Μετάβαση σε περιεχόμενο

AΠΑΙΧΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ-ΙΟΥΝΙΟΥ-ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 Νο 5!!!


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσακαι μου...νυχτεριδουλα σημερα και απότι βλεπω μοναχουλα... :(:(

περαστικα στα αρρωστα μωρακια της παρεας μας...

Χριστοφορακο ή αλλιώς ταζούλη ή ταρζανούλη εύχομαι να γίνεις γρηγορα καλαααααααααααα.....θα χει ταλαιπωρηθεί πολυ το πουλάκι μου...υπομονη στην γλυκια μανουλα και φυσικά μια τεράστια αγκαλια στον ίδιο...(δεν λεω απο την παπενια..θα ζηλεψει το Ντινάκι...χαχα)

Χριστοφοράκο μου ελπίζω να πάψουν πλεον να σε ταλαιπωρουν τα δοντακια και ότι αλλο εχεις τοσο εσενα όσο και την συγγραφεα μας...Αγγελικουλα μου σχετικα με το θεμα Γιωργος ειναι ενα βιβλίο που για μενα όσο και αν το διαβαζεις ποτε δεν μπορεις να καταληξεις σε καποιο νόημα...η απάντηση θα δοθει αποκλειστικά και μόνο απο σενα...εγω απλα ευχομαι το καλύτερο!!!!!!!!!! που σου αξιζει κοριτσακι μου...

Στελλιτσα μου γλυκια τι μου κανεις??? καθαρισες όλο το σπίτι ε? αχ χαρας το κουραγιο σου...εγω με την δουλεια και με το παπί κανω μονο τα βασικα...ευτυχως εχω και μια γυναικα τωρα τελευταια που με βοηθαει..γιατι όταν εκανα πολλα... μια κήλη στην μεσουλα μου θυμισε ότι πρεπει να προσεχω λιγακι...φιλια στην Αφροδιτούλα μας...που παρεπιπτοντως ειναι πανεμορφο ονοματακι...

Φανουλα τι παιδι εχεις εσυ εεεεεεεεεεεεεεεεε??????????????? :lol::lol: το νι νι μου αρεσε πολυ...

Συμπεθερουλα μου ,Εγκυούλα μας που χαθηκες εσυ???????

Δωρουλα μου ?

τα φιλια μου σε όλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 995
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μωρε Καρολινακι τι κανεις τετοια ωρα 2.15 δημοσιευεις μηνυματα? Νομιζα πως ημουνα μονη... Με κατι χλωρινες στο μπανιο παλευα αλλα το ειχα αφησει ανοιχτο γιατι υπνο δεν εχω και ολα και κατι θα βρω να κανω στο λαπτοπ...

Ο Ιασωνακος μου ξεμπερδεψε σχεδον απο δοντακια (εμειναν μονο οι τεσσερις πισω τραπεζιτες που κανονικα θα εμφανιστουν οταν θα γινει περιπου 2 ετων). Αμυγδαλιτιδα εχει τωρα... :(

Για το βιβιλιο Γιωργος δικιο εχεις δεν βγαζει νοημα... Μαλλον παει για καψιμο... Θυμασαι απο το βιβιλιο "το καπλανι της βιτρινας", που εκαιγαν τα βιβλια επι δικτατοριας? Λεω να κανω κι εγω μια δικη μου δικτατορια ενδοοικογενειακη...

Εσυ πως και εισαι ξυπνια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tziaaaa τι μου κανετε;;;

Αγγελικη join the club και εμας μια απο τα ιδια.

η αλλαξιερα του παιδικου εχει χαπια, σιροπια, συριγγες- 10αρες- πουαρ, χαρτομαντηλα κλπ κλπ κλπ.

παντως εχουμε ακομα πηρετουλι, αν συνεχιστει θα ξαναπανε γιατρο δευτερα.

Κοιτα ενα θα σου πω..η θεια του αντρα μου παντρευτηκε στα 52 της τον επι 16 χρονια συντροφο της γιατι εως τωτε δεν την ενεκριναν οι γονεις του...γιατι δεν ηταν οικονομικα ευκαταστατη...οποτε υπαρχει ελπιδα ακομα!!!!!

οσο για το διλημα..δε με απασχολει ουτε η διαφορα ηλικιας ουτε τοσο το οικονομικο..η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι...

Την εγκυμοσυνη, την γεννα- ξανα καισαρικη γιατι σηγα μη με αναλαβουν για φυσιολογικο, αφιστε που για να κανεις φυσιολογικο μετα απο καισαρικη πρεπει να υπαρχουν οι καταλληλες προυποθεσεις και θελει πολυ δουλεια, και ξερω απο τωρα πως επειδη δεν θα εχω χρονο τζαμπα θα χαρω.

Φοβαμαι για πολλα, μην παθω καταθληψη, αν το μωρο θα ειναι καλα, οσα αυτα...που δεν σκεφτομουν στον Χριστοφορο.

Απο τη αλλη παλη λεω πως αφου θα κανω που θα κανω δευτερο, να το κανω να τελειονω για να μπορω μετα τα οργανοσω καλυτερα την ζωη μου, τα επαγγελματικα μου το σπιτι μου...

Αλλα δεν ειμαι ετοιμη ψυχολογικα.

Ξερετε στον Χριστοφορο ημουν φεεετααααααα..πηγαινα στον γιατρο εβλεπα το μωρο στον υπερυχο λεγαμε τις βλακιες μας..οταν αρωστησε στο μαιευτηριο συνειδητοποιησα οτι εγινα μανα...9 μηνες ημουν καπως αναισθητη ..

Τωρα ξερω πως τα πραγματα για μενα θα ειναι διαφορετικα..καθε παρατηρηση θα γενναει 40 ερωτησεις, καθε κουνιμα, καθε κλοτσια, καθε λοξιγκας...ειλικρινα δεν ξερω παιδια.

Και μετα ειμαι παλη συγουρη πως θα εχω τους εμετους και τις αναγουλες ολα μου μυριζαν , πως θα τα κανω ολα αυτα με ενα αλλο μωρο που ακομα με εχει αναγκη να το φροντιζω..

τεσπα..δεν ξερω τι θα κανω..μαλλως να το τολμισω και οταν και οτι δωσει ο Θεος.

Στελιτσα θα ερθουμε επισκεψη...χιχιχιχι..

Φανη η κορη σου ειναι ΑΣΤΕΡΗ!!! πεθανα ..θα μας γραφεις διαλογουε σε λιγο!!!!

Χρυσα, ολοι αυτοι οι φοβοι που περιγραφεις ειναι απολυτως λογικοι. Μονο αυτο με την καισαρικη δεν πολυκαταλαβαινω γιατι για μενα ηταν απιστευτα καλη εμπειρια. Ημουνα πολυ καλυτερα απο τις αλλες τρεις που ηταν στο θαλαμο και ειχαν γεννησει φυσιολογικα... Πονος μηδεν, δεν ξερω τι εγινε γιατι εδω που τα λεμε δεν το εχω ξανακουσει απο καμια αυτο, να εκανε εγχειρηση στην πραγατικοτητα και να μην ειχε ποτε πονο. Ξυπνια ειμουνα, ολα τα ειδα και τα ενιωσα, το μωρακι μου κρατησα αγκαλιτσα. Δε μου ελειψε καθολου αυτο που περιγραφουν αλλες μαμαδες για πονους ωρων, σπασιμο νερων, προκληση, ωρες μεχρι να βγει επιτελους το μωρο, εξαντληση, ραμματα απο κατω που ουτε τουαλετα δε μπορουσαν να πανε... Αν ξαναφτασω σε φαση να γεννησω αλλο παδι και λογος να μην υπαρχει (οπως ηταν με τον Ιασωνα), μολις μπω στον εννατο θα κλεισω ενα ωραιοτατο ραντεβου για καισαρικη μερα και ωρα που θα με βολευει... Τελοσπαντων για να φοβασαι τοσο για σενα θα ηταν πολυ επιπονη διαδικασια η καισαρικη.

