Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ - ΙΟΥΝΙΟΥ -ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Ν06


Recommended Posts

Κοιτα..τωρα περναει μια φαση αφαγιας..

αλλα οταν ετρωγ εκανονικα..ετρωγε..

1 μπολ σιμηγδαλοκρεμα η γαλα με κορν φλεικσ η 1 φετα ψωμι με τυρακι αλειμενο και 1 πορτοκαλι στιμμενο..

για δεκατιανο γιαουρτι με φαγοπυρο η φρουτακι

για μεσιμεριανο μια κανονικη μεριδα φαγητο, απογευμα κανενα κομματι κεικ, η τοστακι με χυμο η φρουτα με γιαουρτι..

δηλαδη ετρωγε πολυ καλα...

Τωρα δεν ξερω τι επαθε...

τελευταιο διμηνο και κατι...ειναι ...

πχ θελει το κρεας ξεχωριστα απο το φαγητο του οχι μεσα, μετα για πρωινο τρωει...σπανια...απογευμα παλη δυσκολα τρωει..

πιστευω οτι τα τελευταια δοντια..βγαζουμε κινοδοντες ευθυνονται γι'αυτο και θα επανελθει ο λαιμαργουλης μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 975
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα ζουζουνες!!Που ειστε??

Πολυ βαριεμαι...ο αντρουλης μου κρυωσε τελικα κ τωρα κοιμαται...η μικρη κανει νανι εδω κ ωρα!

Κατερινακι η μικρη συνηθως ξυπναγε 9 το πρωι κ στις 12 ξαναεπεφτε για νανι,ξερη!Μεχρι τις 1:30 -2.Τωρα τελευταια ξυπνα 8 κ ξαναπεφτει 11.Δεν αντεχει ξυπνια παραπανω!Μετα ομως δε ξανακοιμαται,μια κ καλη το βραδυ(δλδ απογευμα :lol: ) στις 19:30-20:00 μεχρι το πρωι ;)

Ιφ εμενα αλεσμενο τρωει μονο το μοσχαρι,την ψαροσουπα κ το κοτοπουλο,ολα τα υπολοιπα κανονικα(μπιφτεκια,πατατες,οσπρια,αρακα,μακαρονια με κιμα,φρουτα...)!Συνηθως το προγραμμα ειναι αυτο :Το πρωι πινει γαλα 250μλ,μετα γιαουρτι συνηθως,το μεσημερι ενα κανονικο πιατο φαι,το απογευμα φρουτα(1 μπανανα και ή ενα μηλο ή πορτοκαλι ή αχλαδι κ μανταρινι)κ το βραδυ παλι γαλα 250μλ.Μεχρι στιγμης ακομα τα παμε αρκετα καλα με το φαι.Σημερα μονο δεν ειχε πολυ ορεξη κ εφαγε μισο γιαουρτι αντι ολοκληρο κ το απογευμα μονο μιση μπανανα κ κανενα αλλο φρουτο.Ειχε ποοολυ καιρο να το κανει αυτο...

Αντρουλα ποοοοοοσο γελασα με τον μικρο κ την Πατυ στο περιπτερο :lol::lol::lol: !!!Φα νταζομαι πως θα ησουν!Αχ τι μας περιμενει...!!!!Καλε μην αισθανεσαι ασχημα,αν ειναι ετσι θα πρεπε να ημασταν πλουσιες να ξοδευουμε σε ο,τι τους γυαλιζει!!

Ντινακι μου τι καλα που ειναι μια χαρα το Ολινακι :):) !!!Ειδες??Καντε κ τις αιματολογικες για τις αλλεργιες να ειστε καλυμμενες ;) !!

Του Αγ.Βαλεντινου ε :x:x ??Ο,τι πρεπει θα ειναι η εκδρομουλα σας!!!Αχ περιμεω νεα με ανυπομονησια!!Τι καλα να ειχατε κ το Ολινακι :ymdaydream: ..αλλα δε πειραζει,ξερω οτι δε γινεται!

Πολυ μ'αρεσε αυτο με το baby-parking που ηρθε σπιτι σας :lol::lol::lol: !!!!

Φανουλααα μουου!!!Αγαπουλα μου καταλαβα πολυ καλα πως ενιωσες...μη το σκεφτεσαι ομως αλλο!Δωσε τοπο στην οργη κ λυπησου τον μωρε κ αυτον τον καημενουλη :roll: ...σιγουρα θα στεναχωρηθηκε που το ξεχασε κ εψαχνε πως να επανορθωσει!

Εγω παλι οπως ειπα,εχω συμβιβαστει με το γεγονος οτι δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλος με αυτα...η εκπληξη ειναι οταν το θυμαται μονος του :lol::lol: !!!

