Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Κουκίδα, ναι, θυμάμαι... Απλά με άγχωσε, δεν το περίμενα κιόλας. Απ' την άλλη, τουλάχιστον τώρα ξέρω τι πρέπει να κάνω, και όχι μόνο να περιμένω, όπως την άλλη φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!

Εγώ επί 1,5 χρόνο δεν έμενα έγκυος, κάναμε του κόσμου τις εξετάεις και δεν βρισκόταν πρόβλημα, οπότε έκανα και για θρομβοφιλία επειδή διάβασα κάπου ότι κάποιοι γιατροί υποψιάζονται ότι μπορεί λόγω θρομβοφιλίας να γίονται αποβολές τόσο πρόωρες που δεν τις καταλαβαίνουμε (γιατί δεν προλαβαίνουμε να έχουμε καθυστέρηση). Βρέθηκαν από 10 τιμές που εξέτασαν οι 3 μη φυσιολογικές. Εν τω μεταξύ αποφάσισα εξωσωματική, ο γυναικολόγος μου ρώτησε αιματολόγο, ο οποίος του είπε ότι δεν είναι βέβαιο ότι θα έχω πρόβλημα (δεν είχα ποτέ αποβάλει) αλλά για καλό και για κακό και μια που είχα δυσκολευτεί να συλλάβω να κάνω ενέσεις. Εκανα λοιπόν για 9 μήνες, χωρίς να ξέρω αν χρειάζεται, και όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, απόλαυσα το κάθε τσίμπημα σκεπτομενη ότι κάθε ένεση με έφερνε πιο καοντά στο μωράκι μου! Και όντως όλα πήγαν καλά. 10 μήνες μετά τη γέννα και μόλις 2 μήνες μετά τη διακοπή του θηλασμού έμεινα έγκυος φυσιολογικά και περιμένω τώρα το δεύτερο. Εννοείται ότι αυτή τη φορά τις ενέσεις τις ξεκίνησα μόλις το έμαθα, δηλαδή την 4η μέρα καθυστέρησης. Τώρα είμαι 13 εβδομάδα και συνεχίζω...

Νομίζω ότι σημασία έχει να προλάβεις να αρχίσεις. Οι περισσότερες γυναίκες με θρομβοφιλία δεν έχουν άλλο πρόβλημα, μένουν έγκυοι φυσιολογικά, άρα το αντιλαμβά΄νονται μετά την καθυστέρηση και τότε ξεκινάνε ενέσεις. Επίσης, θυμάμαι όταν το είχα ψάξει ότι το πρόβλημα με την θρομβοφιλία είναι ότι μπορεί ένας θρόμβος να περιόρίσει την αιμάτωση του πλακούντα, οπότε δεν τρέφεται πια το έμβριο. Στην 5η εβδομάδα όμως δεν έχει καν ολοκληρωθεί ο πλακούντας...

Νομίζω ότι όλα θα σου πάνε καλά - δε σου λέω να μην αγχώνεσαι γιατί είναι μια ουτοπική συμβουλή αυτή. Δυστυχώς όσο κακό είναι το άγχος, τόσο δύσκολο είναι να το παλέψουμε. Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω γι' αυτό (Γιατί τώρα έχω μεγάλο άγχος με την επικείμενη αυχενική) είναι να είμαι πολύ απασχολημένη, ώστε να μην το σκέφτομαι πολύ!

Και πάλι σου εύχομαι καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χι χι, ευχαριστώ για τα τριφύλλια! Παναθηναϊκός είσαι; :P

Λίζα, ευχαριστώ!

Κορίτσια, επειδή αγχώθηκα, λέτε να επηρεάζει την τιμή της χοριακής το γεγονός ότι έδωσα αίμα σχεδόν αμέσως μετά την ένεση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι ολα ειναι μια χαρα κ ετσι θα ειναι!!Αν θες παρε τηλτο μικροβιολογικο κ ρωτα αλλα δεν νομιζω οτι επηρεαζει!!

Λιζακι συγχαρητηριαααααααααα γλυκεια μου να χειςμια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!Με το καλο να ρθει το αδελφακι κι πολλα φιλακια στο μπεμπε!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια!!!

Από ότι ξέρω δεν επηρρεάζει την τιμή της χοριακής η ένεση.

τιμή σου είναι εξαιρετική!!!!!!!!!

Την ένεση που σου είπε η κοπελιά (sorry δεν θυμάμαι ποιος το είπε :oops: ) έχει να κάνει με την anti xa και μόνο.

