Μετάβαση σε περιεχόμενο

AΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο 5!!!


Recommended Posts

Λίγα λόγια γαι το οιδιπόδειο και πόσο σημαντική φάση είναι, μιας και το ανέφερε τ Καρολινάκι μας, γιατι πλησιάζουμε

Όταν το παιδί φτάσει στην ηλικία των 2 ετών, θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε –οικογενειακώς- το περιβόητο «Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα». Ας μην εκπλαγούμε λοιπόν αν το παιδί μας αρχίσει να δηλώνει γοητευμένο από το γονέα του αντίθετου φύλου. Ψυχραιμία. Φάση είναι (και αυτή), θα περάσει!

6 αλήθειες για το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα

1. Πρόκειται για μια φυσιολογική φάση ωρίμανσης από την οποία περνούν όλα τα παιδιά.

2. Πρόκειται για μια πολύ χρήσιμη διαδικασία που μαθαίνει στα παιδιά ότι δεν μπορούν να εκδηλώνουν ή να περιμένουν την ικανοποίηση όλων τους των επιθυμιών πάντα και ότι υπάρχουν περιορισμοί και απαγορεύσεις.

3. Το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα βοηθά τα παιδιά να αντιληφθούν για πρώτη φορά τη σεξουαλικότητά τους. Ταυτόχρονα, μέσα από αυτή τη διαδικασία διαφοροποιούν το φύλο τους από το άλλο φύλο.

4. Υπάρχει και το «αντίστροφο» Οιδιπόδειο κατά το οποίο το αγόρι αναπτύσσει Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα με τον πατέρα του και το κορίτσι με την μητέρα του, γεγονός που δεν είναι ανησυχητικό, ούτε μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη σεξουαλική ζωή του παιδιού.

5. Αν δεν λυθεί το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα, δηλαδή το παιδί συνεχίσει να νιώθει ενοχές για την επιθυμία του για τον γονέα του άλλου φύλου, ενδέχεται αυτό το συναίσθημα ενοχής και θυμού να το φέρει και στις σχέσεις της ενήλικης ζωής του.

6. Αν στο σπίτι και στην οικογένειά μας δεν υπάρχει γονέας του αντίθετου φύλου, το παιδί μπορεί να επιλέξει έναν άνθρωπο του κοντινού του περιβάλλοντος για να εκδηλώσει το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα.

Πότε ξεκινάει το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα;

Το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα ξεκινάει όταν το παιδί μπαίνει στο 2ο έτος της ζωής του, σταδιακά κορυφώνεται και λήγει τελικά όταν το παιδί γίνει6 ετών.

Τι είναι το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα και ποιά η σημασία του;

Για να καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα για την ανάπτυξη του παιδιού, αρκεί να αναλογιστούμε ότι, σύμφωνα με τον Φρόιντ, καθορίζει τις ερωτικές σχέσεις που θα αναπτύξει το παιδί στο μέλλον.

Κάτω από τον όρο "Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα", υπάρχουν όλες οι επιθυμίες (θετικές και αρνητικές, φιλικές και μη) που νιώθει το παιδί για τον πατέρα του και για τη μητέρα του. Επιπλέον, το παιδί, βάσει της περιβόητης θεωρίας του Φρόιντ, διεκδικεί και προσπαθεί να βρει τη θέση του μέσα στο τρίγωνο Παιδί-Μητέρα-Πατέρας. [/b]Η αγάπη και τα θετικά γενικά συναισθήματα που βιώνει το παιδί πριν την ηλικία των 2 ετών προς τους γονείς και ειδικά προς τη μαμά του, τροποποιούνται τώρα που μπαίνει στο λεγόμενο «φαλλικό στάδιο». Έτσι, τα παιδιά έρχονται αντιμέτωπα με προσεξουαλικά ερεθίσματα για πρώτη φορά στη ζωή τους. Τώρα, το αγόρι διεκδικεί ερωτικά τη μητέρα και ταυτόχρονα νιώθει ανταγωνιστικά απέναντι στον πατέρα του. Το κορίτσι από την άλλη, αισθάνεται ανταγωνιστικά απέναντι στη μητέρα του, καθώς διεκδικεί τον πατέρα του. Πιο συγκεκριμένα, το νήπιο, ανεξάρτητα από το φύλο του, έχει επενδύσει συναισθηματικά στη μητέρα του. Ταυτόχρονα το αγόρι ταυτίζεται με τον πατέρα του, όμως αυτή η σχέση διαταράσσεται όταν το αγόρι αρχίσει να επιθυμεί τη μητέρα του. Σε αυτή του την επιθυμία, ο πατέρας στέκεται εμπόδιο. Αντίστροφα, η σχέση του κοριτσιού με τον πατέρα γίνεται αμφιθυμική για τους ίδιους λόγους, λόγω δηλαδή της επιθυμίας του κοριτσιού για τον πατέρα, εμπόδιο στην οποία είναι η μητέρα.

Πώς λύνεται το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα;

Για να λυθεί το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα, το αγόρι πρέπει να πάψει να βλέπει τη μητέρα του ως σεξουαλικο αντικείμενο και να ταυτιστεί πιο έντονα με τον πατέρα ή τη μητέρα. Πιο συγκεκριμένα, το αγόρι πρέπει να βιώσει το άγχος του ευνουχισμού, όπως ονομάζεται, που θα το οδηγήσει στη λύση του Οιδιπόδειου. Το κορίτσι, από την άλλη, θα βιώσει το λεγόμενο φθόνο του πέους που θα το οδηγήσει στη λύση του Οιδιπόδειου Συμπλέγματος, μέσα από φυσιολογικές διαδικασίες. Το βασικό σημάδι που μας δείχνει ότι το παιδί έχει ξεπεράσει το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα είναι η ντροπή που εκδηλώνει (π.χ. δεν κυκλοφορεί γυμνό, δεν θέλει να βλέπουμε το σώμα του χωρίς ρούχα κ.α.).

Τι πρέπει να κάνουμε

-Ποτέ δεν επιπλήττουμε το παιδί μας, επειδή επιδιώκει τη σωματική επαφή με τον γονέα του αντίθετου φύλου. Επιτρέπουμε την επαφή εξηγώντας ωστόσο στο παιδί ότι κάποιες συγκεκριμένες χειρονομίες δεν γίνονται ανάμεσα σε ένα παιδί και τον γονιό του.

-Αν επιμένει να βάζει τα χεράκια του στα γεννητικά όργανα των γονιών ή το στήθος της μαμάς, εξηγούμε στο παιδί ότι δεν μας αρέσει, δεν το θέλουμε και ότι πρέπει να σταματήσει να το κάνει. Σε καμιά περίπτωση δεν γινόμαστε επιθετικοί, δεν θυμώνουμε, δεν μαλώνουμε το παιδί μας.

-Μια πολύ συνήθης εκδήλωση του παιδιού που περνάει το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα, είναι να διώχνει μακριά τον γονέα με τον οποίο έχει αμφιθυμική σχέση. Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να εξηγούμε στο παιδί για ποιούς λόγους αγαπιόμαστε όλα τα μέλη της οικογένειας και πως η αγάπη μας για τον γονέα του άλλου φύλου, δεν αποκλείει την αγάπη που νιώθουμε για το ίδιο.

-Αν το παιδί περνάει το Οιδιπόδειο Σύμπλεγμα επαναλαμβάνει τη φράση «Θέλω να σε παντρευτώ» του εξηγούμε ότι αυτό δεν είναι εφικτό γιατί έχουμε ήδη παντρευτεί ο ένας γονιός τον άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοριτσια μου!!!Ταισα τη μικρη κ την εβαλα για νανι τωρα!Χθες αργα το απογευμα ξανανεβασε πυρετο(38,5) ..σημερα ολη μερα ειναι απυρετη(κ χωρις ντεπον) ....Τι πυρετος ειναι αυτος που εμφανιζεται μονο οταν σουρουπωνει κ εξαφανιζεται οταν χαραζει :shock::lol: ??

Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα!!!Θα δω αμα ξανανεβασει κ αποψε κ θα παρω τη γιατρο!

Ζαιρακι πολυ χρησιμα αυτα που βρηκες για το Οιδιποδειο!!!Παντως ρε κοριτσια πραγματικα εμενα εχει τρελλο Οιδιποδειο με τον πατερα της απο τη μερα που γεννηθηκε!!!!!Νεογεννητη κ ηρεμουσε ΠΑΝΤΑ στην αγκαλια του αμεσως,ενω σε μενα οχι παντα!Ξυπναει και η 1η της κουβεντα(κ μοναδικη θα ελεγα,για πολυ ωρα :lol: )ειναι "μπαμπα" k αμεσως μολις βγει απο το δωματιο τρεχει αμεσως στο σαλονι να τον δει!Τωρα κανει κ αυτο με τη φωτο που σας ανεφερα,βουταει την κορνιζα του γαμου κ φωναζει μπαμπα σε ολο το σπιτι κ τη σφιγγει κ την κανει κ μακια!!!Παντα προτιμαει τη δικη του αγκαλια οποιοι αλλοι κ αν ειναι γυρω(εννοειτε κ εγω!!)!Αμα την εχει αγκαλια κ τυχει να πλησιασω,σκουζει γιατι φοβαται οτι θα την παρω!!Πιστευω πως οταν κανουμε 2ο παιδακι με το καλο θα τρελλαθει :? !!

Λατρεια λεμε οχι αστεια!!!!Ειναι και αλλα σκηνικα πολλα!

Σιγουρα της λειπει ολη μερα αλλα του εχει κ μια εμφυτη αδυναμια,εκ γεννετης πιστευω...

Ρε Ντινακι αληθεια που τα βαζει ολα αυτα η Ολινα :shock::shock::lol::lol::lol: ??????Χριστος κ Παναγια!!!!!Φτου,φτου!!Εχει δικιο νομιζω η Αγγελικη!!

Κ μενα κανει ακριβως τα ιδια αμα με δει να τρωω οτιδηποτε αλλα σταματαει οταν πια δε θελει αλλο,το φτυνει,το τριβει με τα χερια,το πεταει,κανει βλακειες με λιγα λογια!

Καρολινακι την εχεις εκπαιδευσει πολυ καλα την παπενια βλεπω :lol::lol: !!!Αχ μωρε το κοριτσακι!!

Κ εμεις εχουμε παρει τετοια τουβλακια προσφατα!Η μεγαλυτερη χαρα της ειναι οταν αδειαζει το κουτι κ το να τα ξαναβαζει μεσα ενα ενα κ να τα ξαναπεταει!!!!

Νινινα μου τα παιδια βρισκουν περιεργες λατρειες :lol: !!Κ εγω σε αυτη την ηλικια ειχα τρελλα με τον σκουπιδοντενεκε λενε οι δικοι μου :?::)) !!!!Που μ'εχαναν που με βρισκαν ολο εκει πηγαινα μεχρι που τον εξαφανισαν στο μπαλκονι ;) !!!

Χρυσουλινι που χαθηκες???

Αγαπουλες σας φιλω :-* !Καλο μεσημερι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αααα!!Ξεχασα!!!Ζαιρουλα μηπως το ατσι ειναι "ενταξει"? Ή μηπως εννοει καποια λεξη που χρησιμοποιειτε με την καταληξη -ακι η(υποκοριστικο)?Αν μου ερθει καμια αλλη ιδεα θα σου ξαναπω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλίτσα μου ε΄τσι ακριβώς είανι καιο δικός μου αλλά αντιστρόφως....παλίοτερα δεν ήθελε ΚΑΝΕΝΑΝ, τώρα έχει στρώσει λίγο, πιο παλιά έβλεπε ακόμα και το μπαμπά του δεν ήθελε με τίποτα....μ'ολις δε με μύριζε γινόταν όλεθρος εδώ μέσα. μια φορά τον άφησα με το μπαμπά του για 30 λεπτά περίπου για να πάω σε μια δουλίτσα και γύρισα και το βρήκα πνιγμένο στο κλάμα. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ....!!!!!!!!

Τώρα όμως είμαστε εντάξει, λίγο πριν να χρονίσει έστρωσε αλλά και πάλι τη μαμά προτιμάει, όποιος και να τον έχει, αλλά δεν είναι εκείνο το άρρωστο που είχε,μιλώντασ πάντα για το οιδιπόδειο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπεραααα!!!!

Σε νορμαλ κατασταση η πολυλογια σας σημερα...!! :lol::lol::lol:

Τι κανετε κορτσουδια μου?

Επιτελους Σ/Κ ... (..Οχι δεν κουραστηκα στη δουλεια.. ουτε βαρεθηκα... ουτε νευριασα...)

Απλα με εχει φαει η νυστα και ειμαι σα ζαβή ολη μερα... :lol::lol::lol:

Μονο λιγο υπνακο χρειαζομαι να στανιαρω..Τιποτα αλλο, αλλα η μικρη εχει αλλα σχεδια.. :!:

Κατερινα μου η Αναστασια εχει δοκιμασει σχεδον τα παντα.

Λιγα ειναι τα πραγματα που "φοβηθηκα" να της δωσω..

Εχει φαει μεχρι και μυδι το καλοκαιρι που πιναμε ουζακι στην παραλια..

Τρωει πολυ τυρι-κασερι-ψωμι κομματακια σχεδον καθε απογευμα μεσα στο πιατακι.

Ειναι μαλακα και τα τρωει μια χαρα η φαφουτιτσα..

Ντινακι μου.. καλεεεε... "μπετονιερα" η Ολινα... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Φτυστο το μωρο.. Να ναι καλα να τρωει να γινει μια κοπελαρα ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! Να καμαρωνεις βρε κουκουβαγια...!!!

Ωραιο μου ακουγεται το.. "baby parking"... αλλα δεν το εχω κανει ποτε τη νυχτα... :roll:

Την εχεις αφησει ξανα? Πως ηταν με την γιαγια οταν ξυπνησε?

Καρολινακι μου... πηρε τα ματια μου η κορη... =))=))=))=))=))=))=))=))=))

Ο γιος της πρωτης μου ξαδερφης ειναι σαν αδερφακια με την Αναστασια...

Αφου ο αντρας της λεει "αυτος ο Σουηδος ολο το σοι πηρα πια"...? =))=))=))

Τι παραξενο πραγμα.. δεν υπαρχει κανεις μα κανεις στο σοι μ' αυτα τα χρωματα.. :shock::shock:

Τουβλακιααααα.... αγαπημενο παιχνιδι για πολλα παιδακια!! Κι εμενα μ' αρεσουν πολυυυυυυ....!!

Αγγελικη.. Παναγιτσα μου.... Ο Ιασωνας θα σε κοψει την μεση..

Εδω σηκωνω την μικρη που ειναι πουπουλο και ωρες ωρες νομιζω οτι ειναι 100 κιλα...

Ωχχχ.... κλαιει με τα εμβολια? Και ποιο παιδακι δεν κλαει θα μου πεις..

Καλη επιτυχια οπως και να' χει.. Θα περιμενουμε νεα σας.. Φιλια πολλα!

Ζαιρακι μου.. εχουμε ανεξαρτητα παιδακια.. πως να το κανουμε?

Ωραιο μου ακουγεται.. κρεμα με σαλατα.. :D:D:D:D:D Κολλησε στο λαιμο του πια..

Ηθελε κατι να γλυστρισει... =))=))=))

Οσο για το "ατσι" ... ηταν η αγαπημενη λεξη του βαφτιστικου μου και εννοουσε το αλογακι...

Δεν ξερω τωρα ο δικος σου τι ειδε-ακουσε και το τυπωσε..

Η δικια μου εχει 2-3 μερες που προσπαθει να τραγουδησει...!!!!

