Μετάβαση σε περιεχόμενο

AΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο 5!!!


Recommended Posts

Ασε ρε Σες τρεμω κ εγω σου λεω κ αυτη γελαει του καλου καιρου!!Ελπιζω να το κοψει!!

Εμενα ακομα δε λεει τα ζωα με το ονομα τους :dry: ,κανει τους ηχους μονο!

Ρε κοριτσια παιρνετε παραμυθια κ επιβιωνουν :blink: ??Πολυ ζηλευω!!!Εμενα τα σκιζει κ τα μαδαει ολα κ ετσι σταματησα για την ωρα,λιγο αργοτερα λεω να μεγαλωσει!

Σας αφηνω γιατι ξυπνησε κ εχουμε μεγαλη μερα σημερα...φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

NTINA ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟ?

ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΣΤΙΣ 4 ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΣΕ ΣΤΕΝΟ, ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ!

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ!

ΚΑΛΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΦΑΣΗ!ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΑΙ-ΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΙΩΝ-ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΜΠΡΟΣΤΑ!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΠΟΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!ΤΙ ΤΡΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!

ΚΑΛΕ ΧΡΥΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ?

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Στελλουνι τελικα μοιαζουμε σε πολλα κοριτσακι μου... :D:D

και εμενα η παπενια κανει κατι κουλά εδω και καιρο με το κεφαλι...σκυβει το ακουμπαει κατω και τρελαινεται να καθεται εκει...εγω την μαλωνω...φοβαμαι οτι θα χτυπησει...

αχχχχχ και με το xbox που παιζει ο Αντουαν μου ..θελει και η μικρη να βαλει το λιθαρακι της... :lol::lol: οπότε την βαζει καποιες φορες πανω του παιρνει το τζοιστικ ...και παιζουν μαζι...να την δεις εναν ενθουσιασμο που χει...

¨οσο για τα παραμυθια...βιβλιαρακια...εξακολουθω ναι μεν να της παίρνω...αλλα μεχρι πρότινος άν τα βλεπε καποιος θα λεγε ότι έχουμε ποντικι!!!!!!! και οχι παπι σπίτι!!!!!! και αντε να του εξηγησεις ότι ειναι παπιοφαγωμενα!!!!!!!! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα

Χαρουλα θελω να λεει και τιποτα αλλο εκτος απο τα ζωη μαμάαααα..μπαμπαααα γιαγιαααα και νιαμνιαμ..ειναι 18 μηνων πια..ολο αποτικα μουμπλε και αλλα αλαμπορνεζικα...χαχαχα

Α!!! χτες το καμαρι μου τι εκανε..ετρωγε ο Οφυσσεας το πιλαφι με λαχανικα..και ο μικρος ουρλιαζε και τριβοταν τον πηρε αγκαλια..πηρε ο μικρος το κουταλακι του..και ετρωγε..καλε ετρωγε νανονικα με το κουταλι και αντι να του πεφτουν τα εβαζε στο στομα του ..πολυ χαρικα..κανει επιτελους και το δικο μου κατι που κανουν τα αλλα...χιχιχιιχ

Στελιτσα επιβιωνουν γιατι ειναι απο σκληρο χαρτονι πλαστικοποιημενο..σηγα μην επιβιωναν..θα τα μασουλαγε ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλι μου...οχι μυξες δεν εχει..θα δω πως θα ναι και σημερα και αν ειναι θα παρω παλι την γιατρο...

καλε ο ταζζζζζ μας λεει πολλα πολλα ζωακια μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!! :ymapplause::ymapplause::ymapplause:

οσο για τον γιατρο...ελπίζω να βρεις την καλυτερη λυση και να πανε ολα τελεια...αλλα μην αγχωνεσαι αγαπη μου απο τωρα...εχεις πολυ καιρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερούλα μου κ εγω για μπαλαρίνα την προορίζω(κοτζαμ

επαγγελματικό δίπλωμα έχει η μανούλα της...)..Μόνο που το μπαλέτο κ δη το κλασσικό

θέλει πειθαρχια...Κ προς το παρων δε μου δείχνει στοιχεία πειθαρχημένου παιδιού...

Θα φανεί!!!Το πολύ πολύ να τη στειλω κανενα tae kwon do να μαθει αυτοάμυνα

κ να εκτονώνεται κιόλας... =))

Στελλούνι μου αυτο με την κωλοτούμπα το εκανε κ η Ολίνα κανα μήνα πριν κ μάλιστα

επάνω σε παιδική πολυθρόνα...Έβαζε την κεφάλα της στην πολυθρόνα κ γύριζε μαζί της..

