Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινα μωρακια 2011 No 2...βαλτε χρωμα στη ζωη σας!!!


Recommended Posts

καλημερα....

σημερα εβλεπα ενα τελειο ονειρο...κρατουσα μια μπεμπα στην αγκαλια μου....

λοιπον ζαχα το εχω ψαξει αρκετα το θεμα...μιας που θα τρυπιεμαι κ εγω.....ολα τα εχω ο φερετζες μου ελειπε :lol: ...αν σε παρακολουθει αιματολογος λιγο πριν γεννησεις θα σου κανει κατι εξετασεις....εκει θα σου σταματησει κ την ηπαρινη....θα ξανακανεις εξετασεις λιγο πριν το χειρουργειο κ την επισκλ...αναλογα τα αποτελεσματα θα πραξουν...αν βγουν καλες κ κανεις επισκλειρ μια ημερα μετα θα σου κανουν σιγουρα μια ενεση ηπαρινης (πραγμα που σε μενα δεν καναν στην καισαρικη που εκανα....μονο η γιατρος τωρα στο τελευταια μου εκανε..ευτυχως γιατι επιβαρυνεται η κατασταση μετα απο καισαρικη) κ μετα δεν ξερω ποσο θα συνεχισεις ηπαρινης...αυτα....ελπιχω οταν μεινω εγω να εχεις γινει εξπερ εσυ να μου λες..... :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 990
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α τωρα κατάλαβα γιατι σε μια συζητηση με τον γυναικολογο μου παλια του ειχα πει για τον τοκετο στο νερο και μου ειπε οτι δεν ειναι καλά γιατί τραβας τους πονους και ότι καλυτερα με φυσιολογικο τοκετο ειναι η επισκληριδιος. Βεβαια η μαμα μου φοβατε που ακουει τοσα πολλά και μου λεει "τι την θελεις την επισκληριδιο" αλλά οταν ερθει εκεινη η ωρα θα δουμε τι θα γινει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφίτσα καλό σίδερο και συχνά διαλείμματα ε!!!

Μπεμπυλίνο θα συμφωνήσω με την DIOSA αν καεις από το γάλο, το φυσάς και το γιαούρτι..Αισιοδοξες είμαστε αλλα παντα συγκρατημένα γιατί εχουμε πονέσει.

Εγώ έφαγα μακαρόνια με σαλτσούλα! Δεν αντεχα άλλο πεινούσα!!!

Εγώ δεν έχω δει κανενα βιντεάκι ακόμα...Μελετώ αλλα πράγματα, περι θηλασμού και εγκυμοσύνης.

μμμμ Μαράκι πάνω που έλεγα για μακαρόνια και σαλτσούλες!!! χαχαχαχαχ Καλή χώνεψη!!!!

Και μη λές ότι δεν άντεχες και πεινούσες εσύ.. θα λές το μωρό πείνασε και δεν άντεχε!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δίκιο Γιελιζ..το μωρό πεινούσε...γενικά πεινάει αυτό το μωρό και προσπαθώ να τρώω μικρά , συχνά και υγιεινά γεύματα.

Ευχαριστώ για την χώνεψη!!! Σήμερα το βράδυ πρέπει να φαω νωρίς γιατί αυριο πρωί πρεπει να παω στην κλινική πεινασμένη και διψασμένη...Πειτε μου τώρα...το διψασμένη το αντέχω άνετα αλλά το πεινασμένη???? Ουφ΄μόνο που το σκέφτομαι ξαναπεινάω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλη πεινα βρε κοριτσια...Οταν δεν με πιανει δυσπεψια,ειμαι ικανη να τρωω καθε μια ωρα! :lol: Προσπαθω να μην τρωω και γλυκα,αλλα δεν μπορω,λιγουρευομαι...Πριν λιγο εφαγα 2 κομματια παστιτσιο.Τωρα θα στιψω πορτοκαλακια.

Διοσα,πολυ χρησιμες πληροφοριες,δεν ειχα ιδεα...Φοβαμαι και εγω την επισκληριδιο αλλα φοβαμαι και τους πονους. :roll: Υπαρχει φοβος να παθουμε κατι απο την επισκληριδιο; :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικά πρέπει να ειναι καλός ο αναισθησιολόγος. Ξερω κλινικές που δεν κάνουν καθολου επισκληριδιο γιατι δεν εχουν εμπιστοσυνη στον αναισθησιολογο. και στα δημοσια δεν ξερω αν κανουν παλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ιδιωτικο θα γεννησω και η γιατρος μου μιλησε για επισκληριδιο,αρα κανουν εκει.Ευτυχως γενναει μια φιλη μου στην ιδια κλινικη σε 2 μηνες και θα μου πει τι γινεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες ΝΤΙΟΣΑΚΙ και ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΙ!!!!

