Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟΥΣ


Recommended Posts

Μαριτίνα έχεις σκεφτεί να χρησιμοποιήσεις ψευδοθηλές? Ισως μπορέσουν να σε ηρεμήσουν και να "στρώσουν" λιγάκι οι θηλές σου, αλλά και εσύ να ανακουφιστείς. Πάντως είναι πολύ μικρό ακόμα το μωρό σου και χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Το 1ο διάστημα θέλει 25 ώρες το 24ωρο πάνω στο στήθος σου μέχρι να βρείτε τους ρυθμούς σας και να συνηθίσει ο ένας τον άλλον.

Μην απογοητεύεσαι όμως όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο θα τρώει αλλά σε πιο μεγάλα διαστήματα. Πάντως ο θηλασμός δεν έχει ωράριο...όποτε νιώθεις ότι πεινάει δίνε του στήθος ακόμα και αν καταλαβαίνεις πως το χρειάζεται μόνο για να ηρεμήσει.

Και να ξέρεις πως τα μωράκια που θηλάζουν έχουν διαφορετικούς ρυθμούς ανάπτυξης (κυρίως ότι αφορά τα κιλά) απο τα μωράκια που πίνουν φόρμουλα, αλλά αυτό δεν πρέπει να σε ανησυχεί.

Και να ξέρεις πως κάθε μέρα που περνάει είναι μια μεγάλη νίκη τόσο για σένα όσο και για το μικρό σου.Προσπάθησε να ξε-αγχωθείς και μην το κάνεις αυτοσκοπό-κάθε μέρα να λες ας το προσπαθήσω και την επόμενη και βλέπουμε......."

Εμένα τουλάχιστον αυτό με βοήθησε πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαριτινα κουραγιο!!!! μερικα παιδακια ειναι πιο απαιτητικα, θελουν πιο πολυ αγκαλια και πιο πολυ ωρα για να θηλασουν!!!!

κι εγω να αλλαξεις παιδιατρο θα σου ελεγα... αντι να σε βοηθαει που προσπαθεις να κανεις το καλυτερο για το μωρο σου , να σε αποθαρηνει ετσι :evil::evil::evil:

εμεις θηλαζουμε 16 μηνες τωρα και δε βλεπω να σταματαμε :lol::lol:

τον πρωτο καιρο κι εμενα ολοι μου ελεγαν οτι δεν εχω γαλα και καθε φορα που εκλαιγε το μωρο 'η παραπονιομουν εγω μου ελεγαν για μπουκαλι :roll::roll:

εγω ειχα καταληξει να ειμαι ολη μερα στον καναπε με το μωρο πανω σε ενα μαξιλαρι και το βυζι εξω να τρωει και να κοιματε πανω του :lol::lol::lol: μονο εκει ηταν ηρεμος :P σιγα σιγα βρηκαμε εναν ρυθμο.

Σκεφτομουν αλλον ενα μηνα να τα καταφερουμε ,αλλη μια εβδομαδα....και ετσι μονο συνεχιζα ;);)

Δεν μπορω να πω οτι ειναι απλο να θηλαζεις , σιγουρα οταν δινεις μπουκαλι ειναι πιο ευκολο. Μπορεις να πας μια βολτα ,να κανεις ενα μπανιο με την ησυχια σου , να κοιμηθεις και να το κρατησει καποιος αλλος.Εγω οταν δοκιμασα το γαλα μου φανηκε τοσο απαισιο που δεν μπορουσα να του το δωσω,χωρια που οταν διαβαζα ολα αυτα τα συστατικα μου φαινοτανε σαν να του εδινα ρεντ μπουλ :-s:-s:-s

με το θηλαστρο εγω δεν εβγαζα σταγονα , συνηθως οταν ειχα υπερπαραγωγη αδειαζα λιγο μετο χερι

και το πεταγα γιατι ο μικρος αρνιοτανε να πιει με το μπιμπερο :lol::lol::lol:

Οτι κι αν αποφασισουμε να κανουμε με τα παιδια εχει και τις δυσκολιες του....

εγω λεω- για να παρηγοριεμαι- οτι τουλαχιστον ξενυχταω αλλα δεν ξενυχταω γιατι ειναι αρρωστος :):):):):)

και ξερετε τι ανακαλυψα???? τελικα δεν χρειαζομαι τοσο υπνο :lol::lol::lol:

ολα τα αντεχει μια μανα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριτίνα μην αγχωνεσαι τόσο. Βάζε το παιδί στο στήθος οποτε εκείνο το ζητάει. Το στήθος σου θα συνηθίσει και δεν θα σε πονάει μετά από λίγες μέρες.

