Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινα μωρακια 2011 No 2...βαλτε χρωμα στη ζωη σας!!!


Recommended Posts

Πάντως και σε μένα ήταν τραυματική εμπειρία η καμπύλη!! :shock::shock: Αφού το μόνο που θυμόμουν αρνητικά από όλη την εγκυμοσύνη του Νικόλα ήταν αυτό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 990
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια και αγόρια!!!!!!

(τι όμορφο που είναι και αγόρι στην παρέα!!!!!!! )

Είμαι η Χρύσα και έχω ήδη μια κορούλα την Βασιλική και περιμένω την δεύτερη κόρη κοντά στις 10/07 !!

Με το καλό όλες να φέρουμε στον κόσμο γερά παιδάκια!!!!!!!!

Εγώ θα κάνω την β΄ επιπέδου σε δυο εμβομάδες και έχω αγωνία ..εννοείται..

Να σας ρωτήσω κάτι... στην προηγούμενη εγκυμοσύνη από τότε που ένιωσα το μπεμπέ καθημερινώς το αισθανόμουν.. τότε ο πλακούντας ήταν οπίσθιος. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη ο πλακούντας είναι εμπρόσθιος και παρά του ότι το δεύτερο παιδί συνήθως το ακούς νωρίτερα σε εμένα αυτό δεν συνέβη. Επίσης δεν την ακούω κάθε μέρα . Λέτε ο πλακούντας που είναι εμπρόσθιος να μειώνει τις κινήσεις του εμβρίου ?? Κάπου το έχω ακούσιε αλλά δεν θυμάμαι που... Μήπως το γνωρίζει , αλήθεια κανείς??

Από ότι κατάλαβα μιλάτε για την καμπύλη... εγώ θα σας πρότεινα να έχετε παρέα μαζί σας ... προσωπικά ένιωσα μεγάλη εξάντληση στην εξέταση αυτή.. θα συμφωνήσω με την μαμα Νικόλα και εμένα μου φάνηκε η χειρότερη εξέταση .... Τέλος πάντων καλά αποτελέσματα να έχουμε!! Αυτό μετράει..

Όσο για την ΠΗΤ, έχω ακούσει ότι η υπερηχογραφική μετράει ..

Δυστυχώς , δεν μπαίνω συχνά γιατί με την δουλειά και το μωρό τραβάω ένα ζόρι αλλα όποτε μπορώ θα χαρώ να μαθαίνω νέα σας και να μιλάμε για τα ζουζούνια!!

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα παρέα τις μανούλες των Χριστουγέννων 09 και περάσαμε τέλεια !! Αυτό που συμβαίνει με το διαδίκτυο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απίθανο.. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα μεγάλη αγωνία και ανυπομονησία για τα πάντα και οι φίλες των Χριστουγέννων με βοήθησαν πολύ να μην νιώθω τον χρόνο να περνάει βασανιστικά και περάσαμε όμορφα και διασκεδαστικά!!

Κάτι παρόμοιο εύχομαι να συμβεί σε όλους σας (εάν δεν έχει συμβεί ακόμα .. γιατί δεν σας έχω παρακολουθήσει καθόλου εως τώρα) και σε αυτό το θέμα!!!!!!

Φιλιάαααα!!!!!!!!!!!!!!!!!

:-ss:-*:-ss

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλίνι καλώς ήρθες, να σου ζήσει το μικρούλι σου και με το καλό να δεχτείς και το άλλο.

Πως γίνεται η καμπύλξ ζαχάρου? γιατί είναι τόσο τραυματική εξέταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλινι καλωσορισες με το καλο το μπεμπακι σου!!! Να εισαι καλα!!!

Τοσο χαλια η εξεταση ε?? Ε τοτε ας αλλαξουμε θεμα και το ξανα πιανουμε τελος Μαρτη που θα το χουμε κανει ολες!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Καλως την συνονοματη Χρυσουλινι!!!

με το καλο και η κορουλα!!!

Αυτο που λες εγω δεν το ξερω..αλαλ καταλαβα οτι αυτο το μωρο το νιοθω πιο λιγο...

δεν ξερω απο τι ειναι..ισος τα δευτερα να ειναι πιο ισυχα!!!

Μακαρη!!!

Εγω ειχα παρει μαζι μου βιβλιο και διαβαζα....

αλλα η μικροβιολογος με ειχε βαλει σε ενα σαλονακι οπου ειχε και τηλεοραση!!

