Μετάβαση σε περιεχόμενο

AΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο 5!!!


Recommended Posts

συνεγκυμονούσες μου υπομονή,

όλα θα περάσουν.

για τις αναγούλες SPRITE και καραμέλες με γεύση πορτοκάλι....ετσί το ξεπέρασα εγώ....

μόλις έκλεισα τον 3ο μειώθηκαν στο ελάχιστο ως καθόλου

πότε πάτε γιατρό??????

εγώ στις 12 ή 13 Δεκεμβρίου.

Εγκυουλες που δουλευετε σας βγαζω το καπελο

βγάλτο μας,βγάλτο μας antroula μου.

εμένα με περιμένουν στη γωνία..σα να μου λένε ".θα λείπεις τόσο καιρό??για έλα εδώ να δουλέψεις και το χρόνο που θα απουσιάζεις" τώρα προσπαθώ να εκπαιδελυσω αυτή που θα με αντικαταστήσει,παραλληλα δουλεύοντας, πηγαίνοντας από τον 3ο στο ισόγειο και στον 6ο,γράφοντας πορίσματα, εξυπηρετώτας κόσμο....πετάγομαι λίγο και στις τουαλέτες και τις καθαρίζω χιχιχιχιχιχι,μόνο αυτό δεν κάνουμε εκεί μέσα.

και ερχόμενη στο σπίτι κάνω το 2ο γύρο που δε χρειάζεται να τον αναλύσω διότι τον γνωρίζετε από την καλή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ντινακι, εμενα δεν με πειραζει να με μαλωνεις και λιγο... νομιζω οτι το χρειαζομαι που και που... χα χα χα. Μερικες φορες τα υπεραπλουστευω τα πραγματα σε θεματα που για αλλους εχουν μεγαλη σημασια και μερικες φορες υπεραναλυω πραγματα που οι αλλοι βαριουνται να με ακουνε/διαβασουν... καλο μου κανει παντως να καταλαβαινω οταν αυτα που λεω ή γραφω προκαλουν αντιδρασεις αρνητικες ή ακομα και βαρεμαρας. Βελτιωνωμαι σε θεματα επικοινωνιας ανεξαρτητα απο το αν αλλαζει ο τροπος που σκεφτομαι... Ειναι πολυ χρησιμο αυτο αν σκεφτεις τη δουλεια που θελω να κανω.

Κατα τα αλλα πως παει η εγκυμοσυνη? Διαβασα αυτα που γραφεις για τη δουλεια... δεν υπαρχει κανενας τροπος να ξαναβγεις σε αδεια?

Ηθελα να σε ρωτησω και κατι... εχεις πει κατι στο Στρατη για το αδερφακι που θα εχει σε λιγο καιρο? Καταλαβε τιποτα? Πως αντεδρασε?

Ο Γιωργος ειναι νυχτερινος στη δουλεια αποψε και ειχα την ευκαιρια και να διαβασω με την ησυχια μου και να χαζεψω λιγο στο mammy αλλα πρεπει να πεσω για υπνο γιατι θα με εξοντωσει ο κατα τα αλλα αρρωστος Ιασωνας αυριο...

Πολλα φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ερχομαι στο καμάρι μου....

δε μπορείτε να φανταστείτε τι κάνει...

σήμερα έκανε τη μαμά ου να κλαίει.

1. έπεσε στο τζάμι της μπαλκονόπορτας με δύναμη από ταλογάκι του....

2. ανέβηκε στο τραπέζι της κουζίνας και έριξε τον καφέτο ζεστό της μάνας μου στο χαλί.

3. η μεγαλύτερη σκανταλιά του σήμερα ήταν ότι έσπασε το τζάμι της κουζίνας, του φούρνου εννοώ,διότι ανοιγει την πόρτα, ανεβαίνει πάνω και θέλει να ανακατέψει το φαϊ.. μα΄λλον έιχε ραγήσει από α΄λλες φορές και σήμερα μετοπου άνοιξε την πόρτα έφυγε το κάτω κομμάτι το τζαμιού. αφού δεν σφάχτηκε να τρεχω πάλι..

4. άνοιξε το ψυγειο και με την ξύλινη κουτάλα ανακάτευε κάτι κρέμες γιώτης που είχα φτιάξει. καταστράφηκαν.

5. έριξε ε΄να μπωλ με φαγητό πάλι στο χαλί.

6. κοπανούσε τηtv για΄τι η μάνα μου δεν του βαζε αυτό που ήθελε που δεν ξέρω τιήταν γιατί είμαι στη δουλειά και εκείνη ούτε που κατάλβε. μάλλον tον gummy bear....

7. και επειδή η μάνα μου η έρμη τονμάλωνε πήγε το κ@@@@παίδι και έβγαλε τα ρούχα του από τα συρτάρια και της τα έφερε και της φώναζε και καλά "κοίτα τι έκανα" με ικανοποιήση

το συμπέρσμα : το παιδί μου θα γίνει μάγειρας. =))=))=))=))=))=))=))

τι να κάνω η δόλια μάνα γελάω για να μην κλαίω....

σε λίγο δε θα μου το αναλαμβάνει κανείς

Αγγελική σε πάω κόντρα................. B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

από εγκυμοσύνη μια χαρά. τέλος ζαλάδεσ, τέλος αναγούλες....

μόνο το οξυγόνο μου λείπει πολύ τώρα.\

του το λέω λίγο τώρα αλλά νομίζω ότι είναι στην κοσμάρα του ή κάνει τον κινέζο μιας και μιλάει και τ ακινέζικα άπταιστα.

προς το παρόν δείχνουμε την κοιλιά μας και λέμε τι έχει μέσα.

δεν ξερω τι καταλβαίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και ερχομαι στο καμάρι μου....

δε μπορείτε να φανταστείτε τι κάνει...

