Μετάβαση σε περιεχόμενο

τι κανετε οταν δε τρωει;;;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η μια ειχε ανεβασμενο ικτερο..

=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))=))

:)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):))Πολυ καλο Θουλακι!!!!

:)):)):)):)):)):)):)):)):)):))

Βρε μηπως η μια ειναι λαιτ;;;

Σωσωκα γιατι τοσα κλαματα η μικρη;;; ελπιζω μονο να μη σας κολλησαμε εμεις γιατι κι εμενα με κλαματα ξεκινησε το Σαββατο τα ξημερωματα και το πρωι ειχε πυρετο! :(:(

Βρε Χρυσα μου αυγοφετα με μαρμελαδα απο πανω;;;;;; :shock::shock::ymsick::ymsick: Μου ηρθε καπως σαν ιδεα...ε καλα που δε τρωει αυγο το παμφαγο Χριστοφορος δεν ειναι και τιποτα...μακαρι να ετρωγε κι εμενα ολα αυτα κι ας μου πετουσε το αυγο στα μουτρα! :lol:

Μαρακι πολλα περιεργα σου λεει ο παιδιατρος και δε μου αρεσουν...κατ'αρχην το γιαουρτι παντα το προτιμουν στις γαστρεντεριτιδες απο το γαλα γιατι το γαλα ερεθιζει το εντερο γενικα..μετα εδω φρεσκο γαλα σε παιδια κατω των 2 ετων οι περισσοτεροι παιδιατροι δε το συνιστουν διοτι ο οργανισμος των παιδιων μεχρι τοτε δε μπορει να αφομειωσει τα θρεπτικα συστατικα του φρεσκου(τα παιδικα ειναι ειδικα τροποποιημενα και αμπλουτισμενα γιαυτο το λογο) κι επισης ειχε βρεθει οτι στα φρεσκα μπορει να υπαρχει κατι(βακτηριο,μικροβιο δε θυμαμαι) το οποιο να πειραξει πολυ ενα τοσο μικρο παιδι... :?

Επισης δεν απαγορευονται ολα τα λαχανικα στη διαρροια,αντιθετως πατατα και καροτο κανουν πολυ καλο!

Ψαρι μπορει να του δωσεις οποιοδηποτε αλλα απεφευγε τα μεγαλα ψαρια γιατι εχουν περισσοτερο υδραργυρο..πχ μου ειχαν πει οτι ενα απο τα καλυτερα ψαρια για παιδια ειναι η σφυριδα αλλα παντα να παιρνω μικρες σφυριδες γιατι οι μεγαλες ειναι και σε ηλικια μεγαλες και αρα εχουν περισσοτερο υδραργυρο..

Καλα εγω μη σας πω τι τρωει 4 μερες τωρα...ουτε της Αιθιοποιας!!!! :cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και τελεια η φωτο του Ντοντο!!! Αφου ρωτουσα την αδερφη σου τις προαλλες αν ειναι οντως τοσο ομορφος ο γιος σου ή απλως εχει φωτογενεια!!! :lol::lol::lol:

Μαρακι το κινεζικη απο το χρωμα το υπεθεσες;;;;;;; :lol::lol::lol::lol:

Και οι κορες σου κουκλιτσες ρε στη φωτο!! τωρα παρατηρησα οτι αλλαξες κι εσυ προφιλ!!! :P ειδικα το μικρο φαινεται πολυ τσαχπινογαργαλιαρικο!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρομοκρατη;;;;:lol::lol::lol: Και δε του φαινεται του ατιμου! ειναι τοσο γλυκο και τσαχπινικο στη φωτο! :x

Κι εμενα ειναι 25 μηνων και ειναι 10 κιλα(εχασε μισο τωρα με την ιωση) οποτε σε καταλαβαινω! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμενα ειναι 25 μηνων και ειναι 10 κιλα(εχασε μισο τωρα με την ιωση) οποτε σε καταλαβαινω! :?

α εντάξει υπάρχουν κι άλλα παιδακια :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο αδερφουλα....αλλα δε μου ελυσε κανεις την απορια..

