Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τις συμβουλες σας για το βυζανιαρικο μου πλιιιιζζζζ!!!


Recommended Posts

ανοιγει το στομα της καλα;;;(σαν να τρως σαντουιτσ)

σαν να χασμουριέται καλύτερα!!! ;):)

Λενάκι τι εννοείς καραμέλες? :o:o έδινες καραμέλες στο βρέφος? :shock::shock::shock::shock::o:o:o για εξήγησε!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tόνια καλησπέρα.

Εγώ το πέρασα αυτό τρεις φορές. Κάθε φορά νόμιζα πως ήξερα, αλλά κάθε φορά γέμιζα πληγές και έτρεμα την ώρα που θα έβαζα το παιδί στο στήθος... Ξέρω τον πόνο που νιώθεις, όπως επίσης ξέρω ότι θα περάσει. Και τις τρεις φορές στους δύο μήνες ακριβώς έγινε ένα κλικ και από τη μια μέρα στην άλλη οι πληγές έκλεισαν. Προφανώς ό,τι και να έκανα, αυτές ήθελαν απλά τον χρόνο τους.

Συμβουλές που βοηθούν:

- Ποτέ δεν πιάνουμε τις πληγές στο στήθος. Βγάζεις γάλα σε μια μπατονέτα και βάζεις στο στήθος σου. Το αφήνεις να στεγνώσει. Μετά βάζεις την λανολίνη και το αφήνεις για λίγο στον αέρα και μετά σπαθόλαδο! Ο συνδυασμός λανολίνη-σπαθόλαδο επάνω στο επίθεμα με βοηθούσε να μην κολλάνε οι πληγές.

- Να φοράς πάντα βαμβακερά ρούχα και εσώρουχα για να αερίζεται καλύτερα το στήθος σου.

- Να βγάζεις λίγο γάλα, ή να τρέχει το στήθος σου όταν βάλεις το μωρό για να μη σε πιάνει τόσο δυνατά.

- Εγώ στο ένα στήθος είχα πληγή στο πάνω μέρος και ακουμπούσα το στήθος μου πρώτα από το κάτω μέρος. Στο άλλο που η πληγή ήταν στο κάτω μέρος έκανα το ανάποδο. Έλεγα "Κάνε ΑΑΑ" και το έβαζα. Αν δεν το έπιανε καλά, το έβγαζα και πάλι τα ίδια. Θέλει το χρόνο της η μικρή, όπως και εσύ.

- Να τρως όσο πιο καλά μπορείς, να πίνεις πολλά υγρά και να κοιμάσαι με την πρώτη ευκαιρία.

Στον μικρό να μη λετε ότι δεν μπορείς γιατί έχεις το μωρό ή γιατί θηλάζεις. Οι γιαγιάδες μπορούν να το παίρνουν το παιδί από κοντά σου λέγοντας πόσο πολυ οι ίδιες θέλουν να παίξουν μαζί του ή θέλουν να του δείξουν κάτι.

Να σου ζησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια και παλι σας ευχαριστω για τις συμβουλες και το χρονο σας!!! :-*

Αργυρω μου αυτο που λες να τη βγαζω και να τη ξαναβαζω το κανω ηδη,αλλα εκεινη κανει παντα το ιδιο...εντωμεταξυ επειδη τη στιγμη που το πιανει ειναι και η χειροτερη με το πονο(μετα μαλακωνει) αν το κανω πολλες φορες πραγματικα υποφερω!!! :?

Λαλα ναι ισως εχει κλειστους σιαγονες...δε ξερω αν υπαρχει οστεοπαθητικος εδω ομως...θα το ψαξω!

Οσο για το μαρσιπο...Ε δεν ειμαι και πολυ υπερ του να κοιμαται μονο πανω στη μαμα ή μονο με τη μαμα στο ιδιο κρεβατι κτλ... :oops: Βεβαια φυσικα και θελω να γινεται κι αυτο αλλα οχι να ειναι ο κανονας..Πχ το απογευμα τη θηλαζα ξαπλωμενη στο πλαι και φυσικα εκεινη κοιμηθηκε διπλα μου μακαριως! :P Μειναμε ετσι αγκαλιτσα για καμποση ωρα γιατι κι εμενα μου αρεσει να την εχω κοντα μου,αλλα μετα την εβαλα να συνεχισει τον υπνο της στο λικνο...Ευτυχως δε ξυπνησε! ;) θελω να μαθει να κοιμαται και μονη της και να μη ξυπναει με το που με χανει...