Αντε να δουμε τι θα δουμε..

Την Τριτη εχω ραντευου στο νοσοκομειο και μαλλων θα το χασω..ειπανε οτι μπορει να κανουν απεργια οι νοσοκομειακοι γιατροι..

πολυ με νευριαζει αυτο!!!

Πατατουλι δενε ιναι τραυματικη..η γλυκοζη ειναι αηδια και ειναι εξεταση που παιρνει ωρα γιατι πρεπει να σου κανουν αιμοληψια καθε μιση ωρα νομιζω..δε θυμαμαι και καλα..

εγω ειχα κανει 3 ληψεις..στην πρωτη βγηκα με υπογλυκαιμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!!!!

Μαμα Νικόλα συγχαρητήρια για την κοράκλααα!!!! Με το καλό να τη κρατήσετε στην αγκαλιά σας!!!!

Γιώργο μου περαστικά στο κορίτσι σου!!! Οι συσπασούλες μπορεί όντως να είναι απο το κρύο (έτσι μου είχε πεί ο γιατρός μου, ότι η μήτρα αντιδράει στο κρύο και στη ζέστη όπως κάθε μας μύς!) Μεγάλωσε και το μωράκι σας ΤΕΛΕΙΑ!!! Με το καλό ο υπέρηχος στις 15/2!!

Πατατούλα μου για την ΠΗΤ είναι όπως τα λένε τα κορίτσια.. και εμένα μου την άλλαξαν σήμερα απο 10/7 έγινε 5/7

Cesilia εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα την δάγκωνα!!! ΆΑΑΑμα πιά!!!

Kiska τόσο χάλια η καμπύλη ε... πώπώωω!! Περαστικά βρε κοπέλα μου...

Χρυσουλίνι καλώς ήρθες στην παρέα μας, με το καλό το μωράκι σου!!! Κοράκλα και εσύ ε?? ΤΕΛΕΙΑ!!! Να μπεί και άλλο ροζ στη λίστα μας!!!Να χαίρεσαι και την άλλη σου κορούλα!!! Όσο για τις κινήσεις του μωρού... σήμερα μου είπε ο γιατρός ότι ο πλακούντας είναι εμπρόσθιος και τότε τον ρώτησα γιαυτό που λές και εσύ, αν δηλαδή παίζει ρόλο η θέση του πλακούντα στο πόσο νωρίς - αργά ακούμε το μωρό και μου είπε όχι... Τη Δευτέρα θα ρωτήσω και τον ιδιώτη γιατρό που πάω να το σιγουρέψω!! double chek που λένε!!! :lol::lol::lol::lol:

Μαράκι μου σε σκέφτομαι απο το πρωί... εύχομαι μέχρι τώρα να έχουν τελειώσει όλα και να είσαι μια χαρά και να μην πονάς καθόλου!!!! Α και να έχετε δεί και το τσουτσουνάκι???? :shock::shock: (και άλλη πρόβλεψη???? ) :lol::lol::lol::lol::lol:

Λοιπόν τα νέα μας τώρα... πήγαμε στο νοσοκομείο σήμερα είδαμε το μωράκι μας, όλα μια χαρά ευτυχώς... μου άλλαξαν ΠΗΤ για 5/7, το δελφινάκι μας είναι 230γρ και κάνει κάτι παράξενα ακροβατικά!!! :shock::shock::shock::lol::lol:... για καισαρική μας είπε μάλλον 20-22 Ιουνίου... Βλέποντας και κάνοντας... Μας ρώτησε για β΄επιπέδου αν κλείσαμε και είπαμε τη Δευτέρα θα κλείσουμε μας ρώτησε που και είπαμε δεν ξέρουμε ακόμα και μας είπε να κλείσουμε σε έναν πολύ καλό γιατρό που γνωρίζει και που του έχει τυφλή εμπιστοσύνη!!!! Οπότε και εμείς κλείσαμε εκεί... 23/2 πάμε για Β΄επιπέδου, πρώτα ο θεός!! Και επίσης μου είπε ότι αν θέλω μετά την Β΄επιπέδου μπορεί να μου γράψει άδεια να μην ξαναπάω στη δουλειά.. καλό??? :lol::lol::lol::lol: θα δώ πώς θα είμαι και θα αποφασίσω όταν έρθει η ώρα...

