Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τις συμβουλες σας για το βυζανιαρικο μου πλιιιιζζζζ!!!


Recommended Posts

Νατασουλα μου σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!! :YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Πραγματικα περναω πολυ δυσκολες ωρες...Ο Μακης δυστυχως δε μπορει να παρει αδεια απο το καναλι που δουλευει και εχει και τις εξωτερικες του δουλειες που πραγματικα πνιγεται... :cry::cry: Προσπαθει ομως ο καψερος να κανει οτι καλυτερο μπορει..

Ηρθε παλι εχθες η σ.θηλασμου και δε μπορει κι εκεινη να καταλαβει γιατι κανει αυτο με το στομα της κι ενω φαινεται να εχει πιασει σωστα,χανει τη σωστη προσκολληση στο στηθος και θηλαζει με τροπο που με ποναει πολυ... :cry:

Α μου εγραψε και ενα μειγμα αλοιφων(bactoban,daktarin,betnovate) να το βαζω στις θηλες πρωι βραδυ τις ωρες που κοιμαται,αν και μου ειπε οτι και να φαει λιγο δε πειραζει..

Τουλαχιστον να κοιμοταν πιο ευκολα να μη χρειαζοταν να ειναι 10 ωρες στο στηθος...και τρωει πολυ καλα γιατι εκτος οτι η κοιλια της γινεται τουμπανο και τα τσισα φευγουν απεξω πολλες φορες,ερχεται καποια στιγμη που νευριαζει γιατι ναι μεν θελει να βυζοπιπιλαει αλλα δε θελει να ερχεται γαλα στο στομα της! :?

Χθες το βραδυ τη πηρα να κοιμηθουμε μαζι στο κρεβατι γιατι δεν αντεχα απο τη νυστα να σηκωθω να τη βαλω στο λικνο της,αλλα δε κοιμηθηκε ουτε μαζι μου!!! :roll: Απο τις 3 ξανακοιμηθηκε στις 5+!!! Αυτες οι ωρες ειναι που σπαω εντελως απο τη κουραση και μου ρχεται να τα παρατησω και να νοικιασω ενα νοσοκομειακο θηλαστρο να της δινω το γαλα μου με το μπουκαλι!!!Χρονοβορο ναι,αλλα σιγουρα θα μου τρωει λιγοτερο χρονο απο τοσες ωρες συνεχομενου θηλασμου!!! :cry::cry:

Ναι η απελπισια χτυπαει τη πορτα!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τονια μου στο ορκιζομαι πως αν κανεις λιγη υπομονη ακομη ολα θα στρωσουν!!!

Τα πας παρα πολυ καλα παρολες τις δυσκολιες!!!!Και μπραβο σου γι'αυτο!

Αν πας κ σε οστεοπαθ. να δει το "πιασιμο" στη γναθο της...Ισως βοηθησει πολυ!

Σε φιλω!!!Κουραγιο μανουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια ξέρω τι περνάς. Τον Δεκέμβριο ήμουν ένα φάντασμα. Είχα κατάθλιψη, φόβο και κούραση. Δεν έφταιγε όμως ο θηλασμός. Ήταν απλά μια κατάσταση που έπρεπε να κάνω υπομονή για να περάσει. Αν πιστεύεις ότι θα σε ξεκουράσει να βγάλεις γάλα και να της το δώσεις, κάνε το. Μια δυο φορές για να κοιμηθείς.

Εμείς είχαμε και τετράωρα μέσα στη νύχτα ξύπνιες. Και οταν κοιμόταν, ξυπνούσαν τα άλλα. Με ελάχιστες ώρες ύπνου, ειχα πλαντάξει στο κλαμα. Κράτησε 2,5 εβδομάδες και μετά σιγά σιγά άρχισε να στρώνει. Κάθε νύχτα ξεκινούσε με την ελπίδα ότι θα είναι διαφορετική και κατέληγε στις 5 το πρωί με κλάμα. Όταν το ζούσα μου φαινόταν βουνό. Μου έλεγε ο άντρας μου ότι θα περάσει και εγώ δεν μπορουσα να ηρεμήσω. Και όμως. Πέρασε. Και φτάσαμε στο σημείο να κοιμάται 9 ώρες με ένα διάλειμμα που θηλάζει κοιμησμένη. Θα φτιάξουν. Μη το βάζεις κάτω. Άλλωστε οι πρώτοι δύο μήνες είναι οι ζόρικοι. Μετά γίνεται απόλαυση. Θα χαίρεσαι τα παιδάκια σου και ούτε που θα θυμάσαι αυτά που τώρα σου φαίνονται εφιάλτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια σε σκεφτομουν! ελπιζω να εισαι καλυτερα..Δεν εχω να προσθεσω πολλα απλα να μοιραστω κ εγω τη δικη μου εμπειρια μηπως νιωσεις καλυτερα..Οπως σου ειχα πει κ πριν χρησιμοποιουσα θηλες σιλικονης επι 4 μηνες κ μολις τις εβγαλα (στο αριστερο στηθος την κρατησα 5 μηνες) ο μικρος δεν ειχε προβλημα, επιασε κ στηθος μια χαρα...

