Μετάβαση σε περιεχόμενο

AΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο 5!!!


Recommended Posts

Aγγελικούλα μου πόσο δίκιο έχεις...Κ είμαι απο τις μαμάδες που

είναι εντελώς κατά στο κοίμισμα στα χερια-πόδια-αγκαλιά...Κ ακόμη πιο κατα στο να

κοιμάται το μωρό όχι απλά στο κρεβάτι των γονιών,αλλα γενικότερα στον ίδιο χωρο..

Γι αυτό κ την έβαλα στο δωμάτιό της απο 2 μηνών,παρα τις αντιρρήσεις του Κώστα,της

μαμάς μου κ της γιατρίνας μας!

Γι αυτό κ όλοι καμάρωναν μέχρι τώρα για το-κατα τ άλλα υπερκινητικό-κοριτσάκι μας

κ την συνήθειά του να κοιμάται ολομόναχο στην κούνια του...

Γι αυτό κ ζήτησα βοήθεια γιατι δε μου δίνει άλλη επιλογη απο το να την χαιδεύω το

βράδυ μεχρι να κοιμηθεί,μια που μόλις κάνω ένα βήμα προς την πόρτα κλαίει απαρηγόρητη..

Κ θέλω τωρα κ την συμβουλή σου ως ψυχολόγος γιατι πολλά κ διάφορα ακούω..

Τελικά τι είναι καλύτερο,να αφήνουμε το μωρό να κλαίει μέχρι να "πιασει" οτι πρέπει να

συνεχίσει να κοιμάται μόνο οτυ?

Ή μήπως θα χάσει την εμπιστοσύνη του απέναντι στους γονείς του κ θα νιώθει κ τώρα αλλα

κ μεγαλύτερο τρομερή ανασφάλεια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοριτσαρες μου.... :D:D:D

Το καρουμπαλο υποχωρησε αλλα ειναι ακομη ψιλομελανο και κοκκινο το μετωπακι της..

Δε σας προλαβαινω μωρε.. Τι πραγμα ειν' αυτο?

Μεχρι να διαβασω τα νεα σας και να απαντησω ξυπναει και η μικρη... :lol::lol::lol::lol:

Εβαλα και φωτο στην ομαδα!

Αγγελικη ... ο παραδεισος που σου ελεγα....!!! Την ειδες την φωτογραφια..?

Το σπιτι μου ειναι τερμα κατω στο αριστερο σου χερι με την καμιναδα που προεξεχει... :D

Αυτο που γραφεις για τον παιδικο ειναι οτι καλυτερο....!!!!

Ξερεις τι ειναι να μη σ' αφηνει να φυγεις και να ακους την τσιριδα του μεχρι να φτασεις σπιτι..?

Παναγια μου... Αφησε τον με τα παιδακια σε φουλ ωραριο αφου περναει καλα το παιδι.

Θα τρωει κι' ολας και μετα θα ειναι ετοιμος για νανακια.

Να ξεκουραζεσαι και να διαβαζεις κι εσυ με την ησυχια σου... Μην το σκεφτεσαι καθολου.

Ζαιρακι μου... ντουκου-ντουκου-ντουκου....!!!! Τελεια ειναι ολα κοριτσαρα μου!

Ασε τον γιατρο να λεει.. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ....!!! :lol:

Δλδ ποσο εβδομαδων σε βγαζει..? Μου ακουγεται περιεργο να σου λεει 4 εβδ. λιγοτερο..

Σε 15 μερουλες που θα πας, να δεις οτι ο γιατρος θα βγαλει αλλο πορισμα..

Ειναι μικρουλη το σπορακι μωρε και μπορει να μην τα υπολογισε σωστα.

ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ παντως.. Με τον τρομο και το αγχος μονο κακο στον εαυτο σου και στο φασολακι σου κανεις.

Για το γιο-γιο που λες εμεις το ξεκινησαμε 13 μηνων.

Μονη της μου ελεγε κακα και τραβουσε το παμπερς να το βγαλει.

2 μηνες τωρα τα παμε πολυ καλα. Οταν ειμαστε εξω λεει "κακα" και της λεω κανε στο βρακακι..

και μου λεει "εντα"... ενταξει...!!!

Δε μου λερωσε ποτε χαλι αλλα πολλες φορες εχει παρει δρομο με το σκ@το στον κωλο..!

Με βολεψαν πολυ τα μωρομαντηλα που τα ειχα παρεξηγημενα.. :D

Που εισαι βρε Δωρακι μου..

Πριν κανεις δημοσιευση οτιδηποτε.. κανε πρωτα μια αντιγραφη να εισαι σιγουρη.

Την πατησα πολλες φορες.

Με εβγαζε σε μια σελιδα και μου ζητουσε ονομα χρηση και κωδικο.. ΕΛΕΟΣ!

Αντε ωραιαααα... Κι αλλα νινακια στο "γκο-γκο"!! Κι ας μην ειναι με τον κ@λο απ' εξω..!! χαχαχχα!

Ντινακι μου γλυκο.. οντως κατι γινοταν το καλοκαιρι του 2009 ...

Για να φερω στο μυαλο μου τιποτα....

Στις 22 Ιουλιου κατι ειχε παιχτει μαλλον με την ηλαικη εκλειψη...!

Μηπως να εφταιξαν οι μυγες που ηταν παχες τον Αυγουστο..? :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Τετοια τσαχπινια και χαρη ομως........!!!! Ας μας κουνηθει κανεις!!!! χαχαχαχαα!!!

Το γιο-γιο να το ξεκινησεις οταν νιωσεις ετοιμη εσυ και το Ολινακι.

Ολα τα παιδια οπως εχουμε ξαναπει μεγαλωνουν με διαφορετικους ρυθμους το καθενα..

Στελλα μου... Περαστικα στον Αφροδιτακι μας..

