Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΪΟΥ 2011!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 946
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δάφνη και afrodite χαίρομαι που έχετε θετική σκέψη! (Δάφνη, μετά διάβασα ότι κι εσύ έχεις ρίξει πολύ κλάμα.. ;) )

Ηλιοδώρα, είναι σημαντικό που κοιμάστε το βράδυ γιατί έτσι παίρνεις δυνάμεις για την επόμενη μέρα!

Άντρια, τι είναι αυτά που σου λένε? Σε λίγο θα σου πούνε ότι τα γάλα σου είναι light!!! και γι'αυτο δε χορταίνει η μπουμπού :lol::lol: Εδώ ταιριάζει αυτό που λένε "έχουμε δύο αυτιά για να μπαίνουν από το ένα και να βγαίνουν από το άλλο" οι βλακείες που ακούμε! Χι,χι!

Koula pragamata Anastasia mou alla otan eisai aganaktismeni ta pairneis tis metritois k se enoxloun poli..Exw pou exw tis amfivolies mou an tin ikanopoiia to gala mou, me ta logia tous einai san na mou tis epivevaiwnoun k mou erxetai na ta paraitisw ola!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aνδριακι μου,θα σε γελάσω,δεν

εκατσα να τις μετρήσω μί μία,απλά πάτησα στο ημερολίγιο του κινητού μου απο 8 Μαϊου-40 μέρες μετά κ μου έβγαλε 17/6.. Τί πειράζει,μια μέρα πριν κ μια μετά,ούτως η άλλως κανονικότα βγαίνουμε έξω κ χωρίς ευχή! :D Απλά για το τυπικό του θέματος θα την πάρουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντριά μου,μην ακούς κανένα!Δε θα στερήσεις απο το παιδι σου το γάλα σου απο τη στιγμή που έχεις μόνο κ μόνο επειδή επεμβαίνουν οι άλλοι! ο κάθενας στη θέση του κ κουμάντο στον εαυτό τους,μην ασχολείσαι! κ στη τελική γράφτους εκεί που δε πιάνει μελάνι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Akrivws k emeis to idio hehe :)..Aplws vre Elenaki mou me kanane na pw mipws k exoun dikaio k den exw ikanopoiitiko gala giati tin 8ilazw k olo klaiei, me ferane se simeio na exw amfivolia ate re OUSH ap'edw oloi tous :twisted:

Τώρα μιλάς σωστά!! Αν παίρνει το σωστό βάρος τότε έχεις γάλα,απλά περνάει τη φάση του άλματος όπως ο δικός μου που δεν ηρεμεί αλλα κ τα περισσότερα νινάκια εδω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Avrio pame paidiatro k 8a doume, an evale to varos pou prepei tote 8a parw ligo ta panw mou..Iparxei periptwsi na trwei oso prepei gia tin ilikia tis, na vazei varos alla i mikroula na 8elei k allo? Na to exei na trwei perissotero? Na einai laimargi, faganas k gi'auto olo na 8elei k na 8elei?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Πιράνχας μου κοιμήθηκε λίγο! Πάλι ξεζούμισμα παίζει σήμερα...

Αντριούλα μην ακούς κανέναν και τίποτα! Προσπάθησε να κλείνεις τ' αυτιά σου ή ακόμα καλύτερα να τους αποφεύγεις λίγο όλους αυτούς τους καλοθελητές! Εγώ δε συζητάω με κανέναν από συγγενείς κλπ., δεν είπα κουβέντα ούτε για τον παιδίατρο, ούτε για τη μαστίτιδα και οι επισκέψεις των γιαγιάδων κλπ. κρατάνε το πολύ μια ώρα. Μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου μόνο με τον άντρα μου, με σας εδώ και με κάποιες φίλες που ξέρω πως θηλάσανε πολύ!

Έλενα περαστικά στο μικρούλι σου, ελπίζω να βρείτε γρήγορα το πρόβλημα, να μη ταλαιπωρείται!

Γεωργιάννα σ'ευχαριστώ, είναι φάσεις που έχει τέτοια ηρεμία το ύφος του όταν είναι στο ριλάξ, τέτοια νιρβάνα, βάζει και τα πόδια του σα βατραχάκι κι είναι τέλειος Βούδας!

Αναστασία μου προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλιώς θα σαλτάρω!! :lol:

Αφροδίτη, Ιωάννα, Άφρο, Δανάη φιλιάαα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντρια ολα καλα...