ΠΑντως κ το δικο μου δεν κοιμοταν...Μεσα στην ημερα κοιμοταν μονο αγκαλια (κ μαλιστα επρεπε να ειμαστε ορθιοι διοτι μολις καθομασταν ουρλιαζε) κ μετα ηθελε στο στηθος ΟΛΗ μερα..οποτε καθομουν στον καναπε κ τον ειχα στο στηθος..επινε τοσο γαλα που κοκκινιζε κ νομιζα οτι θα σκασει..Κ οταν δεν επινε γαλα ηθελε να κοβουμε βολτες στο σπιτι... :shock:

Τις νυχτες ξυπνουσε 2 -3 φορες για γαλα..αυτο μεχρι τις 2 το πρωι..εεε απο τις 2 μεχρι τις 5 εμενε ξυπνιος...ηταν δραμα...επρεπε να τον κανουμε βολτα στην κουζινα, πανω κατω επι δυωρο (χωρις υπερβολη) κ τις επομενες ωρες επρεπε να ειμαι καθιστη στο κρεββατι (εαν ξαπλωνα ουρλιαζε, οποτε ξαπλωτος θηλασμος δεν επαιζε με τιποτα)να τον εχω αγκαλια κ να ειναι στο στηθος...συνηθως κοιμομουν καθιστη κ ειχα παθει λουμπαγκο...Ειχε το στηθος σαν πιπιλα...Κ οπως σου ειπα μεσα στην ημερα κοιμοταν μονο αν τον ειχαμε αγκαλια κ κοβαμε βολτες..

Εαν ειχα δευτερο παιδι θα ειχα πηδηξει απο το παραθυρο...σοβαρα...

Ευτυχως ο αντρας μου ειχε αδεια πατροτητας κ ειχε αναλαβει τις δουλειες ολες, το μπανιο κ το αλλαγμα του μικρου, κ ειχε αναλαβει επισης να τον κανει βολτες τη νυχτα..οποτε αυτο το διωρο που περπαταγε πανω κατω στο σαλονι εγω κοιμομουν..

ΚΑι στο σλινγκ τον ειχα συνεχεια, κ εξω τον εβγαζα (μονο με το σλινγκ διοτι ο κυριος ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν ηθελε καροτσι, ουρλιαζε μολις τον βαζαμε.)...αν δεν τον εβγαζα εξω νομιζω θα ειχα τρελλαθει..

Ηταν δραμα...Κ ομως εστρωσε κ το Σεμπινι...κ αρχισε να κοιμαται κ τα μεσημερια...Δυστυχως στην περιπτωση μου αυτο εστρωσε μετα τον χρονο...μονο τοτε αρχισε να κοιμαται την ημερα κ εκοψε το βραδυνο ξυπνημα...Τωρα παντως, 22 μηνων, ειναι πολυ ευκολος..κοιμαται ευκολα κ συνεχομενα απο τις 9 το βραδυ, κοιμαται ενα τριωρο την ημερα, ολα εφτιαξαν...

Ετσι θα γινει κ με σενα θα δεις...

Πολλα φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια μου κουραγιο!!!

Να σου πω μονο πως αμα αντλεις συνεχως ..θα ειναι ακομα πιο κουραστηκο για σενα.

Οπως ειπε και η Αθηνα μια δυο φορες ΟΚ, γιατι πιστεψε με οταν ξυπναει δε θελει μονο να φαει...θελει μανουλα, να μοιρησει να χαιδεψει το στηθος να πιπιλισει...

Η περιοδος που αντλουσα τα ημερισια γευματα του Χριστοφορου ηταν η χειροτερη περιοδος του θηλασμου μας

Οπως σου λενε και οι πιο εμπειρες..κανε λιιιγη υπομονη ακομα..θα στρωσει η τσουπρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια μου αυτό που περνάς τώρα είναι προσωρινό και σύντομα θα στρώσουν τα πράγματα αν όμως ξεκινήσεις να κάνεις αντλήσεις και να δίνεις με μπουκάλι η κατάσταση θα είναι μόνιμη και θα πρέπει να αντλείς για όσο καιρό θα θηλάζεις.