Μας εχει χαζεψει.. Οποτε παω να την τραβηξω με την καμερα να σας την βαλω να την δειτε..

κανει μοκο.. Αλα θα την πετυχω στις καλες της καμια μερα και θα γελασετε πολυ..

Απο λεξεις λεει οτι και να της πουμε την πρωτη συλλαβη, αλλα και παρα πολλες ολοκληρες.

Το ειπα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι καθολου ανησυχητικο..

9 μηνων ειχε σημειωσει στον βιβλιαριο της "μιμειται ζωα"..

Οταν την αλλαζω παει μονη της και πεταει το παμπερς και τα απλυτα της στο καλαθι της.

Δεν εχουμε επικοινωνιακο προβλημα.. Ισα-ισα.. Ειναι σαν να εχω ενα μεγαλο παιδακι..

Μονο που δεν μπορει να τα πει ολα..

Αυτο που με απασχολει πιο πολυ απ' ολα ειναι τα δοντια της...

Αν υπηρχε ενας τροπος να βγουν τα ατιμα θα εδινα τα παντα να το κανω...

Υποφερει το μωρο.. Στα καλα καθουμενα κλαιει, πιανει το στομα της και λεει "γκουνκ"...

Δεν μπορει να φαει οπως θελει.. με τι να μασησει..? Τα ουλα της θα πονανε με σκληρα πραγματα.

Μια μερα τσιριζε απ' τον πονο με ενα κριτσιανι.. Δεν της ξαναεδωσα...

Ουφ... Ας μη το συζηταω αλλο.. Με πιανε το παραπονο... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zαιρούλα μου το άρθρο τέλειο,το είχα διαβασει κ παλιότερα αλλα τώρα μου

φάνηκε ακόμη πιο χρήσιμο,γιατι άραγε.... :-?

Ελπίζω εσένα η κουζίνα σου να ειναι χωρια μπας κ προλάβεις να φας τιποτα η φουσκωμένη!! :lol:

Στελλίτσα μου ας ηταν η τελευταια φορά που έκανε πυρετούλι...Θα λεγα μηπως είναι

απο τα δοντακια(που δεν εχει,χαχαχα...),αλλα εμενα η γιατρος μας μου χε πει πως

για οδοντοφυια δικαιολογείται πυρετός μέχρι 38,3..παραπάνω όχι...

Αχ αχ καλε ο δικός σας ερωτας είναι ακόμη πιο δυνατός...Εμένα τουλάχιστον ανέκαθεν όποτε

δεν ενιωθε καλά για οτιδηποτε,ηθελε να είναι στην αγκαλιά μου κ μόνο,κατι είναι κ αυτό...

Παρόλα αυτα δε μπορω να πω οτι ζηλευω,ισα ισα τους χαίρομαι τοσο που αγαπιούνται

τρελά!!!!!!!!! :x

Φανούλι μου το..baby parking το έκανα πρώτη φορά 13 μηνών..Κ δεν είχε κανένα μα

κανένα πρόβλημα...Ισα ισα,είχε χαρά μεγάλη γιατι λατρευει το σπίτι των γονιών μου κ τους

γονεις μου βεβαιως βεβαίως...Αλλα ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...κ μόνο για μια νυχτα κ μόνο εφόσον εχω

δουλειά να κανω..Ειδάλλως δεν υπηρχε περίπτωση να την αποχωριστω...Κ αυτα που μου λενε

εχει αναγκη απο χρονο μονο του το ζευγαρι κτλ κτλ τ ακούω βερεσέ!Δεν πρόκειται να

αφηνω το μωρό μου μέρες ή εβδομάδες για να περνάω καλά εγώ,γιατι δεν υπάρχει περίπτωση

να περνάω καλά χωρις αυτην...Κ μια χαρα χρόνο βρισκω κ για τον αντρούλη μου κ για μένα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω σε οσα λες Ντινακι μου.. Ακριβως ομως!!!

Εχουμε γαμο σε 2 εβδομαδες και δεν θελω να "σερνω" το μωρο μες στα ξημερωματα στους δρομους και σκεφτομαι να την αφησω στην μαμα μου ... (μα που αλλου......?..) γι' αυτο σε ρωτησα αν ειχε καποιο προβλημα το Ολινακι... Καθε πρωι που φευγω για την δουλεια.. η Αναστασια ξυπναει και μετα ξανακοιμαται... Φοβαμαι μη ξυπνησει και με ψαχνει.. κι εγω θα μπεκροπινω... :lol::lol::lol:

Εννοειτε πως ΠΛΕΟΝ μονο με τον αντρα μου και το παιδι μου περναω καλα...

Ωρες ωρες μου τη δινουν οι "ελευθεροι και ωραιοι" που αναρωτιουνται ακομα..

"πως την παλευουμε μεσα με το παιδι.."..?

Αν δε γινεις γονιος δυστυχως το μυαλο σου "πεταει" και δεν μπορεις να μπεις στο πετσι κανενος ρολου.. Αυτη ειναι η αληθεια.. Δεν τους παρεξηγω... Ισως ετσι να ημουν κι εγω..

Αλλα βρε κοριτσια υπαρχει πιο ομορφο πραγμα απο την οικογενεια? Ολα τα ξεχνας με ενα φιλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να'μαι παλι!!!Εβαλα τη μικρη αγαπουλα για νανι κ σε λιγο θα παω αφιερωθω στη μεγαλη :x !!

Τι μου κανετε??Εμεις τελεια!!Δε ξανακαναμε πυρετο \:D/ !!!!

Ντινακι γελας ε????Μπορει να μην εχουμε δοντακια ακομα αλλα θα εχουμε γερη οδοντοστοιχια!!!!Ολο ετσι λεω να παρηγοριεμαι!!Παρηγορησου κ εσυ Φανη :lol: !!Θα εχουν τα πιο γερα δοντακια!!!

Τι να πω,δε ξερω τι ηταν αυτος ο πυρετος...μακαρι να ηταν απο τα δοντια αλλα δε νομιζω :roll:

Φανουλα το baby parking να το δοκιμασεις για τετοιες περιπτωσεις!Το εχω κανει6-7 φορες συνολο!1η φορα οταν η μικρη ηταν γυρω στους 6 μηνες νομιζω!Την παμε στη μαμα μου Παρασκευη συνηθως κ την παιρνουμε Σαββατο για να κανω γενικη το σπιτι,δουλειες που προκυπτουν κ τις κανονιζουμε με τον αντρα μου για Σαββατο( επειδη δουλευει κ η μαμα μου τις αλλες μερες)κ επ'ευκαιρειας βγαινουμε κ τις Παρασκευες το βραδυ χωρις χρονικο περιορισμο κ αγχος!Στην αρχη εφερνα τη μαμα μου σπιτι αλλα ηταν πολυ ταλαιπωρια γιατι μενει μακρυα,δεν οδηγει κ τις καθημερινες δουλευει!Ετσι καναμε την αρχη κ την πηγαμε σπιτι της γιγιας!Ουτε κ μενα ειχε ποτε κανενα προβλημα!!Αδυναμια οι γιαγιαδες ;) !Της εχει και η μαμα μου δικο της δωματιο,κουνια,καθισμα,παιχνιδια κτλ...βασιλισσα :lol: !!2-3 φορες μονο εχει μεινει κ Σαββατο γιατι ειχαμε γαμους!Δε θελω να την παιρνω μαζι μου σε τετοια αμα ειναι αργα και εχει κ γλεντι μετα,σκετη ταλαιπωρια το θεωρω για τη μικρουλα!Κ δε περναει κ κανεις καλα!

Να σας πω κ την αληθεια το βρισκω κ σαν καλη ευκαιρεια να περνανε πιο πολυ χρονο μαζι γιατι δεν εχουμε την ευκαιρεια να βλεπουμε τη μαμα μου πολυ συχνα(αποσταση,δουλεια..)