Έτρεμε το φυλλοκάρδι μου...Μαζεψα την πολυθρονίτσα κ το ξέχασε απο μόνη της,ευτυχώς...

Όσο για τα παραμυθάκια τελευταία εχει κόλλημα..Ιδίως με ένα,"Η Τελίτσα κ η Παυλίτσα

μαθαίνουν να παίζουν μαζί.."Μου το φέρνει κ μου το δίνει μέχρι να την πάρω αγκαλιά

κ να της το διαβασω(ευτυχώς ειναι σύντομο...)Κ μετα της αρέσει να την ρωταω

"πού ειναι η Παυλίτσα?","πού είναι ο φουσκωτούλης?","πού είναι ο λελέκης?","πού είναι η μπάλα?" κτλ κτλ κ μου τα δείχνει όλα μα όλα...μέχρι κ το μικρούτσικο ποντικάκι που έχει σε

μια γωνίτσα...Βέβαια ακόμη δεν τα λεει,ούτε καν την πρωτη συλλαβη(μόνο αυτα που θελει λεει

τελικά),αλλα τ αρπάζει με τη μία το καθηκάκι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρούλα μου ο άντρας μου θα έκανε φασαρία στο δήμο έτσι κ

ξυπνούσε το σκουπιδιάρικο το μωρό μας,δεν υπάρχει περίπτωση!!!Όσο για τους δίπλα,

100.000 φορές τους το χω πει κ παντα χαμογελαστα κ ευγενικά,αλλα μου φαίνεται αν

δε μαλώσω μαζί τους δε πρόκειται να καταλάβουν..Κ πώς να μαλώσω που οι πόρτες μας

ειναι αντικριστα..δε λέει..Τεσπα...

Τώρα για το γάλα κ εμενα κάπως έτσι το κοψε το βράδυ...Βέβαια 3 μηνών,αλλα ποτέ δεν

είναι αργά!!!Θυμάμαι είχα ρωτησει τη γιατρο κ μου πε αν της δινω πιπίλα κ κοιμάται,να

σταματησω να της δινω γαλα..Κανένα μωρό δεν ειναι προγραμματισμένο να ξυπνάει νύχτα

απο πείνα,είναι καθαρά θέμα συνηθειας...Εμένα τοτε μου ειχε πάρει 3 βράδια κ τέλος..

Καλή επιτυχία κ σε σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σηγα μη τη στιλεις και αρση βαρων καλε..τετοια κουκλα κορμαρα να μου τη χαλαλισεις...χαχαχα

τρελη..ειπαμε μπαλαρινα...κυριως για να πειθαρχισει... :lol::lol::lol::lol: ...

Καρολινακι μου η ζιζελ τι λεει;;;; ποσο θα ψιλωσει πια αυτο το παπι;;;;

Νομιοζω πως τιποτα δεν εχει και απλα ειναι φαση..θα περασει μωρε

Α δε σας ειπα τι εκανε το σκατουλι χτες..

μαγειρευα εκανα γιουβετσι στην κατσαρολα με βουβαλισιο κρεας...το ειχα μαζι με το κρυθαρακι στο 5 να σιγοβραζει για να μη κολλησει..παει το σκατουλι σε ανυποπτο χρονο και μου γυριζει το διακοπτη στο 9..επειδη εχω το πλεγμα γυρω γυρω για να μη φτανει δεν ανισυχω και μεχρι να το παρω χαμπαρη..ερπαξε απο κατω..δευτερη φορα που καιγιετε η συγκεκριμενη κατσαρολα..γκρρ και ειναι και πολυ βολικη.....ξανα γκρρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρολινακι μου η ζιζελ τι λεει;;;; ποσο θα ψιλωσει πια αυτο το παπι;;;;

Νομιοζω πως τιποτα δεν εχει και απλα ειναι φαση..θα περασει μωρε

Α δε σας ειπα τι εκανε το σκατουλι χτες..

μαγειρευα εκανα γιουβετσι στην κατσαρολα με βουβαλισιο κρεας...το ειχα μαζι με το κρυθαρακι στο 5 να σιγοβραζει για να μη κολλησει..παει το σκατουλι σε ανυποπτο χρονο και μου γυριζει το διακοπτη στο 9..επειδη εχω το πλεγμα γυρω γυρω για να μη φτανει δεν ανισυχω και μεχρι να το παρω χαμπαρη..ερπαξε απο κατω..δευτερη φορα που καιγιετε η συγκεκριμενη κατσαρολα..γκρρ και ειναι και πολυ βολικη.....ξανα γκρρρρ

Η ζιζελ μας απο σπορακι που ταν στην κοιλιτσα ελεγε ο γιατρος οτι θα γινει Σκλιναρικοβα :lol::lol: ψηλη και αδυνατη...εγω το παιρνα στην πλακα...αλλα και τωρα που το πε και η παιδιατρος μας...λεω οτι δεν το λεγε για πλακα...αχχχχχχχχχχχ γερη να ναι ....και αν γινει διμετρη .η κανονικη ...φιλεναδα μου αυτο ειναι το λιγοτερο....