Αναρωτιέμαι, όταν μετά μεγαλώσουν τα παιδιά, ο παιδίατρος θα επιμενει στο δεκάλεπτο; Δώσε τους δεκα λεπτά να φάει τη κρεμούλα του και μετά άστο να κλάψει; Όταν του δίνεις συμπλήρωμα σου λέει πόσο χρόνο θα το έχεις το παιδί στο μπουκάλι;

Στο εξωτερικό ο θηλασμός δεν ξεκινάει με προϋποθέσεις (εχω - δεν έχω γάλα, θα τα καταφέρω), έτσι η ψυχολογία της μητερας είναι εντελώς διαφορετική. Δεν πέφτουν όοοοοολοι πάνω από το κεφάλι σου να σου δώσουν τις χιλιάδες άχρηστες και πολλές φορές λανθασμένες συμβουλές. Τα πράγματα με ή χωρίς προβλήματα εξελίσσονται και απλά τα αντιμετωπίζεις.

Σήμερα έχω έναν δυνατό πόνο στο στήθος. Ανέβασα απότομα πυρετό, οπότε είναι από εκεί το πρόβλημα. Θα περάσει. Νιώθω μεγάλη στεναχώρια, αλλά τι να κάνω;

Το μωρό μου έχει περάσει τα 9 κιλά σε βάρος (τολμάω να το πω πλέον) και είναι 5 μηνών και κάτι. Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι εφόσον τα κιλά είναι από αποκλειστικό θηλασμό να μην ανησυχώ. Θα έπρεπε να το παρακολουθούμε αν ήταν από γάλα του εμπορίου!!! Ούτε για δεκάλεπτα, ούτε τίποτα.

Στο προηγουμενο παιδί που έτρωγε μόνο 3 λεπτά σε κάθε γεύμα, πάλι μου είπε να μην ανησυχώ εφόσον έπαιρνε βάρος.

Ποτέ δεν έβαλε κανόνες στον θηλασμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK περαστικά σου!

Μαριτίνα μην αγχώνεσαι για το γάλα σου..και εγώ στην κλινική όταν πήρα αντιβίωση και έπρεπε να βγάζω το γάλα..έβγαζα στην καλύτερη μου 60-70 ml και από τα δύο στήθη!!! :shock: ενώ το μωρό θηλάζε το..δεκάλεπτο του και του έδινα και 130ml συμπλήρωμα!! Και δώστου κλαμα εγώ ότι δεν έχω γάλα και πότε θα κατέβει..και εγώ έχω μόνο 60 ml και το μωρό δε θα χορταίνει...επίσης για το ότι σε πονάνε οι θηλές σου, είσαι σίγουρη ότι το κρατάς σωστά το μωρό? σου το λέω γιατί εμένα μου πήρε μήνα και για να ανακαλύψω ότι το κράταγα λάθος και πόναγα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maritina δεν έχω γεννήσει ακόμα αλλά απο όλα αυτά που έχω διαβάσει και ενημερωθεί απο τους συμβούλους θηλασμού ξέρω ότι δεν υπάρχει γυναίκα που να μην έχει γάλα, υπάρχουν ίσως 2-3σπάνιες περιπτώσεις αλλά μιλάμε για 1 στο εκατομμύριο και για πολύ συγκεκριμένους λόγους που δεν μπορούν.. στη θέση σου εγώ θα επισκεπτόμουνα άλλον γιατρό σίγουρα και μπορείς να επικοινωνήσεις και με τους συμβούλους θηλασμού που μπορούν να σε συμβουλέψουν και να σε βοηθήσουν σωστά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το αρθρο το αναρτησε το ΛΕΝΑΚΗ στο facebook και το βρηκα πολυ ενδιαφερον!!!!!!!διαβαστε το!!!

Η εξελικτική ιδιαιτερότητα του ανθρώπινου γάλακτος Το μητρικό γάλα των θηλαστικών είναι μοναδικό, ειδικό και προσαρμοσμένο για το κάθε είδος.

