι καλο παιδακι λεει ο γιατρος!!!!Και ο γιατρος αυτο λεει αν μεινει ετσι εκει κατω θα ειμαστε πολυ τυχεροι και εγω και αυτος!!!!!!!!!Αντε να δουμε τωρα και η μπεμπουλιτσα σου ποσο θα ειναι...εμεις λογικα θα γεννησουμε και κοντα!!!!τελεια!!!!!!!!!!

Τωρα με το Ικα υπαρχει ενα θεμα...κανονικα πρεπει να σταματησω την δουλεια 16/7 και τοτε να παραδωσω αλλα τοτε δεν θα εχω συμπληρωσει ακομα τα 201 ενσημα που θα χρειαζονται..οποτε θα πρεπει να καθησω κανα 2-3 μερες στην δουλεια ακομα να τα κανω τα ενσημα μου και μετα να παω!!!!!!

Τωρα ομως αυτο με αγχωνει....πρεπει να παω απο τον λογιστη!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πειραζει βρε αν ειναι για δυο τρεις μερουλες...ακομα κ βδομαδα...γιατι να τα χασεις τοσο λεφτα.κανε υπομονη κ ο καιρος περναει....μονο οι ζεστες να μην ηταν θα περνουσαν κ πιο καλα.

εγω απο την νεα χρονια δεν δουλεω αλλα ευτυχως εχω τα 200 που ζητανε...παλι καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι το θεμα η δουλεια γιατι ειμαι στου αντρα μου και δεν ερχομαι κανονικα ουτως η αλλως...αυτο που με ανησυχει ειναι αν θα υπαρχει προβλημα γιατι λογικα οταν θα καταθεσω θα εχω περασει τις 56 μερες που δινουν αυτοι σαν οριο και δεν ξερω μηπως θα υπαρξει θεμα...απο την αλλη εγω απο το 2008-2009 εχω και αλλα ενσημα...αυτα δεν μετρανε??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!! ο μπεμπης δεν με αφησε να κοιμηθω. μεχρι τις 3 τα ξημερωματα ηταν υπερκινητικος και ειχα εντονη δυσπνοια.νιωθω κι εγω αυτη την πιεση στο στερνο αλλα πρεπει να ειναι τα ποδαρακια του που σπρωχνουν.δεν νομιζω να ειναι συσπασεις.τις συσπασεις τις καταλαβαινω γιατι σκληραινει η κοιλια μου απο τον αφαλο και πανω.

cecilia γιατι σε αγχωνει η δευτερη καισαρικη;ειχες ασχημη εμπειρια;υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να κανω κι εγω κ.τ.,αλλα θα το ξερω σιγουρα τον αλλο μηνα.ειχα χειρουργηθει πριν 5 χρονια στην μητρα (αφαιρεση υποβλεννογονιου ινομυωματος).δεν με τρομαζει ομως αυτη η περιπτωση.σε μια προηγηθησα χειρ/νη μητρα παντα υπαρχει ο κινδυνος ρηξης και δεν θελω να το ρισκαρω.εχουν δει πολλα τα ματια μου μιας και δουλευα σε μαιευτηριο πολλα χρονια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sisi δεν μπορει ο γιατρος σου να μεταφερει την πητ λιγες μερες μετα;εμενα επειδη με βολευε να σταματησω τη δουλεια μια εβδ. αργοτερα, απο 5/8 που ηταν μου εγραψε 15/8.και να σκεφτεις οτι δουλευω και στο ικα,αλλα σιγα μην ξερουν ποσο εβδομαδων ειμαι ακριβως.απλα οταν γεννησω θα πρεπει να υπολογισουμε την ηλικια κυησης συμφωνα με αυτη την ημερομηνια.ρωτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια γινεται σιγουρα αυτο που μου λες????? Εγω εχω το θεμα με τα ενσημα οχι η Συσσι...και αν γεννησω πριν απο εκεινη την ημερομινια δεν θα υπαρχει προβλημα???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικη μου ναι..απλα θα πεις στον γιατρο μια μεταγενεστερη ημερομηνια ΤΕΠ..

εδω εμενα μου εβαλε ΠΗΤ 06.08 ενω η κανονικη μου ειναι 31/07 η το πολυ πολυ βαση κυκλου 28 ημερων 02/08..οποτε και σταματισ αμερικε ςμερες πιο μετα.