Το αυγο που λεω το ειδε ο γυναικολογος στην εξεταση...δε τα παω καλα με τα γυναικολογικα :? ..τα ειχα μαθει καποια στιγμη κ μετα φυσικα τα ξεχασα :lol::lol: !!Στις ωοθηκες ειναι?Στη μητρα?Καπου εκει στα γυναικολογικα...μη γελατε :lol: !Απλα μου ειπε να κοιταξω το θυροειδη γιατι μαλλον σχετιζεται :roll: !Θα δουμε μολις κανω τις εξετασεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω κοριτσια εμενα μεχρι τωρα επινε 250γαλα πρωι μετα φρουτοκερμα 250 και ισως κανα 2 μπισκοτακια μεσημερι 250γρ αλεσμενο και μεσημερι οτι τσιμπολογισει απο εμας απογευμα 250 κρεμα η γιαουρτι και επειτα κανα γαριδακι η παλι κατι απο εμας και βραδυ αλλα 250 γαλα

τωρα που δεν πολυτρωει του εκανα πατατες τηγανητες με τυρακι εφαγε μονο το τυρακι χθες ειχαμε μακαρονια εφαγε 10 βιδες για την ακριβεια δεν ξερω ισως ναφατινε και τα δοντια δεν ξερω τις προηγουμενες μερες κουτσοετρωγε λογο ιωσης τωρα ομως?σαλιαρα δεν την θελουμε με τιποτα δεν ξερω αυριο θα κανω τηγανια θα τον δοκιμασω παλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάρες γειά σας....

βλέπω κουβεντιάζετε θέματα φλργοντα και τσουρουφλίζντα....

φαγητό και ύπνος....

λοιπόν σας πρθέτω τα δικά μας δεδομένα:

τις καθημερινές ξυπνάμε στις 7:00 που φεύγει η μαμά διότι το καταλαβαίνουμε (καθ'ότι και γατόνια και μεγάλα καθάρματάκια είμστε) το Σ/Κ ξυπνάμε λίγο πιο αργά...

ότι και αν γίνει δεν κοιμάται πριν τις 1:30 το μεσημέρι αφού πρώτα φάει για μεσημερι ....ήθελα πάντα να κοιμάται το μεσημέρι για να ησυχάζει λίγοτο σπίτι.

και μετά το βράδυ ξεκινάμε από τις 8:00 περιπου τη διαδικασία του ύπνου(μπανιο - γάλα-ύπνος)...... και όσο μας πάρει το γλέντι...αναλόγως τα κέφια.... =))=))=))=))=))=))=))=))

το φαϊ μας έχει ως ςξής: καταρχας ΔΕΝ τρώμε αλεσμένα από 12 μηνών...

του δίνω τα πάντα εκτός από μήλο σε κομματάκια....τώρα τρελαίνεται για το αγγούρι...

τρώει επίσης από τα φαγητά μας από 1 έτους....

το πρωι θ πιει γάλα όταν ξυπνήσει και λίγο αργότερα στημένη πορτοκαλάδα με βουτυρο και μέλι ΄΄η μαρμελάδα ή νουτέλα ή τα φρούτα του (μπανάνα- αχλάδι)...

το μεσμέρι το φαγητό και το απ΄γευμα γιαουρτάκι ή μπισκτάκι ή τοστάκι(μπορεί και το πρωι)....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και φαφουτα η Αναστασια... πηρε απο την λαιμαργια μου... :lol::lol::lol:

Πρωι 250μλ γαλα

Κατα τις 11:30-12:00 αλεσμενα φρουτα (1 μπανανα- 1αχλαδι- 1 μηλο- ενα πορτοκαλι)

Μεσημερι οτι μαγειρεψω της τα βαζω στο πιατο και τρωει μονη της. Ολα κομματακια και τρωει με το κουταλι, οχι αλεσμενα και απο πισω ζηταει επιμονα γαλα ετσι για νανουρισμα του μεσημεριανου υπνου. (το ιδιο εκανα κι εγω λεει η μαμα μου... τυχαιο...?...)... :shock::shock:

Απογευμα ....χμμμμμ.... ξεκιναμε με τραχανα τις περισσοτερες φορες ή ψωμι με τυρι και ελιες..(δεν αφηνει ψιχουλο) μετα σιγουρα ενα μπολακι σταφυδες για να γλυκαθουμε.. :D και καμια φορα τρωει κ κεικ αν εχω ή τυροπιτακια ή κανενα κριτσινι.

Βραδυ 250μλ γαλα και νανι....(ασχετο αν αργουμε κανα 2ωρο να κοιμηθουμε.. :lol: )..

Δεν ανοιγει το στομα να πιει χυμο το ατιμο το πλασμα, με τιποτα ομως!

Γενικα δεν εχω παραπονο απο το φαγητο της. Μια χαρα τα καταφερνει και χωρις δοντια.

(αφου απο 7 μηνων της εδωσα το πρωτο ξεροκομματο..!Και τι δεν ειχα ακουσει... θα το πνιξεις το μωρο... και δε φοβασαι χωρις δοντια...).. Αμα περιμενα ως τωρα που εφτασε 19 μηνων και εχει με τα βιας 4 ... δε θα ηξερε να μασησει)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη κυριακη σε ολες τι κανετε εμεις εχουμε λιγες μυξουλες, λιγο βηχα κ πολυ γκρινια.... :S

Ιφιγενια για το φαγητο που ρωτας στα ειπα κ χθες......εγω αλεσμενα δε του δινω απο το φθινωπορο, ολα σε μικρα κομματακια κ πολες φορες με τα χερια μου...τρωμε πολυ ζυμαρικο σε ολες τις μορφες του, με κοτοπουλο,κεφτεδακια,κ μοσχαρι αλλα δε το πολυθελει...απο γαλα πινει 240 τοι πρωι,κ 200 το βραδυ πριν κοιμηθει,φρουτοκρεμα στις 11 ετοιμη, μετα φρεσκα δε το χει κ μπισκοτοκρεμα,η αλλη κρεμα στις 5 απογευμα....γενικα δε μαγειρευω χωρια κ του δινω απο τα δικα μας που τωρα πλεον δεν εχουν πολλα μπαχαρικα....καπου ,καπου μετα τη φρουτοκρεμα του δινω κ κρουασαν,κ καθε 2 η 3 μερες αναλογως ποτε θα εχω φρεσκο αυγουλακι...το θελει σφοιχτο.....ααα αρακα κ φασολακια, οπως κ βραστο τρωει γιατι τον πιεζω εγω, κ πολες φορες καθολου ουτε κ ψαροσουπα η βραστο ψαρι ναι του αρεσει σκετο..κ εχει αδυναμια στις πατατες φουρνου κ τηγανιτες αν ειναι λιγο ζεστες κανει μμμμμμμ :P

