Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θρομβοφιλια και ικα!


Recommended Posts

Από ότι γνωρίζω είναι μια αρκετά ακριβή εξέταση και μέχρι πριν από μερικούς μήνες την κάλυπταν τα ταμεία...Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται!! Και εγώ θα ήθελα να την κάνω (προληπτικά!) αλλά ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται μετά από τις 2-3 αποβολές!!! Μπορώ να πω ότι η απάντησή του δεν μου άρεσε καθόλου...Δηλαδή τι? Πρέπει να περιμένω να μείνω 3 φορές έγκυος και να τα χάσω για να κάνω εξετάσεις?

ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα πάνω καλά στην εγκυμοσύνη μου αλλά στην αρχή έτρεμα από την ιδέα ότι κάτι τέτοιο μπορεί να βλάψει το μωράκι μου!!!

Καλύτερα να κάνουμε όλες τις εξετάσεις από πριν παρά να τρέχουμε μετά και να προσπαθούμε να βρούμε τι έφταιξε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ότι γνωρίζω είναι μια αρκετά ακριβή εξέταση και μέχρι πριν από μερικούς μήνες την κάλυπταν τα ταμεία...Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται!! Και εγώ θα ήθελα να την κάνω (προληπτικά!) αλλά ο γιατρός μου είπε ότι γίνεται μετά από τις 2-3 αποβολές!!! Μπορώ να πω ότι η απάντησή του δεν μου άρεσε καθόλου...Δηλαδή τι? Πρέπει να περιμένω να μείνω 3 φορές έγκυος και να τα χάσω για να κάνω εξετάσεις?

ναι και εγω επρεπε να κανω το τεστ και μου ειπε ο γιατρος οτι στο ικα το δικαιολογούν μονο μετα απο 2-3 αποβολες. και ετσι αναγκαστικα πηγα σε ιδιωτικο και ξεμπερδεψα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη γειά σου!

Να σου ζήσει το παιδάκι σου :):)

Μήπως μπορείς να μου πεις για ποιον λόγο έκανες εσύ τις εξετάσεις αυτές? Πότε θεωρείς (από την εμπειρία σου) ότι πρέπει να πάει μια κοπέλα να τις κάνει?

ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δυστυχως το εκανα αφου εχασα 7 μηνων το παιδι. ειμαι της αποψης οτι πριν ξεκινησει μια κοπελα να προσπαθει για παιδι να κανει αυτην την εξεταση για να ειναι ησυχη. ακουω για πολλες αποβολες και πολλες παλινδρομες λογω της θρομβοφιλιας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω δυστυχως το εκανα αφου εχασα 7 μηνων το παιδι. ειμαι της αποψης οτι πριν ξεκινησει μια κοπελα να προσπαθει για παιδι να κανει αυτην την εξεταση για να ειναι ησυχη. ακουω για πολλες αποβολες και πολλες παλινδρομες λογω της θρομβοφιλιας.

και εγώ αυτό πιστεύω...αλλά οι γιατροί....δεν μας τα λένε καλά ώρες ώρες...

λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη...δεν είχες καθόλου ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά? Τι συνέβη? (αν θέλεις βέβαια μου απαντάς...)

ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια στο Αρεταιειο κοστιζουν 500 περιπου ευρω. Εχω τηλεφωνα για οποια ενδιαφερεται.

Σαν εξεταση δεν την δικαιολογει το ΙΚΑ, οπως σωστα ειπατε οι γιατροι του ΙΚΑ λενε μετα απο 2 αποβολες...ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟΟΟ!!!! Ας μην το σχολιασουμε. :twisted:

Πρεπει να εχεις παραπεμπτικο απο γιατρο του Ικα για να παρεις καποια χρηματα πισω...που ειναι απ οτι μου χουν πει κι εμενα το 78% των χρηματων που εδωσες.