χθες που πηγα για καφε με τον αντρουλη μου ειδα ενα παιδακι...ζητημα να ταν 3 ετων με ακουστικο στο αυτι... :( και μολις πηγα στην καφετερια ενα αγορι γυρω στ α30 με ακουστικο και ομιλια με δυσκολια...σκεφτηκα...τυχαιο δνε νομιζω? γερα να ναι ολα τα παιδακια του κοσμου!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσαρες μου! Απο χθες ολο μπαινω, θελω να γραψω και κατι γινεται (τηλεφωνα κουδουνια) και δεν προλαβα να σας γραψω τιποτα! Τελοσπαντων...

Ας αρχισω με τις ευχες που παλιωσαν...

Μαρακι καλη αρχη στη νεα σου δουλεια! Ωραια θα περνας στον παιδικο σταθμο...

Καρολινα, χιλιοχρονη για τα χθεσινα σου γεννεθλια. Το αργησα καπως αλλα απο το καθολου καλυτερα... Πολλα φιλια και να χαιρεσαι την οικογενεια σου.

Κατερινα - ninina και Κατερινα - antroula, Χρονια πολλα! Να χαιρεστε το ονομα σας και να περασετε πολυ ομορφα σημερα!

Ηθελα να γραψω κι αλλα... σε λιγο ομως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλημερα ευχαριστω πολυ ολα τα κοριτσια της παρεουλας μας για τις γλυκες ευχες τους... @};-

μπηκα για λιγο γιατι ετοιμαζω να φαμε, κ μαντεψτε ο μικρος κοιμηθηκε πριν λιγο κατω στο χαλι, ενω εβλεπε τ αγαπημενα του τραγουδακια :ohmy: κ μαλιστα πριν προλαβω να του δωσω να φαει...ελεγα να κρυωσει λιγο το φαγητο μη τον καψω.. :unsure: ο λογος βεβαια ειναι πως το βραδυ δεν ξερω τι ζορια ειχε κ απο τις 2 εως τις 4 τα χαραματα εκανε στον υπνο του ενα σιγανο κλαψουρισμα......ενα πραγμα σαν μμμμμ να το πω; του εδωσα κ λιγο γαλατακι εκεινη την ωρα, κ σε καποια φαση ανοιξε τα ματια κανονικα σαν να ειχε ξημερωσει... :P κ πανω που ελεγα τι καλα που κοιμαται τα βραδυα :S τελικα μας πηρε ο υπνος κ τους δυο στις 4 περιπου,κ το πρωι μας ξυπνησανε τα τηλ.... ;)

διαβασα πως λετε για παραμυθια εμενα αν τα δει κ γενικα οτι βιβλιο,η μαμ η θα το σκισει, του αρεσει ο ηχος που κανει το χαρτι οταν το σκιζει... :lol:

Χρυσα ο μικρος μαλον δεν του αρεσε το φαγητο που εφτιαχνες κ εκανε σαμποταζ.....χιχι :P

Συμπεθερα κ εγω αν κ δεν ειμαι το πρωτο μποι, καθε αλλο, με το που γεννηθηκε ο μικρος μου λεει η νοσοκομα θα γινει ψηλος αντρας αυτος, κ η απαντηση μου μακαρι! κ τωρα βλεπω ποως ειχε δικιο... :)

Κωνσταντινα δεν ειναι καλο αυτο που θα πω, αλλα απο τι στιγμη που δε σε υπολογιζουν οι γειτονες κανε κ εσυ το ιδιο :angry: λαθος για μενα που κοιμηθηκες με βρεγμενο μαλι... :huh:

Στελλα ωστε της αρεσει το ποδοσφαιρο; αααα μπαμπα τι μας κανεις; :D τη φανταζομαι αργοτερα με κανενα κασκολ της ομαδας κ ολα τα σχετικα πρωτη μουρη στις κερκιδες.... :P

κ αυτο με τις κολοτουμπες κ εγω θα τρομαζα μη παθει τιποτε, βεβαια εμεις τ ακροβατικα δεν τ'αρχισαμε ακομη...

