Μετάβαση σε περιεχόμενο

αχ αυτά τα κιλά....


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσακια!!!Και ναι....μετά απο μια μέρα αποτοξίνωσης η ζυγαριά εδειξε 78,600, μειον 700 γρ!!!

eleni η διαιτα ειναι για να χανεις ενα κιλο την εβδομαδα, πηγαινα καθε εβδομαδα αλλα πανω κατω μου εβαζε τα ιδια φαγητα, οποτε γι' αυτο σας εγραψα τις δυο εβδομαδες που ηταν λιγο διαφορετικες!Σας εχω υποσχεθει και αλλη διαιτα απο αλλο διαιτολογο, θα την γραψω συντομα!

ΕΛΕΝΗΣΑΜΛΙ πολυ ωραιο το αρθρο που εβαλες θα προσπαθησω να τηρησω μερικα απο αυτα!

Η ημέρα μου σημερα ξεκινησε με ενα τοστ με τυρι, μετα εχω φερει μια μπανανα (το ξερω οτι δεν ειναι τοσο διαιτητικη αλλα δεν μου αρεσουν γενικα πολλα φρουτα του χειμωνα), μετα γιαουρτακι με μελι (θα αντιστρεψω βραδινο με μεσημεριανο γιατι θα παω μια βολτα καλαματα με τον μπεμπακο μου!!), το απογευμα αλλο ενα φρουτο ή μπαρα δημητριακων και το βραδυ ομελετα με σαλατα!!!Θα σας πω αυριο αν το τηρησα!Καλη συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 991
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?? ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΕΣ!

@ΜΑΜ ΝΑΝΤΙΑ: ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ! ΑΝΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΑΡΧΗ!

@ΕΛΕΝΗ: ΚΙ ΕΜΕΝΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ. ΤΡΩΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΘΕ 2,5 ΩΡΕΣ ΓΙΑ 5-10 ΛΕΠΤΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ. ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ ΤΑ ΣΑΓΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ. ΑΡΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ!

@ΚΑ1: ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΥΨΗΛΗ!!! ΜΕ 2 ΜΕΤΡΑ ΠΟΔΙ! ΕΙΜΑΙ 1,58, ΚΟΙΝΩΣ 1 ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΛΚΟ!!! :lol::lol::lol: ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΩΠΩ ΚΑΙ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΜΕ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΙ ΕΦΑΓΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filitsi μου σε ευχαριστώ πολύ γιατί έχω αρχίσει κ αγχώνομαι... άστα κι εγώ πανύψηλη, 1.60 με το ζόρι!

τώρα παρήγγειλα και καλοκαιρινό καροτσάκι ώστε να μου είναι πιο εύκολο να το σηκώνω μόνη μου γιατί έχουμε κ σκάλες κ ετοιμάζομαι για τις βολτίτσες μας.... πιστεύω θα κάνουμε δουλειά με το περπάτημα...

άσε κ έχω μια πείνα τώρα αλλά κρατιέμαι! τι θα φας σήμερα;εγώ ψήνω κοτόπουλο κ θα κάνω κ μια σαλατούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα.Μπηκα για λιγο να δω τα νεα σας και παω για υπνο γιατι απο το πρωι δεν εχω καθησει ..Το καλο ειναι οτι και εγω εχασα 700 γραμμαρια ..Εγω το πρωι δεν προλαβα να φαω αλλα τωρα το μεσημερι εφαγα τηγανια στο φουρνο και πατατες με λιγο τυρι ...Εφαγα και μια μικρη σοκολατα υγειας..Δεν αντεξα.....αυτα φιλια !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

mam nantia χαχα, μου άρεσε πολύ το "εις κατώτερα"!!!!!

eleni... μια χαρά τη βρίσκω τη διατροφή σου! Νομίζω πολύ καλύτερα από όταν αρχίσαμε!

