Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΗΡΑΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ


Recommended Posts

Το βλαστάρι μου το τελευταίο καιρό έχει μάθει να κάνει διάφορες κομπίνες και να λέει ψεματάκια . Σήμερα λοιπόν πήγα να τον πάρω απο το σχολείο και η δασκάλα μου είπε ότι ενω τους είχε βάλει να γράψουν τις λέξεις τις ορθογραφίας να της γράψουν στο πρόχειρο για τη Δευτέρα εκείνος δνε έγραψε τίποτα .Και όταν του ζήτησε να δει το τετράδιο εκέίνος αρνήθηκε και της έλεγε ψέματα ότι έχει γράψει εκείνη επέμενε και όταν του πήρε το τετράδιο της έλεγε ότι μόνο μια δεν έγραψα και τελικά δν είχε γράψει απολύτως τίποτα ξέρετε δεν τις έγραψε για να έρθει και να μου πει ότι και καλά δνε εχει ορθογραφία και η κοπέλα του έβαλε τιμωρία να γράψει απο 10 φορές την κάθε λέξη δηλαδή εχει 10 λέξεις απο 10 φορές άρα 100 λέξεις .Όταν ήρθαμε σπίτι διαπίστωσα ότι ουτε τις λέξεις που είχε για σήμερα είχε γράψει σωστά και αυτό όχι γιατί δεν τις ήξερε αλλά επειδή βαριόταν :x ναι μου το είπε με Θράσος και εγω με το ίδιο θράσος του απαγορευσα να δει τηλεόραση για όλο το ΣΑββατοκυριακο .Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνετε κλαίει φωνάζει αρχίζει να τραβάει τα μαλλιά του αλλά εγω ατάραχη είπα θα του βάλω τιμωρία όχι γιατι δεν έγραψε σωστα αλλά επειδή τα έχει πάρει πολύ χαλαρά . Θα ήθελα τη γνώμη σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΘΑΣΩ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΡΑΞΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΑΡΑΛΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΠΩΣ ΑΛΑΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ κι εγώ. Αν το παιδί αρχίσει από την πρώτη δημοτικού να αδιαφορεί και να κοροϊδεύει, τότε σίγουρα η εξέλιξή του στο σχολείο δε θα είναι καλή.

Τα βλέπω με δικούς μου μαθητές που, δεν κατάφεραν να τελειώσουν το πρωινό σχολείο ή έμειναν δύο φορές στην ίδια τάξη, και ήρθαν στο εσπερινό. Παιδιά δεκαέξι-δεκαεφτά χρονών που δεν μπορούν να υπακούσουν σε κανόνες, δεν έχουν καμία αυτοπειθαρχία. Και φυσικά, όλα αυτά ξεκινούν από τις οικογένειές τους, δυστυχώς, και την αδιαφορία των γονιών τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτός δεν πίστευε ότι εγω θα τηρούσα το να μην δει τηλεόραση και όταν το έκανα πράξη τρελλάθηκε . Παρακαλούσε έκλαιγε φώναζε τράβαγε τα μαλλία του έκαλιγε καμια ωρα σχεδόν με λυγμούς δεν λύγισα κάποια στιγμή πήγε μέσα και έγραφε την τιμωρία της δασκάλας . Ούτε αύριο θα τον αφησω να δει τηλεοραση και του ειπα αν δεν δω βελτίωση η τηλεόραση θα φύγει απο το σωματιο του τελειως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού είχε αποτέλεσμα, σημαίνει καλώς του απαγόρευσες την τηλεόραση, αλλά μήπως είναι πολύ νωρίς να έχει τηλεόραση στο δωμάτιό του;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά: Εγώ της έχω τηλεόραση στο δωμάτιο της και είναι 3 αλλά βλέπει αυτά που θέλω εγώ και όταν το θέλω εγώ. Το θέμα τηλεόρασης στο δωμάτιο του δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο αν είναι ελεγχόμενη δεν νομίζω ότι έχει διαφορά να δει στο σαλόνι ή να δει στο δωμάτιό του.

