Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινα μωρακια 2011..η τελικη αναμετριση!!!!


Recommended Posts

Γεια σου Μαριλού μου!!

Γιελιζ κι εγώ πίνω ένα που δεν το εχει στην Ελλάδα και έχει περισσότερο ασβέστιο και φολικο οξύ. Κανει για παιδακια και εγκυμονούσες..Γενικά το γάλα μου αρέσει πολυ΄..οπως και κάθε είδους γαλακτοκομικό!!

Μάχη μου το πρωι αποφεύγω το γάλα γιατί στην αρχή μου προκαλούσε αναγούλα, έτσι μου έμεινε συνήθεια και πινω το βράδυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 992
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ετσι λενε μαρακι οτι αν εχεις καουρες εχει πολλα μαλλια.αλλα δεν ισχυει ουτε κ αυτο...η κουνιαδα μου δεν ειχε τιποτα κ η μπεμπα μονο με κοτσιδα που δεν βγηκε :lol::lol: εχει να κανει καθαρα με το στομαχι κ ολο το γαστεντερικο συστημα(αν το λεω καλα).εγω τωρα αρχισα να πινω γαλα γιατι με τις αναγουλες κ το εμετο ουτε να το δω.τωρα πινω ενα πρωι ενα βραδυ.

μαριλου πολυ καλη η κοιλιτσα σου....ε κ ενταξει εισαι στον 6ο.δεν εισαι?μια χαρα σε βρισκω.τελικα μπορει να λεμε οτι ειμαστε τεραστιες αλλα μια χαρα μας βρισκω.θα σας βαλω φωτο απο την μικρη μου μια εβδομαδα πριν γεννησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marilou mou teleia....polu zouzounistikh h koilitsa sou!!!!!

kalimera sofitsa mou kai se esena...egw eimai kalutera me to entero apo oti exthes!!!nomizw pws mou feugoun kai oi anagoules kai etsi katalavainw oti to prwto trimino mas afinei me polu megalh epituxia.. :D:D

ax!koritsia kai egw kati prepei na kanw me to gala...giati mono kakao pinw prepei na ksekinisw kai to kanoniko!!!!pio lete na parw gia na mhn exei toso entonh thn geush ths galatilas???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καούρα είναι η αίσθηση καψίματος που εκτείνεται συχνά από το χαμηλότερο σημείο του λαιμού στο κατώτατο σημείο του στέρνου. Προκαλείται από τις ορμονικές και από τις φυσικές αλλαγές που πραγματοποιούνται στο σώμα σας.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ο πλακούντας παράγει την ορμόνη προγεστερόνη, η όποια χαλαρώνει τους λείους μύες της μήτρας. Αυτή η ορμόνη χαλαρώνει επίσης τη βαλβίδα που χωρίζει τον οισοφάγο από το στομάχι, επιτρέποντας στα γαστρικά οξέα να διαρρεύσουν από το στομάχι πίσω στον οισοφάγο, πράγμα που προκαλεί αίσθηση της καούρας. Η προγεστερόνη επιβραδύνει επίσης τις κυματοειδής συστολές του στομαχιού, καθιστώντας την πέψη αργή.

Σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και καθώς αναπτύσεται το έμβρυο καταλαμβάνει όλο και μεγαλύτερο χώρο στην κοιλιά σας πιέζοντας το στομάχι σας και ωθώντας τα γαστρικά οξέα προς τα επάνω με αποτέλεσμα να προκαλείται καούρα.

Πότε να περιμένω ότι θα σταματήσει;

Πολλές γυναίκες αρχίζουν να αισθάνονται την καούρα και τη δυσπεψία στο δεύτερο μισό της εγκυμοσύνης τους. Και δυστυχώς συνεχίζει έως ότου το μωρό σας γεννηθεί.

