Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ


Edie1901

Recommended Posts

Κορίτσια μου, ετοιμάζομαι τώρα να πάω στο γυναικολόγο του ικα. θα μπορούσατε να μου πείτε τι χαρτί του ζητάω για να το προσκομίσω κατόπιν στο ικα, ώστε να μου δοθεί το επίδομα κυοφορίας (56 μέρες πριν τον τοκετό)? Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie δεν ξερω να σου απαντησω......θελω ομως να μου πει κι εμενα οποια γνωριζει σχετικα με τα επιδοματα του ΙΚΑ.

Εγω δεν ειμαι αμεσα ασφαλισμενη...ειμαι στο βιβλιαριο του συζυγου.....δικαιουμαι κατι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia kalispera na sas po ego gia tin dikia mou periptosi :D to onoma mou ine toula douleuo sta carrefour marinopoulos kai ime 24 ebdomadon egios. :D otan tha gino 30 ebdomadon tha stamatiso apo tin doulia me ena xarti pou tha paro apo ton giatro tou i.k.a 10 imeres pio noris :D apo oti ksero auto to xarti ektos apo ton ergodoti mou tha prepi na doso kai ena antigrafo sto i.k.a gia na paro auto to epidoma pou dikeoute i melousa mama :D afou geniso me auto to xarti tha paro akoma kapia epilpeon xrimata apo to i.k.a :D afou perasoun akoma 2 mines tha paro 6 mini adia mitrotitas apo ton o.a.e.d kai epilpeon kapio epidoma apo autous. :D euxome na sas boithisa :D me to kalo na genisoume oles ta morakia mas :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop epeidi eisai amesa asfalismeni dikaioutai o antras sou epidoma toketou!to opoio to pairneis afou genniseis me ta xartia pou sou dinoun apo to maieutirio..gennisa prin 3xronia me kaisariki kai eixame parei 932 eurw an den apatomai.alla prepei na paei o antras sou sto ika na stithei arketes wres mexri na to parei.apla se enimerwnw!den nomizw na exei allaksei kati..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πας στο ικα και ζητας την βεβαιαωση για να παρεις αδεια κυοφοριας το παιρνει το συμπληρωνει ο γιατρος και το λογιστηριο και το πας στο ικα και παιρνεις επειτα τα λεφτα...

τωρα οταν δεν εχεις ενσημα και εισαι σε αλλον ασφαλισμενη νομιζω δεν δικαιουσαι τιποτα ρωτας το ταμειο σας και τον οαεδ και θα σου πουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alex/poli και joanaki ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Με το καλό τα μωράκια μας!!!

Επέστρεψα από τον γιατρό κ μου έγραψε το σχετικό χαρτί. απο εκεί κ πέρα, για τη δική μου περίπτωση, θα πάω στον οαεδ για να βεβαιώσει ότι είμαι άνεργη. είμαι φιλόλογος στον ιδιωτικό τομέα κ σταμάτησα να εργάζομαι τέλη Μάη, μια κ σκοπεύαμε να προσπαθήσουμε για νινάκι.

Lolli όσον αφορά στο επίδομα κυοφορίας, το παίρνει η μαμά που έχει συμπληρώσει 200 -νομίζω -ένσημα 2 χρόνια πριν από τον τοκετό. Το επιδομα τοκετού (990€) κι εγώ πιστεύω ότι θα το πάρεις μέσω του συζύγου (ικα είναι? διότι σε άλλη ασφάλεια, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει..).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ζητησεις απο τον Γυναικολογο την βεβαιωση για την πιθανη ημερομηνια τοκετου. Το ιδιο χαρτι θα το συμπληρωσει και υπογραψει - σφραγισει και ο εργοδοτης σου οπως επισης και εσυ ο καθενας ξεχωριστα στο πεδιο που τον αφορα..

Αυτο το χαρτι μαζι με τα ενσημα των τελευταιων 2 ετων- ζητας επι τοπου μια εκτυπωση απο το μητρωο και το βιβλιαριο ασφαλισμενου σου τα καταθετεις στις παροχες και παιρνεις αμεσως την επιταγη- νομιζω οτι προσφατα πρεπει να γινετε καταθεση σε λογαριασμο οποτε καλου κακου παρε μαζι σου και φωτοτυπια βιβλιαριου καταθεσεων- κατα προτιμιση Εθνικης- οπου φαινετε ο ΙΒΑΝ και το βιβλιαριο πρωτοτυπο μαζι σου.

Επισης θα ζητησεις να σου δωσουν εντυπα εξουσιοδωτησεων για να κανεις εξουσιοδοτηση να παει καποιος- ο συζυγος- να εισπραξει για λοαγιασμο σου το επιδομα λοχειας και το βοηθημα τοκετου..

Για το βοηθημα τοκετου - επιδομα λοχειας θα χρειαστεις τα ιδια χαρτια με παραπανω- θα σουτα δωσουν πισω- συν την λιξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου.

