Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά Μωράκια 2011 Νο 9! Για πιο δυνατές κλωτσιές!!!


Recommended Posts

Μιχαέλα μου εδω στην Κύπρο συνήθως τα κάνουμε με αμπελόφυλλο και με γεμιση ρυζι και κιμά...Ειναι λίγο διαφορετικά από Ελλάδα... Να σου πω την αληθεια δεν τρελλαίνομαι...τόσο...

Τι έπαθε και διψώ τόσο??? Νιώθω ότι στεγνώνει το στόμα μου...Το έχει πάθει καμία?? Με βλέπω πάλι πεπονάκι να τρωω να δροσιστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μαχη μου απο την ημερομηνια που σου εγραψε ο γιατρος μετρας 56μερες πισω κ τοτε μπορεις να τα υποβαλεις.αν τωρα περασαν κ ειναι λιγοτερες θα πληρωθεις μονο γιαυτες...θα χασεις δηλαδη καποια ευρουλακια.μετρα για να δεις.εκτος απο το χαρτι του γιατρου θελει κ μια βεβαιωση απο τον εργοδοτη οτι σταματας απο την δουλεια κ δεν θα σε απασχολει οσο εισαι στην αδεια.αυτην την δινει το ικα κ την συμπληρωνει ο εργοδοτης.για τα 200ενσημα που θελουν αλλοι τα ζηταν αλλα κ παλι μπαινουν στο συστημα κ βλεπουν οτι υπαρχουν.μπες στο σαιτ του ικα κ νομιζω οτι υπαρχουν εκει οι βεβαιωσεις να τις εκτυπωσεις για να μην πηγαινοερχεσαι στο ικα.για τον οαεδ ειναι μετα την γεννα...κ παλι εχει ολα τα χαρτια που συμπληρωνεις.

μαρακι κ εμεις με αμπελοφυλλα τα κανουμε αλλα ορφανα :D:D:D χωρις δηλαδη κιμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχως που με ενημερωσατε γιατι δεν ειχα ιδεα, νομιζα οτι τα καταθετω ολα μετα τη γεννα. Ωχ ρε γμτ. Αμα ειναι θα παω αυριο στο Ικα το πρω, εχω και μια γνωστη μου εκει και ελπιζω να με βοηθησει γιατι αν παω τελειως ξεκαρφωτη δεν θα βγαλω ακρη ετσι που ειναι εκει μεσα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσακια γυρισα!Πιασατε την συζητηση για τα κιλα;Εγω μεχρι στιγμης εβαλα 5,τα 2,5 μεσα στο Πασχα. :evil: Θελω να προσεξω λιγο και να φτασω στον επομενο μηνα με αυτα.Μεχρι 10-12 αν βαλω θα ειμαι ευχαριστημενη.Μην αγχωνεστε,θα τα χασουμε μετα.Οσοι με βλεπουν μου λενε οτι μονο κοιλια και στηθος εχω κανει.Κατα τ'αλλα ειμαι οπως και πριν.

Πηγαμε για το κλιματιστικο και πηγα και στο Ανατελλω που ειναι εκει διπλα να δω για κρεβατακια.Ωραια ειχε και εκει.Απο ποιοτητα ιδια με του Ηρα μου φανηκαν.Δεν καταλαβα διαφορα στην ποιοτητα.Δεν ειχε ομως καμια καλη προσφορα κρεβατι με στρωμα.Αυτα που μου αρεσαν εκαναν 500 χωρις στρωμα.Στο Ηρα βρηκα κρεβατι μετατρεπομενο με στρωμα 400 ευρω.Αν βαλω το καλυτερο στρωματακι θα παει 430.Νομιζω ειναι πολυ καλα.Μαλλον εκει θα καταληξω...Βρηκα και μια ωραια ζωγραφια να βαλω με 3 ποντικινες μπαλαρινες. :lol:

Σε ποια εβδομαδα καταθετουμε χαρτια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι μαχη μου γιατι ηδη εχασες πολλες μερες.μεχρι 25 σου λεει ο γιατρος?ρωτα την γνωστη σου αν μπορεις ο εργοδοτης να σου δωσει βεβαιωση με παλια ημερομηνια.αν μετραει να την καταθεσεις τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε νικη την εκανες την βολτιτσα ;););) καλυτερα μην μετρας βδομαδες αλλα μερες....56πριν την ημερομηνια που θα σου δωσει ο γιατρος.ετσι δεν χανεις ουτε μερα...γιατι να τα χαρισουμε...τοσα μας κραταν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την συμπεθέρα...Τωρα που είπες για τα κιλά...μου λεει χθες ο αντρας μου..."εχεις πολύ μεγάλη κοιλιά ε?? αλλά ευτυχώς εκτός από το στήθος και την κοιλιά δεν έχεις πάρει πουθενά αλλού" ...Παρηγοριά στον άρρωστο... :lol::lol: Βεβαια επειδή είχα αδυνατα ποδια δεν φαίνεται αλλα εγώ καταλαβαίνω ότι ψιλοάνοιξα και στη λεκάνη...αλλά δεν θα σκάσω κιόλας!!

Τελικά έβρασα πατατούλα και αυγο και θα κάνω σαλάτα...μονο δροσερά πραγματα θέλω... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαελα,σωστη!Ετσι θα τις μετρησω τις μερες.Και πρεπει να παμε αμεσως,ετσι;

Συμπεθερα και εμενα ανοιξε η λεκανη,απο την αρχη.Αλλα δεν με πολυνοιαζει.Θα επανελθουμε που θα παει...

Σημερα τρωμε ρεβυθια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικη εμενα μου εχει δωσει μεχρι 5/9 κ τις μερες που μετρησα βγαινουν στις 11/7 να καταθεσω τα χαρτια μου.λογικα καπου εκει εισαι κ εσυ,αφου ειμαστε μαζι.

μαρακι πως την κανεις την σαλατα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημέρα...σας γραφω κάποιες πληροφορίες για τα επιδωματα ετσι όπως τα βρήκα

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Ιατρική βεβαίωση από αρμόδιο ιατρό του ΙΚΑ όπου θα αναγράφεται η πιθανή ημερομηνία τοκετού.

3. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη για την ημερομηνία διακοπής της εργασίας. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση του γιατρού.

4.Υπεύθυνη δήλωση της ασφαλισμένης στην οποία αναφέρεται η ημερομηνία διακοπής εργασίας και ότι δεν θα αναλάβει εργασία για όσο χρονικό διάστημα επιδοτείται. Είναι στο ίδιο έντυπο με την βεβαίωση ιατρού και υπέυθυνης δήλωσης εργοδότη.

5. Ένσημα των 2 προηγούμενων ετών. Σε περίπτωση που δεν υπάρχουν τα ένσημα διότι δεν έχουν εκδοθεί τα αποσπάσματα ατομικού λογαριασμού ασφάλισης, ζητάτε από τον λογιστή της εταιρίας, βεβαίωση εργοδότη με τα ένσημα επικυρωμένα από το ΙΚΑ που ελέγχει τον εργοδότη

6. Ταυτότητα - Αφμ

!!!! Ζητήστε μια εξουσιοδότηση από το τμήμα παροχών, την οποία θα επικυρώσει το κεπ ή η αστυνομία, έτσι ώστε ο σύζυγος ή κάποιο άλλο μέλος της οικογένειας να μπορέσει να παραλάβει το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ

1. Βιβλιάριο ασθενείας ατομικό και οικογενειεακό, αν υπάρχει, για τον υπολογισμό της προσαύξησης λόγω οικογενειακών βαρών.

2. Βιβλιάριο ασθενείας του συζύγου, αν είναι ασφαλισμένος του ΙΚΑ.

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

4. Βεβαίωση της κλινικής ή του νοσοκομείου που αναφέρει την ακριβή ημερομηνία διακοπής της κύησης πχ 37η, αν η ημερομηνία του τοκετού έχει διαφορά πάνω από ένα μήνα από την πιθανή ημέρα τοκετού.

5. Υπεύθυνη δήλωση οτι δεν πήρατε βοήθημα τοκετού από άλλο υποκατάστημα του ΙΚΑ.Το έντυπο αυτό χορηγείται απο το τμήμα παροχών.

6. Ταυτότητα - Αφμ.

!!! Σε περίπτωση εξουσιοδότησης απαραίτητη η ταυτότητα του παραλήπτη.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΟΑΕΔ

1. Αίτηση. Χορηγείται από τον ΟΑΕΔ

2. Βεβαίωση εργοδότη. Χορηγείται απο τον ΟΑΕΔ

3. Υπηρεσιακό σημείωμα ΙΚΑ. Οι αποδείξεις από τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας.