σήμερα έκανε τη μαμά ου να κλαίει.

1. έπεσε στο τζάμι της μπαλκονόπορτας με δύναμη από ταλογάκι του....

2. ανέβηκε στο τραπέζι της κουζίνας και έριξε τον καφέτο ζεστό της μάνας μου στο χαλί.

3. η μεγαλύτερη σκανταλιά του σήμερα ήταν ότι έσπασε το τζάμι της κουζίνας, του φούρνου εννοώ,διότι ανοιγει την πόρτα, ανεβαίνει πάνω και θέλει να ανακατέψει το φαϊ.. μα΄λλον έιχε ραγήσει από α΄λλες φορές και σήμερα μετοπου άνοιξε την πόρτα έφυγε το κάτω κομμάτι το τζαμιού. αφού δεν σφάχτηκε να τρεχω πάλι..

4. άνοιξε το ψυγειο και με την ξύλινη κουτάλα ανακάτευε κάτι κρέμες γιώτης που είχα φτιάξει. καταστράφηκαν.

5. έριξε ε΄να μπωλ με φαγητό πάλι στο χαλί.

6. κοπανούσε τηtv για΄τι η μάνα μου δεν του βαζε αυτό που ήθελε που δεν ξέρω τιήταν γιατί είμαι στη δουλειά και εκείνη ούτε που κατάλβε. μάλλον tον gummy bear....

7. και επειδή η μάνα μου η έρμη τονμάλωνε πήγε το κ@@@@παίδι και έβγαλε τα ρούχα του από τα συρτάρια και της τα έφερε και της φώναζε και καλά "κοίτα τι έκανα" με ικανοποιήση

το συμπέρσμα : το παιδί μου θα γίνει μάγειρας. =))=))=))=))=))=))=))

τι να κάνω η δόλια μάνα γελάω για να μην κλαίω....

σε λίγο δε θα μου το αναλαμβάνει κανείς

Αγγελική σε πάω κόντρα................. B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)B-)

Χαλαρα μας κερδισατε για σημερα!

Μια μικρη παραστασουλα εδωσε στον παιδιατρο γιατι ειμασταν μονοι μας στη αιθουσα αναμονης, μπουκαρε 4-5 φορες μεσα που εξεταζε και εκανε εμβολια σε διδυμα ο ανθρωπος και τη μια φορα προλαβε και βουτηξε και τη μεζουρα, κατι αχλαδια ελιωσε στη μοκετα της κουζινας, ολη τη μερα μαζι του ημουνα και για ενα τεταρτο που τον αφησα με το μπαμπα του, εβγαλε τις καλτσες του 10 φορες και τις εβαζε μεσα στα συρταρια με τα καθαρα ρουχα, οταν βγηκα εξω και τον μαλωσα πεταξε και μερικα ρουχα εξω απο το συρταρι που του εδειχνα οτι εχει καθαρα ρουχα και δεν βαζουμε εκει αυτα που φοραμε... αλλα σπασμενα γυαλια και κατατροφες δεν ειχαμε σημερα. Τα γνωστα ακροβατικα μονο και το βιβλιοπολεμο απο την κορυφη της βιλιοθηκης συνηθισμενα πραγματα δηλαδη...

Τι ενσημα να τους χαρησεις? Να παραιτηθεις εννοεις? Δεν εννοουσα αυτο... Να παρεις καμια αναρρωτικη με δηθεν επιπλοκες στην εγκυμοσυνη (χτυπαω πολλα ξυλα), η οτι αδεια με κανονικες αποδοχες γινεται... Ο μαιευτηρας σου δε συνεργαζεται για κατι τετοιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω - πω παει 1 η ωρα... θα κουτουλαω το πρωι... Παω να δω μηπως ανεβασε παλι πυρετο ο Ιασωνας και ξαπλα, μπας και με παρει καποια στιγμη ο υπνος... Εσυ δε δουλευεις αυριο? Δε νυσταζεις εγκυος γυναικα? Εγω ριχνω κατι χασμουρητα εδω κανενα μισαωρο αλλο πραγμα... Ισως να φταιει και το παλιο-λαπτοπ που μου εχει καναι τα ματια τεραγωνα.

Φιλακια και καλο ξημερωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά έχω πεθάνει στα γέλια [smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif] σαν ηλίθια γελάω μόνη μου...

όλα είναι εφικτά αυτά που λες όμως μεά τις π΄ρωτες 25 μέρες περνάς από επιτροπές,πολύ τρέξιμο κάθε 15 μέρες ξοδεύεις τις 5 στο ικα και πάρε χαρτιά από τη δουλειά,ξαναπήγαινε τα και δεν παίρνεις όλα σου τα ένσημα στις αναρρωτικες. δεν αξίζει τον κόπο. μόνο για λίγο καιρό,μόνοκανα μήνα άντε δύο. έτσι για κούρα

καιδεν αξίζουν και τα χρήματα θα χάσω που θα χάσω τόσα στις άδειες μετά τη γέννα να τους χαρίσω και άλλα??????????

εγλω πότε θα βγω στη σύνταξη ??????????????? :-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:)):)):)):)):)):)):))=))=))=))=))=))=))=))=)):-w:-w:-w:-w:-w:-w:-w

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eπειδη δεν εχω χρονο τωρα να σου απαντησω Ζαιρακι...

αν θελεις να μεινεις σπιτι, μπορεις να τα κανονησεις με τον γιατρο σου

(να σου γραψει κατι πολυ σοβαρο ας πουμε...χτυπα ξυλο-κουφια η ωρα)

θα πληρωνεσαι απο το ΙΚΑ και ουτε σημασια δε θα δινουν καθε φορα που θα περνας απο επιτροπη.

Στην αρχη θα σε κλονισουν καθε 15 μερες αλλα μετα θα σε ζητανε καθε μηνα...