Βρε Λενακι οινοπνευμα;;;;!!!!! :shock: Μα δε τσινουσες απο το τσουξιμο;;;;;;τρεμω και μονο στην ιδεα να το κανω με τις πληγες!!! :-ss Τι να πω αν δω κι αποειδω ισως το κανω κι αυτο... :roll:

Νατασουλα ο Μιχαλης μωρε ηταν πιο μεγαλος και πιστευω πιο συνεργασιμος στα 5 του...κι εγω τον εχω διπλα πολλες φορες και του λεω να με βοηθησει κτλ κι εκεινος για λιγο καθεται αλλα οταν περασει λιγη ωρα βγαζει πολυ εκνευρισμο...ε τι να σου κανει κι αυτο τοσες ωρες που με βλεπει με τη μικρη κρεμασμενη στο βυζι... :?

Απο χθες γραφω το μηνυμα και δε με αφηνει να το τελιεωσω...

Παναγιωτα μου ο χαλινος ειναι οκ αλλα κι εμενα πιανει σφιχτα και πολλες φορες νομιζω οτι ακονιζει τα ουλα της πανω στο στηθος μου!!!! :o οσες φορες κι αν τη βαλω-βγαλω παντα το ιδιο κανει...ο οστεοπαθητικος τι του εκανε;;;σας βοηθησε;;; βρηκα εναν εδω αλλ δε ξερω τι ρολο βαραει... :?

Αθηνα εσενα σκεφτομαι καθε φορα που μου ρχεται να καταρευσω απο το πονο και προσπαθω να παιρνω κουραγιο! Τα κανω ολα αυτα που μου ειπες εκτος το να βαζω σπαθολαδο πανω απο τη λανολινη..συνηθως βαζω μια το ενα μια το αλλο..

τι αλλο να βαλω δε ξερω!! καινουρια βυζια γινεται να βαλω;;;;;:lol::lol:

Στον Αλεξ εννοειται οτι δε λεμε οτι δε μπορω επειδη θηλαζω!!!αλλιως θα την ειχε λιντσαρει ηδη την ερμη!!! :lol:

Απλως εγω εχω τυψεις που δε μπορω να ασχοληθω με το παιδακι μου ενω μεχρι τωρα ειχα την αποκλειστικη φροντιδα του...οι γιαγιαδες ηταν απουσες σχεδον! :roll:

Σημερα το πρωι του ειχα υποσχεθει οτι θα παμε βολτα και τελικα απο τις 9 καταφερα να φυγουμε 1!!! η μικρη δεν ελεγε να ξεκολλησει απο το στηθος!!! εκει το ειχε πιπιλα... ε δε την απολαυσαμε τη βολτα γιατι εγινε πολυ αγχωτικα αφου επρεπε να γυρισουμε στις 2...

Ελπιζω συντομα να καταφερω κι εγω να νιωσω αυτο που λετε οτι ο θηλασμος ειναι απολαυση... :roll::roll:

Λενακι μου τι καραμελες λες βρε;;;για το μωρο ή για μενα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α βρε Ερη μου ο αδερφος ενταξει ειναι τωρα;;;; η το κατεστρεψες το παιδι;;;; :lol::lol:

Κι εγω τη τυλιγω ετσι οπως λετε..και τον Αλεξ τυλιγα αλλα αυτον δε τον επιανε τιποτα!!!! :lol:

Θουλακι τωρα δε πονας;;;ξαπλωτα το κανω ποτε ποτε αλλα νομιζω με ποναει πιο πολυ και το αποφευγω... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ναι! Στηθος και γευμα για να πονας μονο απο ενα τη φορα!!

Και εγω ενιωθα τρελες τυψεις στην αρχη. Μολις ομως στρωσουν τα πραγματα, θα επανελθει η ζωη στους φυσιολογικους της ρυθμους. Θα τα καταφερεις οπως ολες μας. Για να γινει αυτο πρεπει να φροντιζεις τον εαυτο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σαν να χασμουριέται καλύτερα!!! ;):)

Λενάκι τι εννοείς καραμέλες? :o:o έδινες καραμέλες στο βρέφος? :shock::shock::shock::shock::o:o:o για εξήγησε!!! :?

Αργυρουλα σωστη!!!!!!

Οντως, τι καραμελες;;;;

Τονια μου εμενα με βοηθησε παρα πολυ ο οστεοπαθ.Δεν ενοιωθα πια αυτη την "ταναλια" πανω στο στηθος μου.

ελπιζω να σε βοηθησει.

Αχ υπομονη κοριτσακη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονακι μου οι καραμελες ειναι για σενα φυσικα!!! :D Δεν τις τρως! Απλα τις χτυπας μεχρι να γινουνε σκονη και τις βαζεις πανω στις θηλες σου. Λιωνουνε πανευκολα. Εδω τις δινουνε και για τα παιδακια που δεν εχουν ορεξη και δεν τρωνε πολυ. Ειναι ενας ειδος ζαχαρης απο σταφυλια. Traubenzucker το λενε εδω για οσες

γνωριζουν γερμανικα. Μου το ειπανε οι γιατροι και οι μαιες στο νοσοκομειο οτι βοηθαει και δεν το πιστευα! Επισης πολλες δευτεροτοκες στον οροφο μου το ειχανε κανει και ανακουφιστικαν πολυ γρηγορα.

