Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γλυκειες Διδυμομανουλες 2010 Νο 3!!!


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!

Μπράβο στην Τέτη που είναι καλύτερα, άντε Ελευθερία μου δε θα αρρωστήσει η μικρούλα σου :)

Κάρμεν χαρά στο κουράγιο σου με τρία παιδιά και τόόόόόόσες δουλειές :shock:

Έλσα απίστευτες οι μικρές ! :lol: Καθάρισε η sudocrem :o ? Πώς;

New_mammy υπομονή :roll: Όταν τα μικρά προετοιμάζονται για νέες κατακτήσεις έχουν ιδιαίτερη ανησυχία, το βλέπω στα δικά μου. Έτσι έκαναν όταν άρχισαν να κάθονται στον κώλο τους, όταν άρχισαν να βγάζουν δόντια, όταν μπουσούλησαν, όταν σηκώθηκαν όρθιοι, όταν περπάτησε ο ένας (ο άλλος κάνει δοκιμές ακόμα, λίγα βηματάκια ;) ) Βασικά από τον 7ο-8ο και μετά που κάνουν πολλά πράγματα μαζεμένα και γρήγορα, τα παιδιά αλλάζουν πολύ γρήγορα, από μωρά γίνονται νήπια και το πρόγραμμα αλλάζει καθημερινά. Γι αυτό χαρείτε τα μικρά σας τώρα που είναι μωρά, μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που δεν θα το πιστεύετε! Η Έλσα και η Κάρμεν καταλαβαίνουν τί λέω, ξέρουν από τα μεγαλύτερα παιδάκια τους. ;)

Εγώ σήμερα ψιλοdown.

Έχω ένα θέμα βρε κορίτσια που με στεναχωρεί :( Ο μεγάλος έχει αρχίσει να έχει κάτι εκρήξεις θυμού όταν κουράζεται, βαριέται ή δεν γίνεται το δικό του και χτυπάει τον μικρό. :( Βασικά το βλέπει σαν παιχνίδι και συνεχίζει να τον χτυπάει κι ας τον μαλώνω. Κι ο μικρός που του έχει και τρελή αδυναμία πληγώνεται και κλαίει το μανάρι μου γιατί δεν καταλαβαίνει γιατί τον χτυπάει. :cry:

Βασικά δοκιμάζω τα πάντα από να αποσπάσω την προσοχή του μέχρι τιμωρία. Έχετε μήπως καμιά ιδέα τί μπορεί να βοηθήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 930
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο ειναι ενα θεμα Κατερινα μου γιατι ειναι η ηλικια δυσκολη δεν ειναι οτι ειναι κ μεγαλα παιδακια κ θα τον βαλεις λιγο τιμωρια για να καταλαβει.

Δεν ξερω τι να σου πω μηπως να προσπαθεις να τους χωριζεις λιγο οταν βλεπεις κ αρχιζουν τα δυσκολα?

Κ εγω αυτα φοβαμαι αργοτερα.

Βλεπω παντως κ εγω πολλες αλλαγες στον χαρακτηρα τους τις τελευταιες μερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυό – Δυό,

στη μπανιέρα Δυό – Δυό…..

Το σουξεδάκι σε νέα εκτέλεση

Την Κυριακή……………

Ώρα …………

Στην Εκκλησία………….

………….

Σούπερ θέαμα !!

Μοναδικές στιγμές !!

Ελάτε να τα` απολαύσετε !!

Οι Γονείς μας……….

Οι Νονοί μας…………….

απλα το ειδα και ειπα μηπως σας ενδιαφερει....;ρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριστάκια μου τί κάνετε?εντάξει με τις αρρώστιες, είμαστε όλοι καλά?

έχω νέα, το πρώτο δοντάκι του μπέπμη μου είναι γεγονός!!!!!!!!