KA1 κι εσένα καλό το μενού σου, αλλά μακαρόνια το βράδι δε βοηθάνε. Καλύτερα μια σαλατούλα!!! (Παρεπιπτόντως, πώς τις φτιάχνεις τις βίδες με τόνο; Με κόκκινη σάλτσα ή κρύα σαλάτα;).

KOUKIDITSA ωραία να περάσετε στη βόλτα! Πού μένεις ακριβώς; (όχι διεύθυνση, πόλη εννοώ!).

filitsi χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!! Ένα μέτρο κι ένα μίλκο, χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!

oliax73 τηγανιά στο φούρνο; Πώς τη φτιάχνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες

Τυχαία μπήκα κ σας διάβασα λίγο…βλέπω όλες στον αγώνα των κιλών….αχ αχ :cry:

Κ ποια δεν θέλει αλλά…..

Εγώ κ στις τρεις είχα πάρει 17-18 κιλά αλλά πάντα τα έχανα αν κ τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη πολύ πιο δύσκολα…έτσι πήρα έτοιμο φαγητό ….λέω για ένα μηνά θα τα δώσω τα μαμιμενα τα λεφτά γιατί είχα κολλήσει κ δεν έλεγα να πέσω 5 κιλά ήθελα

Τελικά πήρα φαγητό κ το καλό είναι ότι όταν κάτι το πληρώνεις προσέχεις να μην πάει χαμένο κ έτσι τήρησα ευλαβικά αυτά που μου έδινε κ τίποτα περισσότερο κ ευτυχώς τα έχασα(αν κ 1 το ξανάβαλα :oops::mrgreen: )

Όταν κολλάς κ δεν χάνεις πρέπει να μειώσεις τις θερμίδες για να πέσεις …στην περίπτωση της ΚΑ1 γνώμη μου πάντα είναι ότι αυτά που τρως απλά σε συντηρούν δεν μπορούν να σε βοηθήσουν να χάσεις τα λιγα ,εγώ έπεσα στις1000 θερμίδες την ημέρα αλλά κ πάλι ισα που έχασα τα 4,5 κιλά κ πιο κάτω να έπεφτα θα έχανα πιο πολλά.

Αυτά που τρωτε είναι λιγα (μερικές 8-) )αλλα πρέπει να κοιτάτε τις ποσότητες κ το λαδι το φαι όταν το έπαιρνα σχεδον όλα ηταν απο200-300γρ κ χωρις ζουμια ;)

Συγγνώμη για την παρεμβολή μου ελπίζω όλες να πιάσετε το στόχο σας μια μέρα ιδικά όμως αυτές που θέλουν κ ένα δεύτερο η τρίτο μωρό καλύτερα να τρώνε κάτι παραπάνω κ να ξέρετε η δίαιτα φέρνει κοριτσομωρα :D

αντε κ καλη τυχη ;;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xexe ναι κ η διαιτολογοσ μου 3 κοριτσια εχει χιχιχι κ εγω στη διαιτα εκανα τη κουκλιτσα μου στα αλλα πηγαινε η μ@λακια συννεφο ολο ετρωγα :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας "ζουμερουλες" ! :lol: πως τα πατε ? εγω δεν εχω συγκρατησει αυτες τις ημερες τι εφαγα , παντως δεν το παρακανα , δεν εφαγα γλυκα , λιπη και ουτε κατι απέξω . περιμενω και εγω να αδιαθετησω και εχω μια κοιλια .. :? δεν ζυγιστηκα , γιατι δεν εχω ζυγαρια και πρεπει να παω στο φαρμακειο , ειμαι σιγουρη οτι θα δειξει τα ιδια κιλα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thena μου εγω που δεν εκανα ποτε διαιτα εκανα τρια αγορια,λες να ξεκινησω διαιτα και να βαλω μπρος για την κορη; :lol::lol: κι εγω στις αλλες δυο εγκυμοσυνες μου ειχα βαλει 20 και 15 κιλα και τωρα 26 η διαφορα ειναι ομως οτι τα εχανα χωρις διαιτα αλλα τωρα τιποτα,τι να τρωω ρε κοριτσια μου πως να μειωσω τις κολοθερμιδες;;οντως ειναι σαν να κανω συντηρηση αυτη τη στιγμη τι να φαω ομως;;;