Τα γάλατα των θηλαστικών είναι σχεδιασμένα διαφορετικά ώστε να καλύψουν τις ανάγκες του συγκεκριμένου είδους. Το μητρικό γάλα έχει προσαρμοστεί στις ανθρώπινες ανάγκες μέσα από χιλιάδες χρόνια εξέλιξης. Δεν υπάρχει κανένας μάγος, κανένα εργαστήριο γαλακτοβιομηχανίας που να μπορεί να μετατρέψει την αγελάδα σε άνθρωπο.

Ποιές είναι οι ανάγκες ενός νεογέννητου μοσχαριού; Πρόκειται για ένα θηλαστικό που γεννιέται σχετικά ώριμο. Η κύρια ανάπτυξή του έχει ήδη γίνει πριν την γέννηση, ενδομήτρια. Μετά την γέννηση χρειάζεται κυρίως να αναπτύξει γρήγορα τους μυς του, την δύναμή του, γι’ αυτό το αγελαδινό γάλα έχει πάρα πολλές πρωτεΐνες. Χρειάζεται να κοιμάται πολύ ώστε να μπορεί η μητέρα του να τρώει χορταράκι όλη μέρα χωρίς παρεμπόδιση. Γι’ αυτό το αγελαδινό γάλα έχει μεταξύ άλλων πολλή καζεΐνη ώστε να φέρνει πλήρωση, φούσκωμα, νωθρότητα και ύπνο. Διαθέτει σχετικά ώριμους νεφρούς, στομάχι και συκώτι, γι’ αυτό και το αγελαδινό γάλα έχει από την αρχή πολύ αλάτι και μεγάλο υπόλειμμα ιχνοστοιχείων.

Τι συμβαίνει με τα μικρά των ανθρώπων; Πρόκειται για τα πιο ανώριμα και ασχημάτιστα νεογέννητα που παρατηρούνται στη φύση. Όλα τα συστήματα του ανθρώπινου σώματος έχουν πολύ δρόμο για να αναπτυχθούν από τη στιγμή της γέννησης κι έπειτα. Η επίδραση του περιβάλλοντος σε αυτήν τη διαδικασία είναι μεγάλη και κρίσιμη. Υπολογίζεται ότι ο άνθρωπος ολοκληρώνεται κατά το ½ πριν την γέννησή του, ενώ κατά τα 2/3 μετά την γέννηση, χάρις στην αλληλεπίδραση με το περιβάλλον του. Η εξωμήτριος ανάπτυξη είναι πιο σπουδαία από την ενδομήτριο. Η κοινωνικότητα και η επαφή με άλλους ανθρώπους,– αρχικά με την μητέρα και τον πατέρα – , η εκπαίδευση και ο πολιτισμός αποτελούν όρους επιβίωσης για ένα τόσο ασχημάτιστο ον.

Ο εγκέφαλος κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής είναι ραγδαία αναπτυσσόμενος, γίνεται τριπλάσιος σε όγκο από την γέννηση έως 2 ετών και μορφοποιείται – ανάπτυξη συνδέσεων ανάμεσα στα νευρικά κύτταρα, μυελινοποίηση – υπό την επίδραση των πλούσιων ερεθισμάτων του περιβάλλοντος. Κατά τους πρώτους μήνες της ζωής καινούργια νευρωνικά κυκλώματα και συνδέσεις ενεργοποιούνται κατά εκατομμύρια. Το ανθρώπινο γάλα είναι το πιο γλυκό από οποιοδήποτε άλλο γάλα θηλαστικού, περιέχοντας πολλή λακτόζη, το απαραίτητο γρήγορο καύσιμο για τον συνεχώς εργαζόμενο εγκέφαλο των βρεφών μας. Τεράστια ποσά ωφέλιμων λιπαρών και χοληστερίνης συγκριτικά με το αγελαδινό γάλα δίνουν ώθηση στην ψυχοκινητική ανάπτυξη και χρησιμοποιούνται ως δομικό υπόστρωμα για τα κέντρα του εγκεφάλου.

