Μετάβαση σε περιεχόμενο

AΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο 5!!!


Recommended Posts

Mαρηηη Φανήήή....Δε θα βρεθούμε??????Θα φας μια μπατσούλα που

θα ναι όόλη δικιά σου!!!!!!!!!!!!Άκου δε λέει το "λ" κ το "ρ"!!!Πόσα θες να μας τρελλάνεις???

8-}8-}8-}8-}8-}8-}8-}

Μάλλον ξεχνάς οτι υπάρχουν παιδάκια στην ηλικία της που δε λένε ούτε μαμα!!!!!!!!!

Μήπως θέλεις να σου πει κ κανα τραγούδι,ολόκληρο όμως????Σύνελθεεεε!!!Τρελοκομείον :)):)):))

Κοριτσάρες μου μόλις τελείωσα τα δευτεριάτικα μου,ευτυχως είχα παστίτσιο απο τη μαμα

κ τρώω τώρα!!Είμαι off!!!! (-|(-|(-| αλλα έχει πάει ήδη 4.15,μέχρι να το πάρω απόφαση

να πάω να κοιμηθώ θα νυχτωσει...οπότε ας κάνω καφεδάκι καλύτερα.... ~o)

Καλό μας απόγευμαααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλησιαζουν οι μερες σας Ντινακι και Ολινα..............!!!!!!!!!!!

Θα σας τις "βρεξουμε" απο κοντα........!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

(ακους Ολινα..Η μαμα μου λεει οτι δερνει...!!....)χαχαχχαχαχαχαχαχχα

Μονο καλα να ειμαστε και αλλη ιωση να μη μας βρει και συντομα θα σας κανουμε "μπουυυυυυ"!!!!!!

Καλη ξεκουραση κοριτσαρα και καλη ορεξη.

Τα λεμε το βραδακι. Φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΙΡΕΤΩ τις εγγυουλες τις μανοθλες και τα νινακια.ειστε καλα???θελω να γραψω και γω τις καινουριες μας λεξεις

κακες(καλτσες)

τετα=φετα

μπαι=γεια

την πιπιλα την ελεγα παπαγια αλλα τωρα παπα ετσι για μαγκια

κιο=κρυο

νουνα=νονα

τια=θεια

μια=μυγα

εμενα με φωναζει ΜΑΝΑ

αν θυμηθω αλλα θα σας γραψω..καλε κοριτσια εχουμε μονο 8 δοντια εμεις ποτε θα βγαλει???ολα τα κανε νωρις νωρις δοντια ομως μπα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχ φανη εισαι τρεληηηηηη..τι θες καλε..να απαγγελνει Καβαφη;;;;

χαχαχαχα.

Κοιτα οταν πηγα για καισαρικη ημουν χαλαρη..δε με πειραζε καθολου..μετα οτι εγινε ηταν αστα

Τι να πω..

Οχι ειμαι παντως κατα και εγω αυτης της μιρλας και του οτι δεν σκεφτομαι καν για δευτερο αν δεν ειναι φυσιολογικα..με κατι τετοια προκαλεις τη μοιρα σου..ειδικα αμα δυσκολευτηκες παααρα πολυ να αποκτησεις παιδι.

Εμενα το χω ξαναπει δε με ενδιαφερει το πως θα γεννηθει ενα παιδι..αλλα να ειναι γερο και υγιες..αυτο αλλα και η μητερα.

Θα ηθελα να προσπαθησω για φυσιολογικο...εφοσον παντα δεν συντρεχει λογος για το αντιθετο..αλλα και σε αυτη την περιπτωση το ξερεις μονο προς το τελος.

Κανω ξαιθαρισμα τα καλλυντικ αμου..ποτε τα μαζεψα ολα αυτα...1 χρονο εχει περιπου που γυρησα στη δουλεια...απαπαπαπ...και τα πιο πολα δεν θα τα χρισημοποιησω ποτε..τι να τα κανω;;;;..καμια ιδεα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω απολυτα με τη Χρυσα...το θεμα ειναι γερα παιδια και γερες μαμαδες..σιγα μην το διακινδυνευα απο την τρελλα ντε και καλα να γεννησω φυσιολογικα...ναι δεν ειναι το καλυτερο το μαχαιρι αλλα τι να κανουμε δλδ να το χωνευαμε το μωρο επειδη δεν εβγαινε....???

απαπαπα του φοβητσιαρη η μανα δεν εκλαψε ποτε!!!!!!!

οποτε αν υπαρχει εστω και μια να κινδυνεψω θα ξανακανω τοωραιο μου κεντημα που δε φαινεται και τπτ δηλαδη .....μαστορας ο γιατρος και ολα καλα...θα κοπανησω και τις αντιπηκτικες μου καλου κακου για να μαι οκ.....απο το να με ξανατρεχουν για πνευμονικη εμβολη.

αρκει να ξεπερασω το φοβο του θανατου και θα κανω κιαλλο μολις τελειωσω τιε εξετασεις μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρολινακι μου τι μοντελο κορη εχεις............?? Φτου σκορδα το πουλακι μου!

Ψηλη και αδυνατη..(οχι αδυνατη δλδ μια χαρα ειναι το παιδι...) Εβαλε αρκετα αυτον τον μηνα ε?

Και ποσα δοντια ειπες......???????????? Καλα ειδαν τα ματακια μου 14..? :shock::shock::shock:

Παω τα πηδηξω απ' το λιμανι.. Τελειωσε... :lol::lol::lol::lol:

Σας αφηνωωωωωω.... Φτιαχνω καριοκες και εφτασε η ωρα της "βουτας στη σοκολατα"!! Μιαμ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποσα γραψατε παλι βρε κοριτσια? (Ποια μιλαει τωρα... :lol:) 2 ωρες διαβαζα... Και εγιναν παλι ενα σωρο πραγματα!

Ας αριχισω απο τα πραγματικα δυσαρεστα δηλαδη τους θανατους, κηδειες, μνημοσυνα... Εκτος απο αναπαση στις ψυχες αυτων που εφυγαν και κουραγιο σε αυτους που τους αγαπουσαν και εμειναν πισω, δεν υπαρχει τιποτα αλλο να πει κανεις!

Και προχωρω στα πραγματικα ευχαριστα... Ιφιγενεια, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Μια καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιες μωρο στην αγκαλια σου μετα απο την ολοκληρωση της, σου ευχομαι με ολη μου την καρδια!