Αυτάααααα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το καλυτερο το αφησες για το ΤΕΛΟΣ εεεεεεεεεεεεεεεεεεε ντιοσακι??? χαχαχα

ΘΕΛΩΩΩΩΩ ΑΔΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Μπραβο για τα νεα που μας εφερες...με το καλο και η Β επιπεδου μπειμπι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ Ζάχα μου!!! Να είσαι καλά μετο καλό και σείς για την Β επιπέδου τώρα...

Αν θές άδεια έλα μια βόλτα απο δώ να σε πάω και εσένα στον γιατρό μου να σου γράψει μία..... :lol::lol::lol::lol::lol: πολύ πρόθυμο τον είδα!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!!!!

Μην σας τρομάζω με την καμπύλη .. απλά εμένα δεν μου άρεσε η γλυκόζη ,την οποία πρέπει να πάρεις εφάπαξ σε μια δόση και σου ανεβάζει το ζάχαρο στα ύψη . Μετά αισθανόμουνα κουρασμένη και ήθελα κάποιον να είναι δίπλα μου γιατί αισθανόμουνα ανασφάλεια ...

Όσο για την ΠΗΤ μου είναι 22/06 .. όλο βλακείες γράφω... αλλά περίπου 10/06 θα γεννήσω λόγω καισαρικής ..

Ciao!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι ολα μια χαρα θα πάνε!!!

Χαρά μια χαρά ειναι!! Εγω παίρνω 1 φολυκό οξύ, 1 σίδηρο, 1 ασβέστιο και 3 μαγνήσιο την ημέρα!!

Μαμά Νικολα με το καλό το κοριτσάκι σας!!! Γερο και τυχερό να ειναι!! Το ειπατε στον γιοκα σας; Πως αντεδρασε που θα εχει αδελφούλα;

Σεσιλια ορμονες ειναι. Χαλάρωσες καθολου; Σου πηρε πάλι το φαγητο ;

Κισκα κουραγιο. Των 100 ή των 50γρμ εκανε; Των 50 κάπως παλευεται των 100 ομως ειναι αστα να πανε!!! Και εγω χάλια ειχα περάσει τοτε!!!

Καλως ηρθες Χρυσουλίνι. Να χαίρεσαι την κοράκλα σου και με το καλό να υποδεχτειτε και το δεύτερο κοριτσάκι σας. Απ’ οτι θυμάμαι παιζει ρολο η θέση του πλακούντα!! Επίσης παιζει ρόλο η ποσοτητα του αμνιακού υγρού και η κινητικοτητα του εμβρύου!! Μπορει το κοριτσάκι σου να ειναι πιο χαλαρο στις κινησεις του. Με το καλό η Β’ επιπέδου!!

Πατάτα λογω γευσης της γλυκόζης που παίρνεις και αναμονής!! Σου παιρνει 4 ωρες σχεδον αν υπολογίζεις και την ενδιάμεση αναμονή των μετρήσεων!!!

Γιώργο περαστικά σας!!

Διοσα συγχαρητήρια για το αντράκι σας!!! Με το καλο η Β΄επιπέδου!!

Βρε κοριτσια πολλες ειμαστε για καισαρική τελικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλες και οι περισσοτερες λογω προηγουμενης καισαρικης...

τι να γινει δεν πειραζει..γερα να ειναι τα μωρα μας...

Καλυτερα δεν ειμαι..εχω λιγοτερα νευρα αλλα ειμαι παλη πρισμενη..

και δεν τροω καθολου σχεδων αλατι...

ποσο αλατι εχουν πια τα κριτικα ντακακια..μπεικ ρολσ δεν εφαγα τα εχω στην τσαντα μου..

γιαουρτι εφαγα και ζελε φρουτων

Ορμονες δ ελες τιποτα..ηρθε σημερα και η στολη του Χριστοφορου..θα τον ντισω τιγρακι..

και καθομουν και σκεφτομου πολλες βλακιες- οχι καλες-

επισης ωρες ωρε ςμε πιανει μια απαισιοδοξια για το μελλον..αλλο πραγμα..

την ειχα και οταν γεννησα..

κρατουσα το μωρο αγκαλια και εκλαιγα με μαυρο δακρυ..ειδικα αμα ημουν μονη στο σπιτι..

ευτυχως θα ειναι παλη καλοκαιρι και θα βγαινω εστω στο ταπεινο μπαλκονι να βλεπω λιγο πρασινο..λιγο κοσμο απο απεναντι..κατιτισ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο μενα!