Απο την μυτη της αρπαζουν τις ιωσεις... Πολυ τα λυπαμαι...

Χρυσα μου, με φυσ. ορο και μυξορουφιχτρα τις καθαριζω.. αλλα επειδη πληγωθηκε η μυτουλα της δεν καθεται πια.. Ειναι φρακαρισμενη και δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο να της βγαλω.. Ολη νυχτα ροχαλιζει και ειναι ανησυχη... Ελπιζω να περασουν συντομα...

sorry αν ξεχασα καποια βρε κοριτσια..

Με εφαγε η πολυλογια σημερα..

Σας φιλω ολες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΣΗ: Κοριτσια το Καρολινακι κανει παραπονακια οτι το ξεχασαμε!!! Ειναι καλα ομως, το ιδιο και η Παπενια της...

Οχι μωρε παραπονιαρικο δε σε ξεχασαμε! Γραφουμε τοσα πολλα και εχουμε και διαφορα στο μυαλο μας η καθεμια... Σ' Αγαπαμε και μας λειπεις!!!

Κανε κατι (καλοπιασε κανενα της μηχανογραφησης στη δουλεια), για να δεις γιατι μπορεις να μπεις απο εκει!

Αντε, περιμενουμε ολες να μαθουμε νεα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη, ενω εγραψα παλι τοοοσα, περαστικα για την κουκλιτσα που μπλαβιασε δε σου εγραψα!

Περαστικα λοιπον και πολλα φιλακια να της δωσεις, να περασει γρηγοροτερα...

Τον ειδα τον παραδεισο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φανη με συριγγα το κανεις η με τα δοσομετρικα φυαλιδια

να ξερεις με τη συρηγγα ειναι πιο αποτελεσματικα..

εγω εχω 4 πενταρες, τις γεμμυζω ολες μαζι με ορο- παιρνω το λιτρο απο το φαρμακειο, τον τυλιγω με μια πετσετα μεγαλη να εχει τα δεχια περιορισμενα και τον εχω καθιστο στα ποδια μου, βαζω 2 φορες σε καθε ρουθουνι και οι μηξες φευγουν απο το αλλο , μαλιστα εξφεντονιζονται..χιχιχι..αλλιως δουλεια δεν γινετε...

αμα βεβαια τα δω σκουρα που και που 2 σταγονες Γκαραματ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και όμως οι μετρήσεις που γίνονται αυτόματα στο μηχάνημα του γιατρού μου με βγ΄ζουν 7 εβδομάδων και κανονικά θα έπρεπε να ήμουνα 11. και αυτό έχει μια λογική αφού έχω πολυκυστικές ωοθήκες και έχω πολύ μεγάλο κύκλο- 40 ημερών που σημαίνει ότι αργώ να ρίξω ωάριο για να γίνει σύλληψη....αλλά και πάλι είμαστε πολύ πίσω...... :o:o:o:shock::shock::shock:

εγώ διαφωνώ με την "αυστηρότητα" αυτή απέναντι στα παιδιά....πιστεύω ότι χρειάζονται όλα με μέτρο, τα παιδιά και οι ανάγκες τους μας καθοδηγούν.......εμείς για παράδειγμα κάπιοιο διάστημα κοιμόταν μόνος του με το γάλα του, άλλη περίοδο αγκαλίτσα, άλλες- όπως τώρα- στο κρεβάτι παρέα οι δυό μας και μόλις κοιμηθεί στν κούνια του τον βάζω.....παιδάκια είναι, ππερνάνε φάσεις...εγώ ειμαι πολύ υπερ της αγκαλιάς γενικά... :YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG::YMHUG:

Ντινάκι μπορεί αυτή τν περίοδο να έχει την ανάγκη την αγκαλίτσα σου, ή μπορεί να την έιχε όταν ήταν πιο μωρό μιας και άποψη μου είναι ότι πολύ νωρίς την έβαλες στο δωμάτιο της, μωρέ ήταν τόσο μικρούλικο και σε είχε τόσο ανάγκη. άλλες ανάγκες τοτε άλλες τώρα...εγώ τον έβαλα όταν ήταν 6 μηνών και επί δύο μήνες κοιμόμουνα δίπλα του σε ένα στρώμα στο πάτωμα μέχρι να προσαρμοστεί....οι μπαμπάδες θα πρέπει σε όλες αυτές τις φάσεις να κάνουν λίγο υπομονή και τους εξηγούμε ότι δεν τους παραγκωνίζουμε απλά ετσι είναι αυτά...

δε μου δμιούργσε ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα στον ύπνο ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ. τότε θα καταλάβεις προβλήματα στη συμπεριφορά, στον ύπνο κλπ, εκτός αν είσαι τυχερή..`τώρα θα μου πεις θα είναι πιο μεγάλη και θα μπορείς να συνεννοήσε...έπρεπε να σε έχω εδώ σπίτι μου Φεβρουάριο - Ιούλιο να δεις τι σμαίνει προβλήματα στον ύπνο. ούτε πάνω ούτε κατω,ούττε κουνιστά μόνο να σφίγγεται πάνω σου, επί 4 μήνες αυτή η δουλειά, γιαυτό αγκάλιασε το παιδάκι σου τώρα, γιατί μόλις ξεκινήσεις τη δουλειά θα σου λείπει τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο και δε θα έχεις χρόνο για τίποτα....στο λεώ από εμπειρία και μόνο...κάτσετε λίγο μαζί στο κρεβατι, δι΄βασε της ένα παραμυθάκι, μιλήστε, κουβεντιάστε,πέιτε τραγουδάκια, η ηλικία αυτή αυτό προστάζει γνωμη μου....