Ντινακι, εχεις και παρεα τωρα... Γινατε 2 οι εγκυμονουσες της ομαδας μας! Διαβασα οτι ο μικρος σου εξελισεται και αυτος σε καλο ακροβατη και οτι τα καταφερνεις μια χαρα. Πολυ χαιρομαι!

Χρυσα, τι απεγινε με το Χριστοφορο? Τον εχεις σπιτι και θα μεινει 2 μηνες εκτος παιδικου? Καλο κουραγιο!

Καρολινα, σιδερακια??? Ουπς... δε λεω τιποτα, θα ξερεις ηδη αν πονανε και ποσο. Μοντελακι λιγο ψωνισμενο η δικια σου ε? Διαστασεις σουπερ και το γυαλακι και το ναζακι... μια χαρα!

Φανη, η Αναστασια σου ειναι καλυτερα? Ελπιζω πως ναι. Το φοβερο προβλημα που εχει με τα 2 συμφωνα που δε λεει δεν το σχολιαζω... ή μηπως να το σχολιασω στελνοντας σε κατευθειαν σε λογοπαιδικο για δεις τι τρεχει... <ahttp://mammyland.com/uploads/emoticons/default_laugh.png' alt=':lol:'> Το αλλο με τα δοντια... ειδες οτι στο mammyland εχει μπει και ενας καινουριος επιστημονικος συνεργατης? "Η κα Κιλτένη Ελευθερία είναι Οδοντίατρος με ειδικότητα στην Παθολογία Στόματος (Στοματολογία). Εδώ θα ενημερώνει τα μέλη του mammyland και θα απαντάει σε ερωτήσεις" http://www.mammyland.com/forum/57 Δεν κανεις καμια ερωτηση σ' αυτη?

Ποπη και Μυρτω καλως μας ξαναηρθατε! Περαστικα στη μαμα σου Ποπη μου και συγχαρητηρια για το γαμο Μυρτω... Βαλε μας και καμια φωτρογραφια (στην ομαδα αν δεν θελεις να τη δουν πολλοι). Καλη επιτυχια με τα μαθηματα!

Κατερινα-antroula, εμεις τα ειπαμε με τα π.μ. και πειρμενω νεα σου. Το τριροδο καροτσι το πηρες? Πες ποιο, απο που και ποσο, γιατι το σκεφτομαι κι εγω μιας και ο Ιασωνας ειναι κι αυτος απο τα XL μοντελα της ομαδας και το καροτσι του βογγαει... Περιεργως ακομα καθεται για βολτα, τουλαχιστον οσο κινουμαστε, αν σταματησουμε για περισσοτερο απο 5 λεπτα... αλλαζει το σκηνικο φυσικα.

Αννα, καλα εκανες και πατησες ποδι. Τωρα θα εισαι Αθηνα φανταζομαι και θα ξεσκας... Καλα να περασετε και περιμενουμε να μας πεις τα νεα σου οταν επιστρεψεις.

Συμπεθερουλα μου γλυκια Στελιτσα, χαθηκαμε! Τι κανει η ομορφη? Πηρε τον αερα της την Κυριακη? Την εβαλες να ψηφισει? Δως της πολλα φιλακια απο τον παλι αρρωστουλη Ιασωνα. Δε φανταζομαι να κολλησει τιποτα απο τετοια αποσταση. Καλοκοιμαται η νυφουλα μου... καλο αυτο, θα ειναι ξεκουραστη και χαρουμενη οταν ειναι ξυπνια. Δεν της βαζεις καμια sudocream, για να περασει το συγκαματακι?

Κωνστατινα πολυ γελασα με το μπανιο σου και τα ολα που εκανε το μικρο σκανταλιαρικο κοριτσακι. Οποτε εχω κανει το λαθος να αφησω την πορτα ανοιχτη (χωρις κλειδωμα ή συρτη) εςνω κανω μπανιο, ειναι μπανιο-αγωνας να μην μπει και ο Ιασωνας στη μπανιερα. Τα ιδια κανει και οταν κανει μπανιο ο Γιωργος... σωνει και καλα να κανει μπανιο και αυτος. Κοιταει και με περιεργεια... σαν να μας εξεταζει αν ειμαστε αρτιμελεις!

Κατερινα, μια χαρα ωρες κοιμαται το παιδι! 13-15 ειναι οι φυσιολογικες για την ηλικια του. Και ο Ιασωνας περιπου τοσο κοιμαται. 10μισι-11 τη νυχτα και 2-2μισι το μεσημερι.

Μαρια, συμβουλες για το θηλασμο εγω δεν εχω... Θαλασσα τα εκανα οταν θηλαζα τον Ιασωνα, 2 μηνες κρατησε το ολα θεμα και δεν εκανα τιποτα απολυτως για επαναγαλκτισμο οταν διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε σταγονα. Οι μαμαδες που τα καταφεραν καλυτερα θα σε συμβουλεψουν πιο σιγουρα.

Χαρουλα, καπως γινεται και δε σε πετυχαινω ποτε να τα πουμε... Για το θεμα που συζητουσατε για το V-BAC δηλαδη, εγω δεν το σκεφτομαι καθολου... Αν ποτε παρω αποφαση για δευτερο παιδακι, ακομα και αν δεν ειναι αναγκη οπως ηταν με τη γεννηση του Ιασωνα, παλι καισαρικη θα κανω, χωρις καμια σκεψη... Αλλωστε δεν ειχα ταλαιπωρηθει καθολου και δε μου ελειψε τιποτα απο τη φυσιλογικη γεννα.

Τη Δωρα, δεν ειδα πουθενα... Που εισαι κοριτσακι? Εμφανισου κι εσυ τωρα που χειμωνιαζει (λεμε τωρα με τετοιες ωραιες μερες) και ξαναμαζευομαστε... Φιλακια!

Ξεχασα καμια? Ελπιζω οχι... Α! Τα νεα μας ξεχασα να γραψω... Στο επομενο ποστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα νεα μας συνοπτικα γιατι με επιασε νυστα...

Το ταξιδι ηταν κυριως μια τρελα και μια ταλαιπωρια... Ο Ιασωνας ηταν μονιμως μεσα στην καλη χαρα και τη σκανταλια (εκει παει η τρελα)!

Και φυσικα η ταλαιπωρια παει σ' εμενα που τον κυνηγουσα μεσα στο σπιτι της πεθερας μου, μηπως και μεινει ορθιο (το σπιτι), και οπου αλλου τον πηγαμε...

