Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΪΟΥ 2011!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 946
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ τι αγωνίες περνάμε ρε γα...το! Αντριούλα μη στεναχωριέσαι και μη σε ξανακούσω να λες πως είσαι άχρηστη, είσαι μια χαρά μανούλα που παλεύει για το καλύτερο για το παιδάκι της!! Μπορεί εύκολα ν'αλλάξει αυτό το σκηνικό, μην ανησυχείς. Και μένα μ'ανησύχησε ο παιδίατρος την προηγούμενη βδομάδα γιατί ο Άρης είχε πάρει μόνο 115 γρ. και αυτή τη βδομάδα πήρε 225!

Και μένα ο παιδίατρος την προηγούμενη βδομάδα μου είπε για ξένο, να δίνω ένα γεύμα τη νύχτα για να κοιμάται καλύτερα επειδή τη νύχτα μειώνεται το γάλα μας. Δοκίμασα ένα βράδυ να του δώσω 90ml, δεν ήπιε ούτε το μισό και το έκανε κι εμετό μετά. Δε του ξανάδωσα και προσπάθησα να αντλώ το πρωί ένα γεύμα δικό μου γάλα για το βράδυ. Χθες θήλαζε όλο το πρωί και δε κατάφερα ν' αντλήσω. Το βράδυ ξεκίνησε κλάμα κατά τις 12, τον θήλαζα ξανά και ξανά και συνέχιζε να κλαίει, άφηνε τη θηλή κάθε τόσο κι έκλαιγε σπαραχτικά, το στήθος μου το αισθανόμουν άδειο και δεν ήξερα τι να κάνω. Αυτό κράτησε μέχρι τις 3.30 όπου είπα να κάνω μια απόπειρα με ξένο να δω αν πεινάει. Ήπιε μόνο 30 ml αλλά μετά ησύχασε! Σίγουρα πάντως δε λιμοκτονούσε! Δεν έχω ιδέα τι είχε, νομίζω πως ξεκίνησε να κλαίει από πείνα κι έκανε πολλή προσπάθεια να βγάλει γάλα από μένα και μετά συνέχισε να κλαίει από εκνευρισμό και δεν ήξερε πως να ηρεμήσει. Σήμερα ευτυχώς κατάφερα ν'αντλήσω γάλα για το βράδυ αλλά τον μικρό τον βλέπω πάλι εκνευρισμένο. Να είναι κανένα άλμα ανάπτυξης? Θα δείξει. Το ξένο δε το θέλω καθόλου αλλά το κρατάω ως τελευταία λύση έκτακτης ανάγκης.

Προσπαθούμε όλες να κάνουμε το καλύτερο για τα μωράκια μας. Δεν έχουν οδηγίες χρήσεις (όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε!) οπότε πάμε με το ένστικτο και τις οδηγίες που μας δίνουν οι γιατροί και πειραματιζόμαστε μέχρι να μάθουμε το παιδάκι μας, να συντονιστούμε καλά μαζί του και να καταλαβαίνουμε καλύτερα τις ανάγκες του. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, κάθε μάνα επίσης και η μεταξύ τους σχέση μοναδική.

Με τον Αρούλη πάλι κρεμασμένο πάνω μου και τον άντρα μου να γκρινιάζει γιατί δε κάνω τίποτα άλλο (καινούριο αυτό, σήμερα τον έπιασε...! μάλλον ξύπνησε στραβά!) σας καλησπερίζω και σας φιλώ!!

Daphne mou k egw elpizw na alla3oune ta simerina dedomena, idi eida mia mikri diafora alla 8a dei3ei..K egw mazevw 100 ml tin imera -apo to prwi mexri arga to vradi me to zori- k tis ta dinw to vradi k koimate ennoeitai prin tin 8ilazw, enw simera maze4a 100 ml ws tis 2 to mesimeri makari na sinexizoume etsi..Oso gia tous andres mas mia nixta o dikos mou otan eklaige to mwro mou eipe me 8imo dwse tis 3eno k ti den akouse, ee ma pia an den mas stirizoune oi andres mas pws perimenoume na mas stirizoune oi 3enoi? :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elenakos,περαστικά εύχομαι!!!ΠΗΤ 14.05.