Να βγάλεις 1-2 φορές και να δώσεις με μπουκάλι για να ξεκουραστείς ναι αλλά μην μπείς στο τρυπάκι να το κάνεις συνέχεις πίστεψέμε στην πορεία θα είναι πολύ πιο δύσκολο από το να θηλάζεις,

Όπως και η Χρύσα αντλούσα κι εγώ για σχεδόν 9 μήνες στην δουλειά και ήταν όντως η χειρότερη περίοδος του θηλασμού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια γεια σου!

Γράφω κι εγώ για συμπαράσταση μιας και τα έχω περάσει...

Οι πρώτες εβδομάδες με το μωρό μου ήταν μαρτυρικές. Ο πόνος στις θηλές απίστευτος και η μικρή να θέλει να βυζοπιπιλάει ώρες ατελείωτες... Πολύ κούραση, πολύ κλάμα.

Η μικρή έκανε ακριβώς το ίδιο - όσο σωστά και να την έβαζα στο στήθος, αυτή πάντα βολευότανε με το δικό της τρόπο που ληταν πολύ επίπονος για μένα. Ένιωθα το στόμα της να με σφίγγει σαν τανάλια.

Το ότι τρέφεται πάντως σωστά σημαίνει ότι "πιάνει" και σωστά, για εκείνη τουλάχιστον... Κι εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να βρεις οστεοπαθητικό να τη δει. Μπορεί η λύση να είναι τόσο απλή όσο ένα μασαζάκι. Αν το ήξερα τότε, θα το είχα κάνει κι εγώ...

Θήλαστρο είχα νοικιάσει κι εγώ για τον ίδιο λόγο. Όμως δεν προλάβαινα να αντλήσω γιατί η μικρή μου ήθελε να είναι συνέχεια στο στήθος. Και κανα δυο φορές που κατάφερα και άντλησα και της το έδωσα, δεν κέρδισα απολύτως τίποτα.... Το ήπιε και μετά ήθελε στήθος για παρηγοριά :? Τσάμπα κόπος δηλαδή...

Θα σου πω κι εγώ το μόνο πράγμα που με έκανε να νιώθω καλύτερα. ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!!! Είναι σίγουρο αυτό! Υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λόγια παρηγοριάς... ΑΠόψε ήμασταν 2,5 ώρες ξύπνιες! 3:30-06:00!!! Έτσι απλά την έπιασε η φλυαρία της.

Για να μην κάθεσαι με θήλαστρο και αντλείς, προσπάθησε να δεις αν μπορείς με το χέρι. Μια φορά που ήθελα να δω αν θα πιει από το μπουκάλι, έβγαλα σε 5 λεπτά κοντά 120μλ. Που να ετοιμάζω θήλατρο για μια δοκιμή... Μη το δεσεις κόμπο ότι σε τοσο λίγο χρόνο μπορείς να βγάλεις τόσο πολύ. Εγώ είμαι περίπτωση ανθρώπου. Αλλά αν καταφέρεις να αντλείς με το χέρι μην τρέχεις να νοικιάζεις για ένα ή δύο βράδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια πραγματικα εινα βαλσαμο τα λογια σας αυτες τις ωρες!!! :-*:-*:-*

Νιωθω ακριβως οπως η Αθηνα και παιρνω τοσο κουραγιο λεγοντας μου οτι ολο αυτο θα παρελθει λιαν συντομως,αν και αυτη τη στιγμη δε μπορω να το δω και νομιζω οτι θα κρατησει για παντα...

Παναγιωτα μου καθε μερα λεω οτι θα σε παρω να μιλησουμε να μοιραστω το πονο μου αλλα δε βρισκω χρονο...αυριο ισως...ελπιζω...

Παω να κοιμηθω τωρα μαζι της μηπως και προλαβω να κλεισω τα ματακια μου για λιγο γιατι εχω να ριξω πολυ ξενυχτι(και κλαμα)παλι... :cry::cry:

Ελπιζω να φανω κι εγω δυνατη και να ατ καταφερω οπως εσεις...

Τις αντλησεις τις εχω ξαναζησει με τον Αλεξ για 3,5 μηνες και ξερω τι παλουκι ειναι,απλως τοτε ελεγχα λιγο το χρονο,κατι που τωρα δε μπορω..