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;

Και βέβαια. Αν και μπορεί να μην είστε σε θέση να την σταματήσετε εντελώς, μπορείτε να λάβετε ορισμένα μέτρα για να τη μειώσετε:

1. Αποφύγετε τροφές πλούσιες σε λιπαρά, σοκολάτα, εσπεριδοειδή, αλκοόλ και καφέ και οτιδήποτε είναι πικάντικο στη γεύση.

2. Τρώτε μικρά και συχνά γεύματα.

3. Τρώτε με μικρές μπουκιές και μασήστε το φαγητό σας καλά.

4. Αποφύγετε τις μεγάλες ποσότητες υγρών κατά τη διάρκεια των γευμάτων. Παρ’όλα αυτά είναι σημαντικό να πίνετε 8 με 10 ποτήρια νερού καθημερινά, αλλά μεταξύ γευμάτων.

5. Προσπαθήστε να μην ξαπλώνετε μετά το γεύμα, και για τουλάχιστον μια ώρα.

6. Κοιμηθείτε πάνω σε μαξιλάρι ή ανυψώστε το πάνω μέρος του κρεβατιού σας με μερικά βιβλία κάτω από το στρώμα. Η βαρύτητα θα βοηθήσει να μένουν τα γαστρικά οξέα στο στομάχι σας ώστε να βοηθηθεί η πέψη.

7. Ένα αντιόξινο ποτό το οποίο περιέχει μαγνήσιο ή ασβέστιο μπορεί να σας διευκολύνει, αλλά πριν το πάρετε συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας επειδή μερικά είδη περιέχουν μεγάλη ποσότητα νατρίου.

Πρέπει επίσης να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας σε περίπτωση που καμία από τις παραπάνω συμβουλές δεν λύσει το πρόβλημα σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαριλού τέλεια η κοιλίτσα!!κι εμένα έτσι είναι μπορεί και λίγο μεγαλύτερη!! αλλά έχω ένα μέσα!! :lol::lol: Θα σας βάλω το βράδυ φωτό γιατ'ι τώρα είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ!

Γάλα πίνω κι εγώ πάρα πολύ!!!!Λίτρα!Μαζί με τον μικρό κατεβάζω κι εγώ!!!!!Φρέσκο με χαμηλά λιπαρά....λες κι αυτό θα με σώσει.. :lol:

Μαρία δεν ισχύει αυτό με τα μαλλιά.. η μητέρα μου είχε πολλές καούρες σε εμένα αλλά τις βγήκα γλόμπος!! :shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαχη μου κι εγω σαν εσενα,καθε πρωι γαλα με δημητριακα.Και καθε βραδυ γιαουρτακι.Ετσι παιρνω το ασβεστιο μου και με βοηθαει και στους μυκητες που λενε οτι στην εγκυμοσυνη εμφανιζονται συχνα.Θα δοκιμασω ομως και το γαλα που πινει η συμπεθερα αφου δεν ειναι συμπυκνωμενο γιατι μεχρι τωρα επινα Δωδωνη(τοπικο προιον)!

Μαρακι υπομονη και ναι,πιες ενα γαλατακι να σε δροσισει.

Μαριλου καλα να περασεις με τη γιαγιακα!!

Μαρουλιτα πολυ χαιρομαι που εισαι καλυτερα,δεν ειναι κ λιγο να εισαι εγκυος και να περνας και γαστρεντεριτιδα... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαελα αυτη η φωτο ειναι μια εβδομαδα πριν γεννησεις???????Καλε ετσι θα ειμαι εγω σε κανενα μηνα το πολυ...Τελεια!φτου σου!!Κ τωρα που σε βλέπω ολοσωμη ξαναματαπαλι ΦΤΟΥ ΣΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maroulita εγώ πίνω εδώ και αρκετά χρόνια το MMMMMMilk της ΔΕΛΤΑ με 1,5% λιπαρά!! Πολύ ωραία γεύση...

Ευγενία μου και εγώ πίνω σχεδόν 1,5 λίτρο κάθε μέρα... χωρίς γάλα νομίζω δεν θα μπορούσα να ζήσω...