Στελλα υπναρου η Αφροδιτη η μου φαινεται;...λοιπον εμας κοιμαται 10 μιση το βραδυ κ 8 ορθιος πολλα πρωινα κ πιο νωρις...τρωει κ περιπου 2 ποτε παρα κατι ποτε κ κατι κοιμαται ως 4 μιση...αυτοι ειναι το δικο μας προγραμα, κ αν φυγουμε βραδυ κοιμαται κ 12 παρα... :)

Φανη μπραβο που η μικρουλα τρωει μονη της κ ας εχει 4 δοντακια.. :lol: εμενα κ τα γαριδακια η μπισκοτακια στο στομα θελει να του τα δινω...αχ τι θα τραβηξεις Λυδια μου :P ετσι οπως τον μαθενω....Συμπεθερουλα μου πολλα μακια.. :kiss:

Κατερινα εγω χθες τον καταβεσα στο μαρκετ κατω απο το σπιτι ηθελα κατι ευτηχως δεν εριξε τιποτε εκανε μια βολτα βρηκε το σουπλιν εκανε κατι σα νινι...πηρε τα πατατακια του κ φυγαμε...ελπιζω να συνεχισει ετσι... :)

σας αφηνω καλο μεσημερι σε ολες μακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

τι κανετε;;;

εμεις καλα!!!

Ιφηγενεια δωστου να φαει οτι του αρεσει..τι να κανουμε μεχρινα φτιαξουν στο φαγητο μας περιμενουν πολλες μαχες!!

Στελιτσα και Κατερινακη τα φιλια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κι απο μενα!!

Οριστε να φαμε... μαγειρευω αρακα με μοσχαρι (απο τα αγαπημενα μας φαγητα).. μιαμ-μιαμ!!

Η μικρη σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλη.

Ξυπνησε μονο 2 φορες τη νυχτα αλλα αποκοιμηθηκε στο 5λεπτο..! :D:D

Κατερινακι μου μονο το μεσημεριανο της τρωει μονη της.. τα καταφερνει μια χαρα.

Και εξω οταν βγουμε για φαγητο θελει το δικο της σερβιτσιο.. :D αλλιως χαλαει τον κοσμο.. :o

Γαλα-φρουτα της τα δινω εγω. Κουλουρακια κτλ μονη της.

Χρυσα καλημερα!! Τελειο το πλ. πιατων? Φανταζομαι θα επλυνες οτι υπηρχε στα ντουλαπια για να το ευχαριστηθεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Φανουλα!!!

Γιατι ξυπνησε..απο μηξες;;;;...

παλη καλα που κοιμηθηκε αμεσως...

Αχ ποσο καλα με ξερεις!!!

εχτες εβαλα ολα τα ταπερ..πωπω..το φχαριστηθηκα...

σημερα θα πλυνω ολα τα πιατικα και τα ποτυρια γιατι βαλθηκα να κανω γεννικη στην κουζινα...

πωπω..δεν ξερετε παιδια τι απολαυση ειναι να βγαζεις τριζατα απο εκει μεσα...

υγειηνο πλυσημο..

εβαλα μεσα και τα ποτυρακια και τα μπιμπερο του Χριστοφορου....αχ τι καλα...

Και εγω Μοσχαρι μαγειρευω...

θα κανω κοκκινηστο για μας και λιγη σουπα..ο μικρος θα φαει ψαρακι σημερα..

Παντως παιδια ειναι ωραια να τον γλεπεις να τρωει μονος του με το κουταλι η το πιρουνι..το μαναρι μου..

μεγαλωνουν λακε και χαμπαρι δενπαιρνουμε

Σημερα τον αντισα το πρωι να παει εκκλισια..του χτενισα και τα μαλλακια..σαν αλλαγμενος μου φανηκε...

Τι λλει κανενα δοντι ακομα βγαλαμε;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσια παλι δεν τρωει τι να τον κανω?ηπιε γαλα 200γρ και μετα 3 μπισκοτα και μιση αβγοφετα επειτα εκανα τηγανια με ρυζι και πουρε τιποτα τιποτα ολα στο πατωμα κατεληξαν λιγο ψωμακι και τερμα...δεν ξερω 3 μερες αφαγος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Iφιγενεια θα σου πω τη γνωμη μου κι αν θες την.. "ακους"....

ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ.. Μη του δινεις μπισκοτακια κτλ.. αυτα του κοβουν την ορεξη για φαγητο.

Μπορούμε να προσφέρουμε γλυκά σε μικρές ποσότητες στα παιδιά, στα πλαίσια μίας ισορροπημένης διατροφής, αλλά ΟΧΙ στην θέση υγιεινών σνακ.

Βλεπω απο την Αναστασια, οταν τρωει κατι γλυκο κοβεται η ορεξη της για φαγητο και ζηταει επιμονα κι αλλο "κοκο".. Την αφηνω... δε της δινω σημασια και σταματαει μετα απο λιγο...