Χωρις πλακα παντως αν θελεις σου στελνω γιατι Ελλαδα που εψαξα τελευταια που ημουν εκει δεν ειχε.Τουλαχιστον στην Καβαλα που κοιταξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε δεν ειμαι και πολυ υπερ του να κοιμαται μονο πανω στη μαμα ή μονο με τη μαμα στο ιδιο κρεβατι κτλ... :oops: Βεβαια φυσικα και θελω να γινεται κι αυτο αλλα οχι να ειναι ο κανονας..Πχ το απογευμα τη θηλαζα ξαπλωμενη στο πλαι και φυσικα εκεινη κοιμηθηκε διπλα μου μακαριως! :P Μειναμε ετσι αγκαλιτσα για καμποση ωρα γιατι κι εμενα μου αρεσει να την εχω κοντα μου,αλλα μετα την εβαλα να συνεχισει τον υπνο της στο λικνο...Ευτυχως δε ξυπνησε! ;) θελω να μαθει να κοιμαται και μονη της και να μη ξυπναει με το που με χανει...

Εμεις ειμαστε ακριβως σε αυτη τη φαση...κοιμομαστε μονο μαζι. Οσο απολυτη ημουν στην κορη μου οτι δεν προκειται να της μαθω να κοιμαται μαζι μου τοσο αυτον τον εχω διπλα μου!

Η αληθεια ειναι οτι ο μικρος ειναι αρκετα "δυσκολο" μωρο κυριως γιατι δεν κοιμαται πολυ. Να σκεφτεις οτι κατα τη διαρκεια της ημερας τη βγαζει 5΄-10΄υπνο. Αν φτασει το μισαωρο κανουμε παρτυ!!! ΟΟΟΟΟΛΗ την υπολοιπη ωρα θελει το στηθος, γιαυτο ειναι και "θρεφταρακι" (φυγαμε απο την κλινικη 3150 και στους 2 μηνες ηταν 5600 :shock: ).

κι εγω τον εχω διπλα πολλες φορες και του λεω να με βοηθησει κτλ κι εκεινος για λιγο καθεται αλλα οταν περασει λιγη ωρα βγαζει πολυ εκνευρισμο...ε τι να σου κανει κι αυτο τοσες ωρες που με βλεπει με τη μικρη κρεμασμενη στο βυζι... :?

Ερωτηση προς τις εμπειρες:

Ποτε περιπου στρωνει αυτη η φαση που ειμαστε συνεχεια στο βυζι γιατι η μικρη μου ειναι ενα βημα πριν το χαρακιρι..! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ναι! Και εγώ το είχα κάνει αυτό με τη σταφυλο-ζάχαρη. Εκτός από τις καραμέλες το πουλάνε και σε σκόνη στα ΣΜ. Βοήθησε λίγο αλλά όταν έχεις τρελή ροή όπως εγώ, δεν κάνει και πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Υπάρχει και σε πακέτο η ζάχαρη αυτη. Σε πολλές φίλες μου τους είπαν οι μαίες να βάζουν την ζάχαρη αυτή σε μια αυγοθήκη και να βουτάνε το στήθος τους μέσα πριν το κλείσουν. Έτσι καμιά τους δεν έπαθε τίποτα. Εμένα μου είχε πει ότι βοηθάει να κλείσουν οι πληγές. Εκείνη την περίοδο όμως έπαθα μαστίτιδα και το εγκατέλειψα αυτό με τη ζάχαρη. Η αλήθεια είναι όμως ότι οι πληγές δεν κολλούσαν στο επίθεμα όταν την έβαζα.

Αυτή τη φορά το έπαιξα το παιχνίδι με τη λανολίνη και το σπαθόλαδο και είδα αποτέλεσμα.

Το κυριότερο όμως είναι η καλή ψυχολογία. Αν ήμουν στεναχωρημένη ο πόνος ήταν ΠΑΝΤΑ πιο δυνατός και το περίεργο, οι πληγές χειροτέρευαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Υπάρχει και σε πακέτο η ζάχαρη αυτη. Σε πολλές φίλες μου τους είπαν οι μαίες να βάζουν την ζάχαρη αυτή σε μια αυγοθήκη και να βουτάνε το στήθος τους μέσα πριν το κλείσουν. Έτσι καμιά τους δεν έπαθε τίποτα. Εμένα μου είχε πει ότι βοηθάει να κλείσουν οι πληγές. Εκείνη την περίοδο όμως έπαθα μαστίτιδα και το εγκατέλειψα αυτό με τη ζάχαρη. Η αλήθεια είναι όμως ότι οι πληγές δεν κολλούσαν στο επίθεμα όταν την έβαζα.

