Μετάβαση σε περιεχόμενο

AΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο 5!!!


Recommended Posts

Ωχ! Με συγχωρειτε μανουλα και πεθερουλα της ζωηρουλας Ολινας! Το μυαλο μου ειναι διατρητο απο γραφικες παραστασεις και κατι φρικτα στατιστιστικα δεδομενα και δεικτες... sorry!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΧ ΚΑΡΟΛΙΝΑΚΙ ΜΟΥ χαρα πραγματικα...λες και πηρα εγω αμαξι ενα πραγμα...ε ρε που καταντησαμε...!!!χαρα σα μωρο μενα καροτσι...αυτα ειναι τα ενδιαφεροντα μας

ΧΡΥΣΑ ΜΟΥ μη στεναχωριεσαι εγω δλδ που ημουν εγκυος μοντελο....γιατι απο τον εμετο αδυνατισα οσο ποτε στη ζωη μου...να φανταστεις φορουσα κολαν με κοντη μπλουζα,,,ποτε ξανα εγω δε το κανα αυτο...και μολις γεννησα ξεσπασα και εβαλα 14 κιλα σεναμηνα και τα κουβαλαω ολοκληρα ακξομη???ελεγα τι φοβομουν και στερουμουν τοτε??/?τσαμπα τοσο πιεση μη το ενα μη το αλλο να γλυφομαι κι οι αλλοι να τρωνε και ποιο το αποτελεσμα???

αχ εβλεπα τις φωτο απο τα γεννεθλια τα καμαρια μας...ποσο σου μοιαζει ο μικρος!!!!!!μαφηνεις να βαλω καμια???να τα δειξεω???

κοριτσαρες τι κανετε οι υπολοιπες???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΟΥΛΕΥΩ-ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΗ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ.

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΛΟΓΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ-ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ-ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ-Π.Χ."ΠΑΡΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΟ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ"-"ΠΑΡΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ, ΒΑΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΦΕΡΕ ΤΗΣ ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ" (ΜΗ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕΤΕ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ)ΚΤΛ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙΞΕΙ Π.Χ. πηρα ενα καινουργιο cd ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΗΤΑΝ ΤΟ "ΠΟΥΝΤΟ πΟΥΝΤΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ".ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΕΓΩ-ΑΥΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΗΡΘΕ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΚΑΙ ΕΙΠΕ "ΕΚΕΙ" !

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΙ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ!ΓΙΑ ΦΡΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ!ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΩ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ) Η' ΑΠΛΑ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΥΛΛΑΒΗ. ΑΠΟ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟ-ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΑ 2,5 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΓΕΛΙΑ!ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΕΣΥ (ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ) ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΕ ΜΙΣΟ ΜΑΤΙ ΑΝ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ.ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΕΚΤΙΜΑΤΑΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΟΜΙΛΙΑ-ΑΣΕ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ-

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ:ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΕΙΠΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΗΧΩΝ ΤΩΝ ΖΩΩΝ:ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΠΑΚΙ, Η ΑΓΕΛΑΔΑ, Ο ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ

ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ!

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

ΕΓΩ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλα και εμενα τοκανει αυτοπ...λεει πχ..πα..την λαμπα, πτια την πετσετα, πτα την φωτια. μπι το νερο. μια την μπανανα, μπουκα μπουκα τη σκουπα, μπιο μπιο το πλυντηριο, παει φερνει τα παντα..το αγαπημενο του ειναι να τα πεταει στα σκουπιδια, λεει πολλα διπλα , παιρνει την πετσετα και σκουπιζει τα μουτρα του, οταν πλενουμε χερακια τα τριβει μεταξυ τους , η παιρνει ενα πανι και κανει πως και καλα ξεσκονιζει...αμα πιασει την αμπουλα με τον ορο τη βαζει στη μυτη του κλπ κλπ...εχει δικιο ο γιτρος σου ρε..

το συζητουσα και με τη δικη μας σε καποια στιγμη και μου λεει πως το ποτε ενα παιδι θα μιλησει δεν εχει σχεση με την μετεπειτα ακαδιμαικη του πορεια..εχει παιδια που μιλανε πανω στο χρονο και δεν κανουν τιποτα ουσιαστικο απο αποχη μορφωσης και αλλα που μιλανε στα τρια και τελειωνουν πανεπιστιμια..οπως επιση ςμου ειπε πως ολα αυτα δεν εχουν σχεση με τις γεννικοτερες δεξιοτητες του παιδιου και οτι υπαρχουν πολλα ειδη νοημοσυνης γι'αυτο και τα παιδια εχουν διαφοερικες κλισεις αλλα στα λογια αλλα κινιτικες δεξιοτητες κλπ κλπ..και οτι κακως κανουν οι γονει ςκαι πιεζουν τα παιδια να κανουν κατι που δεν τους αρεσει..πχ σε ενα παιδι που εχει καθαρα κινιτικες δεξιοτητες να προσπαθησουν να μαθουν 4 ξενες γλωσσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλο μεσημερι....χρονια πολλα στη Στελιτσα μας @};- να σε χαιρονται ο αντρουλης κ η μικρη Αφροδιτουλα κ να περασεις μια αξεχαστη μερα... :-*

Αντρουλα, μαλον Κατερινα αυτο το καροτσι εχω κ εγω αλλα στο κανονικο του.τωρα δε μπενει σχεδον καθολου δε βοηθαει κ ο καιρος για βολτες βεβαια, αλλα θα δουμε αργοτερα, παντως με βολεψε πολυ ;)

Κωνσταντινα κανει δουλιες η κοπελα σου; τι αλλο θες καλε...σαν τους δικους μας τους μαντραχαλους που μονο να τα σκορπανε ξερουν....χιχι :P

κοριτσια κ εμενα δε λεει πολλα, κ καταλαβενει μονο οταν το βολευει, αλιως στου κουφου την πορτα.... :whistle: για την τιμωρια κ εγω νομιζω πως ειναι μικρα, κ πως οταν λεμε μη κ οχι το περνουν σαν παιχνιδι :y32b4: τωρα τα νεα μας χθες εκανε τον τηλεφωνητη, με το που χτυπουσε πρωτος ο Παναγιωτης, οχι πως μιλουσε απλα το κρατουσε ανοιχτο κ περιμενε να μιλησει καποιος.. :huh: επισης κοιμηθηκε το μεσημερι για μια ωρα μονο κ μετα γκρινιαζε απο τις 7 τον κρατησα με χιλια κοπλα κ τερτιπια εως την ωρα που κοιμαται συνηθως, κ μαντεψτε, κοιμηθηκε σχεδον 12 ωρες ακους Κωνσταντινα;μαζι μ αυτον κ εγω ξυπνησαμε σχεδον 9 σημερα..... :P κανουμε λιγες δουλιες μαζι παντα...κ ειμαστε μια χαρα... :cheer:

σας αφηνω καλο μεσημερι σε ολες σας :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον, για τα ειδη νοημοσυνης που λες Χρυσα ειναι 8. Ειχα βρει και ενα απλο αρθρακι πριν λιγες μερες αν το ξαναπετυχω θα το βαλω παρακατω. Και χρησιμοτατα ολα... Κανεις δε λεει βεβαια οτι ενα παιδακι που μιλαει αργοτερα απο ενα αλλο δεν θα αναπτυξει και τη λεκτικη νοημοσυνη στην πορεια αλλα εγω πιστευω οτι δεν θα ειναι αυτο το δυνατο του σημειο... Για τον Ιασωνα δε με νοιαζει καθολου να ειναι οι κουβεντες το αδυνατο του σημειο.