Στο τραπεζι του σαλονιου υπαρχουν παντα μικρα πιατακια με .. σταφυδες, ξερα δαμασκηνα σε μικρα κομματακια, ψωμακι, αυγοφετες, τυροπιτακια, κριτσινια, γαλετες...(αναλογα με το τι εχω στο σπιτι) παει γυρναει τρωει κι απο κατι.. αλλα αμα δε θελει δεν τα αγγιζει καν..Δε την πιεζω να φαει ομως, θα πεινασει και θα ζητησει..

Μην ανησυχεις παντως. Ξερουν καλυτερα απο μας ποτε η κατασταση της πεινας τους φτανει στα ορια και ζητανε μονα τους "μαμ"..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφη θα συμφωνισω εν μερη με την Φανουλα

εχω παρατηρησει πςω και ο δικος μου αμα δει να παιζουν μπισκοτα...δεν τρωει καθολου..σημερα δε που ηταν κατω απο επιτιριση δικη μου μια χαρα εφαγε...

Οχι οσο θα ηθελα αλλα εφαγε και το πρωινο του και τον χυμο του και το φρουτακι πριν τον υπνο τον μεσιμεριανο..αλλα και το μεσιμεριανο εφαγε ικανοποιητικα..γιατι πχ χαζοε ειναι να φαει το κουλουρι η τα δημιτριακα αμα ξερει πως παιζει γιαουρτι με μπισκοτο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια τι να σου πω βρε κοπελα μου.... ;) σε καταλαβενω παντως γιατι κ εγω εσκαγα οταν πιο μικρος δεν ετρωγε με τιποτε.......κ εγω οταν τρωει βρε κοριτσια ειμαι τοσο χαρυμενη κ ηρεμη...πως να σας το πω.... :P εμεις σημερα του εδωσα λαχανο με χοιρινο απο το δικο μας,του εβαλα κ ψωμακι μεσα, δεν εφαγε σιγουρα μια μεγαλη μεριδα, παντως εφαγε πολυ καλα, κ αυτο εχι νομιζω σημασια... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω Κατερινακι... ;) Ας φαει μια μικρη μεριδα.. αλλα ΝΑ ΦΑΕΙ.. αυτο εχει σημασια.

Φυσικα και δε μας αρεσει να μενουν νυστικα ολη μερα, αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να μας πιανει πανικος.. Ποτε δε με απασχολησε το βαρος της μικρης. Απο ημερων φαινοταν οτι τρωει σαν τσιροπουλι..Εχετε δει 2 μηνων μωρο να πινει 40-60 ml καθε 3 ωρες..? :shock: Σταγονα παραπανω.

Μεχρι και σημερα ετσι τρωει.. μικρη ποσοτητα αλλα πολλες φορες την ημερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΓΛΥΚΑ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΠΡΩΤΑ..ΠΧ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ΤΟΥ ΚΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΜΠΙΣΚΟΤΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ Η ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥ...

ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΗΛ ΠΡΩΙ ΓΑΛΑ ΜΙΣΗ ΑΒΓΟΦΕΤΑ ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΟΠΑΤΩΜΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ 120ΓΡ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2ΜΠΣΙΚΟΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΓΑΛΑΤΑΚΙ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

τι κανετε;;;;

Ιφη διαβασε και εδω http://www.babyonline.gr/nipio/diatrofi/otan-de-trwei

καλε η συμπεθερα μου που χαθηκε;;;;

φανουλι ειπαμε..η Αναστασια παει για μοντελακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα καλημεραααα!!!!!!

Καλή εβδομάδα κορίτσια μου..Αντε να φυγει αυτος ο μήνας κ να μην ξαναγυρισει!!!

Συμπεθερούλαα μου εδω ειμαι καλεεε!!!!Αλλα να,το σκ παντα χανομαι,απολαμβανω

οικογενειακές στιγμές!!! :x:x Ο κούκλος ο γαμπρούλης μου τι κάνει?

Εμείς καπως καλύτερα,η μύξα μύξα βέβαια...Κ τα βραδια μου ανήσυχα γιατι βηχει

κ τρέχω συνεχεια να τη βλέπω!Αισθάνομαι οτι αν δεν καλοκαιριάσει δε πρόκειται να

κοιμηθούμε σωστά.. :(

Φανούλα μου κανονικά πρέπει να τον συγχωρήσεις τον καημενούλη,σ αγαπάει

πολύ κ το δειξε,εστω κ αργα...αλλα κ πάλι,αν πω οτι εγω θα αντιδρούσα καλύτερα απο

εσένα θα πώ ψέμματα!Τι κάνει το γλυκό μου Αναστασάκι?

Στελλίτσα μουουουου!!!!!!αντε αντε αντε να δούμε...γμτ...το περιμένω τόσο ανυπόμονα

που στο τέλος να δεις κάτι θα γίνει κ δε θα καταφέρω να κατεβω τελικά... =(( Δε ξερω

γιατι αλλα κατι τέτοιο προαισθάνομαι..Ελπίζω να κανω λάθος..Τα πιο γλυκά φιλάκια

μου κ στα 2 όμορφα κοριτσάκια μουουουυ... :-*:-*:YMHUG:

Ιφιγένεια ευτυχως ακόμη θέμα με το φαγητό δεν εχω αντιμετωπίσει...