Καλη επιτυχια στην Μαρια!

Γραφετε τοσα πολλα που δεν προλαβαινωω να τα διαβασω ολα. :lol:

Οταν εκανα την καμπυλη ζαχαρου,εμεινα για μια ωρα στο μικροβιολογικο.Δεν ηξερα καν πως θα κανω αυτη την εξεταση,νομιζα πως απλα θα μου επαιρναν αιμα.Μου πηραν πριν πιω το ζαχαρονερο,μετα ηπια το ζαχαρονερο και περιμενα μια ωρα για να μου ξαναπαρουν.Δεν ηταν τιποτα το φοβερο.Νερακι με ζαχαρη,το ηπια μονορουφι.Μαλιστα ηταν τις μερες που ειχα αναγουλα αλλα δεν με πειραξε καθολου.Μην τρομαζετε,δεν ειναι τιποτα.Το πολυ πολυ να αναγουλιασετε λιγο. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σεσιλιακι μηπως να το πεις στο γιατρο για τα πρηξιματα? ΚΑθε φορα με ψαχνει αν εχω πρηστει για αυτο στο λεω. Τι να πω.

Οσο για την ψυχολογια υποθετω ειναι ορμονες μωρε...ασε μην σας πω τις δικες μου σκεψεις...δεν υπαρχει και λογος!!! Θα χεις βοηθεια απο καποιον οταν με το καλο ερθει και το 2ο μωρακι?Μηπως αυτο σε αγχωσε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα εχω βοηθεια..αλλα καλυτερα να μην ειχα..

ασε μεγα θεμα..

δε με αγχωνει τοσο αυτο..

θα θελλω την ισυχια μου την ηρεμια μου...

αλα σκεφτομαι..ασε δεν ειναι του παροντως..δηλαδη δεν πρεπει να τα σκεφτομαι καθολου

Του το ειπα, με ρωτησε αν εχω πονοκεφαλο η βλεπω μαυρακια η γεννικα αν δεν βλεπω καλα..η μυωπια δε μετραει...η να πετραω πιεση..αλλιως ειναι απλα κατακρατηση υγρων..πολυ νερο περπατημα, ξεκουραση, υπνος..οχι αλατι, οχι οσπρια οχι λαχανο..

μας φωτησε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστηχώς η βοήθεια συννοδευεται απο έλειψη ηρεμίας!! Πραγματικά μπορει να τρέχω όλη μέρα, να κουράζομαι τρελλα με το ταλιμπανάκι μου, ειδικά τωρα στην εγκυμοσύνη μου που αρχισε παλι να ποναει μεση και ποδι αλλα χαλάλι!!! Τουλάχιστον είμαι ηρεμη.. Το προτιμώ!!!

Μίλησε καμμια με το Μαράκι; ξέρουμε πως ειναι;

Σεσιλια απο που πηρες την στολη του μικρού; Ξέρεις μήπως καποιο σαιτ στο ιντερνετ; Εγω δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα την ντύσω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ τα σκεφτεσαι ασε ασε ας μιλησουμε για τα οσπρια....καλε γιατι μας κοβουν τα οσπρια? το λαχανο???

ααααααααααααααααα

περπατημα ε??ΕΓΩ περπαταω απο δωματιο σε δωματιο και μεχρι το αμαξι. Θα ρωτησω αν μπορω. Ισως λογω το οτι ειμαι απο εξωσωματικη με κανει πιο φοβιτσιαρα.ΤΙ να πω.τι να πωωωωωωωω

το Μαρακι θα χει τελειωσει τωρα και θα αραξε σπιτακι της ε?

απο Δευτερα πιστευω να μπει να μας πει.

παω θπιτι μουυυυυυυ.

καλο απογευμα

φιλακια να προσεχετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia προσπάθησε όσο μπορείς να μη δίνεις σημασία σε όσα σε χαλάνε-ρίχνουν... Γράφτους κανονικά... Το Μαράκι είχε πεί ότι θα πάει σπίτι το Σάββατο... και μάλλον και θα μπεί να μας πεί πώς πήγε...

Ζάχα μου καλή ξεκούραση!!! Φιλάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστηχώς η βοήθεια συννοδευεται απο έλειψη ηρεμίας!! Πραγματικά μπορει να τρέχω όλη μέρα, να κουράζομαι τρελλα με το ταλιμπανάκι μου, ειδικά τωρα στην εγκυμοσύνη μου που αρχισε παλι να ποναει μεση και ποδι αλλα χαλάλι!!! Τουλάχιστον είμαι ηρεμη.. Το προτιμώ!!!

