Μετάβαση σε περιεχόμενο

Για όσες πρέπει να βαρύνουμε ελάχιστα και όχι μόνο


IreneValadia

Recommended Posts

Γειά σου Σαμάνθα! Πώς πάει; Κοντεύεις;

Τα σημερινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και μία φέτα πολύσπορο μαύρο ψωμί με βιτάμ και τυρί.

Ένα πιάτο λεμονάτες πατάτες κατσαρόλας με καρότο, κρεμμύδι, σκόρδο και μαϊντανό + 4 ελιές Καλαμών.

Δύο μικρά πορτοκάλια.

Ένα παξιμάδι σπιτικό.

Δύο πτι μπερ με επικάλυψη σοκολάτας.

Ένα τοστ με το ίδιο ψωμί του πρωινού με τυρί και φέτα + λίγες απ' τις πατάτες του μεσημεριού.

Μία μπανάνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!!

Αννα Μαρία είμαι 29 προς 30η εβδομάδα...έχω ένα 2μηνο ακόμα γεμάτο :):)

Μου άνοιξε η όρεξη με αυτά που έγραψες ;) Εσείς πώς τα πάτε και με το νέο σπίτι?? Αλήθεια η θερμοκρασία έπεσε καθόλου ή κάνετε ακόμα μπάνιο στο Κούριο?? (εεε εεε?? κάτι ξέρω και εγώ!)

Λοιπόν τα χθεσινά μου: (από όσο θυμάμαι γιατί έχω και ένα μικρό αλτζχαιμερ....)

-1 μικρό κομμάτι βασιλόπιτα της μαμάς (το πρώτο που τρώω!)

-2 μικρές ντομάτες γεμιστές + 2 φέτες ψωμί του τοστ

- 1 μεσαίο πιάτο με πένες με μανιτάρια, λίιιιιγο κρέμα γάλακτος και παρμεζάνα

-3-4 μανταρίνια

-2 kellongs bar

και εννοείται κοιμήθηκα πεινασμένη!!! από κιλά σταθερή στα +6

φιλάκια! :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσακια πως σας θαυμαζω εγκυουλες και μονο 6 κιλα στο 7ο είστε προτυπα για εμενα την λαιμαργη!!!!Σημερα

1 αυγο με βρωμη

1τσαι σκετο

1 καφε σκετο

6 φετες βραστη γαλοπουλα σε 2 δοσεις

1 μπουτι κοτας με γιαουρτι

αν πεινασω μετα 1 γιαουρτι με βρωμη.

Μην απορειτε για φρουτα και σαλατες είναι πρωτεινικη και ακομη δεν επιτρεπεται!!Φιλια πολλααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Σήμερα εξώκειλα και δε γράφω τα αίσχη μου! Αύριο πάλι!

Σαμάνθα, καλά τα πάμε με το νέο σπίτι. Σήμερα παραγγείλαμε το σαλόνι και αύριο θα έχουμε τους καναπέδες και μεθαύριο τα τραπεζάκια (τα πήραμε από δύο διαφορετικά μαγαζιά). Επιτέλους, να μπορούμε να καλέσουμε έναν άνθρωπο.

Η θερμοκρασία έχει πέσει, και δυστυχώς το σπίτι μας δεν έχει θέρμανση. Το παίζω ηρωίδα και δε βάζω σόμπα, γιατί ο χώρος είναι μεγάλος και ανοιχτός και με μια σόμπα πόσο να ζεσταθεί, και κάθομαι και ξεπαγιάζω!

Στο Κούριο δεν κάνουμε μπάνιο! Εγώ είμαι απ' τη Λάρνακα! Εσύ μου έλεγες ότι είχες έρθει μια φορά στην Κύπρο κι απ' την πολλή ζέστη περάσατε χάλια;

Guzelina, βιταμίνες από πού παίρνεις, αφού δε δικαιούσαι να τρως φρούτα και λαχανικά; Απορώ πώς αντέχεις, εγώ θέλω ποικιλία (γι' αυτό δε χάνω κανένα κιλό!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Σήμερα εξώκειλα και δε γράφω τα αίσχη μου! Αύριο πάλι!