εγω τι να κανω που δεν τρωει οσο πρεπει η επειδη κουραζεται η επειδη την παιρνει ο υπνος;

κ με το μπιμπερο που αντλησα παλι το ιδιο...

θα δουμε οταν ξαναζυγιστουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφρο μου προσπαθει να κρατησει σιλουετα η κορουλα σου και εσυ θελεις να την πχυνεις;

Ελενα περαστικα σας, ευχομαι να πανε ολα καλα και να αρχιζετε να ξεκουραζεστε πιο συχνα. Συνηθως οι παπαδες μεχρι τις 10 το πρωι ειναι στην εκλησσια.

Δαφνη εγω τον φωναζω βατραχακι τον δικομου!!

Κοριτσια μη κλαιτε αλλο γτ θα αρχισω και εγω!!!! Στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια σε σας! θα τα καταφερουμε με ολα και θα μεγαλωσουμε μια χαρα τα μωρακια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααα

σημερα γιναμε 4 εβδομαδων!!!!!!!

δαφνη αν δεν κανω λαθος και ο αρης σου τριων!

μια χαρα, αυτο ειναι γιωργιαννα μου η κορη μου κραταει σιλουετα, θελει να γινει μοντελα το καμαρι μου, εμεις κοιμηθηκαμε δωδεκα μιση με πεντε μιση , επεσε ενα διωρο ξεζουμισμα, κ τωρα λαγοκοιμαται, ελεγχωντας σε τακτα διαστηματα οτι δεν την εχω παρατησει μονη της, η μουσιτσα!!!

εσεις τι κανετε; εμας εν τελει σημερα θα μας βαλουν τις σιτες... κ οταν ερθουν η μπεμπα κι εγω θα παμε βολτα και αν αργησουν πολυ επισκεψη στη γιαγια μου. Παιδια το πιστευετε εμενα επειδη η μαμα μου δουλευει οταν χρειαζομαι κατι με βοηθα η γιαγια μου, η οποια με εχει μεγαλωσει (τρελλη αδυναμια) και τωρα εχει δει δισεγγονο και εχει τρελλαθει απο τη χαρα της! :lol:

Δεν πιανουν τα χερια της της κακομοιρας να αλλαξει την αννουλα αλλα της λεει τραγουδια και η μικρη μου κορη το εκμεταλλευεται και κοιμαται πανω της, το καλο ειναι οτι οταν ερχεται κατα τη διαρκεια της μερας εχω εναν ανθρωπο να πω μια κουβεντα και το κυριοτερο εχει το νου της τη μικρη οταν κοιμαται και μπορω να κοιμηθω κανα διωρο ξεγνοιαστη, πολυ φλυαρησα να με συγχωρειτε αν σας κουρασα :oops: ]

εχω παθει κατι απο την κλεισουρα...

ελενακι περαστικα στο γιοκα σου ! τι ομορφη φωτο!

σουλιτσα τι κανεις;

αντρια ελπιζω ολα τελεια στον παιδιατρο...

δαναη, χοανιτα, γιωργιαννα και ολα τα κοριτσια και φυσικα ογιωργος φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

Σας ελειψα? Ειχα να μπω κ να γραψω 2 μερες..στακλεφτα διαβαζα αλλα ειχαμε γκρινιτσα κ το αφηνα!

Κοριτσια μην εγκαταλειπετε..ειναι δυσκολο να εχεις ενα μωρο 24 ωρες το 24ωρο κ να το φροντιζεις .. οι αντοχες μας εξαντλουνται κ ξαναφορτιζουν.. Καντε υπομονη!! βλέπω πανω κατω ολες εχουμε στιγμες απελπησιας! Αλλά μη το βαζεται κάτω..όλα θα πανε καλά!!!

