Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΥΣΚΟΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ 2010!!! Νο 6


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.αχ καλέ τι πάθατε και εσείς? ελπίζω τώρα να είσαι καλά. :)

αλλά να σου πω, δεν είναι καλό που γύρισε η μια μπέμπα.. α! και κάτι άλλο να σε ρωτήσω σου έχει πει ότι υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό ή ξέρεις από τώρα ότι θα γεννήσεις με καισαρική?

Εγώ μια χαρά είμαι, ο μικρός με έχει ταράξει στις κλοτσιές! :)

χθές το βράδυ έσπασαν τα νερά της γυναίκας του αδερφού μου και σήμερα το πρωί γέννησε οπότε το απόγευμα μπορεί να πάμε να την δούμε :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 993
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου Βασουλα!

Καταρχην να σας ζησει το ανηψακι!!!!!! Να ειναι καλοτυχο και να εχει υγεια!

Γιατι δεν ειναι καλο που γυρισε η μια μπεμπα;;;

Απο την αρχη ξερω οτι θα γινει καισαρικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααααα!!!!!!!! Τωρα καταλαβα!!!!

Απο την στιγμη που εχει αποκλειστει ο φυσιολογικος τοκετος δε μας νοιαζει η θεση των μωρων....Ας κανουν κ κατακορυφο :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!καταρχην βασω να σας ζησει το ανηψακι!λολλι,ειναι ζωηρη μου φαινεται η μια ε?εκτος κι αν ηθελε την απλα της η αλλη και τη στριμωξε κοντα στο εντερο..τι να κανουν κι αυτα,δεν εχουν και πολυ χωρο.τουλαχιστον ειναι 2 και εχουν παρεουλα.τα δικα μας μονα τους εκει μεσα,μεσα στα σκοταδια..πωπω,οταν το σκεφτομαι με πιανει η κλειστοφοβια μου!ουφ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λολακι σας τρομαξε η μικρη σας ε?αφου ειναι ολα καλα μην ανησυχεις...συμβαινουν αυτα...καλο το δωματιο?βαλε φωτο να δουμε...εμας ηρθε σημερα ο καινουριος μπογιατζης γτ ο παλιος μας πουλησε και κανονισαμε χρωματα ...μεχρι τεταρτη μεσημερι ειπε θα τελειωσουμε βαψιματα...αντε επιτελους...να φυγει κι αυτο το αγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καμπυλη σακχαρου σε ποια εβδομαδα κανατε? εμενα με εβαλε να κανω μες την βδομαδα και θα ειμαι 29 & 5 lλιγο αργα μου φαινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καμπυλη σακχαρου σε ποια εβδομαδα κανατε? εμενα με εβαλε να κανω μες την βδομαδα και θα ειμαι 29 & 5 lλιγο αργα μου φαινεται

αν θυμαμαι καλα την εκανα 25-26 εβδομαδων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ου ου!!!!!!!!! που ειστε καλε?

Ρανια για τη φωτο σου ηθελα να γραψω, Βασω εγραψα, οτι να ναι!!!

λολλακι μια χαρα την περνανε οι μπουμπουκες σου βλεπω. Τη μαμα παιδευουν ομως...χαλαλι!