Αλλωστε κι εγω που πολυ νωρις μιλησα απο οτι λενε οι δικοι μου και γενικα που τα παω καλα με αυτο, μεχρι τωρα προκοπη δεν εχω δει ιδιαιτερη... Και σα λαος, νομιζω πως οι Ελληνες το εχουμε πολυ το μπλα-μπλα ενω απο πραξεις υστερουμε. Οποτε ας κανουν τα δικα μας παιδια κατι διαφορετικο απο το να γινουν φιλολογοι...

Χαρουλα, κι εγω πιστευω οτι μια χαρα τα λεει ο γιατρος σας... Μη κοιτας που εγω δεν προκειται να κρατηθω μεχρι να γινει ο μικρος 3ων ετων. Αν πλησιασει τα 2μισι και ειναι πισω ακομα στο λογο, θα ξεκινησει λογοθεραπεια σιγουρα... Η πιο αποδωτικη φαση για τη λογοθεραπεια ειναι θεωρητικα παντα μεταξυ 2 και 4 ων ετων. Αλλα 2 ετων τα περισσοτερα παιδακια ειναι αρκετα ανωριμα και δεν τα αναλαμβανουν ευκολα οι ευσυνειδητοι επαγγελματιες που δεν κυνηγανε τα ευρω...

Εισαι εκπαιδευτικος που δεν κανει μαθημα. Λογικο το βρισκω να βαριεσαι... Και ο αδερφος μου που ειναι καθηγητης και ειχε βρεθει για λιγο σε τετοια θεση γραφειου ειχε σιχαθει τη ζωη του απο τη βαρεμαρα.

Κατερινα, το ξερω το παιχνιδακι του τηλεφωνητη... Στην αρχη που το ειχε ξεκινησει ο Ιασωνας ειχε πλακα και καμαρωνα. Εχει αρχισει ομως να μου τη δινει στα νευρα, γιατι δεν τολμαει να μιλησει κανεις στο τηλεφωνο μπροστα του... Ορμαει να το αρπαξει, μας τραβολογαει απο τα ρουχα και αν δεν το παρει δεν ησυχαζει με τιποτα. Αγνωστοι ανθρωποι εχουν αναγκαστει να περιμενουν να βαρεθει ο Ιασωνας την ακροαση ή και τα ακαταλαβιστικα του, για να μιλησουν μαζι μου ή με το Γιωργο. Επισης εχει επεκτεινει τη λειτουργια του τηλεφωνητη και σε ασχετα αντκειμενα απο τηλεφωνα (σταθερο, κινητο, παιχνιδι), οπως στο ηλεκρονικο θερομετρο του δωματιου του, στο επιτραπεζιο ρολοι, οτι εχει οθονη τελοσπαντων...

Μπραβο του που αρχισε να κοιμαται κανονικα παντως! Αντε να ξεκουραστεις κι εσυ λιγακι!!!

Κι αυτο που δειχνει πραγματα που θελει και θεωρει πως αφου τα δειχνει πρεπει και να του τα δινουμε οπωσδηποτε που το πας? Φταιω κι εγω βεβαια που τον ειχα πρηξει απο 12 μηνων, να δειχνει τι θελει. Εδω κι ενα μηνα το αποφασισε και τα δειχνει ολα. Την πρωτη βδομαδα, δεν πηγαινε κιολας στον παιδικο λογω αναρρωσης, εβγαζε ολη τη μερα με το δαχτυλο τεντωμενο να δειχνει κατι... Μπραβο του δε λεω αλλα ειναι δυνατον να δειχνει το μαχαιρι του ψωμιου ή το θερμοτρο υδραργυρου του μπαλκονιου και να τα παιρνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρηκα το αρθρο που ελεγα πριν...

Τα 8 είδη νοημοσύνης. Ποιο είναι το δικό του;

Ναι, η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει μόνο ένα είδος νοημοσύνης που να μας χαρακτηρίζει. Αν ανακαλύψετε το είδος ευφυΐας του παιδιού σας, θα το βοηθήσετε να ανακαλύψει τη μοναδικότητα του.

«Το παιδί μου είναι πολύ έξυπνο!», «είμαι σίγουρη πως η νοημοσύνη του είναι πολύ υψηλή», «κάθε χρόνο γίνεται και πιο έξυπνο». Πόσο συχνά ακούμε τέτοιες εκφράσεις από τους γονείς που νιώθουν γεμάτοι περηφάνια κάθε φορά που το παιδί τους κάνει κάποιο καινούργιο επίτευγμα ή κάθε φορά που κάνει κάτι που στα μάτια τους φαίνεται πολύ έξυπνο; Και μέχρι πριν από κάποια χρόνια η φράση αυτή καθώς και η αντίληψη πως το έξυπνο, ευφυές και προικισμένο παιδί είναι αυτό που έχει υψηλό δείκτη νοημοσύνης επικρατούσαν. Τα τελευταία χρόνια, όμως, η θεωρία αυτή άλλαξε, αφού τώρα πια όταν αναφέρουμε πως ένα παιδί έχει αναπτυγμένη ευφυΐα, πρέπει να γνωρίζουμε για ποια από τις οχτώ ευφυΐες του μιλάμε!

