Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυουλες Νοεμβριου-Δεκεμβριο Νο5


Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο, κοντεύει και η Ρούλα! άρα από αυτά που περιμένουμε, έχουμε 2 αγοράκια στο δρόμο! :)

Βέβαια, μετά από το απρόσμενο της Αναστασίας, ποτέ δεν ξέρεις τελικά! σημασία έχει να γεννηθούν όλα γερά και μετα να ανοίξουμε καινούριο θεματάκι όπου όλες θα μιλάμε για τα κατορθώματά τους, σαν γνήσιες ευτυχισμένες χαζομαμάδες!

Ούτε εγώ έχω συσπάσεις, τουλάχιστον δεν τις έχω καταλάβει... μόνο τα προπαρασκευαστικά πονάκια αλλά δεν πιστεύω να κάνω την έκπληξη, μου φαίνεται θα παρει όλο το μήνα η μπουμπού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 987
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αχ τι καλά γέννησε και η Αναστασία,να σου ζήσει η μπεμπούλα :D:D:D

πολύ χάρηκα,το δεύτερο μωράκι στη λίστα μας!

εμένα ο μπεμπης μου ευτυχώς γύρισε προς τα κατω αυτή τη φορά γιατι την προηγουμενη ήταν ανάποδα.είναι 2,800 γρμ! στην 37η εβδομαδα μου ειπε ο γιατρός μου θα δουμε πως θα ειναι και θα μπορουμε να μιλησουμε για λεπτομερειες για τον τοκετο,αναλογα ποσο βαρος θα παρει ,σε δυο εβδομαδες θα ξαναδω τον μπεμπουλη μου που συνεχεια κλοτσαει.

ελπιζω αυριο να καταφερω και να εχω τη δυναμη να αγορασω νυχτικα,ρομπες κτλ για το νοσοκομειο και εχω να δρομολογησω και αγορα θηλαστρο αποστειρωτη κτλ ,αχ αυτα τα ψωνια τωρα πια τα βαριεμαι ,με κουραζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια μου να σου ζησει η μπεμπουλα σου. πολυ χαρικαμε ολες εδω μεσα,ειδες το απροοπτο!!! αντε μια-μια γενναμε.μαρακι απο τα ξεενα προσευχομαι κουκλα μου ολα θα πανε καλα.φιλακια σε ολες κοριτσια μου θα σας πω και γω νεακια την τριτη το βραδυ.καληνυχτα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια τι κανετε??ελεγα θα σταματησω απο την δουλεια και θα κοιμαμαιιιιιιιιιιιιιιιιιι αλλα μπα οτι ωρα ξυπνουσα για την δουλεια τετοια ωρα ειμαι και τωρα ξυπνιαααααααααααααααα ο μικρος κλωτσαει πολυ και ετσι οπως και ευγενια μου ουτε να κατσω μπορω γιατι και μενα και τα 2 εχουν μεγαλωσει παρα πολυ χα χα χα χα χα χα :lol::lol::lol::lol:

και γω εχω ασφαλεια ιδωτικη απλα επειδη μου την πληρωνει η δουλεια μου μας καναν καποιες μειωσουλες τα ζωα και στον τοκεττο και ετσι λεω να παω σε 3κλινο και να προσευχομαι να μην εχει και να μπω σε 2κλινοοοοοοοοοο χα χα χα χα πριν 2 χρονια που ειχα γεννησει ημουν σε 4κλινο και ηταν πολυ καλα γιατι εμοιαζε με 2κλινο ειχαμε και 2 μπανια και ολα οκ

οσο για μαια η γυναικα του γυναικολογου μου ειναι μαια και ειναι στο ιασω και ειναι απλα θεαααααααα ηταν ολη την ωρα διπλα μου και καθε μερα ερχοταν στο δωματιο να με δει να δει και το μωρο και να με βοηθησει αρα αυτην θα εχω και παλι και ειμαι ευτυχισμενη και ελπιζω αυτη την φορα να τα καταφερω να θυλασω πιο γρηγορααααααα θα παρω μαζι μου και το θυλαστρο να δω τι παιζει μηπως και το γαλα μπορεσω να το βγαλω πιο ευκολαααααααααα

αχ merula και μενα κατω ειναι αλλα ετσι και αλλιως εγω θα γεννησω με καισαρικη αρα η θεση του δεν απασχολει πολυ σε αυτην την περιπτωση

οσο για τα ψωνια και μενα οτι αφορουσε εμενα με κουραζαν οτι ηταν για το μωρο το εκανα με τρελλη χαρα αυτη την φορα δεν αγορασα τιποτα γιατι παλι αγορακι θα κανω και ακριβως τον ιδιο καιρο αρα απλα εχω να πλυνω τα ρουχαλακια και να τα ετοιμασω