Συμφωνώ!!! Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι θα με φρικάρουν περισσότερο αν λέει ο καθένας τα δικά του... καλύτερα μόνη μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια την στολη την πηρα απο δω http://www.perfectoys.gr/sprodcat.php?cat=411

και ειναι για τα λεφτα της πολυ καλη ποιοτητα..

μια χαρα του εκανε την φορεσαμε κιόλας..

ειχε πολυ γελιο

Διστυχως δεν μπορω να το αποφιγω..το "προβλημα" μενει απο κατω μας...χαχαχα

καλε σημερα αρχισε να κοπαναει το νινι μας...χιχιχιχιχολη μερα νιοθω κατι σαν χτυπιματακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diosa μου δυστηχώς οταν ερχεται το εγγόνι αρχίσουν «χωσίματα» που δεν φαντάζεσαι!!! Για να μην αναφέρω την λέξη κριτική!!!

Δεν σας λεω σκηνικα τωρα για να μην σας φοβίσω!!

Σεσιλια ευχαριστω για το σαιτ εχει ωραια πραγματα και υποθέτω πως οι τιμές ειναι καλές ε; Δεν ξερω ποσο κοστιζουν οι στολές, τωρα το ψάχνώ!!!

Συγχαρητήρια για τις κλωτσούλες!!! Καλή αρχή!!!

Οσο για το αναγαπο κάτω, τι να σου πω; Κουράγιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα αγαπημενες μου!!!Μια μερα ελειψα και δεν προλαβαινω να διαβαζω....

Χαρα κανονικα ειναι αυτα που περνεις,εγω περνω 3 καψουλες μαγνησιο,2 ασβεστιο,2 σιδηρο κ 1 φυλικο οξυ.

Σεσιλια τα ''προβληματα'' δυστυχως δε τελειωνουν ποτε...Μααρι να γινοταν χωρις βοηθεια και να ημασταν ηρεμες αλλα..... :(:(

Χρυσουλινι καλωσηρθες!Με το καλο η κορουλα σου!

Ντιοσακι με το καλο η β'επιπεδου!μεγαλωνει ο παιδαρος ε??

Μαρακι μου ελπιζω ολα να πηγανε καλα σημερα,περιμενουμε νεα σου οποτε μπορεσεις

Τα δικα μου νεα τωρα.....εχθες το βραδυ με επιασαν κατι φοβεροι πονοι στην κοιλιτσα μου,χαμηλα πολυ βεβαια και δεν μπορουσα ουτε να περπατησω.Πηγα νοσοκομειο αλλα ευτυχως δεν ειναι τιποτα.Μαλλον καπου κρυωσα :(:( Πολυ ξεκουραση ομως μου ειπε ο γιατρος και την Τριτη να ξαναπαω για να μετρησει τον τραχηλο.Οποτε μεχρι τοτε θα γινω ενα με τον καναπε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε??? Εγραφα τοση ωρα και καταλάθος τα εσβησα..

Γυρισα πριν απο λίγο στο σπίτι! Ολα καλά πήγαν..Η επέμβαση δεν κρατησε πολύ κανενα τεταρτακι.Οταν ξύπνησα πονούσα πολυ σαν πονοι περιοδου αλλα ευτυχως περασε γρηγορα.Το αιμα σχεδον σταματησε εντελως απλά πού κ πού εχω ταχυκαρδιες λόγω του γιουτοπαρ που ξεκινησα να παιρνω για τις συπάσεις. Απο εδω κ περα ξεκουραση!

ΑΑΑα και βαλτε με κ μενα στην μπλε λιστα!! ΑΓΟΡΑΚΙ!! Ειναι κ ζωηρούλης, δεν καθοταν λεπτο!! Την πρηφανια που εχει ο αντρας μου δεν μπορω νας την περιγραψω!!

Δεν διαβασα τα νεα σας..Θελω απλα να σας ευχαριστησω ολες μεσα απο την καρδια μου που εισασταν διπλα μου, για τις ευχες και την δυναμη που μου δωσατε..

Ολα καλα θα πανε για ολες μας, ειμαι πολυ αισιοδοξη!!

Πολλα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...