Εμεις εχθές σαραντισαμε..πηγαμε στην εκκλησια να παρουμε την ευχη απο τον πάτερ...μετα πηγαμε σε 3 ςσπιτια οπως λέει η παράδοση κ μετα πηγαμε για καφε σε φιλους κ μετα ηρθαμε σπιτι φαγαμε κ κοιμηθηκαμε κ οι 3 αγκαλιτσα! Εξω που ημασταν την θηλασα 4 φορες!! Το μεμε μου θα γινει πολυ διασημο! Θα το βλεπουν κ θα λενε : Α η τουριστρια! :lol::lol::lol: Το απογευματακι ξαναβγηκαμε για καφέ με κατι φιλους μας κ γυρισαμε 11 το βραδυ! Το παρακάναμε! Η μικρη ηταν εξαβντλημενη κ κοιμοταν εξω... μετα που γυρισαμε σπιτι ομως ειχαμε παλι μουρμουρα..στηθος αγκαλιτσες νανι κ τουμπαλιν! Πλεον εχω αρχισει κ το διακομοδώ αν κ πολλες φορες λεω δεν αντεχω αλλο!! Οπως προχθες που εκανα γενικη στο σπιτι κ ελεγα απο μεσα μου :ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΑΠΟ ΜΩΡΟ!!! ΜΙΜΑ ΩΡΑ!!!!! Καναμε δουλιτσες κ αυτη γκρνιαζε!!

ΕΛενακο σημερα σαραντιζεγται κι εσεις ε; Αντε με το καλό!!

Αφροδιτακι μην αγχωνεσαι με το βαρος βρε κουκλα!! Αφου το μωρο ειναι χχαρουμενο κ δε κλαιει ολα πανε καλα!!

Αντρια μην ακους,,,κλεισε τα αυτια σου κ να απαντας : Ευχαριστουμε για την συμβουλη αλλα εχουμε παιδιατρο!!

Κι εμας μας δινουν συμβουλες τωρα οι παππουδες...ειχαν ερθει τα πεθερικα μου πριν 20 μέρες κ ελεγαν για το μωρο πως να το κανω κλπ κ τους λεω "¨συμβουλες στις 20 μερες δε δέχομαι.." αντε ο καθενας ανοιγει κ δε ξερει τι λεει!!

Ο θηλασμος δεν θελει μονο υπομονη..πρωρα πρωτα θελει ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ απο τους γυρω!!

Μια ερωτηση βρε τσουπρες... ποιος θα σας βαφτισει το μωρο? Αυτος που σας πάντρεψε ή αλλος? Ειναι σωστό να διαλέξεις αλλον? Εμας μας παντρεψαν κατι φιλοι μας αλλα θελουμε να μας βαφτισει το μωρο άλλο ζευγαρι! ΤΙ θα κανουμε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες και νταντι!!! η αθηνουλα κοιμαται ακομα, κι εγω ειμαι ξεκουραστη, γιατι αποψε κοιμηθηκαμε 12 με 6, θηλασαμε μεχρι τις 7.30, και την περιμενω να ξυπνησει για να φαει!!! :):):)

σκεφτομαι να προσπαθησω ν ατην κρατησω ξυπνια, αφου φαει, για να κοιμηθει το μεσημερι, και μαζι, να κοιμηθει κι η μανουλα!!!

βρε κοριτσια, χτες θηλαζε απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 12 το βραδι!!!!!!ετσι θα κανει συνεχεια;;;;;

κατ'αρχας εξαντληθηκα, ισα που προλαβα να φαω κατι, περισσοτερο υποχρεωτικα, για να εχω γαλα, και αρχισα να αναρωτιεμαι για ποσο καιρο θα θηλαζει τοσες ωρες συνεχομενα.... οταν θα ειναι 2 μηνων, πχ, θα εχει καλυτερο προγραμμα;;;;;να μπορουμε να παμε μια βολτα , βρε αδερφε!!!!!γιατι, με 5 ωρες θηλασμο, που να πας;;;;!!!

μια που συζητατε για νονους, εμας θα την βαφτισει ο αδερφος μου, κι αυτος κι εμεις, θελουμε καποιον κοντινο για νονο του παιδιου μας, εεεεε και δεν υπαρχει πιο κοντινος!!!! με την κουμπαρα μου το συζητησα, και η ιδια , επειδη μενει καλαματα, και οχι αθηνα, συμφωνει οτι ειναι καλυτερα να ειναι καποιος κοντα στη μπεμπα!!!

σημερα φευγει κι η μανουλα μου, και πολυ θα μου λειψει η βοηθεια στο σπιτι!!! της καημενης , ομως θα της λειψει η εγγονουλα της... :(:(:(:( μπορει να ξαναερθει , ειπε χτες, σε μια στιγμη αδυναμιας που την ειχε αγκαλια, αλλα δεν το νομιζω, θα παμε εμεις τον αυγουστο!!!