δεν είναι για να το έχεις άγχος. είναι το μικρό σου ανθρωπάκι.. σκέψου πόσες φάσεις περνάμε εμείς στον ύπνο ή οπουδήποτε αλλού όταν έχουμε περάσει μια δυσκολία, όταν δε νιώθυμε καλά ή οτιδήποτε...που είμαστε νοήμονες άνθρωποι όχι αυτά που δεν καταλαβαίνουν πως να αντιδράσουν.

ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΣΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΣ ΜΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απαιχτες μανουλες μετα ακομα πιο απαιχτα παιδακια σας καλοσωριζω κ εγω επισημως!!!χαθηκα γιατι εχουμε προβληματα με το ρευμα κ δν το διακινδυνευω κ πολυ.εχθες μπηκα το βραδυ κ επεσε 3 φορες λεω ασε μην καει κ εχω αλλα.

ειστε καλα ολες?δεν σας διαβασα ολες για να προλαβω πριν εμφανιστει ο ντενης ο τρομερος...

σας ευχαριστω ολες κ για τις ευχες σας!

εμεις μαθαμε κ μετραμε εως...το 2!!!χαχαχα λεμε ποσα χερακια ποδαρακια κλπ εχοθμε κ λεω να παμε σιγα σιγα στο 3...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα, κι εγω καιρο εχω να δω κατι που εγραψε η Ιφιγενεια εδω ή αλλου... Δεν εχω ιδεα τι κανει. Ειχε καποιο προβλημα?

Πολυ καλο μου φαινεται που ο Αλεξανδρος λεει οτι εχει 2 χερια, ποδια, αυτια, ματια... Γιατι ο Ιασωνας οταν τον ρωταμε που ειναι τα χερια, ποδια, μυτη, αυτια, ματια... Απο εκει που ολα τα εδειχνε, τωρα εχει κολλησει τη βελονα μονο στα αυτια και τα ματια... μαλλον δεν εχει τιποτα αλλο αυτη την εποχη... Χα χα χα... :lol:

Οπως καταλβαινεις ακομα στο "που" ειμαστε, εχουμε δρομο ακομα μπροστα μας για το "ποσα". Απο αριθμους οταν μετραω 1-2-3 και αααμμμ για να φαει φρουτα, επαναλαμβανει σα βρυκοο παπαγαλακι "τια" (τρια) και μετα λεει "τετοοο" (τελος) και ας ειμαστε στην πρωτη κουταλια!

Αν εχετε συχνες διακοπες ρευματος ενα UPS ειναι σωτηρια για τον υπολογιστη. Κι εγω το σκεφτομαι γιατι οταν εχει κακοκαιρια και εδω η ΔΕΗ μας κανει ωραια κολπα με την ταση του ρευματος και διακοπες που κρατανε το πολυ 1-5 λεπτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλο βραδυ καλε ποσα γραψατε σε μια μερα :o θα σχολιασω οσα θυμαμαι αν κ τα διαβασα ολα....χιχι :lol:

Η Ιφιγενεια ειναι καλα, εχω εγω επικεινωνια μαζι της.ητανη εδω στους δικους της για ενα μηνα περιπου αλλα δεν εχουν ιντερνετ....κ λογικα τωρα θα γυριζε πισω... ;)

Χαρουλα κ bebinos καλως ηρθατε στο παρεακι με τα πιο ζωηρα παιδακια, γραψτε μας λιγα λογια για τα δικα σας ;) εγω ειμαι η κατερινα μαμα του Παναγιωτη που γεννηθηκε στις 30 /6....δεν περπαταει ακομη,εχει 8 δοντακια κ παρα πολυ ενεργεια :shock: εχει μαθει εδω κ ενα μηνα να κοιμαται 1 φορα την ημερα κ αυτο για 2 ωρες περιπου.... :P

Αγγελικη ωστε ο μικρος εμαθε κ τις μπουνιες τωρα;καλο κουραγιο... ;)

Χρυσα ειδα κ εγω τα βιντεακια καλα τρομερος ο δικος σου :D εφερα κ το μικρο κ κοιτουσε καπως μετα ακουγε τις φωνες κ φωναζε κ αυτος... ;)

Φανη περαστικα κοριτσι μου για το καρουμπαλο :P δεν τα προλαβενουμε πλεον ;)

Κωνσταντινα κ εμεις δεν ειχαμε προβλημα στον υπνο, τωρα εχει λιγο καιρο που ζηταει αγκαλιτσες, χωρις δραματα ομως ευτηχως ;)

Στελλα θελω κ εγω μαξιλαρες αφου τις βρηκες σε τιμες κοστους... :twisted:

Δωρα αχ ποσο χαρηκα που ο μικρουλης μεγαλωσε κ κανει προτασεις, να μου τον φιλησεις :P

καποια ελεγε για μποτακια, εμενα μου στειλανε ενα ζευγαρι δωρο κ ειναι 21 νουμερο κ μισο κατι τετοιο γραφει.. ;)

αα να σας πω κ κατι ευχαριστο ο μικρος αρχισε σιγα, σιγα να στεκεται χωρις να κρατιεται απο καπου, αλλα μολις το καταλαβει πιανεται αμεσως πιστευω ειμαστε στο σταδιο για περπατημα,επισης στεκεται στον παγκο της κουζινας κ προσπαθει να πιασει διαφορα αντικειμενα, εχουμε ερωτευτη τον καδο σκουπιδιων :o κ σημερα την ωρα που του εκανα κρεμα μου κατεβασε το παντελονι της πυζαμας... :lol:

επισης αποψε ηταν ετοιμος να μ'αφησει χωρις δραματα κ κλαματα τον πηρε η φιλη μου αγκαλια κ εκανε πως φευγανε κ αυτος ηταν μες τη χαρα :P θα πηγενε ατα ο κυριος.... :o

καλε για βιβλιο το παω αποψε... :o σας φιλω ολες καλο ξημερωμα μακια :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aγγελικούλα μου πόσο δίκιο έχεις...Κ είμαι απο τις μαμάδες που

είναι εντελώς κατά στο κοίμισμα στα χερια-πόδια-αγκαλιά...Κ ακόμη πιο κατα στο να

κοιμάται το μωρό όχι απλά στο κρεβάτι των γονιών,αλλα γενικότερα στον ίδιο χωρο..