Σαμάνθα, καλά τα πάμε με το νέο σπίτι. Σήμερα παραγγείλαμε το σαλόνι και αύριο θα έχουμε τους καναπέδες και μεθαύριο τα τραπεζάκια (τα πήραμε από δύο διαφορετικά μαγαζιά). Επιτέλους, να μπορούμε να καλέσουμε έναν άνθρωπο.

Η θερμοκρασία έχει πέσει, και δυστυχώς το σπίτι μας δεν έχει θέρμανση. Το παίζω ηρωίδα και δε βάζω σόμπα, γιατί ο χώρος είναι μεγάλος και ανοιχτός και με μια σόμπα πόσο να ζεσταθεί, και κάθομαι και ξεπαγιάζω!

Στο Κούριο δεν κάνουμε μπάνιο! Εγώ είμαι απ' τη Λάρνακα! Εσύ μου έλεγες ότι είχες έρθει μια φορά στην Κύπρο κι απ' την πολλή ζέστη περάσατε χάλια;

Guzelina, βιταμίνες από πού παίρνεις, αφού δε δικαιούσαι να τρως φρούτα και λαχανικά; Απορώ πώς αντέχεις, εγώ θέλω ποικιλία (γι' αυτό δε χάνω κανένα κιλό!).

Τα λαχανικα δεν επιτρεπονται μονο την πρωτη εβδομαδα μετα θα τρωω αλλα επειδη εχω παιδευτει πολυ και εχανα αλλα αργα για αυτο και ξεκινησα αυτη.Χτες εκανα εξετασεις σε διαβητολογο με εβαλε να κανω καμπυλη ζαχαρου και1) χαλασε και η διαιτα αλλα2) δεν βγηκε καλη η καμπυλη.Καταλαβαινετε τωρα πως στεναχωρηθηκα :( είπε διαιτα και γυμναστικη αμεσα και αν χασω με το καλο μετα μωρο για να πεσει το ζαχαρο που θεωρει οτι απο τα κιλα ειναι.

Γι αυτο απο αυριο ξαναξεκινω την ιδια πρωτεινικη ποιο αυστηρα γιατι πλεον εχω πολυ σοβαρο λογο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!

Άννα Μαρία, καλορίζικο το σπίτι και οι καναπέδες και τα τραπεζάκια!!! :):) Αλήθεια είναι εύκολο να αγοράσεις σπίτι στην Κύπρο? Γιατί εδώ εάν δεν σου δώσουν τα χρήματα (γονείς κλπ) ή αν δεν έχεις μαζέψει ένα καλό ποσό, τότε δεν συμφέρει γιατί τα δάνεια είναι εξωφρενικά και τα τετραγωνικά λίγα...

Η ζέστη & η υγρασία στην Κύπρο είναι πονεμένη ιστορία! Μα να μην μου πει κανείς ότι τον Αύγουστο είναι χάλια το κλίμα ??? :?:?:?:lol::lol::lol: Το Κούριο μου άρεσε πολύ αλλά είχε τέτοια θερμοκρασία που ούτε στην θάλασσα δεν άντεχες! Στην Λάρνακα είναι πιο ωραία ε?

Guzelina βάλε τα δυνατά σου με την δίαιτα!!! Πράγματι έχεις πολύ σοβαρό λόγο! Πέριμένουμε να μας πεις πώς πήγε :D:D:D

Τα χθεσινά δικά μου:

-μισό κομμάτι βασιλόπιτα (το τελευταίο κομμάτι-την κρατάω στο ψυγείο)

-1 μακαρονάδα μεσαία με γαρίδες, κόκκινη σάλτσα και τυράκι (σε εστιατόριο...θεωρώ ότι είχε λίγο παραπάνω λάδι από ότι έπρεπε...)

-1 σουδάκι από προφιτερόλ με σοκολάτα (το εστιατόριο που λέγαμε!!)