Πώ πώ Μιχαέλα τι κοιλάρα είναι αυτή καλέεεεε!!!!! :shock::shock::shock::shock: ΤΕΛΕΙΑ!!!! :lol::lol::lol::lol: Και εσύ μία κούκλα!!!! ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mixaela mou teleia!!!!!!!!!!!!!!!ftou sou....!!!!!!!!!!!!isoun polu wraia kai fainetai oti den pires koilakia!!!

sofitsa mou den eixa gastrenteritida mwre...apla duskoiliotita me to entero...kai me epianan krampes katw xamila!!!!!!!!!alla me polla aktinidia kai damaskina prospathw na to palepsw to thema!!!fovamai twra pou o giatros tha mou dwsei sidiro mipws epidinwthei h katastash..:(

koritsia na foresete marth simera....na mh sas kapsei o hlios..xixixixixi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουσουνες σας αφηνω για λιγο,το μεγαλο μου μωρο θα με παει μια βολτιτσα!!!Τα λεμε σε λιγακι!!Αντε κει μεχρι να γυρισω να εχετε βαλει κ οι υπολοιπες φωτο ;)

Αχ μπερδευτηκα Μαρουλιτα μου εχεις δικιο,η Μερυκαλ ειχε γαστρεντεριτιδα!Ακτινιδια....σωτηρια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ σοφια μου...η αληθεια παρολο που ειχα παρει 12 κιλα στο συνολο ειχα μονο κοιλια.σαν να κουβαλουσα ενα καρπουζι :lol::lol: απο πισω δεν μου φιανοταν καθολου αλλα μολις γυριζα μπροστα....τσα να το καρπουζακι :lol::lol: να δουμε τωρα πως θα γινω!!!

γιεληζ το καλο ηταν οτι παρολο την κοιλια μου στο τελος ευτυχως δεν δυσκολευομουν στις κινησεις...ημουν ανετη...βεβαια ηταν κ χειμωνας κ την εβγαλα μια χαρα...τωρα με τις καψες νομιζω οτι ολα θα με ενοχλουν...κ δεν τα παω καθολου καλα με την ζεστη...χιλιες φορες κρυο κ παλι κρυο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιαχέλα μου εισαι μια κούκλα!!! ΚΑι αδυνατούλα! Μια χαρά, ούτε σου φάνηκαν τα κιλά. Ουτε εγώ μπορώ τη ζέστη και ειδικά τη ζέστη που έχουμε στην Κύπρο αλλα φέτος το λαχταρώ το καλοκαίρι :lol:

Σοφάκι καλές βολτούλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι απλα μοιαζουμε αλλα ειμαστε καρπον σε ολα...μα σε ολα!!!οταν γεννηθηκε κ για τους τεσσερεις πρωτους μηνες ηταν ιδια ο μπαμπας της αλλα μετα αλλαξε.κ ολο ελεγαν στον αντρα μου μη στεναχωριεσαι τα μωρα αλλαζουν χιλιες οψεις θα ξαναγυρισει σε εσενα...περασαν τεσσερα χρονια αλλα τιποτις :lol::lol: τωρα πια το πηρα αποφαση!!!βεβαια υπαρχουν κ καποιοι(μετρημενοι στο ενα χερι)που λενε οτι μοιαζει κ σε αυτον αλλα πλεον δεν του κανει εντυπωση...το εχει χωνεψει :D:D ελπιζει τωρα στην 2η κορη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιχαέλα τέλεια η κοιλίτσα σου!!!!!!Σαν καρπουζάκι όντως!Θα βρω κι εγώ μια δικιά ου στον νικόλα να σας δείξω τι εννοούμε τεράστια κοιλιά!!Έχω την αίσθηση ότι και ΄τωρα μια από τα ίδια θα κάνω!!Υπομονή το βραδάκυ θα καταλάβετε τι εννοώ!!!