Το γάλα της μαμάς πρέπει να είναι ευγενικό για τα ανώριμα όργανα του μωρού, το έντερο, το συκώτι, τους νεφρούς του. Για αυτό δεν έχει μεγάλο φόρτο ουσιών, δηλαδή ότι περιέχεται μέσα του χρησιμοποιείται στο έπακρο χωρίς να προκύπτουν ‘σκουπίδια’. Το γάλα της μαμάς πρέπει να μην του φέρνει υπερβολικό ύπνο, ώστε να μπορέσει να δεθεί με τη μητέρα του, να εξερευνήσει γρήγορα τον κόσμο γύρω του και άρα να αναπτυχθεί, να ωριμάσει. Το γάλα της μαμάς είναι εύπεπτο, φτιαγμένο για ένα είδος που κουβαλάει τα μικρά του, που απαιτεί για τα μωρά του στενή επαφή και συχνά, μικρά γεύματα.

Αν αναλογιστεί κανείς τα παραπάνω, φτάνει να υποθέσει ότι αυτές οι χαοτικές διαφορές στον τρόπο διατροφής των βρεφών μας θα δημιουργούσαν και εντελώς διαφορετικά μωρά. Είναι η αλήθεια. Πολλά πράγματα δεν έχουν εξεταστεί ακόμα, ωστόσο οι ερευνητές έχουν ήδη ανακαλύψει ότι ο οργανισμός του μωρού που πίνει επεξεργασμένο γάλα αγελάδας για βρέφη, οι πρωτεΐνες του, το λίπος του, ο εγκέφαλός του έχουν διαφορετικό βιοχημικό προφίλ σε σχέση με αυτό βρεφών που θηλάζουν. Αλλά και σε επίπεδο συμπεριφοράς και σε άλλα επίπεδα αθροίζονται οι έρευνες που επισημαίνουν αξιοσημείωτες διαφορές.

Πολλές από αυτές τις πρώιμες παρεκκλίσεις από τη φύση, από το φυσιολογικό, δεν έχουν μελετηθεί καν, έχουν δε άγνωστες συνέπειες για τις εύθραυστες υπάρξεις. Το τεχνητό γάλα φέρει γνωστούς, αλλά ακόμα περισσότερους άγνωστους κινδύνους για τα μωρά μας. Δεν υπάρχει θηλαστικό στον πλανήτη, εκτός από τον άνθρωπο, που να εμπιστεύεται την αύξηση, την ανάπτυξη, την ψυχική και σωματική υγεία των μικρών του σε γάλα από άλλο είδος. Και αυτό είναι ιδιαίτερα τραγικό για ένα είδος που κατεξοχήν προσδιορίζεται από τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος μετά την γέννηση.

Στέλιος Παπαβέντσης MRCPCH DCH IBCLC 2011

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΤΙΝΑ ΜΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ ΛΑΘΟΣ Κ ΠΟΝΑΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΒΑΖΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΒΥΖΙ Κ ΤΟ ΓΑΛΑ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΣΤΑΝΤΑΡ.ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 6,5 ΜΗΝΩΝ ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΑ ΒΥΖΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΡΗΣΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Κ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΛΑΛΥΤΕΡΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΑΧΥ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΑΡΑ ΣΤΡΟΥΜΟΥΛΟ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το αρθρο το αναρτησε το ΛΕΝΑΚΗ στο facebook και το βρηκα πολυ ενδιαφερον!!!!!!!διαβαστε το!!!

Η εξελικτική ιδιαιτερότητα του ανθρώπινου γάλακτος Το μητρικό γάλα των θηλαστικών είναι μοναδικό, ειδικό και προσαρμοσμένο για το κάθε είδος.

Τα γάλατα των θηλαστικών είναι σχεδιασμένα διαφορετικά ώστε να καλύψουν τις ανάγκες του συγκεκριμένου είδους. Το μητρικό γάλα έχει προσαρμοστεί στις ανθρώπινες ανάγκες μέσα από χιλιάδες χρόνια εξέλιξης. Δεν υπάρχει κανένας μάγος, κανένα εργαστήριο γαλακτοβιομηχανίας που να μπορεί να μετατρέψει την αγελάδα σε άνθρωπο.