4. Ατομικό βιβλιάριο ασθενείας.

5. Ταυτότητα.

6. Ένσημα 2006-2007-2008 ή αναλυτική περιοδική σφραγισμένη από το ΙΚΑ έως την ημέρα που διέκοψε την εργασία της λόγω κυοφορίας με την άδεια του γιατρού.

7. Οι αναπληρώτριες, οι ωρομίσθιες καθηγήτριες και δασκάλες προσκομίζουν και την σύμβαση τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκοπευω ωστόσο να πάω αυριο να τους ρωτήσω απο κοντά τι χρειάζεται για το επίδομα κυοφορίας και μετα απο πόσες μέρες το εισπράτουμε...δεν ξέρω αν είναι κατευθείαν...........

Οσο για τα κιλάκια πήρα απότομα 6 και εδω κ 2-3 βδομάδες κόλλησε εκεί....

εντωμεταξύ είμαι τρελή γιατί απο τη μια δεν θέλω περιττά κιλά απο την άλλη ανησυχώ όταν δεν παίρνω μήπως δεν αναπτύσσεται σωστα το μωράκι........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα μου...δεν έιναι τίποτα...απλά καθαρίζω την πατάτα και την κοβω σε μικρά κομματάκια για να βράσει γρήγορα...Την βάζω στο νερό και αφού ψηθεί καλά την αφήνω να κρυώσει λίγο και την κοβω ακόμα πιο μικρά κομματάκια σε ένα μπωλ..Το ίδιο κάνω και με τα αυγα...Τα βράζω καλά...αφου ψηθούν, τα κόβω κι αυτά στο μωλ σε μικρά κομματάκια και τελος κόβω ντοματα, αγγούρι και μαρούλι...Αν εχω και παντζάρια βάζω κι αυτά!!!Μετά λίγο λάδι, λεμόνι και αλάτι!!

Παλια έβαζα και τόνο...τώρα που είμαι έγκυος όχι...Ειναι πολύ απλή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νικολ,το 5 για το επιδομα κυοφοριας δεν το καταλαβαινω... :roll: Αφου στο ΙΚΑ θα παμε,δεν μπορουμε απο εκει να παρουμε την κατασταση ενσημων;Αφου τα εχουν ολα ονλαιν! :roll: Εγω παντα παω εκει και παιρνω κατασταση ενσημων,ποτε δεν την εχω ζητησει απο τον λογιστη.Δεν χρειαζεται και επικυρωση ετσι,αφου ειναι επισημο χαρτι του ΙΚΑ....Σωστα τα λεω;Για πειτε...

Νομιζω πως τα εισπραττουμε απευθειας τα λεφτα Νικολ,για ρωτα αυριο να μας πεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαελλα μου αυτο θα την ρωτησω αν μπορω να καταθεσω με πιο παλια ημ/νια. Στη δουλεια πιστευω οτι θα μου δωσουν οτι θελω απο βεβαιωση...

Το θεμα ειναι στο Ικα τι θα μου πουν...

Νικολ μου ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νικολ σε πληρωνουν κατευθειαν...τωρα γινονται ολα μεσα απο το συστημα ;);) πριν 5σχεδον χρονια που ειχα παει για την μικρη μου μου ειχαν πει μετα απο μερικες μερες να παω να πληρωθω.βλεπεις επρεπε να τα βγαλουν οι ιδιοι με το χερι...

μαρακι οντως ειναι πολυ απλοι...θα την κανω για το βραδυ στον αντρα μου που τρελενεται για αυγα κ ολο λεω τι να του φτιαχνω για βραδυ.εχουμε το μεσημεριανο σκοτιζομαι κ για το βραδυνο του :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια

Σήμερα έκλεισα τις 35 εβδομάδες!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D Είμαστε στα +11 κιλά. Είδα ένα ωραίο όνειρο ψες, το γιο μου, θυμάμαι που σκεφτόμουνα πόσο όμορφος ήταν, ήταν 3 ημερών και τον έβαλα στο κρεβατάκι του και πήγα στο μπάνιο και αυτός πετάχτηκε απ τα κάγκελα του κρεβατιού κάτω και ήρθε και με βρήκε και μου λέει: μαμά πείνασα, τι μαγείρεψες σήμερα;;;; :?:?:?:?:?