Ολες αυτες οι φοβιες που περιγραφεις ομως ενα πραγμα μονο σημαινουν για μενα... πως δεν εισαι ακομα ετοιμη και δεν το θελεις με ολη σου την καρδια ακομα. Περιμενε λιγο να μεγαλωσει κι αλλο ο Χριστοφορακος και θα δεις που θα σου ερθει τοσο εντονα η επιθυμια για ενα μικρο τρυφερο μωρακι που θα τα ξεχασεις ολα αυτα που φοβασαι τωρα... Και παλι σε αφασια θα εισαι οταν θα εισαι εγκυος. Αν το θελεις πολυ να γεννησεις φυσιολογικα γινεται με πολλη περισσοτερη ασφαλεια αν εχουν περασει 2-3 χρονια απο την καισαρικη και γινεται... Αλλες πως τα καταφεραν? αν παλι δεν κατσει και καταληξεις σε καισαρικη, τι εγινε? Ενα ακομα υγιες μωρο στην αγκαλια σου δε θελεις τελικα? Ηρεμησε βρε... Δε σε πηραν τα χρονια...

Εγω ειμαι σχεδον 3 χρονια μεγαλυτερη σου και παλι λεω εχω χρονο. Αν θελεις να σου εκμηστυρευτω μια αρνητικη σκεψη μου... Πιστευω πως αν κανω δευτερο παιδακι θα το αδικησω γιατι και πιο χαλαρη θα ειμαι και τον Ιασωνα θα εχω να φροντιζω και γενικα νομιζω οτι δεν θα εχω την ορεξη και την αγωνια αν θελεις να του παρεχω ολη εκεινη την υπερβολικη φροντιδα που ειχε ο Ιασωνας οταν ηταν βρεφος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κΑΛΗΜΕΡΑ!!!!

Εγω ειμαι σχεδον 3 χρονια μεγαλυτερη σου και παλι λεω εχω χρονο. Αν θελεις να σου εκμηστυρευτω μια αρνητικη σκεψη μου... Πιστευω πως αν κανω δευτερο παιδακι θα το αδικησω γιατι και πιο χαλαρη θα ειμαι και τον Ιασωνα θα εχω να φροντιζω και γενικα νομιζω οτι δεν θα εχω την ορεξη και την αγωνια αν θελεις να του παρεχω ολη εκεινη την υπερβολικη φροντιδα που ειχε ο Ιασωνας οταν ηταν βρεφος...

Αυτο που λες με εντιπροσωπευει απολυτα!!!! ειναι ενας απο τους βασικους λογους που ακομα το σκευτομαι!!!

Η καισαρικη σαν επεμβαση δεν ηταν τιποτα για μενα, αλλα γεννικα εγω ειμαι και ανθρωπος που αντεχω στον πονο οποτε δεν καταλαβα και πολλα..δεν μπορουσα να φανταστω τον απολυτο πονο που λενε.

Εμενα μου στοιχησε ψυχολογικα πολυ κυριως μετα γιατι επαθα κριση πανικου απο την επισκληριδιο και μου εκαναν μεθη, δεν ειδα αμεσως το μωρο και με το που ακουσα το κλαμα του αναμεσα σε συνεφακια αρχισα να καλιω..δεν σταματησα το κλαμα μεχρι που μου τον φερανε αρκετες ωρες αργοτερα, μετα εγιναν και αλλα με αποτελεσμα να μι νιοθω πως γεννησα..αλλα αυτο ηταν το τελευταιο που με ενιαζε.

Και να σου πω και την αμαρτια μου δεν ξερω αν τελικα θα θελω να γεννησω φυσιολογικα, ο λογος ειναι πως αν τελικα αποτυχει η διαδικασια θα με πειραξει περισσοτερο.

Τεσπα, ειπαμε θα δουμε, θα κανουμε την αρχη και οτι και οποτε δωσει ο θεος.

Εχω λογους που θελω που λενε τα "τελειωνει" αυτη η ιστορια- οσο κινηκο και να ακουγιετε αυτο.

Φανη η Αναστασια ειναι φοβερη..αλλα τετοιες βουτιες θα τις εχετε..περαστικα ρε συ..ελαυρες να ειναι ολες

Αννα πωπω εμπλεξες με τις δουλιες ρε συ..αντε να τελειωνεις

Καρολ Φιλακια!!!

Συμπεθερα δωσε φιλακια τον Ολινακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kαλημερα καλη κυριακη......διαβασα οσα γραψατε θα σχολιασω μπιο μετα ;) τωρα τα ματια μου κλεινουν πανω στο πληκτρολογιο......ο μικρος με την αλαγη της ωρας ξυπνησε στις 6 μιση κ μαλον αυτο θα εχουμε ολο το χειμωνα.......εγω μαγειρεψα εκανα καμια δουλειτσα, κ τωρα θα την πεσω μεχρι να ξυπνησει , μου ηρθε κ περιοδος κ μετα απο πολυ καιρο ποναω, πρεπει να κρυωσα ;)

να περασετε ομορφα ολές σας... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγειρευα, καθαρισα το μπανιο,εβαλα πλυντηρια και απλωνα ολη τη νυχτα... Που να με παρει ο υπνος? Α! Επαιζα και με τα τικερακια και το αβαταρ... Σπουδαια! Τελοσπαντων κοιμηθηκα το μεσημερι και ειμαι καλα τωρα.

Ο Ιασωνας αντι να ξυπνησει νωριτερα με την αλλαγη της ωρας, τον ξυπνησα εγω στις 8 γιατι φαινοταν πως εχει σκοπο να συνεχισει τον υπνο του για πολυ ακομα... σημερα μεχρι ωρας ειναι απυρετος. Αν ειναι και αυριο, την Τριτη το απογευμα θα τον ξαναπαω στον παιδιατρο να του δει τις αμυγδαλες και αν ειναι καλυτερα απο Τεταρτη παλι παιδικο. Η λυσσα του και η ζημιες του δεν εχουν οριο!

Καμια φορα χαιρομαι με κατι πραγματα αστεια εντελως. Βρηκαμε συμβιβαστικη λυση με τον Ιασωνα για τα φρουτα. Εδω και καιρο δινεται μαχη. Εγω δε θελω να του δινω φρουτοκρεμα (με 16 δοντια ουτε ο παιδιατρος συμφωνει, ουτε οι βρεφονηπιοκοκομοι, ουτε ο οδοντιατρος που μου ειπε ξεκαθαρα οτι αν συνεχισει αυτη η τακτικη του μπλεντερ με τοσα δοντια που εχει, να ψαξω να βρω ορθοδοντικο για σιδερακια απο τωρα) και αυτος δε θελει να τρωει κοματακια. Ετσι βρεθηκε η μεση λυση της φρουτοσουπας... δηλαδη κοματακια φρουτων ψιλοκομενα μεσα σε χυμο φρουτου. Καταβροχθησε ενα μπολ γεματο με ζουμι απο ροδι και κομματακια μπανανα και μηλο, με μεγαλη ευχαριστηση και τα μασαγε κανονικα... Σαν να κερδισα σε διαγωνισμο αισθανομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια γεία σας

τι κάνετε????

χάθηκα αλλά δδεν είχα ούτε διάθεση ούτε χρόνο...

μου συνέβη κάτι πολύ άσχημο με το μεγάλο μου μωρό...

του Αγ Δμτρίου στη γιορτή του αδερφού μου κατάπιε ο μικρός ένα ξηρό καρπό και κόντεψα να το χάσω....ούτε καν προλάβαμε να δούμε τι είναι. το γ'υρισα ανάποδα του έβαλα δάχτυλο- το μόνο που κατάφερα ήταν να του πλγιάσω τολαιμό και να βγάλει αίμα- τίποτα η κατάσταση χειροτρεύε. πνιγόταν μελάνιασε για κάποια ώρα δεν ανέπνεε...

τεσπα μετά από λίγη ωρα συνήλθε....καμια να μη δει το παιδάκι της έτσι...τελικά σπάσαν κάπια αγγεία στο πρόσωπο από το ζορί και έβγαλε κάποια κοκκινάδια....την επόμενη μερα πήρα την παιδίατρο να τη ρωτ΄σω για αυτά τα κοκκινάδια και με σκατόχεσε γιατί δεν πήγα το παιδί στο νοσοκομείο γιατί μποεί κάποιο κομματι να πάει στους βρόγχους ή την τραχεία και να μην αναπνέει.