-λίγο από 3 σαλάτες...(εστιατόριο)

-2 μανταρίνια

-1 γιαούρτι με μια κουταλιά μέλι

αυταααααααα φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Guzelina όντως έχεις σοβαρό λόγο! Καλό κουράγιο και καλά αποτελέσματα με τη δίαιτα.

Σαμάνθα, όχι δεν είναι και τόσο εύκολο ν' αγοράσεις σπίτι εδώ. Απλά εμείς ήμασταν τυχεροί και βρήκαμε αυτό το διαμέρισμα σε πολύ καλή τιμή (149 τ.μ. 125 000 ευρώ). Είχα μαζέψει εγώ μερικά λεφτά πέρσι που δούλευα, είχαμε και μερικά λεφτά απ' το γάμο, και μόλις που μπορέσαμε να δώσουμε την προκαταβολή και τα υποθηκευτικά, και ν' αγοράσουμε τις ηλεκτρικές συσκευές.

Ευτυχώς κάναμε δάνειο από έναν κρατικό οργανισμό με φοβερά καλούς όρους, και δίνουμε στη δόση μόνο 590 ευρώ το μήνα.

Από γονείς δεν είχαμε καμία βοήθεια, και γιατί δεν μπορούσαν να μας βοηθήσουν, αλλά και γιατί δε θέλαμε.

Το μόνο καλό είναι ότι οι γονείς μου έχουν μαγαζί, και πήραμε από εκεί όλο τον οικιακό εξοπλισμό, πράγμα που υπηρξε μεγάλη βοήθεια. Χρηματικά, όμως, δε μας έδωσαν τίποτα, εκτός από 600 ευρώ που επέμεναν οι γονείς μου να μου δώσουν και τα πήρα για να μην τους προσβάλω, αλλά φυσικά δεν ήταν τίποτα μπροστά στα έξοδα που κάναμε.

Τώρα πάλι μάζεψα λεφτά απ' τους μισθούς μου, πήρα και το δώρο και αγοράσαμε το σαλόνι!

Είμαι ευχαριστημένη που ήρθαν έτσι τα πράγματα, γιατί τα κάναμε όλα μόνοι μας, και δε χρειαστήκαμε βοήθεια από κανένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια καλημέρα!!!

Αννα Μαρια μου καλως επεστρεψες!!!

Σε ευχαριστώ και εσενα πολυ για τις ευχες σου!!!!

Σου ευχομαι και εσενα τα καλυτερα!!!

Κοριτσακια χαλάλι η διατροφή!

Εχω πάει ήδη σρα 58 απο την πρωτη κιλας εβδομάδα

Ο μπέμπης και εγώ ειμαστε μια χαρα!

Στειλτε μου το e-mail σας να σας στειλω φωτό

Φιλακια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο Ειρηνακι και παλι μπραβο πολυ χαρηκα που πηγαν ολα καλα και η μαμα κορμαρα :lol::lol::lol: Μολις γεννησες και 58 κιλα??? :shock::shock::shock: Αχ αυτο και αν ειναι απιστευτο!να σου ζησει ο μπεμπης θα σου στειλω το mail

filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορμάρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άννα Μαρία είναι πάρα πολύ καλή η περίπτωση του σπιτιού σας! Και από τετραγωνικά είναι σούπερ....Μεγάλο & άνετο αλλά όχι αχανές (στο λέω γιατί το πατρικό μου είναι 220 τετραγωνικά και ώρες ώρες είναι πολύ δύσκολο να το φέρνεις βόλτα από καθάρισμα κλπ...οχι εγώ ...η μαμά μου χιχιχι :D:D:D ). Και η δόση είναι φανταστική! Οι αντίστοιχες που έχω ακούσει είναι 1000-1500 τον μήνα!

Ειρήνη γύρισες με το μωράκι σου στο σπίτι? Να σου ζήσει και να είναι πάντα καλότυχο, χαρούμενο και ευτυχισμένο!!!

Αλήθεια πόσα κιλά είχες φτάσει και πόσα έχασες από την γένα? 58 κιλά είναι τέλεια! λογικά τώρα θα συνεχίσεις να χάνεις! και εγώ τόσα ελπίζω να βγω μετά την γένα...ε να μου μείνουν δηλαδή 5-6 για να χάσω...(τα κανονικά μου είναι 51-52) να έχουμε κάτι να γράφουμε στο θέμα βρε παιδί μου :D:D:D σου στέλνω και εγώ το mail μου!!