Η Ολίνα το πρωί πίνει 300μλ γάλα,μετά τρωει 2-3 φρούτα σε κομματάκια,συνηθως

μπανάνα,αχλάδι κ μισό μήλο ή μανταρίνι,ή πορτοκάλι...Το μεσημέρι τρώει χοντροαλεσμένο

το φαγητό της,300 με 400 μλ,ανάλογα το φαγητό,το απόγευμα τρωει ή 2 γιαουρτάκια,

ή τοστακι με κασέρι κ γαλοπούλα,ή ρυζόγαλο,ή κ κρέμα ενίοτε...κ το βράδυ πίνει

330 μλ γάλα ξανα κ νανι!Τωρα αν ενδιάμεσα μου ζητησει κατι θα ειναι λίγο

φαγητάκι απ το δικό μας,κανένα μπισκοτάκι(της δίνω τα πτι μπερ ολικής) η κ

κορν φλεικς!Γενικότερα τροφές τύπου νουτέλα κ γενικότερα κακάο,αυγόφετες,γαριδάκια

κτλ δε της δίνω σχεδόν ποτέ(μέχρι τωρα εχει φαει δεν εχει φαει 2-3 φορες)

γιατι τα θεωρω εντελώς κενές τροφες,δεν εχουν κανένα καλό συστατικό κ θα

τα τρωει κ μόνη της οταν μεγαλώσει για πολλά χρόνια πιστεύω..

Πιστευω πάντως κ εγω όπως η Φανούλα πως κ να ειχα θέμα με το φαγητο,

δε θα πίεζα καταστάσεις,απλά θα την άφηνα να πεινάσει...

Για να μη σχολιάσω κ το άλλο,που βλέπω συνεχεια την απο κάτω μου να κανει βόλτες στη

γειτονιά με 2 βαθμους Κελσίου με το μπολ στο χέρι κ κυνηγάει τη μικρή της για να φάει..

Έλεος δηλαδη...Δεν το παίζω έξυπνη,αλλα αυτη η κοπέλα έχει συνέχεια πυρετό,

κ η μικρη της απο μηνών είναι μόνιμα άρρωστη γιατι δε τρώει αλλιώς λέει..τι να πω..!!!

Είχαμε κανένα αλλο θέμα να σχολιάσω??Δε θυμάμαι... :-?? Φημίζομαι κ εγώ όπως η

Στελλίτσα μου για τη μνήμη...χρυσόψαρου!!!

Η κόρη μου πάλι βλέπει βιντεακια στο i phone μου,πάω πριν μου σβήσει πάλι κανένα,

μου τα χει ξεπατώσει όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορρίτσια καλημερα και απο εμενα.τι κανετε?

εμεις καλα!ευτυχως δε ξαναβγηκε από το κρεβατι ο μικρος.

κοριτσια εχει εδω και μερικες μερες ο μικρος εχει γεμισει πολυ μικρα ασπρα σπυρακια σε ολο το κορμι του -οπως οταν ανατριχιαζεις!με το ματι δεν το προσεχει μονο με την αφη.δε ξυνεται καθολου ουτε παρουσιαζει κατι αλλο-τι να ειναι?ο γιατρος ειπε να του δωσω λιγο σιροπι fenistil αλλα δε βλεπω πολυ βελτιωση-αν δεν ειναι απο αλλεργια πρεπει να παω σε δερματολογο.

ιφιγενεια μη στεναχωρισαι καθολου-το περασα πριν ενα μηνα και με εφαγε η στεναχωρια τζαμπα.εκει που ετρωγε πολυ καλα ξαφνικα σταματησε να ανοιγει το στομα του-φαση ηταν και περασε.μαλλον κανενα δοντι ή ηταν η εποχη που δενηθελε τα αλεσμενα αλλα δεν ετρωγε και πολυ απο τα αλλα.θα περασει θα το δεις.

φιλια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα αγαπες!!!Καλη βδομαδα :) !

Εγω εβαλα τη μικρη για νανι κ μπηκα για λιγο!Το σκατουλακι μου το εχω βαλει εδω κ μιση ωρα κ την εβλεπα απο την καμερα που ολο γυρναγε στο κρεβατι,πεταγε τα κουκλια,ξεκουμπωνε τον υπνοσακο...κ παω μεσα,ανοιγω την πορτα κ με το που ακουει την πορτα πεφτει, στο δευτερολεπτο,ξαπλα στην κουνια κ βαζει κ το μαξιλαρι πανω στη μουρη,ακουνητη :lol: !!Και καλα οτι κοιμαται :lol::lol: !!!!Στεκομαι απο πανω της κανα λεπτο και ειναι ακουνητη,μετα σηκωνει λιγο το μαξιλαρι στην ακρη,με βλεπει κ το ξανακατεβαζει αμεσως :lol: !!!Τι γελιο κανω με αυτο το πραγμα :lol: !!!Γινεται πολυ συχνα!!

Τι μου κανετε??

Ιφ μου μην αγχωνεσαι μωρε!Απ'οτι καταλαβα ειναι μερικες μερες που δε τρωει ο μικρος μονο ε?