Μεχρι και 40 μερες μερες μου ειπε (πρωτα ο Θεος) να κανω ενεσεις ο αιματολογος Χρυσανθουλι.

Κοριτσακι ειδες ε???? χμμμμμμμ αχμμμμμμμ χμμμμμ λεωωωωωω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε τι τα σκεφτεστε απο τωρα...

εγω ειχα ασχιμη εμειρια απο την επισκληριο ραχιαια...δεν ξερω τι σκατα μου κανανε..σε ιδιωτικο μαιευτηριο..

ασχιμη ψυχολογικα..

απο εκει ξεκιναει ολη μου η ψυχωση αυτη τη φορα να προσπαθυσω για φυσιολογικο..

τι σκατα οσο και να ποναει προτιθεμε να το αντεξω..

Για μενα ολα ειναι σχετικα και ο πονος και τα παντα..

καθε γυναικα ειναι διαφορετικη, καθε τοκετος ειναι διαφορετικος..

αμα πχ πατε με 6 διαστολη σηγα μη σας κανουν επισκληριδιο..δεν εχει κανενα νοημα

Οταν γεννσα αλλαξαν 4 κοπελες μαζι μου στο θαλαμο ολες με καισαρικη...αλλες με το που βγαλαν ορους και καθετηρες..ζωστηκαν τη ζωνη και πηγα βολτα για καφε..αλλες με το ζωρι περπαταγαν...

Οποτε μην ανισυχειτε..αμα το ζητησετε παντου θα σας κανουν οτι θελετε αρκει να εχετε συνεννοηθει με τον γιατρο σας..αυτος παιζει τον μεγαλυτερο ρολο στη γεννα σας...η ακομα καλυτερα αν εχετε μαια κυριως για φυσιολογικο τοκετο...

Ολα θα πανε καλα..

μετα δε θα θυμαστε τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δίκιο Γιελιζ..το μωρό πεινούσε...γενικά πεινάει αυτό το μωρό και προσπαθώ να τρώω μικρά , συχνά και υγιεινά γεύματα.

Ευχαριστώ για την χώνεψη!!! Σήμερα το βράδυ πρέπει να φαω νωρίς γιατί αυριο πρωί πρεπει να παω στην κλινική πεινασμένη και διψασμένη...Πειτε μου τώρα...το διψασμένη το αντέχω άνετα αλλά το πεινασμένη???? Ουφ΄μόνο που το σκέφτομαι ξαναπεινάω!!!

Μαράκι κάτσε και φάε όσα μπορείς μέχρι το βράδυ!! :lol::lol::lol: Εγώ πάλι χωρίς φαγητό μπορώ χωρίς νερό ΟΧΙ!!! Μέχρι τώρα έχω πιεί 1,5 λίτρο και ετοιμάζομαι να ανοίξω το 2ο μπουκάλι!!

beboulino διάβασε εδώ http://www.hiniadis.com/index80-2.html έχει αρκετές πληροφορίες... Πάντως αν είναι καλός ο αναισθησιολόγος δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν σας προλαβαινω!!!!Λιγο ελειψα και γραψατε σελιδες (διαδικτυακες εννοειται) !!

Λοιπον...Φαγητο:εγω μολις εφαγα ενα μπιφτεκακι με σαλατα και μιση σοκολατινα...συγνωμη αν σας βαζω ιδεες!!!

Τοκετος:κι αυτο το εχω ηδη αποφασισει...καισαρικη λογω διδυμων και προηγουμενης επεμβασης, με επισκληριδιο γιατι βιωνεις τον τοκετο ενω με την ολικη ναρκωση τον χανεις,κι επειδη εχω μαθει οτι εχεις καλυτερη αναρρωση μετα,βασικα πονας λιγοτερο τις πρωτες ωρες.

Δουλειες σπιτιου:σε γενικες γραμμες κανω λιγο απ'ολα.Δε σηκωνω καθολου βαρη αλλα σιδερωνω,μαγειρευω,ξεσκονιζω, πλενω πιατα ε,και καμια σκουπιτσα που κ που τη βαζω αν κ συνηθως αυτο το κανει η μητερα μου.