Σοφία μου κι εγώ το ΔΩΔΩΝΗ πίνω το φρέσκο!!Μου αρέσει πάρα πολύ!!Παλιότερα δεν τοέφερναν όλα τα σούπερ μάρκετ και άμα το έβρισκα έκανα πάρτυ!! :P Καλή βολτούλα!

Ωχ!!!Με κλωτσάει η μπουμπού!!! τι τέλεια!! :D

αχχχχ!!μου αρέσει πολύ όλο αυτό που ζω.. θα ήθελα να μπορούσα να κάνω πολλά πολλά παιδιά!!! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο καλό Σοφία μου!! Καλή βολτούλα!!!

maroulita πές τον γιατρό σου να σου δώσει σίδηρο σε σιροπάκι... απότι μου είπε ο γιατρός μου είναι καλύτερα απο τα χάπια για την δυσκοιλιότητα...

Μιχαέλα εγώ πάλι δεν μπορώ τον χειμώνα με τα τόσα ρούχα που πρέπει να φοράω... ειδικά αν μεγαλώσει και άλλο η κοιλιά νομίζω θα με δυσκόλευε πολύ... ειδικά να φοράω κάλτσες η καλσόν!! :lol::lol::lol::lol: ενώ το καλοκαίρι φοράς ένα φορεματάκι και είσαι έτοιμη!!

Αν και λένε ότι τα κορίτσια μοιάζουν στον μπαμπά... και τα αγόρια στη μαμά... εγώ ας πούμε είμαι ίδια ο πατέρας μου!!!

Φαντάζομαι αυτοί οι λίγοι που του λένε ότι του μοιάζει είναι οι δικοί του συγγενείς????? :lol::lol::lol::lol::lol:

Ευγενία περιμένω με αγωνία να βάλεις φωτό!!!! Τι καλά που σε κλωτσάει η μπουμπού!!!

Εγώ αυτές τις μέρες καταλαβαίνω πολύ πιο έντονα κάτι χτυπηματάκια... Μάλλον είναι το μωρό....αλλά απότι μου είπε ο γιατρός κάπου την 23η εβδομάδα και μετά θα το καταλάβω για τα καλά... οπότε αναμένω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιελιζ θα το δοκιμασω κι εγω το γαλατακι που πινεις!

Σοφία Δυστυχώς το γιαουρτι δεν το τρωω κι ας ξερω οτι κανει καλό! ΚΑλη βολτα!

Μιχαελλα εσυ μονο κοιλια ειχες τιποτε αλλο. Εμενα αποτην αρχη ανοιξε η λεκανη μου και η περιφερεια μου, απο τον πρωτο μηνα μιλαμε. Μεχρι το τελος αυτος δεν θα κ#$%^ς.....θα ειναι περιφραξη :lol::lol::lol: κι εσυ μια κουκλα!!!!

Ευτυχως εγω γενναω τελος Ιουνιου και δεν θα ειμαι εγκυος ολο το κατακαλοκαιρο αλλά βεβαια αν κρατησω 40 μερες κλεισμενη (σιγα μην αντεξω τον εγκλεισμο :?:? ) ολη τη ζεστη θα τη φαω στο σπιτι. :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ante mwre kai egw thelw klotsitses....tha perasei o kairos pou tha paei..kai meta mou fainetai tha me taraksei gt tis thelw toso polu...:) :) :) :)

koritsia mou sas afinw gt prepei na katsw na diavasw ta italika mou...eimai kai mathitria tromara mou... :P

ta leme se ligo ksana... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευγενία μου και εμένα μου έριξε μια κλωτσια τώρα..Πανω που θα έλεγα οτι είναι ησυχος σήμερα!! Ειναι τέλειο συναίσθημα! Θέλω να περάσουν γρήγορα οι εβδομάδες και να το νιώθω ακόμα πιο πολύ!!! :oops:

Κι εγώ πιο πολύ στον μπαμπάμου μοιάζω

Καλό διαβασμα Μαρουλίτα μου...ιταλικά ε?? ωραια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...