Ειχα και αυτη την τρυπα ανοιχτη στο ποδι απο την διανοιξη αποστηματος που ειχα κανει το πρωι της Τεταρτης πριν ξεκινησουμε για Αθηνα, επρεπε να πηγαινω καθε πρωι για αλλαγες σε νοσοκομειο γιατι ηταν ανοιχτο αυτο και χωρις ραμματα με μια γαζα μεσα που μου ειπαν οτι πρεπει να την αλλαζουν μονο σε νοσοκομειο, τελικα αυτο δεν γινοταν γιατι σε εφημερευον δεν κανουν τακτικες αλλαγες και στο τηλεφωνο που πηρα για ραντεβου σε μη εφημερευοντα νοσοκομεια, ειχαν για μετα απο 3 μερες, για την Κυριακη δηλαδη που θα ημουνα Μεσολογγι. Τελικα εκανα οτι νομιζα απο μονη μου και με ειδαν πια εδω οταν γυρισαμε. Ευτυχως θα γινομουνα καλη νοσοκομα αν το αποφασιζα και ηταν μια χαρα. Συνεχιζω την αντιβιωση μεχρι αυριο και συντομα θα τελειωνω και με τις αλλαγες.

Στο γυναικολογο-μαιευτηρα μου πηγα για εξετασεις ρουτινας... ΠΑΠ, υπερηχο... Απο την εξεταση ολα καλα, το αποτελεσμα του ΠΑΠ, την Πεμπτη θα βγει, πιστευω οτι μια χαρα θα ειναι. Η μαια και ο γιατρος τρελαθηκαν με τον Ιασωνα... Πως ηταν και πως εγινε!

Διαβασμα ειχα και εκει... τρεχουν ανελεητα οι ημερομηνιες και για το οριστικο τελος της σχολης (25/1) και για τα σεμιναρια... Εκει εστελνα mail απο το internet cafe. Απο βαθμολογιες και προοδο γενικοτερα στο 1 σεμιναριο που με ενδιαφερει τα παω πολυ καλα. Στο αλλο, μονο 1 μαθημα εχει τρεξει και καλα τα πηγα... δεν με νοιαζει κιολας πολυ αλλα αφου ηταν χωρις διδακτρα γιατι να το αφησω?

Με ρωτησε καποια πως ηταν ο Ιασωνας οταν επεστρεψε στον παιδικο μετα απο τις 2 βδομαδες που τον ειχα σπιτι με αμυγδαλες και ωτιτιδα... Μια χαρα ηταν επαιξε και εφαγε κανονικα! Πηγε Τριτη και Τεταρτη (2 μερες) και κολλησε αλλη ιωση (γαστρεντεριτιδας). ΗΜΑΡΤΟΝ!!!

Ευτυχως τα συμπτωματα ξεκινησαν το Σαββατο λιγο πριν ξεκινησουμε να επιστρεψουμε σπιτι μας... Δυστυχως μεχρι την Κυριακη το πρωι ειχε μονο πυρετο και μετα τις αμυγδαλες που ειχε περασει και την ιστορια της Χρυσας που ηταν το μονο που ειχα προλαβει να διαβασω... κυριολεκτικα ειχα παθει πανικο, οτι υποτροπιασαν οι αμυγδαλες και θα πρεπει να τον κρατησω κανενα 2μηνο σπιτι... παει η σχολη, πανε τα σεμιναρια... ελεγα.

Απο την Κυριακη το πρωι που εκανε διαρροια και επεσε και ο πυρετος... εχει μεινει με δεκατα, ξεσηκωσα τον παιδιατρο και τη μικροβιολογο (μερα εκλογων - θα με κραξουν καμια ωρα) και καναμε καλλιεργειες ουρων και κοπρανων... Μιλησα και με τη βρεφονηπιοκομο σημερα το πρωι και βγαλαμε ακρη... Ιογενης γαστρεντεριτιδα. Ηταν αλλα 3 παιδακια με τα ιδια συμπτωματα τις 2 μερες που πηγε και τσουπ το αρπαξε... Κανει διαιτουλα και συντομα θα ειναι καλα πιστευω.

Με τη μανα μου εχει γινει ενας μεγαλος καβγας και προσπαθησε να μπλεξει και αλλα ατομα οπως την πεθερα μου η οποια και με υποστηριξε οπως και ολοι οι αλλοι... Δε θελω να επεκταθω στο τι εγινε για να μην ξαναταραχτω τωρα που ηρεμησα αλλα μαλλον αυτη τη φορα δε θα καταφερω να το ξεπερασω και θα της κλεισω οριστικα την πορτα. Εδωσα διορια στον εαυτο μου 10 μερες (μετραει απο χθες) για να σκεφτω και να αποφασισω τι θα κανω.

Με το Γιωργο καλα ειμαστε τις τελευταιες μερες... Θα δουμε...

Εγω τωρα επρεπε να γραφω 650 λεξεις για την επικοινωνια (εργασια για το σεμιναριο)... Τι κανω? Απο το μεσημερι το λιβανιζω, εγραψα τα αλλα και αυτο πρεπει να ειναι το τελειο? Αμαν πια, με βαριεμαι ωρες-ωρες, 33 χρονων γαιδαρα, μαμα του Ιασωνα του τρομερου, με ενα σωρο προβληματα και παιζω με τους βαθμους λες και θα κριθω απο το 86 ή 98 τοις εκατο που θα παρω σε ενα μαθημα. Στο σχολειο δεν ημουνα ετσι... απο τη σχολη και μετα με επιασε η τελειομανια και η βαθμοθηρια... Θελω λιγο ξυλο (απο τον Ιασωνα) μου φαινεται για να γινω κανονικος ανθρωπος.

Αυτο ηταν το συνοπτικα... :lol::lol::lol: Φιλακια πολλα σε ολες! :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια χαιρετώ,

ολόκληρο σ/κ που έχουμε πιο πολύ χρόνο δε γράψατε τπτ, δευτεριάτικά γράψατε ένα κάρο....

αύριο έχω γιατρό...αυχενική..ελπίζω να ε'ιναι όλα καλά....

κάποια έγραψε, δεν θυμάμαι ποια, ότι πιθανόν δεν έχεις άγχος στη 2η εγκυμούνη λόγω εμπειρίας....

εγώ κορίτσια έχω πιο πολύ άγχος τώρα γιατί ξέρω τι ακολουθεί, εννοώ με το να πάνε όλα καλά, όχι ότι φοβάμαι κάτι, απλά να είναι γερό ....στον μικρό μου ήμουνα ψιλο 3 λαλούν και 2 χορεύουν...παρόλο που είχα διαβάσει τόσο πολύ, δεν είχα πρακτική εμπειρία....το μόνο που με κάνει να ξεχνιέμαι λίγο είναι κυνηγώ ένα μωρό όλη μέρα.....μαγειρεύω κπλ, κλπ, απλά δεν έχω χρόνο να το σκεφτώ...