Αν προλαβω αυριο θα σας πω περισσοτερα...:roll:

Χιλια ευχαριστω και παλι σε ολες!!!! :YMHUG::x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tonia moy se eyxaristv glykia moy na eisai kala

ελπιζω κ γω να περασει γρηγορα ολο αυτο κ να το θυμομαστε κ να γελαμε

αλλα τωρα ειναι πολυ επιπονο οπως λες κ συ

χθες θηλαζε η ζουζουνα μου κ γω εκλαιγα δ εντεχα αλλο κ ο ανδρουλης μου να με παρηγορει διπλα μου

αφου ελεγα δ γινετε θα το κοψω το αριστερο στηθος μεχρι να μου περασει ......

αλλα δ μου παει οταν βλεπω την φατσουλιτσα της οταν τρωει κ μπουκωνετε με το γαλατακι της μαμας

η ψυχουλα μου

τονια μου μονο ΥΠΟΜΟΝΗ πρεπει να εχουμε ελπιζω να περασει γρηγορα ολο αυτο ουφφφφφφφφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. Εδώ και 2 μέρες παλεύω με τη μαστίτιδα. Κάτι πήγε στραβά και βρήκα τον μπελά μου. Τα καταφέρνω όμως χωρίς αντιβίωση και ενω υποχωρεί, το στήθος μου είναι λίγο πρησμένο και με πονάει. Ο δε θηλασμός από το δεξί είναι φοβερά επίπονος. Και μέσα σε όλα, η μικρή κάνει παρτυ τα βράδια. Απόψε 2-4 ηταν ξύπνια!!! Το γκαντέμιασα το θέμα του ύπνου....

Τόνια είμαστε πολλές που περνάμε τα ίδια. Θα κάνουμε ομαδική θεραπεία. Μηπως να κάνουμε ομάδα με τίτλο "οι ταλαίπωρες θηλάζουσες";

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια μου οποτε θες παρε με κοριτσακι.Και σε ενα μηνα.Εδω θα ειμαι βρε!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Αθηνά!!! :o:o:o Παλι μαστιτιδα;;Οχι ρε γμτ.Περαστικα ρε κοριτσακι.Εχεις και πυρετο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνουλα παλι μαστιτιδα;;;;;;!!!!!!! :o:o:o Γιατι κανεις ρε γαμωτο τοσο ευκολα;;;;απο την υπερπαραγωγη;;;; :(:(:( Πωε εισαι τωρα;;υποχωρησε;;; Ο υπνος της επανηλθε;;;;

Οντως πρεπει να γινει ποστ με θεμα "Ταλαιπωρες θηλαζουσες"!!! :?

Εγω κοριτσια απελπιζομαι και παω...εκει που πηγαν λιγο να φτιαξουν οι θηλες με ξαναπληγωσε και ειδικα στο δεξι στηθος υποφερω!!!αφου εβαλα παλι ψευδοθηλη... :cry::cry: Μα πως να μη πληγωνονται αφου δε πιανει σωστα;;;; και τι να κανω για να πιασει σωστα;;;; ειναι φορες που δεν ανοιγει καν το στομα της πολυ για να πιασει οπως πρεπει...

Αχ κοριτσια λυπαμαι που το λεω αλλα πραγματικα αυτη τη στιγμη θηλαζω μονο και μονο γιατι ειναι το καλυτερο για το μωρο..για μενα ειναι απο τις πιο ασχημες εμπειριες που εχω ζησει... :oops::oops::cry::cry::cry:

Και ωρες ωρες "θυμωνω" με το μωρο που δε λεει να θηλασει σωστα και με ποναει τοσο πολυ... :oops::oops::oops:

Δε τη χαιρομαι ρε γαμωτο και ειχα πει οτι αυτη τη φορα δε θα περασω ο'τι στον Αλεξ και θα χαρω αυτη την ηλικια στο επακρο..λογαριαζα χωρις το ξενοδοχο... :cry::cry::cry:

Κλαψομουνιαζω παλι το ξερω,αλλα ειπα να πω το πονο μου!!! :oops::?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα tonia μου, η Ελένη είμαι, σου χα ξαναγράψει παλαιότερα που σου λεγα για το οινόπνευμα κ σου φάνηκε παράξενο, φυσικό έίναι....

τώρα μπήκα τυχαία στην κουβεντούλα σας κ είδα οτι εξακολουθείς να έχεις θέμα με τις θηλές κ στεναχωρήθηκα γιατί θυμήθηκα εμένα στην αρχή του θηλασμού... πραγματικά είναι τόσο εύκολο κ τόσο όμορφο να θηλάζεις το αγγελούδι σου... είναι φυσιολογικό όμως να απογοητεύεσαι αφού πονάς τόσο...