Γι αυτό κ την έβαλα στο δωμάτιό της απο 2 μηνών,παρα τις αντιρρήσεις του Κώστα,της

μαμάς μου κ της γιατρίνας μας!

Γι αυτό κ όλοι καμάρωναν μέχρι τώρα για το-κατα τ άλλα υπερκινητικό-κοριτσάκι μας

κ την συνήθειά του να κοιμάται ολομόναχο στην κούνια του...

Γι αυτό κ ζήτησα βοήθεια γιατι δε μου δίνει άλλη επιλογη απο το να την χαιδεύω το

βράδυ μεχρι να κοιμηθεί,μια που μόλις κάνω ένα βήμα προς την πόρτα κλαίει απαρηγόρητη..

Κ θέλω τωρα κ την συμβουλή σου ως ψυχολόγος γιατι πολλά κ διάφορα ακούω..

Τελικά τι είναι καλύτερο,να αφήνουμε το μωρό να κλαίει μέχρι να "πιασει" οτι πρέπει να

συνεχίσει να κοιμάται μόνο οτυ?

Ή μήπως θα χάσει την εμπιστοσύνη του απέναντι στους γονείς του κ θα νιώθει κ τώρα αλλα

κ μεγαλύτερο τρομερή ανασφάλεια???

Συμβουλη σαν ψυχολογος δεν μπορω να δωσω γιατι δεν ειμαι ακομα. Μπορω ομως να σου πω τη γνωμη μου και να την τεκμηριωσω συμφωνα με αυτα που ξερω απο τις μεχρι τωρα σπουδες μου και την ειδικοτερη ενασχοληση μου με το θεμα του στενου δεσμου που αναπτυσουν τα μωρα με τη μαμα τους και το αγχος του αποχωρισμου, που ειναι και το αντικειμενο της πτυχιακης μου εργασιας.

Εγω ειμαι υπερ του οτι δε στερουμε απο το μωρο την αγκαλια, δεν το παμε σε βρεφονηπιακο και σε καμια περιπτωση δεν το αφηνουμε να κλαιει μονο του μεχρι να γινει ενος ετους. Ο λογος που επιμενω για το χρονικο διαστημα αυτων των 12 πρωτων μηνων ειναι οτι το μωρο εχει απο καθολου εως ελαχιστη λεκτικη κατανοηση. Αυτο δεν εχει να κανει καθολου με το ποτε θα μιλησει αλλα με το ποσα αντιλαμβανεται απο αυτα που ακουει. Στο διαστημα αυτο ομως διαμορφωνονται καποιες πλευρες της προσωπικοτητας του ενω παιρνει πληροφοριες απο το περιβαλλον του χωρις σχεδον καμια επεξεργασια (η σκεψη και η κατανοηση του λογου συνδεονται αμεσα). Θεωρω λοιπον τραγικο για ενα μωρο να διαμορφωνει την προσωπικοτητα του εχοντας ως δεδομενο οτι κανεις δεν ανταποκρινεται στην εκκληση του για βοηθεια, ασφαλεια, καθαριοτητα, πεινα... στις αναγκες του.

Για μετα το χρονο...

Αναποφευκτο ειναι να νιωθει ενα τοσο μικρο παιδακι και αγχος και ανασφαλεια οταν αρχιζει να αντιλαμβανεται τον κοσμο. Δεν ξερει σχεδον τιποτα για αυτον και ολα ειναι καινουρια... εκτος απο τη μαμα του που η μυρωδια της ειναι η πιο παλια του γνωριμη. Λογικο λοιπον ειναι να την αναζηταει σε καθε περιπτωση που νιωθει αγχος ή ανασφαλεια. Το καλυτερο λοιπον ειναι η μαμα του να του παρεχει την ασφαλεια αυτη με λογικη ομως, γιατι εχει πια ξεκινησει το παιδακι να εξερευνα και να θελει και απο μονο του να μαθει πραγματα και κολλημενο μονιμα πανω στη μαμα του πως θα τα μαθει? Σιγα-σιγα πρεπει να αρχισει να γινεται πιο ανεξαρτητο και να το καταλαβαινει πως αυτο και η μαμα του δεν ειναι 1 πραγμα αλλα 2. Καλο ειναι να αρχισει και να διαχειριζεται το αγχος του αποχωρισμου απο αυτην για συντομα χρονικα διαστηματα... αλλιως οταν θα ερθει εκεινη η μερα που μαμα του δεν θα μπορει να ειναι συνεχως μαζι του... παιδικος, νηπιαγωγειο μια αλλη αναγκη που θα απομακρυνει τη μαμα απο κοντα του για λιγες μερες, θα του ερθει ο ουρανος στο κεφαλι!