θελω να γινω μαμα,βαζω δυο κουταλιες λαδι σε ενα τηγανι και μια σκελιδα σκορδο,μετα βαζω ντοματα και λιγο ζαχαριτσα,μολις παρει μια βραση,πρασινες ελιες σε φετουλες και κουκουναρι και στο τελος τον τονο,και τα ανακατευω με οτι ζυμαρικα θελω,πολυ νοστιμα τα ατιμα,μου φαινεται θα αρχισουμε να λεμε και συνταγουλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι τα ιδια τραβαω και γω με τακιλα μου...Πιστευω οτι το μονο που θα με βοηθησει τελιικα ειναι η γυμναστικη...και η ζωνη που φοραω στην κοιλια την ωρα που κανω..Οταν τη βγαζω ειναι μουσκεμα..Εγω το προβλημα το εχω στην κοιλια..

Θελω να γινω μαμα την τηγανια την παιρνω ετοιμη απο το χασαπη πουψωνιζω .Εχει επανω ριγανη μπαχαρικα και λιγο σαλτσα..Την βαζω στο φουρνο και ειναι ετοιμη σε μιση ωρα περιπου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις συνταγούλες κορίτσια!!!!! Πράσινες ελιές ε; Εγώ συνήθως μαύρες βάζω στα φαγητά! Θα τις δοκιμάσω πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια και ευχαριστώ και έτσι λέω θα έχασα και λίγο... Ελένη και εμένα έτσι έκανε απο μια στιγμή και μέτα και επειδή και εγω νόμιζα ότι τρώει λιγότερο ρώτησα την παιδιατρο και μου είπε όπως στα είπε η φιλιτσι, ότι επειδή μεγάλωσε και τραβάει και πιο γρήγορα το γαλα αλλα και το στήθος προσαρμοστηκε και είναι φυσικό. Αφου την λέω ποτέ προλαβαίνει και το ρουφαει τόσο γρήγορα; Μου λέει χαζός είναι αν δεν χορτάσει να φεύγει απο το στήθος; Μην ανυσηχεις λοιπόν... Κουμπαρουλα αν ενημερωθεις για το νοσοκομειο ενημέρωσε ε... Και όσο για αυτο που αναρωτιέσαι αν εκοβες λίγο το λάδι θα έβλεπες διάφορα πιστεύω, εμένα μου είπε ότι όλη μέρα θα πρέπει και στο φαΐ και στις σαλάτες να είναι 4 κουταλακια του γλυκού, και πολυ νερό...Νεράκι πίνεις;; Α σήμερα την τήρησα πάλι μόνο ένα digestive έφαγα τώρα το βραδάκι γιατί με έπιασε λιγουριτσα!! Άντε καλο κουράγιο αύριο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουμερούλες μου τι κάνετε σήμερα;

δεν είδα τις αναφορές σας...

σε ευχαριστώ mam nantia, ελπίζω να τρώει καλά το μωράκι μου, άλλοστε θα φανεί κ απ το ζύγισμα.Δευτέρα θα πω της παιδιάτρου να ρθει μιας κ κλείνουμε τον πέμπτο μας μήνα.... καλό κουράγιο με τη διατροφή σου, ένα digestive δεν είναι τίποτα...

ΚΑ1 πολύ ωραία ακούγεται η συνταγή σου...

λοιπόν....

πρωινό: καφές, μπανάνα

δεκατιανο: τοστ

μεσημεριανό: 1 μπούτι κοτόπουλο βραστό, 1 φέτα ψωμί, σαλάτα λάχανο

απογευματινό: 1 μπάρα δημητριακών

βραδινό: δημητριακά με γάλα

μακάρι να συνεχίσω έτσι κ πιστεύω οτι θα χαθούν σιγά σιγά τα κιλάκια... το καλό είναι οτι συνήθισε το στομάχι μου κ δεν πεινάω, νιώθω οτι ξεπρήστικα κιόλας...