Λολι εσεις δικαιουστε μονο το βοηθημα τοκετου για το οποιο ο συζυγος θα πρπει να προσκομισει τα διαι χαρτια που αφορουν ομως αυτον καθως και το οικογεννιακο βιβλιαριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia είσαι κατατοπιστική, σ'ευχαριστούμε! μόνο μια μικρή απορία:

Μου έγραψες ότι: "Για το βοηθημα τοκετου - επιδομα λοχειας θα χρειαστεις τα ιδια χαρτια με παραπανω- θα σουτα δωσουν πισω- συν την λιξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου".

Άρα, για το επίδομα τοκετού-λοχείας που θα εισπράξει ο σύζυγος μετά τη γέννηση του μωρού με το καλό, χρειάζεται να ξαναβγάλω το χαρτί από γυναικολόγο κ οαεδ(δεν εχω εργοδότη, γιάυτό κ λέω οαεδ) ή μου το δίνουν πίσω όταν πάω για το επίδομα κυοφορίας??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι δε θα χρειαστει αν ξαναβγαλεις τα χαρτια

Θα σου επιστρεψουν τα ενσημα και θα σου δωσουν και μια αποφαση αυτα τα δυο μαζι με το βιλιαριο, την εξουσιοδοτηση και την ληξιαρχικη πραξη θα καταθεσει ο συζηγος.

εαν δεν εργαζεσε ομως δεν δικαιουσαι επιδομα κυοφοριας λοχιας αν δεν κανω λαθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικαιούμαι κανονικά, εφόσον έχω 200 ένσημα τα 2 προηγούμενα χρόνια πριν από τον τοκετό. αυτά μου είπαν από το ικα. ωστόσο, επειδή δεν έχω εργοδότη τώρα, αντί για τη δική του βεβαιωση, θα πάρω βεβαίωση από τον οαεδ.

αυτό που δεν δικαιούται η ανεργη μητέρα είναι επιδομα από τον ίδιο τον οαεδ, εφόσον δεν εργάζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικαιούμαι κανονικά, εφόσον έχω 200 ένσημα τα 2 προηγούμενα χρόνια πριν από τον τοκετό. αυτά μου είπαν από το ικα. ωστόσο, επειδή δεν έχω εργοδότη τώρα, αντί για τη δική του βεβαιωση, θα πάρω βεβαίωση από τον οαεδ.

αυτό που δεν δικαιούται η ανεργη μητέρα είναι επιδομα από τον ίδιο τον οαεδ, εφόσον δεν εργάζεται!

δικαιουσα κανονικοτατα demie οπως ειπες αν εχεις τα 200 ενσημα,εγω προχθες εκανα τα χαρτια μου ειμαι ανεργη και περνω ταμειο ανεργειας,πηρα ενα χαρτι απο το οαεδ οτι επιδοτουμε,την βεβαιωση πητ του γιατρου του ικα-προσοχη συνηθως βγαζει αλλη ημερομηνια απο αυτην που ξερετε,εμενα με εβγαλε πητ 21 μαρτιου- και την απολυση μου απο τον εργοδοτη τα κατεθεσα στο ικα και την ιδια στιγμη πηγα στο ταμειο και πηρα 1050 ευρουλακια μετρητα,ρωτησα για εξουσιοδοτηση για να παρει ο συζηγος τα λεφτα για το επιδομα τοκετου λοχειας και μου ειπαν κατα λεξη''κανε μια εξουσιοδοτηση αλλα ουτως η αλλως τα λεφτα εχεις το δικαιωμα μεχρι και 60 μερες μετα τον τοκετο να τα παρεις,οποτε ελα εσυ''προσοχη κοριτσια,αν δηλωσετε το μωρο σαν προστατευομενο μελος στο βιβλιαριο σας-οσες εχετε ικα- και οχι στου αντρα σας περνετε +10%,δηλαδη γυρω στα 300 ευρω,και μετα οτν ξεμπερδεψετε με το ικα βαλτε το μωρο στο συζηγο,πρεπει ομως πρωτα να δηλωσετε το μωρο στο βιβλιαριο σας και μετα να κανετε τα χαρτια για το επιδομα τοκετου-λοχειας,επισης να ξερετε οτι αυτες που κανουν καισαρικη περνουν περισσοτερα χρηματα απο τους φυσιολογικους τοκετους γιατι θεωρειτε επεμβαση,μπορειτε να το διεκδικησε αυτο κανοντας ενσταση στο ικα!ουφ αυτα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τα επιδόματα μητρότητας, δηλαδή ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ και ΛΟΧΕΙΑΣ βασική προύπόθεση είναι να συμπληρώνεις τουλάχιστον 200 ένσημα κατα τα τα 2 τελευταία χρόνια (κι ας είσαι τώρα άνεργη) μετρώντας απο την ΠΗΤ σου και προς τα πίσω. Το βοήθημα τοκετού το παίρνεις ούτως ή άλλως και πριν απο μερικούς μήνες ήταν περίπου 990 €.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ:

Όπως ακριβώς τα είπαν τα κορίτσια, πάς στον γιατρό του ικα, σου γράφει μια βεβάιωση για την ΠΗΤ (εμένα προσωπικά δεν με εξέτασε καν) και την πας στο ικα (ΠΕΡΊΠΟΥ 56 μέρες πριν την ΠΗΤ) στις παροχές μαζί με τα ένσημα (σου τα δίνου εκεί επι τόπου στο μητρώο) μαζί με μια βεβαίωση από τον οαεδ αν είσαι άνεργη. Σου δίνουν επιταγή αν δεν κάνω λάθος.

ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΚΕΤΟΥ:

Μετά τον τοκετό (έχεις περιθώριο 60 μέρες) με όλα τα προηγούμενα χαρτιά (δεν σου τα κρατάνε, σου τα δίνουν πίσω αν δεν κάνω λάθος) και με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού ξαναπάς στο ικα και πολύ εύκολα σου δίνουν και τα υπόλοιπα χρηματα. Εδώ το ποσό ''παίζει'' γιατί είναι ανάλογα με το πόσα ένσημα έχεις, πόσο καιρό δούλευες κτλ. Πάντως συνολικά όλα μαζί είναι πάνω απο 3000€.

Αν θες μπορείς να κάνεις εξουσιοδότηση στον σύζυγο (ζητάς εκεί στο ικα να σου δώσουν και πας στα κεπ για επικύρωση λίγες μέρες πριν γεννήσεισ για να έχει ισχύ). Εγώ το είχα κάνει αλλά τελικά αφού ήμουν καλά μετα τη γέννα πήγα εγω η ίδια και πήρα την επιταγή.

Ελπίζω να βοήθησα!

Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλιστα..καταλαβα...ευχαριστω πολυ πολυ!

Να υποθεσω οτι για το επιδομα τοκετου η καταθεση των δικαιολογητικων γινεται μετα τον τοκετο...(ξανθια ερωτηση ε; :lol::lol::lol: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!

Νένα μου, είχα καταλαβει ότι το μωράκι μας ούτως ή άλλως θα το ασφαλίσουμε στο δικό μας βιβλιάριο, εφόσον παίρνουμε το επίδομα κυοφορίας. μας δίνουν δλδ κ κάτι παραπάνω?? καλό κ αυτό. αν μπορείς, εξήγησέ το μου. thanks!

α,ρε lolli γέλασα με το χαρακτηρισμό "ξανθιά ερώτηση"! θα το λέω κι εγώ τώρα :D:D:D

νομίζω ότι πας μετά τον τοκετό - πρώτα ο καλός Θεός, Παναγίτσα μου! - αν κ καλύτερα κάνε μια εξουσιοδότηση, όπως είπαν κ τα κορίτσια, να πάει ο αντρούλης σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι λέω, καλέ (παρά το καστανό μου...)... αφού το επίδομα θα το πάρει ο άντρας σου, χρειάζεται εξουσιοδότηση δική σου??? μάλλον όχι, αλλά ρώτησέ το καλού κακού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

demie μου δεν ειναι υποχρεωτικο να ασφαλισεις το μωρο στο δικο σου βιβλιαριο,μπορεις να το ασφαλισεις στου πατερα αν ας πουμε εσενα ληγει η ασφαλεια σου απλα δεν θα παρεις το 10%αν λοιπον το ασφαλισεις σε εσενα,απο οτι καταλαβα γιατι εχει πολυ καιρο που ρωτησα,πρωτα κανεις τα χαρτια στο ικα για να μπει το μωρο σαν προστατευομενο μελος στο βιβλιαριο σου και μετα κανεις τα χαρτια γα να παρεις το επιδοομα τοκετου λοχειας,αν θες για σιγουρα οταν πας να κανεις τα χαρτια στο ικα για το κυοφοριας-καλε γιατι δεν εχεις ηδη παει?θα φυγεις με ενα χιλιαρικακι πλουσιοτερη? :lol: -ρωτησε το για να σε εισαι σιγουρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

εγω επειδη το εψαξα λιγο μου ειπαν στο λογιστηριο οτι πρεπει να εχεις 200 ενσημα μεχρι να παρεις την αδεια κυοφοριας και πριν...και οχι μεχρι την πητ...τα δικαιολογητικα τα κανεις για να παρεις το επιδομα γεννας αφου γεννησεις αφου ζητανε το πιστοποιητικο γεννησης του παιδιου.αν ασφαλισεις το παιδι σε εσενα και για μια εβδομαδα παιρνεις συν 10%και μετα κανεις απο μερικες μερες ενα χαρτι οτι θελεις να βγει απο την ασφαλεια και κανεις στου συζηγου.και κανεις συμπηρωματικα χαρτια στον οαεδ για να παρεις οτι υπολοιπα δεν σου εδωσε το ικα.αν παρετε τηλ στο ικα σας λυνουν οτι αποριες εχετε.και επειτα καθε χρονο πατε στα κεπ για να παρετε επιδομα παιδιου εφοσον εχει 50 ενσημα μεσα στο χρονο ειναι γυρω στα 100 ευρω για καθε παιδι εγω φετος τα εκανα τον αυγουστο και τα πηρα μετα απο κανα 3μηνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...