Τι γίνεται με τις απεργίες εκεί; Ούτε πρωινάδικα ούτε τίποτα και ήθελα να δω λεπτομέρειες απ τη Eurovision :(

Μαράκι μου δεν είναι τίποτα, μήπως έκανες καμιά δουλίτσα.

Κίσκα μου καταπληκτικά τα νέα σας με τη Β επιπέδου, μ άρεσε πολύ το καρότσι, ειδικά το πράσινο, πολύ καλές τιμές, αν έστελνε Κύπρο θα το παράγγελα.

Σοφάκι μου έτοιμη η βαλιτσούλα σου ε; Μπράβο και εμένα έτοιμη είναι η δική του μωρού θέλει κανα δύο πράγματα για να κλείσει και η δική μου.

Ζαχαρένια μου με την αισιοδοξία σου και το χιούμορ σου οι μέρες θα περάσουν και σύντομα θα χεις το μικρούλι σου στο σπίτακι μαζί σου. Υπομονή!!!!

Νίκη μου είναι ένα βάσανο η δυσκοιλιότητα. Εμένα με βοηθούν τα ακτινίδια.

Έλις μου στις ίδιες μέρες είμαστε τα ίδια συμπτώματα έχουμε, πετρώματα, πόνους στη μέση και πλάτη. Είναι όλα φυσιολογικά. Σου δωσε κάτι ο γιατρός να πίνεις;

Μάχη μου και εγώ στο δωμάτιο δεν έχω κάνει τίποτα :lol::lol::lol: Αγχώνομαι λίγο κάθε φορά που το βλέπω αλλά θα γίνει και αυτό σιγά σιγά.

Χρυσάνθη μου πως είναι ο μικρούλης; Περαστικά του.

Γιελίζ ώραια η μέρα σου με καφεδάκια.

Ευγενία μου αν ο γιατρός λέει ότι πρέπει να κάτσεις αυτό να κάνεις. Προσπάθησε ότι και αν σε απασχολεί να σαι (όσο μπορείς βέβαια) να σαι ήρεμη.

χχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι τωρα εχουν κανει μεγαλη προοδο...καιρος ηταν!!!παλια ζητουσαν πολυ χαρτουρα.τα ενσημα τωρα τα βλεπουν πια ον λαιν,τοτε μου ζητουσαν εμενα να τους τα παω!!!

τις προαλλες που ρωτησα επειδη εγω ειμαι στην ανεργια κ δεν θα εχω βεβαιωση απο εργοδοτη,αν θελουν καποιο χαρτι απο τον οαεδ που να το πιστοποιει μου ειπαν οχι γιατι φαινεται ο τελευταιος εργοδοτης κ απολυση που μου εχει γινει απο το συστημα.μονο το χαρτι του γιατρου μου ζητησαν.τωρα αν αλλαξει κατι οταν παω...ειδωμεν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλες δουλίτσες Μάχη μου...εμείς εδώ είμαστε,,,

Μιχαέλα μου εύκολη, απλή, και ελαφρια...Εγώ επειδή το μεσημέρι είμαι μοναχούλα δεν έχω όρεξη να κάνω πολλά...Ετσι μια χαρά βολεύει...και δροσερη για τώρα το καλοκαίρι!Στο καλό κοπέλα μου!

Χρυσταλλένη μου ειναι απίστευτο ε? Σε μια εβδομάδα μπαίνεις στο μήνα σου...ετοιμασε και το δωμάτιο να έχεις να κάνεις κάτι..Το ίδιο έπαθα κι εγώ με εσένα με τις απεργίες δεν εχει τίποτα να περάσει η ώρα!!Καλά φοβερό το όνειρο!!1 :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σορρυ, ήρθαν για την απογραφή μετά μια φίλη για καφέ, μετά πέρασε και ο καλός μου....

Κρυσταλένη, τα ίδια συμπτώματα ε? Εμένα δεν μου δίνει τίποτα, γενικά δεν έχω πάρει κανένα συμπλήρωμα εκτός απ΄το φολικό οξύ, στην αρχή.