Χαρουλα δεν ειμαι σιγουρη οτι διαβασα καλα αλλα ο μικρος τελικα ξανακοιμηθηκε χωρις γαλα; μηπως να το προσπαθησεις λιγο ακομη κ το κοψει; :huh:

σας αφηνω παω για φαγητο καλη ορεξη... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

]ευχαριστωωωωωωω!!!!να στε καλα επισης σε ολες τις συνονοματες χρονια πολλα κιευτυχισμενα με υγεια.......

πηραμε καροτσι!!!!!!καταλαθος πεσαμε επανω του!!!και επειδη ο αντρας μου μαλλον με βαρεθηκε ολη μερα με το λαπτοπ να ψαχνωστο εξωτερικο λεει στον ανθρωπο τυλιξτο να γλιτωσουμε!!!!εχει 3 ροδες ειναι της carello ιταλικο μεγαλο ειναι τρακτερατο καλη τιμη κομπλε με κουκουλες ποδοσακους ολα οκ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα!!!!

Χρόνια πολλά στις Κατερινούλες μας για τη γιορτή τους(Antroula και Ninina) και στο γλυκό μου Καρολινάκι για τα γενεθλιάκια του!!!!!!!

Πώς και σε ξέχασα μωρέ?

Δε πρόλαβα να διαβάσω τις δημοσιεύσεις σας...

Μπήκα μόνο για να δώσω τις ευχές μου και να ευχαριστήσω όσες μου ευχήθηκαν για τη δουλειά μου!

Καληνύχτα,θα τα πούμε αύριο που θα είμαι πιο χαλαρή!!!!!! :x:x:x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KaΚαλημερααααα

Στελλιτσα Χρονια σου πολλα!!!! Οτι επιθυμεις!!!

Τι κανετε τσουπρες;;;;

Συμπεθερα πως ειναι η ζωηρουλα μας;;;

Καρολ τι κανει η Ζιζελ;;;

Φανουλα η Γλωσσου;;;

Ιφη, ζαιρακι που χαθηκατε παλη;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?

ΕΓΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΒΑΡΕΤΑ!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΙΣ ΣΤΕΛΛΙΤΣΕΣ!

ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ!ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΠΑΡΑ ΞΥΠΝΗΣΕ-ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ!ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΟ ΟΠΟΤΕ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΓΑΛΑ (300 ΜΛ!) ΚΑΙ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ 3:20 ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟ ΓΑΛΑ, 3:25 ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ-ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑ 1 ΛΕΠΤΟ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ!

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ?

ΙΦΙ, ΠΩΣ ΠΑΣ?

ΧΡΥΣΑ,ΦΑΒΗ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ,ΚΑΡΟΛΙΝΑΚΙ,ΜΟΛΛΥ,ΚΑΤΕΡΙΝΕΣ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΤ.Λ.

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Ειπα χθες οτι σε λιγο θα γραψω παλι αλλα το λιγο εγινε πολυ...

Ελπιζω να ειστε ολες καλα! Εδω ο καιρος εχει τα χαλια του αν και εμενα πολυ μου αρεσει. Με μονη εξαιρεση τα ρουχα που δε στεγνωνουν ποτε και τα πηγαινε ελα του Ιασωνα στον παιδικο και οπου αλλου χρειαζεται εν μεσω κατακλυσμου. Τρεμω κι εγω μην πεσει καμια σταγονα βροχης πανω στο ζαχαρενιο μου και μου λιωσει... Κοντευει να βγαλει ολοκληρη βδομαδα στον παιδικο χωρις να αρπαξει καινουρια ιωση και να την παθουμε απο τη βροχη πολυ θα μου κακοφανει...

Διαβαζα τα νεα σας τις 2-3 μερες που δεν προλαβαινα να γραψω αλλα αν τα ξανδιαβασω τωρα παλι δε θα προλαβω να γραψω τιποτα. Ετσι θα γραψω για οτι θυμαμαι.

Ελενη, καποιο προβλημα με τον υπνο παρουσιαστηκε αν δεν κανω λαθος. Θα σου ελεγα να κανεις υπομονη για κανενα μηνα απο τη στιγμη που αρχισε το προβλημα, λεγοντας του βεβαια οτι ειναι μεγαλος και πρεπει να κοιμαται στο κρεβατι του και οτι αν δεν κοιμαται αρκετα δεν θα ξεκουραζεται και δε θα εχει ορεξη για παιχνιδι κ.τ.λ. Αν δεις ομως οτι περναει ο μηνας και συνεχιζεται η ιδια κατασταση και εσυ νιωθεις οτι δεν αντεχεις... ριξε μια ματια στο θεμα "καταρεω" και ισως εκαι βρεις καποια λυση που να σου ταιριαζει και να σε βοηθησει να ξεπερασεις τη δυσκολη κατασταση.