ειρηνη, ειστε πολυ σουρτουκες, μπραβο σας!!!!και τα μεμε σας τα βλεπω να γινονται διασημα στη θεσ/νικη!!!!!

αφρο, θα συμφωνησω, να μην ανησυχεις, καθε παιδι ειναι διαφορετικο, και οσο ειναι καλα η κορουλα σου, μια χαρα θα ειναι το βαρος της!!!να σου ζησει, κι ολας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχιες δικιο νταντηυ μου για τους νονους!!

Βρε παιδια.. εγώ γιατι δεν κανω τετοιους μαραθωνιους θηλασμου; Μηπως δεν τρωει το μωρο μου καλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχιες δικιο νταντηυ μου για τους νονους!!

Βρε παιδια.. εγώ γιατι δεν κανω τετοιους μαραθωνιους θηλασμου; Μηπως δεν τρωει το μωρο μου καλά?

μην το σκεφτεσαι ειρηνη!!!!εγω γιατι κανω;;;;μηπως ειναι πολυ αραιο η λιγο το γαλα μου;;;; θα τρελλαθουμε αν σκεφτομαστε ετσι!!!!!ειπαμε, καθε παιδι και καθε μαμα ειναι διαφορετικα, και ειναι φτιαγμενοι ο ενας για τον αλλο, οποτε ακουμε μονο, τις αναγκες του δικου μας παιδιου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Αφροδίτη, πολύ καλά κοιμήθηκε η μπουμπού σήμερα για 11 ημερών μωράκι! Τους πολύωρους θηλασμούς

(μαραθώνιοι) θα τους κάνει για αρκετό καιρό ακόμη! Αλλά σιγά-σιγά θα ελατώνονται. Πόσες φορές θηλάζει τη μέρα? Εμένα 8 με 10 φορές! :shock: Σωστό ξεζούμισμα!

Το βράδυ κι εγώ πολλές φορές τρώω ενώ δεν πεινάω για την "παραγωγή"! :lol:

Όταν έφυγε η μαμά μου (στις 20 μέρες) δεν προλάβαινα να φάω και είδα μια πτώση στην παραγωγή. Πρόσεξε μην πάθεις το ίδιο. Είχα σκεφτεί "τι καλά, θα χάσω και τα 3 κιλάκια που μου'μείναν". Αλλά δεν αξίζει. Απ'το να μου μειωθεί το γάλα, προτιμώ τα κιλάκια, για το καλό του παιδιού μου! Έτσι κι αλλιώς δεν είναι και πολλά.. Τώρα τρώω καλύτερα και εννοείτε παραπάνω. Από βδομάδα θα ξανάρθει η μανούλα μου και θα φάμε πιο πολύ! :lol::lol: Πεθύμησε τη μπεμπούλα! Δεν αντέχει άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Ειρηνη μου ειναι αναλογα το παιδι με το θηλασμο. Ο δικος μου απο την πρωτη στιγμη τρωει 30-40 λεπτα, τι να πω οτι δεν τρωει καλα αφου περνει 400γρ./εβδομ.

Νονους να κοιταξεις καλα πριν κανεις. Εμενα η μια νονα του Αλεξανδρου τον εβλεπε 1-2 φορες το χρονο και τωρα επειδη τσαντηστικε οταν της την ειπα περσι τωρα εξαφανιστηκε!!! ειναι και παιδαγωγος!! ευτυχως εχει αλλες 2 και δεν του λειπει τπτ.

Το μικρο θα τον βαπτισει μια φιλη του ανδρα μου που δυστηχως μενει Βελγιο, αλλα δεν εχει παιδια και δεν θελει και ετσι θα τον αγαπαει.

Αφροδιτη τα μωρα αλλαζουν συνεχεια,ακομη και απο μερα σε μερα θα δεις διαφορα. θα βρει το ρυθμο της η μικρη.

Γιωργο καλα κανεις και τους εχεις απο μακρια.

Η πεθερα μου μου λεει καμια φορα οτι τον ντυνω ελαφρυα αλλα ξερει οτι μιλαει τσαμπα. Δεν εχω ομως κανενα παραπονο μ'αγαπαει πολυ και τον γιοκα μου.

Αχ αυτα τα κιλα! Φροντιζω να μην τα χασω!!!! χα χα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera!!