Πάντως Βάνια καλά έκανες με την τιμωρία. Και εμένα που είναι 3 και την βάζω τιμωρία μετά συνέρχεται. Μια μέρα δεν θυμάμαι τι έκανε και της λέω δεν θα πάρεις τα παπάκια στο μπάνιο για τιμωρία χάλασε όλο τον κόσμο από την στιγμή που της το είπα μέχρι να τελειώσουμε το μπάνιο και να ντυθεί έκλαιγε με λιγμούς αφού μου έλεγε ο άνδρας μου δώστης τα μωρέ δεν την λυπάσαι?? Την λυπόμουν πραγματικά αλλά το μυστικό της τιμωρίας είναι ένα να την τηρήσεις. Αφού του είπες όλο το ΣΚ να το τηρήσεις για να το καταλάβει. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο και δεν είναι ωραίο αλλά από την στιγμή που του το είπες πρέπει να το κάνεις.

Φιλιά!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και υπομονή!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα. Η τηλεοραση στο δωμάτιο μπήκε φέτος το καλοκαίρι . Η αλήθεια είναι ότι εγω επιλέγω το τη θα βλέπει και τις ωρες που θα βλέπει . Ο Σταύρος είναι φαν των κινούμενων σχεδιων καιμάλιστα των κλασικών :μίκυ μαους , ποπαυ βλέπει βέβαια και τον μπομ μάστορα, φέτος εντάχτηκε και στο προγραμμ'α μας NIKELODIO του αρέσει πολύ ο avatar.Ανόγει όταν θέλω και κλείνει πάντα όταν του πω . Το πρωι σηκώθηκε πριν απο εμάς είχε βάλει τηλεοραση σηκώθηκα και την εκλεισα αυτός αρχιζε να ουρλιάζει αλλά εγω απαθής πήγε στο πατερα του και τονμ παρακάλαγε να δει και ο αντρας μου βέβαια συνενοημενος μαζί μου του είπε ΄πτιο συμφωνει μαζί μου . Δεν ξέρω αν θα καταφέρω τίποτα αλλά πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα σκεφτεί πριν κάνει κομπίνα στη δασκάλα η σε μένα τουλάχιστον να μπει στην διαδικασία ότι θα έχει συνέπειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτός ο Avatar μου σπάει τα νεύρα εγώ δεν την αφήνω να το βλέπει. Στην αρχή δεν το είχα πάρει χαμπάρι και μια μέρα εκεί που έπαιζε με κάτι παιχνίδια την ακούω να λέει Avatar και έκανε σύγκρουση τα παιχνίδια μετά ήταν το τέλος του Avatar. xaxaxaxaxaxaxa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΔΡΙΑΝΑ, συμφωνώ ότι το μυστικό της τιμωρίας είναι να την τηρείς και όχι να λυπάσαι το παιδί και να υποχωρείς!

Το βλέπω στο σχολείο, που κάθε φορά που κάνουν κάτι οι μικρότεροι μαθητές (δηλ. οι δεκαεξάχρονοι-δεκαεπτάχρονοι, αφού η πλειοψηφία είναι ενήλικες), η διευθύντρια τους παίρνει στο γραφείο της ή έρχεται στην τάξη κι αρχίζει "είναι η τελευταία φορά", "την επόμενη φορά θα σε διώξω απ' το σχολείο", "την επόμενη φορά δε θα ξέρετε από πού σας ήρθε", "την επόμενη φορά θα με δείτε και θα τρομάξετε".

Εννοείται ότι ΚΑΘΕ φορά αυτό γίνεται και εννοείται ότι οι μαθητές έχουν αποθρασυνθεί και, μάλιστα, παρ' όλο που αυτό που κάνει τους συμφέρει, εντούτοις δεν την εκτιμούν, ακριβώς γιατί δεν είναι σταθερή και ειλικρινής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o avatar είναι λίγο πιο σοφτ απο άλλα αντίστοιχα όπως ο μπεν τεν και και οι κομήτες . Να σου πω την αλήθεια εγω δνε το έχω δει ποτέ ολόκληρο αλλά τωρα που το λες θα κάτσω να το δω πάντως τον ben ten και τους κομήτες δνε τον αφηνω να το βλέπει .Οσο για την τιμωρία όταν λέμε κάτι πρέπει να γίνετε και πρέπει να εξηγούμε στριο ο παιδί ότι ο λόγος είναι αυτός . Σημεςρα δευτερη μέρα χωρίς τηλεόραση έκανε πέρα απο τα μαθηματά του και άλλα πράγματα . Αυριο έχουμε συνέχεια αν και θα λυπούμε όλη μέρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικότερα είμαι εναντίον της τηλεόρασης... πόσο μάλλον στο δωμάτιο των παιδιών.