Τον υπνο στο κρεβατι των γονιων και ειδικοτερα οταν ο ενας (ο μπαμπας) αναγκαστικα καποια στιγμη εκτοπιζεται στον καναπε του σαλονιου το θεωρω μεγα λαθος. Για μια στο τοσο και ιδιαιτερα οταν το παιδι καταλαβαινει οτι ειναι κατ' εξαιρεση δεν εγινε και τιποτα. Αλλα ο μονιμος υπνος του παιδιου με τη μαμα του ειναι προβλημα για μενα. Πρωτα απο ολα γιατι πιανει εντελως λαθος το θεμα για το ρολο του μπαμπα, της μαμας, του ζευγαριου... και αντε μετα να του ξεκολησεις απο το κεφαλι οτι η μαμα και μπαμπας ειναι ζευγαρι, κοιμουνται στο ιδιο κρεβατι, ειναι ισοτιμοι μεταξυ τους και οχι η μαμα ιδιοκτησια του παιδιου και ο μπαμπας διακοσμηση του σαλονιου. Αν κοιμουνται ολοι μαζι, πραγμα που συνηθως δεν κραταει πολυ γιατι ο μπαμπας αποχωρει, ειναι επικινδυνο λογω της στενοτητας του χωρου για ατυχηματα (πτωσεις, πλακωματα...) και οπως και να ειναι μου φαινεται καπως λαθος η εικονα και το αντιστοιχο μηνυμα της... τρεις ανθρωποι σε ενα κρεβατι για καιρο.

Προβλημα σχεδον παντα δημιουργειται και στις ισορροπημενες σχεσεις του ζευγαριου που για μενα θα δημιουργησει με τη σειρα του προβλημα και στο παιδι. Τι ειδους ασφαλεια θα αισθανεται με τη μαμα του και το μπαμπα του συχνα μαλωμενους ή ακομα χειροτερα για καιρο ψυχραμενους μεταξυ τους?

Αυτο δεν το εκανα και δεν προκειται να το κανω για κανενα λογο μεχρι ο μικρος να καταλαβαινει καλα το κατ' εξαιρεση. Αν αρρωστησει και δεν αντεχω να ξενυχτησω, θα κοιμηθω στο μονο κρεβατι που ειναι στο δωματιο του, θα ανοιγα ενα ραντζο ή στρωματσαδα αν δεν ειχα χωρο.

Εφαγα μεγαλο πακετο για 7 μηνες, απο τον 8ο μηνα του Ιασωνα μεχρι το 15ο απλα και μονο γιατι δεν αισαθανομουνα βεβαιη γι αυτο που ρωτας κι εσυ, το αν θα του δημιουργησω τρομερη ανασφαλεια αν επιμεινω να κοιμαται στην κουνια του μονος του. Καθε βραδυ με ελαχιστες εξαιρεσεις τον κοιμιζα στα χερια 2,3,5,8 φορες για να ξαναξυπνησει μολις τον εβαζα πισω στην κουνια του ή λιγο αργοτερα που πιανοταν και αλλαζε πλευρο και καταλαβαινε πως δεν ειναι πια στη αγκαλια μου. Οταν η αυπνια εφτασε στο απροχωρητο, δεν ηξερα πως να εφαρμοσω αυτα που ηξερα και να αφηνω το παιδι μου να κλαψει μεχρι να εξαντληθει και να το παρει αποφαση μου φαινοταν τρομερα σκληρο. Ενα βιβλιο μου ελυσε τα χερια και συμφωνω σε ολα με το συγγραφεα εκτος απο το οτι η μεθοδος αυτη ειναι καταληλη για μωρα 6 μηνων και ανω. Εγω θα ελεγα απο 12 μηνων και ανω... Εχω πια τη βεβαιοτητα του αποτελεσματος βλεπεις. Ο Ιασωνας απο τη τριτη μερα που εφαρμοσα τη μεθοδο αυτη κοιμοταν στην κουνια του μονος του ολη τη νυχτα. Δεν τον ειδα ποτε να ειναι πιο ανασφαλης απο πριν. Για να ειμαι πιο σιγουρη γι αυτο υπερεβαλα λιγο σε αγκαλιες και καλοπεραση κατα τη διαρκεια της μερας... Νομιζω πως η καλυτερη επιβεβαιωση γι αυτο ειναι η αψογη προσαρμογη του στον παιδικο σταθμο. Τρεις μερες μονο και δεν ηθελε να χαλασει την καλοπεραση του με τα παιδακια και τις μουσικες εκει για να ερθει μαζι μου σπιτι. Δεν εκλαψε ουτε την πρωτη μερα οταν εφυγα. Ηξερε μαλλον πολυ καλα οτι οταν η μαμα λεει οτι θα ερθει να τον παρει, το εννοει. Χαρηκε οταν με ειδε αλλα το περιμενε... Νομιζω πια οτι το βασικοτερο πραγμα που εμπνεει ασφαλεια στα μικρα παιδια ειναι η συνεπεια σε αυτα που λεμε και αυτα που κανουμε και η ασφαλεια που αισθανομαστε οι ιδιοι ως γονεις οτι κανουμε το σωστο.

Τελος θεωρω πολυ θετικο πραγμα το να υπαρχουν καποια ορια ακομα και σε αυτη τη μικρη ηλικια των παιδιων μας και το εχουν μια ευκαιρια να διαχειριστουν το οποιο αγχος τους χωρις ομως να αισθανονται εγκαταλειψη.

Εγραψα παρα πολλα που δεν χρειαζονταν για να εκφρασω τη γνωμη αλλα για να την αιτιολογησω, μηπως και προλαβω τις πετρες πριν σηκωθουν... ;)

Με μια σχετικη αβεβαιοτητα γιατι δεν ξερω τι ακριβως γινεται στο σπιτι σας και πως αρχισε αυτη αρνηση της μικρης να κοιμαται μονη της στην κουνια της, να σου δωσω και μια συμβουλη μιας πρωην αυπνης μαμας...

Ξεκιναει να δημιουργειται προβλημα στο σπιτι σας που θα κρατησει καιρο. Λυσε το πριν γινει μονιμη αυτη η λανθασμενη συμπεριφορα της μικρης σε σχεση με τον υπνο γιατι οσο περισσοτερο συνηθισει ετσι, τοσο δυσκολοτερο θα ειναι να λυθει το προβλημα!