κολομπινες μου..

η μια εγραφε αυθεντικη μοτσαρελα..

απευθειας απο ιταλια!!!

τονιαδε μας κολησατε...ξεκολα..παλι τα ιδια σημερα..6 η ωρα κλαμα...

τονια ο ανηψιος μου ειναι παιδαρος...

και φωτο γενεια εχουμε και ομορφοι ειμαστες γιατι ειναι δικο μας..πως να το κανουμε..

η σες θα μου λυσει την απορια..σας αγνοω!!

ελα ρε μαιρα ιωαννα...

για πες το στορυ..γιατι δε τρωτε εσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Τρελλες με κανατε κ γελασα!!

Σωσω δεν ξερωτι διαφορα εχουν...εγω μονο λευκη εχω δει...

Οταν τα παιδια σας δεν τρωνε..σκεφτεστε καμια φορα μηπως εχετε κανει εσεις καποιο λαθος..?

Εγω ετσι σκεφτομαι πια/...Δεν μπορει!Καπου εκανα ενα σοβαρο λαθος...!

Φανταζεστε καποια στιγμη να τα παρακαλαμε για να σταματησουν να τρωνε??? :shock::lol:

Κ για την ιστορια...Συνεχιζει να μην τρωει..Τωρα ψιλοαρρωστησε κιολας και...

Χθες εκανε την εκπληξη κ ηπιε λιγο φρ.χυμο πορτοκαλι κ το απογευμα 1 μπολακι τραχανα σκετο!

Σημερα εχει φαει ολα τα σουσαμια που πεσαν απο το κουλουρι μου!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια σ'ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλες!!!!!!! Δεν θα της ξαναδωσω φρέσκο αν ειναι ετσι!!! Γενικώς η παιδιατρος μας αν και πολυ καλη και προσεκτική γιατρός στο θέμα του φαγητού της μικρής ειναι λιγο... χαλαρή να το πω; Μου δίνει πολλες τροφές πολυ γρηγορα,γι'αυτο το ψάχνω τοσο και δεν την ακουω τις περισσότερες φορες. Πχ μου ειπε να δώσω πορτοκάλι απο τους 5,5 μήνες, εγω ομως ειχα διαβάσει πως το πορτοκάλι μπορει να προκαλέσει αλλεργείες και πως ως εσπεροειδη ειναι βαρυ για τα βρέφη και της το έδωσα στους 9,5 μήνες!!! Το ίδιο εκανα και με διάφορες αλλες συμβουλες της!!

Μαρία Ιωάννα, τρομοκράτης!!!! Τρομερός χαρακτηρισμός!!

Σωσω ουτε εγω ξερω την διαφορα! Μηπως εχει να κανει με την επεξεργασια τους;

Κάποια στιγμή ειχατε αναφέρει πως φτιάχνετε σουπα γιουβερλάκια με τραχανά. Εψαξα αλλα δεν βρηκα την συνταγη, μηπως μπρορειτε να μου την πειτε για να της φτιάξω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑλημερα!!!!

Σωσωκα η λευκη μοτσαρελα ειναι φρεσκια η κιτρινη ειναι η οριμασμενη..

συνηθως η λευκη ειναι σε μπαλα σε λιιιγη αλμη..ενω η κιτρινη ειναι πιο στεγνη.

Αναστασακι εγω δεν αναρρωτιεμαι αν κανω κατι λαθος..

τον ταιζω τα ιδια φαγητα που παλια ετρωξε το καταπετασμα..

απλα του δινω και μερινα νεα..

χτες παλη ετρωγε για βραδυνο κορν φλεικσ απο το πατωμα..

Επισης παρατηρησα οτι τελευταια δεν του αρεσουν καθολου οι γλυκιες γευσεις..τι καλα...

γι ατην ιστορια, χτες εφαγε για πρωινο μισο πορτοκαλι

για μεσιμεριανο 1 μπολ φακιες..και για βραδυνο 250 γραμμ γαλα..και 1 κουταλια κορν φλεικσ.