Ζαχα θα σε μαρτυρησω........... :lol::lol::lol:

Παντως συμφωνω οτι ειναι πολυ νωρις ακομη να αγχωνομαστε για το θεμα τοκετου.Οταν ερθει εκεινη η ωρα και με καλη συζητηση με τον γιατρο,θα αποφασισουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα παθει κριση πανικου και αναγκαστηκα μου εκαναν μεθη..αποτελεσμα ακουσα μονο το μωρο να κλαιει..μετα εβαλα τα κλαματα εγω..δεν το πηρα αγκαλια, δεν το ειδα καν...

ε μετα εγιναν ολα χαλια..ψυχολογια..τα παντα..

ειπαμε αφου γεννησουμε ολε ςμε το καλο θα σας πω την ιστορια μας..τωρα δεν ειναι επι του προντως να συγχηζομαστε εμεις οι εγγυες..ουτε εγω εχω καμαι ορεξη να τη θυμαμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι πιέζω τον εαυτό μου να θυμάται να πίνει νερό γιατί όλο ξεχνώ..Τωρα με την εγκυμοσύνη ομως ΄κάποιες φορές τα βράδια με πιάνει μια δίψα άλλο πράγμα!!!

Εγώ κορίτσια για φυσιολογικό πάω και θέλω! Λογικά με τον τράχηλο που έχω είναι πιο ευκολο αλλά εξαρτάται βέβαια και η θέση του μωρού. Αλλά και καισαρική να χρειαστεί να γίνει θα κάνω ολική λόγω της δισκοπάθειας που έχω..

Ζηλεψα την πορτοκαλαδιτσα και έφτιαξα και εγώ μια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια ήρθε η ώρα να φύγω.. Τώρα ξανά για δουλειά θα έρθω την Τρίτη...ΓΙΟΥΠΙΙΙ!!! :lol::lol::lol:

Αύριο έχω ραντεβού στο νοσοκομείο στις 10 οπότε θα μπώ αν όχι το μεσημεράκι το απόγευμα...

Και τη Δευτέρα έχω ραντεβού στον γιατρό μου στις 10 πάλι!

Μαράκι σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια αύριο και να μην καταλάβεις τίποτα!!! Θα περιμένουμε νέα σου με αγωνία!! (σου τα λέω απο τώρα σε περίπτωση που δεν σε "δώ" μετά) Και με το καλό να μάθετε και το φύλο!

sofitsa με την επισκληρίδιο μάλλον πονάς λιγότερο τις πρώτες ώρες γιατί δεν σου βγάζουν κατευθείαν τον καθετήρα... αλλά και εγώ που έκανα ολική δεν μπορώ να πώ ότι πόνεσα... σε 14 ώρες μετά την επέμβαση έκοβα βόλτες... είναι μάλλον και ο κάθε οργανισμός πόσο αντέχει...

Καλό μεσημέρι σε όλες!!! Φιλάκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax και βαχ, δεν πρεπει να αγχωνομαστε απο τωρα για τον τοκετο ειναι νωρις και δεν μας φτανουν ολα τα υπολοιπα βαζουμε στο μυαλο μας και αυτό. οταν ερθει ο καιρος ας το σκεφτουμε ;);)

εγω μαλλον αρρωσταινω, ξυπνησα με πονολαιμο και εχω λιγες ωρες που με πονανε ολα μου τα κοκκαλα και ειδικά τα ποδια.... :(:(

διοσα καλο σου μεσημερι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙελιζ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου..Αυριο θα ειμαι στην κλινική και δεν θα μπω..Λογικά το Σάββατο..Θα σας εχω στο μυαλό μου..καλό μεσημέρι!

Μαχιμαμμυ τσαγάκια και μέλι..να περάσει γρήγορα!!!

Σοφάκι καλούς υπνους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοπέλα μου..Κι εγώ θα σας αφήσω γιατί θα παω να ψωνισω πραγματα για το σπίτι γιατί πρέπει να ειμαστε εφοδιασμένοι από αύριο.

Φιλιά σε όλες..τα λέμε μετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diosa μου με εχει πιασει τρελλη ανυπομωνυσια!!!! Τι περασες κοριτσακι μου!!