Ειδα και οτι εγινε μια συζητηση για την πειθαρχια και την τιμωρια. Επειδη ημουνα καπως προβληματισμενη με αυτο το θεμα και με καποια αλλα που ξερετε με τη μανα μου και τον Ιασωνα, επισκεφτηκα ενα γνωστο μου παιδιψυχολογο και τον ρωτησα διαφορα. Για το θεμα της τιμωριας λοιπον μου ειπε οτι για τον Ιασωνα και για παιδακια που δεν εχουν πολυ ανεπτυγμενο το λογο η συγκεκριμενη τιμωρια (ταιμ αουτ), εχει νοημα να εφαρμοζεται μετα τα 2μισι ισως και 3 χρονια. Δεν υπαρχει περιπτωση να παθει κατι το παιδι αν εφαρμοστει νωριτερα αλλα δεν θα πιασει γιατι θα το δει ως παιχνιδι και το χειροτερο ειναι οτι θα καει το χαρτι της συγκεκριμενης τιμωριας που ειναι μια απο τις καλυτερες. Για παιδια που εχουν πολυ ανεπτυγμενο το λογο (νομιζω οτι μονο η Αναστασια της Φανης ειναι τοσο προχωρημενη) και μπορουν να κανουν μικρες προτασεις με 2-3 λεξεις για να ζητησουν ή να πουν αυτο που θελουν, μπορει να εφαρμοστει με επιτυχια απο τα 2 χρονια.

Για την ωρα και κρινοντας απο τις περιγραφες μου για το τι γινεται στο σπιτι με τις επικινδυνες σκανταλιες του Ιασωνα και τα ακροβατικα του, ειπε οτι ο Ιασωνας εκτος του οτι εξερευνει το σωμα του και τις δυνατοτητες του, διασκεδαζει αφανταστα με το να με προκαλει και ιδιαιτερα με το τρομαγμενο βλεμα μου και τη συμπεριφορα μου. Το μονο λοιπον που μπορω να κανω για να μετριαστει καπως η ολη κατασταση, ειναι να παψω να τον κυνηγαω απο πισω, να τον κατεβαζω απο τα απιθανα μερη που σκαρφαλωνει, να μη του λεω συχνα οχι και μη, και ας βαζει ολη την ωρα βρωμερα πραγματα στο στομα του, γενικα να μη του δινω και τοση σημασια οταν παρεκτρεπεται. Μια φορα οχι ή μη για ενα πραγμα φτανει και καλυτερα να φευγω απο το δωματιο που κανει οτι κανει και να του το λεω οτι δεν μπορω να τον βλεπω να σκαρφαλωνει στην πλατη του καναπε π.χ. γιατι θα πεσει, θα χτυπησει και θα ποναει και θα στενοχωρηθω πολυ. Κι ετσι παω στην κουζινα π.χ. για λιγο μεχρι να παιξει ενα πιο ηρεμο παιχνιδι. Ολα αυτα βεβαια στα πλαισια οσης δυνατον περισσοτερης ασφαλειας γινεται μεσα στο σπιτι. Και στα πλαισια της λογικης... αν δω ας πουμε οτι εχει σπασει κοματακια απο ενα παιχνιδι, θα του βγαλω τα κοματακια απο το στομα και θα μαζεψω οσα ειναι στο πατωμα και φυσικα θα παρω το υπολοιπο παιχνιδι και θα το βαλω στα σκουπιδια (μπροστα του ακομα καλυτερα). Ακομα ειπε οτι αν του εχω πει για κατι επικινδυνο οχι μια φορα και αυτος το κανει και πεσει και κλαιει, φυσικα θα τον παρω αγκαλια να τον παρηγορησω αλλα με συνοδεια κυρηγματος... ειδες που η μαμα ειπε οχι και εσυ δεν ακουσες και χτυπησες και πονας τωρα. Να μην το ξανακανεις αν δε θελεις να πονας. Τα γραφω ολα αυτα τοσο αναλυτικα γιατι απο οτι βλεπω οι ατακτοι-ες ταρζαν της παρεας ολο και αυξανονται οσο μεγαλωνουν και ισως να σας φανουν κι εσας χρησιμες αυτες οι συμβουλες.

Τωρα... καμια καλυτερη ιδεα για να ασφαλισω 1-2 συρταρια που χρησιμοποιει για επικινδυνα σκαρφαλωματα εχετε? Αυτος μου προτεινε να τα τυλιξω γυρω-γυρω με μονωτικη ταινια αλλα αυτο δε βολευει και τοσο γιατι συχνα χρειαζομαι πραγματα απο αυτα. (Οι ειδικες ασφαλεις ειναι εντελως αχρηστες για εμας μιας και εχει μαθει απο καιρο πως να τις ανοιγει) Για τα ντουλαπια μεχρι στιγμης ειχα βρει τη λυση με χοντρα λαστιχα μαλλιων που δεν κοβονται και αν τα τυλιξω πολλες φορες χιαστι δεν μπορει να τα βγαλει. Αλλα για τα συρταρια χωρις πομολα?