κατά τα άλλα χάλια!παίρνουμε ακόμη ένα τσουβάλι εισπνεόμενα αν και είμαστε πολύ καλύτερα, εμένα όπως ήταν και πριν μου φαίνονται. αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη. νιου μαμι σε νιώθω και απορώ πώς κατάφερες να φτιάξεις και παστίτσιο! τα μωρουλίνια πάντα ήταν δύσκολα αλλά με πολύ κόπο είχα καταφέρει να τα βάλω σε ένα υποτυπώδες πρόγραμμα για να μπορούμε να βολευόμαστε γιατί είμαι σχεδον πάντα μόνη μου. κι εκει που ήμουν όλο χαρά που τα κατάφερα ξαφνικά ξαναγυρίσαμε στο πρώτο 3μηνο της καταστροφής! δεν κοιμούνται πλέον ούτε μεσημέρι ούτε βράδυ, με το που τα πλησιάζω στο κρεβάτι χτυπιούνται. ακόμη κι η μικρή που ήταν πιό κουλ. καλά για τον ταλιμπαν δεν το συζητάω, κοιμάται περίπου 12-1 το βράδυ στο πάρκο, γιατί στο κρεβάτι τσιρίζει, και ξυπνάει καμια 10 φορές μέσα στη νύχτα έτσι χωρίς λόγο. και λέω εντάξει ας μην κοιμούνται, αλλά γιατί κλαίνε συνέχεια? εδω μέσα γίνεται της τρελής!σήμερα είμαι μόνη μου μετά από καιρό και έχω αγχωθεί όπως όταν ήταν νεογέννητα! τα έχουμε δει όλα με τον άντρα μου!

και όχι τίποτα άλλο με απογοητεύετε όσες έχετε μεγαλύτερα. δηλαδή μετά δυσκολεύουν κι άλλο τα πράγματα??? μα τί έπαθαν έτσι ξαφνικά, φταίει η αρρώστια, τα δοντάκια, τί?

κατερίνα καλωσήρθες στην παρέα, δε νομίζω να τα έχουμε ξαναπεί. μία χάη μόνο σου ζητάω, να μας τα λές με το μαλακό. αν είναι να δυσκολέψουν τα πράγματα να μας το φέρνεις με τρόπο!τί έπαθαν τα ζουζουνάκια σου, εμένα μου φαίνεται τυχαίο γιατί απ΄ότι έλεγες πριν είναι γενικά αγαπημένα, μην αγχώνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασιλικη καλο!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

ολγα αφηνιασις επεσε στο σπιτι ρε γμτ;;;τι να επαθαν;;;μηπως τελικα τα αγορια ειναι πιο ζορικα απο τα κοριτσια;φτου φτου γρηγορα να περασει η αναστατωση

καθριν ολο λεω να σε ρωτησω κ το ξεχναω.σε μια φωτο το ενα μωρο ειναι μεσα σε καροτσι με μπαρα.ποιο καροτσι ειναι αυτο;διπλο ειναι;

επισης κοιταγα στο φεις να βρω τον μουτσινα κ ειδα οτι τον εχεις φιλο.....χμμμμμμ.......!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το παιδι ειναι ιδιο με την καντυ καντυ!!!τι ολοστρογγυλα ματακια ειναι αυτα!!!

κ ειδες η γυναικα παιδι μου το χει το μποτε μεσα της απο μωρο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά μου κακοφαίνεται και φοβάμαι μη γίνει συνήθεια :oops: Αλλιώς όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι, και αγάπες και μαλώματα ;)

Αλίκη μην αγχώνεσαι προκαταβολικά, υπάρχουν και καλές μέρες και κακές. Πάντως να ξέρεις ότι εκεί που θες να γίνεις παιδοκτόνος :oops: σου κάνουν μια αγκαλιά, ένα χαμόγελο, μία κίνηση μόνο και θες να τα πνίξεις στα φιλιά :lol:

Χθες πχ ο μικρός μου δεν κοιμήθηκε καθόλου μεσημέρι, με διέλυσε με τη γκρίνια, δεν έφαγε, αλλά το βράδυ ήπιε όλο το γάλα του και ζητούσε κι άλλο :D (να σου πω φυσικά ότι γάλα δεν πίνουν ποτέ βράδυ εδώ και 3 μήνες περίπου :roll: )

Μην απογοητεύεσαι ;) και οι αρρώστιες στο πρόγραμμα είναι, κι εσύ κάποια στιγμή θα κουράζεσαι αλλά να δεις που από δω και πέρα θα αρχίζουν να αντιδρούν κιόλας διαφορετικά και θα σας τρελαίνουν... με την καλή έννοια :P

Ελευθερία μονά είναι τα quinni speedi. Διπλό έχουμε το chicco ct 0.5 twin, σπάνια το χρησιμοποιούμε.