βέβαια τα βράδυα με πιάνει μια λιγούρα...αλλά κρατιέμαι προς το παρόν!

περιμένω νέα σας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας ζουμερουλες

ο πηρα αποφαση θα μετραω το φαγητο μου με το φλυτζανι,και χτες και σημερα αυτο εκανα και τρωω λιγοτερο ετσι,χθες εφαγα:

πρωι:ενα κομματι κεικ,ενα φλυτζανι τσαι,εναν καφε

μεσημερι:ενα φλυτζ,βιδες με τονο, λιγη πατατοσαλατα,λιγη αγγουροντοματα

απογευμα:δυο κομματακι μαυρη σοκολατα,εναν καφε

βραδυ:τρια φρυγανακι crispies με παστα ελιας και ενα κομματακι σολομο απο πανω

τι λετε;θα καθιερωσω το φλυτζανι και πολυ νερο και βλεπουμε,χθες ειχα σιδερο και σημερα εκανα και δουλειες ολο το πρωι,το απογευμα εχω γυμναστικη,διαδρομο,κοικιακους και βαρακια ελπιζω νατα καταφερω γιατι θελω να κανω και μπανιο τους μπομπιρες

εχω μια ιδεα να προτεινω,τι λετε να φτιαξουμε μια ομαδα οπου θα μπορουμε να βαζουμε τις φωτο μας,διαφορα αρθρα, οπως αυτο που μας εδωσε η ΕΛΕΝΗΣΑΜΛΙ διαιτες,συνταγες και οτι αλλο νομιζει η καθεμια,eleni μια που εσυ αρχισες αυτο το ποστ αν θελεις να ειμαστε μαζι διαχειριστριες της ομαδας,τι λετε;περιμενω το οκ

για χθες σας βρισκω μια χαρα ολες,συνεχιστε δυναμικα,τα λεμε παλι πολλα φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπράβο KA1, καθιέρωσε λοιπόν το φλυτζάνι, μια χαρά τα πήγες χθες...

καλή η ιδέα σου για την ομάδα, επειδή δεν έχω αρκετό χρόνο κ δεν είμαι κ καλή στα διαδικαστικά, ξεκίνα το αν μπορείς κ θα βοηθάω.... δεν ξέρω ακριβώς πως το φαντάζεσαι..

τι λένε οι υπόλοιπες;

σήμερα έχω κάτι λιγούρες, με το ζόρι κρατιέμαι να μην παρανομίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα νέα σας αλλά είδα ότι αρκετές έχετε αρχίσει να χάνετε, μπράβο! εγώ σταθερά στα ίδια, αν και σήμερα που ζυγίστηκα ήμουν μισό κιλό λιγότερο αλλά θα δείξει αν θα το κρατήσω...

Ελένη πρόσεξα ότι έφαγες σαλάτα λάχανο, θηλάζεις έτσι δεν είναι; εμένα μου απαγόρεψαν το λάχανο γιατί προκαλεί κολοικούς, είχες εσύ κάποιο θέμα; και μου αρέσει πολύ η σαλάτα λάχανο, μου έχει λείψει! γενικά δεν πολυτρώω σαλάτες γιατί ούτε ντομάτα μου είπαν να τρώω ούτε πράσινα λαχανικά... Πως να χάσω τα περιττά κιλά χωρίς σαλατίτσες και γυμναστήριο;;