Εγω πηγα χωρις παραπεμπτικο και εφαγα πορτα!!!! :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha ολα πηγαιναν καλα οι εξετασεις οι καθιερωμενες ηταν αριστες και ξαφνικα μια μερα απλα σταματησε να κλωτσαει. στην βιοψια εκτος απο τον ομφαλιο λωρο που ηταν περιτυλιγμενη εδειξε και θρομβωσεις με αποτελεσμα να πεθανει με ανακοπη καρδιάς. αν το προλαβαιναμε θα εκανα αντιπυκτικες και θα ειχε σωθει. anyway, τωρα περασαν αυτα και εχω την κορουλα μου.

zaxareniz εγω ειχα δωσει λιγοτερο σε ενα εξειδικευμενο κεντρο δεν θυμαμαι αλλα πρεπει να ηταν κατω απο 400€ νομιζω 300-350€. οποτε αν ψαξει ισως βρει καλυτερη τιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελένη σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..Είμαι στον 8ο μήνα και ακόμη έχω άγχος για αυτό το θέμα...ενδείξεις ότι κάτι μπορεί να μην πάει καλά δεν υπάρχουν...αλλά μια ανασφάλεια την έχω...

Η κορούλα σου είναι μια κούκλα! Να την χαίρεσαι :) έχει και υπέροχα ματάκια!

Πράγματι Αναστασία μπορείς να βρεις διάφορες τιμές για αυτή την εξέταση, ειδικά εάν δεν βιάζεσαι, αλλά για δες μήπως μπορείς να πάρεις κάποιο παραπεμπτικό για το ΙΚΑ για να τις δικαιολογήσεις (εγώ δεν είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες)

Αναστασία εσύ άνοιξες θέμα, εγώ κατέληξα να ρωτάω :lol::lol::lol: χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω μετα απο δυδυμη αποβολη μου προτεινε ο γιατρος μου να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας. Στο Ικα μου τις εγραψαν και επρεπε να παω σε δυμοσιο νοσοκομειο να πλειρωσω 500ευρω και να μου επιστεψει το ΙΚΑ 75%. Το Ραντεβου ήταν μετα απο 5 μηνες αν εχεις το Θεό σου. Σε ιδιοτηκο πήγα και το εκανα πληρωσα 160 ευρω στο locus medicus. Αυτοι μου ειπαν ότι εχω θρομβοφιλια και πρεπει να περνω καθε μηνα salospir και στο ικα μου λενε ότι οι τημες ειναι μεσα στα φισιολογικα και δε μου καλίπτει τις clexan ας πουμε.΅Ενα καλοστημενο συστιμα εξαπάτισης δηλαδη. Ελπίζω ότι θα εχει αποτελεσμα με το salospir αλλα για περιορισμενο χρονικο διαστιμα. μετα τον τριτο μηνα να δουμε τι θα πρεπει να παρω και να με καλίψει το παλιο ΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πηγα στο Αρεταιειο μαζι με Νκ εδωσα 625 ευρω..πηγα στο ικα με το χαρτι που μου εδωσαν απο το αρεταιειο μου τα εγραψε παθολογος και πηρα πισω 410 ευρω 420 ευρω!!

Στο Αρεταιειο κανει πληρη πληρη ελεγχο..εχει πολυ καλο τμημα!!

Το σαλοσπιρ δεν επαρκει για την θρομβοφιλια!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια την ολες αυτες τις εξετασεις τις γραφεισ στο ικα και πληρωνεις μια μικρη συμμετοχη στο νοσοκομειο ευαγγελισμος.πρεπει να στη γραψει ο γιατρος σου και μετα να πας στο ικα τησ περιοχης σου να στη γραψει και γιατρος του ικα και να βαλεις σφραγιδα.απο τα χρηματα που θα πληρωσεισ στο νοσοκομειο παιρνεις το 80 τις εκατο απο το ικα.δεν χρειζεται ραντεβου στο νοσοκομειο απλα πρεπει να πασ απο τις 6 παρα το πρωι να παρεις νουμερο.ο γιατρος πρεπει να στη γραψει αυτη και πολλες αλλες.εγω εκανα παρα πολλες στον ευαγγελισμο και απο τα 1800 που θα πληρωνα σε ιδιοτηκο πληρωσα 120 κααι πηρα πισω 80.καλη επιτυχια ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε παιδιά, εγώ έκλεισα ραντεβού και πήγα στον Δρακάκη (στα πρωινά), μου τις έκανε εκείνη τη στιγμή και πήρα τις απαντήσεις μετά από μερικές μέρες....

Βέβαια έχω 3 παλλίνδρομες και είμαι στο κλαμπ των ''καθ'έξιν''...

Καλό κουράγιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...