Το βιβλιο ειναι το "Κοιμησου παιδι μου" των εκδοσεων Πατακη. Ειναι περιπου 150 σελιδες και κοστιζει γυρω στα 11 ευρω. Μπορεις να το παραγγειλεις απο το βιβλιοπωλειο της γειτονιας σου ή απο καποιο on-line καταστημα.

Εγω το παραγγειλα απο το e-shop. Αν θελεις ριξε μια ματι στο link για να δεις και την περιληψη... http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0171782

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mπηκα να σας πω μια καληνυχτα και να παω για υπνακο.... i-)i-)i-)i-)i-)i-)

Νυσταζωωωωω... (-|(-|(-|(-|(-|(-|(-|(-|

Με κουρασε η μικρη σημερα. Την μαλωσα και την φωναξα πολυ δυνατα... Εκτος εαυτου με βγαζει.

Της εδινα γαλα και κοντευε να μου φυγει απ' τα χερια.. Ηθελε "κακού" (κατω) ντε και καλα.

Την αφησα αλωνισε.. εφαγε και μια κουτουλια στο τραπεζακι.. εκλαιγε.. το χτυπουσε.. το ξεχασε..

αλλα υπνος αορατος! Την αρπαξα την πηγα στην κρεβατοκαμαρα και την πηρε ο υπνος με χιλια παραμυθια και τραγουδια...Αλλα μ' εσκασε.. 11:15 ειναι υπνος για παιδι..? Αλλο παλι και τουτο.

Βρεεεεε!!! Ειναι ανησυχο το παιδακι μου γιατι βγαζει δοντακια... =))=))=))=))=))=))=))

Αχ.. βρε "Αγγελιτο"... :lol: γελασα με τις μετρησεις του Ιασωνα.. :lol::lol::lol::lol:

Μια χαρα τα λεει το παιδι.. εμεις δεν τα καταλαβαινουμε...!!

Και κατι αλλο ηθελα να σου γραψω τωρα αλλα απο την "τύφλα" μου το ξεχασα... #-o

Καρολινακι παραπονιαρικο δε σε ξεχναμε λεμεεεεεεε............!!!!!!!

Με την πρωτη ευκαιρια να μπεις να μας πεις τα νεα σας..

Να μου φιλησεις την κοριτσαρα σου.

Χρυσα μου ευχαριστω παααρα πολυ για τις συμβουλες.

Ποτε μα ποτε δεν ειχα σκεφτει να την καθαρισω ετσι..

Εχω τις αμπουλες μιας χρησης αλλα δεν κανουν δουλεια.

Ευχαριστω..!!

Ζαιρακι μου.... τοσο μεγαλο κυκλοοοοοο..? Πο ποοοοοοοο...!! Εγω σταθερο 26 μερες!

Κι εγω δεν συμφωνω με την αυστηροτητα.. αλλα δε μ' αρεσει και η κατασταση να ξεφευγει...

"Παν μετρον αριστον"..! Και λιγη πειθαρχια δεν κανει κακο.

Αννουλα ... εχει δικιο η Αγγελικη.. Παρε ενα ups να μη σε χανουμε μωρε!!

Μπραβο στον αστερακι σου που μαθαινει να μετραει..!!

Αντε και να φτασετε συντομα στο 10....!!!!

Κατερινακι μου... μια απ' αυτες τις μερες ο μικρος θα αφησει τα χερια και θα παρει δρομο μονος του..! Ηρθε η σειρα του νομιζω!!!

Η Ιφιγενεια ηταν στα πατρια εδαφη?

Και χωρις ιντερνετ πως να μαθουμε νεα της..

Ελπιζω να επεστρεψε και να ερθει κι αυτη γρηγορα στην παρεουλα μας!

Καλο βραδυ κοριτσαρες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα έρθω να συμφωνήσω στα περισσότερα με την Αγγελική μας, οχι σε όλα....

αυτό το άγχος του αποχωρισμού ήταν το πιο βασικό μου πρόβλημα όλη την προηγούμενη χρόνια, το ένιωσα και ε΄γω για το μωρό και το μωρό για μένα.

ένα παιδί κάτω του ενός έτους είναι λίγο άκομψο να κοιμάται χωρίς να μυρίζει τη μανουλίτσα του.

δεν γίνεται να κακομάθει, γιατί δεν έχει μάθει .

υπάρχει "απογαλακτισμός" σε όλες τις φάσεις του μωρού όχι μόνο στο θηλασμό.....

.

είναι δηλ σταδιακή η "εκπαίδευση" του μωρού.

όταν τον είχα μωρό δεν άφηνα κανένα να μου το κοιμ΄σει όσο κουρασμένη και αν ένιωθα γιατί έλεγα ότι εγώ ήμουν η μαμά του και έπρεπε να με μυρίζει για να νιώθει ασφάλεια και όντως έτσι ήταν...μόλις το έκανα αγκαλίτσα ηρεμούσαν τα πάντα

εγώ μέχρι και μπλούζα που έιχα φορέσει του έβαζα στην κούνια του για να τη μυρίζει και τώρα δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.....

και κοιμόμασταν μαζί στο κρεβάτι.... πάλι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα,

όλα αυτά ανα περιόδους βέβαια.

τον άφηνα να ζήσει αυτό που μου ζητούσε και μετά του το έκοβα με τον τρόπο μου, άλλες φορές επιτυχημένα και άλλες όχι, αλλά τα καταφέρναμε.

το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν όταν δούλευα που ήθελε να κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου όλη τη νύχτα....

πόσα βράδια μπορεί να κοιμήθηκα καθιστή στον καναπέ, και το μωρό πάνω μου, μήνες ολόκληρους.....και το πρωί δουλειά...

εκεί βέβαια δε μπορούσα να του το αρνηθώ με τίποτα γιατί ένιωθε απίστευτη ανασφάλεια και μαζί του και εγώ.... πέρασε και αυτό. φάση ήταν....