Σε ολα οσα ειπατε και 2 συμφωνω απολυτα;)!!!!!!Κ ειδικα στο οτι δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο απο την οικογενεια!!!!Αυτο αξιζει τα παντα!!

Οσο για το Οιδιποδειο μη το ψαχνεις Ντινακι...αλλο να στο λεω κ αλλο να το βλεπεις!!!!!!!!!!Τρελλη καψουρα!!!!Προς θεου δε ζηλευω!!!!Χαιρομαι πολυ!!Πιο πολυ τρελλαινομαι να την ακουω να λεει μπαμπα,το λεει με μιααααααααααα λαχταρα η ατιμη :) ....!!!Πραγματικα ειμαι βεβαιη πως απο βρεφος αντλαμβανοταν το ποσο τη λατρευε,της λειπει κ ολη μερα κ να το αποτελεσμα :lol: !!!

Φανη κατσε γιατι μπερδευτηκα!!!!!!Τις ματαρες απο που της πηρε η κορη σου?????Απο σενα οχι το ξερουμε :lol::-* !!!Απο τον μπαμπα?Σαν αγγελουδι ειναι ρε συ παντως!!Φτου,φτου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια τι κανετε?εμεις πολυ καλα!ξεχασα να σας πω οτι υπς εχουμε αλλα χαλασε η μπαταρια κ μη γελασετε αλλα περιμενω να τοποθετησει ο αντρας μου την καινουρια απο περυσι τα χριστουγεννα περιπου...εχετε ακουσει που λενε του παπουτση η γυναικα ξυπολητη περπατα?χαχαχα

αυτιο ερχεται επιτελους η παιδιατρος κ θα παμε για το μαντου...

ΝΙΝΙΝΑ ευχαριστως να στα στειλω.στειλε μου τα στοιχει σου κ μολις παραλαβω τα καινουρια σου τα στελνω!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ συνηθως παραγγελνω απ'τα λητω αλλα ειναι κ το ζακρετ κ ο τρουμπουκης ο οποιος τα εχει πιο φθηνα.αυτος μαλιστα σου λεει να μετρησεις το ποδι του παιδιου κ σου στελνει το καταλληλο νουμερο.εδω παλι δεν εχουμε τπτ...οπως φυσικα εχω αναφερει ξανα...ακομα κ για μενα πολλες φορες απο ιντερνετ παραγελνω.τωρα που θα παμε αθηνα θα τα τσακισω.!!!

οι υπολοιπες τι νεα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλα μου ευχομαι αυριο με το καλημερα να εχουν σκασει 3 δοντια μαζι...!!!

Τοση ταλαιπωρια τουλαχιστον να βγει σε καλο...

Το baby parking το κανω σε καθημερινη βαση επειδη δουλευουμε.. αλλα μονο μερα..

Με το που σχολαω αρπαζω την μικρη και ειμαστε μαζι ολη την υπολοιπη μερα.

Εχει τυχει να την παρω σε γαμο-γλεντι μαζι μου και γυρισα σπιτι μες στα νευρα...

Καλεεεεεεεεε... αστα τα ματια.... κανενας δεν εχει απ' τους δυο μας..

Ε! Δεν ειδες τις φωτο στο fb?

Αννουλα :lol::lol::lol::lol::lol::lol: οντως ισχυει αυτο..

Εγω εχω ενα καμμενο σποτακι στην κουζινα απο το Πασχα και ολο αυριο θα μου το βαλει... :lol:

Ουφ... κι εσεις εμβολιο...? Καλη επιτυχια... Να μην πονεσει καθολου..

Ο υπολοιπος λαος που ειναι? :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια απο τον υπολοιπο λαο ειναι εδω πρωινιατικα... Ειχα και χθες διαβασμα αλλα ημουνα και σε κατασταση πανικου λογω του βαρους του Ιασωνα. Ποσο ειπα πως λογαριαζω να ειναι? Επεσα εντελως εξω κι αυτος εχει βγει εξω απο τις καμπυλες... Να το πω?

13,950

Επαθα πολλαπλα εγκεφαλικα χθες... Ευτυχως που ειχα διαβασμα και ξεχαστηκα. Το μονο σιγουρο ειναι πως ΚΑΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ και δεν ειναι η ζαχαρη, δεν ειναι το αλατι, δεν ειναι το ελαιολαδο... Πρεπει να σκεφτω και να βρω την ακρη. Αυτο πρεπει να σταματησει τωρα αμεσως!

Κατα τα αλλα το εμβολιο της γριππης εκανε, ελαχιστα εκλαψε με το εμβολιο, περισσοτερο χαμος εγινε οταν ηθελε ο γιατρος να του δει το λαιμο. Και πηρε αλλο ενα εκατοστο υψος. 86 εκατοστα ειναι τωρα. Το κεφαλι για πρωτη φορα στασιμο.

Αν μπορειτε πειτε μου περιπου τι ποσοτητες φαγητου τρωνε τα μικρα σας... Τα καλοφαγα εννοω.

Ντινακι, καταπληκτικος ηταν ο Φροιντ οταν τα εγραψε ολα αυτα αλλα γι μενα αποτελει πια μονο μια βαση για να ξεκινησει κανεις να διαβαζει ψυχολογια. Πολλα απο αυτα που γραφτηκαν τοτε σημερα θεωρουνται αν οχι λανθασμενα σιγουρα υπερβολικα... Την περισσοτερη κριτικη δε εχει δεχτει για το φθονο του πεους, που αναφερεται στο δυνδρομο της Ηλεκτρας στα κοριτσια και στο φοβο του ευνουχισμου και το αντιστοιχο Οιδιποδειο συνδρομο των αγοριων. Φυσικα τα περισσοτερα παιδια για ενα διαστημα προτιμουν και διεκδικουν τον γονεα του αντιθετου φυλου και ειναι φυσικο αυτο. Απο 12 μηνων μπορει να αρχισει να εκδηλωνεται αυτη η προτιμηση και περναει απο μονη της οπως ηρθε γυρω στα 4 χρονια. Οσο για σεξουλικη ευχαριστηση που νιωθουν τα παιδια αγγιζοντας τον εαυτο τους αυτο υπαρχει σχεδον απο οταν ειναι βρεφη νεογεννητα. Και δεν περναει ποτε... μονο που καταπιεζεται λογω των κοινωνικων κανονων. Λογικο κι αυτο ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα καλημερααααααα....!!!

Εκτος απο τα 16 δοντια σας Αγγελικη... μου δινεις κι αλλο χτυπημα...!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

13.950..........................?????????????????

Κι εγω λεω η δικια μου τρωει καλα..... και ειναι μολις... 10.300 και 82 εκ.!!!!

Πρωι-250 ml γαλα.

Μετα απο 2 ωρες φρουτα. 1 μπανανα- 1 μηλο- 1 αχλαδι- 1 πορτοκαλι -3-4 μπισκοτα (ολα αυτα αλεσμενα)

Μεσημερι - 1πιατο απο το φαγητο μας με μιση φετουλα ψωμι.

Απογευμα -1 μπολακι κρεμα ή ρυζογαλο... ή 1 φετα ψωμι (το φτιαχνω εγω) με τυρι ή κασερι.

Βραδυ - 250 ml γαλα.

Της Αναστασιας δεν της αρεσουν τα γλυκα...

Αλατι-λαδια κτλ.. δεν τα προσεχω.. τρωει οτι τρωμε εμεις.

Εχω δουλειες με φουντες.. θα τα πουμε αργοτερα..!

Φιλια στον Ιασωνακο τον γεματουλη...!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερααααααααα!!!!!!!Που ειστε κορες????(που λενε κ στο νησι μου :P !!)

Η μικρη ξυπναει γυρω στις 8 τελευταια κ τωρα μολις εκανε μαμ κ την εβαλα για νανι!