κλείνουν καθόλου οι πληγές ή είναι συνέχεια πονεμένες κ ερεθισμένες οι θηλές σου;τι βάζεις τώρα; όταν σου κλείσουν οι πληγές(δεν θα τσούζει) βάλε λίγο καθαρό οινόπνευμα μετά από κάθε θηλασμό για 2-3 ημέρες, σίγουρα δεν θα σου κάνει κακό σε κάτι...

έτσι επιφυλακτική ήμουν κι εγώ ώσπου το δοκίμασα κ σώθηκα..... έβαζα για 2 εβδομάδες(ήδη απ την πρώτη δεν πόναγα) μετά σταμάτησα κ έβαζα μόνο γαλατάκι πάνω μέχρι το δίμηνο. από εκεί κ πέρα δεν ξαναέβαλα ποτέ τίποτα κ δεν ξαναπόνεσα ποτέ...

τώρα θηλάζουμε 4.5 μήνες κ το απολαμβάνουμε τόσο πολύ κ οι δυο μας....

σου εύχομαι να πάνε όλα καλά...

αν το δοκιμάσεις ενημέρωσέ με για τα αποτελέσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια μη ντρεπεσαι .Και εγω ετσι ένοιωθα.

Για να το ξεπερασω ονειρευομουνα τη μερα που θα γιατρευονταν οι πληγες και θα θηλαζα δημόσια.

Δεν αργησε να ερθει. Κανε λιγη υπομομη κοριτσακι μου.

Τελικα με τον οστεοπαθ. δεν εβγαλες ακρη ε;;;Κριμα ρε γμτ.Εμενα ετσι ξεμπλοκαρε το σαγονάκι του και αρχισε να πιανει καλύτερα. Παντως οπως ειπε και η μητερα μου και παλια δεν ειχαν οστεοπαθ. αλλα σιγα σιγα τα μωρακια μαθαινανε να πιανουν. Μην απελπιζεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια λυπαμαι που το λεω αλλα πραγματικα αυτη τη στιγμη θηλαζω μονο και μονο γιατι ειναι το καλυτερο για το μωρο..για μενα ειναι απο τις πιο ασχημες εμπειριες που εχω ζησει... :oops::oops::cry::cry::cry:

Και ωρες ωρες "θυμωνω" με το μωρο που δε λεει να θηλασει σωστα και με ποναει τοσο πολυ... :oops::oops::oops:

Τόνια μου έτσι ακριβώς ένιωθα κι εγώ και μάλιστα θύμωνα και χωρίς εισαγωγικά....Και μετά ένιωθα τρελές τύψεις. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά. Αλλά θα περάσουν!

Πήγες σε οστεοπαθητικό και δεν έγινε τίποτα?

Η δική μου πάντως δεν άνοιξε ποτέ το στόμα διάπλατα να πιάσει το στήθος όπως έβλεπα σε όλα τα βιντεάκια. Τι "ααααααα" της έκανα, τι της πίεζα το σαγονάκι προς τα κάτω, τίποτα.... Τι να πω...ίσως είναι και το στυλ του κάθε μωρού. Αφού αυτή τρέφεται σωστά δεν την απασχολεί να πιάσει καλύτερα.

Μια σύμβουλος εδώ μου είχε πει ότι μπορείαπλάνα έχει μικρό στοματάκι ή κοντή γλωσσίτσα -χωρίς να σημαίνει ότι έχει κοντό χαλινό- και ότι μεγαλώνοντας θα φτιάξει. Μπορεί να ήταν κι αυτό...

Ουφ.... δεν ξέρω τι άλλη συμβουλή να σου δώσω . Απλά μετα τους δυο μήνες περίπου σταμάτησα να πονάω. Θα περάσει πάντως. Είμαι σίγουρη! Θα αρχισει σιγά σιγά να θηλάζει και πιο αραιά, και σε λιγότερο χρόνο και στρώσουν τα πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα τώρα...

Καταλαβαίνεις τη διαφορά του "πίνω γαλατάκι" και "απλά πιπιλάω για παρηγοριά"? Πονάς το ίδιο?

Εγώ θυμάμαι πως όταν έπινε γάλα δεν πονούσα τόσο. Τοτε, έπιανε καλύτερα. Όταν όμως ήθελε απλά να νανουριστεί -που μπορεί να έπαιρνε και 2 ώρες - τότε έχανε το καλό πιάσιμο και με πονούσε πολύ πολύ περισσότερο.