Guzelina περιμένουμε τα χθεσινά σου :P:P:P:P:P

τα δικά μου:

-1/2 ποτήρι χυμό πορτοκάλι

-1 μεσαίο πιάτο χορτόσουπα

-1 μεγαλούτσικη σαλάτα ντομάτα-ελιές-φέτα +2 φέτες ψωμί

-2 kellogs bar

-1 τοστ με τυρι και γαλοπούλα

αυτά από ότι θυμάμαι γιατί πραγματικά από μνήμη δεν πάω καθόλου καλά τελευταία...τα πολλά χορταρικα & σαλατικά ήταν γιατί φυσικά με χτύπησε η δυσκοιλιότητα για ακόμη μια φορά :?:?:? Δεν πειράζει όμως θα το παλέψω!

πολλά πολλά φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Ειρήνη να σου ζήσει ο μικρός και πάλι! 58 κιλά; Ζηλέυω!!! Θέλω κι εγώωωω!!!!!

Σαμάνθα, όντως, οι πιο πολλές δόσεις τόσο είναι, απλά ήταν το πρόγραμμα στο οποίο μπήκαμε πολύ ευνοϊκό (και άτοκο για τα πρωτα δύο χρόνια!).

Τα δικά μου (ξαναρχίζω κάθε Δευτέρα, αν το έχετε προσέξει!).

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με τυρί.

Ένα πιάτο σπανακόρυζο με φέτα + 4 ελιές Καλαμών.

Τέσσερις φέτες πορτοκάλι.

Ένα πιάτο σπανακόρυζο με φέτα.

Μία μπανάνα.

Ένα ποτήρι γάλα.

Δε θυμάμαι αν έφαγα κάτι άλλο, αλλά δεν το νομίζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια παω στις ελιες αυτες τις μερες για αυτο με χασατε γυρναω πτωμα

ομελετα χωρις λαδι

3 φετες γαλοπουλα

μπουτι κοτας

3 φετες γαλοπουλα

μπουτι κοτας

τσαι σκετο καφε σκετο μα απαχο γαλα

θα σας κουρασω λιγο είναι απλα η 1η φαση αυστηρα πρωτεινικη συντομα θα μπουνε και άλλα

φιλια πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guzelina, δε μας κουράζεις, απλά απορώ πώς αντέχεις αυτή τη διατροφή! Κουράγιο κοριτσάκι μου!

Τα χτεσινά δικά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με τυρί.

Κεφτέδες (έγιναν τέλειοι, γιάμ!), πατάτες φούρνου ψημένες με πορτοκάλι, λεμόνι και μουστάρδα, και καρότο τριμμένο σαλάτα.

Ένα μπισκότο με επικάλυψη σοκολάτας και ένα μίνι εκλαιράκι (μπουκιά). Δε φταίω εγώ, γιόρταζε ένας μαθητής. :P

Βραδινό ίδιο με το μεσημεριανό.

Μία μπανάνα.

Ένα ποτήρι ζεστό γάλα.

Περιμένω να μου τελειώσει η περίοδος για ν' αρχίσω ασκήσεις γυμναστικής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα!!

Guzelina τι να μας κουράσεις καλέ?? γράψε με την ησυχία σου!! :D:D:D:D:D

Αλήθεια τα μπουτάκια είναι βραστά? Την ομελέτα πώς την κάνεις χωρίς λάδι? στον φούρνο ή σε αντικολλητικό τηγάνι?

Άννα Μαρία: "Κεφτέδες (έγιναν τέλειοι, γιάμ!), πατάτες φούρνου ψημένες με πορτοκάλι, λεμόνι και μουστάρδα, και καρότο τριμμένο σαλάτα."

βαλτή είσαι ε????????????????????????????????????????????? :lol::lol::lol::lol: Πολύ ωραίο!!!