συμβουλη για οσες ειναι η πρωτη φορα που γενναν μην παρετε πολυ χοντρα ρουχα για σας παρτε και κανα κοντομανικο γιατι μεσα στο νοσοκομειο εχει πολυ ζεστη για να ναι τα μωρακια ζεστααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ|?? ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ---ΝΑ ΤΗΣ ΖΗΣΕΙ!!!!!!!!!! ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΥΧΟΜΑΙ---ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??? ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???---ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα φουσκιτσες!!!μπηκα σημερα προετοιμασμενη να δω ανακοινωση για αλλο γεννητουρι αλλα τπτ :P:P:P χθες ειχα το μαθημα στη φαιναρετη με τη τυχερουλα και ηταν τελεια μιλησαμε για τους πονους της γεννας.μας ειπε οτι οσες γεννανε σε δημοσιο καλο ειναι να κλεισουν για το τοκετο και τις επομενες μερες παραμονης στο μαιευτηριο μια μαια που θα μας συστησει ο γιατρος γιατι στο δωματιο λεει των οδυνων και του τοκετου δεν επιτρεπεται κανενας συγγενης...οποτε θα νιωθουμε πιο ηρεμες με μια μαια που να μας εξηγει τι γινεται και τι πρεπει να κανουμε καθε στιγμη.απο συσπασεις κοριτσια πως τα πατε??εγω εχω πολλες...καθε τρεις και λιγο πετρωνει η κοιλια για κανα λεπτο και μετα χαλαρωνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhmera koritsia, ti mou kanete???

Katerina h Roula pou sinithos einai vradinh exthes den emfanistike nomizw :?: Les na egine tpt??

Egw eftixos tha exw ton antra mou mazi mou alla tha protimousa thn mama mou opos sthn proth genna mou, vevea ekei eixa kai tous duo opote eimoun kalimenh pliros...

Po,po sinexia pigenw kitazw ta asiderota alla den apofasizw na ksekinisw kai h stiva megalonei... #:-s#:-s

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα όμορφες κοιλίτσες!!

Κατερινάκι γιατί τόσες πολλές συσπάσεις; μαγνήσιο παίρνεις; το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου; όσο για το θέμα της μαίας εγώ έχω ήδη κανονίσει να έχω μια μαζί μου, ρώτα κι εσύ το γιατρό σου μήπως έχει κάποια να σου συστήσει!

Ραπανάκι κι εγώ αυτό νόμιζα, ότι θα σταματούσα τη δουλειά και θα κοιμόμουν λίγο παραπάνω, αλλά δυστυχώς.... ακόμα μέσα από την κοιλιά και ήδη δεν μας αφήνουν να κλείσουμε μάτι τα μπεμπάκια μας! είναι βέβαια και οι διάφοροι πόνοι όχι μόνο τα μωράκια, οπότε προετοιμαζόμαστε από νωρίς για αϋπνία!

Εύη κι εγώ με τις στοίβες ασιδέρωτα παλεύω :!: Ευτυχώς τελείωσα με τα δικά μας ρούχα και με τις κουρτίνες, και τώρα μου έχουν μείνει μόνο τα μωρουδιακά τα οποία θα τα κάνω με μεγαλύτερη ευχαρίστηση! Μέσα σε όλα έχω και τη γενική του σπιτιού βλέπεις, και βοήθεια από πουθενά! αλλά σιγά σιγά τα περισσότερα τα κατάφερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Τι γίνεται; Πως πάμε;

Εμείς εδώ τα γνωστά.. συσπασούλες.. οι περισσότερες είναι ανώδυνες, αλλά που και που έχω και κάποιες ενοχλήσεις.

Εγώ θα'χω τον άντρα μου μαζί. Στην αρχή είχε κάποιους ενδοιασμούς, αλλά του είπα "δε μπορώ να φανταστώ αυτήν την εμπειρία, αυτήν τη στιγμή, να τη ζήσω χωρίς εσένα" και πείστηκε αμέσως! Μετά γέννησε η γυναίκα του ανηψιού του και ο ανηψιός του είπε "μην το χάσεις, μοναδική εμπειρία", ακολούθησαν και τα μαθήματα στη Φαιναρέτη και τώρα το περιμένει πως και πως!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εβακι και ελενη κι εγω μια απο τα ιδια εχω μια στοιβα ασιδερωτα βουνο αλλα δε μπορω να σιδερωσω γιατι μου εχει χαλασει το ατμοσιδερο,βγαζει απο μεσα κατι σα σκουρια και ειναι και καινουργιο :evil::evil::evil: ελενη μου θα το συζητησω με το γιατρο μου τη πεμπτη που θα παω,θα μου προτινει και μαια,να ζητησεις αποτον γιατρο σου την επισκληριδιο αν τη κανεις να μη στη κανει ειδικευομενος!μας στο ειπαν στα μαθηματα οτι πρεπει να το συζητησουμε απο τωρα.