Μαράκι μου ολα θα πανε καλα και θα ασφαλισεις την εγκυμοσυνη σου!!!!! Τι ωρα θα μπεις;

maximammy ελπίζω να ειναι ετσι καλουλης και οταν γεννηθει!! Ολα θα πανε καλα να εισαι χαλαρη!!

Σεσιλια νομιζω πως τα παιρνεις απο το ικα μονο αν την κανεις σε δημοσιο φορεα ετσι δεν ειναι;

Εγω πηγα παλι στον γιατρου του κέντρο μανας και παιδιου εδω στο ικα Χαλκιδος, αλλα παλι δεν μου εγραψε τα φαρμακα μου, ουτε την β' επιπεδου!! Εχω κουραστει πολυ μ'αυτο το θεμα!!! Ετσι εκανε και στην κορη μου, δεν μου εγραφε τιποτα με διαφορες δικαιολογιες. Έχω περασει απο επιτροπη για εξοδα γεννας αλλα εδω στο ικα περα του οτι σου βγαζουν την πιστη για να σε αφησουν να κανεις την αναφορά, δεν στα δικαιολογούν για καμμια εξέταση. Εδω φερονται λες και τα βγαζουν απο την τσέπη τους τα λεφτα!!

Μαράκι, Ζαχαρένια κανονικα δεν κανει το οινοπνευμα. Το καθαρό οινοπνευμα τις σκληραίνει και αμέσως μετα ελαιόλαδο για ενυδάτωση και ελαστικότητα!! Εγω είχα τεραστιο προβλημα στην κορη μου, γιατι εχω μεγαλες θηλες και η μικρη δεν τις επιανε με τιποτα με αποτελεσμα να με τραυματισει ασχημα. Στην συνεχεια εβαλα ενα θήλαστρο για να βγαλω γαλα και να της δωσω ωστε να ελενξω το αιμα, αλλα αυτο ειχε μικρη χοάνη και με τραυμάτισε περισσοτερο. Αναγκάστηκα να βαλω οινοπνευμα γιατι δεν εκλειναν με καμμια αλοιφή. Γι'αυτο τωρα θα προετοιμαστω καταλληλα, δεν θελω με τιποτα να περασω τα ιδια!!! Φυσικά να τονίσω πως ειναι στο παιδι!! Τα περισσοτερα μωρα που ξερω μια χαρα πιανουν το στηθος της μαμας τους και η μαμά τους μια χαρα εχει γάλα!!! Εμείς ημασταν η εξαίρεση του κανονα γι'αυτο μην σκεφτεστε πως θα περασετε και εσεις τα ιδια!!! Για να σας δωσω κουραγιο θα σας πω πως παρολλο τα προβληματα καταφερα να θηλασω την κορη μου για 10 μηνες και θα την θηλαζα ακομα αν δεν παθαινα την αποκολληση. Θέληση και υπομονή να εχετε και θα τα καταφερετε. Ο θηλασμος ακομα και στις περιπτώσεις που ειναι δυσκολος ειναι μονο τις πρωτες εβδομάδες, μετα γινεται μια απιστευτα απολαυστικη και ευκολη εμπειρια που αξιζει τα παντα!!!!

Σοφίτσα ο θηλασμος ειναι επιλογη της κάθε γυναίκας. Για εμενα δοκιμασε το πριν το απορριψεις!! Αλλα αν δεν το θελησεις και επιλεξεις το μπουκάλι ειναι δικαιωμα σου και μην αφησεις κανεναν να σου πει το αντίθετο!!!

Βρε Κατερινάκι πολύ τρεχετε εσεις!! χαχαχα!! χαζογονεις!!!

Μαράκι ειναι πολυ ομορφο!! Να γραφεις και τα συναισθήματα σου κατω απο τον καθε υπερηχο!!Εγω κραταγα ημερολογιο με την Μαρινα, τα διαβαζα λιγους μήνες μετα, οποτε προλαβαινα και με επαιρναν τα ζουμια!! Απιστευτα συναισθήματα!! Εχω αποφασισει να της το δώσω μαζι με το προσωπικο αλμπουν που της φτιάχνω οταν γινει και αυτη μανουλα!!!

Για να μην το ξεχνω, οσες μανουλες θα θηλάσουν φυλαξτε αυτο το σαιτ!! http://www.kellymom.com/babyconcerns/gr ... harts.html Ειναι οι καμπυλες των μωρων που θηλάζουν. Θα σας γράψω και τα γραμμαρια καθως και τα εκατοστα που πρεπει να παίρνουν. Μην ακούσετε κανεναν γιατρο για το βαρος κτλ!! Τα μωρακια που θηλάζουν αποκλειστικα ειναι μια δικιά τους κατηγορία!!!