εμείς από λέξεις :

λέμε τα κακά μας, όταν τα έχει κα΄νει και το ρωτήσεις "τι έκανες?" σου λέει κακα, πολύ σημαντικό για μένα αυτό. θε΄λω να έχει μαθει ως το Μαιο αυτό για να βγει το παμπερ,μόλις βγούν τα χαλιά κατευθείαν, έτσι ώστε όταν γεννηθεί το μωρό μου να έχω όσο το δυνατ΄΄όν λιγότερα πάμπερ...

όταν πάμε σπίτι μου φωνάζει απ'εξω παππου

λέμε επίσης γιαγια, άτα,τσαντα, πατάτα, αυό(αυγό)....

αλλά αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι το γεγονός ότι οτιδήποτε και να του ζητησω μυ το φέρνει,

το κομπιούτερ, το τηλέφωνο, οπιοδήποτε παιχνίδι του, τις παντοφλες, τα παππούτσια, τα ρούχα του, τα κλειδιά.....και άλλα,όμως δε μπορεί να τα εκφράσει ακόμα ή ίσως τα λέει με δικα του λόγια που δεν έχω αποκωδικοποιήσει...

Ιφιγένεια περιμένουμε νέα σου

αυτά

φιλιά

καλή μου επιτυχία αύριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και μιας και θίξαμε τις καισαρικές θα θελα να διαβάσετε αυτό...που βρήκα τυχαία πριν λίγο

Μία στις δύο Ελληνίδες κάνουν καισαρική κατατάσσοντάς μας στην πρώτη θέση.

Πρόσφατες έρευνες γύρω από τη μαιευτική πρακτική στη χώρα μας επισημαίνουν ότι οι μισές περίπου Ελληνίδες φέρνουν στον κόσμο το παιδί τους με καισαρική τομή. Δεν αποτελεί πια έκπληξη ότι όλοι μας γνωρίζουμε τουλάχιστον μια συγγενή ή φίλη που γέννησε με καισαρική. Και ενώ τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών τομών στη χώρα μας δεν υποδηλώνουν εξαρχής κάποια δυσλειτουργία στην παροχή μαιευτικής φροντίδας, δε μπορεί παρά να μας προβληματίζει το γεγονός ότι έχουμε κατακτήσει την «καισαρική» πρωτιά ανάμεσα στους λαούς της Ευρώπης.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας θεωρεί ότι η καισαρική τομή δικαιολογείται σ' ένα ποσοστό μέχρι 15% των γεννήσεων. Βεβαίως, αυτό το ποσοστό καλύπτει μόνο τις αυστηρά ιατρικές ενδείξεις για την καισαρική επέμβαση, δηλαδή τις περιπτώσεις όπου απειλείται άμεσα η υγεία της μητέρας, του παιδιού ή και των δύο ταυτόχρονα. Δεδομένου ότι στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες οι «ελαφρές» ενδείξεις και ποικίλοι κοινωνικοί λόγοι ευθύνονται για ένα σημαντικό αριθμό καισαρικών, οι στατιστικές στην Ευρώπη αναδεικνύουν υψηλότερα ποσοστά, της τάξης του 20-25%. Είναι προφανές ότι, με βάση αυτούς τους αριθμούς, η Ελλάδα υπερέχει στο διπλάσιο του ευρωπαϊκού μέσου όρου όσον αφορά τη συχνότητα καισαρικών. Μάλιστα προηγείται αισθητά της επιλαχούσας Ιταλίας, στην οποία περίπου 30% των γυναικών γεννούν με τη μέθοδο της καισαρικής.

Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών στη χώρα μας αντικατοπτρίζουν το υψηλό επίπεδο ασφάλειας που απαιτεί η σύγχρονη ιατρική πρακτική. Υπάρχουν όμως επιχειρήματα που καταρρίπτουν ένα τέτοιο ισχυρισμό. Πρώτον, είναι αφελές να υποθέτουμε ότι οι γυναίκες και οι γιατροί άλλων ευρωπαϊκών χωρών δε λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας όπως εμείς. Επιπλέον, είναι δύσκολο να σκεφτούμε ότι ο ελληνικός γυναικείος πληθυσμός διαφέρει πολύ από αυτόν των υπολοίπων χωρών σε θέματα ηλικίας της μέλλουσας μητέρας, φυσικής κατάστασης κλπ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι περισσότερες καισαρικές τομές εκτελούνται λόγω επαπειλούμενης υγείας του αγέννητου παιδιού, θα υπέθετε κανείς ότι, με τη δημοφιλή τακτική της καισαρικής στην Ελλάδα, εξασφαλίζουμε λιγότερες επιπλοκές. Παρόλα αυτά, η περιγεννητική και βρεφική θνησιμότητα στη χώρα μας δε διαφέρει από αυτή των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών, καταρρίπτοντας τη φήμη της υπερασφαλούς πρακτικής. Είναι εμφανές ότι στην ελληνική επικράτεια εκτελούνται περισσότερες καισαρικές επεμβάσεις, εξασφαλίζοντας παρόμοιο επίπεδο ασφάλειας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.

Η ελληνική κουλτούρα διαμορφώνεται από μια πληθώρα κοινωνικών παραμέτρων που επηρεάζουν τη μαιευτική πρακτική. Ως λαός, είμαστε αρκετά ανυπόμονοι και ανάλογα επιβάλλουμε την ανυπομονησία μας στην αίθουσα τοκετού. Ένας πολύωρος τοκετός (ειδικά ο πρώτος) είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, με τα δεδομένα που μας έχει επιβάλλει η ίδια η φύση. Εμείς όμως μπορεί να λαμβάνουμε αρνητικά μηνύματα από ένα τέτοιο τοκετό και αναπόφευκτα να προτιμούμε την ταχεία διεκπεραίωση που προσφέρει η λύση της καισαρικής. Μας ενδιαφέρει επίσης η αντίληψη των γύρω μας και οι προτιμήσεις της πλειοψηφίας. Όταν οι περισσότερες φίλες έχουν γεννήσει με καισαρική τομή και ιδιαίτερα όταν έχουν αποκομίσει μια θετική εμπειρία, περιμένουμε ότι παρόμοια θα συμβεί και σε εμάς. Πιστεύουμε δε ότι, εφόσον ακολουθούμε την κατεύθυνση της «μάζας», η καλή έκβαση είναι σχεδόν εγγυημένη. Δυστυχώς, ακόμα και με τις καλύτερες προθέσεις, κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί προκαταβολικά το καλό αποτέλεσμα σε θέματα υγείας, κάτι που οι μεγαλύτεροι και ωριμότεροι από εμάς γνωρίζουν και αποδέχονται περισσότερο.