τα δικά μου:

-1 αυγό μελάτο με 2 φέτες ψωμί του τοστ

-1 kellogs bar

-1 ντομάτα με 5-6 ελιές και 1 φέτα ψωμί χωριάτικο

-1 μικρό πιάτο κοτόσουπα και ένα πολύ μικρό μπουτάκι κοτόπουλο

-1 γιαούρτι με kellogs με αποξηραμένα φρούτα

και εννοείται ξύπνησα πολύ πεινασμένη! Το κακό είναι ότι η χαζη (γιατί χαζή είναι) η γυναίκα που μας βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιού έσπασε την ζυγαριά!! (αν είναι δυνατόν!!) και δεν μπορώ εδώ και 3 εβδομάδες να ζυγιστώ...και την είχαμε πάρει ειδικά για την εγκυμοσύνη... :evil::evil::evil::evil:

τώρα πρέπει να περιμένω να πάω στον γιατρό αλλά υπολογίζω +6/6.5 κιλά

φιλάκια :D:D:D

ΥΓ: η Ειρήνη τώρα που έγινε κορμάρα τόσο σύντομα μετά την γέννα δεν θα γράφει πια?? :D:D:D:lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμανθα μου τα μπουτια τα κανω βραστα η ψητα και την ομελετα στο αντικολλητικο χωρις καθολου λαδι.Αλλα τωρα μου εδωσες ιδεα αληθεια στο φουρνο καλη γινεται?Πως γινεται?

Σημερα τα ιδια κοριτσακια μου με χτες συν αρκετη δουλεια στις ελιες και παλι.Για υτο για λιγες μερες συγχωρηστε με αν τα λεω γρηγορα απο κουραση ειναι :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμάνθα, απ' όσο γνωρίζω, το μελάτο αβγό στην εγκυμοσύνη είναι καλό να αποφεύγεται. Εμένα ο γιατρός μου είχε πει να μην τρώω καθόλου αβγά (ο γιατρός μου είναι λίγο υπερβολικός). Έχω διαβάσει, όμως, ότι τα αβγά πρέπει να είναι καλά ψημένα, για να αποφεύγεται κάθε κίνδυνος λυστερίωσης (νομίζω έτσι γράφεται).

Guzelina από πού είσαι και δουλεύεις στις ελιές; Πελοπόννησο, Μυτιλήνη, Κρήτη;

Την ομελέτα την κάνω κι εγώ πάντα στο φούρνο, και ποτέ στο τηγάνι. Τη φτιάχνω με τον εξής τρόπο:

Αρχικά τηγανίζω πατάτα σε κύβους σε λίγο ελαιόλαδο. Όχι να τηγανιστεί, αλλά να μαλακώσει.

Μετά βάζω τις πατάτες σ' ένα πήλινο σκεύος (αν έχεις αντικολλητικό ακόμα καλύτερα) και στη συνέχεια προσθέτω κρεμμύδι, μαϊντανό ή κάποιο άλλο αρωματικό, ωμά. Χτυπάω τα αβγά με αλάτι και πιπέρι,, ρίγανη ή κάποιο άλλο βότανο, και μετά βάζω και τυρί (κίτρινο και φέτα) και περιχύνω τα λαχανικά. Καμιά φορά μπορεί να βάλω κανένα αλλαντικό, αν και δεν τα πολυτρώμε.

Φυσικά, εσύ μπορείς να παραλείψεις τις πατάτες και το τυρί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, για την ομελέτα, ξέχασα να πω ότι αφού ρίξω τα αβγά, την ψήνω στο φούρνο μέχρι να ροδίσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού δε γράφει καμία σήμερα (τι αμαρτίες κάνατε πάλι; ), θα γράψω εγώ, κι ας κάνω τρεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες σκέτο χωρίς γάλα και ένα τοστ με τυρί.

Ένα πιάτο κρύα σαλάτα με φασόλια μαυρομάτικα, τόνο, κρεμμύδι και μαϊντανό και 3-4 ελιές Καλαμών.

Ένα ποτήρι φρεσκοστιμμένο χυμό πορτοκάλι.