(απο φιλες μου που ενακαν "μαιμουνιες" τα ξερω.... εγω σταματησα στον 4ο να δουλευω λογω βαρεμαρας...... :lol: ...) Χτυπα την επαπειλουμενη αν κατι σε ζοριζει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρακαλώ τις Αθηναίες να μου προτείνουν πραγματάκια που θα κα΄νουν με τα παιδάκια τους τα Χριστούγεννα, που θα πάτε πχ στο Σύνταγμα,στο Αττικό πάρκο ή που αλλού,και αν θέλετε το κανονίζουμε να συναντηθούμε κιόλας.

περιμένω ιδέες. φιλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα ξέρω όλα αυτά, είχα ως τώρα δήθεν επαπειλούμενη ,αλλά χανω γύρω στα 400Ε+ένσημα....

μόνο 500 είναι το νοίκι μου..όσο αντέξω.δε βαριέσαι....

κανονικά είναι σταματήσω αρχές Απριλίου αλλά κατα τον Φεβροαριο που τελειώνει και το μειωμένο μου από την 1η εγκυμοσύνη (δουλευω 7ωρο ακόμα ) μου φαίνεται θα το κόψω το άθλημα.

να μαζέψουμε και τ αλεφτά της γέννας μη ξεχνιόμαστε.....

φιλιά τα λέμε το πρωϊ ελπίζω και μη γράψετε πολλά πάλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα τρελοκομειαααα

καλα ρε δεν κοιμαστε εσεις...αααα.πολυτελειες ειναι αυτααα

χαχαχαχ..

Φανουλα θα μας τρελανει η γυναικα του ξαδελφου σου...

εμεις παρακαλαμε να εχουμε παιδια σαν τι δικια σου...και αυτη...ιιιι...δεν παει καλα λεμεεεεε...

Φτου φτου να μην αλλαξει καθολου μα καθολου και πιστεψε δεν θα εχει κανενα απολυτως προβλημα μεγαλονοντας...καθε αλλο μαλιστα θα ελεγα..

Φιλακαι πολλα!!!

Για τον θηλαμσο καλε μη τρελενεστε...αληθεια σας λεω...θα δειτε πως στο δευτερο θα τα πατε καλυτερα εγω παλη δεν ξερω αν θα καταφερω να θηλασω το δευτερο οσο τοπν Χριστοφορο..αλλα να σας πω την αληθεια αυτο ειναι το τελευταιο που με νοιαζει οσο θηλασει..ουτε ξερω αν θα εχω το κουραγιο να κανω παλη αντλησεις οταν επιστρεψω στην δουλεια..

ολο αυτο ηταν πολυ ψυχοφθορο και κουραστικο...

το μονο που αξιζε ηταν οταν θηλαζε ο μικρος..μονο αυτο..και αξιζε πολυ γιατι ηταν οι μοναδικες στιγμες που ενιωθα μητερα...και να πω την αληθεια ακομα δεν εχω νιωσει πως ειμαι μαμα..

Συμπεθερα τι κανετε;;;...

πως παει το Ολινακι;;;;..σκανταλιες διαβαζω της Ζαιρας..χαχαχα..θα μας ξεπερασει...χιχιχιχι

Καρολινα μου που εισαι;;; τι κανει η Ζηζελ..πως ειναι ;;;;..γραψε μας

Ποπιτσα που εισαι;;;;

Τα φιλια μου σε οσες ξεχασα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε πολυλογούδεεες!!!!Καλημερούδιαααα!!!!!!!!

Ασχετο,ρε κορίτσια εχουν κ εσάς τα μωρά σας λόξυγκα τακτικά???Τη δικιά μου

την πιάνει σχεδόν κάθε μέρα...Ποιος ρουφ@@@ος μας μελετάει..???? :))

Αγγελικούλα μου ναι ναι ναι,αληθινό καφέ θα πιούμε με τη Φανούλα μας!

Κ αν ήξερα οτι μένει τόσο κοντά μας,θα της έκανα κουκου-τζα κ το καλοκαιρι

που ήμουν τρεις την ώρα εκεί!!!!!!Καλά,πολύ γέλασα με το λιωμένο αχλάδι... =))

Φαντάζομαι όμως κ εσύ όχι κ τόσο...Εγω έξαλλη θα ήμουν πάντως,έχω κ τα χαλιά

τα φουντωτά,που είναι σαν γκαζόν,φαντάσου να έλιωνε κανενα φρούτο εκεί μέσα... X(

Φανούλι μου είπαμε...μερικές γυναίκες είναι....Αβυσσος,πραγματικά!!!!Γι αυτό

κ εγώ πριν γίνω μαμά σπανίως έκανα παρεα με γυναικες,οι καλύτεροι μου φίλοι ήταν ανεκαθεν

άντρες...Τυχαίο???Δε νομίζω....

Ζαιράκι μου τα περαστικά μου στη μαμά σου!!!!!Αυτη η έρμη πρέπει να καταρρακώθηκε

πάντως ψυχολογικά κ εμείς γελάμε...Αλλα πραγματικά αν τα δεις απ έξω ολα οσα κανουν

τα πιτσιρικάκια μας,είναι τρομερα αστεία!!!!!Όσο για τη σύνταξη...άσε,μη τα συζητάς

καθόλου!!!Άλλωστε εδω δεν ειναι σίγουρο αν απο το νέο έτος παίρνουν σύνταξη οι τώρα

ηλικιωμένοι,θα σκεφτώ για εμάς..???Αχ...Γεροί να είμαστε κ να μην αξιωθούμε μετα απο

30 κ 40 χρόνια δουλειάς να μην παίρνουμε ούτε σύνταξη...Τι να πω!

Στελλίτσα μου τι κάνεις,πού είσαι??Πώς είστε σήμερα?Πήγατε στο γιατρό?

Ιφιγένεια τα φιλιά μου!!!