Προσπαθούσα τότε να τη βγάζω και να βρίσκω άλλους τρόπους να την ηρεμίσω/νανουρίσω- κρεμασμένη στον ώμο και βόλτα στο σπίτι, κούνημα στα χέρια κάτω απο τον αποροφητήρα :lol: - ώστε να μην είναι τόσες ώρες στο στήθος. Όχι ότι έπιανε πάντα βέβαια :?

Κουράγιοοοοοοοοο !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Τόνια, ξανασκέψου το. Τι ταλαίπωρες θα ήμασταν αν όλα πήγαιναν ρολόι; Δε λέει! Έτσι να ζοριστούμε λίγο για να έχουμε θέμα να συζητάμε!!! :)

Όσο και αν φαντάζει μακρινό και άπιαστο όνειρο στη φάση που είσαι, πίστεψέ με θα φτιάξει σύντομα. Γράφε εδώ ό,τι σε βασανίζει, ακόμα και αν περνάς τη μέρα της μαρμότας. Εμείς εδώ είμαστε.

Και εμένα όταν με πιάνει, είναι σαν να έχω βάλει το στήθος μου σε ενα ενυδρείο με πιράνχας! Και αν είναι πεινασμένη;;;; Μαύρο φίδι που με έφαγε!

Επειδή η ροή μου είναι μεγάλη, έπινε γρήγορα το γεύμα της και δεν την είχα πολλή ώρα στο στήθος. Αν όμως ήθελε απλά πιπίλα.... εκεί ίδρωνα, σφιγγόμουν και τελικά το έβγαζα από το στόμα της. Βρε κορίτσια, μια χαραμάδα είχε ανοιχτή και μέσα εκεί ήταν το άμοιρο το βυζί μου.

Τη μαστίτιδα την έπαθα έτσι για το καλό. Λίγο στρες, λίγο που τραβήχτηκε απότομα και μου πήρε και λίγη ρώγα μαζί, λίγο η κούραση και το στήθος μου διπλασιάστηκε!!!! :lol: Δεν χωραγε πουθενά! :lol:

Το καλό είναι ότι το κατάλαβα αμέσως και το αντιμετώπισα ψυχραιμα και το κυριότερο χωρίς αντιβίωση. Μόνο με παυσίπονα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια θα το χτυπησω το κεφαλι μου στο τοιχο δε τη γλιτωνω!!!!!! [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] [smilie=banghead.gif] Μα μιλαμε οτι ρουφαει τοσο δυνατα που νομιζω οτι θα καταπιει το βυζι μου καμια ωρα!!!και δε φτανει αυτο,αλλα ετσι που ρουφαει της ερχεται πολυ γαλα στο στομα,πνιγεται, δε γουσταρει μια και τραβιεται αποτομα χωρις ομως να αφησει το βυζι!!!!δηλαδη τιραμολας το ερμο το βυζακι!!! ~x(~x(~x(

Ποσο πονο πια να αντεξω;;;;;;;;; :((:((:((:((

Καλα για να θηλασω εκτος σπιτιου προς το παρον δε παιζει με τη καμια γιατι γινομαστε μουσκεμα καθε φορα!!!αφου της φοραω σαλιαρα!!! :shock:

Δε κοιμαται κι ευκολα(μπορει να κανει και 5-6 ωρες για να ξανακοιμηθει) και εξουθενωνομαι...κοιμαται μονο αν εχει κατι να πιπιλιζει και φυσικα προτιμαει το στηθος,αλλα επειδη δε γινεται να την εχω τοσες ωρες τηε χωνω τη πιπιλα.. αλλα ελα που της πεφτει και με εχει στο πηγαινελα!!! :?:?

Βρε Αθηνουλα ειμαστε βεβαια μακρια αλλα μιας και εχεις τετοια υπερπαραγωγη και για να μη παθαινεις μαστιτιδες να σου στειλω και τη δικια μου;;;;εχεις παρει και το κολάι εσυ... ;;);;);;) Εγω μετα χαρας αναλαμβανω τις μεγαλες σου!!! :lol:

Ελενη τελικα ειπα να δοκιμασω και το οινοπνευμα...δε τσουζει τοσο τελικα, αλλα δε ξερω κι αν κανει δουλεια...θα σου πω σε μερικες μερες! απο πανω βεβαια βαζω και γαλα και λανολινη μετα.. :roll:

Χιονοκοριτσο εμενα οταν απλως πιπιλαει δε με ποναει τοσο πολυ...οταν πινει με ξεβγαζει!!! :?

Οστεοπαθητικο εδω βρηκα οτι υπαρχει ενας μονο αλλα επειδη η συμβουλος θηλασμου μου ειπε οτι δε νομιζει να εχει εμπειρια απο νεογεννητα και γενικα τοσα χρονια δεν εχει ακουσει κατι γι αυτον....ε φοβαμαι να σου πω να βαλω καποιον χωρις να τον εμπιστευομαι να κανει μασαζ στο κεφαλι του μωρου.. :?