Χρυσα, το παραπονο με τις κουβεντες που δε λεει ολοκληρο παιδι 1μισι χρονων οπως ξερεις το εχω κι εγω. Ειμαστε ακομα στο μαμα, μπαμπα, ντατο (γατο), λιαλια (αγκαλια) και 2-3 ακομα και φυσικα απειρα αλαμπουρνεζικα... Δειχνει ομως οτι τον ρωταω που ειναι και στα παραμυθια του και στα αυτοκολλητα στους τοιχους του δωματιου του και μου φερνει πολλα απο αυτα που του ζηταω και ακολουθει εντολες αν κρινει πως τον συμφερουν. Επιβεβαιωσα λοιπον για μια ακομα φορα οτι καμια παρεμβαση ειδικου δεν εχει νοημα οχι πριν τα 2 χρονια που ελεγα εγω αλλα πριν τα 2μισι. Ρωτησα και στον παιδικο που περνανε πολλα παιδιακια απο εκει αν πρεπει να ανησυχω και μου ειπαν ουτε γι αστειο ακομα. Μου εδειξαν μαλιστα ενα κοριτσακι κοντα στα 2μισι χρονια και μου ειπαν οτι μεχρι την περασμενη βδομαδα δεν ελεγε απολυτως τιποτα. Οχι οπως ο Ιασωνας που κατι παλευει... Μεχρι την Παρασκευη τιποτα και τη Δευτερα της εδωσαν μπανανα να φαει και ειπε "οχι, σωμι και τυιι σελω"Με εβαλαν να τη ρωτησω διαφορα και εμεινα εκπληκτη... Ελεγε πεντακαθαρα 2-3 λεξεις μαζι σε προταση. Μαλλον τελικα δεν ειναι μυθος οτι τα παιδακια που καθυστερουν, συνηθως τα λενε ολα μαζι.

Ντινα, ρωτησες κατι για ντροπες και μπραβο... δεν εχω ιδεα για αυτο. Ο Ιασωνας ειναι θρασυτατος και αν καταφερει κατι, π.χ. να βαλει ολα τα σχηματα μεσα στον κυβο και του πω μονο μπραβο χωρις να χτυπησω παλαμακια, χτυπαει πρωτα αυτος παλαμακια και αν δεν το κανω κι εγω, πιανει τα χερια μου και μου τα χτυπαει παλαμακια με το ζορι. Πιστευω ομως οτι ειναι απλα μια φαση που δεν πρεπει να δωσεις σημασια γιατι θα την τονισεις περισσοτερο. Μη του λες τιποτα λοιπον, σα να μη συμβαινει τιποτα. Και αν δεν του περασει σε λιγο καιρο, τα ξαναλεμε και το ψαχνουμε τοτε.

Ηθελα να γραψω κι αλλα, αλλα το παρακανα για ενα ποστ και δε θα διαβαζεται!

Στο επομενο η συνεχεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα!!!!

Χρόνια πολλά στις Κατερινούλες μας για τη γιορτή τους(Antroula και Ninina) και στο γλυκό μου Καρολινάκι για τα γενεθλιάκια του!!!!!!!

Πώς και σε ξέχασα μωρέ?

δεν πειράζει Μαράκι μου...εδω για 40 μέρες δεν λενε ότι εύχονται... :lol::lol: να σαι καλα και εσυ και το αγορακι σου με το ναζιαρικο μουτρακι....πολυ μου αρεσαν οι φωτο στο fb...

Στελλίτσα μας!!!!!!!!!!!!!! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!! [smilie=love7.gif][smilie=love7.gif] να σε χαίρονται όλοι όσοι σ'αγαπούν!!!!!!!!!!!χιλιοχρονη κοριτσάκι μου.

Αντρούλα ...με γεια το καρότσι!!!!!!!!!! φαντάζομαι εσυ χαρα ε? και απότι βλεπω είναι σουπερ με ολα τα κομφορ...

Αγγελικουλα μου ευχαριστω και εσενα για τις ευχουλες...δεν μας ειπες καμμια σκανταλια του Ιασωνακου???αν και αναρωτιεμαι εμεινε κατι που να μην εχει πειραξει... :lol:

Χρυσα μουυυυυυυυυυ..γλυκια μου εγκυουλα τι κανεις? πως εισαι? ο Τζεφ μας?