Το 1983 ο καθηγητής Gardner δημοσίευσε το βιβλίο Frames of Mind, στο οποίο απέρριπτε τη θεωρία του ενός δείκτη νοημοσύνης. Αντίθετα, υποστήριζε πως δεν υπάρχει ένα είδος νοημοσύνης το οποίο καθορίζει την εξυπνάδα μας ή την επιτυχία μας στη ζωή, αλλά οχτώ διαφορετικά, το καθένα από τα οποία πηγάζει από διαφορετικό κομμάτι του εγκεφάλου. Και ενώ όλοι οι άνθρωποι διαθέτουν και τα οχτώ αυτά είδη νοημοσύνης, λόγω των γενετικών τους καταβολών και των διαφορετικών περιβαλλοντικών επιδράσεων δεν υπάρχουν ούτε δύο άνθρωποι στον κόσμο που να έχουν το ίδιο προφίλ νοημοσύνης, ακόμη και αν αυτοί είναι δύο απαράλλακτοι δίδυμοι. Και αυτό είναι κάτι που επιβεβαιώνει τη μοναδικότητα κάθε ανθρώπου και κάθε παιδιού.

Ας γνωρίσουμε λοιπόν τα οχτώ είδη νοημοσύνης:

Λεκτική νοημοσύνη

Η γλωσσική ή λεκτική νοημοσύνη, της οποίας πηγή είναι ο αριστερός κροταφικός λοβός, αφορά όλες τις λεκτικές ικανότητες του ανθρώπου. Περιλαμβάνει τους τρόπους με τους οποίους παράγουμε τη γλώσσα, αλλά και την κατανόηση και τη δημιουργία λεπτών αποχρώσεων στην έκφραση του λόγου, όπως είναι η αλλαγή της σημασίας των λέξεων, η αντίληψη των κανόνων, του μέτρου και των ρυθμών της ανάλογα με το κυμάτισμα της φωνής, η ικανότητα πλοκής των λέξεων, αλλά και η ικανότητα εκμάθησης και ομιλίας διαφορετικών γλωσσών. Εμπεριέχει επίσης την ικανότητα εξήγησης γεγονότων, πράξεων ή απλών λέξεων και ορισμών με λόγια, την ικανότητα διδασκαλίας, μάθησης, ανάλυσης, μνήμης, αλλά και την ικανότητα για χιούμορ και λογοπαίγνια. Τα παιδιά που έχουν αναπτυγμένη τη λεκτική νοημοσύνη μπορούν να μάθουν καλύτερα με τη βοήθεια του προφορικού και του γραπτού λόγου. Οι ενήλικες που έχουν αναπτυγμένη την ευφυΐα αυτή μπορεί να είναι ποιητές, λογοτέχνες, δημοσιογράφοι και πολιτικοί.

Αριθμητική/λογική νοημοσύνη

Η μαθηματική νοημοσύνη, της οποίας πηγή είναι το δεξί ημισφαίριο, είναι η ικανότητα της επαγωγικής, της αναγωγικής και της επιστημονικής λογικής. Περιλαμβάνει την ικανότητα του ατόμου να ερευνά κατηγορίες και σχέσεις, να μπορεί να χειρίζεται τα μαθηματικά σύμβολα και τις αριθμητικές σχέσεις, να εκτελεί σύνθετους υπολογισμούς και να συγκρατεί σειρά από λεπτομέρειες στη μνήμη του. Επιστήμονες, μαθηματικοί, φιλόσοφοι, προγραμματιστές, στατιστικολόγοι, λογιστές και ντετέκτιβ βασίζονται σε αυτή τη νοημοσύνη. Τα παιδιά με αναπτυγμένη μαθηματική νοημοσύνη μαθαίνουν καλύτερα μέσα από αριθμούς και λογική σκέψη να υπολογίζουν και να οργανώνουν τις διάφορες πληροφορίες που έχουν ως δεδομένα, ενώ στοχεύουν στη λύση των προβλημάτων και στην αναζήτηση της σχέση αιτίας αποτελέσματος σε οποιοδήποτε πρόβλημα, μαθηματικό ή μη.

Συναισθηματική νοημοσύνη

α) Διαπροσωπική νοημοσύνη

Η διαπροσωπική νοημοσύνη βασίζεται στην ικανότητα του ανθρώπου να καταλαβαίνει τους άλλους. Πιο συγκεκριμένα, να μπορεί να επισημάνει τους σκοπούς, τα κίνητρα και τα ενδιαφέροντά τους, να κατανοήσει τη συμπεριφορά τους και να δουλέψει μαζί τους αποτελεσματικά. Περιλαμβάνει την αποτελεσματική λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία, την ικανότητα παρατήρησης και ανάλυσης των ατομικών διαφορών και την ικανότητα συνεργατικής σχέσης και δουλειάς. Η κύρια πηγή της ευφυΐας αυτής βρίσκεται στον μετωπιαίο λοβό και στον νέο φλοιό. Δάσκαλοι, γονείς, πολιτικοί, ψυχολόγοι, πωλητές, διευθυντές, θεραπευτές, αλλά και θρησκευτικοί ηγέτες βασίζονται στη διαπροσωπική νοημοσύνη. Τα παιδιά αναπτύσσουν σταδιακά τη διαπροσωπική τους νοημοσύνη αποκτώντας με το πέρασμα του χρόνου εμπειρίες μέσα από τη ζωή τους στην οικογένεια, στις παρέες, στο σχολείο και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Με τη σταδιακή συμμετοχή τους σε ομάδες εργασίας οι οποίες δουλεύουν για έναν κοινό σκοπό, με τη συνεργασία και την αλληλεπίδραση με άλλα παιδιά, γνωρίζοντας τη διαφορετικότητά τους και μαθαίνοντας να αντιδρούν στις διαθέσεις τους και εξελίσσοντας τον εαυτό τους μέσα από τα λάθη και τις εμπειρίες τους τα παιδιά αναπτύσσουν τη διαπροσωπική τους νοημοσύνη. Σημαντικό ρόλο παίζουν και οι σχέσεις με τους ενηλίκους. Όταν, π.χ., τα παιδιά πείθουν διακριτικά το δάσκαλό τους για παράταση χρόνου ώστε να τελειώσουν την εργασία τους ή όταν διαπραγματεύονται με τους γονείς τους για το πόση ώρα θα παίξουν με το αγαπημένο τους παιχνίδι και πότε θα διαβάσουν.