Φαση θα ειναι..μπορει κ τα δοντια..!Γενικα ειναι φυσιολογικο να μην εχουν παντα την ιδια ορεξη!Παντως κ εγω πιστευω οτι οι λιχουδιες μπορει να του κοβουν την ορεξη..μπισκοτακια,γαριδακια κτλ

Εγω να πω την αληθεια δε της εχω δωσει τιποτα τετοιο,ουτε σοκολατα :? !Μονο μια κουταλιτσα απο την τουρτα της το καλοκαιρι εχει φαει :lol: !!Η μαμα μου με λεει υπερβολικη..δε ξερω..!Σκεφτομαι οτι θα μεγαλωσει κ εχει να φαει ενα σωρο αηδιες κ ουτε θα με ρωταει πια!Οποτε οσο διατηρω την κατασταση για μενα ειναι καλο ;) !

Παντως κ εμεις ενδιαμεσα ή αντι για γιαουρτι,θα φαμε κ αλλα πραγματα(αναλογα τι υπαρχει σπιτι),κεικ σπιτικο,πιτα,κριτσινακια,ρυζογαλο,τοστακι κτλ

Μπορεις να βρεις πολλα σνακ καινουρια για να γευτει ;) !

Α!!!Φανουλα τρομερη ιδεα μου εδωσες με τις σταφιδες!!!Τις ειχα ξεχασει τελειως...χρονια εχω να παρω!Θυμαμαι εχω φαει απειρες μικρη!Και κανπουν τοοοοσο καλο!!!Θα παω να παρω να τρωει η μικρη!

Τις ετοιμες κρεμες τις εχω σταματησει απο το καλοκαιρι.

Εντωμεταξυ εχω ξεχασει να σας πω οτι απο το φθινοπωρο δε τρωει αυγο :cry: !!Ουτε να το μυρισει!!!Τρελλαινοταν μεχρι το φθινοπωρο,σφιχτο,μελατο,μεσα στη φρουτοκρεμα...το ετρωγε με τρελλα σε ολες τις εκδοχες!!Μια μερα ξαφνικα δεν ηθελε,ουτε σφιχτο ουτε μελατο κ την αλλη μερα το βαζω στη φρουτοκρεμα κ μετα απο 3(!!)ωρες την εβγαλε οοολη :? !!Αφηνω μια βδομαδα κ ξαναδοκιμαζω κ μολις το εβλεπε ετρεχε!!Την αλλη μερα το ξαναβαζω στη φρουτοκρεμα κ μετα απο 3 ωρες παλι εμετο ολη :? !!Ε σταματησα κ εγω αφου την ενοχλει!Απλα δε καταλαβαινω γιατι ετσι ξαφνικα...

Οποτε με δει να τρωω ερεται τρεχοντας φωναζοντας μαμ κ μολις δει οτι ειναι αυγο παιρνει δρομο!Τι να πω..

Σας ζαλισα παλι :lol:

Ντινακι μου γλυκο καλημερα :x !!!!

Θα στρωσει το Ολινακι ,θα δεις!!!Ηδη τα δυσκολα περασαν,αυτο εχει πολυ σημασια ;) !!Σιγα σιγα θα βελτιωνονται κ τα υπολοιπα κ συντομα θα κοιμαται κ παλι μια χαρα!!!

Μωρε μην αγχωνεσαι κ μη σκεφτεσαι ετσι :cry: !!!!Θα τα καταφερεις κ θα τα πουμε :):) !!!Ενταξει,αν συμβει κ το οτιδηποτε κ δε μπορεσεις..παλι θα τα πουμε!Αργα ή γρηγορα ;);) !!!Εσυ να εισαι καλα κ το Ολινακι πανω απ'ολα!!!!!Σας φιλω γλυκα κ εγω κ ανταποδιδω :-*:YMHUG: !!!

Χαρουλα μου καλημερα!!δεν εχω ιδεα για τα σπυρακια!Παρακολουθησε τον κ αν ειναι πηγαινει να τον δει καλυτερα ο γιατρος!

Μπραβο που δεν ξαναβγηκε απο την κουνια ;)

Χρυσουλινι μου,Κατερινακι,Καρολ,Δωρα,Ζαιρα,Μαρακι.... φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλα και στελλιτσα καλημερα!!!

Χαρουλα δεν εξρω τι να σε σημβουλεψω..αλαλ καλυτερα να δεις δερματολογο γεννικα...

Στελλιτσα ασε..πονεμενο θεμα το αυγο!!!

Συμπεθερα καλημερα!!!

Περαστηκα..

και εμεις εχουμε βηξα και μηξουλες..οχι πολυ αλλα εχουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρύσα ξεχασα να σου πω οτι χθες συνηδειτοποιησα οτι ο παπανικολαου ειναι ο γιατρος μιας παρα πολυ καλης μου φιλης.χθες τα λεγαμε και μου ειπε οτι εμεινε απιστευτα ευχαριστημενη ιδιαιτερα την ωρα της γεννας (τα εχουμε συζητησει πολλεσ φορες απλα εγω δεν θυμομουν οτι ηταν αυτος).Παραδέχεται οτι δεν ειναι πολυ διαχυτικος αλλα στη γεννα το μωροκατεβαινε στραβα και με δικη του υπερπροσπαθεια και φοβερη ψυχραιμια για να γλιτωσει την καισαρικη πηγαν ολα καλα.

τον συστηνει λεει ανεπιφυλακτα.

αυτα!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ χαρουλα μου σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες...

μακαρι να πανε ολα οπως τα θελλω

μακαρη

δεν ξερω ΟΚ ειναι για την ωρα καλος...

δε με αγχωνει αλλα ουτε και μου χαιδευει τα αυτια...

τα παμε καλα..

Μακαρη ολα να γινουν οπως τα θελλω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα καλησπεεεεεεεεεεεερα!!!!