Συμπεθερααααα.....θρεφταρι ο γαμπρουλης :lol: !!!!!Να μας προσεχει οταν μας δε πες του,ειμαστε μινιον κ λεπτεπιλεπτες εμεις :-p ...79εκ και μολις 9100(με βαση την τελευταια μετρηση προ 10 ημερων) :roll: ....Παντως φαινεται μια χαρα,δε μοιαζει αδυνατη!Κ μπουτακια εχει κ μαγουλακια...

Και ο Ιασωνας παλι δε μοιαζει παχουλος,μηπως ειναι πολυ βαρυκοκαλος??Τρωει δλδ πολυ?Δε μπορω να καταλαβω...τι αλλο να του κοψεις πια?Ο γιατρος τι ειπε δλδ,πως του φαινεται αυτο?

Εμεις τωρα, που πολλα τα θελει κομματακια ,δε τρωμε τις ιδιες μεγαλες ποσοτητες με πριν!Δλδ πριν της εκανα φρουτοκρεμα ας πουμε με μιση μπανανα,ενα αχλαδι,ενα νεκταρινι,βερυκοκο,βανιλια κ την εξαφανιζε!Τωρα με τα κομματακια τρωει μια μπανανα κ 1 αχλαδι κ οχι παντα μεχρι τελους!

Πρωι-βραδυ πινει 250μλ γαλα!Μετα τα φρουτα(κ μερα παρα μερα αυγο,πριν τα φρουτα),μεσημερι φαγητο(αυτο τις περισσοτερες φορες το δινω ακομα αλεσμενο),απογευμα συνηθως γιαουρτι 200γρ.Το τυρακι εμενα δε της αρεσει...

Ενδιαμεσα θα φαει μπολικο ψωμι κ θα τσιμπησει λιγο απ'οτι τρωμε εμις απο τη ζηλεια της κυριως κ αν ειμαστε εξω καμια βολτα κανα κρακερ,κριτσινακι ή μπισκοτο!Εχουμε μεινει στα ιδια,πρεπει να της εμπλουτισω τη διατροφη με νεες συνταγες πιστευω...θα ψαχτω!Την φοβομουν ομως με μονο 2 δοντια,αλλα τωρα πια τη βλεπω οτι μασαει καλα κ προσεκτικα!

Φανουλα εγω ειμαι καθε μερα ολη μερα με τη μικρη κ το απολαμβανω αλλα ειναι στιγμες που εχω αναγκη να την παω λιγο στη μαμα μου να κανω τις δουλειες μου(εντος κ εκτος)με ηρεμια κ χωρις αγχος κ να βγουμε ενα βραδυ λιγο χαλαρα να ξεσκασουμε!Δε συμβαινει πολυ συχνα αλλα οταν νιωσω οτι το χρειαζομαι ή εχουμε καπια σημαντικη υποχρεωση(καπου να παμε κ δε γινεται να την παρουμε),το κανω!Ειμαι απολυτως ησυχη κ σιγουρη οταν ειναι εκει!

Λοιπον!!!!Εδω κ μερες (για να μην πω βδομαδες :shock: !!!)νιωθω οτι με αγκιλωνει ενα δοντακι αλλα δε το βλεπω να κατεβαινει με τιποτα!!!!Εχουμε τα 2 κατω εμεις κ αυτο που με γρατζουναει ειναι πανω αλλα οχι απο τα μπροσυνα,πιο διπλα,μαλλον κυνοδοντας...τι να πω πια!!!Θα δειξει!!Υπομονη βρε Φανουλα μου θα μας βγουν κ εμας τα σκασμενα!!Τελευταια κ καλυτερα :lol: !!Κ μενα πιστευω η γκρινια,η αδιθεσια και ο πυρετος ισως ειναι απο τα δοντια τελικα...!Παντως για την ωρα δε ξανακαναμε πυρετο,ειναι μια χαρα!

Στος φεις εχω δει φωτο αλλα οχι ολες!Παντως απο που κ αν της τα εδωσε της κορης σου ο Θεος τα ματακια λιγη σημασια εχει!!Ειναι κουκλα!!

Αχ τι να μαγειρεψω σημερα????????Βοηθεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερούδια κ απο μένααααα!!!!!!!!!!!!!!

Αντζι μου μην αγχωνεσαι βρε αγάπη μου,μωρό είναι κ αν μη τι άλλο κινητικό μωρό κ

καιει τα "κακά" λίπη σε χρόνο μηδέν..Ξέρω μωρό,συνομήλικο με την Ολίνα,κοριτσάκι κιόλας,

που ήταν 12 κιλά 10 μηνών..Εκεί είναι πρόβλημα....

Το Ολινάκι πρέπει να ναι πάνω απο 11,δεν έκατσε το σκασμένο να το μετρησουμε την

τελευταια φορά που πήγαμε-ηταν κ στο κακό της το χάλι...Εννοείται οτι κ εγω ζάχαρη-

αλάτι δε βαζω στο φαγητάκι παρα μόνο ελαιόλαδο(κ αυτο ελάχιστο) κ λίγο λεμονάκι

ενίοτε...Τρώει 300μλ γάλα το πρωι,3 φρουτα ενδιάμεσα,γύρω στα 400 μλ φαγητακι το

μεσημερι,γύρω στα 300 μλ κρέμα ή τοστάκι το απόγευμα κ 330μλ γάλα το βραδυ..Αυτα

που πρέπει να περιορισουμε κ εγω κ εσυ είναι τα ενδιάμεσα τσιμπολογηματα...Ευκαιρία

μαζι με τα μωρά να κάνουμε κ εμείς υγιεινή διατροφή... ;)) Όχι μπισκοτάκια,όχι φαγητο

μπροστά τους,όχι ψωμάκι χωρίς λόγο....κτλ κτλ...

Φανούλα μου αφού η μαμά σου την έχει όλη μερα ξέρει τις συνήθειές της κ δε θα χουν

κανένα μα κανένα πρόβλημα μόνες οι 2 τους...Μην αγχωνεσαι..Όσο για τη ζωη χωρις παιδί...

Συμφωνώ τόσο μα τόσο πολύ μαζί σου................Κ μη λετε συνεχεια για τα-θεικά-ματάκια της

Αναστασίας σου,ζηλευωωωω.......(πλακα κανωω... :lol: )...Αλλα δεν είναι "αδικία" εγω που τα

χω μανα πράμμα να μη τα κληρονομήσει η μικρή μου???Δε μπορω να αρνηθω οτι λατρευω τις

μαυρες ματαρες της βεβαια αλλα....... :-\

Στελλούνι μου όμορφο περιμένουμε ακόμη φωτο στην ομαδούλα μας,έστω δικές σου,να σε

φτιάξουμε στο μυαλό μας βρε παιδάκι μου....Όσο για τα δοντάκια αυτο ισχυει για την γερη κ

όμορφη οδοντοστοιχία...Κ αυτο ηταν ο μοναδικός λόγος που χαιρόμουν που το πρώτο μας

έσκασε 10 μηνών...

Σας φιλώ γλυκα,πάω μια βόλτα στην αγορά για ολινοπαπουτσοαναζήτηση!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια εβαλα 4φωτο στην ομαδα!Αντε για να μη με μαλωνετε :P !!!Μονο τα μελη μπορουν να τις δουν,ετσι δεν ειναι?Ειμαι μωρε λιγο περιεργη με αυτα...

Φανταστειτε με μονο με λιγο πιο μακρυ μαλλακι!Παλια τα ειχα πολυ μακρυα(αααααχχχ...... :( )κ με ξανθιες ανταυγιες!

Η αγαπουλα μου ειναι απλα λιγο πιο ομορφη(καθε μερα!!) :-p:-p

Σας φιλω!!!Καλο Σ/Κ :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nτινακι μου.... δεν ξεναλεω τιποτα βρε για τα ματια της κορης μου η κουκουβαγια....!!

Αλλα ειδες "αδικια"... Εσυ εχεις δυο ματια χαντρες και το Ολινακι πηρε του μπαμπα..