Το γαλα γεννικα επειδηνωνει την διαρροια συνεπως στα παιδια που εχουν διαρροια δινουν ειδικο γαλα φορμουλα η εαν θηλαζουν να συνεχιζουν θηλασμο..

εαν τρωνε στερεες συστηνουν πουρε πατατα καροτο και ρυζακι σκετο η σε ζωμο κοτας και κοτοπουλακι

ετσι μας ελεγε εμας η γιατρος μας αν και δεν ειχαμε συχνα διαρροια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Σημερα εχει φαει ολα τα σουσαμια που πεσαν απο το κουλουρι μου!!! :lol::lol:

Το black&decker Αννυ!!!!! :)):)):)) Ειδες το παιδι και παραπονιεσαι κιολας;;;;; :)):)):))

Συμφωνω κι εγω παντως Αναστασια οτι καπου καναμε λαθος δε μπορει!!! :? Εγω αυτες τις μερες που ειναι αρρωστος και κοντεψε να με στειλει στο τρελαδικο γιατι απο την αφαγια δε μπορουσε να σταθει στα ποδια του αποφασισα να μη πολυξαναασχοληθω με το φαγητο του...θα βαζω στο πιατο κι αν θελει θα τρωει,αν οχι θα μενει νηστικος..θα αφησω την επιλογη πανω του...θα αφησω να λειτουργησει το αισθημα της επιβιωσης που μας τουμπανιαζαν τα αυτια στη σχολη οτι ειναι τοσο δυνατο στα παιδια! :roll:

Ελα ρε Χρυσα που εισαι να μας λυσεις την απορια με τη μοτσαρελα!!! :lol::lol:

Κι εσενα ο Χριστοφορος απο το πατωμα τα ψιχουλα;;;να τα βαλετε μαζι με της Αναστασιας να κανουν το σπιτι λαμπικο! :lol::lol::lol:

Μαρακι τιποτα βρε! :D και η δικια μου παιδιατρος παντως με τη διατροφη ειναι λιγακι "γεια σου"!!! Οταν παει να μου δωσει συμβουλες με αφηνει ελαφρως μαλακα με αυτα που λεει! :-o@-) Ευτυχως που ηξερα 5 πραγματα απο τη σχολη,εμαθα και συνεχιζω να μαθαινω πολλα διαβαζοντας κι ετσι δε με απασχολει! ;)

Α και για τα γιουβαρλακια με το τραχανα,φανταζομαι οτι ειναι ακριβως η ιδια συνταγη απλως αντι για ρυζι βαζεις τραχανα!

Σωσωκα τερτιπια με τον υπνο το Μαρθουλινι;;; ααααχ! σου ειπα και στο τηλ...αναλογως τις αντοχες σου!!!

Οσο για το ομορφοσογο σας...ΦΤΟΥΟΥΟΥΟΥ ΣΑΣ μωρε μη σας βασκανω!!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας να μπω και εγω στην παρεουλα "τι κανετε οταν δεν τρωει?" :):)

Η Κικη μου εκλεισε τον 5ο αλλα πραγματικα δινω μαχη να φαει εστω και την μιση κρεμα :( ρυζαλευρο βανιλια....στην αρχη 2-3ς φορες την εφαγε ολη...τωρα χτυπιετε στην 4ι κουταλια....αν ειναι ετσι με την κρεμα στις σουπες πως θα ειναι?????!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακι και βεβαια να μπεις!!!τι νομιζες πως ειναι πριβε κλαμπ;;; :lol::lol:

Μη πεσεις στη λουμπα απο τωρα να τη πιεσεις γιατι χαθηκες καημενουλα!!! :o Αλλωστε ειναι πολυ μικρουλα ακομη,κανονικα με τα δεδομενα των τελευταιων χρονων μετα που κλεινουν τους 6 μηνες αρχιζουν οι στεραιες! ;)

4 κουτελιες θελει;;; 4 θα της δινεις χωρις καμια πιεση παραπανω! μετα συμπληρωνε με γαλα...κι αν δεις και αντιδραει και δε θελει καθολου κρεμα,κοψτην για 4-5 μερες και ξαναδοκιμασε μετα..