Καλά απίστευτη η μικρή!!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

θα γράψω όσο ποιο γρήγορα μπορώ για να προλάβω, διάβαζα σελίδες ....... μέχρι να σας προλάβω, πολύ συνάχι κυκλοφορεί από οτι διαβάζω, εμάς είναι πιο πιθανο να συναχωθεί ο άντρας μου παρά τα μωρά, είναι ευαισθητούλης.

Έχω ένα θέμα με τις κρέμες , η μεγάλη φαταούλας τρώει 2 κρέμες την ημέρα μια φρούτα και μια λαχανικά. Η μικρή ακόμη δεν μπορεί να φάει, της τα βάζω στο στόμα και με τη γλώσσα το βγάζει. Επίσης, δε μπόρεσα να βρω ένα σωστό κουταλάκι, καλά η μεγάλη τρώει με μεταλλικό του παγωτού, ένα σαν φτυαράκι.

Μεταξύ τους δεν έχουν και μεγάλη αλληλεπίδραση ακόμη, η μεγάλη δε θέλει να την ενοχλούν, μόλις την ακουμπαει η μικρή παταει κάτι τσιρίδες και αναγκάζομαι τις απομοκρύνω, ενώ η μικρή χαίρεται ότι την πειράζει η μεγάλη.

έχω και άλλα πολλά........... .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεστε με τις κρέμες! Θέλουν χρόνο τα παιδιά να μάθουν να τρώνε! Νηστικά δε θα μείνουν αφού συμπληρώνετε με γάλα ;)

Κουταλάκια στην αρχή χρησιμοποιούσα σιλικόνης από τα mothercare και chicco, τώρα τρώνε με κανονικά κουταλάκια. Επίσης θέλουν χρόνο να συνηθίσουν τις γεύσεις, σε άλλα παιδιά αρέσουν οι γλυκές σε άλλο οι αλμυρές. Εσάς σας αρέσουν όλες οι γεύσεις; ;)

Ελευθερία και ποιον δεν έχω στο face! :shock: Βασικά κυρίως για ενημέρωση και παιχνίδια, φωτό μόνο για τους φίλους ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλίκη άντε καλορίζικο το δοντάκι σας!!

Πάντως αυτό που λέει η κατερίνα είναι μια αλήθεια! Κάθε φορά που ετοιμάζονται για κάτι καινούργιο (δόντι, μπουσούλημα, περπάτημα) είναι ανύσηχα! Μόλις το καταφέρουν επανέρχονται στα παλιά!!

Θυμόσαστε το σόου του γιακά που είχα με την Ελένη;; Ε, μόλις άρχισε το περπάτημα γλίτωσα και εγώ και οι γιακάδες μου :lol:

Το πιο παράξενο είναι ότι το "μυρίστικε" 1ος ο άντρας μου :shock:

Αν το έχετε στο μυαλό σας αυτό μπορεί να βοηθήσετε πιο εύκολα τα μωράκια σας. Και μην ανησυχητε σιγά σιγά θα καατλαβαίνετε και το λόγο που γκρινιάζουν ;)

Κατερίνα κάνε μια δοκιμή να μην τους δίνεις σημασία όταν το κάνει αυτό...δεν καταλαβαίνει ότι κάνει κατι κακο αλλά ξέρει ότι τραβάει την προσοχή σου και μάλον το έχει για παιχνίδι. Κάποια στιγμή μπορεί να "ξυπνήσει" και ο άλλος να του ρίξει καμία και να του κοπεί ο βήχας!!