Αυτή τη φορά το έπαιξα το παιχνίδι με τη λανολίνη και το σπαθόλαδο και είδα αποτέλεσμα.

Το κυριότερο όμως είναι η καλή ψυχολογία. Αν ήμουν στεναχωρημένη ο πόνος ήταν ΠΑΝΤΑ πιο δυνατός και το περίεργο, οι πληγές χειροτέρευαν.

Θα συμφωνησω με την Αθηνα. Και εμενα ετσι μου ειπαν οι μαιες και δεν το πιστευα μεχρι που το εκανα και ειδα αποτελεσματα πολυ γρηγορα.Επουλωθηκαν οι πληγες και δεν πονουσα σχεδον

καθολου.

Λαμπρινη να σου στειλω πμ? Θελω την βοηθεια σου σε κατι αν μπορεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω , πρωτη φορα το ακουω . Με προβληματιζει η ζαχαρη ειδικα σε ανοιχτες πληγες ακομα και για τον φοβο της καντιντας .

Λενακι και το ρωτας ??? Φυσικά !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια να κανω μια ερωτηση κρισεως και απελπισιας;;;;;;

Γιατι εφοσον "τα παντα η φυση εν σοφια εποιησεν" κατι τοσο φυσικο οπως ο θηλασμος ειναι τοσο δυσκολος και επιπονος;;;;;;;;;; :cry::cry::cry::cry::cry:

Εχω περασει κατι μερες απειρου καλους!!!! Μιλαμε απο το πονο εχω φτασει στα ορια της τρελας!!!!!! :o εχθες μετα απο 12 ωρες σχεδον θηλασμου,απιστευτου πονου και εφοσον η μικρη τελικα ξερασε απο το πολυ γαλα,της εδωσα πιπιλα... :cry: Μονο στη σκεψη οτι θα ξανακουμπουσε το στηθος μου μου ρχοτανε να φουνταρω!!!! :o Τη δεχτηκε αμεσως και ξεραθηκε για 3 ωρες που τη ξυπνησα για να τη ξαναθηλασω(μετα φοβον και δακρυων)..

Καλα για τον Αλεξ δε το συζητω..εχει φρικαρει το παιδακι!!!του ειχα υποσχεθει οτι θα τον παω και μια βολτα και δε τα καταφερα τελικα... :cry::cry::cry:

Λενακι ευχαριστω πολυ για τη προσφορα σου :x αλλα αν η μικρη δε πιασει σωστα δε νομιζω να με βοηθησει ιδιατερα..

Οπως ειπε και η Παναγιωτα τη νιωθω σα ταναλια στο στηθος!!! :o Εν τω μεταξυ μιλησα με τη Σ.Θηλασμου εδω και μου ειπε οτι ο οστεοπαθητικος εδω μαλλον δεν εχει εμπειρια απο νεογεννητα και θα κοιταξει να μιλησει με ενα φιλο της απο αγγλια μηπως και μπορεσουν να με βοηθησουν...

Εχω αρχισει και απογοητευομαι...Ρε Αθηνουλα πως αντεξες 2 μηνες αυτο το πονο ολη μερα;;; :cry::cry::cry:

Θεανω κι εσενα η μικρη τα χει παιξει το πουλακι μου ε;;;; :roll: εσυ δε πονας που ειναι ολη μερα στο στηθος;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια το άντεξα γιατί ήξερα ότι θα περάσει. Σε νιώθω απόλυτα. Ξέρω τι περνάς. Δεν σημαίνει ότι και σε σένα θα πάρει δύο μήνες να στρώσει.

Επίσης το άντεξα γιατί ήξερα ότι μετά θα είναι πιο εύκολο με 3 παιδιά να θηλάζω. Σκέψου τον χρόνο που θα θες για να αποστειρώνεις, να ετοιμάζεις και να ταϊζεις. Ενώ με τον θηλασμό απλώνεις το στήθος, ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Βγαίνεις έξω και δεν θες μια ώρα να ετοιμαστείς. Παίρνεις τα παιδιά και πας.

Το καλύτερο; Όταν την έχω στο στήθος και μου πιάνει το δάχτυλο ενώ ετοιμάζεται να με κατασπαράξει, εγώ λιώνω. Όταν κλαίει και τη βάζω στο στήθος και ηρεμεί... το απολαμβάνω! Και όταν με αφήνει και μου χαμογελάει και εχει τις σταγονίτσες από γάλα στο στόμα της... είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη.