Κωσταντινος εγω θα την κανω αυτη την εβδομαδα και ειμαι μαλλον Τεταρτη , οποτε θα ειμαι 29 εβδομαδων.Μην ανησυχεις παντως εισαι στα ορια και εσυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια!γυρισα απο γιατρουλη,ολα μια χαρα!ο μπεμπης ολο χασμουριοταν!ειναι στα 1100 γρ περιπου,κι εγω 2,5 κιλα πανω.το μονο που μου βρηκε ελαφρως τσιμπημενη την πιεση μου(τη μικρη) και μου ειπε να το τσεκαρω κανα δυο φορες την εβδομαδα.σε 2 εβδομαδες θα ξαναπαμε.φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια αργησα αλλα να μαι καιεγω. πολλα τα νεα σας τι να πρωτοσχολιασω?καταρχας ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΥΧΗ....κατα δευτερον περασα πολυ ωραια αυτες της μερες και τα φλουρια μοιραστικαν ως εξη ενα η μπεμπα μας ενα ο αντρας μου και ενα ο γιος μου ολη η οικογενεια τυχερη!!!!!!!!!!!! :D σημερα ομως ειχα ενα μικρο ατυχιματακι εκει που μαγειρευα και ανακατευα την σουπα πιτσιλισε πανω στην κοιλια μου και καηκα λιγουλακι εκανα δυο τρεις φουσκαλιτσες ευτηχως μικρεςαλα πηρα τον γιτρο γιατι ψιλοφοβηθηκα και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα για το μωρο και να βαλω bepanthol και μπενταντιν και ειμαι οκ ουφ!!!!και πηρα μια τρομαρα !!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα φουσκοκοιλιδακια μου!!! πολλες μερες εχουμε να τα πουμε! τι κανετε? χρονια πολλα σε ολες, καλη χρονια να εχουμε με υγιεστατα και γερα μωρακια στις αγκαλιες μας!! περασατε καλα? εμεις χορτασαμε χαρτι αυτες τις μερες... καθε βραδυ αλλαζαμε σπιτι με φιλους και παιζαμε μεχρι το πρωι!!! ειχαμε και τα γνωστα τραπεζωματα. πολυυυ φαγητο!!! Σημερα εχουμε επιτελους γιατρουλη κι εμεις να δουμε λιγο τον παιδαρο να μας κανει ποδαρικο! ;) Επισης αυτες τις μερες μιας και ειχε αδεια και ο αντρας μου, βρηκαμε ευκαιρια και καναμε επιτελους μια ερευνα αγορας για τα βασικα πραγματακια του μωρου! Καταληξαμε μαλλον και σε καροτσι και σε επιπλακια αλλα ακομα δεν τα παραγγειλαμε. (στο μεταξυ την κυριακη μπαινω στον 8ο! και τα πραγματακια εχουν 1 μηνα χρονο παραδοσης, με βλεπω να τρεχω και να μη φτανω). Επισης πηρα ενα χρωματολογιο και σπαω το κεφαλι μου με τα χρωματα του δωματιου! ναι καλα καταλαβατε, ακομα δεν το εχουμε βαψει!!!! :shock::shock::D:D . Παω σουπερ μαρκετ για ψωνια, ξυπνηστε και φτιαξτε καφεδακι και ερχομαι να τα ξαναπουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουχουυυυυυυυυυυ !!!!!!!!!!!!!

Καλημεεεεεεεραααααααααααααααα!!!!!!

Αντε να μαζευομαστε σιγα-σιγα να λεμε καμια κουβεντα!

Αυριο θα παω για τις μηνιαιες αιματολογικες-ουρων...(δεν το δενω και κομπο...αναλογα τα κεφια μου :lol::lol::lol::lol: )

Περιμενω πως και πως να περασουν οι μερες για να παμε να παρουμε τα επιπλα των μωρων!!!!!!! Τι ωραιαααααααα τι καλαααααααααα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κοριτσια η σογια επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη;;;;;; Ολο λεω να ρωτησω τον γιατρο κ ολο το ξεχναω...

γιατι να μην επιτρεπεται?

αναψυκτικα πινετε? εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν επινα καθολου ...αλλα τωρα δυστυχως πινω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα (καλησπερα δηλαδη πωπω περασε η ωρα)

Μαμμυςλαβ,προσεχε, αν και τα ζουζουνια μας δεν καταλαβαινουν τιποτα. Εκει που ειναι τρωνε, πινουν , κοιμουνται ειναι ζεστά, περνάνε σουπερ ουαου :lol::lol:

Ρανια, πιεσομετρο εχεις στο σπιτι?Εγω τη μετραω καθε βραδυ τον τελευταιο καιρο!

Σοφουκι κι εμεις αυτην εβδομαδα λεμε να παμε να τα παραγγειλουμε, αν και εχουμε και τη μετακομιση. Δεν ξερουμε που βαδιζουμε... ο αντρας μου φοβαται μη γεννησω νωριτερα κ δεν προλαβουμε. "Ποιος θα δινει εντολες, εγω δεν ξερω απο αυτα" :lol::lol::lol::lol::lol:

Λολλακι κι εγω αυριο παω για τις εξετασεις και μαλλον θα κανω κ τη καμπυλη!(Μπλιαξ)

Κωνσταντινος, τα αναψυκτικα ειναι οι καλυτεροι μου φιλοι σε ολη την εγκυμοσυνη!!!!!!