Συμπεθερούλα μου το Ολινάκι τις τελευταίες μέρες εχει κολλήσει με τα βιβλία

κ όλη τη μερα τα ξεφυλλίζει κ παραμιλάει...ασε που μια-δυο φορες της εξήγησα τι ειναι τι

κ μου τα δείχνει ΟΛΑ όταν την ρωτάω!!!!!!Κ έχει αδυναμία σ ενα βιβλίο με εξώφυλλο ένα

παπάκι κ όποτε δε το βρίσκει έρχεται κ μου λέει "Παπά"????

Ο γαμπρούλης μου πώς είναι??

Καλε σήμερα εχουν απεργια τα ΜΜΕ,κ δεν εχει ουτε πρωινάδικα,τίποτα!!!Ευκαιρία να πιαστω πάλι

με το σίδερο!!!Τα φιλιά μου σε όλα τα κοριτσάκια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ξέχασα να πω κ εγώ για τον θηλασμό..Ήτανε πραγματικά μια υπέροχη

εμπειρία που πραγματικά μου χει λείψει...Για μένα κράτησε μόνο 2 μήνες,παρόλο

που εγώ δεν είχα θέμα ούτε με το γάλα,ούτε με κακή ψυχολογία αλλα κ η μικρή μου

θήλαζε εξ αρχης μια χαρα..Το θέμα ήταν με το στομαχακι κ την γαστροοισοφαγικη

παλινδρόμηση που παρουσίασε κ είχε σοβαρο προβλημα με το γαλα μου..Δεν μπορούσε να ρευτει,

έκλαιγε γιατι ειχε φουσκωμενη κοιλίτσα κ έκανε εμετό,εμετό,εμετό..δε μπορούσε να

κοιμηθεί το μαναρι μου,μόλις την ξάπλωνα έκανε ρουκετοειδείς εμετούς,δε μπορούσε

να ηρεμήσει...Η διαφορά φάνηκε αμέσως μόλις της έδωσα συμπλήρωμα γαλα αντιαναγωγικό..

Κ πάλι τις υπόλοιπες φορες που τη θηλαζα,για 3-4 ώρες μετα ήταν χάλια...

Οπότε,σε συννενόηση κ με την παιδίατρο(που γενικά είναι υπέρμαχη του θηλασμού) κ τον

γυναικολόγο μου(που επισης επέμενε πολύ να θηλάσω),τους ελεγα για την

κατασταση του μωρου κ μου είπαν να σταματησω να το τυρρανάω το μωρό μου,δε

μπορούσε ούτε να κοιμηθεί όταν θήλαζε..κ έτσι(με πολύ στενοχωρια κ κλαμμα),αποθηλάσαμε...

Ελπίζω πάραυτα το δεύτερο να μην εχει τετοιο θεμα κ να μπορέσω να το θηλάσω όσο περισσότερο

γίνεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερούδιαααααααααα στις πολυλογουδες φιλεναδιτσες μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol:

καλε ποσα γραψατε? δεν σας προλαβαινω....εχει πολυ δουλιτσα τον τελευταιο καιρο...

ετρεχα σημερα για κατι λογαριασμους που ληγαν... και αργησα να ρθω στην δουλιτσα και μετο που ηπια μια τζουρα καφεδακοοοοοοοοοοοοοο...μου λεει το ΑΦΕΝΤΙΚΟ...Πηγαινε τραπεζα να πληρωσεις...σηκωσε και λεφτα...παρε μου και ενα ξυπνητηρι.... :x και απλο παρακαλω...το θελε ...οχι ψηφιακό...θ α του πεφτε δυσκολο...μη χ@@@

Χρυσουλινι μου πόσο πολυ με σκεφτεσαι...παντα!!!!!!!!!!!! δεν εχω παραπονο....εισαι γλυκααααααααααααααααααααααα :x:x πηγαμε στην παιδιατρο χθες...(φυγαμε απο τις 7 παρα και γυρισαμε 9.25...)τελικα εχει ιογενη γαστρεντεριτιδα...και βγαζει και δυο δοντια...εχει στο συνολο 14 μαζι με τα ανερχομενα....τ ακους Φανουλιιιιιιιιιι.... :lol::lol: τωρα ποια ειπε δεν θυμαμαι...αλλα την ταλαιπωρουν πολυ την καημενουλα...το βραδυ σπαραζε απο τον πονο :(:( ειχε ψιλιοδρωσει και κουλουριαζοταν στην πανω γωνια του κρεβατιου...της εδωσα ντεπον λιγο αγκαλιτσα και ευτυχως ηρεμησε η παπενια μου....αχ μου την ματιασαν την Ζιζελ μας.....!μας ειπε για μια βδομαδα το πολυ....novalac χωρις λακτοζη...και να της δινω ολα οσα της εδινα απο φαγητακι...πατατουλα καροτακι μοσχαρακι η κοτοπουλο μακαρονακι η ρυζακι ....αλλα καθολου μπισκοτο....εγω της εδινα μωρε κανα δυο την

ημερα γιατι δεν ηξερα οτι πειραζε... :oops::oops: σημερα το πρωι...επειδη δεν το βρηκα το γαλα...της εδωσα και εφαγε ψωμακι του τοστ με γραβιερα και τρελαθηκε!!!!!!!!!!!!!!!!! και χθες το βραδυ εφαγε ρυζακι με τριμμενη γραβιερουλα....αχ ηταν που ταν ζιζελ....πρεπει τωρα να χει χασει λιγα κιλακια...η κοιλιτσα της η ζουμερη...ανυπαρκτη...αλλα θα επανελθει ....απλα αναρωτιεμαι αν θα το πιει το αλλο γαλα η δεν θα το θελει....θα δουμε...