Στον μικρό καλύτερα είναι στη φάση που είσαι να μην τάζεις. Αν δεις ότι δεν σε παίρνει μη του υπόσχεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια κ μονο που διαβασα ολα αυτα που λετε πηρα θαρρος

γιατι κ γω τα ιδια τραβαω απο πονο (ευτυχως μονο στο ενα στηθος) κ μονο που σκεφτομαι οτι ερχετε η ωρα

του θηλασμου ποναω μονο κ μονο στην σκεψη αλλα μετα νιωθω ολα αυτα που ειπε η αθηνακ κ τρελαινομαι

απο ευχαριστση

παντως ολες οι συμβουλες ηταν πολυτιμες ευχαριστουμε που ειστε εδω κ βοηθατε !!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια να σου ζήσει το κοριτσάκι σου και χαίρεσαι την όμορφη οικογένειά σου!

Διάβασα όλα τα κοριτσια με προσοχή και ομολογώ οτι ολες οι συμβουλές είναι πολύτιμες και θα σε βοηθήσουν....

Και εγω μετα από κάθε θηλασμό βάζω στη θηλή το γαλατάκι μου και οποτε χρειάζομαι ,λαδάκι κτλ,τη διαδικασία στην είπαν....είναι το πιο αποτελεσματικό από όσα δοκίμασα...

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω,πέρα από υπομονή και ψυχραιμία....Εμενα αυτό που με βοήθησε να παραμείνω γαλήνια τον πρώτο - πολύ δύσκολο καιρό με τα δίδυμα-ήταν το οτι ελεγα μέσα μου οτι ο πρώτος καιρός είναι και όλα θα στρώσουν και έπαιρνα δύναμη μέρα με τη μερα.....ωσπου κοντευουμε τεσσάρων μηνών,θηλάζουμε και κοιμόμαστε όλο το βράδυ......αυτό να θυμάσαι,όλα θα περάσουν,ζήσε τα!

Οταν αισθανόμουνα μεγάλη κούραση καθώς τα βράδυα ζήτημα αν κοιμόμασταν σπαστά 2 - 2,5 ώρες , τα θήλαζα ξαπώμένη και κοιμόμασταν μαζι...δε ντρέπομαι που το λέω....σταματούσαν να κλαίνε και ξεκουραζόμουνα και εγω....μου έλεγαν οτι θα μάθουν έτσι και δεν θα πάνε στα κρεβάτια τους κτλ , κτλ...

Τι να σου πω...οτι ένα βράδυ κοιμήθηκαν από μόνα τους μια χαρούλα χωρίς να ξυπνήσουν και χωρίς να ζητήσουν τη βυζοπιπιλα(συγνώμη για την εκφραση)...

Ολα θα περάσουν , είναι όλα φυσιολογικα.....να παραμείνεις ήρεμη και ψύχραιμη....όλα θα τα κερδίσεις....

Εδω να δεις τι έχει πάθει ο μεγάλος μου από ζήλεια...το βλέμμα του οταν τα θηλάζω ή οταν τα μιλάμε με σκοτώνει....εχω αφοσιωθεί(τώρα που πήρα ανάσα από τα μωρα)πάνω του και προσπαθώ να μην τον μαλώνω...ολα τα κάνει από ζήλεια,εχει αλλαξει απίστευτα η συμπεριφορά του.....

Αλλα με το μαλακό πιστευω να ξαναβρούμε το ρυθμό μας....

Είναι δύσκολα αλλα και τόσο υπέροχα...θα το δεις σε λίγες εβδομάδες!

Σε φιλώ και σε σκέφτομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι εφοσον "τα παντα η φυση εν σοφια εποιησεν" κατι τοσο φυσικο οπως ο θηλασμος ειναι τοσο δυσκολος και επιπονος;;;;;;;;;;

O θηλασμος ειναι τεχνη . Διδασκονταν απο γενια σε γενια , οι πρωτοτοκες μητέρες ειχαν παντα την υποστηριξη των πιο εμπειρων σε πρακτικά αλλα και σε ψυχολογικα θεματα .

Ο θηλασμος ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ! Αν ποναει αυτο σημαινει οτι μας χτυπα καμπανάκι πως κατι δεν παει καλα , κατι γινετε λαθος . Ειχα πει το ιδιο στην Παναγιωτα , το λεω τωρα και σε σενα . Αν δεν διορθωθει ο τροπος θηλασμου δεν θα καταφέρεις να θηλάσεις για οσο θελεις και με το δικιο σου . Δεν ειναι δυνατον να υποφέρεις για τοσο διαστημα , δεν θα το αντεξεις , εγω δεν θα το αντεχα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα τονια

αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι σε καταλαβαινω απολυτα..

οσο και να ειχα διαβασει για τον θηλασμο ποτε δεν πιστευα ,να σου πω την αληθεια,για τις ωρες που μπορει να θηλαζει ενα νεογεννητο,ελεγα σιγα τωρα μεχρι και 16-18 ωρες,υπερβολες!

και ομως η κορη μου μου το ανετρεψε αυτο πανηγυρικα!το μωρακι μου θηλαζε πχ για 3 ωρες διαλειμμα μια ωρα και μετα παλι απο την αρχη!

