Μετάβαση σε περιεχόμενο

καλημέρα, νέο μέλος κι απορίες


Recommended Posts

:) Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας!Είμαι νέο μέλος αν και σας διαβάζω πολύ καιρό κι αποφάσισα πια να μπω κι εγώ.

Να σας πω τα δικά μου εν τάχει.Με τον άντρα μου βάλαμε μπρος για παιδάκι το 2008 και σε 7 μήνες έμεινα έγκυος.Πετούσαμε από την ευτυχία μας -μάλιστα εκείνο το μήνα είχαμε 2 επαφές γύρω στην 9η και 10η μέρα με κύκλο 28 ημερών.Στην όγδοη προς ένατη βδομάδα παλλινδρόμησε κι ο γιατρός είπε τυχαίο γεγονός.Αφήσαμε 5 μήνες πριν τη νέα προσπάθεια γιατί ήμουν και ψυχολογικά αποετοίμαστη και τελικά πέρασε ένας χρόνος και κάτι και τίποτα.Στο μεταξύ είχαμε αλλάξει γιατρό και στον ενάμιση χρόνο συνέστησε σαλπιγγογραφία η οποία μας οδήγησε σε υστεροσκόπηση που έδειξε ινομύωμα.Το ινομύωμα τελικά εμπόδιζε τη σύλληψη!Αυτό έγινε πριν τρεις μήνες κι έκτοτε είμαστε στην προσπάθεια.Ξέχασα να σας πω την ηλικία μου, είμαι 36.

Και τώρα περνάω στο ζουμί,δηλαδή στις απορίες μου.Το καλοκαίρι έκανα αιματολογικές οι οποίες έδειξαν οριακή θρομβοφιλία και η αιματολόγος, μια υπέροχη κυρία, μου είπε μόλις μείνω έγκυος να πάω εκεί αμέσως για να ξεκινήσω ενέσεις ηπαρίνης.Αυτό που με φοβίζει είναι μήπως δεν προλάβω να το σώσω μέχρι να πάω εκεί γιατί μένω επαρχία.Το ξέρω οτι ακούγεται ανόητο κι υστερικό αλλά τρελαίνομαι στη σκέψη αυτή γιατί τώρα μέχρι να συλλάβω έχω χάσει τόσο χρόνο...

Η άλλη μου απορία έχει να κάνει με την ΤSH την οποία ο ενδοκρινολόγος μου βρήκε φυσιολογική (3,4)ενώ ένας γυναικολόγος που μας συνέστησαν και δεν μου γέμισε το μάτι μου είπε οτι σε ενδεχόμενο εγκυμοσύνης θα εκτιναχθεί και θα έχουμε αποβολή!Τι να κάνω τώρα;μου φάνηκε άλλος ένας έμπορος(πρώτο ραντεβού κι ούτε δεκάλεπτο δεν μας κράτησε,να με σπρώξει σε εξωσωματική,μας έστησε 2 ώρες κι ούτε συγγνώμη) αλλά αν έχει δίκιο;αφήνουμε το ένα μας πιάνει το άλλο.Συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα,είχα ανάγκη να μιλήσω γιατί έχω κουραστεί ψυχικά και προσπαθώντας να μπω σε μια σειρά αλλάζω γιατρούς και ειδικά από μεγάλα ονόματα έχω τσουρουφλιστεί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλως ηρθες!

Ειναι πολυ σημαντικο να βρεις να βρεις εναν γιατρο που να σου <κανει κλικ>...δυστυχως οτι κι αν σου προτινουμε απο γιατρους θα πρεπει να κανεις ενα ραντεβου μαζι του για να κρινεις....γιατι αυτος που για μενα ειναι κορυφη για καποια αλλη μπορει να ειναι ο χειροτερος!!!

Καταλαβαινω ποσο δυσκολο κ ψυχοφθορο ειναι να προσπαθεις να μπεις σε μια σειρα...κι εγω ετσι ημουν....ετρεχα απο γιατρο σε γιατρο με τις εξετασεις παραμασχαλα.....

Οτι θελησεις ειμαστε εδω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ Lollipop!είναι ψυχοφθόρο γιατί λες τι φταίει με μένα;αυτός που όλες έχουν θεό εμένα μου φάνηκε ο χειρότερος.Με το καλό να δεχτείς τις γλυφιτζουρίτσες σου! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ Lollipop!είναι ψυχοφθόρο γιατί λες τι φταίει με μένα;αυτός που όλες έχουν θεό εμένα μου φάνηκε ο χειρότερος.Με το καλό να δεχτείς τις γλυφιτζουρίτσες σου! :)

Να σαι καλα ΑΓΓΕΛΑ, ευχομαι να καταληξεις στον ιδανικοτερο (για σενα) γιατρο και ιατρικη ομαδα κ να τελειωσει η ταλαιπωρια σου!

Ευχαριστω για τις ευχες :-h

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγέλα καλωσηρθες!! Ελπίζω ολα να σου πανε καλά και συντομα να εχεις ενα μωρακι στην αγκαλια σου!!!

Κι εγω θα συμφωνισω με την lollipop, ο γυναικολογος ειναι εντελως προσωπικο θεμα και τι εμπνει στη καθε γυναικα. Πρεπει να εινα καποιος που σου εμπνεει εμπιστοσυνη και να μπορεις να εισαι ανετη μαζι του.