Σούλα και η μια η δικιά μου το ίδιο έκανε με το κουτάλι σιγα-σιγά θα μάθει απλώς τα κουταλάκια σιλικόνης εμένα δεν με βόλεψαν σ' αυτήν την περίπτωση .πήρα τα νουκ τα πλαστικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω έω κουταλάκια chicco σιλικόνης και μου φείνονται καλά.

ελευθερία μόλις διάβασα ότι δεν χρειάστηκε ποτέ να κουνήσεις μωρό ή να το σηκώσεις απ ΄το κρεβάτι και σοκαρίστηκα!!!!!!!!!!εγω το κάνω τουλάχιστον 20 φορές τη μέρα και να φανταστείς ότι το κάνω μόνο όταν είναι απολυτη ανάγκη!επίσης η μικρή επειδή έκλαιγε υπερβολικά τους 3 πρώτους μηνες ήταν μόνιμα βραχνιασμενη, αφου δεν ξεραμε ποιά είναι η κανονική της φωνή!και σήμερα βραχνιασμένη είναι γιατί χθες έδωσε ένα 45λεπτο ρεσιταλ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κουταλάκια είναι όπως και... το άρωμα...δεν ταιριάζουν όλα σε όλους :lol::lol::lol:

Έχω την υποψία πως απο αυτην θα πρέπει να περιμενω πολλά!!!

Αλίκη μου μην αγχώνεσαι...μπορεί τα παιδάκια σου να αρχίζουν να αποκτούν άποψη και χαρακτήρα αλλά ευτυχώς δεν τα έχουν ολοκληρώσει ακόμα, οπότε μπορείς να καθοδηγήσεις κάπως τα πράγματα ;)

πάντως για μένα η περίοδος μέχρι το μπουσούλημα ήταν η πιο δύσκολη και στα 3 μετά μου φαίνονται όλα πολύ πιο εύκολα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλσα είναι πολύ σουσουράδα η θυγατέρα σου. Μα να μου πεις ποια είναι στο όνομα γιατί μπερδεύομαι και δεν θέλω. Και να σου πω, όταν τα μωρά σου άρχισαν το μπουσούλισμα ήταν καλύτερα; γιατί εμείς το σκεφτόμαστε και ανατριχιάζουμε λιγάκι.

Ελευθερία πολύ χαίρομαι που το Τετουλίνι είναι μια χαρά, το σκεφτόμουν το χάραμα που τάιζα το γαμπρό σου. Παρεπιπτόντως, χαίρομαι επίσης που δεν χάλασες το προξενιό. Αυτό δείχνει οτι είσαι άνθρωπος με αρχές (ναι, η μάνα του μηχανάκι είναι).

Καρμενσίτα, εσύ που έχεις το φισερ πράις το καρεκλάκι που γίνεται καθισματάκι μετά, από πόσο μηνών μπορούμε να ανεβάσουμε την κλίση; έχει μία ξαπλωτή, μία για μεγαλυτερο μωράκι και μετά που γίνεται καρεκλάκι. Πως πάνε οι μύξες;

Αλίκη με' γεια και σε σας. Σιδερένιο το δοντάκι σας. Που να ψωμολυσσάξουν οι οδοντογιατροί.

Η Γεωργία (2002) χάθηκε έ;;

Συμπεθεράκι Μάμμυ, πληροφοριακά, εγώ βλέπω το ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ (ίσως γιατί κι εγώ για δέσιμο είμαι).

Βασιλική δεν θυμάμαι αν ήθελα να σου πω κάτι. Γεια χαρά ντάν λοιπόν.

Γεια χαρά ντάν και στις ρέστες.