ελεγα δεν ειναι δυνατον,2 γυναικες στο σπιτι,ειχα και τη μαμα μου να με βοηθαει (αλλιως δεν θα τα καταφερνα) και πηγαιναμε σα ζομπι!

ξυπνουσε τη νυχτα και πηγαινα στην κουζινα να θηλασει,ερχοταν και η μανα μου και καθομασταν ωρες :D

μεχρι που φτασαμε σχεδον τους 2 μηνες(το δικο μου μωρο αυτο,καθε μωρο ειναι διαφορετικο)

και καποια στιγμη διαπιστωσα οτι απο συνηθεια πηγαινα και καθομουν στην κουζινα για να θηλασει

ενω το μωρο μου θηλαζε για 5-10 λεπτα το πολυ χωρις καν να ξυπνησει :lol:

απο τοτε σταματησα τα σουρτα φερτα καθομουν στο κρεβατι τη θηλαζα και μετα παλι ξαπλα!

εμενα με βοηθησε πολυ το βιβλιο της πατσουρου θηλασμος μια υπεροχη σχεση

ειχε μεσα cd με τις στασεις θηλασμου και το βλεπα συνεχεια!

επισης εβλεπα στο you tube βιντεακια με μωρα που θηλαζαν

(αυτο στο λεω για να εντοπισεις καλυτερα τι κανεις λαθος στη σταση και πονας)

ευχομαι ολα να πανε καλα!

να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Τόνια μου.

Ρε συ διαβαζω αυτα που γραφεις και νομίζω οτι τα γραψα εγω πριν 2 μήνες.

Υπομονη ρε κοριτσακι.Προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις καλη ψυχολογία.

Ρε συ, τον Αλεξ δε μπορει να σου τον κραταει-βολταρει καποιος άλλος.Τουλαχιστον μεχρι να γινει το μωρο 2 μηνών;;;

Εμενα η σταση που δεν πονουσα τοσο ηταν να εχω το μωρο καπως ημικαθιστο και κατω απο τη μασχαλη (ποδοσφαιρικη σταση) και να του βαζω το στηθος στο στομα (αφου το εχω πατησει με τα δαχτυλα μου) και προσπαθουσα να το βαζω οσο πιο μεσα γινόταν.

Σου στελνω και με πμ το τηλ. μου.Αν θες παρε με.Εμενα με ειχε βοηθησει παρα πολυ που ειχα μιλησει με την Αθηνα.Μου ειχε κανει πολυ καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax Παναγιώτα... Είδες πως περνάνε όλα; Σαν χθες έλεγα ότι πονούσα και μιλήσαμε... Και τώρα θηλάζουμε και οι δύο μια χαρά! Χαίρομαι που σε βοήθησε η συζήτηση που είχαμε. Και εμένα με βοήθησε. Ήταν οι μέρες εκείνες που έκανε το κλικ και έστρωσε.

Τόνια κάνε υπομονή. Για να λέμε τόσες κοπέλες ότι έφτιαξε και ότι άξιζε, μάλλον έτσι είναι τα πράγματα. Θα περάσει!

Εγώ για δύο μήνες είχα παραμελήσει τα άλλα δύο μου παιδιά. Δεν γινόταν. Δεν έφταιγε μόνο ο θηλασμός. Έφταιγε η εξάντληση, τα ξενύχτια, οι πολλές υποχρεώσεις και η κακιά μου ψυχολογία. Τώρα, βάζω την μικρή στο ριλαξ, καθόμαστε με τα μεγάλα κορίτσια στο χαλί και παίζουμε. Πλεον μπορώ και παίρνω την Δανάη αγκαλιά. Πολύ συχνά έχω τις δύο μικρές στην αγκαλιά και πάμε. Που να το κάνω αυτό στην αρχή; Ήταν και επικίνδυνο να σηκώνω βάρη. Σιγά σιγά και στρώνει η κατάσταση και όλα γίνονται όμορφα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκα μου κοριτσκια ποσο με συγκινειται δε μπορω να σας πω!!!!! :YMHUG::YMHUG::x:x:-*:-*:-*:-*

Παναγιωτα μου σε ευχαριστω μεσα απο τη καρδια μου και μονο που μου το προτεινες!!!! :x:x:x:x:x

Ποιες ωρες εισαι πιο χαλαρη αν βρω χρονο να σε παρω;;;

Σημερα νομιζω οτι ο πονος ειναι λιγο πιο ελαφρυς...εχθες εβαλα ψευδοθηλη στο δεξι στηθος γιατι μου ρχοτανε να ουρλιαξω καθε φορα που την εβαζα... :cry: σημερα τη βαζω χωρις ψευδοθηλη και νομιζω ειναι καλυτερα..βεβαια αν γλιτωσω τη συγχιση θηλων ποτε με τη πιπιλα ποτε με τη ψευδοθηλη θα ειναι θαυμα! :? αλλα ρε γαμωτο σημερα πχ απο τις 9πμ μεχρι τις 4μμ δε κοιμοταν με τιποτα! θηλαζα την επαιρνε ο υπνος,τη κρατουσα αγκαλια για λιγη ωρα και μολις την εβαζα στο λικνο ανοιγε τα ματια και εκλαιγε...ημουν και μονη μου και για να ανταποκριθω και στις αναγκες του Αλεξ της εβαζα τη πιπιλα για να τη παρηγορησω μεχρι να ξαναγυρισω κοντα της..