Και στο κατω κατω αν δε φαει κρεμα και τι εγινε;;;; Καλυτερα μη σου πω...για ρωτα κι εμενα που τρωει κρεμες πρωι-βραδυ ακομη γιατι εκοψε το γαλα απο 7 μηνων! :(

Οι σουπες μπορει να της αρεσουν περισσοτερο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry που μπαινω σφηνα κοριτσια!! Μου αρεσει το θεμα σας αν κ μενα το Σεμπινι τρωει...οκ δεν τρωει φρουτα κ δεν πινει γαλα αλλα τρωει ολα τα υπολοιπα...

Ηθελα να πω..

Τονια κ Αναστασια δεν ειναι απαραιτητο να εχετε κανει κατι λαθος...Νομιζω πως πολλα ειναι κ κληρονομικα...

Εξηγω...η αδερφη μου ηταν παντα καλοφαγο παιδι, εγω το πιο κακοφαγο που υπηρξε ποτε...δεν ετρωγα τιποτα...κ για να τυραννησω τη μανα μου της ελεγα να παει στην ταρατσα για να καταπιω, εκεινη πηγαινε κ εγω φυσικα εφτυνα το φαγητο...Μας μεγαλωσε με τον ιδιο τροπο κ τις δυο, κ μενα να μη σας πω οτι μου ειχαν κ μια αδυναμια παραπανω :oops: ..

Το Σεμπινι ειναι πολυ καλοφαγο, ο πατερας του επισης ηταν απο μωρο καλοφαγο, αρα πιστευω απο εκει το πηρε...(προς στεναχωρια της μανας μου που παντα ελεγα, να κανεις ενα παιδι να μη τρωει σαν κ σενα να δεις τι τραβηξα :lol: )...

Οσον αφορα στο φρεσκο γαλα, κατω του ετους απαγορευεται λογω αλλεργιων...Εγω εβαλα φρεσκο γαλα στο πρωινο του μικρου οταν πηγε 16 μηνων κ απο 18 μηνων του εδινα να πινει (δεν το πινει, αλλα τρωει γιαουρτι κανονικο, τυρι, του το βαζω στη βρωμη του κοκ)...

Επισης ηθελα να πω στην Κατερινα απο τη Ροδο (εμενα εκει μεχρι τον δεκεμβριο, τη λατρευω τη Ροδο!!) να μην αγχωνεται κ πιεζει τη μικρη διοτι θα παρει το φαγητο με κακο ματι...Χαλαρα, οσο θελει, το γαλα ειναι η κυρια τροφη της...Ασε που μπορει κ να μην πολυσυμπαθει τις κρεμες κ να λατρεψει τις χορτοσουπες...

Αυτα...Σορρυ παλι για τη σφηνα αλλα σας διαβαζω κ μου αρεσετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μην αγχωνεσαι για τις κρεμες..ο γιος μου δεν ηθελε ποτε και καμια τους..δεν εφαγε παρα ελαχιστες κουταλιες...ε οταν αρχησαμε φαη το καταβροχθηζε λαιμαργα..

μπορει να μη της αρεσει η υφη..να το θελει πιο αραιο..η οτι ειναι γλυκια..κλπ κλπ κλπ..

δεν χανει και τιποτα που δεν τρωει μην ανισυχεις..

λοιπον σημερα χλαπακιασαμε το μεσιμεριανο..και το γιαουρτακι μας με μιση..ω ναι...μπανανα..τι τελεια..

τωρα ηπιε παλη λιγο γαλα..και ξεραθηκε για υπνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην..γεια σου φρανιτα...

κατσ δευτερο νκαι κυριο λογο..σε ευχαριστω πολυ σες...για την διευκρινηση..εσενα περιμενα..αληθεια..ποι οειναι καλυτερο;;

οι υπολοιπες βγαλτε τ οσκασμο....και μη σχολιαζετε..