Ένα μικρό δάκτυλο (όχι ανθρώπινο, σιροπιαστό γλυκό) και ένα μικρό πιτάκι με κρέμα σιμιγδαλιού (όχι σιροπιαστό).

3-4 φέτες πορτοκάλι.

Βραδινό ίδιο με το μεσημεριανό.

Μία μπανάνα.

Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello και από εμένα!!

Τώρα κατάφερα να γράψω...ήμουν οοοολη μέρα στο πολυτεχνείο και έτρεχα από εδώ και από εκει και το χειρότερο είναι ότι γύρω μου ήταν και ΌΛΟΙ άρρωστοι!!!!!!!!!!!! αν είναι δυνατον!! :?:?:? ελπίζω να μην κόλησα καμιά γρίπη πάλι δεν θα το αντέξω!

Λοιπόν Άννα Μαρία έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο για το αυγό...ναι μεν έφαγα μελάτο από αυγά γνωστού μας (σίγουρα δεν έχουν σαλμονέλα για λυστερίωση δεν ήξερα ότι μπορεί να έχουν!) αλλά με έπιασε κάτι σαν φαγούρα στο δέρμα και είναι σίγουρα από το αυγό γιατί και πριν από 1 εβδομάδα που έφαγα πάλι, το ίδιο έπαθα...Πραγματικά το έφαγα από την λαιμαργία μου :?:?:? Εσένα γιατί ο γιατρός σου είπε να μην τρως καθόλου? Ούτε καν βραστά ή ομελέτα? (btw, ωραία η συνταγή σου :D:D:D )

Η Guzelina μαζεύει ελιές στην όμορφη Μυτιλήνη ε?

τα χθεσινά δικά μου:

-1/2 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι

-1 τοστ τυρί γαλοπούλα

-2 kellogs bar

-2-3 μανταρίνια

-1 πιάτο ριζάκι με γιαούρτι και κοκκινιστό (δικός μου συνδυασμός :lol::lol::lol: )

-1 μεγάαααλη χούφτα kellogs για σνακ αντί για πατατάκια :lol::lol::lol:

ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι!!!!!!!!!!

το βράδυ θα γράψω τα σημερινά μου γιατί ξεχνάω συνέχεια :):)

xxxxxxxxxxxxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σαμάνθα, εμένα ο γιατρός μου είναι πολύ υπερβολικός. Μου έδωσε μία λίστα με τροφές που απαγορεύονταν και με τροφές που επιτρέπονται, και δεν άφησε και τίποτα να επιτρέπεται: π.χ. απαγορεύονταν τα γλυκά και τα μακαρόνια (για να μην πάρω κιλά), τα παγωτά και οι μαγιονέζες επειδή έχουν ωμό αβγό, τα αβγά γενικώς, και πολλά πολλά άλλα. Είναι για να μην υπάρξει καμία πιθανότητα προβλήματος.

Πάντως, μου κάνει εντύπωση που δεν τρώτε βράδι. Εμένα μου είναι α-δύ-να-το! Δεν μπορώ να μην φάω το βράδι. Αφού όταν άρχισα σχολείο φέτος, έπαιρνα μαζί μου σάντουιτς, και μετά όταν ερχόμουν σπίτι έτρωγα και κάτι άλλο (γι' αυτό σταμάτησα τα σάντουιτς).

Επίσης, όταν ήμουν έγκυος πεινούσα συνέχεια. Προσπαθούσα να τρώω υγιεινά, π.χ. σταφίδες, ποπ κορν, αλλά κάθε λίγο με έπιανε λιγούρα.

Εσύ δεν πεινάς με τόσο λίγο που τρως;

Για τη Guzelina, είδα μετά ότι λέει τοποθεσία Μυτιλήνη!

Guzelina, από ποιο μέρος της Μυτιλήνης είσαι; Είναι εκεί παντρεμένα τα αδέλφια του άντρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τα χτεσινά μου:

Ένα νες χωρίς γάλα και μια φέτα ψωμί με βιτάμ και τυρί.