παντως το τι παιχνιδι εριξε κοριτσια χθες ...εδωσε παπιορεσιταλλλλλλλ!!!!!!!!!!!!! ειχαμε το ραδιοφωνακι της ...που το λατρευει...εχω μαθει απεξω ...το αβγδ εζηθικλ..... :lol: και οχι μονο εγω...το παταγαμε και χορευε μπροστα σε ολα τα παιδακια και τους γονεις...και εγω καμαριιιιι :D:D κοριτσια ειμαι κουκουβαααααααααα...δεν λεω ...αλλα εχει ρυθμο η ατιμη...μετα χαιδευε τα μαλλακια απο μερικα παιδακια...εκανε και καμμια ατσουμπαλη κινηση δεν λεω....την μαλωνα γιατι ηθελε οοοοολα τα παιχνιδια δικα της...και της εξηγουσα οτι δεν πρεπει και οτι δινουμε και στα αλλα παιδακια...και αφου το καταλαβε ...επιτελους...εδινε σε ενα αγορακι...και του δωσε και ενα φιλακι στην πλατη!!!!!!!!!! :lol:τ'ακους συμπεθερουλα μουυυυυυυυυυυυυυυ?????? εκανε μεταφορες κλασσικα η παπια!!!!!!!!!! ;) τρελη αδυναμια τα τουβλακια...οπου και αν τα εβρισκε...τα παιρνε και ειχε πλακα που καποια στιγμη βρηκε ενα μεγαλο κουτι γεματο και φυσικα το πηρε όλο!!!!!!!!!!!μπορει ισα που χωραγε να το βγαλει απο την πορτα...αλλα τα καταφερε....και εννοειται μολις ειδε την γιατρο...τραβαγε το χερι του μπαμπα προς τα πισωωωωωωω =))

Αγγελικουλα ευχαριστω κοριτσακι μου για τις συμβουλες....να σαι καλα...

Δωρουλι μου,Ποπιτσα ,Αντρουλα,Ιφι ,Ζαιρακι...

Στελλουνι μου στο αφιερωνω πιστευω σε αντιπροσωπευει αποοοοοοοοοοοοολυτα!!!! [smilie=angel13.gif][smilie=angel13.gif]

το πολυλογουδικο Καρολινακι!!!!!!!!!!!!!! σας φιλααααααααααααααααααααα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε ζαιρα σιγα μη μαλωνουμε κιολας εμεις!τη γνωμη μας λεμε-το λεω γιατι εχω διαβασει ομαδουλα στο forum που καποιες μαλωσαν πολυ και δε μιλανε μεταξυ τους!σιγα μη χαλασουμε την ωραια παρέα σας!

για το θηλασμο εχω να πω καλος αλλα δυσκολος-9 μηνες μου βγηκε η ψυχη γιατι ειχε κολικους και παλλινδρόμηση-"υπερεβαλα εαυτον" και το λέω πολυ συνειδητα.

δε μπορω να βρω τι ειπε η ξαδερφη για την κορη της φανης!αλλα υποψιάζομαι!εχω να πω "αν ηταν η ζήλια ψώρα..."

περαστικα σας καρολινακι!

φιλια σε οοολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε γιατι να μη μαλωσουμεεεε...αααα..να μαλωσουμεεεεε...

Οχι παιδια πιστεψτε με αυτο ειναι καθαρα χαζομαρα..

και δεν θελλω να πω τιποτα μιας και ειμαι συντονιστης και δε μου το επιτρεπει η θεση μου..ενα θα σας πω..νηπιαγωγειο....μα εντελως ομως..

Καρολινακι μου περαστηκα στην Παπενια..τα φιλια μου και στις δυο σας..

Συμπεθερα ετσι μου το Ολινακι....ζωρικο κοριτσακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλι μου και χαρουλα μου ευχαριστω κοριτσακια μου....να στε καλα....

αλλα ειδατε μπορει να ναι αρρωστουλα αλλα το κεφι της δεν το χανει....εδωσε παρασταση χθες... :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καρολινακι και αυτο ειναι το πιο σημαντικο!παντα λεει ο γιατρος αν το μωρο ειναι ευδιαθετο, δεν πειραζει να εχει και 38 πυρετο-οποτε ολα θα περασουν

χρυσα πολυ γελασα!να μαλωσουμε γιατι να μη μαλωσουμε...!!!!!χαχαχα!καλε το λεω σοβαρα για μια ομαδα εδω που καποιες κοπελες δεν απευθυνουν καν το λογο σε καποιες αλλες γιατι μαλωσαν!

ηρθε και η κουμπαρα μου για καφε στο γραφειο και περασε ωραια η μερα!αυτη περιμενει το τριτο (αγορι! - το πρωτο 3 χρονων και το δευτερο 2)-τερας ηρεμιας και ψυχραμιας!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ζουζουνες!!Τι μου κανετε??Λοιπον,το κρυωμα εχει επηρρεασει πολυ την ηδη χαλια μνημη μου:S:P ...συγχωρεστε με ο,τι ξεχασω :blush: !!

Αχ καταρχας να πω λιγο για το θηλασμο που λετε...εχω μεγαλο πονο και καημο και δε τον μοιραστει ποτε...

Aυτο με απασχολει εμενα πιο πολυ απ'ολα σε οτι εχει να κανει με το 2ο παιδι..

Να πω καταρχας οτι περιμενα πως κ πως την ωρα που θα επαιρνα τη μικρη αγκαλιτσα κ θα τη θηλαζα!!!!! Ημουν μεσα στη τρελλη χαρα για το θεμα θηλασμος αλλα παντελως ανιδεη οπως αποδειχτηκε...