κατερινα δε ξερω αν πρεπει να σε ενταξουμε στο κλαμπ γιατι εισαι φρεσκια στην αφαγια..

εννοω το παιδι ειναι πολυ μικρο... :roll::roll::lol::lol::lol:

πλακα κανω..

αλλα πραγματικα μην επειμενεις..μην υστεριαζεις...;ασε εμας..

αναστασια μηπως να αυξησεις τα κουλυορια;;

εμεις σημερα μεσημεριανο γιοκ.

&^%$#@@παιδο..

και αν δε πηγαιναμε επισκεψη θα την αφηνα νηστικη μεχτρι το βραδυ αλλα ας οψεται..

γαλα κια αυγο μεχρι τισ 6...μετα ..τιποτα..

ψαροσουπα το κομματι..

κα τελικα γιαουρτι, κι 1 αχλαδι!τεσπα..

τονια τι λεει;;ολα καλα;;

η συνταγη οπως λεει και η μπαρμπαρηγου ειναι οτι για αντι για ρυζι βαζεις τραχανα!

η κουακερ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια χαρά τρώει η δικιά σου Σωσώ

να είχες τη δικιά μου να δεις

σαν ψείρα :shock:

έχει βέβαια και τις μέρες τις που τρώει πολύ

αλλά μέχρι να πάρει φόρα αρρωσταίνει και μετά χάνει

μετά ξαναπαίρνει μετά ξαναρρωσταίνει, ξαναχάνει και πάει λέγοντας :mrgreen:

post-3535-13873936101505_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως το Φρανιτακι μας!!! :D

Βρε αν εχεις δικιο για τα κληρονομικα ηθελα και να ξερα ποιος εχει αυτο το σκατογονιδιο να του κανω μηνυση για ψυχικη ωδυνη!!! :lol::lol:

Καλα αυτο το "&^%$#@@παιδο" το εχω πει παμπολες φορες ειδικα αυτες τις μερες που με εχει φερει στο αμην !!! :evil:

Τωρα ειναι στο κρεβατι του,δεν εχει κοιμηθει ακομη και εχει στησει αυτι...πριν λιγο ενω νομιζα οτι τον ειχε παρει ο υπνος,φτερνιστηκα και ακουω απο μεσα "Γειτσες μαμα"!!! :lol::lol::lol:

Α και για να μη με λες ανεπροκοπη :lol: εκανα χθες κατι παιδικα μπισκοτα χωρις ζαχαρη(αλλα με φαριν λακτε)και ουτε να τα φτυσει το σκατιαρικο!!!!αν ηταν τιποτα ετοιματζιδικα βρωμιες αμασητα θα τα κατεβαζε!!! :evil::evil:

Μαρια ΠΕΘΑΝΑΑΑ με τη φωτο!!!!!! :lol::lol::lol: του εδωσε και καταλαβε του κεμπαπ(ή σουβλακι ειναι;;)!!!! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και η δική μου τις βλακείες τις κατεβάζει αμάσητες

φαγητό κανονικό να μην είναι

και να φανταστείς πιο μικρή έτρωγε αλλά και πάλι δεν πάχαινε

τουλάχιστον δοκιμάζει τα πάντα αλλά μετά μου τα φτύνει στα μούτρα :evil::evil:

κεμπάπ είναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!!

Χρυσα χθες εφαγε πολυ λιγο ο μικρος εε? :o Δεν το περιμενα να εχει τετοιες "τσαχπινικες" μερες!!!

Βρε νουμερο Τονια... :lol::lol::lol::lol::lol:

Μεσα απο το πιατο τα ετρωγε τα σουσαμια!!!!!

Αν και τωρα που το λες..καμια φορα που ετυχε να τη δω να βαζει κατι απο το πατωμα στο στομα

κ της το πηρα κηταν σουσαμι...(μα τι τεραστια προταση εγραψα! :P ) τεσπα...

σκεφτηκα πολυ σοβαρα να της

το ξαναδωσω να το φαει! :lol:

Ο δικος σου οταν (κααααποια στιγμη) πεινασει,τρωει????