Diosa είσαι πολυ μαζόχα!! Μην βλεπεις τετοια πραγματα γιατι στο τελος θα εχεις τρελλο αγχος και θα αγχωθείς παρα πολυ!!

Οσες εχετε βοηθεια να τα ευχαριστηθειτε!! Εγω δεν ειχα σε καμμία εγκυμοσυνη μου ας ειχα προβληματα και στις δυο!! ειδικα η πρωτη ηταν απιστευτα επωδυνη!!

Ζαχαρένια συζητησε το με τον γιατρο σου καιτο πολυ πολυ κανε ολικη!! Με την ολικη συνερχεσαι πιο γρηγορα αλλα περνανε λιγες ωρες για να δεις τα μωρα σου!!

Σεσίλια και εγω με την καισαρικη ανήκω σ'αυτες που με το ζόρι περπάταγαν!!! Περασα πολυ δυσκολα με την καισαρική μου, το μονο που μου εδινε κουραγιο ειναι η κορη μου, γι'αυτην σηκωθηκα με τα χιλια ζορια, γι'αυτην πιεσα τοσο τον εαυτο΄μου!! Αι να δω αυτη την φορα τι θα δω!! Τωρα θα εχω δυο να με χρειαζονται και θα πρεπει να συνελθω πολυ πιο γρηγορα!! Η Μαρινα μου τωρα καταλαβαινει δεν θελω με τιποτα να δει την μαμα της να ποναει και να κλαιει!!!

Οποτε σας πιανει φοβος για τον τοκετο να σταματατε να σκεφτεστε την διαδικασια!! Να τον σκεφτεστε μονο ως το μεσο που θα σας βαλει στην αγκαλια σας τα αγγελουδια σας!! Αυτο θα σας βοηθησει πολυ!!!

Εγω αυτο που σκεφτομαι και στεναχωριεμαι ειναι πως θα αντεξω 4 μερες χωρις την κορη μου!!! Εχω ηδη πει στον γυναικολογο μου πως θελω να βγω το νωριετερα δυνατον. Μονο που σκεφτομαι πως θα απαρνηθω το κοριτσακι μου για 4 ολοκληρα 24ωρα φρικαρω.. δεν θελω με τιποτα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξτεεεεεεεεεεεεεεεεε?????????

εμενα λετε να βγουν εμπριμε?ολο την κοιλια ξινω και την μυτη, αφου με φαγουριζουυυυυυυυυννννν

http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?topic=283.0

ΑΜΑΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ ΜΑΡΙΑ ωραιαααα εκθεση ιδεων!!!! χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα.. διάβασα ένα ενα τα ποστ και απανταγα, τελικα οντως ειναι εκθεση ιδεών!!!!!!!!!!!

http://thematadiatrofis.blogspot.com/20 ... st_27.html Δειτε και αυτο για την διατροφή σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια εχουν υποχρεωση να σου τα γραφουν..

δεν ισχυει μονο για τα δημοσια κεντρα γιατι σε δημοσια κεντρα και νοσοκομει απληρωνει ςμονο την κρατησικη διατιμιση σαν συμμετοχη...

εαν σου αρνιθουν οτιδηποτεε χεις δικαιομα να κανεις καταγγελια στοςυ επιθεωρητες δημοσιας δοιικισης και στον συνυγορο του καταναλωτη..

Το ΙΚΑ υποχρεουτε για νομου να καλυπτει την δαπανη για αυτε ςτις εξετασεις εφοσον αδυνατει να τις παρασχει στην εγγυο μεσα στα καθορισμενα πλαισια..

αμα σου ξανακανουν τετοια νουμερα θα ζητησεις να δεις τον διευθυντη του ΙΚΑ και θα του πεις οτι ξερεις τα δικαιοματα σου και τις υποχρεωσεις τους, και εαν αρνουνται να σε εξυπηρετησουν χωρις αστεια απευθυνσου στα παραπανω οργανα..

Εγω την εκανα στον γιο μου σε ιδιωτικο κεντρο, πληρωσα 140 ευρω και τελικα πηρα πισω τα 120...σηγα μη τους τα χαριζα..

Αυτο το θεματα κι το εχω και εγω..

πως θα αντεξω τεσσερεις μερες χωρις το ζουζουνι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...