Η ελλιπής ιατρική ενημέρωση συμβάλλει το δικό της μερίδιο στα «φουσκωμένα» νούμερα καισαρικών. Είναι αναρίθμητοι οι μύθοι που κυκλοφορούν γύρω από την εμπειρία του τοκετού. Σε αντίθεση όμως με την κοινή αντίληψη, ο πόνος δεν αποτελεί πια αναγκαία συνθήκη για ένα φυσιολογικό τοκετό. Οι μοντέρνες τακτικές ανώδυνου τοκετού έχουν πια καταξιωθεί διεθνώς και ήδη χρησιμοποιούνται και στα ελληνικά μαιευτήρια. Από την άλλη, η καισαρική τομή παραμένει μια μεγάλη χειρουργική επέμβαση που δεν εξασφαλίζει από μόνη της ένα υγιές μωρό. Είναι επιστημονικά αποδεκτό ότι ο φυσιολογικός χωρίς προβλήματα τοκετός όχι μόνο δεν κουράζει το μωρό, αλλά απεναντίας το προετοιμάζει για την έξοδό του στον κόσμο, ενδεχομένως καλύτερα από μια προγραμματισμένη καισαρική τομή. Οι επιπόλαιες φήμες δε μπορούν παρά να διαιωνίζονται σε ένα περιβάλλον παραπληροφόρησης και επιφανειακής ενημέρωσης, που συχνά περιορίζεται στις σελίδες ενός εβδομαδιαίου περιοδικού ή στο πηγαδάκι του καφέ.

Πολλοί πιστεύουν ότι η μαιευτική είναι τέχνη με μικρά περιθώρια εκσυγχρονισμού. Από την άλλη, οι προδιαγραφές της μοντέρνας και χειραφετημένης γυναίκας επιβάλλουν πια νέα δεδομένα στον τοκετό. Πέρα από την εύκολη και γρήγορη λύση της καισαρικής τομής, υπάρχει στις μέρες μας διαθέσιμο ένα οπλοστάσιο εναλλακτικών τεχνικών που μπορούν να υποστηρίξουν ένα φυσιολογικό τοκετό, χωρίς να επιβάλλεται στη γυναίκα μια μαρτυρική εμπειρία στην τελείως παραδοσιακή του μορφή. Σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, η σύγχρονη γυναίκα έχει επανακτήσει τον έλεγχο του τρόπου με τον οποίο θα γεννήσει, χωρίς να θυσιάζεται η καλή υγεία της ίδιας και του μωρού της. Τεχνικές που υποστηρίζουν τον κολπικό τοκετό, όπως τα προγεννητικά μαθήματα, ο τοκετός μετά από καισαρική και η επισκληρίδιος αναισθησία, έχουν ενσωματωθεί στην μοντέρνα μαιευτική πρακτική. Επιπλέον, η ευρεία καθιέρωση της χρήσης κοινών κλινικών πρωτοκόλλων στα μαιευτικά ιδρύματα έχει συντελέσει στην ελαχιστοποίηση των λαθών και κυρίως της υπερθεραπείας, που συχνά οδηγούσε σε αχρείαστες καισαρικές τομές.

Η κουλτούρα που κατοχυρώνει τη δημοτικότητα της καισαρικής τομής είναι καλά εδραιωμένη στη νεοελληνική κοινωνία. Και ενώ κάποια ιδιοσυγκρασιακά στοιχεία είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με το χαρακτήρα του Έλληνα, υπάρχουν σαφώς περιθώρια βελτίωσης σε θέματα πρακτικής και ενημέρωσης, ώστε τελικά να καταρριφθεί η αντιδιαμετρική και απόλυτη προσέγγιση στο κορυφαίο γεγονός της ζωής μιας γυναίκας, της γέννησης του παιδιού της. Εξάλλου, η σύγχρονη Ελληνίδα δικαιούται αυτό και τίποτα λιγότερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδιαααα!!Ναι,ναι...η Αφροδιτη ακομα κοιμαται :lol::lol: !!!

Χθες το πρωι,ξυπνησε στις 10!!!14 ωρες εκλεισε γεματες :shock::ymapplause: !!!Φτυστε μας :-p

Λοιπον...πηρα τη γιατρο αμεσως μολις ξυπνησε η μικρη χθες γιατι ηταν φουντωμενη...μου ειπε οτι αυτο ειναι μυκητησιακο εκζεμα,μυκητιαση κατι τετοιο!Εσκασα ρε κοριτσια γιατι η ζουζουνα μου ηταν κοκκινη μερικες μερες κ εγω η χαζη της εβαζα κρεμα για το συγκαμα :(:( !!Δε πηγαινε το μυαλο μου σε μυκητες,εγω η μονη μυκητιαση που εχω δει ειναι καφε κηλιδες στο δερμα...χθες το πρωι η μικρη ηταν πια κατακοκκινη σε σημεια σημεια στο παπακι της κ αυτα τα σημεια ειχα φουσκωσει πολυ ελαφρα!Ειμαι ηλιθια!!!!

Μου ειπε πως αυτο δε το κολλησε απο πουθενα,ειναι οργανικο,το εχουμε ολοι στο εντερο κ καποια στιγμη βγαινει...μου ειπε κ πηρα αλοιφη Dactarin για 10 μερες πρωι βραδυ κ να την πλενω με φυσιολογικο ορο κ να την αφηνω 5-10 λεπτα τη φορα χωρις πανα...

Τελοσπαντων σας ζαλισα...εσεις ολα καλα??

Φανουλα κ εσεις κατι παρομοιο ειχατε παθει?Κοιταξα στις προηγουμενες σελιδες κ ειδα οτι ειχτε παρει αλλες αλοιφες εσεις κ μελανι ε?

Καλα οσο για το λ και το ρ τι να πω??????!!!!!!!!!!Ποσα θες να μας τρελλανεις που ειπε και η Ντινα :lol::lol::lol::lol::lol: ?????!!!!!!!!????!!!

Λεμε κ εμεις διαφορα σιγα σιγα...νονε,μιμί(ψωμι),μπιμπί(κουμπι),κα(κατω),αλιά(αγκαλια),γκρο(νερο),νινί(παιδακια),παπά(παπουτσια ) ,γιαγια,μπα(μπαλα)μαμα,μπαμπα,γκο(γκολ),πιλα(πιπιλα) και αλλα που δε μου ερχονται τωρα!Παππου δε λεει ακομα η σκατουλα..

