Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010!!! Νο 6


Recommended Posts

λολι εχω πητ 17 μαρτιου αλλα με βλεπουν νωριτερα.ο γιατρος θελει να φτασω 36 και κατι δηλ κατα τις 17 φλεβαρη αλλα μου λεει πως με τα διδυμα ανα πασα στιγμη μπορει να σπασουντα νερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 993
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα κοριτσια!κοιμαστε?εγω πολυ πρωινη σημερα,ειπαμε να ξεκινησουμε να φτιαχνουμε το δωματιο του μπεμπη!προς το παρον ξεκαθαριζουμε τα ρουχα στη ντουλαπα(που τα μισα δεν τα φοραμε),θα βαλουμε κατι εξτρα ραφακια να χωρανε κι αλλα ρουχα και θα φτιαξουμε(ο αντρας μου δηλαδη) μια "βιβλιοθηκη" στο σαλονι για να παρουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το γραφειο του απο το δωματιο!επισης μεσα στην εβδομαδα θα βαψουμε τη ντουλαπα γιατι ειναι σκουρα και δεν θα μου κολλαει με την ασπρη κουνια.αα,κουνια παρηγγειλα αυτη που εδιναν εδω στο μαμμυ,τη λευκη,με το swarovsky αρκουδακι.

οσο για τη διαιτα(νομιζω η τες ρωτησε),σημερα ας πουμε εχει:

-1 τοστ με τυρι λαιτ

-3 κρακερακια

-180γρ ψαρι ψητο,2 φετες ψωμι,σαλατα

-2 φρουτα

-1 τοστ με τυρι λαιτ

3 απογευματα την εβδομαδα μου εχει γλυκο και 1 βραδυ την βδομαδα μου εχει 2 πιτες αλαδωτες χωρις πατατες.σε γενικες γραμμες ετσι ειναι και εννοειται μου ειπε πως οτι "ζηλεψω" μπορω να το φαω.δεν ειμαστε αυστηροι,δεν μας απασχολει να χασουμε,οσο να κρατηθω κανα μηνα ακομα στα ιδια κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια πως πανε τα κεφια?εγω ευτηχως μια χαρα ουτε πολλα πονακια ουτε ιδιαιτερες ενοχλησεις :) αντε ενας μηνας και μια μερα μεινανε ακομα τελειωνω....... :D ανυπομονω να ω το κοριτσακι μου!!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλιτσες! Τι γινεται? Εγω μολις τελειωσα το μαγειρεμα και μεχρι να ερθει ο αντρουλης μου εκλεψα λιγο χρονο να μπω να δω τι κανετε! Βλεπω οι ετοιμασιες ειναι στα high τους!!! Οσο για τον τοκετο, δε νομιζω να υπαρχει πιο φοβιτσιαρα απο μενα. Ζητησα απο την πρωτη στιγμη καισαρικη γιατι ξερω τον εαυτο μου... τωρα προβληματιζομαι αν θα κανω ολικη η επισκληριδιο, αν και για ολικη με βλεπω, δε θα τα καταφερω να εχω τις αισθησεις μου και να ξερω τι γινεται... Κι εσυ mammys love εκανες καισαρικη? Αναρρωσες γρηγορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο πρωτο καισαρικη με επισκληριδιο εκανα νουτελα και ηταν μια χαρα και απο ανναρωση την επομενη κιολας περπατησα και κατεβηκα για καφεδακι στο μπαρ πιστευω ειναι στον ανθρωπο το πως παιρνει τον πονο εγω ειμαι αρκετα ανθεκτικη αν οντως αποφασισεις να κανεις καισαρικη κανε επισκληριδιο και οχι ολικη αυτη ειναι η αποψη μου γιατι θα χασεις πολλες καλες στιγμες ασε που οταν ξυπνησεις απο την ναρκωση θα πονας κατευθειαν μπορει να εχεις εμετους και το σημαντικοτερο θα αργησεις να δεις το μωρακι σου...... ;) ολα καλα θα πανε μην φοβασαι τοσο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστω mamys love για τις πληροφοριες, μου δινεις κουραγιο... Το σκεφτομαι πολυ εντονα για τη ναρκωση, επισκληριδιο η ολικη, θα το συζητησω και με το γιατρο μου αυτη τη βδομαδα που θα με ξαναδει, ελπιζω, γιατι μεχρι τωρα μου λεει να μη βιαζομαι και θα το συζητησουμε οταν πλησιασει ο καιρος... Μακαρι ολα να πανε καλα για ολες μας! Όσον αφορα τα κιλακια που μιλουσαν καποια κοριτσια πιο πριν, εγω ειμαι 31 εβδομαδων κα εχω παρει κιολας 12... Ειναι και μεγαλο το μωρο, να δουμε που θα φτασω! Και ενω στην αρχη δεν ειχα παρει τιποτα, τωρα μπαινουν και τελειωμο δεν εχουν. Δεν πειραζει, τα μωρακια μας να ειναι καλα και θα επανελθουμε μετα τη γεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και παλι κοριτσια !!!!!!!!τι εγινε καμμια δεν ειναι εδω???εγω μολις εκανα ενα ωραιο χαλαρωτικο μπανακι με κερια παρακαλω και τωρα ειμαι ετοιμη για υπνο..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερούδια και καλή Κυριακή !!! εχει βγάλει ωραίο ήλιο σήμερα! μακάρι να παμε βολτίτσα !!