Καλή συνέχεια σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina στα δυο πρωτα μου παιδια ακολουθουσα κατα γραμμα αυτα που μου ελεγαν οι γιατροι και δεν καταφερα να θηλασω παραπανω απο δυο μηνες,στο τριτο που ετρωγα οτι νομιζα εγω καλυτερο και δεν ρωτησα καν τον γιατρο θηλασα 8 μηνες και αποθηλασα απο δικη μου επιλογη,και ετρωγα απο ολλα και λαχανο και ντοματα και σοκολατα ακομα πιο μετα,απλα προσεχε να τα βαζεις ενα ενα στη διατροφη σου καποια τροφιμα και να παρατηρεις μηπως κανει καμια αλλεργια,παντως οσο μεγαλωνουν μπορεις και τρως πιο αφοβα καποια τροφιμα και μην τους ακους κατα γραμμα,το ενστικτο μας ξερει περισσοτερα απο αυτους!!!

eleni δεν σκεφτομαι τιποτα το ιδιαιτερο,αλλα μια απλη ομαδα οπως ολες τις αλλες,οπου θα μπορουμε να βαζουμε οτι θελουμε και να βαζουμε και φωτο χωρις να τις βλεπει ο καθενας,περιμενω και το οκ απο τις αλλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα..Εγω σημερα το πρωι εφαγα ενα μικρο κρουασαν το μεσημερι δυο αυγα τηγανιτα με λιγο ψωμι και τυρι και μια μικρη σοκολατα υγειας.

Το πρωι εκανα τη γυμναστικη μου και ηδη αρχισα να βλεπω αποτελεσματα στην κοιλια μου..Αρχισε σιγα σιγα να μαζευει.

Κατερινακι ωραια η ιδεα σου..Και εμενα μου αρεσαν αυτα που εβαλε η Ελενη Σαμλη..Αν ηκαθε μια προσθετει και απο κατι πιστευω οτι θα μας βοηθησει ολες.....

Καλη συνεχεια σε ολες......

Εγω να πω για μενα οτι εχω και θυροειδη και ειναι ακομη πιο δυσκολο στο να χασω αλλα δεν το βαζω κατω!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑ1 κι εγώ συμφωνώ για την ομάδα, πολύ ωραία ιδέα!

Οσο για τη διατροφή του θηλασμού έχεις δίκιο κι εγώ το ίδιο πιστεύω, αλλά επειδή έχει ακόμη κολικούς το μωράκι μου διστάζω.. μόνο τη σοκολάτα έχω προσθέσει σιγά σιγά γιατί δεν άντεχα άλλο μακριά της :lol: ! Ντροπή που το λέω σε αυτό το θέμα κιόλας, αλλά... τρώω ένα κομμάτι σοκολατόπιτα σχεδόν κάθε μέρα :oops: . Συγνώμη κορίτσια μου αν σας κολάζω, έπρεπε να εξομολογηθώ την αμαρτία μου! Με τόσα "μη" αυτή είναι η μοναδική μου απόλαυση! Οταν λες ότι με τα πρώτα σου παιδάκια δεν κατάφερες να θηλάσεις πάνω από 2 μήνες γιατί, λόγω της διατροφής σου μειώθηκε το γάλα ή απλά δεν άντεξες λόγω των στερήσεων;

Α τώρα είδα ότι την έφτιαξες την ομάδα, πάω να τη βρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