Συμπεθερουλα μου περαστικα βρε κοριτσακι!!!Δεν ειχα καταλαβει τι επαθες με το ποδι!!

Καλη επιτυχια κ με τα διαβασματα...απ'οτι καταλαβα ακομα συνεχιζεις...εγω νομιζα οτι αυτα ηταν τα τελευταια που ειχες..καλο κουραγιο!!

Βρε τον Ιασωνα κ αλλη ταλαιπωρια??Αμαν πια το μαναρακι μου!!!Περαστικα πολλα!!!

Για τη μανουλα σου τωρα,δε ξερω καθολου την κατασταση...αλλα δωσε τοπο στην οργη κ μην ασχολεισαι ,οσο μπορεις βεβαια!Ισως θελει με κατι να ασχολειται κ βρισκει λαθος τροπους...

Με το Γιωργο ελπιζω πραγματικα να ειναι ολα πολυ καλα απο εδω και περα!!!

Φιλια πολλα σε σενα κ τον Ιασωνακο μου!!!

Ζαιρακι μου καλη επιτυχια με την αυχενικη σημερα!!!!Ολα τελεια να ειναι :):) !!Περιμενουμε νεα!!!

Ντινακι μουου!!Που ειστε??Τι κανει το Ολινακι??Εκανε καμια καινουρια σκανταλια?Τα φιλια μου!!

Καρολ μου μια χαρα η παπενια!!!Κ εμεις ετσι λεπτεπιλεπτες κ τρωμε το καταπετασμα :lol: !!

Χρυσα,Νινινα,Χαρουλα,Αντρουλα,Ιφ...τα φιλια μου κ την καλημερα μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΤΥΧΑΙΝΩ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!ΕΛΑ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΛΛΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΙΨΕ Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΑΓΚΗ....ΓΕΝΝΗΣΑ ΗΡΕΜΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΛΙΜΑ-ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ(-ΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΠΙΕΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ) ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ-Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΕΦΥΓΕ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ - ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΜΕ ΣΗΚΩΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ -ΑΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ.

ΦΑΝΗ, ΠΟΛΥ ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΣΟΥ.

ΕΜΑΣ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΕΞΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΕΚΕΙ" ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΡΗΞΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ "ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ? "ΟΠΟΤΕ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΕΚΕΙ.

ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ?ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ Η' ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΕΣΥ ΤΕΤΟΙΑ?ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.

ΝΤΙΝΑΚΙ, ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΣΕΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ!

ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΕΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααααα!!!!

ΤΙ κανετε;;;;

Στελλουνι ηθελα να στο πω και χτες για την μικιτιαση θυμασαι ειχαμε παθει και εμεις το καλοκαιρι..

απλα αμα θες διε της οσο λιγοτερους υδατανθρακες γινετε- ειναι και μικρο- θα φυγει πολυ γρηγοροτερα

Αντζι μου καλα ειμαστε φιλακια στον Ιασωνα, ναι θα κατσει σπιτι μεχρι την πρωτοχρονια..και μετα παλη τα ιδια

Ρε κοριτσια ερωτηση..το εμβολιο για τη γρηπη θα το κανετε;;;;

Η παιδιατρος μας δεν θελει αν το κανουμε

Ζαιρακι το εχω υποψη μου το αρθρο..θα διαφωνισω ομως ως προς την ιατια που κανουν καισαρικες στην Ελλαδα..οχι δεν ειναι τοσο καλοπροαιρετοι οι γιατροι μας..το 90% ειναι απαραδεκτοι..χεστηδες και καλοπερασακιδες που ΔΕΝ εχουν υπομονη και στον βομο του κερδους σε βαζουν μανι μανι και με προγραμμα να μη τους χαλασεις τη γεννα.

Γι'αυτον τον λογω τωρα που ψαχνω γιατρο θα προτιμισω καποιον με μικρη λιστα αναμονης..οχι τα μεγαλα ονοματα με τους σουπερ τιτλους και αναμονη 2 ωρες στο ειαθουσα αναμονης..και 2 ευδομαδψν για να κλεισεις ραντευου..

θελλω ο γιατρος μου να με προσεχει να ειναι ανθρωπος για να μην εχω και εγω το αγχος.

Πραγματικα, ειχα διαβασει και το λινκ που εβαλε η ποπη, υπαρχουν λογοι που καποιος γιατρος που δεν θελει να διακινδυνεψει ΟΚ θα κανει καισαρικη δεν το συζητω κατανοητο..αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι πρεπει ντε και καλα το επομενο να βγει με καισαρικη στις 38 ευδομαδες εφοσον ολα βαινουν καλως και δεν συντρεχει λογος.

Εχει μεγαλη διαφορα να εντοπισει ο γιατρος καποια παραμετρο η οποια μπορει να επιβαρυνει εναν φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη και να το συζητησει και να αποφασισουν απο κοινου με τη μητερα και αλλο να σου πει πως οχι..38 ευδομαδων κανουμε καισαρικη.

Δεν θελλω..και οχι λογω της ασχιμης- που δεν ηταν και τοσο ασχημη εδω που τα λεμε απλα με επιασε καταθληψη- εμπειριας μου αλλα επειδη δε μου αρεσει αυτη η λογικη.

Εαν εχω πιθανωτητες θα το κανω, εαν θα υπαρξουν παραγοντες που να κατεβαζοουν το ποσοστο επιτχιας δεν θα το κανω..απλα θελλω να μου δωσουν την ευκαιρια να προσπαθισω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κοριτσάρες μουουουου!!!!! :x

Είστε καλά???

Εμείς πολύ καλά...πολλά νεάκια διάβασα κ πολύ χάρηκα!!!

Αλλα επειδή κ εγώ σαν το Στελλούνι μας φημίζομαι για τη μνήμη...χρυσόψαρου,θα

κάνω μια προσπάθεια να τα σχολιάσω όλα κ ο Θεός βοηθός!!! :-??

Λεπόν Φανούλα μου....Ελάτε ελάτε,θα φατε..της χρονιάς σας..!!! :)) Αντε αντε

να βρεθούμε,ανυπομονώ!!!!!!!!

Στελλίτσα μου κ εμείς σήμερα κλείσαμε 13 ώρες ύπνου!!!Πριν 20 λεπτά ξύπνησε

το πιτσινάκι μου!!!Όσο για τους ατιμους μύκητες,να φύγουν,να πάνε αλλού!!!!!Ελπίζω

να μην ταλαιπωρηθεί πολύ το γιαβρι μου...