Τονια μου δεν ειναι θεμα σχημις εμπειριας..απλα ηταν ενα ΣΟΚ για μενα η ολη ιστορια..

δεν ημουν καθολου προετοιμασμενηγια ενα τετοιο ενδεχομενο..να φανταστεις Τριτη εγινε η καισαρικη..και πρωτομμιλησαμε με τον γιατρο μου για ενα τετοιο ενδεχομενο Παρασκευη...

απλα ειχαμε και θεμα μετα με τον μικρο που μου ηρθαν ολα μαζι...και δεν μπορω.

Μεχρι στιγμης ειμασταν ολα καλα και πηγαιναμε για VBAC..αλλα το καμαρι μας κανει νερα και δε λεει να γυρησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμενα καταρχην να πω για τα ενσημα πρεπει να εχεις 200 ενσημα απο το διαστημα 2 μηνες πριν γεννησεις μεχρι και τα 2 προηγουμενα χρονια...

τωρα για το πρηξιμο που λετε στον κωνσταντινο μου ειχαν πρηστει μονο τα ποδια μου μολις μπηκα στο μηνα μου την βερα την εβγαλα την ωρα που γεννουσα για την ακριβεια οι νοσοκομες μου την εβγαλαν οπως και τον σταυρο κι δεν ηθελα να πω την αληθεια....πιστευω οτι οφειλεται στον οργανισμο εγω τα τρωω ουτως η αλλως ολα σχεδον αναλατα αλλα πρηστηκαν απο τη ζεστη τωρα αυτη τη φορα την προηγουμενη βδομαδα που μας ταραξε στη ζεστη ξεκινησαν να πρηζονται τα ποδια μου τωρα μια βδομαδα που επεσε λιγο η θερμοκρασια μια χαρα παλι....οσο για την πιεση στην εγκυμοσυνη ολα χαμηλα τα εχω ζαχαρο 54 πιεση 9 με 5 φτανω και αιματοκριτης 33τα φυσιολογικα μου αντιστοιχα ειναι 75 10 με 6 και 41,5 αιματοκ+ρι-της α

λλα δεν νιωθω καμια ενοχληση η ζορι...

για τις κραμπες στο γιο μου δεν πηρα καθολου μαγνησιο ενα μηνα στον 8 και αυτο λιγο τωρα τα εχω τσακισει παιρνω 4 την ημερα και ο κραμπες μου επαθα κανα 4-5 μεχρι στιγμης εκεινη την ωρα που τη νωθετε να ερχεται τριβετε επιμονα το σημειο και περναει κατευθειαν...

για τη μολυνησ κανει καλο το γιαυρτι να τρως πολυ...και ο γιατρος μου μου ελεγε οταν εχω ενοχλησει ςνα χρησιμοποιω μια αλοιφη αλλα παλι την ξεχασα...μολις τη θυμηθω θα σου πω....κανει καλο και δεν πειραζει σε τιποτα

τωρα για της γεννες εγω πηγα στο γιο μου με 3 διαστολη σχεδον καθολο πονακια κατι λιγα περιοδου ειχε εμπεδωθει αλλα δεν ειχε κατεβει χαμηλα τοσο για ν αβγει και ο τραχηλος μου σκληρος ακομα και οταν ειχα 5 διαστολη.τελικα εκανα μετα την επισκληριοδιο και σε μιση ωρα κατεβασα τον μικρο κατω εκανα 10 διαστολη και εξαλειψη τραχηλου ειχε εξαφανιστει που λεμε...ειναθ θεμα συνθηκων τυχης λεω και γιατρου ακομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο εμενα καταρχην να πω για τα ενσημα πρεπει να εχεις 200 ενσημα απο το διαστημα 2 μηνες πριν γεννησεις μεχρι και τα 2 προηγουμενα χρονια...