Απο ποια να ξεκινησω...? :-?:-?:-?:-?:-?:-?:-? ..... =)) .......!!!!!!!!!!!!!

Λοιπον Ντινακι ας αρχισω με σενα... (τυχαιο....?...)...?

Εχω παθει πλακα με τις ποσοτητες που γραφεις για το φαγητακι της Ολινας!

Αυτο το παιδι θα ριξει πολυυυυυυ μποι να το θυμηθεις.. αλλα θα μου πεις το μηλο κατω απ' τη μηλια θα πεσει... ;);););) .. Η δικια μου δεν τρωει ουτε τα μισα απ' αυτα... 2 γιαουρτια....? :shock:

Σχολιαζω παντα με την καλη εννοια ε...!! Να μη λεω και μεγαλα λογια, αλλα ουτε κι εγω θα εμπαινα στη διαδικασια να ταιζω το παιδι εξω στο δρομο, στις κουνιες, στις κοτουλες κτλ..

Οταν ξεκινησαμε φαγητο θυμαμαι μια μερα, της εδινα κοτοπουλο με κριθαρακι ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ.. :cry:

ετσι γιατι ηθελα να την σκασω απ' το φαι και να φυγω βολτα να ειμαι ησυχη οτι δε θα πεινασει για τις επομενες 3-4 ωρες που θα ειμασταν εξω.. Της ειχα βαλει ενα ωραιο φουστανακι, την εβαλα στον καναπε με μαξιλαρια να ακουμπαει και παιχνιδακια στα χερια να την ..ΑΠΟΣΥΝΤΟΝΙΖΩ...

Τρομαρα μου....Εκανε τετοιο εμμετο που με επιασε πανικος... δε σταματουσε να βγαζει, και την επιασε και κλαμα μαζι απ' τον φοβο της που δε μπορουσε να παρει ανασα... Αυτο ηταν! Τελος η πιεση.. Δε την ταιζω ποτε παραπανω απ' αυτο που θελει..Γιατι? Για να τα μαζευω απ' τα χαλια-καναπεδες-ρουχα κτλ?

Στελλιτσα μου ελπιζω η μικρη να ξετρελαθει με τις σταφυδες! Η Αναστασια πλεον δε μπορει να αντισταθει...! Το γελιο πιο ειναι? Μερικες τις κατεβασει αμασητες και βγαινουν φουσκωμενες ΝΑΑΑΑΑ στα κακα!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Τι πονηρο πλασματακι εχεις μωρε.... :x:x:x:x:x:x:x

Ακου εκει να σου κανει το ψοφιο κοριο....!!! Πολυ καλοοοοοοοοο!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Η τσαχπινια στο ματι ε!!! Να μου την φιλισεις την κοριτσαρα σου.

Ιφιγενεια νομιζω οτι αδικα ανησυχεις... Δεν ειναι δα και τοοοσα λιγα αυτα που τρωει ο Κων/νος.. Μια χαρα μου ακουγονται.. Μπορει να ειναι αδιαθετος, να του ποναει κατι καποιες μερες και να μη θελει να φαει. Μην ανησυχεις λοιπον.. Φαση ειναι και θα περασει.

Χαρουλα μου το μονο που γνωριζω για τετοια μικρα ασπρα σπιθουρακια ειναι οτι βγαζουν συνηθως τα νεογεννητα μωρα στο προσωπο, κατι σαν ακμη που φευγουν μονα τος χωρις καποια θεραπεια, αλλα σε ολο το σωμα που λες δεν εχω ιδεα. Μην ανησυχεις παντως.. Παρακολουθησε το και αν δε φυγει ας τον κοιταξει καλυτερα καποιο ειδικος.

Χρυσα.... σιγα μη μενατε εσεις απο μυξες και βηχα....!!!! Αστειευομαι.. :x

Κι εσεις εχετε "θεμα" με το αυγο..? Κι εμεις μονο το μυριζουμε!!!! Δεν το βαζει στο στομα ουτε για πλακα!! (πηρε την ιδιοτροπια του πατερα)... :twisted:

Ωραιαααα... σας μιλησα για μυξες- σκ@τ@-εμμετο...ολα τα ομορφα....!!!! =))=))=))=))=))=))

Ας σοβαρευτω τωρα....!!!!

Εμεις ειμαστε πολυ πολυ καλα..

Η Αναστασια κοιμηθηκε χθες βραδυ στις 11 νταν..και ξυπνησε το πρωι στις 8 και μιση...!!!!

Θα παω να αναψω μια λαμπαδα.. Ισιωσαν τα κοκκαλα μου σας λεω!!! Με εχει κουρασει η αυπνια...

Απο παρλα ειμαστε σε καλο δρομο... εχει μαθει να απανταει καταλληλως "εδω"-"εκει"-"καπου"-"κατι"... :shock: πεντακαθαρα και σε στιλ...!!! :lol::lol:

Αλλαξαμε και ονομα! "Πως σε λενε κοριτσι μου"...? ΑΤΑΤΙΝΑ!! :lol::lol::lol::lol:

"Τον μπαμπα πως τον λενε"..? ΜΠΙΛΙΑ!!!! :lol::lol:

"Την μαμα"..? ΜΑΜΑ... :x:x:x:x:x:x:x:D

Μας σκουνταει και λεει "παρπατα" (οχι με πολυ καθαρο "ρ" αλλα το καταφερνει.. δε την φοβαμαι την φαφουτα μου...