(κι' εμεις ειμαστε καστανοι κι΄οι δυο και η Αναστασια βγηκε γαλανοματα και καταξανθη...) :shock:

Δεν το συζηταμε καν οτι η Ολινα ειναι απο τα πιο "σικατα" και πανεμορφα μωρα του 2009.........!!!!!!!!!

Η κορη σου ειναι ενα αγγελουδι, ειναι πανεμορφη και τσαχπινα...

(Θελεις να σου πω κι' αλλα..? Αφου ξερεις... Λατρευω την κουκλαρα σου...) :D:D

Στελλιτσα... καλε τι ομορφιες ειστε εσεις...?

Φτου-φτου να μη σας ματιασω...!

Τι ωραια να εχει βγει κι' αλλο δοντακι σας...

Εγω παντως τιποτα δε βλεπω.. ουτε πιανω.... Μ' εσκασαν αυτα τα δοντια της πια..

Τι μαγειρεψες τελικα? Εγω μακαρονια με κιμα..

Η μικρη σημερα ολη μερα ηταν μες στα ποδια μου..

Εβαλα οτι ταπερακι-κατσαρολακι-πιατακι υπηρχε μεσα στο πλυντηριο πιατων να ξεβρωμισουν.

Τα εχει κανει ριμαδια ολα βγαλε-βαλε στα ντουλαπια.Μες στις δαχτυλιες.

Κατεβαζω απο το πανω ντουλαπι τις ταμπλετες για το πλυντηριο.. της αφηνω στον παγκο..

χτυπαει το τηλ... και δεν προλαβαινω να γυρισω τα ματια μου..

εσκυσε με τα δοντια την ταμπλετα και εφαγε ενα κομματι... Εκανε εμμετο αμεσως, την μαλωσα,

νευριασα γιατι μολις ειχα σφουγγαρισει και με τσατισε τοσο που της εδωσα γαλα και κοιμηθηκε...

Αμαν πια... ολα τα προσεχω και την εχω στα οπα-οπα και να μου παθει τιποτα απο μια μπουρδα.

Τα ματια μας 14 πρεπει να εχουμε.. Απροβλεπτα τελειως τα μωρα..

Αχ... και μετα μου λετε για δευτερο.. Να εχω δυο ταρζαν να ριμαζουν... :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλες καλο βραδυ......Στελλα τι ομορφιες ειναι αυτες ειδα τις φωτο κ φυσικα σχολιασα... ;)

Φανη μου τι εκανε παλι η ζουζουνα σου ευτηχως εκανε εμετο.... :o

Αγγελικη μας περνατε 4 κιλα ;) χαρα στο κουραγιο σου κ την υπομονη σου, τη μεση να μην πανεσει κ τη χερια, εγω το δικο μου κ αν τον κρατησω πολυ ωρα με πιανουν τα χερια.. ;)

Αννα ευχαριστω πολυ , σου εστειλα μηνημα..... :P

εμεις τωρα πηγαμε στη γιαγια περασαμε τελεια, αλλα μονο αν ειμαι κ εγω μαζι, αυτο που λεγατε για να τον αφησω βραδυ μονο αδυνατο :cry: εκει ειμαι κ κλαιει σπαραχτικα κ οι δικοι μου δεν τολμουν ουτε γι'αστειο.να τον κρατησουν....χθες καναμε το πρωτο μας κουρεμα του πηρα λιγο τις ακρες,αλλα κοριτσια εκλαψε με μαυρο δακρυ,εκανε το λαθος η φιλη μου η κομωτρια να τον αφησει στο τελος κατω μονο, κ φυγαμε αρον, αρον,μπορει να φανει περιεργο αλλα αν δεν ειναι σπιτι του δεν καθεται πουθενα.... :( κ αυτο εξελισεται σιγα, σιγα σε μεγαλο προβλημα.... :?:

ααα εδω κ δυο μερες λεει μια λεξη συνεχεια κατι σαν λιγο,λιγο, δεν ξερω τι θελει να πει αλλα την εχει καραμελα..... :lol: για το φαγητο που λετε εγω του δινω

8 πρωι 200 γαλα

11 περιπου φρουτα αχλαδι, δαμασκηνο κ ετοιμη μαζι το μπολ γεματο

2 μεσημερι, φαγητο ποτε το τρωει ποτε οχι εξαρταται αν του αρεσει

5 απογευμα ενα μπολ μπισκοτοικρεμα, η φαριν λακτε,

9 κ κατι βραδυ 200 γαλα κ πολλες φορες οχι ολο

αναμεσα κανενα μπισοτακι μιραντα, κ αυγο σφοιχτο ανα δυο μερες,κ τοστακι που αρχισα κ του δινω λιγο αυτες τις μερες....πολλα ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερααααααααα!!Τι μου κανετε??Η μικρη κανει νανι εδω κ κανα μισαωρο και ο μπαμπας μας βλεπει μπαλα...

Αχ μωρε Φανουλα κ Κατερινακι μου σας ευχαριστω πολυ αγαπες μου για τα καλα σας λογια :ymblushing::ymblushing::ymblushing::ymblushing::ymblushing::ymblushing::-*:-*:-* !!!Θα μπω μετα να δω τα σχολιακια σας :) !!

Ρε συ Φανη τι εκανε παλι το ταρζανακι σου??Νομιζω οτι απο τα θυληκα της παρεας μας ειναι το Νο1"ζιζανιο"!!!Θα παθαινα σοκ κ εγω!Κ τωρα ετσι για να ελαφρυνω την ατμοσφαιρα......Καλα ,την ταμπλετα με τα 2 δοντια την εκοψε :shock::shock:=))=))=))=)) ??????Δε παιζεται η Αναστασια!!Να'ναι καλο το πουλακι μου!!!Γερο κ δυνατο!!

Λοιπον,εμας τελικα δοντι ειναι αυτο που σας λεω(ο πανω δεξια κυνοδοντας!Κανονικα τα μπροστα μπροστα δε βγαινουν πρωτα?)!Της εκανα "κεφαλοκλειδωμα" για να δω επιτελους :lol::lol: !!!

Εγω εφτιαξα κομματακια κοτοπουλου με κρεμα γαλακτος-μουσταρδα κ ρυζι!

Κατερινακι μου μια χαρα τρωει καλε ο Παναγιωτης!!Μην αγχωνεσαι!!

Οσο για το οτι δε μπορει μακρυα σου κ ειναι ανετα μονο στο σπιτι σας,μη σε προβληματιζει!Ειναι μικρακι ακομα!Κ το καθε παιδι ειναι ξεχωριστο!Σιγα σιγα κ οταν ερθει η ωρα του θα ανεξατητοποιειται οσο χρειαζεται ;) !!

Με γεια κ του κουρεματακι σας!!Εγω λεω να μη την κουρεψω τελικα αν και η μανα μου με εχει ζαλισει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να ρωτησω 2 πραγματακια!!!

Η μικρη ειναι πια μια χαρα κ απυρετη απο προχθες !Αραια κ που,βηχει λιγο δυνατα!Λετε να περασει μονο του ή καλυτερα να το κοιταξω μηπως ειναι τιποτα ή της δημιουργησει τιποτα πιο σοβαρο?Τι να κανω απο μονη μου?Να παρω και τη γιατρο?Την εχω τρελλανει αυτες τις μερες :?

Και το αλλο...οι μανουλες που χρησιμοποιειτε πιπιλα την εχετε κοψει ή σκεφτεστε να την κοψετε?Ποτε?Εμεις την εχουμε αποκλειστικα κ μονο για τον υπνο,απο πολυ μικρη δε την ηθελε καμια αλλη ωρα!Ποτε νομιζετε οτι ειναι καλη χρονικη στιγμη για να κοπει?Οχι οτι με καιει παρα πολυ αλλα για να δω τι να κανω...