δεν υπάρχει κανένας λόγος να βρίσκεται στο χώρο του.

το δωμάτιο πρέπει να το συνδέουν με άλλα πράγματα... πχ ύπνο, διάβασμα...

τηλεόραση να βλέπουν στο καθιστικό.

τον έλεγχο τον έχεις τώρα, αργότερα θα τον χάσεις!!!

προσωπική μου άποψη κι ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

για το θέμα τιμωρίας συμφωνώ με την Ανδριάνα.

και το παράδειγμα που έδωσε η θέλω να γίνω μαμά, είναι πολύ καλό!

αν δεν κρατάμε τον λόγο μας, δε θα μας σέβονται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχεις απόλυτο δίκιο Νανούκα για την τηλεόραση στο δωμάτιο αλλά όταν δεν υπάρχει καθιστικό τι γίνετε ; εγω δνε θέλω με τίποτα να κάθετε στο σαλόνι και να βλέπει τα συγκεκριμένα για το λογο ότι εκει καθόμστε καιμιλάμε οι μεγάλοι συν το γεγονός ότι η κουνιάδα μου που το έκανε αυτό είχε βάλει τηλεόραση στο σαλόνι πήγαιναν οι μικρέος και τελικά έβλεπαν αυτές και οι μεγάλοι όχι άσε που ήθελαν να πουν δυο κουβέντες και γινότα της τρελής . Επίσης εμένα ο Σταυρος μπορεί να βλέπει τηλεόραση αλλά ταυτόχρονα κάνει και άλλα πράγματα δηλαδή βλέποντας μπομ μάστορα έχει όλα΄τα εργαλέια ενω όταν βλέπει αβαταρ έχει κάτι ανθρωπάκια οπότε το τελευταίο πράγα που θέλω είναι να γίνει το σαλόνι παιδικό :x Η αλήθεια είναι ότι ο δικός μου δεν βλέπει πολλές ώρες τηλεραση να δε συνολικά τις καθημερινές 2 ώρες Σαββατοκυριακα το χειμώνα παράπανω το καλοκαιρι καθόλου βγαίνει και παίζει έξω είμαστε εξοχικά εδω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

εγω σαν εκπαιδευτικος ειμαι κατα της τιμωριας σε τοσο μικρες ταξεις..

διαφωνω με οποιαδηποτε τιμωρια εχει να κανει με γραψιμο διαβασμα κ γενικοτερα το σχολειο

δημιουργειται στο παιδι καποιου ειδους "απεχθεια" προς το σχολειο κ μετα ολο κ περισσοτερες τιμωριες..

αποψη μου παντα, εαν θα ξαναγινει κατι τετοιο θα του πεις οτι πρεπει να τα γραψει επειδη δεν τα εκανε στο σχολειο, επειδη στεναχωρεσε τη δασκαλα του κλπ αλλα μη συνεχιζεις την τιμωρια του σχολειου.

φυσικα η αποψη μου για την τιμωρια ισχυει κ για την πλευρα της δασκαλας..

καλη συνεχεια κ καλα γραψιματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maimoudaki βασικά όλο αυτό έγινε απλά για να καταλάβει αφενός τις υποχρεώσεις που έχει και αφετέρου να μην λέει ψέματα . Εγω του τόνισα άλλο πράγμα είναι οι λέξεις που του έβαλε η κυρία και ΄άλλο το τη δεν τον άφησα να δει τηλεόραση δεν μου αρέσει να μου λεει ψέματα η να αποφεύγει τις υποχρεώσεις του . Δεν πρέπει να καταλάβει ότι ναι έχει απαιτήσεις αλλά και υποχρεώσεις; Τον επιβραβεύουμε συνέχεια και παιχνίδια έχει και βόλτες και διάφορα άλλα εφόσον όμως ειναι συνεπής .Το κατάλαβε το λάθος του και όχι μόνο έγραψε της κυρίας την τιμωρία αλλά με αφορμη που δεν μπορούσε να δει τηλεόραση έκατσε και διάβασε άσχετα πράγματα / Το άσχημο είναι ότι αρρωστησε και όλη την ωρα λεει θέλω να πάω σχολείο να δει η κυρία τι ωραία που τα έγραψα και πόσο ωραία διαβάζω το μάθημα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...