Με ρωτησε ο γιατρος οσο ακομα ημουν εγκυος "Θα θηλασεις?","Φυσικαααααα!!!!!!"του απαντησα εγω μεσα στη τρελλη χαρα και η συζητηση σταματησε εκει...Ουτε τι κ πως,ουτε λεπτομεριες,αποριες,μαιες κτλ τιποτα και απο τους 2 μας!Πιστευα οτι θα ηταν απλο και ευκολο αλλα εκανα λαθος γιατι οπως ειδα στη πορεια και κυριως απ'οσα εμαθα μετα ,η αγνοια μου ηταν μεγαλη κ τα λαθη που εκανα πολλα!

Η μικρη απο την 1η στιγμη στο νοσοκομειο επιασε τη θηλη αμεσως κ επινε το πρωτογαλα κ εγω αισθανομουν τοσο υπεροχα κ περηφανη :x !!!!!Την ειχα συνεχως διπλα μου κ θηλαζαμε,στη πορεια αρχισε να με ποναει καθε φορα που θηλαζε κ να μη πιανει καλα μεχρι που εφτασα να φυγω απο το μαιευτηριο κ με τις 2 θηλες σκισμενες κ τις μαιες να μου λενε οτι δε πρεπει να τη βαζω γιατι θα πιει αιμα κ δε κανει κτλ κτλ!

Ετσι κ εγω παω σπιτι κ μου εφερε η νυφη μου ενα θηλαστρο της Avent(κανεις δε μου ειπε οτι πρεπει να εχω νοσοκομειακο)κ αρχισε το μαρτυριο...λιγοτερο απο 3 βδομαδες καταφερα να κανω αντλησεις κ να δινω της μικρης με το μιμπερο.Κοιταγα καλα καλα μη πεφτει σταγονα αιμα κ αν επεφτε το πεταγα!Πανω που οι θηλες μου πηγαιναν να κλεισουν κ ανυπομονουσα να βαλω ξανα τη μικρη στο στηθος,ξαναανοιγαν απο το θηλαστρο!Εκανα αντλησεις 4 φορες τη μερα(παλι δεν ειχα ιδεα οτι επρεπε να κανω πολυ παραπανω)εβαζα γνωστες κ μιλαγαν με τις μαιες τους για αποριες μου...ολα λαθος τα εκανα απο την αρχη!!!!!Τι να πρωτοθυμηθω!!

Ειχα τοσο πολυ γαλα που ουτε ο γιατρος δε το πιστευε οπως μου ειπε στο τελος!

Θυμαμαι που υπηρχαν μερες που εβγαζα στην καθε αντληση περισσοτερο απο 150μλ απο το καθε στηθος,τα αποθηκευα κανονικα στην καταψυξη κ η μικρη ετρωγε μεχρι που ηρθε το τελος...

Ακομα θυμαμαι σα χθες το βραδυ που ξυπνησα στη 1 απο τους φρικτους πονους κ το κρυο...ηταν Αυγουστος κ εγω τουρτουριζα(ειχα 41,5 πυρετο)!Ποναγα τοσο φρικτα που οχι απλα δε μπορουσα να κουνηθω,ουτε το δαχτυλακι μου δε μπορουσα να κουνησω αλλα ουτε κ φωνη να βγαλω!Ηταν ο αντρας μου στο σαλονι κ δεν εβγαινε η φωνη μου με τιποτα,προσπαθουσα να πιασω το κινητο απο το κωμοδινο να του κανω κλεισει αλλα ηταν αδυνατο!Ουτε που θυμαμαι ποση ωρα προσπαθουσα κλαιγοντας μεχρι που καποια στιγμη ακουσε το κλαψοιρισμα μου και ηρθε!Δε ξερω αν ειμαι υπερβολικη ,πραγματικα,αλλα δεν εχω πονεσει ετσι στη ζωη μου κ ουτε νομιζω οτι θα πονεσω!

Αυτη η νυχτα με τραυματησε κ ωματικα κ ψυχολογικα,γυρισε το μυαλο μου αναποδα,πηρα το γιατρο μεσα στη νυχτα κ του ειπα οτι θελω να σταματησω το γαλα τωρα,δεν αντεχα!!Μεχρι τις 6 το πρωι παλευα με τονα αντρα μου με ζεστα ντους,κομπρεσες κ μαλαξεις κ το γαλα δε εβγαινε με τιποτα, ποναγα τοσο πολυ που δεν αντεχα να το αγγιζω πια..το πρωι μου ειπε ο γιατρος κ πηγα στο Ιασω κ με βοηθησαν οι μαιες με τα θηλαστρα εκει αλλα εγω δεν αντεχα ,πηρα χαπι κ αυτο ηταν ακομα χειροτερο...ποναγα για μερες,ημουν φασκιωμενη ολη μερα με επιδεσμο..ενα μαρτυριο!Η ψυχολογια μου απο την ωρα που βγηκα απο το μαιευτηριο ηταν χαλια κ καθε μερα γινοταν χειροτερη κ αυτο το γεγονος με αποτελειωσε..δε μπορουσα να χαρω το μωρο μου τους πρωτους 2 μηνες καθολου!Εκανα πολυ καιρο να συνελθω..στο μαμμυ γραφτηκα αφου ειχαν σχεδον τελειωσει ολα αυτα κ διαβασα κ εμαθα πραγματα κατοπιν εορτης που απορρησα με τον εαυτο μου ππυ σταθηκα τοσο αφελης κ δε φροντισα να ενημερωθω καταλληλα για κατι τοσο σημαντικο!

Αισθανθηκα τοσο χαλια με τα λαθη μου,οι τυψεις μου για το αγγελουδι μου ηταν τοσες πολλες που ολη μερα εκλαιγα,εκλαιγα :cry::cry::cry::cry: ...ειχα τοσο γαλα κ δε καταφερα να της το δωσω,κατηγορουσα τον εαυτο μου συνεχεια που με λυγισε η αγνοια μου και ο πονος!Δεν ευχαριστηθηκα αυτο το ομορφο συναισθημα που νιωθει μια μανα καθολου,αισθανομουν οτι η μικρη εφυγε απο το στηθος μου τοσο βιαια κ αδικα...