έχετε δει τρελή έγκυο να τρλεχει στο δρόμο με ένα μωρό στην αγκαλιά, συτή ΄μουν εγώ.

για να μην τα πολυλογώ για τί με στενοχωρεί το ξεσκονίσαν το παιδί και απόφασίσαν βρογχοσκόπηση...χειρουργείο δηλ. καμερούλα στυσ βρόγχους και τν τραχεία

ήμουν εκεί όταν του φόρεσαν τη ρόμπα, όταν το ναρκώσανε κλπ 15 λεπτά υπόθεση...

όπως και να το περιγράψω δεν περιγράφεται......

και όταν ξύπνησε φυσικά και δεν έφευγε από πάνω μου για ώρες.

την έβγαλα όλη μερα πάνω σε μια πολύθρόνα με μια πορτοκαλάδα, ακατούρητη, άφαγη και ακούνητη ώσπου να συνέλθει από τη νάρκωση, αλλά αυτό ε'ιναι το τελευτίο

το μόνο καλό ήταν ΄τοι δεν έιχε τπτ

συγνώμη δε μπορώ άλλο, τα λέμε άλλη ώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντινακι, περαστικα! Αφου το παιδι ειναι καλα ολα ειναι καλα... Τωρα πρεπει κι εσυ να ηρεμησεις γιατι εχεις κι αλλο μωρακι στην κοιλια και πρεπει να το σκεφτεσαι και αυτο.

Μη νιωθεις τυψεις για τον ξηρο καρπο που εβαλε στο στομα του γιατι σε αυτη την ηλικια που εχουν τα παιδια μας αυτη ειναι η πιο συχνη αιτια ατυχηματων μαζι με τις πτωσεις... Τυχαιο? Δε νομιζω!

Ομως αν και ακαταλληλη η στιγμη και με ολο το θαρρος, ειχα διαβασει κι αλλη φορα οτι γυρισες το παιδι αναποδα και οτι εβαλες δαχτυλα στο στομα του. Δε θελω να σε στενοχωρησω αλλα αυτη η πρακτικη ειναι εντελως λανθασμενη και μπορει να κανει τα πραγματα πολυ χειροτερα... Δεν εισαι η μονη παντως. Ξερω πολλες μαναδες που πανω στον πανικο τους κανουν οτι να ειναι χωρις να ξερουν αν θα κανουν μεγαλυτερη ζημια. Για την ακριβεια εχω βγαλει κι εγω κομματι σφουγγαρο-μπαλακιου απο το λαιμο του με το μικρο δαχτυλο του χεριου μου, χωρις να σκεφτω τιποτα, κι ας ηξερα πολυ καλα τι επρεπε να κανω.

Μη με παρεξηγησεις λοιπον...

Ετσι κι επειδη γενικα ειναι πανευκολο τα παιδια ολων μας (λογω ηλικιας) να βαλουν στο στομα οτι απιθανο βρουν σε κλασματα δευτερολεπτου, να τραυματιστουν απο πτωσεις, εγκαυματα κ.τ.λ. και να κινδυνευσουν σοβαρα, ειπα να βαλω ενα αξιοπιστο αρθρο για τις πρωτες βοηθειες και οχι μονο γι αυτη τη συγκεκριμενη περιπτωση (καταποση ξενου σωματος).

Πρώτες βοήθειες στο σπίτι, το σχολείο, την παιδική χαρά

17.02.2009

Κατερίνα Ραμματά

Χειρουργός Παίδων

Η γνώση παροχής βασικής και όχι εξειδικευμένης βοήθειας στο παιδί (νεογνό, βρέφος, νήπιο, παιδί) κρίνεται άκρως απαραίτητη για τον γονέα, τον εργαζόμενο στον βρεφονηπιακό σταθμό ή τον παιδότοπο, τον παιδαγωγό. Το κράτος θα έπρεπε να λαμβάνει μέριμνα για τη βασική εκπαίδευση των ανθρώπων που έρχονται σε επαφή με το παιδί.

Ξεκινώντας την παράθεση κάποιων απλών συμβουλών, να αναφέρουμε τι θα πρέπει να περιέχει - οπωσδήποτε - το κιτίο των φαρμάκων στο σπίτι, το σταθμό, το αυτοκίνητο, ό,τι αφορά στο παιδί.

• Αποστειρωμένες γάζες ( ΟΧΙ βαμβάκι )

• Αυτοκόλλητα γαζάκια

• Αντισηπτικό διάλυμα ιωδιούχου ποβιδόνης

• Betadine ( ΟΧΙ οινόπνευμα )

• Ελαστικό επίδεσμο

• Αερόλυμα αιμοστατικό - αντιβιοτικό ( spray Pulvo )

Κατηγοριοποιώντας τους πιο συχνούς τραυματισμούς που συναντάμε στα παιδιά, θα είναι πιο εύκολη η παροχή πληροφοριών για τις πρώτες βοήθειες μέχρι τον ειδικό - Χειρουργό Παίδων.

1) Έγκαυμα: πολύ συχνός τραυματισμός στα παιδιά από καυτό υγρό ή από θερμότητα.

• Άμεση απομάκρυνση από την εστία

• Αφαίρεση ρούχων από την εγκαυματική επιφάνεια

• Έκπλυση με άφθονο νερό βρύσης

• Αντισηψία με αντισηπτικό διάλυμα - ΜΟΝΟ

2) Θλαστικά τραύματα: που σημαίνει λύση της συνέχειας του δέρματος.

• Εάν είναι ρυπαρό, έκπλυση με άφθονο νερό της βρύσης

• Αντισηψία με αντισηπτικό διάλυμα με γάζα

• Επικάλυψη με γάζα

Εάν το τραύμα παρουσιάζει συνεχιζόμενη αιμορραγία, πολύ απλά ασκούμε σταθερή πίεση με γάζα για τουλάχιστον πέντε λεπτά και η επίδεση γίνεται πιεστικά.

3) Είσοδος ξένου σώματος σε τραύμα: περιποίηση όπως και στο (2).

• Δεν αφαιρούμε το ξένο σώμα.

• Δεν επιδένουμε πιεστικά.

4) Κατάποση ξένου σώματος: αρχικά παρατηρώ αν το παιδί αναπνέει.

• Στην γαστρεντερική οδό:

- ανησυχώ άμεσα μόνο όταν το παιδί δυσκολεύεται να καταπιεί ακόμη και τη σίελό του - δεν κάνω κανένα χειρισμό - ανατρέχω στον ειδικό

- σε άλλη περίπτωση, η κατάσταση απλά χρήζει ακτινολογικού ελέγχου και οδηγιών.

• Στις αεροφόρους οδούς:

- εάν το παιδί δυσκολεύεται να αναπνεύσει και το χρώμα του από ροδαλό γίνεται κυανό, πρέπει άμεσα να γίνει ο χειρισμός Helmliich: Στάση όρθια πίσω από το παιδί. Εναγκαλισμός στο ύψος του κατώτερου μέρους του στέρνου. Ελεγχόμενη απότομη πίεση προς εμάς. Ή ξαπλώνουμε το παιδί σε πρηνή θέση στα γόνατά μας και πιέζουμε σταθερά και απότομα την πλάτη στα πόδια μας, έτσι ώστε να εκτιναχθεί το ξένο σώμα ή ο βλωμός.

5) Κατάγματα - Κακώσεις ακρών:

• Ακινητοποίηση άκρου με άκαμπτο στενόμακρο αντικείμενο που να αγγίζει τις εκατέρωθεν αρθρώσεις του σημείου κάκωσης, στερεωμένο με ελαστικό επίδεσμο.

• Επίδεση κακοποιημένης άρθρωσης με ελαστικό επίδεσμο.

6) Κρανιοεγγεφαλικές κακώσεις:

• Πρώτα προσέχω εάν το παιδί έχει χάσει τις αισθήσεις του. Εάν ναι, το γυρίζω σε πρηνή θέση με το κεφάλι στο πλάι και καλώ το 166.

Εάν όχι, φροντίζω τις κακώσεις ανάλογα (όπως προαναφέρθηκαν).