Ποιές είναι οι ανάγκες ενός νεογέννητου μοσχαριού; Πρόκειται για ένα θηλαστικό που γεννιέται σχετικά ώριμο. Η κύρια ανάπτυξή του έχει ήδη γίνει πριν την γέννηση, ενδομήτρια. Μετά την γέννηση χρειάζεται κυρίως να αναπτύξει γρήγορα τους μυς του, την δύναμή του, γι’ αυτό το αγελαδινό γάλα έχει πάρα πολλές πρωτεΐνες. Χρειάζεται να κοιμάται πολύ ώστε να μπορεί η μητέρα του να τρώει χορταράκι όλη μέρα χωρίς παρεμπόδιση. Γι’ αυτό το αγελαδινό γάλα έχει μεταξύ άλλων πολλή καζεΐνη ώστε να φέρνει πλήρωση, φούσκωμα, νωθρότητα και ύπνο. Διαθέτει σχετικά ώριμους νεφρούς, στομάχι και συκώτι, γι’ αυτό και το αγελαδινό γάλα έχει από την αρχή πολύ αλάτι και μεγάλο υπόλειμμα ιχνοστοιχείων.

Τι συμβαίνει με τα μικρά των ανθρώπων; Πρόκειται για τα πιο ανώριμα και ασχημάτιστα νεογέννητα που παρατηρούνται στη φύση. Όλα τα συστήματα του ανθρώπινου σώματος έχουν πολύ δρόμο για να αναπτυχθούν από τη στιγμή της γέννησης κι έπειτα. Η επίδραση του περιβάλλοντος σε αυτήν τη διαδικασία είναι μεγάλη και κρίσιμη. Υπολογίζεται ότι ο άνθρωπος ολοκληρώνεται κατά το ½ πριν την γέννησή του, ενώ κατά τα 2/3 μετά την γέννηση, χάρις στην αλληλεπίδραση με το περιβάλλον του. Η εξωμήτριος ανάπτυξη είναι πιο σπουδαία από την ενδομήτριο. Η κοινωνικότητα και η επαφή με άλλους ανθρώπους,– αρχικά με την μητέρα και τον πατέρα – , η εκπαίδευση και ο πολιτισμός αποτελούν όρους επιβίωσης για ένα τόσο ασχημάτιστο ον.

Ο εγκέφαλος κατά τα πρώτα χρόνια της ζωής είναι ραγδαία αναπτυσσόμενος, γίνεται τριπλάσιος σε όγκο από την γέννηση έως 2 ετών και μορφοποιείται – ανάπτυξη συνδέσεων ανάμεσα στα νευρικά κύτταρα, μυελινοποίηση – υπό την επίδραση των πλούσιων ερεθισμάτων του περιβάλλοντος. Κατά τους πρώτους μήνες της ζωής καινούργια νευρωνικά κυκλώματα και συνδέσεις ενεργοποιούνται κατά εκατομμύρια. Το ανθρώπινο γάλα είναι το πιο γλυκό από οποιοδήποτε άλλο γάλα θηλαστικού, περιέχοντας πολλή λακτόζη, το απαραίτητο γρήγορο καύσιμο για τον συνεχώς εργαζόμενο εγκέφαλο των βρεφών μας. Τεράστια ποσά ωφέλιμων λιπαρών και χοληστερίνης συγκριτικά με το αγελαδινό γάλα δίνουν ώθηση στην ψυχοκινητική ανάπτυξη και χρησιμοποιούνται ως δομικό υπόστρωμα για τα κέντρα του εγκεφάλου.

Το γάλα της μαμάς πρέπει να είναι ευγενικό για τα ανώριμα όργανα του μωρού, το έντερο, το συκώτι, τους νεφρούς του. Για αυτό δεν έχει μεγάλο φόρτο ουσιών, δηλαδή ότι περιέχεται μέσα του χρησιμοποιείται στο έπακρο χωρίς να προκύπτουν ‘σκουπίδια’. Το γάλα της μαμάς πρέπει να μην του φέρνει υπερβολικό ύπνο, ώστε να μπορέσει να δεθεί με τη μητέρα του, να εξερευνήσει γρήγορα τον κόσμο γύρω του και άρα να αναπτυχθεί, να ωριμάσει. Το γάλα της μαμάς είναι εύπεπτο, φτιαγμένο για ένα είδος που κουβαλάει τα μικρά του, που απαιτεί για τα μωρά του στενή επαφή και συχνά, μικρά γεύματα.