Eimai SKATAAAAAA..Ekla4a, fwna3a, evrisa alla lisi den vrika!!

Pigame paidiatro valame mono 250gr mesa se 15 meres :o:shock: i paidiatros den anisixise aplws mou eipe pws einai liga, meta apo sizitisi mazi tis mou eipe na tis dinoume tin imera 1 fora mono 90 ml 3eno gala na doume ti ginetai giati tin 8ilazw k olo klaiei alla to xeirotero einai oti den vazei ikanopoiitiko varos (an itan mono to klama den 8a me noiazei)..Idi tis edwsa prin 60 ml k oxi 90 ml (opws mou eipe i giatros) k einai fronimi..

Mou eipe pws exw poli gala alla mporei na min tin ikanopoiiw mono gia liga ml giati otan koimi8ei to mwro arketes wres k gemisei to sti8os mou k tin 8ilasw koimate xwris parapona..

Eklaiga sto iatreio pou prepei na dwsw ligo 3eno..Den to i8ela me TIPOTA k me ka8isixase i paidiatros, mou eipe pws to pale4a poli k mou edwse sigxaritiria alla to mwro vasanizete otan peinaei..Mou eipe pws k ekeini sto 3o tis mwraki eixa akrivws ta idia alla evale peisma na min dwsei 3eno k talaipwri8ike para poli k ekeini k to mwro wspou katerreuse, mou eipe pws 3erei apolita pws niw8w alla mono me 1 fora pou mporei na XREIASTEI na dwsw to mwro 8a alla3ei poli k pws den einai kako, den einai dilitirio pou 8a tis dinw..

Ti na pw koritsakia mou? Niw8w axristi!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:o:o Πάλι τα έκανε!!! Χι,χι! Και για όσες μανούλες ανησυχείτε ότι κάνουν πολλά κακάκια τα μωράκια σας, να σας πω ότι η δικιά μου τα έχει κάνει 4 φορές από τις 4 το πρωί!!! Στις 4πμ, στις 7πμ και μετά άλλες δυο φορές! Εμείς δουλεύουμε για τις πάνες! :lol::lol: Μπορεί να θηλάζουμε και να μην αγοράζουμε γάλα αλλά στο [smilie=pottytrain5.gif] δεν πιανόμαστε!!! :lol::lol::lol:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντρια, τώρα είδα το μήνυμά σου! Μη λες βλακείες! Δεν είσαι άχρηστη μανούλα! Το παλεύεις πολύ! Δεν έγινε και τίποτα για λίγα ml ξένο γάλα. Πολλά παιδάκια μεγαλώνουν μια χαρά με μικτή διατροφή! Σε καταλαβαίνω.. κι εγώ περιμένω τον παιδίατρο το απογευματάκι. Κι εγώ τρέμω μη μου πει για ξένο....αλλά αν είναι για το καλό του παιδιού, τι να πούμε! Έτσι έκλαιγα και για την καισαρική αλλά αποδείχτηκε ότι ΟΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ! Μην το βάζεις κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

K egw stin arxi den i8ela na akousw gia kaisariki k telika tin dextikame :)..Akouga apo pollous mipws den tin ikanopoiia to gala sou k polla alla k telika egine :(..Axxxx auto to mati!!!!!!! Ftou ftouuuuuu

Maze4a ws twra k 100ml me ton 8ilastro k xarika :) enw tis proigoumenes meres prospa8ousa ws arga to vradi prin paw gia ipno gia na maze4w tosa, fisika apo xtes arxisa k pinw poli nero..Twra na doume pws 8a paei i mera!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον Ανδρια εκλεισα εισητηριο για την Κυπρο, ερχομαι να σε δειρω!!!!! ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ!!!!!! ποτε θα το καταλαβεις; μακαρι στον Αλεξανδρο να το ηξερα και εγω οτι ηθελε και ξενο για να μην ταλαιπωρητε. Θηλασα τοτε 25 μερες αλλα πριν κοπει το γαλα μου(επειδη δεν ετρωγα) το παιδι εκλαιγε και ταλαιπωριοταν επειδη πειναγε.

Αναστασια μου μια χαρα κανετε τις εταιρεις με τις πανες πλουσιες!!!!