Μάχη μου σχετικά με το Ικα μην αγχώνεσαι, εμένα μου είπαν ότι καταθέτεις τα χαρτια σου μέσα στο διάστημα των 56 ημερών, δεν πειράζει που καθυστέρησες. Εγώ έδωσα μόνο το χαρτί από τον γιατρό του Ικα που αναφέρει την ΠΗΤ και μία βεβαίωση από τον εγροδοτη (εντυπο που μου είχε δώσει ο γιατρός του Ικα όταν μου έδωσε την βεβαίωση) που βεβαιώνει ότι δεν πας στην δουλειά το συγκεκριμένο διάστημα. Στο Ικα μου είχαν πει, ότι δεν μπορούν να σε πληρώσουν αν εισαι πριν τις 56 μέρες, πρέπει να είσαι εντός των 56.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφαγα τα ρεβυθια μου και ηρθα.Περιμενω να φερουν το κλιματιστικο.Αυριο θα μας το βαλουν.Αχχχ,τι εχει να γινει εδω μεσα. :? Πρεπει να μετακινησουμε τον μπουφε,το τραπεζι,τους καθρεφτες που εχω στον τοιχο.Δεν τα μπορω καθολου τα μερεμετια. :? Μετα θα πρεπει και να στοκαρουμε τις τρυπες και να βαψουμε.Παει ο τοιχος μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • * Τους χωρισα γι αυτο δεν εχω προβλημα στον υπνο... Αλλιως κλασσικη χορωδια διδυμων , τα ξερουν πολλες κοπελες εδω μεσα.. 
    • Καλη μου kiddo!!!! Ειμαστε καλα δοξα το Θεο! Μεγαλωνουμε και τρελαινουμε τον κοσμο... Ειναι πολυ ωραια τα διδυμακια αλλα εχουν αρκετη δουλεια, μονιμα κατι κανεις γιατι τελειωνει ο ενας και αρχιζει ο αλλος.. οι πρωτοι μηνες ηταν πιο ευκολοι κατα τη γνωμη μου μιας και  τα δικα μου ηταν γενικα βολικα παιδακια  , οσο μεγαλωνουν ομως δυσκολευει γιατι περπατανε και αλλος για χιο τραβηξε και αλλος για μυτιληνη αλλα τι να κανουμε ολα στα προγραμμα ειναι!χτιζουμε κορμι για καλοκαιρι με τοσα χλμ!  Τις περισσοτερες ωρες που πλεον παιζουν και σκαρφαλωνουν και τα δυο πανω μου ειναι ερωτας! Στην καθημερινοτητα τα παμε καλα δεν εχουμε προβληματα με φαγητο , υπνους και κλπ ..τουλαχιστον δεν συναντησα εγω ακομα ... Τα ΔΟΝΤΙΑ ομως ...ειναι μεγαλο κεφαλαιο!  Γενικα ειναι μεγαλη ευλογια και αξιζει καθε προσπαθεια απλα θελει πολυ υπομονη .. αυτο που ηθελα ναπω στις κοπελες που προσπαθουν με εξωσωματικη ειναι περα απο κουραγιο και υπομονη, οτι ολο αυτο που περνανε τωρα  δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που τις περιμενει παρακατω... Υπομονη κυριως και ολα θα ερθουν απο μονα τους.. εσυ πως τα πας? Ολα καλα? 
    • στην 27 εβδομάδα μπαίνουμε στον 7ο μήνα αν τα λέω και εγω σωστά 😊 όλοι οι γιατροί σε βδομαδες μετράνε  Άντε με το καλό να πάτε στο ραντεβού να δείτε το μωρακι σας  και εγω Ιασώ γέννησα το πρώτο παιδάκι εκεί είναι ο γιατρός που είχα  εεε καλά θα είναι όταν μπεις στο 7ο να ξεκινήσεις μετά ψώνια σου σιγά σιγά  βαζω ένα πινακα μήπως βοηθήσει εγω αυτόν κοιτάω     
    • Θα περάσει που θα πάει!! Εμενα μου είπε να κάνω στις 27,Δεύτερα. Αιώνας δλδ.. Επίσης μου είπε να παίρνω buscopan για τ ις συσπάσεις της μήτρας. Οπότε νομίζω με αυτά δε θα νιώθω πόνους. Οπότε το μυστήριο γιγάντωνεται κτλβαινεις. Χάχα. Εσυ έχεις νιώσει κάνα πόνο? 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...