τωρα για το πρηξιμο που λετε στον κωνσταντινο μου ειχαν πρηστει μονο τα ποδια μου μολις μπηκα στο μηνα μου την βερα την εβγαλα την ωρα που γεννουσα για την ακριβεια οι νοσοκομες μου την εβγαλαν οπως και τον σταυρο κι δεν ηθελα να πω την αληθεια....πιστευω οτι οφειλεται στον οργανισμο εγω τα τρωω ουτως η αλλως ολα σχεδον αναλατα αλλα πρηστηκαν απο τη ζεστη τωρα αυτη τη φορα την προηγουμενη βδομαδα που μας ταραξε στη ζεστη ξεκινησαν να πρηζονται τα ποδια μου τωρα μια βδομαδα που επεσε λιγο η θερμοκρασια μια χαρα παλι....οσο για την πιεση στην εγκυμοσυνη ολα χαμηλα τα εχω ζαχαρο 54 πιεση 9 με 5 φτανω και αιματοκριτης 33τα φυσιολογικα μου αντιστοιχα ειναι 75 10 με 6 και 41,5 αιματοκ+ρι-της α

λλα δεν νιωθω καμια ενοχληση η ζορι...

για τις κραμπες στο γιο μου δεν πηρα καθολου μαγνησιο ενα μηνα στον 8 και αυτο λιγο τωρα τα εχω τσακισει παιρνω 4 την ημερα και ο κραμπες μου επαθα κανα 4-5 μεχρι στιγμης εκεινη την ωρα που τη νωθετε να ερχεται τριβετε επιμονα το σημειο και περναει κατευθειαν...

για τη μολυνησ κανει καλο το γιαυρτι να τρως πολυ...και ο γιατρος μου μου ελεγε οταν εχω ενοχλησει ςνα χρησιμοποιω μια αλοιφη αλλα παλι την ξεχασα...μολις τη θυμηθω θα σου πω....κανει καλο και δεν πειραζει σε τιποτα

τωρα για της γεννες εγω πηγα στο γιο μου με 3 διαστολη σχεδον καθολο πονακια κατι λιγα περιοδου ειχε εμπεδωθει αλλα δεν ειχε κατεβει χαμηλα τοσο για ν αβγει και ο τραχηλος μου σκληρος ακομα και οταν ειχα 5 διαστολη.τελικα εκανα μετα την επισκληριοδιο και σε μιση ωρα κατεβασα τον μικρο κατω εκανα 10 διαστολη και εξαλειψη τραχηλου ειχε εξαφανιστει που λεμε...ειναθ θεμα συνθηκων τυχης λεω και γιατρου ακομα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου δεν ξερω...θα παω σημερα το απογευμα στον λογιστη και θα ρωτησω!!!!Μου φαινεται ομως περιεργο...εγω εχω ενσημα και το 2009 αλλα δεν τα μετρησανε..μηπως επειδη ημουν σε αλλη δουλεια,δεν ξερω!!!!Απο την αλλη τωρα ο γιατρος μου εγραψε ΠΗΤ 11/9 αν του πω να με βαλει 17/9 και εγω γεννησω πολυ πιο νωρις τοτε τι γινεται????Μηπως οταν παμε μετα την γεννα θα εχουμε κανενα προβλημα με τα χρηματα????ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩ.....ΑΜΑΝ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!Απο το πρωι με αυτα τρεχω!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας στρογγυλούλες μου!!!!!!!!!!

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Τι κάνετε???? Μανουλίτσες & κοιλίτσες καλά????

Έχω αρκετή ώρα που σηκώθηκα, αλλά είπα να κάνω 1-2 δουλειές πρώτα….. γιατί αν πιάναμε το μπούρου-μπούρου…. τίποτε δεν θα έκανα!!!!!! Όταν ξαναπέφτω για ύπνο, αφού φύγει ο καλός μου για τη δουλειά, μιλάμε ο μικρός ξεσκίζεται….. όλη την ώρα η κοιλιά ξέσκεπη & τραντάζομαι….. χεχεχε….

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μόλις έφτιαξα την φρουτοσαλάτα μου & κάθομαι να διαβάσω τα νέα σας!!!!! Eπιστρέφω εντός ολίγου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maroylita μου πιστευω οτι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα,ειδικα για μια εβδομαδα.το πιο πιθανο ειναι οτι θα γεννησεις νωριτερα.αν πχ γεννησεις στις 11/9 που κανονικα θα εισαι 40εβδομαδων,στη βεβαιωση γεννησης θα γραφτει οτι εισαι 39εβδ.σιγα μην ξερουν ποτε ειχες εσυ τελευταια περιοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιπιτσα μου καλημερα....και εμενα ο δικος μου ετσι ειναι ολη μερα!!!!!!!!!!!!ΤΡΕΛΑ!!!!!!!!!!!!!