ρουλιτσα κι εγω μια απο τα ιδια εχω συσπασεις ανωδυνες ομως παντα...αλλα ειμαι πιο νωρις απο σενα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ρουλα μου συνεχως πετρωνει για κανενα λεπτο και μετα ξαναχαλαρωνει παντα χωρις να ποναω ομως.περιμενω σε μια βδομαδα που θα εχω ραντεβου να δω τι παιζει,αν δω οτι χειροτερευει θα παρω το γιατρο.εσυ ειναι καλο παντως που εχεις συσπασεις αφου πλησιαζεις να γεννησεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΟΥΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΥΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ ΚΟΛΠΙΚΑ ΜΕΧΙ ΚΑΙ ΤΗΝ 35η---ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ----

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα κι εγώ θα έλεγα να του κάνεις ένα τηλεφώνημα - είναι νωρίς για να έχεις συνεχώς συσπάσεις. Ίσως πρέπει ν'αυξήσεις το μαγνήσιο. Κάνε ένα τηλεφώνημα απόψε για να'σαι σίγουρη, μην περιμένεις να περάσει μια βδομάδα.

Το μαγνήσιο το κόβουμε μόλις μπούμε στο μήνα μας, γιατί από κει και πέρα τις θέλουμε τις συσπάσεις. Αλλά νωρίτερα δε θέλουμε έντονες συσπάσεις. Συσπάσεις έτσι κι αλλιώς γίνονται, απλώς με το μαγνήσιο τις κρατάμε σε πιο χαμηλά επίπεδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Ρουλίτσα! ακόμα εδώ λοιπόν ε; περιμένουμε πως και πως από εσένα ή την Εύη να ακούσουμε τα ευχάριστα! :D

Κατερίνα το θέμα της επισκληριδίου το συζήτησα χθες με τη μαία, δεν είμαι σίγουρη αν θα κάνω γιατί φοβόμουν αυτο που είπες, μήπως αυτός που θα την κάνει είναι άσχετος, αλλά μου είπε ότι ευτυχώς οι αναισθησιολόγοι στο Αλεξάνδρα είναι πολύ καλοί και έμπειροι και να μην ανησυχώ. Αλλά έχεις δίκιο θα το τονίσω στο γιατρό μου να μην είναι ειδικευόμενος, μην γίνουμε και πειραματόζωα! Για το θέμα των συσπάσεων συμφωνώ με τα κορίτσια, μην περιμένεις 1 εβδομάδα για να ενημερώσεις το γιατρό σου, και να ξεκουράζεσαι πολύ τώρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια θα τον παρω μαλλον..ο λογος που δεν τον εχω παρει ακομα ειναι οτι τις προηγουμενες 2 βδομαδες με ειχε στειλει 2 φορες στο αλεξανδρας λογω συσπασεων και μου ειχαν βαλει καρδιοτοκοφραφο αλλα μολις εφτανα και τις 2 μου σταματησαν και ετσι δε βγαλαμε ακρη γιατι ο καρδιοτοκογραφος δεν εδειχνε τιποτα.η αληθεια ειναι ανησυχω γιατι ειναι νωρις ακομα...ακρη θα βγαλω σε μια βδομαδα που εχω ραντεβου στο ιατριο του και ντοπλερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον πηρα και μου ειπε ξεκουραση!!!υπομονη 2μισι βδομαδες ακομα μεχρι να μπω στο μηνα μου λοιπον...και ειχα προγραμματισει τοσα να κανω... :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Enina εδώ.. στην αναμονή κι εγώ!! χαχαχαχα

Κατερινάκι μου γι'αυτό σου λέω να του τηλεφωνήσεις. Για να μην ανησυχείς χωρίς λόγο. Ρώτα τον αν πρέπει ν'αυξήσεις το μαγνήσιο και αν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο.. για να'σαι ήσυχη.. ;)

Κι εγώ έκανα συσπάσεις όσο έπαιρνα το trofocard, μη νομίζεις ότι άπαξ και παίρνεις μαγνήσιο δεν έχεις καθόλου. Απλώς μου'χε πει ο γιατρός ότι δεν πρέπει να'ναι πολλές μέσα στη μέρα.

Α τώρα είδα ότι τον πήρες... δε σου είπε για επιπλέον μαγνήσιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H koumpara mou pantos pou eixe sispasois apo polu noris tis edine kati ala xapia den kserw pos ta lene alla ta eperne kathe 6 wres mexri pou gennhse...