Φρανιτα σέυχαριστω(κ παλι) για τα ενθαρρυντικα σου λογια...

Ψαχνω να βρω καποιον λιγοφαγο στο σοι μου κ δεν υπαρχει!Καλα στου αντρα μου δεν το συζητω καν! :lol:

Με προβληματιζει που η Αννυ(σε αντιθεση με τα αλλα παιδια) δεν "ξεγελιεται!

πχ να κανουμε μια βολτα,να παμε στις κουνιες,ζουζουνια κλπ...

Δεν εχει ανοιξει ποτε εστω κ καταλαθος το στομα! :o

Και ουτε ειναι απο τα μωρα που κρεμονται ολη μερα απο το μεμε!..

Δλδ εστω κ 1 τροφη να ετρωγε με ορεξη(εστω μακαρονια) θα ελεγα πως οκ!Ή να ανοιγε το στομα

απλα να δοκιμασει!

Γι'αυτο λεω πως κατι εχω κανει λαθος...Ισως κ να ειμαστε η εξαιρεση του κανονα..

Σημερα την πηγα παλι στη μαμα μου κ της ξαναεκανα τραχανα!

Απο τη μανα μου τον δεχεται το τρελλογυναικακι μου!

Εφαγε κ 5 ροδελιτσες καροτο το μεσημερι!φαγοποτι απιστευτο! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol: Αναστασια ετσι που το ειπες νομιζα οτι ηταν απο κατω κι ετρωγε τα σουσαμια που σου επεφτα στο πατωμα!!! :lol::lol::lol: Γιατι της το πηρες ρε σιγα δε βρομαει και το σπιτι σου...μια φορα ειπε το παιδι να φαει κατι και του κοψες τη φορα!!!! :lol::lol::lol:

Οταν πεινασει;;;;;ποτε δεν εχει ερθει αυτη η ευλογημενη ωρα που να μου πει οτι πειναει!!!!ολη μερα νηστικος να ειναι δε το νοιαζει!!!! :o Ενταξει υπαρχουν μερες που τρωει καλα,αλλα με νουμερα! Αυτη τη κοκκινοσκουφιτσα την εχει μαθει απ'εξω πια και τη λεει μονος του!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Είναι ακριβώς αυτό όμως, όπως το περιγράφεις.. μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι, να ήταν δηλαδή στο χέρι μου το όποιο στάδιο της εγκυμοσύνης.. δυστυχώς όμως δεν είναι και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσεύχομαι και να πιστεύω στο σπορακι και πως "κάποιος" θα φροντίσει και για εμάς να καταφέρουμε να το πάρουμε στην αγκαλιά μας τελειόμηνο και υγιές.. Άσε κοριτσάκι μου!!! Γίνομαι έξαλλη, πιάνω από 0-100 σε 1"..!!! Ή συγκινούμαι και πάνε να με πιάσουν τα κλάματα επίσης σε δευτερόλεπτα με το πιο άσχετο.. πχ χθες είδα μια ταινία οικογενειακή ιστορική για την ανθρωπιά και τη καλοσύνη και βουρκωνα/δακρυζα κάθε τρεις και λίγο.. που είμαι άνθρωπος σκληρός και δεν συγκινούμαι καθόλου εύκολα.. by the way η ταινία λέγεται white bird.. αξίζει να τη δείτε αν σας ενδιαφέρει.. Ήθελα να σε ρωτήσω εντωμεταξυ.. και όποια άλλη κοπέλα δηλαδή που μπορεί να απαντήσει, αλλά επειδή θυμάμαι διάβασα δικό σου σχόλιο για το συμπλήρωμα σιδήρου ρωτάω εσένα.. τι ακριβώς σου είπαν οι γιατροί σου σχετικά; Σε ρωτάω γιατί ο δικός μου το απογοήτευσε στο πρώτο τρίμηνο γιατί υπάρχουν έρευνες λέει που δείχνουν ότι ο σίδηρος συνδέεται με υψηλές πιθανότητες τερατογενεσεων στο έμβρυο και υπάρχει γενική οδηγία η λήψη του να γίνεται μετά το πρώτο τρίμηνο, το έψαξα και όντως το απαγορεύουν γενικά.. τώρα διάβαζα ξεκίνησαν (το 2013) στην Δανία να δίνουν ως γενική οδηγία την έναρξη του σιδήρου στην 10η εβδομάδα αλλά ακόμα δεν έχουν καταλήξει αν είναι ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται.. το ίδιο μου είπε και η αιματολογος προχθές που ρώτησα για διασταύρωση.. σκέψου ότι έχω και στίγμα μεσογειακής αναιμίας με αιματοκρίτη πάντα χαμηλό και στην εγκυμοσύνη πέρσι είχε φτάσει 32 πριν χάσω το μωράκι.. και πάλι ο γιατρός λέει όχι.. είδα εσένα στο ξεκίνησαν πολύ νωρίς.. σου το αιτιολογησαν; Ήθελα να στο πω όταν σε διάβασα αλλά δεν ήμουν έτοιμη ακόμα να γράψω..
    • Και να την καμαρώνεις για μια ολόκληρη ζωή υγιή και ευτυχισμένη πάντα!!! Για την απόφαση του δεύτερου παιδιού είναι καθαρά δική σας επιλογή και απόφαση! Δεν χρειάζεται να δικαιολογήσεις τίποτα και δη σε εμάς!! Δεν το είπα για αυτό δηλαδή.. Παρόλα αυτά, με τις συνθήκες που περιγράφεις το καταλαβαίνω, θα ήταν δύσκολα τώρα στο νησί με ότι συνεπάγεται αυτό.. αν και δεν έχω ακόμα παιδάκι για να ξέρω από πρώτο χέρι τη γλυκιά κούραση που περιγράφεις γλαφυρά (🤣) αλλά έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου τουλάχιστον, δεν ξέρω αν θα είχα την ενέργεια να τα ξαναπεράσω όλα τόσο σύντομα.. θα ήθελα να "ευχαριστηθω" λίγο το παιδί, να "απορροφησω" δηλαδή τη κάθε μαγική στιγμή του... τουλάχιστον μέχρι να ξεκινήσει δημοτικό.. μη σου πω να το τελειώσει κιόλας!! 🤣🤣🤣 Βλέπεις κουραστηκαμε τόσο πολύ για να έρθει η εγκυμοσύνη (κλεισμένα 6 κοντά σχεδόν 7 χρόνια προσπαθειών με εξωσωματική και ακόμα χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι θα γεννηθεί υγιέστατο μωράκι στο τέλος αυτής) οπότε δεν βιάζομαι να το ξαναπεράσω όλο αυτό.. δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα μεγάλη οικογένεια αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα στη ζωή, θα είμαι ειλικρινά τρισευτυχισμένη και με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά μου...!
    • Νομίζω υπάρχει πάντα κάποιος εφημερεύον γιατρός! Εγώ είχα πάει σε αργία σκέψου…πάρε ένα τηλέφωνο κορίτσι μου κ δες αν συνεχίσεις να αγχώνεσαι, να πας για να σου φύγει!! 
    • Σ'ευχαριστώ! Εχω αλλα 3 παιδια και στα 3 ειχα τρελαθεί στις αναγουλες στους εμετούς κτλ. Απλα σε καποιες ξεκινησαν τα συμπτώματα απο τις 5+4 περιπου ενω σε αλλες μετα την 6+. Σημερα ειμαι 5+2. Ειναι καπως το στομάχι μου ειναι η αλήθεια αλλα οχι κάτι τρομερό. Πρέπει να σκέφτομαι θετικά. Το ξερω. Αργεί πολυ ο γιατρός ισως αυτο με εχει επηρεασει. 10/6 εχω το 1ο ραντεβού. Αλλα σίγουρα μια πιο ηρεμεί εγκυμοσύνη με 3 μικρα παιδια , θα ήταν προτιμότερο...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...