Πως εισαι σημερα???πως πανε οι κραμπες??ξεκινησες μαγνησιο????

Τονια μου καλα που μου το ειπες...αυτο θα πω σημερα στον λογιστη και ετσι μετα θα πω και στον γιατρο να μου γραψει την γνωματευση..!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω!2 ωριτσες ελειψα κ συζητησατε τα παντα ε; :lol::lol::lol:

αρχισαμε με τη μαμα μου να πλενουμε τα παργματακια των μωρων.τωρα πλυναμε τα υφασματα κ τα στρωματακια απο τις καλαθουνες.κ ακολουθουν οι κουβερτες κ τα σεντονακια.επιτελους σημερα κανει καλο καιρο κ λεμε να το εκμεταλευτουμε.αλλα επαθα ενα μινι εγκεφαλικο.τα φορμακια που πηρα απο το μαδερκερ ειναι τεραστια μου φαινεται.κ αρα αχρηστα προς το παρον.τους εχω μονο απο 3 φορμακια της καθεμιας στο σωστο νουμερο.ειμαι να παω να παρω κ απο αλλα 2 για τη καθεμια.

σοφακιαληθεια εσυ τι νουμερακι χρησιμοποιεις για τις κορακλες σου;για φωτισε με λιγο

αυτα.σημερα μαγειρεψα ψαρι πλακι.κ ζυμωσε κ η μαμα μου φρεσκο ψωμι.θα πεσει πολυ βουτα.

επειδη σας βλεπω ορεξατες μη ξεχνατε ε!

το Νο13 θα ειναι γεννηστε ελευθερα

φιλια κοριτσαρες μου τα λεμε το απογευμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρουλιτα μην ανισυχεις καθολου..σηγα μην υπαρχει προβλημα...το περισσοτερο πιθανων ειναι να γεννησεις πριν την ΠΗΤ...απλα οι υπολοιπε ςμερε ςμεταφερονται μετα...

και εγω οταν γεννησα στις 26/05 10 μερες πριν την ΠΗΤ του γιατρου του ΙΚΑ..γιατια λλιως ειχα ΠΗΤ 31-05.

Σε αυτα τα θεματα δεν κολλανε πιστεψε με..το λογικοτερο ειναι εξαλλου.

Θα σε εξυπηρετισουν και μην ανισυχει καθολο...και οντως σηγα μη ξερουν ποτε ειχες εσυ στ'αληθεια ΠΗΤ...

Παντς;ω στο θεμα μυκητες μην ανισυχειτε..

εγω ποτε στη ζωη μου δεν ειχα κανενα γυναικολογικο προβλημα..

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εκανα κολπιτιδα καποια στιγμη και εκανα θεραπεια...

το πολυ πολυ να σας δωσουν θεραπεια με ντακταριν πριν τη γεννα και τελειωσε.

Και φυσικα αυτο δεν αντιδεικνυτε σε φυσιολογικο τοκετο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου μακαρι...θα παω σημερα στον λογιστη να συνενοηθω γιατι αυτη εκει στο ικα ειναι και λιγο γιουχου!!!!!!!!!!! αλλα μακαρι να ειναι ετσι γιατι ειναι κριμα για 3 μερες να χασω τα χρηματα!!!!Ετσι μαλλον θα κανω θα πω στον γιατρο μου να μου δωσει ενα χαρτι με ημερομηνια 17/9 θα το παω στον γιατρο του ικα να μου δωσει την γνωματευση και τελος!!!!!!Ουτε στο ικα ξερουν εγω ποτε ειχα περιοδο ουτε ο γιατρος του ικα ξερει ποσο μηνων ειμαι στην πραγματικοτητα...μακαρι ολα να γινουν!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανέρχομαι & σχολιάζω λοιπόν........

Kiska περαστικά με τις κράμπες…. αλλά…. στα χέρια??? 1η φορά το ακούω…. καλή υπομονή…. τι να κάνουμε!!!!! Σε βοηθάει συχνά ο μικρός σου στην κουζίνα??? Μου αρέσουνε πολύ κάτι τέτοιες σκηνές…..