• Εάν το παιδί είναι σε καλή κατάσταση και χωρίς εμφανείς κακώσεις, το μεταφέρω σε ήσυχο περιβάλλον, του κάνω απλές ερωτήσεις – ανάλογα με την ηλικία του - δεν του δίνω να φάει ή να πιει, δεν το αφήνω εκτεθειμένο σε ακτινοβολία (TV, ήλιος). Εάν δεν κάνει εμετό και δε ζαλίζεται, συνεχίζω την παρακολούθηση. Σε αντίθετη περίπτωση απευθύνομαι στον ειδικό.

7) Είσοδος παρασίτου (τσιμπούρι):

• ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν το τραβάμε γιατί μένει η κεφαλή μέσα και προκαλεί φλεγμονή.

- Εναποθέτω γάζα εμποτισμένη με οινόπνευμα και περιμένω 5 λεπτά

- Εάν δεν αποπέσει αφ’ εαυτού το παράσιτο, επαναλαμβάνω όσες φορές χρειαστεί.

Το πιο βασικό από όλα είναι ο εκάστοτε ενασχολούμενος με το παιδί να μην πανικοβάλλεται στη θέα ενός τραυματισμού, έτσι ώστε να μπορεί να του παράσχει τη βοήθεια που χρειάζεται μέχρι να φτάσει στον ειδικό Χειρουργό Παίδων.

ΠΗΓΗ: http://www.klinikiagiosloukas.gr/articl ... cle_id=167

Θα βαλω και ενα βιντεακι που δειχνει ακριβως πως γινεται ο χειρισμός Helmliich.

Πολυ χρησιμη ιστοσελιδα με παραδειγματα και εκπαιδευτικα βιντεακια για καθε ειδους πρωτες βοηθειες ειναι και αυτη.

http://depts.washington.edu/learncpr/index.html

Δυστυχως ολα ειναι στα αγγλικα μιλανε καθαρα ομως και συχνα βαζουν υποτιτλους.

Για εκπαιδευση στα ελληνικα πρεπει να πληρωσει κανεις για καποιο απο τα απο τα πολλα σεμιναρια που γινονται κατα καιρους ή να σε δεχτουν (δυσκολα) στην εκπαιδευση του Ερυθρου Σταυρου.

Και παλι περαστικα και ποτε να μη ξανσυμβει κανενα τοσο σοβαρο ατυχημα ουτε στο Στρατη σου, ουτε σε κανενα αλλο παιδακι.

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!

Ντινακι μου πολυ στεναχωρηθηκα.

Και ελεγα χτες που χαθηκες, νομιζα πως εχεις αναγουλες κλπ, αλλα τα πραγματα ηταν χειρωτερα.

ΚΟιτα μην κατηγορεις τον εαυτο σου, κοινοτυπο και ισως λιγο ακαιρο αλλα να σου πω πως οι περισσοτεροι γονεις ετσι αντιδρουν παρολο που ξερουν τι πρεπει να κανουν.

Αυτο που επισημανε η Αγγελικη εγω προσωπικα το ξερω, αλλα πιστεψε με το πυθανοτερο ειναι πανω στον πανικο μου να εκανα οτι και εσυ

Αλλο τετοιο να μη σας βρει, φανταζομαι πως εισαι ρακος γραψε μας νεα μολις μπορεσεις

Τα φιλακα μου και πολλες πολλες αγκαλιτσες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερααααα!!!!Καλη βδομαδα!!!!Και...καλο μηνα :) !!!!Σημερα εχουμε επετειο γαμου με τον αντρα μου :x !!!2 χρονια παντρεμενοι!!!

Λοιπον ναι...τωρα ειμαι ετοιμη να σας υποδεχτω για καφεδακι :lol: !!Κοπιαστε ~o):) !!

Τα χαλια τα ειχα στρωσει γιατι επιασε αποτομα το κρυο αλλα κουρτινες δε μπορεσα να κανω γιατι ειχα κ τη μικρη τοτε,τωρα ειναι ολα κομπλε ;) !!

Ας αφησω τα δικα μου ομως...τι διαβαζω κ στεναχωριεμαι...τι παθατε :roll: ??

Ζαιρακι μου!!!Περαστικα στο αγγελουδακι σου!!Τεραστια ταλαιπωρια κοριτσακι μου,ψυχικη κ σωματικη,κρατα ομως μονο το αποτελεσμα!Το αγορακι σου ειναι μια χαρα!!Αυτο πρεπει να σκεφτομαστε για να συνεχιζουμε!Να ηταν το τελευταιο αυτο ευχομαι !Να μη ξανασυμβει τιποτα!Να ξερεις ομως οτι δε φταις πουθενα,αν ειναι να γινει κατι θα γινει τελικα οσο κ να τα προστατευουμε κ να τα προσεχουμε εμεις...!Σημασια εχει το αποτελεσμα!Ελπιζω να ειστε καλυτερα! :-*

Συμπεθερουλα μουουου!!!Τι να πρωτοσχολιασω το χρυσοψαρο(μνημη 3ων δευτερολεπτων :lol:,για μενα λεω!! ) :shock: ?!Ας ξεκινησω με τα περαστικα μου στον γαμπρουλη μου!!Ελπιζω η αμυγδαλιτιδα να εξαφανιζεται σιγα σιγα κ να ειναι απυρετος ο μικρουλης!!Ταλαιπωρηθηκε κ με τα δοντακια?Ευτυχως τα δυσκολα τελειωσαν!!Εμας τωρα αρχιζουν...μονο 2 εχουμε ακομα κ 2 σκασμενους κυνοδοντες που κατα τ'αλλα δε φαινονται στον οριζοντα!!

Για τα φρουτακια τωρα,πολυ καλη η ιδεα σου αφου δε τα τρωει κομματακια!Κ ο χυμος ροδι ειναι πολυ καλυτερος ακουσα απο το ροδι στην κανονικη του μορφη!Το κανονικο ροδι προκαλει δυσκοιλιοτητα ακουσα.Χθες φαγαμε κ εμεις το 1ο μας!Εμενα παλι η φαφουτα μου,τα θελει μονο κομματακια,ειδικα τα φρουτα!Εχει να φαει φρουτοκρεμα απο το καλοκαιρι νομιζω..

Τωρα για το θεμα Γιωργος...τι να πω εγω Αγγελικη μου...?Αληθεια δε ξερω :roll: !Μονο εσυ ξερεις ,στο εχω ξαναπει νομιζω.Εγω απλα πιστευω οτι πρεπει να κανεις το καλυτερο για σενα,που κατα συνεπεια θα ειναι κ το καλυτερο για τον Ιασωνα!Μια μαμα που ειναι καλα,συνεπαγεται κ ενα παιδακι που ειναι καλα πιστευω!Καμια φορα η συνηθεια ειναι ασχημο πραγμα,μας κραταει απο το να κανουμε βηματα κ να προχωρησουμε παρακατω!Δε ξερω αν κ αυτο ειναι ενα θεμα...!Παντως εχω την αισθηση οτι περναει ο καιρος κ αποτελεσματα δεν εχετε...κατι πρεπει να γινει,μονο εσυ θα το βρεις τι ειναι αυτο που πρεπει!Ευχομαι τα καλυτερα!!!

Χρυσουλινι καπου πηρε το ματι μου οτι σποφασισες??Το καλυτερο κ για σενα αγαπη μου!Ο,τι ειναι να γινει θα γινει!Ευχομαι ολα καλα!

Παντως κ εγω εχω αυτο τον προβληματισμο που αναφερατε νομιζω...φοβαμαι οτι αν μεινω εγκυος κ ερθει 2ο μωρακι θα παραμελησω την Αφροδιτη μου αναποφευκτα κ δε θελω :( !Κ απο την αλλη λεω ,πως γινεται να αγαπησω κ αλλο παιδακι οσο αγαπαω εκεινη :blush: ?Βεβαια ξερω οτι οταν γινουν ολα αυτα θα βρουν τη θεση τους κ τους ρυθμους τους...απλα τωρα μου φαινονται περιεργα!

Μια χαρα θα τα καταφερεις οτι κ αν γινει!!!

Φανουλα μου!!Που εισαι??Τι κανει το ζωηρο Αναστασακι μας??

Καρολινακι μου τι κανετε κ εσεις??Φιλια στην παπενια!