Σας αγαπώ! (με την ανάλογη πόζα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασιλική το εχω διαβασει κ μο φουρνο με πατατες για αυριο μπας κ παω κ μια μερα για δουλεια παρολο που ακομα δεν ειμαστε καλα. Ε δεν παει αλλο μ εφαγε η κλεισουρααααααααα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η σουσουράδα είναι η Ελένη!!!Είναι πιο γελάστη αλλά και πιο τσαούσα! της λές όχι, σου γελάει και το ξανακάνει.Και δεν αφήνει την αδερφή της σε υσηχία. Επίσης έχει μια αδυναμία στα αρσενικά...όπου δει άντρα του κάνει τα γλυκά μάτια :lol:

Η Χριστιάννα είναι πιο σοβαρή αλλά είναι πιο πονηρόφατσα και γατόνι...μαθαίνει πολύ πιο γρήγορα ενώ η άλλη τα κάνει στους δικούς της χρόνους...χαζογκόμενα :lol::lol:

Εμένα μου φάνηκε πολύ πιο εύκολο μετά το μπουσούλισμα...γίνονται πιο ανεξάρτητα...και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το να κυκλοφορούν ελέυθερα στο σπίτι...δεν έχω και πολλές επικύνδινες περιοχές!!!

Νομίζω πως θα συμφωνίσω μαζί σου Κάρμεν...και μένα ο γιός μου ήταν πολύ πιο βολικός!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας παραωρα!

ειχαμε τραπεζι κατι φιλους σημερα κ τρωγαμε μεχρι τωρα!!εφερε κ ο ενας φιλος ενα προφιτερολ ο ατιμος το τσακισαμε!!!το καλο ειναι οτι ειχαμε ψητα (μπριζολες,λουκανικα,μπιφτεκια) κ τα εκαναν ολα οι αντρες!μεχρι κ το τραπεζι εστρωσαν!μαλιστα ο ενας ειπε να πλυνει κ τα πιατα αλλα λεω οκ μην το παραχ...σουμε!!!

η τετουλα μου ειναι ακομα βραχνιασμενη αλλα ειναι πολυ ηρεμη.το απογευμα τα μπαμπουλωσαμε παλι κ πηγαμε βολτα στην παραλια για θαλασσινο αερα.τα εχω πλακωσει κ σε υδρατμους με ευκαλυπτο κ νομιζω απο αυριο θα ειμαστε καλυτερα!

ελσα ποτε μπουσουλισαν τα μικρα;ποσο μηνων;

παντως εκει στον 7ο με 8ο μηνα γινεται εκρηξη αναπτυξης απ οτι εχω καταλαβει.αλλα μου φαινεται περιεργο το οτι τωρα 6 μηνων δεν μπρουν ακομα να κατσουν ή να γυρισουν πλευρο κ να το κανουν τον αλλο μηνα.

σας φιλω (κατα το σας αγαπω) με το αναλογο υφος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οβερ,

τα μπεμπέκια τα έχω στην ίδια κούνια στο δωμάτιό μας, επειδή έχουμε το θεματάκι του Μιχανάκη - νεροχύτη που αναγάγει (δηλαδή κάνει αναγωγές) δεν μπορούμε να τα βάλουμε στο κοινό τους δωμάτιο. Αντίθετα κι επειδή σύντομα θα αρχίσει η αναμεταξύ τους κλωτσοπατινάδα αλα παλαιά (όταν ήταν στην κοιλούμπα, τα πόδια της μπέμπας πήγαιναν νταν! στο κεφάλι του μπέμπη - όταν γεννήθηκαν κι ενώ έγώ έριχνα τον ύπνο της διπλοβελονιάς, τα είχανε βάλει σε μία θερμοκοιτίδα και η μπέμπα συνέχιζε τη συνήθειά της κι έριχνε κλωτσίδι στα πόδια αυτή τη φορά του μπέμπη ο οποίος υγρόν (πως λέμε αγρόν; καμία σχέση) ηγόραζεν.) (η παρένθεση της παρένθεσης)

Λέω λοιπόν, που παρολίγο και να το ξεχάσω, πότε τα βάλατε στο δικό τους δωμάτιο; Σκέφτεστε να τα βάλετε μέχρι και σε χωριστά δωμάτια; (μέχρι εκεί θα φτάσετε λοιπόν;)