Kala tha kaneis na ksekourazese pantos kai ase ta sideromata twra...

Enina egw den perimenw na gennhsw apo monh mou, to exw parei apofash pos tha gennhsw thn alh Paraskeuh giati den exw tpt ektos apo pono kato xamila sthn lekanh perisotero para sthn mitra mou..

Roulitsa esu tha eisai h epomenh to exw proesthima (to medioum) :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι κι εγω περιμενα να μου πει να παρω κατι..ισως επειδη παιρνω αναβραζον και ειναι μεγαλη δοση τι να πω...εχω απορια παντως αν το μπεμπακι μου ειναι ακομα με το κεφαλι κατω γιατι χθες εκανε κατι ακροβατικα αλλο πραγμα!κοριτσια με τις λιγουρες πως τα πατε?εμενα που μου εχει κοψει ψωμια μακαρονια και γλυκα συνεχεια πειναω οσο και να φαω...τιποτα δεν μπορει πια να με χορτασει :shock::shock::shock: τιι πεινα ειναι αυτη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα σε καταλαβαίνω απόλυτα για τις δουλειές αλλά δεν πειράζει κοπέλα μου, αυτό που έχει σημασία είναι να είστε καλά εσύ και ο μπεμπούλης! ξεκουράσου όσο μπορείς και γενικά απέφυγε το περπάτημα! κι εμένα που δεν έχω ακόμα συσπάσεις, μου είπε η μαία μου να μην περπατάω ακόμα μέχρι να μπω στην 36η εβδομάδα για να είμαστε σίγουροι. Καρδιοτοκογράφο είναι να κάνω σε 2 εβδομάδες, μου είπε ο γιατρός ότι δεν χρειάζεται να κλείσω ραντεβού και απλά να πάω στα εξωτερικά ιατρεία με ένα παραπεμπτικό που μου έχει δώσει, έτσι έκανες κι εσύ; μην τραβιέμαι άδικα και μου πουν ότι ήθελε ραντεβού! με το δημόσιο ποτέ δεν ξέρεις!

Εύη, η άλλη παρασκευή είναι ΠΑΡΑ πολύ κοντά!!! και νωρίτερα να μην καταφέρεις να γεννήσεις, 1 εβδομάδα έμεινε σχεδόν για να φέρεις στον κόσμο το αντράκι μας! μπορεί να την προλάβεις τη Ρούλα! να πέφτουν στοιχήματα λοιπόν! χα χα χα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εύη λες;;;; Για να δούμε, το'χεις το κληρονομικό χάρισμα;;;; :lol::lol::lol:

Για να πέφτουν τα στοιχήματα από τις υπόλοιπες!!! :lol::lol:

Πάντως ελπίζω να προλάβω το επόμενο ραντεβού με το γιατρό στις 10/11. Παραείναι νωρίς δε νομίζετε;;.. Μια βδομάδα μόνο έχω πάρει από τον 9ο...

Κατερίνα καλά σου λένε, άσε τις δουλειές και τα σιδερώματα τώρα.

Ξεκούραση, όχι ορθοστασία και ηρεμία.

Κορίτσια, εγώ να σας πω την αλήθεια μου, πείνα δεν έχω νιώσει σ' όλη την εγκυμοσύνη.

Μπορώ να πω, με κυνηγάνε να φάω... :roll:

Τα γλυκά τα'χω ψιλοστερηθεί γιατί από την αρχή μου 'λεγε "όχι γλυκά" ο γιατρός.. ήταν και καλοκαίρι και άντε το πολύ πολύ να έτρωγα κανά παγωτό εδώ εκεί. Τώρα όμως κάτι σοκολατένιο, κάτι πιο "γλυκό", ή πχ ένα carot cake από τα starbucks που μου αρέσει πολύ, άνετα θα το τσάκιζα εν ριπή οφθαλμού! χαχαχαχα.. Αλλά όπως μου λέει και ο άντρας μου "υπομονή λίγες μέρες ακόμα και θα σου φέρω ό,τι θες στο μαιευτήριο!" Ο γλυκούλης μου.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Roula egw efaga to Savvato carot cake apo ta starbucks, miam miam... Alla epidi kanw kai egw mporw me perifania na pw pos to diko mou einai polu kalitero.....

Afiste pou thn Trhth anevika sth zigaria xoris na mou to zitisei o giatros mou kai emine o anthropos :shock::shock:

"proth fora mou leei vlepw na anevenei kapia sthn zugaria ikiothelos xoris na ths to zitisw"

Ti to ithela,,,,3 kila eixa parei :cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...