!Ντινακι που εισαι??Το Ολινακι καλα??Νινινα μου εσεις?

Φιλια πολλα σε ολες!!!Παω να κανω καμια δουλειτσα,τα λεμε μετα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Στελιτσα, να ζησετε αγαπημενοι μεχρι τα βαθεια γεραματα!!!

Μια χαρα λοιπον ερχομαστε..πακεταρουμε τα μπαγκαζια, επιβιβαζομαστε στο προσωπικο μου Τζετ, κανουμε μια γυρα να μαζεψουμε ολες τις μανουλες και ερχομαστεεεεεε...μετα θα κανει ςλαλαον ενα μηνα να καθαρισεις αυτα που θα λερωσουν τα βλασταρια μας,...χιχιχιχι

Εχω τους προβληματισμους που εχεις και εσυ, εχω και αλλους, ειναι πολοι οι λογοι, δεν ξερω αν κανω σωστα η οχι, μπορει με το που θα ξεκινησω να το μετανιοσω αλλα πλεων εχει οριμασει η αποφαση μεσα μου και θελω ενα μωρο..δεν ξερω αν θα τα καταφερω αλλα θα προσπαθησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα καλη εβδομάδα και καλό μηνα!!!!!!!!!!!!!!! σε όλες και όλα τα μωράκια... :P:P

Ζαιράκιμου γλυκο....στεναχωρήθηκα πολυ με αυτο που εγινε στον μικρούλη σου... :(:( χαίρομαι που όλα πήγαν καλα...μην εχεις τυψεις γιατι όπως ειπαν και τ α υπόλοιπα κορίτσια μπορει και εμεις απο το αγχος να καναμε το ιδιο...και ας ειναι λαθος..τα μωρα μας είναι σ ε πολυ επικίνδυνη ηλικια που θελουν να εξερευνουν τα πάντα...όσο και αν προσεχεις...εκει γινεται η αναποδια...εύχομαι απο δω και περα να μην ξανατυχει ποτε ποτε ποτε κατι που θα σε στεναχωρησει...τωρα σκεψου το μωρακι σου και κανε ενα χαδακι στην κοιλίτσα απο μενα...

Στελλίτσα μου ν α τα χιλιάσετε με τον αντρούλη σου!!!!!!!!!!!!!! να στε πάντα καλα αγαπημενα και ερωτευμένα για πολλα πολλα χρόνια...ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!! :x:x:x και να χαίρεστε την Αφροδιτούλα σας...ακουω περιμένεις να ρθουμε για καφεδακι...ερχόμαστε!!!!!!! :lol::lol: εγω σου χω πει ποσες φορες να τα πουμε απο κοντα...ααααααααααααααααντε!!!!!! κανονισε το ... :D:D

Χρυσα μου ελπίζω όλα να ρθουν όπως πρεπει και ενα ήηηηηηηηηηηρεμο σπορακι!!!!!!!!!! να μπει στην κοιλίτσα σου.... :D:D εχεις που χεις τον ταζουλη..τουλαχιστον αυτο να ναι λιγο πιο ηρεμο...υγιεστατο φυσικά !!!!!!!!! τωρα ροζ η μπλε....ότι θες εσυ... ;);)

Αγγελικούλα μου αργησα ν αδω το μηνυματακι σου...για την ακριβεια το ειδα τωρα... :oops: ειδες ειμαι και εγω νυχτοπουλι ωρες ωρες... :lol: κοιμοντουσαν τα μωρα μου και εβλεπα ενα εργακι αλλα εβαλε ειδησεις σπαστηκα και ειπα να ανοιξω το ΄λαπιτοπι...αλλα νυσταζα πολυ και ισα που γραψα και πηγα γι α νανα...σας ειχα παραμελησει.... και ηθελα να σας γραψω εστω και λιγα....

Συμπεθερουλα μου,Ντινακι μου,Δωρουλα μου,Φανουλα μου.... τ α φιλια μου σε σας και στα μωρακια σας...

δεν θελω να σας ριξω αλλα επειδη συμβαινουν πολλα γυρω μου και ειμαι στεναχωρημενη... σε κοντινο σχετικα συγγενικο μου περιβαλλον και σε φιλικο επιπεδο ...να εχουμε την υγεια μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εμεις και όλους όσους αγαπαμε και τιποτα αλλο...αν δεν εχουμε λεφτα να παρουμε κατι ακριβο για μας η για το μωρο μας...απο ρουχα μεχρι οτιδηποτε μπορειτε να φανταστειτε δεν εγινε τιποτα...και πάλι βολευομαστε...αν δεν ειμαστε όσα κιλα θα θελαμε...αν εχουμε και δυο σπυρακια παραπανω ...αν αν αν....ΟΛΑ μα ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ....ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ....ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Τ Ι Π Ο Τ Α !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική στην κατάσταση που έιμαι δεν παρεξηγώ κανένα, δεν έχω το κουράγιο. προσπαθούσα να είμαι δυνατή και ψύχραιμη όλες τις μέρες αλλά έτσι αυτές τις μέρες μου βγαίνει ένταση και στενοχώρια. τα φέρνω στο μυαλό μπυ και τρελάινομαι όσο σκέφτομαι πόσο ττυχεροί ήμασταν και πόσο αρνητικά θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί...

εγώ αυτά που έγραψε η Αγγελική δεν τα γνωριζα, τα έμαθα στο νοσοκομείο,

ήξερα από όλους και παλιούς ότι αυτή είναι η τακτική......τα γυρίζουμε αναποδα δάχτυλο κλπ κλπ.

και φταίω εγώ γιατί ήμουν δίπλα, απλά ήμουν πίσω από ένα καναπέ, που έπρεπε να έχω πηδήξει, θέμα ρουτίνας για μένα γιατί πάντα κάτι περνάω από πάνω για να το προλάβει πριν πάθει ότιδήποτε.....

το θέμα είναι ότι ο άντρας μου τα είχε μαζέψει, απλά 2-3 έιχαν πέσει κάτω και όταν ο διάολος χορεύει γύρω σου θα στην κάνει....όλα είναι θέμα γλωσσοφαγιάς γιατί έχει αρχίσει να διαδίδεται ότι είμαι έγκυος..

εμένα το βλέπει ως παιχνίδι.μπορεί να βάλει κατι στο στόμα του και δεν το ανοίγε να δω τι έχει.σφήγγει τα δόντια .όλη μέρα καθαρίζω να μην υπάρχει σκουπιδάκι κάτω και όλο κάτι βρήσκει.....

συνιστώ σε όλες σας να τα διαβάσετε για τυχον περίπτωση που ποτέ να μην τύχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσαρες μουυυυυυυυυυυυυυ τι κανετε;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Σας εχασα τελειως προσαπθω πανω απο 15 μερες να μπω,ειμαι πολυ εκνευρισμενη δεν ξερω αν φταει η συνδεση μου, το μαμυ ή κατι αλλο αλλα δεν μου ανοιγει το θεματακι μας κ θα σκασω....ξερει καμια να με βοηθησεικ να μου πει τι μπορει να συμβαινει;;;;Κανω αραγε καπου λαθος; μονο σ αυτη τη σελιδα μου τα κανει αυτα..........

Περασαν πολλες πολλες μερες κ εννοειται πως δεν καταφερα να διαβασα τις αμετρητες σελιδες που εχετε γεμισει...............Βιαστικα διαβασα ταα σημερινα κ θελω πρωτα πρωτα να που Στη Ζαϊρα οτι λυπαμαι πολυ για οτι επαθε ο μικρουλης σου,ηταν οντως φρικτο κ γω τρεμω συνεχεια οταν ακουω τετοια.....χαιρομαι που ολα πηγαν καλα κ ριναι καλα ο μικρος.Το μονο που δεν καταλαβα ειναι πως τελικα βγηκε ο ξηρος καρπος;;;Σορυ που δτο θυμιζω παλι αλλα θα ηθελα να το ξερω.....Κατα τ αλλα η εγκυμοσυνη σου μια χαρουλα ε;

Χρυσα, αν καταλαβα πας κ συ για μωρακι 2ο;;;;;Το ευχομαι συντομα....