Αντζι μου,έκανες αυτο το πράγμα μόνη σου???? :-o Στις αλλαγες της γάζας αναφέρομαι...

Δουλειά για μένα που όποτε πήγαινα να δωσω αίμα όταν ήμουν έγκυος έκλεινα σφιχτα

τα μάτια μη τυχον κ δω να μου τραβανε το αίμα τα βαμπιρ κ πέσω κάτω!!!Οιμε!!Για να μη

σχολιάσω για τα εφημερεύοντα νοσοκομεια,μη χ@@ω,που να χτυπιέσαι κάτω όόόχι,θα

έρθεις σε 3 μέρες θα σου πούνε,δε προλαβαινουμε!!!Ελεος!!

Οι εγκυούλες της παρέας πώς είναι?????Αχ κορίτσια κ εμενα ο αντρούλης μου τις

τελευταίες μέρες όλο για μωρά μου έλεγε,όλο για εγκυμοσύνες...Κ χθες μου το σκασε το

παραμύθι!!Θέλει λέει με το νέο έτος να βάλουμε μπρος για δεύτερο γιατι δεν τον παίρνει

ηλικιακά να περιμένει λέει...

Είναι 35 κ δε θέλει να κάνει το δεύτερο παιδάκι του στα 40...Ααααχχχ κ εγω η έρμη τι φταίω

που είμαι 27??????? :-s Δε ξέρω ρε κορίτσια μου,πολύ ζόρικο μου φαίνεται ακόμη,να εχω

κ το θηριάκι μες στην τρέλλα κ να μαι κ εγκυος...Κ να μην εχω κ βοηθεια απο πουθενα,πέραν

της μαμάς που ότι μπορει κάνει κ αυτη-πώς να τα συντονισει όλα με δουλειά,σπίτι 200τμ κ 2

άντρες ???Ουουουουφ!!!Μάλλον θα πρέπει να βρω μια γυναίκα,δε πρόκειται να το

αποφύγω μου φαίνεται...Γιατι δεν ειμαι διατεθιμένη να μείνω 9 μήνες+2 χρόνια ακόμη

μες στο σπίτι,θα την πάθω την κατάθλιψη,δε γλιτωνω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμπεθερούλα καλημερααα!!!!Έξαλλο το Ολινάκι με τον αντρούλη της

κ τις μπαρότσαρκες!!Τον περιμένει μ ενα τηγάνι στο χέρι.... ;));))

Το εμβόλιο της γρίπης κ εμένα η γιατρός μας μου πε να μην το κάνουμε,δεν υπάρχει λόγος

λέει...Αν είμαι λίγο προσεκτική όπως πέρισυ δε θα χουμε κανενα μα κανενα πρόβλημα!

Άσε που έχω ακούσει πως σε πολλά παιδάκια με το εμβόλιο παρουσιάζονται όλα

τα συμπτώματα της γρίπης,κανονικά...Δε ξέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχ..Συμπεθερα φανταζομαι σκινηκο..χαχαχα

πεθαινωωωω

Εμας μα ρωτισαν στον παιδικο ..και τους ειπα πω η γιατρος μας ειπε να μην το κανουμε..δεν ξερω θα δουμε.

Οσο για τον συμπεθρρο..τα ιδια μυαλα με τον δικο μου κουβαλανε..λυσσαξε για μωρο..απαπαπαπ..του εκανα και εγω τη χαρη και λου λεω ΟΚ και οποτε ερθει..οχι οτι προσπαθω φανατικα και μετραω γονημες και μη μερες..φεεεετττττααααααα

Καλε που ειναι οι υπολοιπε ςκοριτσομανες μας;;;;

Σουλιτσα;;;; Καρολ;;;;

που εσιτε καλεεεεε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε αν κανετε φρι συμπεθερα,φετα ξεφετα,αργα η γρήγορα θα σου ρθει...

Εγω αγχωνομαι κ μονο στην ιδεα...αλλα μήπως όλα ειναι μια ιδέα τελικά??

Δε ξέρω...Άσε που φοβάμαι να γεννησω....Πφφφφφ!!! :-s:-s

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πειραζει συμπεθερα..οποτε ερθει καλως να ορισει...

Αφου θα κανω που θα κανω δυο παιδια..τι τωρα τι μετα!!!

και εγω φοβαμαι...πολυ...αλλα..τολμω που λεμε!!!

Αντε να υποκυψεις..χιχιχι..να κανουμε μαζι κουνιαδακια..χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιπα να μπω να διαβάσω και να μη σχολιάσω....

αλλά δε μ'αφήνετε.................

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΙΕΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ. [smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif][smilie=wav.gif] .ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΣΙΓΚΛΙΣΩ ΛΙΓΟ

χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχι.....

αλοίμονο δεν τα παρουσιάζω ιδανικά,αλλά πιστεύω ότι αν έχεις καλή θέληση όλα γινονται...

εμένα με βοηθάει και ο άντρας μου που και που με το σπίτι, και έχει απλώσει και έχει μαζέψει ρούχα κλπ...όταν εγώ ζοριζόμουν και έκατσα για λίγες μέρες στο κρεβάτι...

με χαρά μου βλέπω ότι πέφτουν απόρθητα κτίρια, που πριν ούτε καν το σκεφτόντουσαν... :ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause::ymapplause:

και όπως είπε και το ντινάκι όλα είναι μια ιδέα.. όταν θέλεις κάτι πραγματικά γίνεται....όταν μεμψιμοιρεις εμ δε γίνεται...είμαστε υγιείς και μπορούμε να κάνουμε υγιή παιδιά αυτό έχει σημασία...πόσες κοπέλες προσπαθούν και δε μπορούν.....πόσο θα θελα΄ν να είναι στη θέση μας έστω για λίγο. :D;;)

δε σημαίνει ότι ε΄πιδη είχες μια άσχημη γέννα ή άσχημη εγκυμοσύνη ότι και η και 2η θα είναι έτσι.....εμένα έχει τεράστιες διαφορες προσ το χειρότερο αλλά δε με πτοεί αυτό. έχω αναγούλες ξινίλες, τεράστια κούραση.στο μικρό πετούσα. για κάποιες άλλες μια πρώτη 1η δύσκολή μπορεί ναείναι μια 2η πολύ εύκολή...