Νουτελίτσα μου, και γω ειμαι ΠΟΛΥ φοβιτσιάρα (εδώ τρελαίνομαι με τις σύριγγες για να καταλάβεις!!) αλλα που θα παει ...;; θα τα καταφέρουμε !!!

παντως αν ειναι να οδηγηθώ σε καισαρική, νομίζω οτι λόγω των φοβιών μου (χειρουργεία κλπ) μαλλον και εγώ θα το σκεφτόμουν σοβαρά για ολική... παρ ολα τα μειονεκτήματά της...

αλλα ποτέ δεν ξέρεις... ;)

:geek: τις πιο δυσκολες στιγμές, μπορεί να ανακαλύψουμε μέσα μας μια δύναμη που ποτέ δεν φανταζόμασταν οτι κρύβουμε ! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι κάνετε εγκυούλες? όλο κ κοντεύουμε κ οι ετοιμασίες παίρνουν κ δίνουν! σήμερα ξεκινήσαμε να βάφουμε το δωμάτιο του μπέμπη, αλλά κ μια γενική καθαριότητα στο σπίτι, με βοήθεια εννοείται...

αυτό που μας μένει είναι να παραγγείλουμε καρότσι+κάθισμα αυτ/του από το ebaby κ κατα τα άλλα, είμαστε κομπλέ!

αυτό το άγχος με τον τοκετό βλέπω ότι άρχισε να μονοπωλεί το ενδιαφερον μας :roll:

σχετικά με την καισαρική, δεν θα υπήρχε 1/1000000 να την επέλεγα, αν έχω τη δυνατότητα φυσιολογικού τοκετού! ειδικά καισαρική με ολική, μου φαίνεται ξερά σαν μια επέμβαση, μπρρρρ..... :o

όσο για τους πόνους, φαντάζομαι θα το ξεπεράσουμε. ήταν πολύ διαφωτιστική η πληροφορία της Μαρίας-Φ σχετικά με την ουσία που χορηγούν κ εντείνονται οι συσπάσεις (δεν τη θυμάμαι να τη γράψω...). βέβαια, οι γιατροί θέλουν να τελειώνουν, οπότε δεν τους ενδιαφέρει φαντάζομαι να περιμένουν την εξέλιξη της γέννας.... γι'αυτούς δεν είναι κ τίποτα, για εμάς όμως... τεσπα, όλα να πάνε καλά κ δεν βαριέσαι, θα αντέξουμε οτιδήποτε νομίζω! Κουράγιο φουσκοκοιλίτσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!μολις εφαγα μοσχαρακι με γιουβετσι,μουρλια!το απογευμα εχει και γλυκακι η διαιτα,παρτυ σημερα!!καλα,χτες βραδυ κοιμηθηκα απο τις 8!ξυπνησα κατα τις 11 βεβαια,αλλα μετα απο μια ωρα ξανακοιμηθηκα.φρεσκαδουρα σημερα!