β) Ενδοπροσωπική νοημοσύνη

Η ενδοπροσωπική νοημοσύνη, δίνει την ικανότητα στον άνθρωπο να κατανοήσει τα βαθύτερα αισθήματα, επιθυμίες και ιδέες του ίδιου του του εαυτού. Αποτελεί την ικανότητα της προσωπικής γνώσης που στρέφεται προς τον εαυτό μας. Περιλαμβάνει τις δεξιότητες της αυτοσυγκέντρωσης, της επιμέλειας, της προσοχής, της υψηλής μεθοδικότητας στη σκέψη και στη λογική, της κατανόησης των πολλών και διαφορετικών αισθημάτων μας, τα οποία και σχετίζονται με την εκάστοτε συμπεριφορά μας. Η κύρια πηγή της ευφυΐας αυτής βρίσκεται στον μετωπικό λοβό και στον νέο φλοιό. Υπάρχει όμως κάτι που κάνει την ευφυΐα αυτή ξεχωριστή σε σχέση με τις υπόλοιπες. Αυτό βρίσκεται στη δυνατότητά της να ενοποιεί όλες τις άλλες μορφές νοημοσύνης, αφού με το να επιτυγχάνει τη βαθύτερη γνώση του εαυτού μας, επιτυγχάνει και τη γνώση της σημασίας της ζωής, προωθεί την κατανόηση του εαυτού ως μέρους της ευρύτερης πραγματικότητας, την προσαρμογή του και την καλή αντιμετώπιση καταστάσεων με τη βοήθεια στρατηγικών, ενώ του δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσει ικανότητες διαίσθησης, ενόρασης και ενότητας. Όσοι έχουν αναπτυγμένη την ευφυΐα αυτή αξιοποιούν και εμπλέκουν αποτελεσματικά όλα τα άλλα είδη νοημοσύνης, γνωρίζουν τις αδυναμίες τους και είναι προσεκτικοί στις αποφάσεις και στις επιλογές τους. Αυτοί είναι οι ψυχοθεραπευτές, οι φιλόσοφοι και οι αυτοδημιούργητοι άνθρωποι. Τα παιδιά με αναπτυγμένη ενδοπροσωπική νοημοσύνη μαθαίνουν καλύτερα με μετα-διανοητικές διεργασίες, δηλαδή παρατηρώντας τον τρόπο με τον οποίο σκέφτονται και εξελίσσοντάς τον, βελτιώνοντας τον εαυτό τους και τις θετικές και αρνητικές πλευρές τους, αλλά βελτιώνοντας και τη διαδικασία λήψης αποφάσεων και κατανόησης και χειρισμού των συναισθημάτων τους.

Σωματική/κιναισθητική νοημοσύνη

Η σωματική νοημοσύνη βασίζεται στην ικανότητα του ανθρώπου να μπορεί να χρησιμοποιεί ανεξάρτητα αλλά και συνδυαστικά τις κινητικές του δεξιότητες. Δίνει στο ανθρώπινο σώμα τη δυνατότητα να λειτουργήσει αρμονικά και συνεργατικά με τον εγκέφαλο και με τη βοήθειά του να λύνει προβλήματα, να εκφράζει ιδέες, γνώσεις και συναισθήματα. Η πηγή της ευφυΐας αυτής βρίσκεται στην αλληλεπίδραση του εγκεφαλικού φλοιού με το νωτιαίο μυελό. Η αλληλεπίδραση αυτή μας δίνει τη δυνατότητα να συνδυάσουμε την αντίληψη με την κίνηση, κάτι που προκαλεί την εκτέλεση συγκεκριμένων κινήσεων των μυών, αλλά και τον κατάλληλο συνδυασμό τους όταν χρειάζεται. Αθλητές, χειρουργοί, χορευτές, χορογράφοι, γραφίστες, ηθοποιοί, τεχνίτες χρησιμοποιούν τη σωματική νοημοσύνη. Τα παιδιά που έχουν αναπτυγμένη τη νοημοσύνη αυτή απολαμβάνουν τα παιχνίδια και τις κινητικές δραστηριότητες, ενώ έχουν ιδιαίτερο ταλέντο στις μιμητικές δεξιότητες. Είναι πιο εύκολο γι’ αυτά να μαθαίνουν μέσω της κίνησης, είτε αυτή είναι αδρή, όπως ο χορός, εκφράζοντας ιδέες και συναισθήματα, είτε λεπτή, μέσω του χειρισμού διάφορων αντικειμένων ή υλικών και κατασκευάζοντας με τη βοήθειά τους γλυπτά, πίνακες ή άλλες δημιουργίες.

Μουσική/ρυθμική νοημοσύνη

Η μουσική νοημοσύνη στηρίζεται στην απόλαυση και στην κατανόηση της μουσικής. Πηγή τη ευφυΐας αυτής είναι το δεξί ημισφαίριο, στο οποίο γίνεται η επεξεργασία όλων των ακουσμάτων. Εμπεριέχει την ικανότητα του ανθρώπου να νιώθει το ρυθμό, τη χροιά του ήχου, τη μελωδία, το συνδυασμό των οργάνων και των μουσικών μέτρων, την αντίληψη της διαφορετικότητας των ειδών της μουσικής, αλλά και τη συνάφειά τους. Εμπεριέχει επίσης την ικανότητα για συναισθηματική έκφραση του ατόμου μέσω της μουσικής, είτε ως σύνθεση είτε ως εκτέλεση. Η εκτέλεση περιλαμβάνει το παίξιμο ενός οργάνου, το τραγούδι, το χορό. Συνθέτες, οργανοπαίχτες, μουσικοί, τραγουδιστές χρησιμοποιούν αυτή τη νοημοσύνη. Τα παιδιά με καλή μουσική νοημοσύνη μαθαίνουν καλύτερα μέσα από ήχους, τραγούδια και ρυθμούς, ενώ μπορούν να εκφράσουν ιδέες, γνώσεις και συναισθήματα με τη βοήθεια της μουσικής. Πολλές φορές μάλιστα εκφράζονται με τα δικά τους μουσικά κομμάτια από τη βρεφική τους κιόλας ηλικία, τα οποία αποτελούνται από σύνθετους ή απλούς ρυθμούς με τη βοήθεια οποιουδήποτε αντικειμένου. Ακόμα και με μια κατσαρόλα!

Χωρική νοημοσύνη

Η χωρική νοημοσύνη δίνει την ικανότητα στον άνθρωπο να αναπαραστήσει το χώρο που βλέπει στο μυαλό του. Τον βοηθά να παρατηρεί και να χειρίζεται με επιδεξιότητα μια μορφή ή ένα αντικείμενο, να παρατηρεί και να δημιουργεί συνθέσεις με έναν ιδιαίτερα παραστατικό τρόπο, φτιάχνοντας ένα ακριβές αντίγραφο αυτού που παρατηρεί. Η πηγή της ευφυΐας αυτής βρίσκεται στον δεξιό πλευρικό λοβό. Περιλαμβάνει την ικανότητα της δραστικής φαντασίας, του καλού προσανατολισμού στο χώρο, του χειρισμού των εικόνων, την αναγνώριση σχέσεων αντικειμένων και διαστημάτων και την καλή θεώρηση των πραγμάτων από διαφορετική οπτική γωνία. Αυτή η νοημοσύνη είναι απαραίτητη στους αρχιτέκτονες, στους γλύπτες, στους διακοσμητές, στους καλλιτέχνες, στους μηχανικούς, στους εφευρέτες, στους πιλότους, στους καπετάνιους και στους οδηγούς. Τα παιδιά με καλή χωρική νοημοσύνη μαθαίνουν καλύτερα χρησιμοποιώντας τα οπτικά μέσα που τους δίνονται και τείνουν να οργανώνουν τη σκέψη τους στο χώρο και να συγκροτούν τις ιδέες τους πριν τις γράψουν. Ενδιαφέρονται να μελετούν γραφήματα και χάρτες και τους αρέσει να σκέφτονται με εικόνες, καθώς επίσης και να τις δημιουργούν.