Αννούλα μου κοντεύεις….. γι΄αυτό μάλλον βάρυνε η κοιλίτσα!!!! Όσο για περιποίηση…. εγώ που πάντα τα καλοκαίρια φοράω πεδιλάκια, αφού πρώτα βάψω νυχάκια, φέτος….. δεν….. αφού δε φτάνω καλά-καλά να τα κόβω πού και πού…. θα τα βάφω κιόλας???? Δεν πειράζει…. θα είμαι λιγάκι χύμα!!!! Μου αρέσει πολύ καλέ ο τίτλος του νέου Τopic!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ευγενία μου, αφού άλλα σχέδια έχει η ζουζουνίτσα σου, δε μπορείς να κάνεις κι αλλιώς….. μια χαρά θα πάνε όλα πάντως…. θα ξεμπερδέψεις στο τσακ-μπαμ & θα κρατήσεις τη μικρούλα σου στην αγκαλιά σου!!!!!!!

Χρύσα μου…. μην απογοητεύεσαι…. μπορεί τελευταία στιγμή βρε ν΄αλλάξει γνώμη ο μικρούλης σου…. να σου κάνει τσαλιμάκια τώρα…. πού ξέρεις??? Έχεις καιρό ακόμη....

Ναι Νίκη μου, όποτε ξαναμιλήσουμε θα το πω στη Γιατρό μου…. εάν όντως είναι συσπάσεις…. κι εσύ μην απογοητεύεσαι για τους μύκητες…. μπορεί όντως να μη σημαίνει τίποτε…. και τα μπανάκια σου να κάνεις & φυσιολογικό τοκετό…. μην το σκέφτεσαι & στενοχωριέσαι… άκου τη Γιατρό σου…

Καλημέρα Μιχαέλα μου!!!!!!! Υπομονή με τον βρωμόκαιρο…. φέτος δεν ξέρει τι θέλει μου φαίνεται…. πρώτα είχαμε το Μάη, που δεν ήθελε να τον λένε Μάη & τώρα.... να θέλουμε να κάνουμε τις βουτιές μας & να ρίχνει καρέκλες???? Έλεος......

Maroulita μου πολύ καλά τα νεάκια σας από το Γιατρό….. μπράβο κούκλα μου!!!!! Κι εμένα ο δικός μου είναι με το κεφάλι κάτω από τη Β΄ Επιπέδου…. ελπίζω να μην αλλάξει θέση τελευταία στιγμή!!!!! Μαγνήσιο παίρνω 3 φορές την ημέρα, εδώ και 3 μήνες περίπου, αλλά δε μου είπε κάτι να το αυξήσω…. εάν δω πως ενοχλούμαι πολύ, θα την ξαναπάρω κάποια στιγμή τηλέφωνο…. σήμερα τίποτε από κράμπες….. ακόμη!!!!!!

Γεια σου Ιφιγένεια μου…. εύκολη η 1η σου γέννα….. μπράβο…. για τις μολύνσεις & το γιαούρτι (που θεωρείται φυσικό αντισηπτικό) το έχω ακούσει κι εγώ….

Οι άλλες οι φουσκίτσες μας πού είναι καλέέέέ????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σαας!! Ήρθα και εγώ πρίν κλείσει το 12!!! :lol::lol::lol: Σήμερα αν και ξύπνησα νωρίς πήγα για καφέ και μετά καθάρισα και έβαλα να γίνονται φασολάκια... έκανα και λίγες δουλίτσες και ήρθα!!