και εγω τον έβαζα μόνο του στην κύνια του και κοιμάταν και αισθανόμουν ΄τοσο άσχημα.

από ένα σημείο καιμετά έλεγα στον εαυτό μου " λείπεις το πρωϊ και τοβράδι το πετάς μέασ σε μια κούνια χωρίς να του προσφέρεις ούτε μια αγκαλιά?" αλλά δε γινόταν αλλιώς εκείνη την περίοδο διότι κοιμόμουνα στις 2 κάθε μερα για να ταπρολάβω όλα...ώσπου έθεσα όρια στον εαυτό μου, διότι οι δουλειές δεν τελειώνουν ποτέ και ασχολήθηκα με το παιδί μου και έτσι ηρέμησε...

πάνω από όλους προτεραιότητα έχει το παιδί μου, οι δουλειές, ο μπαμπάς του και όλοι οι υπολοιποι μπορούν να περιμένουν λιγάκι, ας μείνει αξεσκόνηστα μια μέρα δεν πειράζει

το παιδί και οι ανάγκες του σε καθοδηγούν και το κάθε σπίτι έχει διαφορετικά δεδομένα...

μπράβο Αγγελική πολύ ενδιαφεροντα αυτά που μας έγραψες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακια μου!

Η μικρουλα μου τελικα ανεβασε πυρετο :( !Χθες εκανε 38,7 κ της εδωσα 1η φορα Ντεπον!Δε μου ειχε κανει ποτε ουτε δεκατα κ ημουν λιγο σα χαμενη,ουτε πως δινουν το ντεπον δεν ηξερα :shock: !!Μη γελατε!!!

Ελεγα να το δωσω με κουταλακι ή με συριγγα :?: Τελικα το δωσα με τη συριγγα κ το ηπιε μια χαρα!Το μονο θεμα μας ειναι το θερμομετρο...το εχει παρει πολυ στραβα ρε κοριτσια!!!!Μολις δει οτι παω να το παρω σκουζει,ουρλιαζει...αλλο πραγμα!!Αναρωτιεμαι αν τη μετραω καλα ωρες ωρες...!Στη μασχαλιτσα το βαζω κ την κραταω(ετσι μου ειχε πει και η γιατρος)!Εσεις πως τα θερμομετρειτε?

Το καλο ειναι οτι μεχρι στιγμης τρωει!Της εδωσα ξανα ντεπον στις 6 που ξυπνησε κλαιγοντας κ ειχε παλι πυρετο.Τωρα εχει λιγη ωρα που την πηρε ο υπνος.Ελπιζω να γινει συντομα καλα δε μπορω να βλεπω το μικρακι μου ετσι!!

Εντωμεταξυ εκανε κ τον υπνοσακο μουσκεμα απο τον ιδρωτα κ τωρα της εχω βαλει αλλες μπυτζαμες κ απο μεσα καλσον βαμβακερο γιατι ξεσκεπαζεται οπως παντα κ βγαζει κ τις καλτσες!Φοβαμαι μη μου κρυωσει χειροτερα...:roll:

Τι να κανω?

Εχει κ αυτο τον παλιοκαιρο με την υγρασια κ τη σκονη :evil: !!Ουτε να ανοιξω τα παρθυρα μορω ουτε να αερισω τιποτα εξω!!Αμαν!!

Αγαπες δε σας διαβασα!Μολις βρω χρονο θα το κανω με ησυχια!

Σας φιλω ολες για την ωρα!Ελπιζω να ειστε ολες πολυ καλα!!!Καλημερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλα, μηπως την παραντυνεις? Ο πυρετος θελει ελαφρα ρουχα και ελαφρυ φαι... Με περιπου 22 βαθμους στο σπιτι και μια λεπτη μακρυμανικη μπυτζαμουλα θα ειναι μια χαρα, αντε κι ενα φανελακι.

Τι θερμομετρο εχεις?

Εγω επιμενω σε αυτο του υδραργυρου του λεπτου και οταν ο Ιασωνας κανει σαν τρελος και δεν καθεται ουτε 1 λεπτο με το θερμομετρο στη μασχαλη, κανω θερμομετρηση απο τον ποπο του με το ηλεκρονικο, που δεν ειναι ακριβες αλλα κραταει δευτερολεπτα η διαδικαασια και οταν δειχνει κατω απο 38, δεν επιμενω με το αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κοριτσάκια μου...

Αντζι μου χίλια ευχαριστω κοριτσάκι μου...Ευτυχως το θεμα με το τρελό κλάμμα

μόλις την άφηνα τελείωσε κ τελικά ήταν απο το ξεσηκωμα που της προκαλούσε ο ερχομός

του μπαμπά της λίγο πριν τη βάλω για νανι..Χθες που τον είδε κ τον χάρηκε όλο το απόγευμα

,δεν είχε κανένα μα κανένα προβλημα...Αλλα ρε συ ξύπνησε στις 5μιση,την πήρα αγκαλιτσα στον καναπέ που εχω δίπλα στην κούνια της κ δεν κοιμηθηκε παρα μόνο οταν πήγε 8 παρά....Τραγικό...

Ελπίζω να σκάνε δόντια,τι να πω,θεωρω οτι μετα απ οσα εχω διαβασει κ εχω πράξει δεν

την αφησα επ ουδενι να μη μ εμπιστεύεται η να νιώσει ανασφάλεια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλούνι μου θα συμφωνησω με την Αγγελική μας,νομίζω

πως οταν εχει πυρετο,με τη σωστη θερμοκρασία βεβαια μεσα στο σπίτι πρέπει να είναι

ντυμενη ελαφριά,με καλσον μεσα απο την πιτζάμα θα υποφέρει βρε μάτια μου..