Τον 1ο καιρο σκεφτομουν συνεχεια(καμια φορα ακομα το σκεφτομαι)πως ισως γι'αυτο η μικρη δε μου δειχνει τοση αδυναμια οσο στο μπαμπα της,σα να μου το "κραταει"....

Ακομα με ποναει η ιστορια αυτη,σκεφτομαι οτι αν με το καλο μου δωσει ο Θεος 2ο παιδακι θελω τοσο πολυ να τα καταφερω αλλα δε σας κρυβω οτι φοβαμαι..μου στοιχησε πολυ ασχημα αυτη η ιστορια...μου λεει ο αντρας μου"Τωρα πια που ξερεις τα λαθη που εκανες,την επομενη φορα θα τα κανεις σωστα" κ εγω δε μιλαω γιατι με πιανει απο τωρα αγχος...φοβαμαι...μη δε τα καταφερω παλι,τα λαθη ,τον πονο..ολα!

Το μονο σιγουρο ειναι οτι την επομενη φορα με το καλο θα απευθυνθω σε συμβουλο θηλασμου απο πολυ νωριτερα...!!!!

Αχ ρε κοριτσια σας ζαλισα!!!Συγνωμη!!Κ να φανταστειτε οτι σας ειπα μονο τα μισα κ μαλιστα μπερδεμενα γιατι φορτιστηκα παλι κ στεναχωρεθηκα αλλα σα να το βγαλα λιγο απο μεσα μου,δεν εχω μιλησει αλλου!Παρασυρθηκα πολυ,κρατιομουν πολυ να μη μιλησω καθε φορα που εβλεπα θεμα θηλασμου,δεν ηθελα!

Συγνωμη που δε σχολιασα τιποτα ,ξυπνησε και η μικρη τωρα κ την κλεινω βιαστικα την απαντηση μου, πρεπει να παω!

Συγνωμη κ παλι :blush: !Φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλουνι μουυυυυυυυυυυυυ...καταρχας δεν θελω να ξαναπεις ποτεεεεεεεεεεεεεεε ότι μας ζαλισες!!!!!!!!! [-x[-x ειμαστε εδω για να ακουμε η μια την αλλη ;);) ναι στις χαρες !!ναι φυσικα και στις εκμυστηρευσεις!!!!!!!! στις στεναχωριες μας ...η στα λαθη μας ...που όλες εχουμε κανει αφου μανουλες γιναμε...αλλα δεν ειμασταν...!!!!!!συνεπως λιγο πολυ απο τα λαθη μας μαθαινουμε...μην σκας καρδουλα μου...

δωσε ενα μεγαλο φιλι στην γαλανοματα μας και ενα τεραστιο φιλακιιιιιιιιιιιιιιι στην γλυκια μανουλα ...την Στελλιτσα μας!!!!!!!!!!!!!!!!!το αγγελουδακι μας!!!!!!!!!!! την δασκαλα μας!!!!!!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καταλαβαινω απολυτα-μπορει να μην εχω νταλκα με το πωσ θα γεννησω αλλα με το θηλασμο ειχα κολλημα και το λεω συνειδητα οτι ηταν το πιο δυσκολο πραγμα που εκανα στη ζωη μου-και εγω πονουσα πολυ στην αρχή και κόντεψα να παθω και μαστιτιδα-ευτυχωσ ειχα μαια φοβερη, ηρθε στο σπιτι κανα 2-3 φορες και μου εδειξε και με το θηλαστρο πως να βγαζω!να φανταστεις οταν μια μερα στους 3 μηνες νομιζα οτι δεν ειχα γαλα μου εδωσε οδηγιες και μεχρι το βραδυ ειχα παλι κανονικη ροη.

μη κατηγορεις τον εαυτο σου σε τιποτα-ανθρωποι ειμαστε και δεν τα ξερουμε ολα-ξερεις ποσα πραγματα θα κανω διαφορετικα την αλλη φορα?αναριθμητα!θα τα κανεις ολα καλα στο δευτερο!

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα αν και μεσημεριασε...βλεπω αταξιες απο μωρακια..ευτυχως δεν εχουμε στασε στο σημειο να σπαει πραγματα ο μικρος ακομα ειμαστε χαλαρα κανουμε πολλα και διαφορα αλλα δεν εχω αφησει και τιποτα που να μην το εχω κλειδωσει ακομα και τισ καλτσες μας...βαρεθηκα να μαζευω τα παντα οποτε περιοριζομαι σε αυτα που δεν κλειδωνουν...

καταλλα ειμαστε καλα σημερα εφαγα 2 φετουλες νουτελα και ειπα μιση κουπα καφε και εφαγα 1,5 γεμιστο και 2 φετουλες ψωμι...δεν φανταζεστε ποσο το ευχαριστηθηκα που μπορεσα να φαω....βεβαι τα απογευμα θα δειξει πως θα ειμαι..στο γιατρο θα παω αρχες του μηνα για καρδουλα γυρω στις 7-8 λογικα...