Πάω να σας διαβάσω και έρχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστώ πολύ 😃 κορίτσι μου ❤️ Έχουμε ραντεβού το μεσημεράκι.Θα σας ενημερώσω εννοείται🙏🙏
    • Καλημέρα, χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλα τα κορίτσια εδώ, μα κυρίως στις @Eliza Kats @peacock που με ταγκάρατε! Συγχωρέστε με αλλά μπαίνω αρκετά αραιά, λόγω του ότι είμαι καρα-full time mom, το μεγαλώνω ουσιαστικά μόνη μου και τώρα που θέριεψαι, βοήθειά μου! Αυτή τη στιγμή κοιμάται κ σας γράφω. Λοιπόν, από που να ξεκινήσω.. Αρχικά από τον 9ο μήνα, έχουμε βγάλει συνολικά 6 δόντια. 4 πάνω κέντρο και 2 κάτω κέντρο. ΄Οπως διαβάζω και εσάς τα "κουνέλια" σας μια χαρά δοντάκια έβγαλαν! Όπως και εσείς, τον έγραψα κ γω βρεφονηπιακό σταθμό από Σεπτέμβριο και μου φαίνεται αρκετά νωρίς, αλλά θα πρέπει να συνεχίσω το διδακτορικό μου και να προετοιμαστώ και για εργασία. Θα ήθελα να ήταν μπαμ 1.5 χρονών, να περπατάει κ να μιλάει, αλλά δε πειράζει.. Ας ελπίζουμε ότι δε θα μας αρρωσταίνουν τόσο εύκολα όσο μου περιγράφουν άλλοι γονείς. Από φαγητό, ακόμα τρώμε τα πάντα αλεσμένα. Ακόμα και το αυγό του, δε το θέλει κομματάκια, αλλά μπλενταρισμένο και μάλιστα μέσα στη φρουτόκρεμα.. (φρούτα+αυγό μαζί δηλαδή ένα πράμα). Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα όσπρια, γιαούρτι και φυστικοβούτυρο. Αλλά σιγά σιγά θα τα εντάξω κ αυτά. Εσείς? Πείτε μου όσες δίνεται κομματάκια το φαγητό, ποια μέθοδο είδατε να αποδίδει. Πάνω στο τραπεζάκι της καρεκλίτσας φαγητού του, ακόμα και αν του τα παρουσιάσω εκεί, απ΄λά παίζει μαζί τους ή τα εκτοξεύει ολόγυρα και δε τα βάζει στο στόμα. Να κάνω και ένα μικρό update για όσες θυμούνται.. Οι κολλικοί μας σταμάτησαν εντελώς όταν ήταν 4 μηνών και 1 εβδομάδας. Θήλασα συνολικά 1.5 μήνα και μετά έδινα φόρμουλα. Από 6 μηνών δίνω μόνο τη βιολογική της Hipp. Ακόμα παίρνω χάπι καθημερινά για τον προδιαβήτη. Το πρωινό μου σάκχαρο είναι γύρω στο 99, με το χάπι.   Και σχετικά με την απόκτηση 2ου μωρού, θα μου άρεσε πολύ η ιδέα, ΑΛΛΑ: Ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από θέματα κούρασης-έλλειψης ύπνου-έλλειψης προσωπικού χρόνου κλπ, διότι δεν είχαμε/έχουμε βοήθεια. Επίσης το σώμα μου τώρα σιγά σιγά επανακτάει την παλιά του ενέργεια και θέλω να του δώσω χρόνο να επανέλθει πλήρως. Πολλές φορές όταν περπατάω έξω, χαίρομαι τόοοοοσο πολύ που δεν είμαι έγκυος και έχω την ελευθερία μου! Δε με πειράζει να έχω ένα παιδί. Περισσότερο με νοιάζει αν το ίδιο θα ήθελε να έχει ένα αδερφάκι, γιατί κακά τα ψέμματα ήταν όμορφο που μεγάλωσα με την αδερφή μου. Αν και στις 15 Ιουνίου θα κλείσω τα 39 μου ΄έτη, θεωρώ πως έχοντας υγεία και μια σχετικά καλή φυσική κατάσταση, ίσως στο μέλλον (2-3 χρόνια μετά) να επαναλάμβανα όλη αυτή τη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ. Δεν είναι και λίγο να κυοφορείς ένα μωρό. Και μάλιστα, όταν