Για μενα ενας βασικος παραγοντας ειναι και το αγχος. Προσπαθηστε να ειστε ηρεμοι και να μην αγχωνεστε γιατι σε πολλές περιπτωσεις το αγχος ειναι το χειροτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλώς ήρθες !!

συμφωνώ με τα κορίτσια, είναι να σου κάνει το κλικ...

σιγά σιγά θα μπεις σε μια σειρά και θα δεις που όλα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ πολύ merenta και maximammy ,με το καλό το μωράκι σου! αχ, το άγχος!ευτυχώς αυτό το μήνα πήρα τεστ ωορρηξίας κι ανακάλυψα με έκπληξη ότι πάνε οι παλιές καλές μέρες όπου ωορρηξία=14η μέρα αφού έχω κύκλο 30-32 ημερών και κάνω ωορρηξία τη 17η :shock: δηλαδή 17η χαμογέλασε το ανθρωπάκι,μπορεί να κάνω και 18η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eυχαριστώ πολύ merenta και maximammy ,με το καλό το μωράκι σου! αχ, το άγχος!ευτυχώς αυτό το μήνα πήρα τεστ ωορρηξίας κι ανακάλυψα με έκπληξη ότι πάνε οι παλιές καλές μέρες όπου ωορρηξία=14η μέρα αφού έχω κύκλο 30-32 ημερών και κάνω ωορρηξία τη 17η :shock: δηλαδή 17η χαμογέλασε το ανθρωπάκι,μπορεί να κάνω και 18η.

Γεια σου Αγγέλα! Εύχομαι σύντομα να μείνεις έγκυος :D:D

Εγώ έμεινα έγκυος την 2η φορά που χρησιμοποίησα τεστ ωορρηξίας καθώς δεν μπορούσα να την εντοπίσω διαφορετικά! Και μάλιστα θυμάμαι εκείνον τον μήνα έκανα και ξανα έκανα τεστ και δεν έβγαινε με τίποτα το χαμογελάκι! Τελικά βγήκε κατά την 20η μέρα!!! Εάν υπολόγιζα την 14η πάλι θα την είχα χάσει...Α και η 'τακτική' μας ήταν μέρα παρά μέρα!! Αχ ωραίες ημέρες, τώρα λόγω εγκυμοσύνης το έχουμε κόψει το άθλημα :lol::lol::lol: και τις αναπολούμε!!

Επίσης από ότι γνωρίζω πρέπει να ο άντρας να κάνει κάποιες εξετάσεις...ίσως η παλίνδρομη να οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο στο σπέρμα (το έχω διαβάσει εδώ αυτό...). Για γιατρούς που ρώτησες, εχω ακούσει καλά λόγια για διάφορους στην Αθήνα. Αν μένεις κοντά πες μου να σου στείλω πμ

εύχομαι σύντομα να ξεπεράσετε τα 'προβλήματα' και να αποκτήσετε παιδάκι/α :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Samantha, πλησιάζεις βλέπω, με το καλό!

Ελπίζω τα τεστ να με βοηθήσουν γιατί ρίχναμε στο γάμο του καραγκιόζη!

Η αλήθεια είναι οτι ο άντρας μου βρήκε εντερόκκοκο με το σπερμοδιάγραμμα και πήρε αγωγή.Με το τρέξιμο δεν έκανε επανάληψη και τώρα,ναι, έχουμε και αυτό!

Τι γλυκό που απαντήσατε τόσες κοπέλες,ειδικά οι εγκυούλες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες Αγγέλα! Σου εύχομαι γρήγορα να έρθει το σποράκι σου!!! Στην επιλογή του γυναικολόγου κι εγώ θα σου'λεγα να σκεφτείς ποιος σου εμπνέει εμπιστοσύνη, να έχεις καλή επικοινωνία, να αισθάνεσαι άνεση να τον ρωτήσεις οτιδήποτε και να σου εξηγεί ότι χρειάζεσαι. Και να τον βρίσκεις στο τηλέφωνο! Δυστυχώς για τα ιατρικά θέματα δε ξέρω να σου πω πολλά, εκτός από το θέμα της οριακής θρομβοφιλίας, το είχα ψάξει κι εγώ ως πιθανότητα (τελικά δε φαίνεται να έχω) αλλά μου είχαν πει πως οι ενέσεις είναι σημαντικό να ξεκινήσουν όταν αρχίζει να χτυπάει η καρδούλα του μωρού, νωρίτερα δεν υπάρχει λόγος. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και όλες εδώ είμαστε να τα λέμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samarcande,να σαι καλά εγκυούλα μου, με το καλό!ευχαριστώ για την απάντηση, ένιωσα ανακούφιση κι έτσι θα ξέρω πώς όταν με το καλό μείνω κι εγώ θα κάνω τουλάχιστον κάτι.Τότε δεν ακούσαμε ποτέ καρδούλα..αλλά μην σας στενοχωρώ!νιώθω γουρλίδικο το φόρουμ, σας ευχαριστώ όλες για το καλωσόρισμα και τις ευχές! :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...