ρε κοριτσια,μηπως ξερει καμια που μπορω να βρω διαφορα stickers και τετοια να κολλησω στη ντουλαπα που θα βαφτει ασπρη και στον τοιχο που επισης θα βαφτει ασπρος?ξερετε,με παιδικες φιγουρες.θελω να αποφυγω ταπετσαρια και αυτοκολλητα(ειδικα στη ντουλαπα,δεν θα βγαινουν ευκολα).σκεφτομουν κατι σαν αφρολεξ,τρισδιατατα.υπαρχει κανα σαιτ να δω και να παραγγειλω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια να μαι και γω!!!!!σημερα τακτοποιησα τα πραγματα στο δωματιο του μικρου και εστειλα στο εξοχικο μου εναν διθεσιο καναπε για να χωραει αργοτερα ανετα την κουνια της μπεμπας,μεχρι καποια στιγμη που θα τα χωρισω να τα κανω δυο τα δωματια να ειναι ανετα τουλαχιστον.. :D αυτα απο φαγακι εφτιαξα ενα ωραιο χοιρινο λεμονατο με ριζακι... :D μουρλια ηταν..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ράνια έχω κοιτάξει κ εγώ στο cosycosrner.gr και http://www.fairyshop.gr/. Επίσης είναι ωραία sites για ματιές γενικά τα: http://www.spoilyourbaby.gr, http://www.mywall.gr/, http://www.foreverfriendsonline.com/ και το sticky.gr.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!! τι κανετε? εγω καλα.

Σημερα παραγγειλαμε το καροτσι και την καλαθουνα για το μωρο, το κρεβατακι το παραγγειλαμε αλλα θα κανει 1,5 μηνα....

Δεν ξερω στην υπολοιπη ελλαδα αλλα εδω στην κρητη μερικοι πιστευουν πως δεν πρεπει να ερθουν τα επιπλα στο σπιτι πριν την γεννηση του παιδιου.... το κανουν και αλλου αυτο? εγω θα τα παρω νοριτερα αλλα εχω προβληματιστει λιγο...

Mammys love οταν γυρισεις πες μας ποσα πηρες και βασικα αν θελει πολυ χαρτουρα.... εγω θα παω μετα τις 5/2 μου ειπαν...

φιλια σε ολα τα κοιλιδακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πληρωθηκα την παρασκευη.... θελει το βιβλιαριο κ το χαρτι που δινει ο γυναικολογος του ικα με πητ που το σφραγγιζει ο εργοδοτης. εγω πηρα 1984ευρουλακια ;););)

ομως απο χθες ζω ενα δραμα.... με επεισαν πονοι στην κοιλια, εμετο κ διαρροια τι θα κανω απορρω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα girls!

mamys love καλή δουλίτσα κ να μας πεις έπειτα πώς πήγε η διαδικασία κ τι ακριβώς ζητούν στο ικα.

βρε κορίτσια, έχω ένα θέμα με το καρότσι: μήπως έχει τύχει να δείτε από κοντά το κόκκινο χρώμα από την peg perego? δεν το έχω δει απο κοντά κ φοβάμαι μήπως είναι έντονο για αγόρι?? :roll:

θα ήθελα να αγοράσω το πολυμορφικό της perego, το uno, κ βγαίνει μόνο σε 4 χρώματα (μεταξύ μας, όχι κ τα καλύτερα: αν θέλετε να μου πείτε μια γνώμη, δείτε εδώ: http://www.ebaby.gr/peg-perego/ieoiinoe ... erego.html)

πολλά πολλά φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην konstantinos μην αγχονεσαι και κατα δευτερον θα επρεπε να ειχες παρει τον γιατρο... μπορει να ειναι μια απλη ιωση και να περασει και ο πονος στην κοιλια το πιο πιθανο ειναι απο την διαρροια!!

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα νομιζω πως τα χρηματα πανε βαση μισθου αν δεν κανω λαθος.. αν επιτρεπεται τι μισθο επερνες? αν θες απαντας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Demie το ιδιο παραγγειλαμε και εμεις σημερα και μαλιστα σε κοκκινο!!!!! :lol::lol::lol: τα υφασματα στα καροτσια της perego ειναι ολα τα ιδια, δεν ειχε κανενα αλλο σε κοκκινο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirtouli παραγγείλατε δηλαδή το uno το πολυμορφικό?? το είδατε απο κοντά κ ήταν οκ το κόκκινό του? δεν έχω δει σε κόκκινο στα καταστήματα που πήγα κ φοβάμαι μήπως μου βγει κανένα φούξια κ τρέχω... :o:o:o