Αν αναλογιστεί κανείς τα παραπάνω, φτάνει να υποθέσει ότι αυτές οι χαοτικές διαφορές στον τρόπο διατροφής των βρεφών μας θα δημιουργούσαν και εντελώς διαφορετικά μωρά. Είναι η αλήθεια. Πολλά πράγματα δεν έχουν εξεταστεί ακόμα, ωστόσο οι ερευνητές έχουν ήδη ανακαλύψει ότι ο οργανισμός του μωρού που πίνει επεξεργασμένο γάλα αγελάδας για βρέφη, οι πρωτεΐνες του, το λίπος του, ο εγκέφαλός του έχουν διαφορετικό βιοχημικό προφίλ σε σχέση με αυτό βρεφών που θηλάζουν. Αλλά και σε επίπεδο συμπεριφοράς και σε άλλα επίπεδα αθροίζονται οι έρευνες που επισημαίνουν αξιοσημείωτες διαφορές.

Πολλές από αυτές τις πρώιμες παρεκκλίσεις από τη φύση, από το φυσιολογικό, δεν έχουν μελετηθεί καν, έχουν δε άγνωστες συνέπειες για τις εύθραυστες υπάρξεις. Το τεχνητό γάλα φέρει γνωστούς, αλλά ακόμα περισσότερους άγνωστους κινδύνους για τα μωρά μας. Δεν υπάρχει θηλαστικό στον πλανήτη, εκτός από τον άνθρωπο, που να εμπιστεύεται την αύξηση, την ανάπτυξη, την ψυχική και σωματική υγεία των μικρών του σε γάλα από άλλο είδος. Και αυτό είναι ιδιαίτερα τραγικό για ένα είδος που κατεξοχήν προσδιορίζεται από τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος μετά την γέννηση.

Στέλιος Παπαβέντσης MRCPCH DCH IBCLC 2011

Υπερβολικό το βρίσκω το άρθράκι του κ. Παπαβέντση (αλήθεια ποιος είναι αυτός :? ;;;;)Εγώ δηλαδή που δίνω ξένο γάλα στο παιδί μου από 40 ημερών μάλλον μεγαλώνω μοσχαράκι και όχι άνθρωπο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθη μου καλησπερα!!!δεν νομιζω οτι το αρθρο αυτο λεει κατι τετοιο,αλλα ουτε και γω,ερευνες και μελετες ειναι και απλα μου φανηκαν ενδιαφερον και γενικα μου φαινετε ενδιαφερον οτι εχει να κανει με τον θηλασμο,διαβαζω διαφορες αποψεις.ακου εκει το μωρακι σου μοσχαρακι,τοσα παιδια μεγαλωσαν με ξενο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη σ ευχαριστω ουτε εγω ηξερα ποιος ειναι ο κ.παπαβεντζης,

κοριτσια στην 3η σελιδα που μας εδωσε η αφροδιτη εχει ενα ακομα πολυ ενδιαφερον αρθρο ερευνα

Κύτταρα στο μητρικό γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθη μου καλησπερα!!!δεν νομιζω οτι το αρθρο αυτο λεει κατι τετοιο,αλλα ουτε και γω,ερευνες και μελετες ειναι και απλα μου φανηκαν ενδιαφερον και γενικα μου φαινετε ενδιαφερον οτι εχει να κανει με τον θηλασμο,διαβαζω διαφορες αποψεις.ακου εκει το μωρακι σου μοσχαρακι,τοσα παιδια μεγαλωσαν με ξενο.

Δε θύμωσα μαζί σου, προς Θεού..Το άρθρο απλώς μου φάνηκε υπερβολικό διότι έλεγε ότι το ξένο γάλα δίνει ότι χρειάζονται τα μοσχαράκια τα οποία χρειάζονται εντελώς διαφορετικά πράγματα από τον άνθρωπο. Άρα δε δίνει τίποτα στο νεογέννητο από αυτά που χρειάζεται ένας άνθρωπος. Αυτή η άποψη μου φάνηκε υπερβολική και πολύ θεωρητική διότι στην πράξη δεν έχω δει ποτέ ότι τα παιδάκια που δε θήλασαν υστερούν σε κάτι.. Παρεμπιπτόντως κι εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον ό,τι έχει να κάνει με το θηλασμό. Γι' αυτό και διαβάζω θέματα σχετικά με αυτόν.