Όλα θα πάνε καλά , με το καλό εύχομαι να υποδεχτείς το μωράκι σου (αν και με τέτοια χοριακή θα υποπτευόμουνα και δίδυμα) :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να εχεις πιστη κ ολα θα γινουν οπως πρέπει...χωρις να εχω εμπειρια , μονο απο αυτα που ακουω ειναι αρκετα νωρις τωρα που το ανακαλυψες... εχε πιστη κ δυναμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρισα εννοείς ότι για εννιά μήνες ήσουν τελείως ακίνητη; Δηλαδή, ούτε να σηκωθείς να κάνεις μπάνιο, ούτε να καθίσεις λίγο στο κρεβάτι να διαβάσεις κάτι, μόνο ξάπλωνες; Πω πω, δεν ξέρω αν θα άντεχα... Θα τρελαινόμουν...

Χρυσουλίνι, αυτό με την ένεση το κατάλαβα μισή ώρα αργότερα... Αφού ψάχνω τρόπο να αγχωθώ...

Μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο ψηλή η χοριακή. Την άλλη φορά, έκανα πρώτη φορά στην έκτη εβδομάδα και ήταν 4000 και κάτι, και όλοι μου λέγανε ότι είναι τεράστια και πάλι μιλούσαν για δίδυμα! Ωχ, λέτε;

Μπα... Μακάρι να είναι ένα και καλό και να πάνε όλα καλά!

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anna-Maria mou na eisai iremi k na exeis 8etiki ske4i!! Auti tin fora 8a einai i tixeri sou!! Me etsi xoriaki 8a pane ola kala..Ma einai terastia hehe :D..Exete istoriko stin oikogenia sas me didimakia? 8imame k tin perasmeni fora pou itan poli 4ili i xoriaki sou se sigkrisi me tin evdomada sou :)..

Ola 8a pane TELEIA!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, ιστορικό με δίδυμα δεν έχουμε, έχουμε, όμως, ιστορικό με αποβολές.

Ευχαριστώ πολύ Άντριά μου, κι εσύ με το καλό οτ κοριτσάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλια, σ' ευχαριστώ πολύ! Αύριο θα πάω στον αιματολόγο και θα δούμε τι θα πει...

Ο χρόνος θα δείξει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κοπελα μου ημουν τελειως ξαπλα!!!!!!!!!!!επαθα αποκκοληση μεταξυ 6 με 7ης εβομαδας με πααααααααααααααααραπολυ αιμα.να φανταστεις δεν μπορουσαμε να δουμε απο που κρατιωταν η μικρη μου!!!!!!!ολος ο σακος σχεδον ηταν ξεκολλημενος αλλα η μικρη μου παντα εκει!!!!!!!!!!!!μεγαλωνε κανονικοτατα!εκανα και εγω ιinnohep καθε μερα την ιδια ωρα στην κοιλια μου μονο οταν ειχα την αιμοραγια για εναν μηνα σχεδον ο γιατρος μου τις ειχε κοψει.εμεινα στο νοσοκομειο για 1μιση μηνα ακινητη!!!!με το φορειο με επαιρναν για να μου κανουν υπερυχο!η μοναδικη μου εξοδος ηταν να παω στον γιατρο και εκει ξαπλωνα στο αυτοκινητο στο πισω καθισμα.οσο για το μπανιο...στο νοσοκομειο ΚΑΘΟΛΟΥ!δεν με αφηναν με την τρομερη αιμοραγια που ειχα να κανω τιποτα!

οσο για το αν θα το αντεχες ολα μπορει να τα αντεξει μια γυναικα φτανει να το θελει παρα πολυ και να εχει πεισμα οτι θα τα καταφερει μαζι μου βεβαια σε ολον αυτον τον πραγματικο αγωνα γιατι αγωνας ηταν ειχα τον αντρα μου και φυσικα τον γιατρο μου που του ωφειλω την υπαρξη της κορουλας μου.τον ρωτουσα συνεχεια αν θα τα καταφερω και μου ελεγε.(παιδευτηκες να μεινεις εγκυος και αυτη την εγκυμοσυνη θα την κρατησω με νυχια και με δοντια! !!!! )εχω χασει και εγω ενα παιδακι στο παρελθον και αργησα μετα να ξανα μεινω εγκυος.