Νατουραλιστική νοημοσύνη

Η νατουραλιστική νοημοσύνη εμπεριέχει την ικανότητα του ανθρώπου να αναγνωρίζει τη χλωρίδα και την πανίδα, να ξεχωρίζει τα διάφορα ζωντανά όντα, φυτά και ζώα, να διακρίνει αντικείμενα και διαδικασίες από τον φυσικό κόσμο και να τα χρησιμοποιεί εποικοδομητικά. Τα άτομα αυτά αγαπούν όχι μόνο να αναγνωρίζουν, αλλά και να κατηγοριοποιούν το φυτικό και ζωικό βασίλειο. Τέτοια ευφυΐα έχουν οι βιολόγοι, οι βοτανολόγοι, οι γεωργοί, οι κυνηγοί, οι γεωλόγοι, οι σεφ. Τα παιδιά με αναπτυγμένη νατουραλιστική νοημοσύνη μαθαίνουν καλύτερα μέσα από την αλληλεπίδραση με τη φύση και το περιβάλλον, όπως με εκδρομές στη φύση, με εργασίες που σχετίζονται με την παρακολούθηση των φυσικών φαινομένων, όπως είναι η καλλιέργεια οσπρίων και τα πειράματα στη φύση ή στην τάξη και με τη φροντίδα φυτών και ζώων.

Η σημασία της εμπλουτισμένης μάθησης

Αν μετά τα παραπάνω αρχίζετε να καταλαβαίνετε πόσο πολύπλοκη μπορεί να είναι τελικά η έννοια της νοημοσύνης, αλλά και πόσο σύνθετη και πολύτιμη είναι η λειτουργία του εγκεφάλου, τότε σκεφτείτε τι ερεθίσματα χρειάζεται ένα παιδί για να αναπτύξει αποτελεσματικά όλο το φάσμα της νοημοσύνης του. Ίσως ήρθε η ώρα λοιπόν να αναθεωρήσουμε τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουμε την διαδικασία όχι μόνο της μάθησης, αλλά και της καθημερινότητας των παιδιών μας. Ήδη γνωρίζουμε πως αυτά που μαθαίνει ένα παιδί μέχρι το πέμπτο έτος της ηλικίας του αποτελούν τουλάχιστον το 50% των νοητικών δεδομένων για την υπόλοιπη ζωή του! Σύμφωνα όμως με πρόσφατες έρευνες, η ποσότητα αλλά και η ποιότητα των ερεθισμάτων που δίνουμε στα παιδιά από την πρώτη κιόλας ηλικία, όχι απλώς τα τροφοδοτούν με γνώσεις, αλλά δημιουργούν και συνδέσεις στα εγκεφαλικά κύτταρα φτιάχνοντας τη βάση στην οποία θα αποθηκεύουν πληροφορίες για την υπόλοιπή τους ζωή. Αυτός λοιπόν είναι ο βασικός σκοπός της εμπλουτισμένης μάθησης, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο υλοποιείται. Κάνοντας τη μάθηση βιωματική με τη χρήση ειδικού παιδαγωγικού υλικού, εκπαιδευτικών και εποπτικών μέσων και προσφέροντας τον κατάλληλο για κάθε παιδί συνδυασμό πληροφοριών και ερεθισμάτων τα οποία καλύπτουν όλες τις ευφυΐες του και ενεργοποιούν όλες τις αισθήσεις του, δίνουμε στο παιδί τη δυνατότητα να μεγιστοποιήσει τις φυσικές του κλίσεις και δυνατότητες.

Πηγή: in.gr

Εχω βρει κι αλλα πολυ ενδιαφεροντα, απλα και περιεκτικα αρθρα σε αυτο το link... http://www.healthybaby.gr/arthra/arthra/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΠΩ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΧΘΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΕΡΙΝΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΣΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ...

ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗ ΣΤΕΛΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΚΟΜΑ...

ΧΘΕΣ ΔΕΝ ΜΠ[ΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΦΑΓΑΜΕ ΤΟ 130ΑΡΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΕΡΨΑΜΕ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙΜΕΤΑ ΗΜΟΥΝΑ ΧΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΓΙΑ 4ΣΥΝΕΧΗ ΜΕΡΑ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΓΑΛΑ ΜΙΣΟ ΚΛΑΜΠ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΙΤΑ ΚΑΙ ΥΠΕΦΕΡΑ..ΕΥΤΥΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΘΑ ΤΑ ΑΝΤΕΞΩ ΑΛΛΟ 1,5ΜΗΝΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΟΛΑΣΗ...

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΣΑΦΑΛΕΙΕς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΒΙΔΩΝΕΙΣ ΣΝ ΜΑΓΝΝΗΤΑΚΙ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΣ ΤΟ ΠΟΜΟΜΟΛΟ ΕΣΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ...ΝΟΜΙΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΚΕΑ ΑΛΛΑ ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ...

ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΟΛΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΟΥΚΟΥΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΑΛΛΑΜΠΟΥΡΝΕΖΙΚΑ....ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΘΑ ΠΟΥΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΑΜΑ ΑΤΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΡΝΗΣΤΙΚΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΛΕΜΕ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΟ ΛΟΓΟΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑΣ...ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΑΛΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΣΤΑ 3 ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΣΠΟΥΔΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΜΙΣΕΣ ΤΩΡΑ ΣΤΑ 2 ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΛΙΓΑ...ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΦΙΛΙΑ

ΧΙΑΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΟΥΔΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερουδιαααα!!!!Που γυρνωβολατε καλε ολες????

Σας ευχαριστω οοοοοοολες παααααρα πολυ για τις ευχες σας :x:-* !!!!!

Να ειστε ολες καλα !!Υγεια κ ευτυχια στις οικογενειες σας!!