τωρα για τονθηλασμο θελω να πω δεν ειναι κατι ευκοο στην αρχη ειναι παραααααααααααααα πολυ δυσκολο και μετα απο 4-6 μηνες ειναι ευκολο..εγω θηλασα ενα χρονο και επειτα πηρα χαπια αν θυμαστε επεφερα ειχα ταση για εμετο ζαλαδες και παει λεγοντας....αλλα εδινα και συμπληρωμα απο τον 4 μηνα και μετα και το θετικο ειναι οτι δεν κοπηκε το γαλα γιατι τον εβαζα στο στηθος και δεν εκανα αντλησεις βεβαι δεν ημουνα απο τις τυχερες που ειχα πολυ γαλα (δηλ.να βγαζω 200 και 300 γρ)αλλα το παλεψα και πιστευω ειμαι αποτις λιγες που αντεξαν στον συνδυασμο αυτο...ειχα κια εγω θεμα με το γαλα αλλα το ξενο ο κωνσταντινος εκανε ρουκετες και του εδινα αντιαναγωγικο αλλα δεν ειχε θεμα με εμενα...για τις θηλες ολες ματωνουν θελει λιγες μερες υπομονη και αν βαζεις σωστα το μωρο δεν ματωνουν καθολου...ειναι κατι ωραιο και ειμαι υπερ οσο μπορει καθε γυνακα δεν ειναι κακο κακο ειναι συνηδειτα να μην το θηλασεις καθολου...τωρα στο δευτερο ελπιζω παλι να μπορεσω να θηλασω τοσο ειναι κατι καλο και ευχομαι να εχω πιο πολυ γαλα για να μην δινω συμπληρωμα...

οσο για το μωρακι που ρωτησες αγγελικη δεν καταλαβαινπυν τιποτα ειναι πολυ μικρα πιστευω και ακομα οταν γεννηθει παλι λιγα θα καταλαβαινει πιστευω γυρω στα 3 καταλαβαινουν τι ειναι αδερφακι...απλα χαιρομαι που θα εχει παρεα ο κωνσταντινος γιατι θελει να ειναιμε παιδακια συνεχεια οποτε οταν θα ειναι στα 3 το μωρο θα ειναι ενος οποτε θα παιζουν σιγα σιγα...

τωρα κατι αλλο δεν θυμαμαι το ξεχασα..

οσο για τα ενσημα οσο μπορεις δουλεψε εγω παρασκευη δουλευα δευτερα γεννησα και ας ειχα παρει την αδεια μου...δεν συμεφερει να εχεις αναρρωτικη χανεις πολλα..μονο στο δημοσιο ειναι καλα που απο τον 4 σου λενε κατσε μεχρι το μωρο να γινει 8 μηνων και ολα κανονικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Στελλίτσα αγάπη μου,πολύ με συγκίνησες...Κ μόνο που το

προσπάθησες τόσο παρα τον πόνο,σου αξίζει ενα τεράάάστιο μπράβο!!!! :YMHUG: Κ μια

αγκαλίτσα βεβαίως βεβαίως...Κ μην ξαναπείς οτι το μωρό έχει αδυναμία στον μπαμπά

του γι αυτο το λόγο,μπορώ να σου δώσω δεκάδες παραδείγματα που κοπέλες θήλαζαν

τα μωρά τους εναν κ ενάμιση χρόνο κ αυτα ούτε να τις φτυσουν,τρελό κολλημα με τον

μπαμπά(κ μιας φιλης με τη γιαγιά του!!!)Αντε,χαζομαριτσες!!!!!!!

Σ ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας,ήταν κ αυτό ένα μάθημα,τουλάχιστον

για εμένα..

Κ εγώ πονούσα πολύ τις πρώτες 10 μέρες,μόλις μ έπιανε με το στοματάκι της πεταγόμουν,

αλλα είχα τρομερη στηριξη απο τις μαίες στην κλινική,ήταν συνεχεια απο πάνω μου

για να μαθουν στη μικρή μου να πιάνει τη θηλή σωστα κ να μη ματώσει(εκεί οφείλεται

το αίμα που μας έγραψες...) κ απο τον γυναικολόγο μου που μου είχε δώσει μια

εξαιρετική αλοιφούλα που την εβαζα 5-6 φορές τη μέρα κ είχα μεγάλη διαφορά,οι

θηλές μου μαλάκωσαν πάρα πολύ.. Αλλα δυστυχως παρουσιαστηκε αλλο θεμα..

Δεν πειραζει όμως,εμένα αν κ με στενοχωρει το θέμα, ελπίζω πως το δεύτερο θα με αποζημιώσει!

Πιστεύω πως η θέλησή μας αρκεί...το παλέψαμε,δεν τα παρατήσαμε με την πρώτη δυσκολία!

Κ βεβαια δείξαμε κ δείχνουμε την αγάπη μας με 1002 άλλους τρόπους..αυτό έχει σημασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσουδια..πωπω σημερα κουβεντα!!!!δλδ απο χτες το ξενυχτησατε!!!

εγω αδεια για επαπειλουμενη και συσπασεις ειχα απο τον 1 εως την ημερομηνια που παιρνεις και τα επιδοματα δλδ στον 7 αν θυμαμαι καλα.ειχα αδεια για πρωορες συσπασεις και κοντο τραχηλο και προηγουμενο ιστορικο..επαιρνα καθε μηνα 800 ευρω περιπου συν τα δωρα οποτε χτυπουσα και 1000αρικο καμια φορα.αλλα εγω κολλουσα 25 ενσημα βεβαια τα πληρωνε ο αντρας μου γιατι ητν της μανας του το μαγαζι...εδινε 430 το μηνα ..οποτε εχει σχεση και η κλιμακα νομιζω ια τα λεφτα που δικαιουσε.....

στην αρχη μου καναν τους δυσκολους στην επιτροπη επεμενα λιγακι ομως .....ειχα κιενα γνωστο και ολα καλα....ναναι καλα ο ανθρωπος ...διοτι δε μπορουσα να σηκωνομαι ημουν ξαπλα και μου καναν και σουξου μουξου οι γιατροι που γραφαν τις αδειες.....

περαστικα στις αρρωστουλες

περαστικα στα αρρωστουλικα μωρακια

φιλια σε ολα τα κοριτσια

και προς θεου μη γινει κανας τσακωμος για γεννες και θυλασμους.....θα φρικαρουμε τελειως ετσι....εδω λεμε γνωμες και εμπειριες απο κει και περα η προσωπικη γνωμη του καθενος ειναι γνωμη και σεβαστη

θα σας βαλω φωτο να δειτε τις βρηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...