η Ζιζελ μας ξανακανε δια@@@ το βραδυ...αλλα μονο μια φορα..ελπίζω να περασει....

εχω πολυ δουλεια και ειπα να μπω για λιγακι...

τωρα εχω και το μεγαλο μωρο μου αρρωστο ξαφνικα...ηρθε χθες απο την δουλεια και ειχε 39 πυρετο.... :o:o

Φανουλι...Δωρουλα...

Ιφι και Ζαιρακι τι κανουν οι εγκυούλες μας????????

σας φιλω όοοοοοοοοοοοοολες...και οσες ξεχασα... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλα, συμπεθερουλα μου... Χρονια σου πολλα!!! Να εχεις παντα υγεια, χαρα και τυχη, να χαιρεσαι την ομορφη νυφουλα μου και τον αντρα σου και να σε χαιρονται κι αυτοι! Ελπιζω να περασεις μια ομορφη εορταστικη μερα σημερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλίτσααααααααααααααα!!!!!Χρόνια πολλά αγάπη μου!!!!!!!Να σε

χαίρονται ο αντρούλης κ η Αφροδιτούλα μας!!!Υγεία,ευτυχία,αγάπη κ ότι άλλο επιθυμείς

σου εύχομαι ολόψυχα!!!! :x:x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια μουουουου!!!!Τι κάνετε???????

Συμπεθερούλα η ζωηρούλα ζωηρεύει ακόμη περισσότερο!!!!!!Σήμερα είναι η μέρα

του baby parking!!!!!

Αντζι μου κ εγω αυτο πιστεύω σχετικά με την τιμωρία,συμφωνώ απόλυτα...Στην

φάση που είναι τα δικά μας νομίζω οτι ναι μεν καταλαβαίνουν την επίπληξη κ αντιλαμβανονται

πότε κάνουν κάτι κακό,αλλα δε συμμορφωνονται ότι κ να τα κάνουμε...

Τι νέα απο τα μωράκια μας????

Η δικιά μου εβαλε μια πετσετα στη μινι-σιδερώστρα της κ σιδερωνει.. ;))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλα, τι κανεις εσυ κοριτσακι? Βλεπω οτι το μεταμεσονυχτιο γαλα δεν κοβεται ε? Υπομονη! Ρωτησες καθολου τον παιδιατρο γι αυτο τι γνωμη εχει? Δεν ειναι μεγαλος για μπιμπερο μεσα στη νυχτα? Σε τι γραφειο δουλευεις και βαριεσαι? Φανταζομαι θα το εχεις γραψει αλλα η μνημη μου ωρες-ωρες ειναι για γελια...

Καρολινα, τι καινουρια σκανταλια να κανει? Οπως λες κι εσυ δεν εχει μεινει και τιποτα... Βεβαια ολο και κατι βρισκει αυτος... Για τα φρουτα που αρπαζε για να παιξει το ξερεις. Λειπανε αισθητα πολλα μανταρινια και τα εβρισκα στο κουτι με τα παιχνιδια του. Πριν 3-4 μερες βουτηξε μια παραγινωμενη μπανανα και οπως επαιζε, χωθηκαν τα δαχτυλα του μεσα και πολυ του αρεσε μαλλον. Απο τοτε καθε μερα εχουμε απωλειες σε μπανανες... Ειναι πολυ διασκεδαστικο μαλον να χωνει τα δαχυλα του μεσα και να πασαλειβεται. Χθες, βουτηξε μια που ηταν σχεδον πρασινη και δεν τα καταφαρνε με τιποτα να τη λιωσει. Αφου μουγκριζε κανενα 10 λεπτο, μου την εφερε και μου την πεταξε με νευρα... Σα να μου ελεγε παρε την παλιο-μπανανα σου, χαλασμενη ειναι!

Καψαμε και κατι ρουχα στο πλυντηριο... Τα ειχα βαλει στους 40 βαθμους και βρεθηκαν να πλενονται στους 90. Καλη ωρα σα το φαγητο της Χρυσας... που απο το 5 εβρασε στο τερμα και παει και κατσαρολα...