Για την ώρα λέω να φέρω και τη δεύτερη κούνια στο δωμάτιό μας και να το κάνουμε κοινόβιο λίγο καιρό ακόμη. Εσύ Ελευθερία πριν 1 μήνα δεν τα έβγαλες από την κρεβατοκάμαρά σου ή λαθεύω;;

Τέλος, μία γνωστή μου τα δίδυμά της, τα έχει στείλει στο ίδιο σχολείο αλλά σε διαφορετική τάξη - τμήμα. τώρα πηγαίνουν β΄δημοτικού. Δεν θα έκαναν δουλειά λέει, αν πήγαιναν στο ίδιο τμήμα. Το έχετε κουβεντιάσει με τα στεφάνια σας (εγώ και η Ελευθερία με τις υπογραφές μας) καθόλου; Στέκει δηλαδή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥΣ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΚΟΥΝΙΕΣ ΜΟΛΙΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣΑΜΕ. ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΑΝΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΝΙΑ ΑΠΛΩΘΗΚΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ.

ΕΧΩ ΕΡΩΤΗΣΗ. Ο ΜΙΚΡΟΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 7300 ΚΑΙ 68.5 ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ 7750 ΚΑΙ 64. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΑΡΟΙ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια!!!

Γειά σου κουκου!!

Πολλές οι απορίες πρωι-πρωί :D

Ελευθερία οι μικρές μπουσούλισαν στο τέλος του 8ου, ενώ ο γιός μου στον 10ο.Όλα είναι σχετικά ;)

Η Χριστιάννα μπουσούλισε μόλις 10 μέρες αφού είχε καθίσει!! Δύο εβδομάδες μετά πιάνονταν και σηκώνονταν και οι δύο!!!

Βιβη εγώ τους έβαλα στο δωμάτιο τους 4 μηνών παρόλο που έκαναν αναγωγες.Το τελευταίο γεύμα όμως ήταν στις 12 και δεν ξυπνούσαν πια τα βράδια. Γι'αυτό και το τόλμησα ;)

Όσο για τον χωρισμό στο σχολείο αν ζούσα σε μια κοινωνία όπου οι δάσκαλοι έκαναν την δουλειά τους και όχι οι γονείς θα το σκεφτόμουνα.Τώρα όχι. Το έκανε μια γνωστή μου και σε 3 μήνες ζήτησε να τα βάλουν μαζί. Πολύ δουλεια στο σπίτι διαφορετικες απαιτήσεις οι δασκάλες, πελάγωσε και αυτή και τα παιδιά!!!

Κούκου στον κανακαρη μου που ήταν αφρατούλης έδινα βιολογικές κρέμες που είναι χωρίς ζάχαρη, άρα όχι τόσο παχυντικές. Μπορείς επίσεις να περιμένεις και όταν αρχίσεις την χορτόσουπα να του δίνεις και το απογευμα.πρώτα απ'όλα όμως θα μιλήσεις με τον παιδίατρο και μετά θα αποφασίσεις :)

πάω να ταίσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι!

Πολλές ερωτήσεις και από μνήμη δε φημίζομαι μεγάλη (μην πω γριά) γυναίκα :geek:

Anyway (καλά πώς το δουλεύω το αγγλικό), εμείς στην αρχή τα μωρά τα είχαμε σε καλαθούνες στο δωμάτιό μας. Είχαν και κουνιστές βάσεις και κουνούσα και κουνούσα τα βράδια :roll: Και λίγο υπερυψωμένα τα στρωματάκια (τελικά πολύ χρήσιμα τα βιβλία, τόσες γνώσεις γιατί να πάνε χαμένες;):lol:

Κατά τον 3ο που δε χωρούσαν βάλαμε τη μία κούνια στην κρεββατοκάμαρά μας, δε χωρούσαν και οι 2, και αποχαιρετίσαμε τις καλαθούνες. Ευτυχώς η μία δανεικη και η άλλη δώρο ;) Έτσι λοιπόν τα ζουζούνια μου κοιμόταν μαζί, ό ένας στη μία άκρη και ο άλλος στην άλλη (σιγά που έμεναν εκεί που τους είχα αφήσει.... :roll: Φυσικά κλωτσούσε ο ένας το άλλο, ξυπνούσε ο ένας τον άλλο και τούμπαλιν.... αφήστε πια αυτές οι πιπίλες, το χέρι μου είχε προέκταση στις κούνιες να βρίσκει και να χώνει πιπίλες :?