Παναγιωτα μου εκανε πολυ καλο που μιλησαμε!!!Σ'ευχαριστω τοοοσοοοο πολυυυυυυ!!!! :YMHUG::YMHUG::YMHUG::-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδίτσα μου, δεν είμαι και η πλέον αρμόδια να σου δώσω κάποια συμβουλή περί θηλασμού αλλά ένα θα σου πω. Το μήνα κουτσά στραβά τον φάγατε με αποκλειστικό θηλασμό. Επομένως είναι θέμα χρόνου να στρώσουν ΟΛΑ. Κάνε λίγη ακόμα υπομονή..Σφίγγε τα δόντια σου και να σκέφτεσαι ότι θα τελειώσουν τα δύσκολα γρήγορα. Είσαι βέβαια πεισματάρα και δε σε φοβάμαι :lol: ..Αν βάλεις εσύ κάτι στο μυαλό σου θα γίνει!!!! Μη με διαψεύσεις φιλενάδα! ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ ;) !!!!!!! Σε πήρα σήμερα και τηλεφωνάκι αλλά μάλλον πέτυχα κακή ώρα :oops: .....Μαθαίνω όμως τα νέα σου από εδώ!!!!! Κάθε μέρα που περνάει να σκέφτεσαι ότι τα κατάφερες και αυτό θα σου δίνει δύναμη να συνεχίζεις ;) !!!!! Πολλά φιλάκια :-* !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια, αν βρεις μηνυματα δικά μου πριν από 2,5 περίπου μήνες θα δεις ότι γράφουμε τα ίδια!!! Πιράνχας, κροκόδειλο και κανίβαλο την έλεγα και την λέω ακόμα. Ανοίγει το στόμα της και νομίζω ότι θα καταβροχθίσει και εμένα! Μάλλον βόα θα έπρεπε να τη φωνάζω! Που να δεις τις μπούτες της. Άλλο πράγμα!

Θα στρώσουν. Είσαι στα μισά. Λίγο ακόμα και θα αρχίσει να φτιάχνει η κατάσταση. Και εγώ γινόμουν μούσκεμα. Που να θηλάσω έξω. Το ένα με πέθαινε στον πόνο και αν θήλαζα από αυτό που δεν πονούσε τόσο, το άλλο γινόταν μούσκεμα. Αφού μια φορά το άφησα να στάξει τα πρώτα λεπτά του θηλασμού και έβγαλα 60μλ. Που να τ κρατήσει τόσο γάλα το επίθεμα; 5 έβαζα για να βγω και έλειπα μόνο για να πάω στον γιατρό. Δύο μήνες με έφαγε η κλεισούρα και τώρα δεν μαζεύομαι!!!

Θα δεις, τον άλλο μήνα δεν θα μένεις καθόλου μέσα. Θα ντύνεις τα παιδιά και θα βγαίνεις βόλτες. Θα έχεις μια αλλαξιά και τέλος. Ούτε μπουκάλια, ούτε κάτι να σκεφτείς. Και το πιθανότερο στη βόλτα να κοιμάται. Χτες τις πήρε και τις τρεις ο άντρας μου και πήγαν στο πάρκο. 2,5 ώρες στο καρότσι η μικρή κοιμήθηκε του καλού καιρού και τα μεγάλα ευχαριστήθηκαν μπαμπά και παιχνίδι! Μετά γυρισαν σπίτι και ήρθαν άλλα 12 παιδιά για το πάρτυ μασκέ! Περάσαμε όλοι υπέροχα, αν και η μικρή έχασε τον ύπνο της. Αλλά και τι έγινε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κοριτσια ειπα να μπω να σας πω τα νεα μου και τι αποκαμα(που λεμε και στα μερη μου)! :)

Παναγιωτα μου γλυκια σευχαριστω για το ενδιαφερον! Ελεγα να ερθω απο το τρενακι να σας τα πω αλλα ειπα μετα επειδη δε προλαβαινω να σας διαβασω,να μη πεταχτω σα τη κλανια να πω τα δικα μου μονο! :oops::oops:

Λοιπον με το θηλασμο εκανα..ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!!! :(:( Δε ξερω τι πηγε στραβα πραγματικα γιατι εκανα ακριβως ολα αυτα που ειχα διαβασει απο σας και τη Πατσουρου..