Εμεις κοιμηθηκαμε κατα τις 11 το βραδυ ξυπνησαμε στις 2.30 για να φαμε και να δουμε και τον μπαμπα που μολις ηρθε απο την δουλεια και ξανακοιμηθηκαμε στις 4 μονοι μας. Και ξυπνησαμε στις 7 επειδη χτυπησε το ρολοι της μαμας για να παμε τον αδελφουλη μου στο Camp. Μακαρι να αρχιζει να μου ξυπναει μονο μια φορα την νυχτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ τι αγωνίες περνάμε ρε γα...το! Αντριούλα μη στεναχωριέσαι και μη σε ξανακούσω να λες πως είσαι άχρηστη, είσαι μια χαρά μανούλα που παλεύει για το καλύτερο για το παιδάκι της!! Μπορεί εύκολα ν'αλλάξει αυτό το σκηνικό, μην ανησυχείς. Και μένα μ'ανησύχησε ο παιδίατρος την προηγούμενη βδομάδα γιατί ο Άρης είχε πάρει μόνο 115 γρ. και αυτή τη βδομάδα πήρε 225!

Και μένα ο παιδίατρος την προηγούμενη βδομάδα μου είπε για ξένο, να δίνω ένα γεύμα τη νύχτα για να κοιμάται καλύτερα επειδή τη νύχτα μειώνεται το γάλα μας. Δοκίμασα ένα βράδυ να του δώσω 90ml, δεν ήπιε ούτε το μισό και το έκανε κι εμετό μετά. Δε του ξανάδωσα και προσπάθησα να αντλώ το πρωί ένα γεύμα δικό μου γάλα για το βράδυ. Χθες θήλαζε όλο το πρωί και δε κατάφερα ν' αντλήσω. Το βράδυ ξεκίνησε κλάμα κατά τις 12, τον θήλαζα ξανά και ξανά και συνέχιζε να κλαίει, άφηνε τη θηλή κάθε τόσο κι έκλαιγε σπαραχτικά, το στήθος μου το αισθανόμουν άδειο και δεν ήξερα τι να κάνω. Αυτό κράτησε μέχρι τις 3.30 όπου είπα να κάνω μια απόπειρα με ξένο να δω αν πεινάει. Ήπιε μόνο 30 ml αλλά μετά ησύχασε! Σίγουρα πάντως δε λιμοκτονούσε! Δεν έχω ιδέα τι είχε, νομίζω πως ξεκίνησε να κλαίει από πείνα κι έκανε πολλή προσπάθεια να βγάλει γάλα από μένα και μετά συνέχισε να κλαίει από εκνευρισμό και δεν ήξερε πως να ηρεμήσει. Σήμερα ευτυχώς κατάφερα ν'αντλήσω γάλα για το βράδυ αλλά τον μικρό τον βλέπω πάλι εκνευρισμένο. Να είναι κανένα άλμα ανάπτυξης? Θα δείξει. Το ξένο δε το θέλω καθόλου αλλά το κρατάω ως τελευταία λύση έκτακτης ανάγκης.

Προσπαθούμε όλες να κάνουμε το καλύτερο για τα μωράκια μας. Δεν έχουν οδηγίες χρήσεις (όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε!) οπότε πάμε με το ένστικτο και τις οδηγίες που μας δίνουν οι γιατροί και πειραματιζόμαστε μέχρι να μάθουμε το παιδάκι μας, να συντονιστούμε καλά μαζί του και να καταλαβαίνουμε καλύτερα τις ανάγκες του. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, κάθε μάνα επίσης και η μεταξύ τους σχέση μοναδική.

Με τον Αρούλη πάλι κρεμασμένο πάνω μου και τον άντρα μου να γκρινιάζει γιατί δε κάνω τίποτα άλλο (καινούριο αυτό, σήμερα τον έπιασε...! μάλλον ξύπνησε στραβά!) σας καλησπερίζω και σας φιλώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι όπως είχε πει κι η Άφρο πολύ εύστοχα, δε βρίσκεις δίκιο πουθενά. Θα κατηγορηθείς αν δώσεις ξένο γιατί δεν πάλεψες περισσότερο το θηλασμό και θα κατηγορηθείς αν επιμείνεις στο θηλασμό ότι αφήνεις το παιδί σου να πεινάει κι έχεις στεγανά! Δε κερδίζεις! Οπότε τα ξεχνάμε όλα και κάνουμε το καλύτερο για το παιδί μας, όποιο κι αν είναι αυτό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...