Στελλιτσα να τα χιλιασετε κ παντα ευτυχισμενη, η μπουμπου τι κανει;;;;;

Καρολ μου, πολλα πολλλα φιλακια στην γλυκοπαπενια αν κ την βλεπω κ απ το φεισμπ...Συμφωνω πανω απ ολα υγεια να χουμε κ ολα ταλλλα θα ρθουν, χωρις υγεια ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ.........

Εμεις κοριτσια μου, ειμαστεε καλα ευτυχως, περα απο λιγο συναχι που περασε ολα πανε καλα....με τον υπνο εχουμε παλο το θελατακι μας αλλα δεν ξυπναει καθε βραδυ,παντως ειναι αρκετα ανυσηχος τις περισσοτερες νυχτες.....δεν ξερω που οφειλεται.......

Αυτα προς το παρον κ ελπιζω να μπορεσω συντομα να ξαναμπω.......

ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΛΑ ΠΟΛΛΛΑ ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕς ΜΙΑ ΜΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ Κ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δωρα όλοι έχουμε υποθεσει ότι πήγε στο στομάχι....αλλιπως δε θα σταματούσε να ζοριζεται...

και η ειρωνεία είναι ότι εκείνη τη μέρα είχα ραντεβου με το γυναικολόγο μου και ετοιμαζόμουν να σας πω ότι επιτέλους ξεκινήσαμε να πιάνομε τις μέρες μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλωσσοκοπανίτσες μου....2 μερες δε προλαβα να μπω καλε κ κανατε χαμό..

Σας διάβασα ολες προσεκτικότατα...κ σοκαριστηκα τρελά με το Ζαιράκι κ τον μικρούλη της..

Πόσο θα τρομάξατε κ εσείς κ το μωρό γτμ... :(:(:( Είναι κατι το οποίο τρέμω..Κ βεβαια

στο σπίτι απο τοτε που γεννησα δεν εχω βαλει ξηρο καρπό ούτε για πλάκα..Δεν ψωνίζω καν..

Γιατι καλα τα λεμε στη θεωρια αλλα οταν σου συμβαίνει κατι τέτοιο,στην πράξη νομίζω

απο τον πανικό μας κ μόνο τίποτα δε μπορούμε να κανουμε σωστα...Τελοσπαντων,ας πω

τέλος καλό όλα καλά..αν κ θα το σκέφτομαι για μέρες...Τα πιο γλυκά φιλιά μου αγάπη μου...

Συμπεθερούλα μου το πήρες απόφαση????????Θα κανεις κουνιαδάκι για το Ολινάκι???

Σούπεεεεεεεεεεεεεερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ymapplause: Αν δεν ετρωγα ολο το πήξιμο στο σπίτι

τόσους μηνες με τη μικρη μου θα ψηνόμουν κ εγω...Προς το παρων θελω να γυρισω στη δουλειά

κ στα....εγκόσμια!!!

Αγγελικούλα μου ευγε πουλί μου,πού τα ξεθαβεις όλα!!!!Τρομερα χρήσιμο ΚΑΙ αυτο το

αρθράκι!!Την επομενη φορά που θα παω φαρμακειο θα πάω με λίστα(αχρείαστη να ναι..)

Ο Ιασωνάκος πως παει???

Καρολλλ???Καλε τι κανατε,βρεθηκατε τελικά με το Βουλίνι,ή όχι???Έχασα κ τα δικά σου

ίχνη κ της Βουλίτσας!!Κ αντε αυτη στανταρ αλωνίζει,εσύ????Το παπί σου τι κανει??

Στελλίτσα μου να ζησετε κοπελάρα μου!!!!!Να είστε γεροί κ ευτυχισμένοι κ πάντα τόσο

ερωτευμένοι με τον αντρούλη σου!!!! :x Εμείς κλείσαμε τα 2 χρόνια 4 Οκτώβρη!!!Κοντά κοντά...!!

Μα τόσες συμπτώσεις???Πώς θα το γιορτάσετε???

Φανούλι τι κάνετε??Το αστεράκι σου???Χθες είχε τέλεια μέρα κ νοστάλγησα έντονα τα

μέρη σου!!!Αν συνεχίσει να κανει τόσο καλό καιρό ενα ΤΖΑΑΑ θα σας το κανουμε!!!!!

Κοριτσάκια μου εγω ως γνησια ταυρινα είμαι φουλ οργανωτική κ τακτικη....Κ χθες για πρώτη φορά

ξέμεινε το σπίτι μας απο κάτι..Τι ήταν αυτό??Ανταλλακτικά για την...μυξορουφήχτρα!!!

Ε λεω,οκ,θα παμε στο φαρμακειο που εφημερευει να εφοδιαστούμε..Πάμε,κ τελικά ήταν

ενα εντελώς παρακμιακο που δεν είχε ουτε καν ορό,όχι ανταλλακτικά για τη συσκευη...

Η φαρμακαποθηκη κλειστη..

Κ δε θα το πιστεψετε αλλα τελικα εχθες που δεν ειχα ουτε ενα ανταλλακτικο για δείγμα,

η Ολίνα είχε μυξούλες γμτ!Της εβαλα ορο,αλλα τι να σου κανει κ αυτος ο δόλιος απο μόνος του!!

Κ έτσι ξυπνούσε η καημενη καθε τρεις κ λίγο γιατι ε,πιπίλα κ μυξούλες όσο να πεις ενα ζόρι

το δημιουργούν...μέχρι που τα ξημερωματα την πηρα στο κρεβατι μας κ κούρνιασε

στην αγκαλιά μου το κοριτσάκι μου κ κοιμηθηκε μεχρι τις 9μιση,αγκαλιάζοντας με κ

χαιδεύοντας τα αυτιά μου..Η ευτυχια μου είναι απερίγραπτη..είμαι κομμάτια αλλα

νιώθω σαν να πετάω!!!Παρα την αυπνία,απο το πρωι ξεσηκωσα όλο το σπίτι πάλι

για το καθιερωμενο Δευτεριάτικο φρεσκάρισμα!!Τι σου κανει ενα τοσο δα σκατούλι..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μου τι κανετε?πολλα τα νεα σας...

πρωτα ζαιρα μου ευτυχως περασε και ο μικρουλης δεν επαθε τιποτα τι λεμε παιδια που χανεις χρονια απο τη ζωη σου οταν κανουν τετοια...

συχγαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου με το καλο καλη λευτερια...

αγγελικη μμου στεναχωρεθηκα παλι με την κατασταση σου νομιζα περαστικα ηταν αλλα μαλλον οχι τι να σου πω καλη μου εσυ ξερεις πιο ειναι το καλο για σενα κι το παιδι σου...

φανη μου εχουμε σιλουεςτες τα παιδια μας ειναι μοντελακια χαχα..δεν ειναι οποα και οποια

εγω επαθα πλακα με το τραπεζομαντηλο και το μαμ ολα τα λεφτα...

τωρα για 2 το σκεφτομαστε με τον αντρα μου και ειμαστε πολυ κοντα στο να το παργματοποιησουμε(αν δενε γινε κατι απο 2 φορες που δεν νομιζω βεβαια)αλλα με ψιλογαχωνει η κατασταση πως θα τα βγαλω περα το πρωτο 6μηνο και με το 2 μωρο και ψυχολογικα πως θα ειμαι γιατι ημουνα καπως για καποιους μηνες...η γεννα με προβληματιζει οκ θα παω φυσιολογικα χωρσ τιποτα και το πολυ να κανω επισκληριδιο οπως εκανα και πριν θα δειξε με φοβιζει η περιπτωηση να παω τιο καλοκαιρι σε νησι και να πρεπει να γεννησω εκει αγριευομαι στη περιπτωση αυτη.ι.για τις γκαντεμιες μου αφηστε τες ποτε να μην τυχουν σε καμια...περιμενω πως και πως να ερθει 15 νοεμβρη να στολισω δεντρο και να βλεπω τον μικρο τις αντιδρασεις του...δεν ξερω αν θα μεινιε ορθιο το δεντρο αυτο ειναι αλλο θεμα μου αρσεουν πολυυυυυυυυυυυυ οι γιορτες και απο αχαρτια τρελλαινομια για μπιριμπα ειμαι μανιακ αλλα με τον κωνσταντινο εχει ελλατωθει δεν εχω και καλη παρεα οταν ημουνα θεσ/νικη ειχα τα κουμπαρια μου και παιζαμε μια με 2 φορες τη βδομαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και για να αλλάξω λίγο διάθεση βλέπω μετά χαράς μου ΄΄οτι αρκετές κοπέλες από δω έχουν ξεκινήσει προσπάθειες ή είναι στη σκέψη ενός 2ου μωρού....