Περαστικα για το παπι... Δεν της κανεις καμια διαιτουλα με αραιωμενο το γαλα της, ρυζακι-λεμονακι ή και κοτοπουλακι, για να σφιξουν τα κακα της? Την ιωση γστρεντεριτιδας που ειχε ο Ιασωνας ετσι την περασε. Σπανια δινουν καποιο φαρμακο για τη διαρροια. Ρωτα και την παιδιατρο σας βεβαια. Τωρα για το μεγαλο μωρο σου που ειναι κι αυτο αρρωστουλικο τι να σου πω? Περαστικα και καλο κουραγιο αν ειναι σαν τον Γιωργο που με το που εχει το παραμικρο πεφτει στο κρεβατι, δε θελει γιατρο και βογκαει σαν να πεθαινει... Καλυτερος αρρωστος ειναι ο Ιασωνας απο αυτον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω εισαι Κωνσταντινα μου? Ζωηρευει κι αλλο το Λυδιακι ε? Τι να κανει κι αυτη, να μη μεγαλωσει? Ωραια ειναι που τις Παρσκευες την αφηνεις στη μαμα σου και εχεις λιγο χρονο με τον αντρουλη σου... Ζηλευω λιγο (καλοπροεραιτα παντα). Εμεις εδω ειμαστε κολλημενοι με τον Ιασωνα... Ειναι και πιεσμενη εποχη για τον αδερφο μου και τη νυφη μου αλλιως θα το σκεφτομουνα να τον αφησω μια μερα εκει να ηρεμησουμε λιγο. Εχω ομως τουλαχιστον τα πρωινα δικα μου αφου παει στον παιδικο. Οσο για χρονο με το Γιωργο εχουμε μονο οταν κοιμαται ο ζηλιαρογατος. αλλιως ουτε να αγκαλιαστουμε δεν μπορουμε μπροστα του. Μπαινει στη μεση μουγκριζοντας, χτυπαει το Γιωργο, με σπρωχνει να ξεκολλησω κ.τ.λ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω εισαι Κωνσταντινα μου? Ζωηρευει κι αλλο το Λυδιακι ε? Τι να κανει κι αυτη, να μη μεγαλωσει? Ωραια ειναι που τις Παρσκευες την αφηνεις στη μαμα σου και εχεις λιγο χρονο με τον αντρουλη σου... Ζηλευω λιγο (καλοπροεραιτα παντα). Εμεις εδω ειμαστε κολλημενοι με τον Ιασωνα... Ειναι και πιεσμενη εποχη για τον αδερφο μου και τη νυφη μου αλλιως θα το σκεφτομουνα να τον αφησω μια μερα εκει να ηρεμησουμε λιγο. Εχω ομως τουλαχιστον τα πρωινα δικα μου αφου παει στον παιδικο. Οσο για χρονο με το Γιωργο εχουμε μονο οταν κοιμαται ο ζηλιαρογατος. αλλιως ουτε να αγκαλιαστουμε δεν μπορουμε μπροστα του. Μπαινει στη μεση μουγκριζοντας, χτυπαει το Γιωργο, με σπρωχνει να ξεκολλησω κ.τ.λ...

Το Ολινάκι Αντζι μου,χιχιχι!!!!!!!!! ;))

Ναι,νομίζω πως είναι τελεια που περνάμε τοσες ώρες μαζί με το κοριτσάκι μου-αλλωστε

αυτο απο το Σεπτέμβρη που-πρώτα ο Θεός-θα πάει σχολείο θα μας λείψει...Αλλα η Παρασκευή

είναι η μερα μου....Τη στέλνω στη γιαγια(ευτυχώς εχει μαζί της σχεδόν την ίδια οικειότητα

που έχει με εμένα),κ εγω εχω χρόνο κ για μένα,κ για τον αντρούλη μου κ για να δωσω τον

καλύτερό μου εαυτό στο μαγαζί κ σήμερα αλλα κ αύριο!

Το μεσημερι σημερα πχ,θα παω για αποτρίχωση,μετά κομμωτήριο,μετα μαγαζί,μετα βόλτα για

φαγητάκι κ ποτάκι κ αύριο πρωι πρωι θα κατεβω στο μαγαζι ξανα να φτιάξω βιτρίνα!!!

Μόνο που τα σκέφτομαι φτιάχνει το κέφι μου,κ ας ειναι χαλια ο καιρός σημερα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη μου αλλαζετε τη νυφη καλεεεε

Λυδιακη ειναι η Ζιζελ της Καρολινας

ΤοΟλινακι ειναι η νοικοκυρουλα χαρωπη της Κωνσταντινας..και φυτσικα αξια νυφουλα του Χριστοφορουυυ

Αγγελικη μου συμφωνω μαζι σου στο θεμα της τυμωριας...και επαυξανω μπορω να πω..

ενα παιδι πρεπε να ξερει για ποιον λογο τιμωρειται..αν δεν αντιλαμβανετε καποια πραγματα αυτη δεν εχει νοημα..

Κατα τα αλλα φτου σκορδα να μη ξαναρωστησετε..

εμις εχουμε πρισμενα ματια και η επιπεφοικιτιδα θα κανει κυκλους..κλαψ κλαψ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...