enina μου δεν ειχα ουτε τη στηριξη αλλα ουτε και την πληροφορηση που επρεπε,ενω και τα δυο μου παιδια επιασαν μια χαρα το στηθος,στην αρχη ειχαν πολλους κολικους και εκλεγαν συνεχεια,ειχα και τον αντρα μου γιατι κλαινε μηπως δεν εχεις γαλα και πεινανε,δως τους συμπληρωμα,η γιατρος μου δεν με βοηθησε να μου πει να τα βαζω συνεχεια στο στηθος αλλα μου ελεγε δεν θα εχεις γαλα και δεν χορταινουν,μια δυο τους διναμε συμπληρωμα με αποτελεσμα να μειωθει το γαλα μου και να μην επιτυχουμε θηλσμο,στον τριτο ομως ολη μερα τον ειχα στο στηθος κρεμασμενο και δεν ειχα καν ξενο γαλα στο σπιτι,τις πρωτες νυχτες βεβαια που ξυπνουσε ανα μια ωρα για να θηλασει ο αντρας μου επεμενε για ξενο παλι αλλα δεν του εκανα το χατιρι,το παλεψα και τα καταφερα και ειμαι πολυ περηφανη γιαυτο γιατι ηθελα πολυ να θηλασω και εβαλα πολυ πεισμα επειδη δεν τα καταφερα στους αλλους δυο και ακομα λυπαμαι πολυ γιαυτο,οσο για την σοκολατα και εγω τρελενομαι και καλα κανεις και τρως ποσες απολαυσεις μας εμειναν στην τελικη αμαν πια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμόμουν ότι είχαμε ξαναβρεθεί σε συζήτηση περί θηλασμού (νομίζω στο θεματάκι με το ερωτηματολόγιο) αλλά δεν ήξερα γιατί σταμάτησες, έτσι πως το είπες πριν κατάλαβα ότι ίσως σου μειώθηκε λόγω της διατροφής ή δεν άντεξες, γιατί κι εγώ συχνά σκέφτομαι τι ωραία που θα ήταν αν δεν θήλαζα και π.χ. να έτρωγα αυτό ή να μπορούσα να βγω για ένα ποτάκι, αλλά μετά κοιτάω την μπουμπού μου και παίρνω δύναμη να συνεχίσω και να κάνω υπομονή λίγο ακόμα! Μη νιώθεις άσχημα για τα άλλα δύο παιδάκια σου που δεν τα θήλασες αρκετά, δεν νομίζω να πάθανε τίποτα έτσι δεν είναι; Σίγουρα ο μητρικός θηλασμός είναι ό,τι καλύτερο μιας και έτσι το έφτιαξε η ίδια η φύση, αλλά δεν πιστεύω και ότι αν κάποιο παιδάκι δεν θηλάσει, για τον οποιοδήποτε λόγο, θα υστερήσει σε κάτι. Π.χ. εγώ που θήλασα έχω και τις αλλεργίες μου έχω και τις αρρώστιες μου είχα ως παιδί, η αδερφή μου που δεν θήλασε καθόλου δεν έχει ούτε μια αλλεργία ούτε και αρρώσταινε συχνά!

Αλλά για να γυρίσουμε και στο θέμα μας, ευχαριστώ για την άφεση αμαρτιών :D ! Κι εγώ αυτό λέω, οι απολαύσεις πλέον στη ζωή είναι μετρημένες ας μην τις στερούμαστε όλες πια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ωραία η ιδέα για την ομάδα!

Εγώ σήμερα νιώθω το στομάχι μου σαν τούβλο!

Έφαγα ρεβύθια για μεσημέρι, με ντομάτα, καρότο, κρεμμύδι και σελινόριζα, και με φούσκωσαν αφάνταστα! Πάντως, γενικά τρώω πολλά όσπρια.

Τώρα για βράδι έφαγα ένα αβγό βραστό, μαρουλοσαλάτα με φρέσκο κρεμμυδάκι, ένα σπιρτόκουτο φέτα (όχι ένα σπιρτόκουτο σε φέτες, ένα κομμάτι φέτα σε μέγεθος σπιρτόκουτου :P) και μια φέτα μαύρο ψωμί.

Εμένα ευτυχώς δε μου αρέσει ιδιαίτερα η σοκολάτα, ούτε και τα γλυκά γενικώς! Δεν είμαι γλυκατζού που λένε! Προτιμώ να φάω κάτι αλμυρό, παρά γλυκά.

Για το θηλασμό δεν έχω άποψη, αφού δεν έχω παιδιά, πάντως όταν είχα μείνει έγκυος ούτε καν σκέφτηκα ότι δε θα θήλαζα. Βέβαια, αν είχα προβλήματα, δεν ξέρω αν θα άντεχα, και αν θα έκανα όλες αυτές τις προσπάθειες και τις θυσίες που έχουν κάνει τα κορίτσια εδώ μέσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...