Χθες δεν καναμε τιποτα γιατι ειμαστε οικογενειακως κρυωμενοι...ακομα X(X( κ ετσι ειπα οτι δε θα δεχτουμε κοσμο(μην εχω τυψεις μετα)κ θα τα πουμε αλλη μερα με το καλο!Αντι να φευγει κ να τελειωνει το κρυωμα κ τα ενοχλητικα του συμπτωματα ...ξανακυλαει απο την αρχη η ιστορια :( !!

Η μικρη τουλαχιστον δεν εχει πυρετο αλλα βηχει σα γαιδουρακι το μαναρι μου κ εχει κ καταρροη...

Ελπιζω τα Χριστουγεννα να μας βρους υγειεστατους :D:ympray: !!!

Σας διαβασα ολες αλλα πραγματικα αυτη τη φορα δε θυμαμαι τιποτα :blink::blush::D !!

Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι το θεμα της κωλοτουμπας μας ειναι φυσιολογικο σταδιο αναπτυξης κ αυτα που λετε για τις κουβεντουλες κ τα λογακια...

Κ μενα η Αφροδιτη λεει ο,τι τα περισσοτερα παιδακια της ηλικιας της με ποοολλα,πααααρα πολλα αλαμπουρνεζικα!!!

Απεχουμε απο το επιπεδο του αστεριου της Φανης που στρωνουν ψιλη κουβεντουλα :lol::lol: !!!Καταλαβαινει ολα οσα της λεμε αλλα μιλαει οταν εκεινη θελει κ επισης επαναλαμβανει τις κουβενετες που της μαθαινω,τις φωνες απο τα ζωακια κτλ παλι οταν εκεινη θελει!!Σε ανυποποτο χρονο τα πεταει μονη της,τα εχει τυπωσει ;) !

Δε με προβληματιζει ακομα κατι...καθε παιδακι εχει τους δικους του ρυθμους!Αγγελικουλα μου νομιζω οτι αγχωνεσαι πολυ παραπανω απ'οτι χρειαζεται!!Ειναι δυνατον ο Ιασωνας,ΑΥΤΟ το πλασμα,να εχει το οποιδηποτε προβλημα στην ομιλια?!Το βρισκω απιθανο!!Ισως ειναι τοση πολυ η ενεργεια που αφιερωνει στη δραση του...που μπορει να εχει παραμελησει λιγο το σταδιο της κουβεντας,αν κ εμενα τα οσα λεει μου φαινονται μια χαρα για την ηλικια του!

Δε χρειαζονται πιεση,ειναι ακομα νωρις για τοση ανησυχια!Μετα τα 2,5-3 ισως να θελει ψαξιμο!Ο ανηψιος μου,απο τα 2 κανει ολοκληρες προτασεις κ εχει κανονικοτατους διαλογους με πεντακαθαρες τις λεξεις,αφηνοντας μας αναυδους πραγματικα!!Και ο προβληματισμος του αδερφου μου ηταν οτι δεν ελεγε καθαρα το Ρ #-o=)) !!!Ελεος του λεω(Φανη τον αδερφο μου μου ειχες θυμησει τοτε..ξεχασα να στο πω :lol: !!)!!!Και ο ανηψιος του αντρα μου αρχισε να ψιλομιλαει κανονικα μετα τα 3!Μια χαρα παιδακια ειναι κ τα 2!

Ωραιο κ το αρθρο για τη νοημοσυνη!Πιστευω πως ειναι ενα συμπλεγμα ολως αυτων το τι συμβαινει στο καθε παιδι!

Παω για καμια δουλειτσα!

Ντινακι μου,Νινινα,Χρυσα,Φανουλα,Αννουλα,Ελενιτσα,Δωρα,Ιφ,Χαρουλα,Καρολ,Αντρουλα,Μαρακι,Ζαιρα...εχουμε καμια ακομα :-\ ?Καλε τι πολλες που ειμαστε :lol: !!!Πολλα φιλια σε ολες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερουλα, το εριξες στις δουλιτσες ε? Κι εγω προσπαθουσα ολο το πρωι να κανω 2-3 παραγματα εκτος απο το μαγειρεμα αλλα με τον Ιασωνα μεσα στα ποδια μου, καβαλα στη ηλεκτρικη, να τρεχει περα-δωθε με καραυγες χαρς και να γκρεμιζει, να παιρνει χρησιμα πραγματα και να τα πεταει στα σκουπιδια και γενικα σε μια κατασταση καλης χαρας και αλλοφροσυνης, ηταν αδυνατο. Μονο το καθιστικο και το διαδρομα καταφερα να σκουπισω και να φτιαξω φαγητο για σημερα και για αυριο κι αυτα εγιναν μονο και μονο επειδη του εβαλα τη Μαδαγασκαρη να δει στο dvd.

Θα παμε το απογευμα στον αδερφο μου, να δυαλυσει και κανενα αλλο σπιτι και αν δε βρεχει να τρεξει και λιγο στο κτημα και να βασανισει τα σκυλακια μπας και ηρεμησει λιγο. Ντουρασελ ειναι ο ατιμος... καλα λες, με τοση κινητικοτητα, πονηρια και σκανταλια, που να του μεινει χρονος, να σκεφτει και να πει καμια κουβεντα κανονικη. Α! στη γιαγια του Γιωργου ειπε σημερα στο τηλεφωνο γκιαγκια και πολυ φοβαμαι πως κατουρηθηκε απο τη χαρα της η 90χρονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΕΕΕΕΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

λοιπον κοριτσια μας ματιασαν το καροτσι μας....να το πω σαλονικιωτικα?????

νομιζα οτι επαθε ΦΟΥΙΤ(ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΛΔ)γιατι εχει ροδες με αερα αλλα το πηγαμε στο βενζιναδικο και μας ειπαν οτι ειχε προβλημα η βαλβιδα απο το εργοσταγιο γμτ...και θα παω τη δευτερα να μου δωσουν αλλη ροδα...

ninina mou το τετραροδο εχεις εσυ?εμενα γινεται και το ιδι πορτ μπαμπε για πιο μωρα...ωραιο ειναι μαρεσε..σας επρηξα με το καροτσι

Χρυσα μου ειστε καλα??πλεον ρωταμε στον πλυθυντικο ..ο Χριστοφορακος???

ΙΦΙ εσεις?ζαιρα?

ΑΓΓΕΛΙΚΗ μου σε καταλαβαινω .μια δουλεια 5 λεπτων κανεις μια ωρα με τα ταλιμπανακια να τρεχου

ζαιρα little angel molly mymydi ολες καλα???μανουλοπαιδακια ολα οκ?