Ένα πιάτο κοτόσουπα αβγολέμονο με κομματάκια βραστού κοτόπουλου μέσα και λαχανικά (καρότο-λάχανο-κρεμμύδι), βρασμένα με το κοτόπουλο, με ελαιόλαδο και λεμόνι.

Μία σοκοφρέτα.

Τέσσερις φέτες πορτοκάλι.

Βραδινό ίδιο με το μεσημεριανό, αλλά μικρότερη ποσότητα.

Μία μπανάνα.

Ένα ποτήρι ζεστό γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια χανομαι αυτες τις μερες θελω ξυλο :lol::lol:

Ναι ειμαι απο Σαλονικη αλλα μενω στη Μυτιληνη γιατι ειναι ο αντρας μου απο εδω.Μενω διπλα στο Μολυβο αλλα βλεπω θεα απο την μερια της Μυτιληνης(τα καραβια να πανε και ερχονται,την τουρκιακτλ) ομορφα ειναι γιατι μενω ψηλα.

Εσενα που μενουν τα αδερφια σου θελω να γινω Μαμα?(και εγω θελω!!!!) :lol::lol::lol:

Σαμανθουλα μου τι κανεις ελπιζω να μην κρυωσες και να προσεχεις τωρα αληθεια μπηκες στον 8ο?

Κοριτσακια μπηκα σε ενα ιατρικο θεμα του φορουμ με το ζαχαρο σχετικο και μου ειπε η etoile οτι το ζαχαρο ειναι πολυ σημαντικο ηξερε κοπελες με πολλες αποβολες και μολις το ρυθμισανε κανανε μπεμπακια!!!!Αλλα θελει πολυ γυμναστικη ως 4 χιλιομετρα τη μερα....Εχω βεβαια διαδρομο σπιτι αραγε φτανει???

το μενου μου

1 αυγο βραστο

1 τσαι σκετο

1 σουπα με συκωτακια κοτοπουλο

1 τσαι σκετο και βραστη γαλοπουλα

1 σουπα με συκωτακια

Συγχωρηστε μου τις απουτσιες ειναι για λιγες μερες!! :D φιλιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guzelina, α πα πα πα! Δεν είναι αδέλφια μου. Α πα πα πα! Μακριά μακριά! Αδέλφια του άντρα μου είναι. Ο ένας μένει στη Μυτιλήνη και ο άλλος στα Βρισά.

Θεσσαλονίκη έμενα δέκα χρόνια, αλλά η άτιμη η ανάγκη με έριξε στα ξένα χέρια. :P

Απορία: αυτό που λες ότι ήπιες τσάι κι έφαγες βραστή γαλοπούλα, εννοείς ότι πήρες μια φέτα γαλοπούλα και την έφαγες σκέτη, χωρίς ψωμί; (το έχω κάνει κι εγώ αυτό, αλλά νόμιζα ότι δεν το κάνει κανένας άλλος!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Απο οτι καταλαβα δεν τους εχεις και σε πολυ μαγαλη εκτιμηση τους Μυτιληνιους ετσι????? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Παντως αν γνωρισεις την οικογενεια του αντρα μου θα αλλαξεις γνωμη ειναι πολυ καλοι ρε συ!! :lol::lol::lol:

Ναι αυτο ακριβως εννοω για τη γαλοπουλα ετσι σκετη την τρωω βρηκες ομοιδεατισσα :lol::lol::lol:

Εσυ θελω να γινω μαμα που σε εριξε η τυχη σου αληθεια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guzelina, δεν έχω κάτι με τους Μυτιλινιούς, αν και, μου τη σπάει λίγο που όλως τυχαίως και οι δύο νύφες μου μείνανε έγκυες και μετά "αναγκάστηκαν" να παντρευτούν. Ο άντρας μου είναι από την Πάτρα, άρα και τα αδέλφια του από εκεί είναι, άρα τους Πατρινούς δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση! Κατανοητό νομίζω!

Εγώ είμαι από την Κύπρο, έμενα δέκα χρόνια Θεσσαλονίκη και τα τελευταία δυόμιση χρόνια επέστρεψα Κύπρο, γιατί διορίστηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...