Να χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsakia!mia erwtisi...se 25 mers gennaw..eimai 35 evdomadwn..alla ponaei polu to stithos mou kai kaiei opws otan katevainei to gala kai kuriws oi thiles!epeidi exw idi ena paidaki tin kserw tin aisthisi..gi auto to paromoiasa etsi!einai fusiologiko?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θύμωσα μαζί σου, προς Θεού..Το άρθρο απλώς μου φάνηκε υπερβολικό διότι έλεγε ότι το ξένο γάλα δίνει ότι χρειάζονται τα μοσχαράκια τα οποία χρειάζονται εντελώς διαφορετικά πράγματα από τον άνθρωπο. Άρα δε δίνει τίποτα στο νεογέννητο από αυτά που χρειάζεται ένας άνθρωπος. Αυτή η άποψη μου φάνηκε υπερβολική και πολύ θεωρητική διότι στην πράξη δεν έχω δει ποτέ ότι τα παιδάκια που δε θήλασαν υστερούν σε κάτι.. Παρεμπιπτόντως κι εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον ό,τι έχει να κάνει με το θηλασμό. Γι' αυτό και διαβάζω θέματα σχετικά με αυτόν.

Να χαιρόμαστε όλες τα παιδάκια μας!

ανθη μου προς θεου και γω δεν παρεξηγηθηκα ουτε μου περασε απο το μυαλο οτι θυμωσες μαζι μου :)ολα καλα μην σε νοιαζει!!!φιλια πολλα να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!!

κουβεντα κανουμε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ανθη μου προς θεου και γω δεν παρεξηγηθηκα ουτε μου περασε απο το μυαλο οτι θυμωσες μαζι μου :)ολα καλα μην σε νοιαζει!!!φιλια πολλα να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!!

κουβεντα κανουμε ;)

Σε ευχαριστώ πολύ :P !Κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου! Παρεμπιπτόντως το μωράκι σου είναι κουκλί!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ :P !Κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου! Παρεμπιπτόντως το μωράκι σου είναι κουκλί!!!![/quoσ

σ ευχαριστωωωωωω ναι το ζουζουνι μου :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Να πας στα επείγοντα αν είναι να τρελαθείς... Πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο άμεσα. Άλλα συμπτώματα δεν έχεις;;;
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; αχ το πέρασα και εγω αλλά όχι με το στήθος με τον εμετό 7εβδ + 5  ακόμα το θυμάμαι ήταν Παρασκευή ξύπνησα ήμουν μια χαρά δεν είχα καθόλου ναυτία εεε λέω μπορεί να έτυχε και το απόγευμα ειδα κάτι περίεργα υγρά που δεν είχα ξανά δει.. πήρα τηλ τον γιατρό εγω πίστευα πως το εχασα το μωρο μου λέει ο γιατρός εαν με έπαιρνες μια ώρα νωρίτερα θα σου έλεγα να έρθεις να σε δω ( τελευταία φορά με ειχε δει 5 μερες πριν που άκουσα και καρδούλα ) αλλά εχω φύγει για Αθήνα εδώ και μια ώρα ταξιδεύω   ελα Δευτέρα μου είπε… καταλαβαίνεις πως ήμουν μέχρι να πάω την Δευτέρα στο κέντρο υγείας δεν είχε μηχάνημα να ακούσω το μωρο… έριξα ένα κλάμα αστα να πάνε και τελικά ήταν όλα μια χαρά  παντως εγω το πρωτο μήνα έκανα 1 φορά τη βδομαδα ραντεβού στον γιατρό γιατί φοβομουν πολύ είχα άγχος τεράστιο..  δεν υπάρχει κάτι που να σου δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα μόνο ο υπέρηχος ίσως να μιλήσεις με γιατρό σήμερα ή αύριο να πας από κοντά να σε δει κορίτσι μου όσο μπορείς ψυχραιμία και πιστεύω πως είναι όλα καλά 
    • Αχ μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να διώξω το άγχος. Έτσι κ αλλιώς απ την εγκυμοσύνη με ενδιεφερε η μέθοδος κ την είχα ψάξει κ να που τώρα το επέλεξε η μικρή 😂 Έχω κατεβάσει κ το solid starts που δείχνει κατάλληλα κομμάτια ανα ηλικία, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος στο μαγείρεμα κ μαλακώνουν πολύ κ λιώνουν κ μετά φοβάμαι ότι θα φάει μεγάλο κομμάτι. Η γιατρός μας συστήνει αυτήν την μέθοδο και σε εμάς απλά είπε λόγω του ότι η μικρή δεν είναι φαγανη, να αρχίσουμε με αλεσμένα μήπως και αρχίσει να τρώει κ το αλλάζουμε στο διμήνο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...