Γεωργιάννα, έβαλα τη φωτογραφία μου από τον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης για να θυμηθώ πώς ήμουνα κ που θέλω να ξαναφτάσω :D

Εμείς σήμερα ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά, είχαμε ραντεβού στο νοσοκομείο για έλεγχο των ισχίων, ο γιατρός δεν εμφανίστηκε (περιμέναμε 1,5 ώρα) και πήγαμε σε ιδιώτη και είναι όλα φυσιολογικά.Μετά την πήγα στην παιδίατρο γιατί είχε δέκατα 37,1 και μας έστειλε να κάνουμε εξετάσεις ούρων και αντιβιόγραμμα, και την θήλασα εκεί και αργούσε να κάνει τσίσα, η γενική ούρων είναι οκ και περιμένουμε κ το αντιβιόγραμμα αύριο να βγει.Ταλαιπωρήθηκε το καημένο μέσα στη ζέστη στι αυτοκίνητο.Ευτυχώς γυρίσαμε σπίτι, την έκανα μπανάκι, τη θήλασα και τώρα κοιμάται το ζουζουνάκι μου!!!!Όταν την βλέπω να κλαίει με δάκρυα, λιώνω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας τσουπρες ... βλεπω εξακολουθουμε να βαδιζουμε το γολγοθα του βυζιου... χαχα

Εκανα μια ενδελεχη ερευνα σε ξενες βιβλιογραφιες και λεει οτι συμφωνα με τους ξενους δεικτες αναπτυξης τα αποκλειστικα θηλαζοντα μωρα ειναι φυσιολογικο να βαζουν απο 115 εως 200 γραμμαρια την εβδομαδα. Σαφως τονιζει οτι εξαρταται και απο τη μασητικη δυναμη του μωρου της δικιας μου τωρα αυξανεται (ελπιζω)

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΑΣΤΟΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟΙ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΓΑΛΑ, ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΙΟ ΘΡΕΠΤΙΚΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 18% ΛΙΠΑΡΑ ...

Δεν ξερω κοριτσια ελπιζω να αντεξουμε, εγω αμα σπαραξει απο την πεινα δεν ξερω τι θα κανω αυτο που μας εχει σωσει ειναι οτι τη στουμπωνω με το βυζι και σταματαει καποιες φορες βεβαια γρινιαζει. Σκεφτειται οτι εμεις επειδη κουραζομασστε για να κανουμε καθαρο θηλασμο 40 λεπτων πρεπει να μαστε στο βυζι 2,5-3 ωρες, καταπληκτικα...

Δαναη ελπιζω ολα καλα εμενα γιατι η παιδιατρος μου ειχε πει οτι 37,1 δε μας ανησυχει σε μωρο;

αντε να δουμε , θα το ξαναπω ποτε δε βρισκουμε το δικιο μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δαναι μου μη νομιζεις οτι στο δευτερο θα εχεις αυτη την κοιλια, θα ειναι μεγαλυτερη!!! Πολυ ταλαιπωρια φαγατε σημερα, αλλα ευτυχως ολα καλα.

Σαμαρκαδε θα του περασει του ανδρουλη σου οπως και του δικου μου! Εμενα μου την εσπαγε που ηθελε τον καφε του ενω εγω ασχολιομουνα με τον μικρο.Τωρα εμαθε και απλα περιμενει να τελειωσω για να του το φτιαξω. Ποσο εκνευριστικοι ειναι μερικες φορες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑς ΜΑΝΟΥΛΕς....ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ...ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ 25 ΜΕΡΕς ΕΙΧΕ ΘΗΛΑΣΕΙ. 6 ΧΡΟΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ, ΜΕ 4 ΦΟΡΕς ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΟΝΟ.....ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΜΟΝΟ ΜΕ ΘΗΛΑΣΜΟ ,ΕΚΛΑΙΓΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΕΡΑ,ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ Ο ΕΝΑ ςΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙς 5 ΜΕΡΕς ΝΟΣΗΛΕΙΑς ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΥΓΙΗς,ΟΛΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΛΑ.ΠΑΝΤΩς ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΕς ΜΕ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥς ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ....ΜΑΚΑΡΙ ΚΙ ΕΓΩ...ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ....ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕς ΘΗΛΑΖΟΥΣΕς ΚΑΙ ΜΗ.....ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΟΥΤΙΑ,ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑς!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διαβάστε αυτό:

"Η ανάγκη του να νιώθει πως είστε εκεί κοντά του κάθε στιγμή είναι πολύ μεγάλη, γι' αυτό και πολύ συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά και της νύχτας, θα σας καλεί κοντά του. Ακόμη και αν το έχετε μόλις ταΐσει και αλλάξει, το μωρό σας μπορεί να κλαίει μόνο και μόνο για να σας κρατήσει κοντά του, μόνο και μόνο για να το κρατήσετε στην αγκαλιά σας και να του μιλήσετε με τρυφερά και παρηγορητικά λόγια. Το μωρό δεν κλαίει μέσα στη νύχτα για να σας ταλαιπωρήσει, κλαίει γιατί σας χρειάζεται, γιατί θέλει να είναι σίγουρο ότι βρίσκεστε εκεί και ότι θα τρέξετε κοντά του ανά πάσα στιγμή. Η παρουσία σας δίπλα του είναι κατά πολύ σημαντικότερη από κάθε τι άλλο που ενδέχεται να του προσφέρετε στη ζωή του. Η παρουσία σας σημαίνει ότι το αγαπάτε και ότι το αποδέχεστε και αυτό είναι ό,τι πολυτιμότερο έχετε να του προσφέρετε, γι' αυτό και δε θα πρέπει να αγνοείτε το κλάμα του μωρού, τουλάχιστον όχι τους πρώτους μήνες της ζωής του. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάστε μήπως κακομάθετε το μωρό σας αν είστε συνέχεια δίπλα του, ειδικά τους πρώτους έξι μήνες της ζωής του, τότε ακριβώς που σχηματίζεται και εδραιώνεται η μεταξύ σας σχέση. Το αντίθετο μάλιστα, αν τώρα βρίσκεστε κοντά του και το καθησυχάζετε κάθε φορά που είναι αναστατωμένο, θα ενισχύσετε μέσα του τη βεβαιότητα ότι το αγαπάτε και αυτό θα του δώσει τη δύναμη που χρειάζεται να δημιουργήσει μια ισχυρή προσωπικότητα με την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση ώστε αργότερα να γίνει ένα παιδί ανεξάρτητο με μια υγιή εικόνα για τον εαυτό του."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andria, αντιγράφω από το βιβλίο της παιδιάτρου Άννας Πατσούρου 'θηλασμός, μια υπέροχη σχέση'

Μητρικός θηλασμός: μια εμπειρία καταπληκτική για μητέρες και μωρά. Το γεννάς και μετά, αν το βάλεις στο στήθος εγκαίρως, κολλάει εκεί σαν όλη του η ύπαρξη να εξαρτιέται απ'αυτό κι εσύ αισθάνεσαι να λιώνεις σταγόνα σταγόνα μέσα του.

Μια εμπειρία καθηλωτική:κουράζεσαι, πιάνεσαι σ'ολο σου το σώμα, καλις, λες "μπα, αποκλείεται να τα καταφέρω", κι αυτό μεγαλώνει, παχαίνουν τα δαχτυλάκια, τα μπουτάκια, μακραίνει, αρχίζουν τα χαμόγελα, οι φωνούλες, οι λοξές ματιές ευγνωμοσύνης, καθώς περνούν οι μήνες και αυτό παραμένει γαντζωμένο πάνω σου."

Κι έρχονται δυσκολίες, μυξούλες, πόνοι, δοντάκια κι άλλα διάφορα. Κι αυτό γαντζωμένο. και σιγά σιγά δε θέλει να θηλάζει όλη την ώρα. Βρίσκει άλλα ενδιαφέροντα, το στήθος γίνεται πια προσωρινό καταφύγιο, μετά μόνο λίγες γλυκές σταγόνες ζωής.

Και έπειτα δε θέλει άλλο να θηλάσει. Εκείνο πάει για άλλες περιπέτειες, εμ την καρδιά γεμάτη από τη σιγουριά πως αγαπήθηκε στο έπακρο. κι η μαμά καμαρλωνει, αγανακτεί, διαλύεται, φροντίζει, αγαπά.

Καλώς ήλθατε στη μητρότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργιάννα,ξέρω πως το στο δεύτερο μεγαλώνει πιο γρήγορα η κοιλιά.Σνιφφφφ, θέλω να γίνω και πάλι όπως ήμουνα!γίνεται?!?!?!και χωρίς δίαιτα παρακαλώ! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια βαλθήκατε να πλαντάξουμε στο κλάμα μεσημεριάτικα??!!! Ή μόνο εγώ συγκινούμαι με τα κείμενα που βάζετε?!! Δανάη μπράβο, θα το διαβάζω ξανά και ξανά αυτό τις ώρες που με πιάνει απελπισία!!