καλε ακουστε ακουγα την αδερφη μου και νονα του μικρου να φωναζει απο το δωματιο ΕΛΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΕΛΑ ΔΥΝΑΤΑ λεω επεσε το βλημα.....

ανοιγω την πορτα και βλεπω την αδερφη μου γονατισμενη με το κεφαλι προς τα κατω και το μικρο να της τραβαει τα μαλια και με τα δυο χερια καλα καλα και να μην την αφηνει...λεω το ειδαμε κιυτο!!!!! :?:?

καλε πως βαζουμε φωτο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε Κατερινακιιιι τι κουκλι που ειναι ο γιος σου??!!!!Φτου φτου σκορδα!!!Να τον χαιρεσαι!!!Φανταζομαι τωρα που θα εχει μεγαλωσει κ αλλο θα εναι ακομα πιο κουκλος!!Θα λιωνουν τα κοριτσακια!!

Για τον ταζουλη που ειναι φατσα τρελλη δε λεω γιατι τον εχω ξαναδει!Αλλο κουκλι αυτο!!Της Κατερινας δε τον ειχα δει!

Καλα τι γκαντεμια αυτη με το καροτσι!Δεν ηξερα οτι υπαρχουν καροτσια με τετοιες ροδες που σκανε :blink: !Αφου το φτιαξατε παλι καλα!!Αλλιως να το πηγαινατε πισω!!

Συμπεθερουλα μη φανταστεις οτι εκανα καμια σοβαρη δουλεια,ψιλοπραματα οσο κοιμοταν η Αφροδιτη!Αμα ειναι ξυπνια παραδιδω τα οπλα :lol::lol:

Τι κανετε εσεις??Πηγατε τελικα στον αδερφο σου?Το σπιτι καλα :lol: ??

Βαριεμαι πολυ τωρα...ο αντρας μου βλεπει μπαλα και η μικρη κανει νανι..ελπιζω να εχει κανα εργο η nova γιατι προβλεπω να με πιανει καμια νυστα σε λιγο κ να πηγαινω για νανι νωρις νωρις σα τις γιαγιουλες :-s:lol: !!Μακαρι να εχει καλο καιρο αυριο μηπως βγουμε λιγακι να ξεσκασουμε...σημερα η μικρη μου φανηκε λιγο καλυτερα σε σχεση με τις προηγουμενες μερες,βηχει λιγοτερο και η καταρροη σα να σταματησε!

Που ειστε οι υπολοιπες??Ελπιζω να περνατε καλα ο,τι κ αν κανετε :) !!Φιλια πολλα!! :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααα

πωπω..Κατερινακι..σας ματιαξαν οντως...αντε ρε..αλλο κακο να μη σας βρει και να κανετε πολες πολες βολτες με το τρακτερ σας..

Οντως οι φωτο τελειες...

χαχαχαθυμαμαι το παρτι, ειχαμε παρσει τελεια..πωπω..τι φαη ηταν εκεινο ρε Κατερινα ο αντρας μου ακομα το λεει...

Στελλιτσα πως ειναι η μικρη σημερα;;;;

Αγγελικη πως περασατε...τα φιλια μου στον ταραξια Ιασωνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κοριτσια μου...Α,μπήκα να σας διαβάσω κ είδα φάτσα φόρα τον

γαμπρούλη μου(με ένα παπούτσι,χιχιχι ;)) )κ τον κούκλο της Αντρούλας μας

κ μου φτιάξατε τη μερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τι γιαβράκια που ειναι τα πουλάκια μου...

Εμείς σήμερα το απόγευμα έχουμε να πάμε σε 2 γενέθλια,θα γίνει της...γκουντούρντας!!!!

Τα πιο γλυκά φιλάκια μου στέλνω σε όλες, απο αύριο Δευτερα νθα συντονιστούμε ξανά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερουλα μου τι κανετε? Πηγατε βολτιτσα σημερα να ξεσκασει η Αφροδιτουλα?

Χθες ωραια περασαμε στον αδερφο μου αλλα στην επιστροφη μας βγηκε ξινο... Ο Ιασωνας που ειχε και παλι μυξες απο την Παρασκευη το απογευμα και λιγο βηχα απο τα φλεματα απο χθες το πρωι, παρουσιασε και μια λιγο παραξενη εικονα στα ματια του με τσιμπλες (που βλεπω για πρωτη φορα απο τοτε που γεννηθηκε) οσο επαιζε στο σπιτι του αδερφου μου το απογευμα και μολις φτασαμε στο σπιτι μας κατα τις 7.30 το βραδυ ανεβασε και πυρετο 38,2.

Και εκτος απο τη στενοχωρια για την ταλαιπωρια του ειχα και κατι νευρα... Ημαρτον λεω κι εγω Χρυσα, να παει μια βδομαδα στον παιδικο και να μην κολλησει κατι δε γινεται? Αυριο το πρωι θα τον παω στον παιδιατρο και πυρετο σημερα μεχρι και τωρα δεν ειχε μεν αλλα ο λιγος υγρος βηχας εχινε ξερος γαιδουροβηχας. Υποψιαζομαι αμυγδαλες και παλι και αντιβιωση μαζι με τις μυκιτιασεις που ειχε σαν παρενεργεια και την προηγουμενη φορα. Πηρα χθες τον παιδιατρο τηλεφωνο πριν ανεβασει πυρετο και του ειπα για τα ματια με τις τσιμπλες που ολο τα ετριβε με τα βρωμοχερα του και φοβομουνα μην τα χειροτερεψει και ειπε κολλυριο tobrex. Πραγματικα με τρεις φορες ολες κι ολες που του εβαλα απο χθες (αλλος πολεμος κι αυτος - να εισαι καλα με το κολπο του φασκιωματος με την πετσετα καναμε τη δουλεια) ειναι πολυ καλυτερα, σχεδον σαν να μην εχει τιποτα αλλα με τα υπολοιπα, τι θα γινει? Παλι δε θα κανει το εμβολιο, παλι θα μεινει σπιτι και εγω δε θα μπορω να διαβασω. Σιχαινομαι τα φαρμακα ολη την ωρα και ο Ιασωνας λογω του παιδικου εχει κανει καταληψη ενος ολοκληρου ραφιου της πορτας του ψυγειου... τα κοιταζα χθες και κουναγα το κεφαλι μου... Αμαν πια!