θα το παραγγείλω από ίντερνετ (ebaby) - όπως άλλωστε κ το καθισματάκι αυτ/του - γιατί έχουν διαφορά στην τιμή.

konstantinos συμφωνώ, ενημέρωσε καλύτερα τον γιατρό σου, να σου πει τι να παρεις για να ανακουφιστείς βρε παιδί μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όσο για τα έπιπλα spirtouli νομίζω ότι γενικά ισχύει αυτό που λένε κ στην Κρήτη... κι εγώ που τα έχω παραγγείλει κ θα μου έρθουν το α' 10ήμερο του Φλεβάρη, δεν είναι κ το καλύτερό μου να τα στήσω (κ θα το κάνω γιατί αυτοί που τα φέρνουν, τα συναρμολογούν κιόλας)... απλώς εύχομαι καθημερινά κ ελπίζω όλα να πάνε κατ'ευχήν!

παρεμπιπτόντως, από ποιο μέρος της κρήτης είσαι? εγώ σπούδασα Ρέθυμνο. τα τελειότερα χρόνια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειδα κοκκινο στο uno, ειδα στο p3 αλλα με διαβεβαιωσαν οτι ειναι το ιδιο και δεν ειναι πολυ κοκκινο... μια χαρα ειναι αλλα απο οτι ειδα ολα τα υφασματα ειναι τα ιδια και σε αλλα μοντελα της perego που ειχε εκει... εμεις πηραμε μονο το καροτσι οχι το καθισμα, μπορεις να το παρεις και μονο του. Εχει αρκετη διαφορα στη τιμη αλλα εμεις το πηραμε απο το καταστημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο Ηρακλειο. εμενα το κρεβατακι θα ερθει Μαρτη αλλα ενω στην αρχη αντιδρουσα πως αυτα ειναι βλακειες και δεν πρεπει να σκεφτομαι αρνητικα... τωρα αρχιζω λιγο να φοβαμαι αλλα ειπαμε... θετικη σκεψη πανω απο ολα!!!

Δασκαλιτσα τελειωσες στο ρεθυμνο demaki?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δηλαδή spirtouli, αν κατάλαβα καλά, παραγγείλατε το κόκκινο χρώμα στο πολυμορφικό uno, αλλά είδες το χρώμα στο p3?

με ανακουφίζεις πολύ που μου λες ότι δεν είναι έντονο. ξέρω ότι η απόχρωση του κόκκινου είναι ίδια για το p3 και για το uno κ λέγεται geranium. θα το παραγγείλω λοιπόν! σ'ευχαριστώ για την πληροφορία! :)

Στο Ρεθυμνάκι τελείωσα φιλολογία! αν έγραφα στις πανελλήνιες λίγο πιο χάλια κ περνούσα δασκάλα, θα ήταν υπέροχα γιατί τώρα θα είχα ήδη διοριστεί... τεσπα, τυχερά είναι αυτά. πάντως μου αρέσει πάρα πολύ η διδασκαλία, όπως κ να'χει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
    • Καλό μήνα κορίτσια μου!!  Εμείς σήμερα είχαμε πάει σε βάφτιση του γιου μιας φίλης και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ. Δεν ξέρω γιατί, πάντα κλαίω στις βαφτίσεις μόλις ακούσω το κλάμα του μωρού 🥹🥹 Πιο πολύ όμως συγκινήθηκα γιατί για πρώτη φορά σε ένα τέτοιο μυστήριο κρατούσα την κόρη μου αγκαλιά 🌈🌈 Το δικό μου μωράκι, και άλλο ένα μέσα στην κοιλίτσα!! Τι άλλο να ζητήσω, εκτός από το να μου τα προσέχει η Παναγία; Ήταν γενικά έντονη μέρα και την χάρηκα πολύ ♥️ Και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε και εμείς τα βαφτίσια και ανυπομονώ 🥹🥹 Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όλες να νιωσετε αυτήν την συγκίνηση και ευτυχία που ένιωσα εγώ ειδικά σήμερα, να γεμίσουν οι αγκαλιές σας υγιή μωράκια και να κλείσουν όλες οι πληγές. Όλα τα δάκρυα να είναι μόνο από χαρά 🙏🙏🙏 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...