Σκεφτομαι να τη βαλω στο σλινγκ,αλλα ο Αλεξ θελει να τον σηκωνω,να παιζουμε,να τον αλλαζω...αφηστε που μονο που με βλεπει να τη κραταω παθαινει κοκομπλοκο!!!που να τη κρεμασω και πανω μου!!! :o

Λεω να φερω το ριλαξ στο σαλονι αν τη βαζω αλλα ειναι λιγο νωρις ακομη (μετα το 1ο μηνα δε λενε;;)και φοβαμαι και μη τη τουμπαρει με τη πρωτη ευκαιρια...ουφ ενα κουβαρι ολα στο μυαλο μου!!!!

Δυστυχως η μαμα μου εφυγαν για Αθηνα εχθες για να κανει εξετασεις ο μπαμπας μου(δυστυχωςς παλευει με το καρκινο.. :cry: ) και θα λειπει για 1 εβδομαδα.

Καλα κι εδω οταν ειναι, ναι μεν μου σιδερωνει και παιρνει τον Αλεξ καποιες ωρες,αλλα δε μπορω να πω οτι εχω την απολυτη βοηθεια και κυριως υποστηριξη σε αυτο που προσπαθω να κανω... :cry: ε και οταν μου λεει "αστην και λιγο να κλαιει" καταλαβαινω οτι δε μπορω να περιμενω και πολλα...ναι και τον Αλεξ τον αφησα καποια στιγμη να κλαψει και του εστρωσα τον υπνο,αλλα οχι τοσο μωρακι..σε καμια περιπτωση!!!

Για τη πεθερα δε θελω να σχολιασω γιατι θα μου ανεβει το αιμα στο κεφαλι παλι! :evil: ε ερχεται ποτε ποτε και τον παει μια βολτα...

Λαλα δυστυχως στη γενια της μαμας μου(αν και πρωην μαια) δε θηλασαν ουτε αυτη(παρα μονο για 20-40 μερες γιατι μετα της κοβοταν λεει το γαλα παρολο που δεν εδινε συμπληρωμα) ουτε η γιαγια μου(τη μαμα μου τη θηλαζε αλλη γυναικα γιατι η γιαγια μου δεν ειχε λεει γαλα..). Τωρα τι ακριβως συνεβει και με τις δυο δε ξερω,παντως μου ελεγαν και οι 2 οτι ηθελαν πολυ να θηλασουν και ειδικα η γιαγια μου που τοτε ηταν ο μονος και αυτονοητος τροπος σιτησης των μωρων..οποτε σιγουρα στο περιβαλλον μου δεν εχω καμια να μου διδαξει τη τεχνη! Προσπαθω κι εγω να δω που γινεται το λαθος και τραβαω ολο αυτο το πονο αλλα δε μπορω να καταλαβω οσο κι αν διαβαζω,οσα βιντεο κι αν βλεπω!

Gerani βλεπω κι εσυ μια απ τα ιδια ε;;; :? σκεψου να ειχε ςκι αλλο ενα 2χρονο μαζι... :roll:

Αθηνα μου ελπιζω γρηγορα να βιωσω αυτες τις εικονες που περιγραφεις!!! :) Προς το παρον η ψυχολογια μου ειναι ετσι οπως λες και τιποτα δε μπορω να δω θετικα.. :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευη μου ξεχασα να σε ευχαριστησω για τις ευχες σου!!! :-*:-*:-*

Κι εσυ να χαιρεσαι τα αντρακια σου και χιλια μπραβο που καταφερες να θηλασεις τα διδυμακια σου εχοντας και τον μικρο!!!

Οσο για τη βυζοπιπιλα :lol: οντως ειναι εξωντοτικη!!! :? Και λογω πονου αλλα και χρονου!!!δε μου μενει περιθωριο ουτε να φαω... :? μακαρι να γινει οπως κι εσενα και μια μαγικη μερα να κοιμηθει χωρις αυτην! :P

Πωλινακι μου να χαιρεσαι κι εσυ το μπουγατσακι σου!!! :-*:-* Αντε σε λιγο καιρο να μιλαμε κι εμεις γι αυτα που τραβηξαμε και να γελαμε! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τονια ενα μονο εχω να σου πω...εδω και μια εβδομαδα περιπου ειναι σα να εχω ενα αλλο μωρο στο σπιτι. Καμια σχεση με οτι εκανε τους 2 πρωτους μηνες. Εχει στρωσει σημαντικα στο θεμα του φαγητου και ΝΑΙ επιτελους κοιμαται κατα τη διαρκεια της ημερας και αρκετες ωρες μονος του, στο καλαθι του, τη νυχτα!!! :shock:

Σου τα λεω αυτα για να καταλαβεις οτι οπως οι περισσοτερες κοπελες προανεφεραν, τα πραγματα οντως καποια στιγμη ψιλοστρωνουν!