Να στε καλα ολες σας που εχω το θαρρος και μπορω να γκρινιαζω με την ησυχια μου, μεχρι και παραξηγηση σηκωνει ολο αυτο... Μα καλα θελει να διωχνει το παιδι της απο το σπιτι? Θυμωνει που αρρωσταινει το παιδακι? Δε θυμωνω αλλα μια τρελα μου 'ρχεται... Μεσα στο αγχος για το πως θα αντιδρασει, τον εστειλα στον παιδικο κι ας θεωρουσα πως ειναι νωρις, μονο και μονο για να μπορεσω να τελειωσω με τη σχολη και να παρω το πτυχιο μου εστω και με τοσα χρονια καθυστερηση και τωρα το σχεδιο εχει βγει μια βδομαδα παιδικο - 10 μερες σπιτι... Περισσοτερο μενει σπιτι παρα παει παιδικο δηλαδη. Και περναει και καλα εκει και του λειπει η λυσσα με τα αλλα παιδακια και βγαζει μια υπερενταση οταν μενει σπιτι... αλλο πραγμα!

Ουφ... τα πα και ξεθυμανα...

Κατερινα, πολυ φατσονι ειναι ο γιος σου! Δε νομιζω να τον ειχα ξαναδει σε φωτογραφια... Και ομορφος πολυ ειναι... Το Χριστοφορο τον εχουμε θαυμασει πολλες φορες... Και την ομορφο-πονηρο φατσα του και ωραιοτα στυγμιοτυπα σκανταλιας σε βιντεο.

Κωνσταντινα, καλα να περασετε στα γεννεθλια!

Ο Ιασωνας χθες στο σπιτι του αδερφου μου μεγαλουργησε μουσικα... Τον εμπνεει και το περιβαλλον με τα πολλα μουσικα οργανα... Εκτος απο τα πληκτρα και το ντραμ μασιν, τιμησε και ενα μπαγλαμαδακι... Ο ατιμος ειδε τον αδερφο μου πως το γρατζουναγε με την πενα και την αρπαξε απο τα χερια του και επαιζε κι αυτος! Φυσικα τα αυτια μας ακομα βουιζουν... Προσπαθησα να του βγαλω και φωτογραφιες αλλα καθως ετρεχε απο το ενα οργανο στο αλλο, βγηκαν ολες κουνημενες εκτος απο μια στην αρχη που δεν κανει τιποτα ακομα. Ειναι ολα εκτος ρευματος και ψαχνει να βρει απο ποιο κουμπι ανοιγουν.

P101127_181149.jpg[/attachment:10m1nx4n]

Καλο υπολοιπο Κυριακης και πολλα φιλακια σε ολες!

post-6-13873935593977_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αγγελικούλα μου,βρε τις σκέψεις μου όλες έγραψες,σε ειχα παρεξηγησει

στο φουλ!!Σύνελθεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!Είπαμε,καλώς ή κακως πανω κατω

όλες εδώ τα ίδια ζόρια τραβαμε πάνω κάτω,άλλες σε μικρότερο βαθμό κ άλλες σε μεγαλύτερο,

αυτή ειναι κ η ουσία του μάμυ κοριτσάρα μου...κ το παραμικρό που σε προβληματιζει

φανταζομαι οτι ειναι χαρά όλων μας αν μπορούμε κ σε ξελαφρώνουμε έστω κ λίγο!!

Φιλάκια πολλά,καλό απόγευμα σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερααααααααααααα γλυκα μου κοριτσακιααααααα....

τι κανετε ειστε καλα;;;Το πιο πιθανο ειναι να με ξεχασατε αλλα με το δικιο σα...οπωσς σας εχω πει δυσκολευομαι πολυ να μπω στο φορουμ κ τωρα μαλλον κατα τυχη εγινε.....

Δεν ξερω τι να πρωτο διαβασω.....ατελειωτες οι σελιδες που γεμισατε εχω χασει εντελως τα νεα σας........

εμεις ειμαστε μια χαρα...ο Σταυρουλης μεγαλωνει κ ζωηρευει μερα με τη μερα....απο λογακια οχι κ πολλα αλλα ευτυχως συννενοουμαστε μια χαρα.......καταλαβαινει τα παντα......

Πλησιαζουν κ οι γιορτες πως πατε ετοιμαζεστε;;;;

σας πεθυμησα ολες πολυ πολυ....Κωνσταντινουλα, αγγελικη, Φανη, Καρολινακι, Κατερινα, Στελλιτσα κ οποια αλλη ξεχνω πολλα πολλα φιλια...........στα ζουζουνια σας!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια επειδη εχω χασει πολαααααααααααα επεισοδια.....πειτε μου σας παρακαλω εχουμε κι αλλες εγκυυλες στην παρεα μας εκτος απ το Ζαϊρακι;;;;;

Ανακαλυψα πριν λιγο την Χρυσα ειδα το τικερακι μπραβο Χρυσα με το καλο ευχομαι κ μια υπεροχη εγκυμοσυνη να εχεις.....

Μηπως εχουμε κ αλλη εγκυουλα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Που εισαι βρε Δωρα? Σιγα μη σε ξεχασαμε... αλλα οπως θα βλεπεις και απο τα οποια ποστς διαβασες, μας τραβαει ολες η καθημερινοτητα με τα ζωηρουδια μας, με δουλειες, με αγχη, με νευρα, με εγκυμοσυνες... απο τα μαλλια!

Ζωηρευει και ο Σταυρος σου ε? Μεγαλωνουν ολα τα παιδακια και ανακαλυπτουν τον κοσμο μεσα απο τρεχαλητα και αταξιες... Κουραγιο να εχουμε γιατι ποιος ξερει τι εχει παρακατω...

Για τις γιορτες ακομα τιποτα δεν εχω κανει. Σκεφτομουνα να μη στολισω δεντρο αλλα ισως τελικα κατι να κανω ετσι δοκιμαστικα. Να στολισω κανενα μικρο με αθραυστα στολιδια και αν δεν σταματησουν οι επιθεσεις του Ιασωνα μεσα 2-3 μερες, το ξαναμαζευω και να μαστε καλα του χρονου. Θα βαλω τιποτα φωτακια ψηλα στη μπαλκονοπορτα να φαινοται και μεσα στο σπιτι και τιποτα στολισμους-γιρλαντες, μποτες, Αι-Βασιληδες ψηλα στερεωμενα στους τοιχους και βλεπουμε.

Τα πιο σοβαρα νεα μας ειναι οτι οι εγκυμονουσες της παρεουλας μας εγιναν 3. Στις Ντινα (zaira) και Ιφιγενεια (filos'ifigen) προστεθηκε και η Χρυσα μας (cesilia)!

Κατα τα αλλα τα γνωστα και συνηθισμενα...

Κωνσταντινα, ευχαριστω... :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...