εμ'ένα τις απόψεις τις γνωρίζετε............,

βουρ λοιπόν χωρίς κανένα ενδοιασμό....εφόσον το θέλετε βεβαια....εγώ πάντως το συνιστώ ανεπιφύλακτα,τώρα που το ζω ένα ακόμα παραπάνω.δεν αντιμετωπίζω καμία δυσκολία παρα τις ξινίλες...ε'ιναι πιο εύκολα και από όσο νόμιζα.....άσχετα με αυτό που μου έτυχε, ήτσν αναποδιά

και φυσικά κάτι διάβασα για καισαρικές, στις οποίες τελείως κατά εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος...πας να γεννήσεις , δεν πας να κάνεις χειρουργείο αφαίρεσης ξενου σώματος....όλη αυτή η εμπειρία είναι που αξίζει...εγώ τους είχα πει στην 1η γέννα ότι όποιος με πλησιάσει για καισαρικη θα τον δαγκώσω από όπου προλάβω..

.και φυσικά μπήηκαμε εκείνηη τη μέρα να γεννήσουμε στο ιασω γύρω στις 100 γυναίκες μόνο 3 γεννήσαμε φυσιολογικά....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ . όλες οι άλλες ραντεβου καισαρική.....σαν πονόδοντο δηλαδη

αν ρωτήσετε τους παιδιατρους σας θα σας πούνε ότι είναι καλύτερος ο φυσιολογκός τοκετός..Ο φυσιολογικός τοκετός είναι η φυσιολογική εξέλιξη της εγκυμοσύνης (το λέει και η λέξη). δηλαδη είναι μια διαδικασία ολοκλήρωσησ και για τη μάνα και το παιδί

το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε όταν πας σε ένα νοσοκομείο το παιδί είναι αν γεννήσες φυσιολογικά....παίζει ρόλο για το πως θα αντιμέτωπίσουν το παιδί

άντε εμπρός στο δρόμο που χαραξε η ζαιρα....

πολύ θα χαρώ να μάθω για όλες τις κοπέλες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες...!!

Σας εχασα 2 μερες... Με τοσο καλο καιρο τιποτα δε μας κρατησε μεσα...!

Ολη μερα εξω...!! Η μικρη ειναι πολυ καλα (με 2 τεραστιες μελανιες στο κεφαλι, μυξες, και μια γρατζουνια ΜΕΣΑ στο ματι...)... :lol: Αλλα δε μασαμε τιποτα...!! Αλωνιζουμε στη φυση πριν πιασουν για τα καλα τα κρυα και κλειστουμε μεσα σαν τα ποντικια.. :D

Ζαιρα μου δε θελω να σου δωσω συμβουλες...(στην καθεμια μας μπορει να συμβει) απλα να σου ευχηθω περαστικα στον μικρο και να μη ξανασυμβει τιποτα παρομοιο...

Ντινακι ναιιιιιιιιιιιιιιιι.....!!! Ελατε οποτε θελετε να μας κανετε "κου-κου τζα"!!

Ιφιγενεια αντε ωραιαααααα!!! Να ερθει και σε σενα ενα δευτερο παιδακι συντομα αφου το επιθυμεις! Μακαρι να εχει γινει το μαγικο "κοκτειλ" και σε λιγους μηνες να εχεις κι' αλλο νινακι αγκαλιτσα.

Στελλιτσα μου χρονια σας πολλα κοριτσαρα μου...!! Να ειστε παντα μαζι, ευτυχισμενοι, αγαπημενοι και ερωτευμενοι.. Και του χρονου με εναν ... ΓΙΟ........!!!

Χρυσα μου, και μονο που υπαρχει στο μισο μερος του μυαλου σου η επιθυμια ΚΑΝΤΟ κοριτσι μου μη το σκεφτεσαι αλλο... Το "προβλημα" θα ηταν να μη το ηθελες καθολου και να το εκανες αγκαρια. Σκεψου θετικα και ολα θα κυλισουν ομαλα.. Με το καλο να γκαστρωθεις κι' εσυ...! :D

Καρολινακι ποσο δικιο εχεις... Σαν την υγεια δεν υπαρχει... Αλλα αν εισαι μπατιρης πιστεψε με αρρωσταινεις απ' την στεναχωρια... κι' οταν εχεις την υγεια σου θελεις χρημα να τα κανεις ολα..

Ετσι ειναι δυστυχως η ανθρωποτητα... Ετσι εχουμε μαθει να λειτουργουμε.

Στα ζορια θυμομαστε την υγεια, τον θεο, την εκκλησια και ολους τους αγιους...

Καθε μερα που περναει θελουμε κι' αλλα κι' αλλα κι' αλλα... κι' αλλα...

Και κατι τελευταιο που ηθελα να σχολιασω για την γεννα...

... Στον πρωτο υπερηχο που ειχα κανει και ειχα δει την κουκκιδιτσα μου ειπα στον γιατρο πως θελω οπωσδηποτε να με ξεγεννησει φυσιολογικα γιατι φοβαμαι πολυ τα "μαχαιροπηρουνα"... :lol:

Μου εδωσε το ΟΚ δωσαμε τα χερια και οι μηνες περνουσαν με την ιδια σκεψη και λογικη.

Οταν ηρθε η μερα να γεννησω και μπηκα με προκληση εγω η "τσαμπουκαλεμενη" που δε μασουσα τιποτα, στις 15 ωρες πονων κ@λ@σα και ουρλιαζα να με κανουν καισαρικη.

Ειχε θολωσει το ματι μου, εκλαιγα, ειχα απογοητευτει... λες και εκει θα εμενε το μωρο...

Η απαντηση του γιατρου ηταν... "κοριτσι μου υπομονη... σου υποσχομαι πως μεχρι αυριο θα γεννησεις φυσιολογικα"...

Ημουν χωρις νερο, αυπνη στην κλινικη απ' την Τεταρτη, με μια μασκα οξυγονου να μου προκαλει εμμετο, να με νευριαζει το ρολοι πισω στον τοιχο, να με ενοχλει το φως, το "τιτ-τιτ" στον καρδιοτοκογραφο να μου θυμιζει οτι ακομη το μωρο ειναι στην κοιλια, ο αντρας μου να προσκυναει στην καρεκλα διπλα μου και να με ρωταει καθε τρεις και λιγο αν θελω τιποτα... να εχω φαει τα χιλια μιρια δαχτυλα απ' ολες τις βαρδιες απ' τις μαιες και η διαστολη κολλημενη στο 5...

Ενιωθα απαισια... Σαν να προσπαθουσα να κανω κατι με το "ετσι θελω"....

Η μικρη γεννηθηκε φυσιολογικα Παρασκευη ξημερωματα και ειλικρινα αν αργουσε 10 λεπτα ακομη εμπαινα για επειγουσα καισαρικη..(ετσι μου ειπε ο γιατρος)... Ποσο να το παλευαμε αλλο?

.... Καμια φορα αλλα θελουμε να κανουμε κι΄αλλιως ερχονται τα πραγματα...

Σημασια για μενα τελικα εχει να ερχονται στον κοσμο υγιη παιδια και ο τροπος ειλικρινα δε με απασχολει πλεον. . .

Καλη σας νυχτα και sorry αν σας ζαλισα... Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!

Τι μου κανετε;;;

Φανουλα χαιρομαι που αλωνιζετε..αυτο δειχνει πως τα καρουμπαλα εμειναν μονο επιφανειακα...χεχεχε

Στο θεμα καισαρικη θα πω το εξης...συμφονω πως στην Ελλαδα γινοναι για ψιλου πηδημα...αλλα ειναι φορες που γινετε αναποφευκτο.

Και δεν νομιζω μια μητερα στο δηλημα κινδυνευει το μωρο η εσυ να μουλαρωσει και να πει ας κινδηνεψουμε να παιθανουμε εγω καισαρικη ΔΕΝ κανω.