έχεις διαβήτη κύησης υπό ινσουλίνη (με όλο το άγχος που αυτό συνοδεύει) ή συσπάσεις από τον 4ο μήνα και να σου επιβάλλουν να μην περπατάς, να μη σηκώνεις βάρη κλπ. Δεν είναι λίγο αυτό~ Εάν είχα πιο εύκολη κύηση, ίσως να είχα άλλη στάση. Επίσης μου πήρε πολύ καιρό να συνέλθω και από την καισαρική, σωματικά και ψυχικά. Ίσως εάν είχα κάνει φυσιολογικό και είχα αναρρώσει από την 1η εβδομάδα, να μη μου έμοιαζε βουνό η όλη διαδικασία κύησης και τοκετού.       
    • Κορίτσι μου μην αγχώνεσαι έτσι είναι η καρδούλα στην αρχή!! Ειδες έκανες όλα αυτά άρα το μωράκι είναι γερό!!! Όποτε απόλαυσε το ζήσε το να είσαι αισιόδοξη!!! Κ στις 2 μ εγκυμοσύνες όταν το έμαθα κ Εγώ γυμναστήριο κανονικά βάρη κ λεω άμα έκανα αυτά τα πράγματα αυτά τα μωρά ήρθαν για να μείνουν!!! Τώρα δεν προσέχω καν τρεχω ένα 17μηνο από πίσω όλη την ώρα, δουλεύω επίσης πάω κ γυμναστική δεν έχω καν χρόνο να σκεφτώ ότι ειμαι εγκυος!! Όποτε άμα είναι ένα μωράκι να κρατηθεί θα κρατηθεί ότι κ να κανεις ❤️
    • Εγώ δε περασα κάποια διαταραχή αλλά πιστεύω κάποιο ψυχολογικό θα το περασα κ για αυτό κ εγώ φοβαμαι! Κ Εγώ πάντα προσέχω ακόμα κ Στην εγκυμοσύνη κ τώρα κ πριν δεν σταμάτησα τη γυμναστική κ τη διατροφή βέβαια για εγκυμοσύνη αλλά σου είπα πάω σε διατροφολόγο γιατί αγχώνομαι γιατί δεν θέλω να βάλω πολλά κιλά κ μετά να μην μπορώ να τα χάσω! Αλλά από την άλλη σκέφτομαι οτι δεν πρέπει να καταπιέζομαι αν θέλω να φάω κάτι θα το φάω κ έτσι κ κάνω, οπως λέει κ η @Elli13 τα κιλά είναι κ κατακράτηση πολλες φορες κ φεύγουν χωρις να το καταλάβεις! Εγώ είχα τον γάμο μου πέρσι κ είχα βάλει στόχο ότι μέχρι το γάμο θα τα χάσω όλα κ τα έχασα όλα πολύ πιο γρήγορα κ όλοι μ έλεγαν κ εμένα ότι αδυνάτισα πιο πολύ από ότι ήμουν, απλά ξεφούσκωσα θεωρώ…! Μην αγχώνεσαι κ περισσότερα να βάλεις σίγουρα θα τα χάσεις μπροστά στο θαύμα σου αυτά είναι περιττα!!! Α επίσης ξέχασα στο τελευταίο τρίμηνο κ εγώ δεν έβαλα πολλά μπορεί 5 κιλα μόνο γιατί τα αλλά 7 τα είχα βάλει στο δεύτερο τρίμηνο 
    • Μην αγχώνεσαι για τα κιλά δεν είναι τίποτα κ εγώ θα σου πω τα πιο πολλά μπαίνουν στο β τρίμηνο. Κ εγώ αγχώνομαι κ πάω κ σε διατροφολόγο στο πρώτο μου παιδάκι έχασα κιλά στο πρώτο τρίμηνο τώρα έβαλα 2 όλοι μ λένε είμαι καλά ούτε π φάνηκαν, σήμερα ζυγίζομαι αλλά 2 θεε μου αν βάζω κάθε 2εβ από 2 θα γεννήσω κ θα ειμαι 100 κιλά λεω 😂…πολλες φορες τα κιλά είναι κ κατακράτηση! Καποιες φορες η ζυγαριά θα σε δείξει κ περισσότερα από ότι είσαι…στη πρώτη μου έβαλα 12 κιλά κ τα έχασα όλα μέχρι να γίνει το μωρό 5 μηνών! Στόχος μου είναι ο ίδιος…αλλα κ 15-16 να βάλω μου είπε ξ γιατρος είναι φυσιολογικό! Μην αγχώνεσαι κιλά είναι και φεύγουν ❤️ απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου κ να τρως υγειηνα τώρα αν θες να φας κ κάτι τις παραπάνω δεν χάθηκε ο κοσμος ! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...