Αμέσως μετά τη βάφτιση η άκαρδη μάνα αποφάσισε να εφαρμόσει το χιτλερικό καθεστώς στο σπίτι και να μεταφερθούν τα μωρά στο δωμάτιό τους. 6 μηνών τα μωρά μπήκαν το καθένα στην κούνια του στο δωμάτιό τους. Δρομολόγια πολλά σε κάθε νιαούρισμα αλλά πολύ καλύτερα για τα παιδιά. Πλέον κοιμούνται μόνα τους στις κούνιες τους, πιπίλες, σκέπασμα, μουσικούλα και νάνι ;)

Μελλοντικά τί θα γίνει Βιβή με το σχολείο δεν έχω ιδέα, η ιδέα του χωρίσματος δεν μου αρέσει πάντως.

Έλσα σαν να περιγράφεις τους δικούς μου (στο αρσενικό) :lol: οι κόρες σου φοβερά φατσόνια! Κι έχεις απόλυτο δίκιο για την ανεξαρτησία, μπορεί μετά να σε τρέχουν αλλά δε συγκρίνεται με τη φάση που πρέπει να τα κουβαλάς συνέχεια εσύ, να τα στηρίζεις να τα γυρίζεις κτλ.

Ελευθερία μετά τον 6ο δεν μπορείς να φανταστείς πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα μωρά και πόσα διαφορετικά πράγματα μπορούν να κάνουν κάθε μέρα! Πολύ ομορφη η οικογένειά σας, οι μικρές κούκλες!

Κούκου είναι πολύ νωρίς να θεωρήσεις τα μικρά σου υπέρβαρα, συζήτησε με το γιατρό σου και αποφάσισε τί θες για τα παιδιά σου :)

Κάρμεν χαρά στο κουράγιο σου το ξαναλέω ;) New_mammy υπομονή, είναι σε φάση δύσκολη τα δικά σου θα ξεπεταχτούν και θα πάρετε μια ανάσα. Αλίκη μή διαβάζεις εσύ και αγχώνεσαι :P (αστειεύομαι)

Καλά τέτοια έκθεση χρόνια είχα να γράψω :roll:

Ελπίζω τουλάχιστον να μην ξέχασα καμία :lol:

Η καλύτερη ώρα είναι όταν κοιμούνται :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

helloooooooo!!!!!

ελσα τρελα η μικρη σου!!!!! σκανταλιαρικη φατσουλα... :lol:

αλικη καλες μασες με το νεο σας δοντακι :lol:

κουκου ποιος σου ειπε οτι τα παιδια σου ειναι υπερβαρα;;;;;;;;;;

ο γιος μου 4 μηνων ηταν 7420 και 67,5 εκατοστα και η γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια χαρα το μωρα, απλα πιο αναπτυγμενο!!!! μην τρελαινεσαι με τετοια κουλα..

βιβη εγω τα πιτσουνια τα ειχα στην ιδια κουνια μαζι μας μεχρι τον 3ο μηνα.. μετα πηγα τον λεβεντακο μου στο δωματιο του και κρατησα αλλες 3 εβδομαδες τη μικρη μαζι μου επειδη ξυπνουσε ακομη το βραδυ και ειχε παθει και μια αναρροφηση και φοβομουν....

τωρα ειναι και οι δυο στο δωματιο τους σε χωριστα κρεββατια...

ελευθερια θα ερθω να με πηγαινετε κι εμενα βολτα στη θαλασσα... εχω 2 μερες τωρα που ξυπναω με τη φωνη της μοσχολιου..... :lol:

καρμεν ακομη αρρωστοι ειστε βρε κοριτσι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...