Περαν το οτι συμπαθω πολυ το γλυκιτατο ζαηρακι καλο θα ηταν γεννικα να μη λεμε μεγαλα λογια ειδικα οταν ετοιμαζομαστε να μπουμε σε εναν χορό ο οποιος δεν ξερουμε πως θα εξεληχθει.

Απο προσωπικη πειρα εχω να πω πως οσες φορες ειπα μεγαλα λογια και ημουνα πολυτη σε καποια πραγματα τα λουστικα και μαλιστα σε σκοτσεζικο ντουσ.

Με την ιδια λογικη ολα αναιξερετος τα παιδια θα επρεπε να θηλαζουν αποκλειστικα για 6 μηνες και μετα για οσο χρονο επιθυμει το παιδι, γιατι αυτο ειναι το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ για ενα παιδι, ποσες ομως μητερες θα αφισουν ενα παιδι νιστικο επειδη δεν μπορει να θηλασει η επειδη επιστρεφει στην δουλεια κλπ κλπ κλπ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κουκλιτσες!!!

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχουλες σας :) !!Πραγματι πολλα κοινα Ντινακι μου!!!Να ειστε καλα ολες κ να χαιρεστε τις οικογενειες σας!!!Δεν καναμε τιποτα ιδιαιτερο χθες,χουχουλιαζαμε στο σπιτι :x !!Βγηκαμε λιγο την Παρασκευη ,που ειχαμε παει κ την Αφροδιτη να μεινει στη μαμα μου για να κανω κ τις δουλειες του Σαββατου.Να σας πω κ την αληθεια πιο πολυ μου αρεσει να τιμαμε την επετειο της σχεσης μας(10/07/2001)!Αφου ετσι ξεκινησαν ολα :x;) !!Οχι κ τιποτα αλλο,8 χρονια ημασταν μαζι πριν παντρευτουμε,μη τα ξεχναμε :lol: !!Και στις βερες εχω βαλει αυτη την ημερομηνια!

Τι αλλα εσεις?Τι μου κανετε?Εμενα το γκρινιαρικο κοριτσακι μου την επεσε για νανι παλι αφου σηκωνεται απο τις 8!

Φανουλα βολταρατε ε??Την καλυτερη δουλεια κανατε!Σιγα μη σας πτοησουν 2 μελανιτσες :lol: !!Κ σημερα εχει πολυ ωραια μερα!Οταν σηκωθει η μικρη λεω να παμε στο παρκο γιατι τωρα που αλλαξε η ωρα δε μπορουμε το απογευμα,νυχτωνει απο τις 5 :roll: ...

Ντινακι μου τι κανετε??Η Ολινα?Τι ατυχια κ αυτη με τα ανταλλακτικα!Αμα δε σε θελει...ολα στραβα πανε!!

Ζαιρακι μου πως παει η εγκυμοσυνη??Ελπιζω σιγα σιγα να ηρεμεις κ να αφηνεις πισω σου το περιστατικο που σας ταραξε τοσο!!Ειναι ολα καλα πια,μη το θυμασαι κ στεναχωριεσαι!

Δωρουλα μου που εισαι??Μωρε δε ξερω γιατι μπορει να σου κολλαει τοσο ...εμενα η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που εγινε η αναβαθμιση δε μου εχει κολλησει ουτε 1 φορα!Μονο στο δικο μας σαιτ σου το κανει?

Ιφιγενεια μου τι κανετε?Ο μικρουλης?Αχ κ εγω περιμενω πως κ πως να στολισουμε δεντρο!!Εγω το στολιζω παντα γυρω στις 25 Νοεμβρη!Αλλα εχω κ εγω την ιδια ανησυχια με σενα...δε ξερχω αν θα βγαλει τα Χριστουγενα :lol::lol: !!

Καρολ μουουου!!Τι κανει το Λυδιακι?Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που ειπες...η υγεια ειναι πανω απο ολα!!!!Τιποτα αλλο!Εχω κ εγω εδω κ καιρο μια κατασταση ενος αγαπημενου μου προσωπου που ειναι πολυ σοβαρα...δε μπορω να το συζηταω ομως!Ουτε να το συνειδητοποιησω μπορω,ακομα κ μετα απο 1 χρονο.Υγεια να εχουμε κ μετα τα υπολοιπα!

Χρυσουλινι μου καλημερα!!!!Πως ειναι ο Χριστοφορακος?

Θα συμφωνησω(για ακομα 1 φορα μαζι σου :!::!::!: ),στο θεμα της καισαρικης!Μα ποσο με εκφραζεις ωρες ωρες σε διαφορα θεματα :shock::) !!

Δε μου αρεσει να κρινω,ο καθενας κανει τις επιλογες του κ εχει τις αποψεις του...!

Εχω ακουσει κ εχω δει κ εγω αρκετα...δε χρειαζεται να αναφερω ιστοριες τωρα!

Ωραια θα ηταν να ηταν ολα καλα,ευκολα κ ιδανικα κ ολες οι μανουλες να ηθελαν κ να μπορουσαν να γεννησουν φυσιολογικα,να ηθελαν κ να καταφερναν να θηλασουν τα παιδακια τους οσο εκεινα θα ηθελαν...δεν ειναι ομως ετσι!Ο καθενας κανει τις επιλογες του κατα τη κριση του!Ολοι το καλο τω παιδιων μας θελουμε!

Για μενα το σημαντικοτερο,οπως κ για ολες,ειναι ενα γερο μωρακι...δεν με ενδιαφερει τελικα τοσο ο τροπος με τον οποιο θα ερθει,οπως ειπε και η Φανη!!!

Παω να βαλω το φαι!!!Φιλια πολλα :-*:-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα καλημερααααα!!!!!!!

Τι μου κάνετε??

Αχ Φανούλι πόσο ζηλεύω για το υπέέέροχο μέρος σας,είναι δυνατον να κάνει τόσο ωραίες

μέρες κ να μη ξεχυθείς εκεί έξω????

Ζαιράκι μου έχεις δίκιο γι αυτα που μας γραφεις κ πραγματικά πλέον η γέννα με καισαρική

έχει γίνει καραμελίτσα,αλλα κ απο την αλλη υπάρχουν κ οι περιπτώσεις που πρέπει να

γίνει έτσι...Κ να σου πω κ την πικρή αλήθεια μου??Απο τη δική μου(φυσιολογική) εμπειρία

δύσκολα θα πάρω ξανα αποφαση να κανω μωράκι...Κ αν ειναι να ξαναμπω με πρόκληση,

προτιμώ να κανω καισαρική...Ειλικρινά.

Συμπεθερούλα μου πώς ειναι ο γαμπρούλης μου??

Η Ολίνα μου συνεχίζει να εχει μυξούλες κ χθες εκανε κ δεκατάκια-μέχρι και 37,4...Ευελπιστω να

είναι απο καινούρια δοντακια(πλέον μας μείνανε μόνο τα πίσω..Αγγελική μου σ αυτα κ εσείς

είχατε ιστορίες??)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ντινακι!!!Με προλαβες πριν την κοπανησω :lol: !!!

Αδιαθετο το Ολινακι :( ?Τα δοντακια θα ειναι μωρε πιστευω κ εγω!

Καλε πειτε μου κ εμενα!!!!Που μενει η Φανη :lol: ???Δεν εχω καταλαβει!!Καπου βορεια ε...?Ρωτησα πιο παλια κ απαντηση δε πηρα,ακους Φανη??!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ξανα!!

Στελουνι περαστηκα ρε συ..τι καλο θα μαγειρεψεις σημερα;;;;;

Συμπεθερα αδιαθετο παλη το Ολινακη..απο δοντια θα ειναι ..περατσικα και σε σας.

Μην ανισυχεις για το δευτερο..συνηθως τα δευτερα παιρνουν μπρος πιο γρηγορα..και πιο ευκολα..αλλα και παλη τιποτα δεν ειναια πολυτο.

Μακαρη να πανε ολα καλα και να εχει και Ο χριστοφορος ενα κουνιαδακι να πινουν παρεα μπυρες..αλλιως θα τον κινηγαει η Ολινα με τον σκουποξηλο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...