Ειχε ανοιχτει κ ενα σχετικο θεμα πιο παλια αλλα δε το βρισκω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλα καλο βραδυ....το κουρεμα μη φανταστεις αν δεν το πω σε καποιον μπορει να μην το καταλαβει ;) εχουμε κ εμεις σγουρα μαλακια οχι πολλα, αλλα του τα πηρα λιγο για να μην εχω γκρινια....καταλαβενεις ;)

για πιπιλα εμεις ειμαστε σε καλο σταδιο τη θελουμε πλεον μονο στον υπνο κ αυτο για κανα τεταρτο, τη μερα πλεον δεν τη θελουμε καθολου σε σχεση με λιγο καιρο πριν, τον οδοντιατρο μας που ειχα ρωτησει μου ειπε καλο ειναι να την κοψει απο τωρα, αλλα κ εγω νομιζω μικρουλης ειναι ακομη ας καταλαβενει λιγο τι γινεται κ βλεπουμε..... ;)

καληνυχτα καλη ξεκουραση... :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλο βραδυ κι απο μενα!

Κατερινακι μου... μεγεια το κουρεματακι...!!

Πηρατε μονο τις ακρουλες ε..? Καλυτερα.. Μ' αρεσουν τα αγορακια με .. "πεταχτά" μαλλια!

Η γιαγια μενει μακρυα απο σας..? Παραξενο... Σχεδον ολα καθονταια στους παππουδες..

Τι να κανεις βρε Κατερινα μου... να τον αφησεις και να εχεις το νου σου μερα-νυχτα?

Αστον να μεγαλωσει λιγο, να καταλαβαινει καλυτερα, και ισως τοτε σου ζηταει απο μονος του να πηγαινει. Εσυ καλο καουραγιο... και υπομονη... Να μου τον φιλησεις τον κουκλο.

Στελλιτσα μου οντως ειναι πολυ ζωηρη η μικρη.. Η μαμα μου λεει "Φανη σαν να σε βλεπω να ξαναμεγαλωνεις"...Ετσι ημουν κι εγω... Μη παραπονιεμαι τωρα για την Αναστασια..

Δε την προλαβαινω.. ενα περιεργο πραγμα... Θα μου πεις τι κανεις καλη μου γυναικα?

Ενα παιδι δεν μπορεις να φερεις βολτα..? Κι ομως ειναι ωρες.. που δεν ΜΠΟΡΩ να την φτασω!

Οταν ομως ξαπλωνουμε το βραδυ και με φιλαει και με χαιδευει και μου λεει "καααα-κααααα"..(καλη)

εκει λεω.. Παναγια μου να το εχεις γερο.. Μπορει να με βγαζει απ' τα ρουχα μου ολη μερα, αλλα μολις λιγο ησυχαζει τα ξεχναω ολα..

Για την πιπιλα που ρωτατε... δεν ξερω... δεν το εχω σκεφτει ακομη.

Ισως επειδη την ζηταει συχνα μεσα στη μερα και χωρις αυτη δεν νανουριζεται ποτε... νομιζω οτι θα αργησουμε να την κοψουμε.. Ειναι και το ζορι με τα δοντια της.. Βλεπω οτι την βοηθαει ωρες-ωρες..

Αν παλι αποφασισει να την πεταξει ΜΟΝΗ ΤΗΣ στα ψαρακια... τοτε αλλαζει το θεμα..

Πιπιλα θα ζηταει και πιπιλα δε θα βρισκει... :lol:

Καληνυχτα κοριτσαρες μου.

Τα λεμε αυριο...! Καλη Κυριακη να εχουμε ολες. Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι,ναι,ναι,ναι Στελλίτσα μου είσαι ακριβως όπως σε είχα φανταστεί...

Κ πραγματικά ο αντρούλης σου πρέπει να σας εχει μεγαλο καμάρι,μα τι κουκλάρες είστε

εσείς....!!!!! ;;) Θεές..!!!Κ νομιζω εδω οι κοριτσομανες καταρρίψαμε όλες το μύθο που

θέλουν τα κορίτσια να μοιάζουν στον μπαμπά!!! :ymsmug::ymsmug:

Για τον βηχα εννοείται πως θα ξαναπάρεις τη γιατρό σας,δεν το συζητω!Η δουλειά τους

είναι να τους πρήζουμε!!!Με γεια κ το δοντι!!!!!!Πολύ γέλασα..άκου κυνοδοντας πριν

τα κεντρικά,χαχαχαχχα.... =))

Φανούλι μου,μην το συζητας...Ευτυχως εμένα τα πιο πολλά ντουλάπια είναι ψηλά,

η εστια είναι αφης οπότε αναβοσβηνει απο πάνω κ το μόνο κατω ντουλάπι που εχω ξεκλειδωμενο

είναι αυτο με τα χαρτια κουζίνας,τις χαρτοπετσέτες ,τα αλουμινόχαρτα κτλ κτλ κ η

παπουτσοθηκη μου αλλα αν σου πω επειδη τα εχει σκορπίσει εκατονταδες φορές πλέον

αρχισαν να της είναι σχεδόν αδιάφορα κ απλά παλεύει να ανοίξει τις ασφάλειες απο

τα υπόλοιπα... ;)

Νινίνα μου γιατι ετσι ο Παναγιωτούλης μας ρε συ?Μήπως δεν ειναι αρκετα εξοικειωμένος

με τους δικούς σου??

Το κερατακι μου πάντως σημερα δεν ηθελε να την πάρουμε!!Πολύ πλάκα!!!

Να εχετε ολες ενα πανεμορφο Σαββατόβραδο!!!!!Πολλά γλυκά φιλάκια!! :-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργουτσικα μπηκα αποψε. Που μου ειστε ολες? Ξεκουραζεστε ή παιζει και καμια εξοδος? Οποια εχει βγει εξω ας πιει και ενα ποτακι σην υγεια μου! Ποιος ξερει ποτε θα ξαναβγω νυχτα... Για να πω την αμαρτια μου ενα νυχτοπερπατημα μου εχει λειψει. Η μονη λυση για την ωρα ειναι να αφησω το γιωργο με τον Ιασωνα και να βγω με καμια φιλη μου. Να λειψουμε και οι δυο νυχτα χλωμο... Οχι οτι ο μικρος δεν καθεται με τη μανα μου αλλα θα μου τη χαλασει η παλιογιαγια τη συνταγη και δε θελω καθολου να νομισει ο Ιασωνας οτι αλλαζει κατι απο το 8.30 υπνος στην κουνια μονος του. Προφανως δεν της εχω καμια εμπιστοσυνη και δικαιως αφου μου εχει δωσει ενα σωρο δικαιωματα.