και μη φοβάστε τίποτα ωρε. εμείς είμαστε σκληρα καρύδια, μεγαλώνουμε ταλιμπάν, μια γεννα θα μας φοβήσει ,,,χαχαχαχαχα ψιλα γράμματα.....εγώ αν και δύσκολή γέννα θα παώ εκεί και με 1 αχχ θα το βγαλω το νινί :-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o και ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΆ. σε μια ωρίτσα θα τελειώσω...χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχ. πλάκιτσα. =))=))=))=))=))=))=)):)):)):)):)):)) πάντως να ξέρετε η 2η γέννα είναι πιο εύκολη από την πρώτη σε γενικές γραμεες διότι το σώμα έχει πάρει τηη μορφη που χρειάζεται από την 1η και αυτά δεν αλλάζουν

σαφώς ο πρώτος καιρός είναι δυσκολος, κανείς δε λέει το αντίθετιο

και για σκφτείτε όταν θα πάρετε άλλο ένα πολύ γλυκο πλασματάκι στην αγκαλιά σας, τι όμορφο συναίσθημα, :ymdaydream::ymdaydream::ymdaydream::ymdaydream::ymdaydream::ymdaydream::ymdaydream::ymdaydream: θα το φερετε σπίτι και θα προσπαθείτε να γνωριστείτε και σεις μαζί πτυ αλλά να γνωριστεί και με το αδερφάκι του, θα παίζουν, θα γελάνε μες στο σπίτι........νομίζω αξίζει τον κόπο

ουφφφφφφφφφφ πάλι παρασύρθηκα..σας αφήνω γιατί πρέπει να ετοιμάζομαι σιγά σιγά..

ΜΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.

ΝΑΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΠΡΟΣ, ΓΡΗΓΟΡΑ...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερααααααααααααααααα σε όλες τις κουκλες ...

τι μου κανετε ?

Αγγελικούλα μου τελικά δεν καταφεραμε να τα πουμε...δεν σε πηρα γιατι ολες τις μερες ετρεχα μια ειχαμε κτηνιατρο... :lol::lol: μια ειχαμε να παμε στην κουμπαρα μου που γιορταζε..ημασταν πολυ γεματοι...που θα παει θα τα πουμε καποια στιγμουλα...περαστικα μωλε με το ποδαλακι σου...δωσε φιλάκια στον Ιασωνάκο...και σε σενα...

Στελλουνι μου όμορφο... τι κανετε? αχ πολυ υπναρου η Αφροδιτούλα μας ε? εμας το Λυδιάκι μας κοιμαται από τις 10 και κατι μεχρι τις 9.30 και το μεσημερακι κανα δυωρο το πολυ...

Χρυσουλίνι μου εδω ειμαι αγαπη μου...σας διαβαζω αλλα όλο κατι κανω.....μμμμμμμμμμ γαι δευτερο μωρακι ακουω ε? άντε όταν ερθει με το καλό....και ξερεις εύχομαι περρισοτερο υπναρουδικο!!!!!!! και λιγοτερο σκανταλιαρικο ...απο τον όμορφο Τζεφ μας!!!!!!!! :lol::lol: και εγω θελω πολυυυυυυυυυυ να φουσκωσει η κοιλιτσα...αλλα θα περιμενω λιγο μεχρι να παμε σπιτακι...παρ'οτι τα πράγματα δεν είναι και τα καλυτερα απο οικονομικής απόψης...τι τωρα τι μετα...τουλαχιστον θα χουμε τα βασικά... ;);)

Ποπίτσα μου ,Αντρουλα μου.εγκυούλες μας....(Ντινακι και Ιφι),Χαρουλα,Δωρουλα,Φανούλι...και οποια αλλη ξεχνω τα φιλι αμου.... :x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλίτσα μουυυυυυυυ ηθελα μωλε να πω περαστικα την μικρουλα και να περασουν γρηγορα οι μηκυτες απο το πιπακι της...αλλα το ξεχασα...αχ ξεχναω και εγω ...δεν εισαι η μονη.... εγω απο νεογεννητη της βαζω την bepanthol αλλα ακομη την χρησιμοποιουμε ..λετε να ναι πολυ...?αλλα αν της ξεχασω καμμια φορα ..κοκκινιζει ενω παντα την πλενω μ εσαπουνακι...ακομη και στα τσισακια της...ενα ηπιο καθαριστικο σε μορφη μους της frezyderm με χαμομηλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ!

ΤΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΤΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ-ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΛΕΕΙ.ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΠΕΡΑ-ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.ΘΑ ΤΟΝ ΠΕΙΣΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ!!! ;)

ΕΓΩ ΔΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ-ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΦΟΒΑΜΑΙ-ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ-ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΠΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ?

ΘΑ ΔΟΥΜΕ!

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΒΟΥΡ ΣΤΟ ΨΗΤΟ!

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oυφ !ρε κοριτσια πως θα περασει αυτο το πραγμα...?Εχουμε βαλει 3 φορες κρεμα μεχρι στιγμης κ ειναι ακομα πολυ χαλια...απογοητευση με πιανει με το μαναρακι μου!Προσπαθω κ να την αφηνω αρκετη ωρα χωρις πανα...πηγαμε και της πηρα κ μερικα βρακακια πριν για να μην ειναι τελειως ξεβρακωτη :lol: κ καθεται κ κατω καμια φορα!

Νευριασα κ με το φαρμακοποιο...οποτε παει ο αντρας μου του τα δινει ΠΑΝΤΑ λαθος αυτα που θελω!!Οχι κ τιποτα αλλο,τα γραφω κ σε χαρτακι η αμοιρη!!!!!!!

Τελοσπαντων...

Χρυσα μου θυμαμαι που ειχες πει κ εσυ για μυκητιαση αλλα δε θυμομουν λεπτομεριες κ ποτε την ειχατε περασει!Ποσες μερες εκανε να του φυγει τελειως του μικρου?

Ντινακιιιιιιι????Πας για 2ο αγαπη???Σε τουμπαρει ο καλος σου βλεπω :lol::lol: !!!Να τους βαλουμε να κανουνε παρεα :lol::lol: !!!!

Αχ δε θελω να ξαναπω τις σκεψεις μου εγω...ενα χαος επικρατει στο κεφαλι μου με αυτο το θεμα :?:crazy: .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελιτσ αμου εκανε να φυγει τελειως κοντα στις 2 ευδομαδες.

Εκανε μια επανεμφανιση συντομη για 4 μερες και τερμα.

Παντως εγω απο την μικιτιαση και μετα πηρα σπαθολαδο και ελαιο τζοτζομπα- του κορρε- απο το φαρμακειο και χροσημοποιω αυτα..καμια σχεσεη..ουτε ερεθισμος απλος δεν εκανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...