Κανε υπομονη και να δεις δε θα ειναι παντα τοσο δυσκολα και θα βρουμε και το χρονο για τα μεγαλα μας βλασταρια πριν παθουν κοκομπλοκο οπως και συ λες! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Τόνια μου, πως είστε?

Σε σκέφτομαι συνέχεια, τώρα που έφυγε και η μαμά σου σίγουρα θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα

Κάνε λίγο υπομονή παραπάνω και σιγά σιγά θα στρώσουν τα πράγματα.

Ο άντρας σου δεν μπορεί να μείνει σπίτι τις μέρες που λείπει η μαμά σου?

Μια μεγάλη αγκαλιά από μένα :x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου σας χιλιοευχαριστω για τις απαντήσεις σας. @Rena92 δεν ήξερα ότι είχα την επιλογή να πάω σε αυτή την κλινική κ να ζητήσω στο άσχετο να μου κάνουν υπέρηχο!!! Αν αύριο ξανασηκωθω έτσι θα πάω εκεί.. σήμερα δυστυχώς πρέπει να φύγουμε εκτός Θεσσαλονίκης για μια υποχρέωση κ θα γυρίσουμε αργά το απόγευμα...μπορώ κ τότε να πάω?? Με εχει φάει η αγωνία αν κ βαθιά μέσα μου λέω ότι όλα είναι καλά... Όμως επειδή στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα σύμπτωμα ούτε καν στήθος ,δεν μπορώ να συγκρίνω... Τώρα εκτός από το στήθος δεν έχω τίποτα άλλο. Τώρα που έχασα κ αυτό πανικοβλήθηκα
    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Να πας στα επείγοντα αν είναι να τρελαθείς... Πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο άμεσα. Άλλα συμπτώματα δεν έχεις;;;
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; αχ το πέρασα και εγω αλλά όχι με το στήθος με τον εμετό 7εβδ + 5  ακόμα το θυμάμαι ήταν Παρασκευή ξύπνησα ήμουν μια χαρά δεν είχα καθόλου ναυτία εεε λέω μπορεί να έτυχε και το απόγευμα ειδα κάτι περίεργα υγρά που δεν είχα ξανά δει.. πήρα τηλ τον γιατρό εγω πίστευα πως το εχασα το μωρο μου λέει ο γιατρός εαν με έπαιρνες μια ώρα νωρίτερα θα σου έλεγα να έρθεις να σε δω ( τελευταία φορά με ειχε δει 5 μερες πριν που άκουσα και καρδούλα ) αλλά εχω φύγει για Αθήνα εδώ και μια ώρα ταξιδεύω   ελα Δευτέρα μου είπε… καταλαβαίνεις πως ήμουν μέχρι να πάω την Δευτέρα στο κέντρο υγείας δεν είχε μηχάνημα να ακούσω το μωρο… έριξα ένα κλάμα αστα να πάνε και τελικά ήταν όλα μια χαρά  παντως εγω το πρωτο μήνα έκανα 1 φορά τη βδομαδα ραντεβού στον γιατρό γιατί φοβομουν πολύ είχα άγχος τεράστιο..  δεν υπάρχει κάτι που να σου δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα μόνο ο υπέρηχος ίσως να μιλήσεις με γιατρό σήμερα ή αύριο να πας από κοντά να σε δει κορίτσι μου όσο μπορείς ψυχραιμία και πιστεύω πως είναι όλα καλά 
    • Αχ μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να διώξω το άγχος. Έτσι κ αλλιώς απ την εγκυμοσύνη με ενδιεφερε η μέθοδος κ την είχα ψάξει κ να που τώρα το επέλεξε η μικρή 😂 Έχω κατεβάσει κ το solid starts που δείχνει κατάλληλα κομμάτια ανα ηλικία, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος στο μαγείρεμα κ μαλακώνουν πολύ κ λιώνουν κ μετά φοβάμαι ότι θα φάει μεγάλο κομμάτι. Η γιατρός μας συστήνει αυτήν την μέθοδο και σε εμάς απλά είπε λόγω του ότι η μικρή δεν είναι φαγανη, να αρχίσουμε με αλεσμένα μήπως και αρχίσει να τρώει κ το αλλάζουμε στο διμήνο. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...