Πιανω ολοκληρη κουβεντα μαζι της. Τι εφαγε με την γιαγια, που πηγαν, τι ειδαν... ολα μου τα λεει..

Απιστευτο μου φαινεται... Και οταν την μαλωνω και με κοιταει στα ματια... αχ... :crazy::crazy:

ΚΟΥ-ΚΟΥ-ΒΑ... Ειπα δε θα "με αφησω" παλι να πω τιποτα για τα καμωματα της μικρης αλλα δε μπορω... Αγαπιομαστε πολυυυυυ!! Και το θαυμαζω το θαυματακι μου....οτι κι αν κανει... :roll:

Αυτα τα ολιγα ειχα να πω.... Παω να φτιαξω εναν καφε και να αραξω στο μπαλκονι (να κανω και κανα τσιγαρο να στανιαρω)...και αν ειναι εδω καμια σας τα λεμε αργοτερα!

Φιλια πολλα και καλο απογευμα!

ΥΓ.. Η Αγγελικη τι κανει? Εχει καμια νεα της?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη μπραβο που η μικρουλα τρωει μονη της κ ας εχει 4 δοντακια.. :lol: εμενα κ τα γαριδακια η μπισκοτακια στο στομα θελει να του τα δινω...αχ τι θα τραβηξεις Λυδια μου :P ετσι οπως τον μαθενω....Συμπεθερουλα μου πολλα μακια.. :kiss:

:kiss:

γεια σας τσουπρες μουυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!

τι μου κανετε?

αααα παπαααααααααααααα...ο γαμπρος μου τα θελει ολα στο στομα????χαχα

εμας παλι συμπεθερουλα τρελαινεται να της βαζεις το ψωμακι (σκετο σε κομματακια) η τοστακι κομματακια...σε ενα πιατο και να το τρωει μονη της και παρακαλω παιρνει ενα ενα κομματακι...!!!!!!συνηθως :lol::lol: μωρε ελατε εσεις κατα δω και βλεπουμε... :D:D τα φιλια μου στον ομορφο παπιουλη μας!!!!!!!!

Στελλουνι μου τι εγινε τελικα με εκεινο τον οζο που λεγες?????? εκανες τις απαιτουμενες εξετασεις? ευχομαι ολα καλα...περιμενουμε τα νεα σου!!!!!!!!!!!!!η Αφροδιτουλα μας πολυ τσαχπίνα εεεεεε :lol::lol: τρελαθηκα με αυτο που σου κανει οταν μπαινεις μεσα....all the money!!!!!!!!!! =))=)):ymapplause::ymapplause:

Χρυσουλινι μουυυυυυυυυυυυυυυυ με γεια το πλυντηριο πιατων ...φανταζομαι οοοοοοοοοοοοοοολα μεσα ε???? :lol::lol: ο ταζουλης μας καλα?το μπεμπε μας(που λεω ακομη ότι θα ναι ροζζζζζζζζ)

Φανουλι μου τι κανει η γαλανοματα μας? μπραβο που τρωει τοσα πολλα με 4 δοντακια...σας θαυμαζω...ειλικρινα...

Ιφι μου εσυ ρωτησε ς για ωραρια και μαμ ???καταρχας εχεις καθε δικιο να στεναχωριεσαι που δεν τρωει αλλα μην τον πιεζεις ...που θα παει οταννπεινασει πραγματικα θα πει μαμ μαμ..και θα φαει κατι που μπορει ακομη και να μην τρελαινεται...αλλα γνωμη μου ειναι να μην του δινεις λιχουδιες...γιατι ακομη και σε μενα αν μου βαλεις μπροστα μου μια λιχουδια και κατι υγιεινο...θα μπω σιγουρα στο δελεαρ....αν θες ακουσε με..γνωμη μου..θα με πειτε και εμενα αυστηρη αλλα θα συμφωνησω με την Στελλιτσα...ουτε εγω της εχω δωσει ακομη τσιπς...σοκολατα..κοκ...αφου καποια μερα θελοντας και μη θα τα ζητησει ..θα τα δει...ας το καθυστερησω οοοοοοοοοσο μπορω...μονο ρυζογκοφρετα τις δινω και τρελαινεται...μαλλον πιο πολυ με το κρατς που κανει... :lol:

εμεις τρωμε κατα τις 10 παρα το γαλα μας(απο 200-300μλ) κατα τις 11και κατι... την μπανανα 12 παρα τον χυμο πορτοκαλι..που τρελαινομαστεεεεεεεεεεεεεεεεεεε...σε ποτηρακι με καλαμακι...κατα τις 1.30 το φαγητο μας...και απογευματινο ..ειτε τοστακι ..μπορει και γιαουρτακι... καμμια ρυζογκοφρετα...η σκετο ψωμάκι...(αν δεν θελει το τοστ...) και το βραδυ 10 παρα η 9.30 γαλα...(απο 100-300 μλ)και μετα νανααααααααααααααααα...

αγγελικουλι μουυυυυυυυ

αντρουλα μου

Ποπίτσα μου ...εισαι καλα????????μας ελειψες !!!!! η μανουλα καλα?

φανουλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι με τσεχασες αλλα εγω ποτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mε το παραπονο στα χειλη βρε Καρολινακι..... ενα μυαλο χειμωνα-καλοκαιρι μπλοκαρε κι αυτο!!!!!! Πες μας κανενα νεο σας!!!!!!! Τι κανετε? Η Λυδια πως ειναι? Εσυ στη δουλεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...