Οπως ξερετε απο την αρχη δεν επιανε προφανως σωστα και με πληγωσε παρα πολυ.Ουτε η συμβουλος μπορουσε να καταλαβει γιατι ενω φαινεται οτι πιανει σωστα και ολη τη θηλαια αλω,με πληγωνει τοσο πολυ και γιατι στη πορεια κανει αυτο το θορυβο με το στομα της,χανει και τη προσκολληση και θηλαζει εξω εξω..Το μονο που παρατηρησε ειναι οτι η μπεμπα εχει πολυ καμπυλωτη υπερωα..

Τελος παντων το παλευα για ενα μηνα,αλλα καποια στιγμη δεν αντεχα το πονο γιατι η μικρη δεν ηταν οτι θηλαζε 1 ωρα και μετα κοιμοταν λιγο να ηρεμησει και το στηθος μου,αλλα εκανε τρελους μαραθωνιους!!! :? Μιλωντας με τη συμβουλο μου ειπε να βαλω ψευδοθηλες για λιγες μερες να ηρεμησει το στηθος μου και μετα να τις βγαλω..Τις εβαλα μονο για 2 μερες γιατι απο τη μια φοβηθηκα να μη τις συνηθισει και απο την αλλη ηταν μαρτυριο με τις ψευδοθηλες(της μεντελα παρεμπιπτοντως) γιατι πνιγοταν,της ετρεχαν απο τα μαγουλα και γινοταν μουσκεμα κτλ.

Ε με το που τις εβγαλα και πηγα να τη βαλω στο στηθος..ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! :o Εκεινη τη μερα παλευα 12 ωρες να τη θηλαζω non stop μεχρι που απελπιστηκα,εβγαλα 70ml με το θηλαστρο κι ενω περιμενα να μη γουσταρει το μπιμπερο μετα απο 1 μηνα που ετρωγε μονο απο το στηθος,εκεινη το βουτηξε με τρελη αγαλιαση,κατεβασε μονορουφι το γαλα και ξεραθηκε για 4 ωρες!!!!! :o:o:shock::shock::shock:

Εμεινα μαλακας φυσικα!!! Ε εγινε ενα κλικ εκεινη τη στιγμη και λεω τελος! Νοικιασα το symphony και απο τοτε αντλω καθε 2-3 ωρες και της δινω τουλαχιστον αποκλειστικα δικο μου γαλα..εχω προσπαθησει πολλες φορες απο τοτε να τη ξαναβαλω στο στηθος αλλα αρνειται πεισματικα,και μετα απο λιγο εκνευριζεται και κλαιει!Και δεν ειναι οτι δε βρισκει γαλα..ισα ισα που βρισκει και πολυ μαλιστα! :(

Πραγματικα δε ξερω τι πηγε στραβα..ελπιζω μονο να αντεξω να αντλω για πολυ καιρο(δεν ειναι καθολου ευκολο με 2 παιδια)και να μη μειωθει το γαλα μου,ωστε τουλαχιστον να πινει μονο το δικο μου!

Κι επειδη αλλο ενα αρμεγμα ελαβε τελος,παω να μπανιαρω τον Αλεξ να τον βαλω για υπνο! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω και κατι σε οποια εχει μπει σε αυτη τη ταλαιπωρια του θηλαστρου;;;; Αν συνεχισω ετσι με 7 ανλτησεις τη μερα υπαρχει περιπτωση να διατηρηθει το γαλα μου στα ιδια επιπεδα ή θα μειωθει σιγα σιγα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Τόνια! Και αναρωτήθηκα πολλές φορές που εισαι.

Για τις αντλήσεις με το θήλαστρο θα πρέπει να ρωτήσεις σε πμ τη ΛαΛα ή αν μπορεί να σε βοηθήσει η Σεσιλια που έβγαζε γάλα για τον μικρό της. Εγώ δεν γνωρίζω να σου πω.

Εσύ είσαι καλύτερα; Οι πληγές σου; Τα μωρά σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟΝΙΑ ειναι θεμα οργανισμού της καθε γυναικας ξεχωριστα. εμενα το στηθος μου ανταποκριθηκε καλά αν και δεν ειχα νοσοκομειακό θηλαστρο και ουτε σωστη ενημερωση. εμενα εκει στον εκτο ειπα τερμα γιατι πια είχα κουραστει βαρεθει και ειχε μπει ο μικρός μου στις στερεες τροφες πια. δηλ για μενα το θηλαστρο ειναι ανασταλτικος παράγοντας γιατι ειναι κουραστικό και χρονοβόρο. Καλυτερα να ζητησεις εξιδεικευμένες συμβουλες και να μην ανχωνεσαι. Καλα κουράγια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...