Όσο για το θερμόμετρο κ εμένα μόνο που το έβλεπε τσίριζε λες κ της έκανα βασανιστηριο...

Κ εχω κ το ψηφιακό των 15 δευτερολέπτων(μου το συνέστησε η φαρμακοποιός μου που

όπως σας εχω πει εχει μωρό συνομήλικο με την Ολίνα)..Παρολα αυτα τις εμπύρετες μέρες

αναρωτιόμουν πώς κ δεν πήρα την πιπίλα-θερμόμετρο της avent παρόλο που επέμενε η

πωλήτρια..βλακεία μου! ~x(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζαιράκι μου σε ευχαριστω πολύ κ εσένα κοριτσάκι μου για την απάντηση

σου...Σκέφτομαι τις νύχτες που μου περιέγραφες κ την κατασταση σου την επόμενη μέρα που έπρεπε

να πας κ στη δουλειά κ δεν εχω λόγια,είσαι εξαιρετική κ σαν μαμά κ σαν γυναίκα κ σαν

άνθρωπος..Συγχαρητηρια,μακαρι να είχαμε όλες το κουράγιο,τη δύναμη κ την..προκοπή σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλι μου πόσο χαίρομαι που...κονταροχτυπηθήκατε κ εσείς για να

κοιμηθείτε... ;));))

Πλάκα κάνω..!!

Κ εγω εκεί θελω να το αποδωσω..Στα δόντια..Μας μείνανε κ τα προς τα πίσω οπότε

φαντάζομαι θα είναι λίγο πιο ζόρικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τζααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!! και απο το Καρολινάκι...καλημερουδια αγάπες μου!!!!!!!!!! :P:P:P

καλορίζικοοοοοοοοοοοοοο το νο 5!!!!!!!!!!!ΑΝ Και πολυ πολύ καθυστερημένα ... :oops::oops: να τα χιλιασουμε.... :ymapplause::ymapplause::lol::lol: αχ πως περασε ο καιρός ...πότε γεννησαμε και πότε έγιναν ολόκληρα παιδάκια τα μικρούλια μας.... ε???????

Βρε πολυλογούδες !!!!!!!!!! :)):)):)) ξεπεράσατε και το πολολογούδικο καρολινάκι που γεμιζε τις σελίδες.... ??????? τι να πρωτοσχολιάσω...έχασα την μπάλα..ειπατε τοοοοσα πολλά...

χαίρομαι βεβαια γιατι η ομαδα μας όχι μόνο μενει σταθερη...άλλα αυξανεται κιόλας!!!!!! :D:D να καλοσωρίσω τις καινουργιες μανούλες... εγω είμαι η Καρολίνα και εχω μια μπεμπούλα την Λυδία -Δημητρα(που σπανια την λεω έτσι πιο πολυ θα βλεπετε να την αποκαλώ παπένια...παπί... :lol::lol: ...συνήθειες απο τοτε που την ειχα στην κοιλίτσα...δεν κοβονται εύκολα....!!!!!!!)εχουμε βγαλει αρκετα δοντάκια...(τ'ακους Φανουλαααααααα μου...χιχι σε πειραζωωωωωωωω....)δειχνουμε ματακια,μυτουλα,μαλλακια ,πλενουμε κοιλιτσα και μαλλακια στο μπανιο...πολυ πλακααααααα :lol::lol: σερνουμε και κανουμε μετακομισεις η ΠΑΠΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!! =))=))=)) Καρεκλες μετακομίζωωωωωωωωωω....σκαμποοοοοοοοοοοοοο....παιχνίδιαααα...λεκάνες....αδειαζουμε τα απλυτα μας στην φόρα!!!!!!!! :)):)) λεμονια πορτοκάλιααααααααα αχλαδιαααααααααα....

Αγγελικουλα μου ευχαριστω για την ανακοινωση σου!!!!!!!!!! :lol::lol: εμεις τα παμε και απο το τηλ...

Φανουλα μου το ξερω μωλε ότι χαθηκα λιγακι ... :oops: αλλα και εγω σας αγαπω πολυ....όλες...

Στελλιτσα μου περαστικα μωλε στην Αφροδιτούλα σου....και συμφωνω με την Αγγελικούλα μην την ντυνεις πολυ....ιδρωνοιυνα και μετα αρρωσταινουν χειροτερα...μου φανηκε πολυ πιτζαμα μακρυμανικη και καλτσον απο μεσα.... :?

Συμπεθερουλα μου τι κανετε?

Χρυσουλίνι μουυυυυυυυυυυυυυυ....αργησα να το δω τι εχεις εισαι καλα?????? θα σε παρω να τα πουμεεεεεεεεεε ;);)

Ντινουλι μου τι κανεις κοριτσακι μου γλυκο? το Ολινάκι μας ...η ταζουλα μας καλα?φιλακια πολλα να της δωσεις...

Ζαιράκι μου μπραβοοοο που ακουσατε καρδουλα...κ :ymapplause::ymapplause: και μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πάνε...μην σε αγχωνουν αυτα που λενε οι γιατροι....σκεψου το σποράκι σου....

Αννουλα,Δωρουλα μου τι κανετε????? η Σουλιτσα και η Ιφι που ειναι???? :o:o

σας φιλω όλες ...

α μην το ξεχασω για γιογιο...δεν το κοβω ακομη ...νομιζω ειναι νωρις...το παπι μου μ ε δουλευει μου κανει πουφ κακα ...και φορες που ειναι καθαρη... :lol::lol: οποτε εχουμε μελλον ακομη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νινίνα μου αντε με το καλό να περπατησει κ ο Παναγιωτάκης μας,μετα να δεις

ταζανιές που θα σου κάνει....Αν κ το Ολινάκι τις ξεκίνησε...μπουσουλώντας!! :-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...