Με τις δυσπεψιες μου κ τις αναγουλες στις αρχες, οτιδηποτε με μπουρμπουληθρες το αγαπάω :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι μου κάνετε φουσκοκοιλίτσες??? πώς πάνε οι πρώτες μέρες του 2011? Ελπίζω τέλεια! \M/ \:D/ (*)[smilie=love2.gif]

την Δευτέρα με το καλό, έχουμε γιατρούλη το απόγευμα, να δούμε πώς πάμε! εδώ κ 2-3 μέρες έχω αρχίσει τις αϋπνίες, γιατί ο μπεμπούλης είναι τρομερά κινητικός μόλις πέσω στο κρεβάτι κ ρίχνει κάτι ξεγυρισμένες..... άλλο πράγμα!

κατα τα άλλα, μάλλον πρέπει να αρχίσουμε το βάψιμο του δωματίου του, μια κ τα έπιπλά του θα είναι έτοιμα σιγά-σιγά.

τη βαλιτσα μας για το μαιευτήριο είναι καλά να την ετοιμάσουμε κατά μέσα Φλεβάρη λέτε? αν δεν κάνει κόπο, μήπως να με διαφώτιζε κάποιο κοριτσάκι με τα απαραίτητα που πρέπει να έχουμε μέσα? ευχαριστώ!

καλό μεσημεράκι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DADDY COOL καλη χρονια κ σε σας και καλη λευτερια στο γυναικακι σου!

Συγχαρητηρια για την Β-επιπεδου!!!

DEMIE μου για την βαλιτσα που ρωτας νομιζω οτι εξαρταται και απο το τι παρεχει και το μαιευτηριο-κλινικη που θα γεννησεις...Εγω πχ αν γεννησω στην κλινικη της πολης μου θα πρεπει να παρω τα παντα...μεχρι σεντονακια για τα μωρα....Την Δευτερα που θα πας στον γιατρο κανε μια ερωτηση.

Νομιζω οτι το GIOULAKI ειχα γραψει μια λιστα....ριξε μια ματια στις προηγουμενες σελιδες. ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια τι μου κανετε?εγω περιμενω σαν τρλλη το επομενο ραντεβου με τον γιατρουλι που ειναι 10 του μηνα προτελευταια εξεταση θα ειναι!!!!!!!! :):) κατα αλλα καλα λιγα πονακια απο δω λιγα πονακια απο κει αλλα ευτηχως την παλευω την κατασταση......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυπνιες!!!!!!!!

Αυριο θα παω για τη καμπυλη ζαχαρου....ουφ μπλιαξ!

Ντεμη μου ειχα γραψει καπου σε προηγουμενες σελιδες τη λιστα, οπως μου την εδωσε ο γιατρος μου. Εχει ομως δικαιο η Λολλι εξαρταται και απο τη κλινικη. Θα ψαξω μηπως βρω σε ποια σελιδα ηταν.

mamys love στις 10/1 θα πας? Αχ εγω στις 19/1 και μου ελειψε το ζουζουνι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια, ευχαριστώ! θα κάνω κάποια στιγμή κ μια ερώτηση στο γιατρό μου. προς το παρόν βρήκα κ το παρακάτω:

Οι παρακάτω λίστες περιλαμβάνουν αναλυτικά τα περιεχόμενα της βαλίτσας μαιευτηρίου:

• Ένα φαρδύ βαμβακερό t-shirt

• Παντόφλες

• Ζεστές κάλτσες

• Πετσέτες προσώπου και πετσετάκια

• Λαστιχάκι για τα μαλλιά

• Το νεσεσέρ με τα καλλυντικά (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, κρέμες προσώπου, σαμπουάν, βούρτσα, κρέμα χεριών, πιστολάκι)

• Ρόμπα και νυχτικό ή φόρμα ή πιτζάμες

- 3-4 σουτιέν θηλασμού

• Ένα πακέτο επιθέματα στήθους

• Σερβιέτες

• Εσώρουχα

• Ρούχα για την επιστροφή στο σπίτι

• Ένα ζευγάρι αναπαυτικά παπούτσια

Χρήσιμα:

• Έλαια και σύνεργα για μασάζ

• Ένα μπουκάλι νερό σε σπρέι για να δροσίζετε το πρόσωπό σας

• Ενυδατικό χειλιών

• Υγρά χαρτομάντιλα και ένα σφουγγαράκι για να δροσίζετε τα χείλη

• Καθρεφτάκι

• Το αγαπημένο μας άρωμα ή αιθέριο έλαιο

• Ρολόι

• Φωτογραφική μηχανή

• Βιβλία, περιοδικά, παιχνίδια, μουσική και κεριά

• Φωτογραφίες αγαπημένων προσώπων ή τοπίων

• Χρήματα

Η βαλίτσα του μαιευτηρίου δεν είναι μόνο.. της μαμάς!

Ο μπαμπάς θα χρειαστεί:

• Μια αλλαξιά ρούχα

• Τα προσωπικά του είδη

Για το μωρό:

• 4 φορμάκια

• πυτζαμούλες

• γαντάκια

• μια κουβερτούλα

• πετσέτες

• 24 πάνες

• μωρομάντηλα

• βαμβάκι

-κρέμα σώματος

-ρούχα εξόδου

-σκουφάκι

-καλτσάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα τσουπρες τι κανετε?εγω την παλευω με την ιωση και τον πονοκεφαλο που με βασανιζει...

συγχρόνως εχω τους μπογιατζήδες στο σπιτι αν και ειπαν οτι μεχρι το μεσημερι θα εχουν τελειωσει...πολυ ωραιο γινεται το δωματιακι μας.

χτες εφαγα κολλημα γερο...τελικά κατεληξα στην προικα απο τα ονειρα - την butterfly

http://www.oneira.gr/index.php?dispatch ... uct_id=397 μου αρεσε παρα πολύ και κολλάει με το φωτιστικο μαργαριτα που καναμε...γενικα το φανταστηκα και κολλησα εκει....ε οπου κι αν εψαξα δεν την βρηκα...εχει καταργηθει μου ειπανε.... :((:((:(( εγω αυτην θελωωωωωωωωω

τεσπα σπαστηκα και τωρα οτι και να δω δεν μαρεσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια!γυρισα απο δουλεια,παρασκευη παλι! [smilie=blob9.gif][smilie=blob9.gif]

το απογευμα θα παμε να δουμε ενα νεογεννητο μπεμπαρο ενος φιλικου ζευγαριου!

το σαββατο λεω να βγω να ξεκινησω σιγα σιγα τα πρωτα(ρουχαλακια,κουβερτουλες,σεντονακια και τα σχετικα).εχω μια διαισθηση να το πω..πως θα γεννησω αρκετα νωριτερα και θελω να τα εχω ψιλοετοιμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μαι κι εγωωωωω............

δεν εχω νεα...μπηκα να δω τα δικα σας.

GIOULAKI την εκανες την καμπυλη; Εγω δεν πηγα για τις αιματολογικες μου...βαρεθηκα...Την Δευτερα θα παω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρουρά κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
    • Καλό μήνα κορίτσια μου!!  Εμείς σήμερα είχαμε πάει σε βάφτιση του γιου μιας φίλης και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ. Δεν ξέρω γιατί, πάντα κλαίω στις βαφτίσεις μόλις ακούσω το κλάμα του μωρού 🥹🥹 Πιο πολύ όμως συγκινήθηκα γιατί για πρώτη φορά σε ένα τέτοιο μυστήριο κρατούσα την κόρη μου αγκαλιά 🌈🌈 Το δικό μου μωράκι, και άλλο ένα μέσα στην κοιλίτσα!! Τι άλλο να ζητήσω, εκτός από το να μου τα προσέχει η Παναγία; Ήταν γενικά έντονη μέρα και την χάρηκα πολύ ♥️ Και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε και εμείς τα βαφτίσια και ανυπομονώ 🥹🥹 Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όλες να νιωσετε αυτήν την συγκίνηση και ευτυχία που ένιωσα εγώ ειδικά σήμερα, να γεμίσουν οι αγκαλιές σας υγιή μωράκια και να κλείσουν όλες οι πληγές. Όλα τα δάκρυα να είναι μόνο από χαρά 🙏🙏🙏 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...