Ειμαι ακομα λιγο ανησυχη για το τραγικο βαρος που πηρε σε τοσο λιγες μερες... 900 γραμμαρια μεσα σε 23 μερες μου φαινεται τραγικο. Αν δεν ειχμε κανει προσφατα εξετασεις θα σκεφτομουνα για θυροειδη αλλα δεν ειναι αυτο. Προσπαθησα να σκεφτω τι διαφορετικο εγινε τον τελευταιο καιρο αλλα δεν βγαζω καμια σπουδαια ακρη. Λιγο το πρωινο του αλλαξα αλλα δεν νομιζω οτι φταιει αυτο. Εκει που του εδινα 250 ml γαλα με τρεις κουταλιες κουκερ, το εκανα 220 με 2,5 κουταλιες κουακερ και 1 κουταλια γλυκου πολτοποιημενα ξερα φρουτα (συκο, δαμασκηνο, βερικκοκο, σταφιδα). Ξανακοιταξα τις συσκευασιες και δεν εχουν εξτρα ζαχαρη... Αντικατεστησα τη 1 απο τις 2 φορες την ευδομαδα μοσχαρισιο κιμα με μοσχαρισιο συκωτι, ουτε αυτο νομιζω οτι ειναι. Το μονο που μου παει στο μυαλο ειναι ο πολεμος που εγινε με εκεινα τα ρημαδο-μουστοκουλουρα και μηπως καπου μου ξεφυγε και εφαγε περισσοτερα και μηπως του δινουν μπισκοτα στον παιδικο. Εγω τους ειχα πει αν κλαιει πολυ την πρωτη μερα να τον δωροδοκησουν με μια φετουλα ψωμι... ελπιζω να μην το παρεξηγησαν. Θα ξανα-ρωτησω τη Δευτερα... Να ζυγιστηκε λαθος το αποκλειω γιατι ηταν βραδυ, ειχα καρφωθει στο φως και ηταν μια απο τις ελαχιστες φορες που εκατσε ακινητος, εκτος του οτι τον ξαναζυγισαμε και δεν ειναι ψηφιακη η ζυγαρια για να πεις οτι χαλασε... Ετσι κι αλλιως, επαιρνε πιο πολυ βαρος απο οτι επρεπε και τις προηγουμενες φορες και με απασχολουσε το θεμα. Ετσι θα παρω μετρα, για την ακριβεια ξεκινησα ηδη... Χρησιμοποιω πλεον τη ζυγαρια της κουζινας που την ειχα διακοσμητικη, κοβονται τα πολλα μελια και μπισκοτο μονο μετα απο εμβολιο ή τωρα που θα αραιωσουμε 2-3 φορες το μηνα... Θα το ψαξω και λιγο καλυτερα με τους υδατανθρακες και τις πρωτεινες. Ισως και εκει να ειχα παρεξηγησει λιγο την εννοια της μεριδας.

Διαβασα αυτα που γραφετε πως τρωνε τα παιδακια σας και τα βρισκω μια χαρα μπολικα οπως και του Ιασωνα... ηθελα ομως να ρωτησω κατι αλλο. Οταν τους μαγειρευετε κρεας ή κοτοπουλο, ποσο βαζετε στη μεριδα? Αν ξερετε δηλαδη γιατι κι εγω μεχρι χθες με το ματι εβαζα...

Παντως δε φαινεται χοντρος. Λιγο παχουλος ισως... Εχει κοιλιτσα.

Για την πιπιλα... Οχι δε σκεφτομαι να του την κοψω ακομα. Βασικα γιατι τη μερα δε την χρησιμοποιει γιατι θελει το στομα του ελευθερο ειτε για να λαλαει ειτε για να δοκιμαζει αλλα αντικειμενα. Μονο στο μεσημεριανο και το βραδυνο υπνο ειναι απαραιτητο αξεσουαρ. Οταν γινει 2 ετων θα αρχισω να το σκεφτομαι...Υποτιθεται πως μεχρι τα 2,5 πρεπει να την εχουμε ξεφορτωθει για το καλο των δοντιων και της αρθρωσης.

Τι αλλο?

Ειχαμε τον αδερφο μου και τη νυφη μου εδω σημερα και ο Ιασωνας εδωσε μια ωραιοτατη παρασταση... Ετρεχε περα-δωθε, ανεβαινε στο τραπεζι, στις καρεκλες, πεταγε παιχνιδια... Μια χαρα μας παλαβωσαε ολους! Εκανε και τη νυφη μου να νιωσει απιστευτες τυψεις που δεν τον σφησε να της ρημαξει την τσαντα και τα περιεχομενα της. Οτι εμαθε να ανοιγει φερμουαρ το ειπαμε? Βεβαια... Εδω και 10 μερες παλευε να ανοιξει την τσαντα του, που παιρνουμε στη βολτα και τον παιδικο σταθμο. Και μετα απο 3-4 μερες τα καταφερε και τον ειδα να κυκλοφορει με μια πανα στο στομα και την κορδελα της πιπιλας μπεγλερι στο χερι...

Τουλαχιστον μεσα σε ολα καθε πρωι, απο την Τεταρτη, ψοφαω στο γελιο γιατι η πρωτη δραστηριοτητα της μερας του ειναι μολις ξυπνησει να βγαλει και να πεταξει εξω απο την κουνια τα καλτσακια του... Ειναι καινουριο χουι, κατι σαν Καλημερα γι αυτον μαλλον!

Καληνυχτιζω εδω και παω στην Ομαδα να δω τις φωτογραφιες της συμπεθερουλας μου και αν δεν κουτουλησω απο τη νυστα να βαλω και καμια καινουρια δικια μας...

Πολλα φιλια σε ολες και καλη Κυριακη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσαρες μου.

Ξυπνησα απο νωρις παλι σημερα, μιας κι' ο βηχας και το σιναχι δε με αφησαν ησυχη ολη νυχτα.

Παγωσα χθες μες στα νερα. Επλυνα μπαλκονια-αυλες-παντζουρια και χιλια δυο αλλα χαζα ..

Αλλα η βροχη.. βροχη.. Μας εχει σαπισει 14 μερες, και συνεχιζει..

Η μικρη ακομη κοιμαται και βρηκα ευκαιρια να πιω εναν ησυχο καφε..

Χθες μεχρι να κοιμηθει μου εβγαλε το λαδι...

Τα' βαλε με το συρταρι στο τραπεζακι του σαλονιου..(ειναι ενα στενο για μπουκαλια)

Ντε και καλα να μπει μεσα...Αφου βρε κοριτσι μου ΔΕ ΧΩΡΑΣ να της λεω.. και δωστου να χτυπαει τα μουτρα της και να τσιριζει... Και μετα πηγαμε στην κρεματοκαμαρα να ξαπλωσουμε και ηθελε να εχει τα δαχτυλα της μες στη μυτη μου... ποση ωρα της ελεγα "ΜΗΗΗΗΗΗ" και ξανα μηηηηηηη...

μεχρι που της εδωσα μια στα χερια και αρχισαν τα οργανα...

Κατι δεν κανω σωστα... τα νευρα μου ειναι ωρες-ωρες σε αθλια κατασταση...

Τελος παντων... Θα την βρω την ακρη.. που θα παει..

Αγγελικη νομιζω.. (με το λιγοστο μυαλο που διαθετω).. :lol: οτι αδικα ανησυχεις για το βαρος του Ιασωνα. Εχει και ενα Α υψος το παιδι.. και ειναι και αντρακι ολοκληρο!

Μη του στερεις το φαγητο, απλα μειωσε τα ενδιαμεσα μπισκοτακια κτλ.

Στον παιδικο που ειμαι εχει κρεμασμενο στην κουζινα το "ποσοτολογιο φαγητου" για παιδακια 2 χρονων και πανω και η μεριδα φαγητου ειναι 260 γραμ... τυρι 30 γραμ και γαλα αν θυμαμαι καλα 120ml. Θα τα δω αυριο και θα σας πω.

Κι εγω με το ματι βαζω την μεριδα, οχι πολυ μεγαλη γιατι τις περισσοτερες φορες την τρωει ο καδος.

Η δικια μου τρωει τα παντα, δοκιμαζει, δε φτυνει εστω κι αν δε της αρεσει ΑΛΛΑ δεν τρωει μεγαλη ποσοτητα ποτε. (ειναι... μανεκεν... :lol::lol::lol: )

Κωσταντινα μου, τι να πρωτοβαλω στα πανω ντουλαπια?

Στο ενα διπλο ειναι τα πιατα, στο αλλο τα ποτηρια, και στα αλλα δυο φλυτζανακια, και τροφιμα.

Εχω και ενα πανω απο το ψυγειο που εχω μαζεψει ολα τα απορρυπαντικα..

Εχω παραθυρο γαμωτο και μου τρωει τον χωρο..

Τα πιο πολλα ντουλαπια ειναι κατω... Δεν ξερω κατι θα σκεφτω..

Την παπουτσοθηκη την βαρεθηκε..

Σκεφτομαι να την αφησω να ριμαξει.. να ριμαξει.. να ριμαξει να εκτονωθει και να τελειωνει πια αυτο το πραγμα. Ολη μερα σαν την κοτα ειμαι με το κεφαλι κατω και μαζευω...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...