Αλήθεια το βιβλίο της Πατσούρου που το βρήκες? Είναι εξαντλημένο, γι αυτό ρωτάω κι έψαχνα πολύ κάποιον να το έχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samarcande,μου το χάρισε η κουμπάρα μου από τη θεσσαλονίκη.δεν μπορείς να το παραγγείλεις?στη θεσσαλονίκη υπάρχει ειδικό κατάστημα για το θηλασμό.θέλεις τώρα που θα ανέβω να το ψάξω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μάθεις κάτι ναι, θα το'θελα πολύ, σ' ευχαριστώ! Έχω ψάξει και για παραγγελία, έχει εξαντληθεί η έκδοση μου είπαν κι αν δεν αποφασιστεί επανέκδοση δε μπορούν να κάνουν κάτι, οπότε προσπαθώ να βρω μήπως έχει ξεμείνει σε κανένα βιβλιοπωλείο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andria, αντιγράφω από το βιβλίο της παιδιάτρου Άννας Πατσούρου 'θηλασμός, μια υπέροχη σχέση'

Μητρικός θηλασμός: μια εμπειρία καταπληκτική για μητέρες και μωρά. Το γεννάς και μετά, αν το βάλεις στο στήθος εγκαίρως, κολλάει εκεί σαν όλη του η ύπαρξη να εξαρτιέται απ'αυτό κι εσύ αισθάνεσαι να λιώνεις σταγόνα σταγόνα μέσα του.

Μια εμπειρία καθηλωτική:κουράζεσαι, πιάνεσαι σ'ολο σου το σώμα, καλις, λες "μπα, αποκλείεται να τα καταφέρω", κι αυτό μεγαλώνει, παχαίνουν τα δαχτυλάκια, τα μπουτάκια, μακραίνει, αρχίζουν τα χαμόγελα, οι φωνούλες, οι λοξές ματιές ευγνωμοσύνης, καθώς περνούν οι μήνες και αυτό παραμένει γαντζωμένο πάνω σου."

Κι έρχονται δυσκολίες, μυξούλες, πόνοι, δοντάκια κι άλλα διάφορα. Κι αυτό γαντζωμένο. και σιγά σιγά δε θέλει να θηλάζει όλη την ώρα. Βρίσκει άλλα ενδιαφέροντα, το στήθος γίνεται πια προσωρινό καταφύγιο, μετά μόνο λίγες γλυκές σταγόνες ζωής.

Και έπειτα δε θέλει άλλο να θηλάσει. Εκείνο πάει για άλλες περιπέτειες, εμ την καρδιά γεμάτη από τη σιγουριά πως αγαπήθηκε στο έπακρο. κι η μαμά καμαρλωνει, αγανακτεί, διαλύεται, φροντίζει, αγαπά.

Καλώς ήλθατε στη μητρότητα.

Ax ti teleia logeia :)..Mas edwses dinameis na sinexisoume..Sas grafw k tin exw sto sling apo to asteraki k 8ilazoume :) , diskoleutika na tin valw wspou na ma8w pws ginete alla pou 8a paei 8a ma8w :)..Euxomai na to evala swsta!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Έχουμε νέα και από τον παιδίατρο. Η μπουμπού μας είναι μια χαρά! 4530gr το βάρος μας, 57cm το ύψος και 38,8cm περίμετρος κεφαλής. Ο καλός μας ο γιατρός, μας είπε ότι πάμε πολύ καλά!

Πώς σας φαίνονται οι τιμές μας, συγκριτικά με τα δικά σας μωράκια?

ps. το βιβλίο της Πατσούρου το έχω κι εγώ. Είναι τέλειο. Μου το δάνεισε μια φίλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα εγω που δεν κλαιω αυτες τις μερες με κανατε και εκλαψα!!! Ωραια αρθρα μας βαλατε κοριτσια πολυ ενθαρρυντικα!! Ευχαριστουμε.

Αναστασια μου μια χαρα η κορουλα σου. Κοιμηθηκατε εχθες το βραδυ;

Δαναη δεν καταλαβα το μνμ σου; θελεις να αδυνατισεις ή θελεις να μεινεις ξανα εγκυος τωρα;

Γλυκερια τελικα βρηκες το μπιμπερο; Τον μικρο τωρα δεν τον θηλαζεις; Και εγω τον μεγαλο 25 μερες τον θηλασα και τωρα μια χαρα παλικαρι ειναι!!! Καλα μπανια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και εγω θελω!! Μακαρι να τα χασουμε χωρις διαιτα.

Ποσα σου μεινανε εσενα; εμενα 7. και τωρα που θα παμε Κεφαλλονια θα τσακισω κατι γλυκα και παγωτα που περιμενω πως και πως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...