σου ευχομαι να εχεις υπομονη και επιμονη και πιστη οτι θα τα κατεφερεις και θα τα ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!!!!!!!!και αν ο γιατρος σου σε απογοητευει να τον αλλαξεις.τον γιατρο τον θελεις να τον εχεις διπλα σου στις δυσκολες στιγμες εκει θα φανει αν ειναι καλος καπετανιος στη φουρτουνα.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΝΓΜ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Εμένα ο γιατρός μου την εξέταση της θρομβοφιλίας μού την πρότεινε όταν μου έγραψε τον προγεννητικό έλεγχο, τον οποίο έκανα 31/7/10, με θετικό τεστ στις 20/7. τα αποτελέσματα του προγεννητικού από το Ιασώ βγήκαν τον Αύγουστο αρχές, άρα ήμουν μεγαλύτερη εβδομάδα από εσένα. Θρομβοφιλία μπορεί να μην είχα, αλλά όταν το συζητούσαμε με τον γυναικολόγο αν θα την κάνω ή όχι, δεν μου είπε ότι θα έπρεπε να ξέρω ήδη αν 'εχω θρομβ. ή αν αποδειχτεί πως έχω ότι δεν αντιμετωπίζεται! Δεν καταλαβαίνω γιατί ο γιατρός σου ανησύχησε τόσο... Όπως λένε κ τα κορίτσια, ο αιματολόγος θα δε καθοδηγήσει όπως πρέπει! Μην έχεις τόσο άγχος, γιατί το σποράκι αντιλαμβάνεται τα πάντα κ σε θέλει χαλαρή κ αισιόδοξη!

Φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Πήγα σήμερα στον αιματολόγο. Ήταν πολύ καθησυχαστικός.

Όντως έχω πρόβλημα, αφού είμαι θετική σε τρεις τύπους θρομβοφιλίας, αλλά αφού κάνω ενέσεις και παίρνω ασπιρίνες, θα είναι όλα εντάξει.Μου είπε ότι ο γυναικολόγος ήταν πολύ υπερβολικός.

Είπε επίσης ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα να το χάσω, όπως π.χ., αν με ρίξει ο άντρας μου από τη στέγη ή από ένα αεροπλάνο με μια ομπρέλα για αλεξίπτωτο! :P

Άντε, μακάρι να πάνε όλα καλά!

Σας ευχαριστώ όλες για την υποστήριξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου μην απογοητευεσαι και μην το βαζεις κατω.Οταν γνωρίζεις κατι το αντιμετωπίζεις και καταλλήλα.Η αδερφή μου είχε μια αποτυχία με το πρωτο της παιδάκι,κατόπιν ανακαλύψε την θρομβοφιλία.Απο εκει και περα ακολούθησε αγωγή με παρινη κατα ολη την διαρκεια της εγκυμοσύνης,ειχε καλό αιματολόγο και όλα πηγαν μια χαρά.Αυτη την στιγμη απολαμβανει τα 2 γλυκυτατα μωρα της.Αν το πιστεψεις ολα θα γίνουν.ολα καλα σου ευχομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιτίκα, σ' ευχαριστώ πολύ!

Έχω αρχίσει την αγωγή με τις ενέσεις και τις ασπιρίνες. Μέχρι τα μέσα του μήνα θα ξέρουμε αν θα συνεχιστεί η εγκυμοσύνη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θελω να γινω μαμα,να εχεις πιστη και θαρρος και να παιρνεις δυναμη χαιδευοντας την κοιλια σου!!

Θα πανε ολα καλα και θα το δεις!!

Επρεπε να χασω ενα μωρακι στις 10 εβδομαδες για να μαθω οτι πασχω απο θρομβοφιλια..

Στην δευτερη εγκυμοσυνη ημουν ηδη 5 εβδομαδων οταν εκανα το τεστ και βγηκε θετικο..ακριβως ενα χρονο πριν!!! 6/4/10 ηταν που πηγα κατευθειαν στο γιατρο και διαπιστωσαμε εγκυμοσυνη...οποτε την επομενη ημερα αρχισα τις ηπαρινες και τωρα ο γιος μου κοιμαται ησυχος στο κρεββατακι του!!

Θελει ηρεμια,ξεκουραση οσο μπορεις και πανω απο ολα ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ...

ετσι μου ελεγαν κι εμενα,αλλα τωρα που σου το γραφω βλεπω ποσο σημαντικο ειναι!!

Φιλια πολλα και τις καλυτερες ευχες μου για μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

Θα μπαινω να διαβαζω τα νεα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinax κι εγώ στην πέμπτη εβδομάδα το έμαθα, αλλά μέχρι να πάω στο γιατρό πέρασαν άλλες πέντε μέρες.

Ο αιματολόγος θεωρεί ότι αρχίσαμε πολύ νωρίς την αγωγή και δε θα έχουμε κανένα πρόβλημα.

Στις 15/4 έχω ραντεβού και τότε θα δούμε αν θα ακούσουμε καρδιά ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...